V Premier Den Uyl niet op receptie in Amerikaanse ambassade V Kritiek op levering kernreactor Onderhandelaar uit Moskou in Peking Vijftig leden van het IRA opgepakt Watervoorraden in Engeland slinken snel Kissinger gaat naar China Jordaans ultimatum Cenève voor Niet sjiek wel veilig MOGELIJK HERVATTING GRENSOVERLEG VERGOEDING VAN RAADSLEDEN WORDT GEWIJZIGD EXECUTIES IN IRAN VAN SMOKKELAARS Chilenen lopen weg uit ILO-beraad Franse 18-jarigen mogen kiezen Medische hulp voor jaloerse mensen in Leningrad 3 2 BINNEN- EN BUITENLAND 1974 WOENSDAG 26 JUNI Plicht en genoegen Geleerden in VS Been omhoog Palestijnen U Schaakspel Beste oplossing Niet op receptie NIXON IN VESTING BRUSSEL (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) en „MINISTER Aboe Ode: „Die stap gang gemaakt. Het gaat om het duidelijk markeren van de grens. de erd tter ha- van ing erk rden dan bare Uit Amerikaanse bron in Brussel is voorts te verstaan gegeven, dat Kissinger binnen niet al te lange tijd ook een bezoek zal brengen aan India. Voorts zal hij op 5 juli naar Rome reizen voor een bezoek van twee dagen. MOSKOU (DPA) Jaloerse mensen die hun problemen niet meer aankun nen, kunnen zich in de Russische stad Leningrad tot een onlangs opgericht ad viesbureau wenden. Daar staat een psy chiater of nog een andere specialist tot hun beschikking. HET WELKOM verschilde wel heel grondig van zijn door juichende menig- CAMBRIDGE (UPI) Vier geleerden in de Verenigde Staten hebben gisteren het besluit van de Amerikaanse rege ring, Egypte een kernreactor te verko pen gekenschetst als „onvoorzichtig en onverstandig en mogelijk roekeloos". hebben Amerika gedaan, met de kaarten raad weten, nog afgezien van de an dere Arabische landen, zal het er uiteindelijk op aankomen wat Kissin gers ideeën over dit vraagstuk zijn. In Jeruzalem gaf Kissinger vorige week te kennen dat de Jordaniërs moeten afwachten. Op dit moment ziet hij geen heil in haastige formu les. De Arabische landen, inclusief de Palestijnen, moeten eerst onderling uit trachten te maken wat het lot van de Palestijnse bevolking zal zijn. KISSINGER heeft in Jeruzalem ai gesuggereerd dat een aantal Palestij nen deel zal uitmaken van de Jor daanse delegatie. dan ook liet hij ook een Uit de vele wendingen die de Pa lestijnse kwestie kan nemen, liggen er twee voor de hand. Een tweede mogelijkheid is, dat koning Hoessein zich op de een of andere manier toch met de Palestijn se bevrijdingsorganisaties zal verzoe nen. IS ER een verzoening tussen de Palestijnse bevrijdingsorganisaties en koning Hoessein mogelijk? een de PARIJS (UPI) De Franse Nationale Vergadering is gisteren akkoord gegaan met een verlaging van de stemgerechtig de leeftijd van 21 tot 18 jaar. In die leeftijdsgroep zijn 2,6 miljoen potentiële kiezers. Het aantal geëxecuteerden is daarmee in 30 maanden gestegen tot 236. Volgens de Iraanse wet wordt ieder een die bij zijn aanhouding in het bezit is van meer dan tien gram heroine of andere verdovende middelen of 1 kg opium na een proces voor een krijgsraad veroordeeld tot de dood voor een vuur peloton. ioor igen uit he mde zijn de g in LONDEN (AP) Sinds 1896 heeft het niet zo weinig geregend in Engeland als dit jaar, zo heeft een woordvoerder van de Nationale Waterraad gisteren gezegd. oge me :ijn ka- in en- ■en. >nd llig .lot ien ton ;en. >nd Mi- en- >uw op tes- i of pen atie ne- ssie een de na- ten, ti- van »an- 1 in be ult -ers ein- om ;m- dag be- dat •er— rn- aar Het nu de ca de de irij- Hak opt. met te vier ven gen djs- ;aan ien” iige en ka- be- ïur- n is :ht- ier- de F3 stal oter een Hen cti- wee elo- Mi- mf- ite- zak het :er- Ja- eze rei- ;of- :aal :en. af- ■af- het ere kio an ten ete ord ite- cen ;er. >n- T»- Bov-idien verlangt China van de Sov- jet-liiie de erkenning dat de Russische tsaren zich in de vorige eeuw grote delen Chine^ grondgebied hebben toe geëigend. Daaraan verbindt Peking ove rigens niet de eis tot teruggave van die gebieden. Nixon verbleef in de residentie van de Amerikaanse ambassadeur. Dit is voor een staatshoofd bepaald geen sjieke huisvesting in een land dat bol staat van de paleizen en kastelen. Naar verluidt zouden de, Amerikaanse veiligheidsdiensten de' paleiselijke logeerruimten van het Belgische hof echter als te riskant hebben afgewezen. Het Amerikaanse staatshoofd zal mor gen de centrale figuur zijn bij de plech tige ondertekening door de regeringslei ders van de vijftien NAVO-landen van een Atlantische verklaring, die beoogt nieuwe inhoud te geven aan het bondge nootschap. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. Behalve Nixon is in Brussel nog de Griekse eerste mi nister die extra bewaking vergt, omdat in de Belgische hoofdstad een Griekse kolonie is gehuisvest die zich politiek allerminst aan het kolonelsregime in Athene wil con formeren. De verspieders zijn dan ook uitgezonden naar de verdachte politieke milieus tot op heden echter is niet bekend geworden dat Griekse democraten uit voorzorg zouden zijn gearresteerd of uitge wezen. BELFAST (Reuter) Gisteren bij het aanbreken van de dag hebben Britse militairen in Noord-Ierland vijftig man nen gearresteerd, die ervan verdacht worden lid te zijn van het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA). Als de droogte aanhoudt zal er binnen een paar weken sprake zijn van een accuut tekort aan water, zo zei hij. Hij zei dat de verminderende watervoorra den nog maar voldoende zijn voor een paar weken. DEN HAAG (ANP) In de Eerste Kamer heeft minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) een wijziging i'an de gemeentewet aangekondigd. De wijzi ging is nodig voor een nadere regeling van de vergoeding aan gemeenteraadsle den. De minister zei daarbij te streven naar „een redelijke regeling”, waarbij de vergoeding in verhouding staat tot de gemiddeld aan raadswerk bestede tijd. De nieuwe regeling zal tevens het ele ment van tegemoetkoming in gemaakte kosten omvatten. •Volgens het Russische persbureau Tass werd Ilyichov op de luchthaven van Peking verwelkomd door de Chinese on derhandelaar Yoe Tsjan en de Russische ambassadeur in Peking Tolstikov. In de vijf jaar dat de grensbesprekingen al met veel langdurige onderbrekingen aan de gang zijn is nauwelijks vooruit- Een woordvoerder van het Britse leger heeft verklaard, dat de arrestaties ver richt zijn op informatie van de Britse geheime dienst. De meeste arrestaties vonden plaats In de overwegend rooms katholieke wijken van Belfast. In kringen van de Britse veiligheids dienst is gisteren verklaard, dat IRA- leden in gevangenissen in Belfast door mede-gevangenen waren gemarteld om dat zij ervan verdacht werden inlichtin gen te verstrekken aan het Britse leger. AAN ONZE GRENS is het omge keerd: de Israëlische nederzettingen bevinden zich direct langs de be standslijn, en daarom moet Israel al in het eerste stadium bewijzen dat het bereid is alle bezette gebieden op te geven in ruil voor een vredesrege ling”. Het is de vraag of deze ultimatieve formulering inderdaad een ultimatum is. Met onderhandelingen op komst wordt, door alle partijen die bij het conflict betrokken zijn, bijna alles zo ultimatief mogelijk gesteld. En als dat inderdaad het geval is, zou Jorda nië daarmee de vredesconferentie in Genève kunnen opblazen Want het is duidelijk dat een Jordaanse eis een troepenscheiding met Israel te be werkstelligen voordat het verre vre desoverleg verder gaat, een volstrekt onhaalbare kaart is. Israel heeft dit voorstel reeds van de hand gewezen, en ook Amerika heeft er geen steun voor opgebracht. wij niet in ovprleg maar liggen nu feitelijk op tafel”. De Pa lestijnse kwestie is in dit stadium, nu de troepensrtieiding met Syrië Egypte achter de rug is, een menge ling van een poker- en een schaak spel. George Mavros, leider van de vroege re Griekse Centrumpartij heeft met kracht geprotesteerd tegen de uitnodiging aan de Griekse premier om in Brussel de nieuwe Atlanti sche verklaring mede te onderteke nen. In antwoord op vorige week gestelde vragen noemde de minister het „onmis kenbaar” dat in de wetgevende arbeid vertraging is opgetreden. Er is, zo zette hij uiteen, sprake van een inwerkperio- de, want „iedereen moet zijn baantje leren”. Mede-oorzaak van de opgetreden vertragingen is de noodzaak van een veelvuldig interdepartementaal overleg. De minister noemde het een „droevige ervaring” dat juist dit overleg enorm veel tijd kost. Nixon is overigens op reis gegaan met een lichte vorm van aderontsteking, waardoor hij tijdens de vlucht van Was hington naar Brussel met het linkerbeen omhoog heeft gezeten. Volgens zijn lijfarts, Walter T. Kach, heeft Nixon geen pijn en bestaat er geen gevaar voor het optreden van klontering van het bloed. Nixon hoeft ook geen medicijnen in te nemen tegen de kwaal, waarvan hij al last had tijdens zijn reis door het Midden-Oosten. De van veel kogelvrij glas voorziene presidentiële automobiel is voor het ver voer in Brussel speciaal naar de Belgi sche hoofdstad overgevlogen. Ook ko ning Boudewijn, die doorgaans aan min der evidente gevaren blootstaat, reed gisteravond mee in deze auto. De Jordaniërs hebben dat goed ont vangen, maar zij zijn er toch niet helemaal gerust op. Het was een veeg teken dat Kissinger vanuit Jeruzalem doorvloog naar Ottawa, waar hij de NAVO-conferentie moest bijwonen, terwijl Nixon alleen doorvloog naar Amman. De conclusie ligt voor de hand: in Amman was op dat moment niets belangrijks te bespreken. Kissinger sloot op zijn persconfe rentie in Jeruzalem andere dan Jor daanse opties uit. Weliswaar werden contacten tussen de Palestijnse be vrijdingsorganisatie en de Amerika nen ontkend, maar ook in Jordanië vertrouwt men de zaak niet hele maal. Toen president Nixon het Midden-Oosten verliet, behalve een bezorgd Israel, bezorgd Jordanië achter. Een terugkeer van de Palestijnse bevrijdingsorganisaties naar Jordanië, al was het maar op beperkte schaal, is voor de Jordaniërs een nachtmer rie. Sterker nog, Jordanië zal, in wat voor situatie ook. dit soort concessies nooit kunnen doen, omdat dan de troon van koning Hoessein regelrecht in gevaar komt. TEHERAN (AP) In Iran zijn giste ren opnieuw zes smokkelaars van verdo vende middelen door een vuurpeloton geëxecuteerd. ten omstuwde optreden in het Midden- Oosten: het Belgische koningspaar, NA- VO-secretaris-generaal Luns en een aan tal hoogwaardigheidsbekleders, een mu ziekkorps, een erewacht en enkele hon derden journalisten stonden rereed om Nixon te begroeten op het hermetisch voor gewone nieuwsgierigen afgesloten militaire terrein. Het is duidelijk dat dit voor beide partijen de beste oplossing zou zijn. Voor het land echter niet. Jordanië heeft de Palestijnse organisaties niets te bieden voor een compromis. Maar de andere Arabische landen, en ook de Verenigde Staten, schijnen erop aan te sturen. Daarom lijkt de meest waarschijnlijke ontwikkeling voor de Arabische topconferentie, die over een paar maanden in Rabat zal wor den gehouden, dat er intern in de Arabische wereld alle mogelijke po gingen gedaan zullen worden, vooral door Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië, om Yasser Arafat en koning Hoessein aan één tafel te krijgen. BRUSSEL „Het is twijfelach tig of zonder de NAVO de ontspan ning zou zijn begonnen en het is ook twijfelachtig of de ontspanning zou doorzetten zonder de handr- having van een sterk bondgenoot schap”. Dit zei een zichtbaar ge spannen president Nixon gister avond bij zijn aankomst op het militaire vliegveld Melsbroek bij Brussel aan het begin van een tien daags verblijf in Europa, dat gro tendeels zal worden besteed aan een bezoek aan de Sovjet-Unie. AMMAN „Wij gaan niet naar Genève voor een troepenscheiding tussen Israel en Jordanië tot stand is gebracht”, zo heeft de Jordaanse minister van Voorlichting Adnan Aboe Ode verklaard in een vraag gesprek. Houdt dit een tweede Jordaans ultimatum in, nadat Jorda nië al eerder had verklaard zich uit de Geneefse besprekingen terug te trekken als de Palestijnse bevrijdingsorganisatie als enige ver tegenwoordiger van de Palestijnen wordt aanvaard? „Het is voor ons een ultimatum, dat tot doel heeft om Israels vredes wil te testen. Met Egypte heeft Israel een troepensrtieidingsovereenkomst gesloten. De bedoeling van de uitein delijke regeling met Egypte is, dat in het laatste stadium Israel nu voor zijn veiligheid territoriale eisen zal stellen. Er behoeft slechts een gering toe gangsgeld te worden betaald. Personalia hoeft de „patiënt” niet te noemen. De wekelijkse bijlage van het rege- ringsblad „Izvestia” schreef nog: „Als andere steden in de Sovjet-Unie dit voorbeeld zouden volgen, zou daarmee de eerste stap zijn gezet in het georgani seerde offensief tegen de jaloezie”. De „ziekte” is niet alleen schadelijk voor de ■>«trokkene maar ook voor zijn omge ving. De kritiek is vervat in een rapport van Daniel Ford, leider van de „Vereni ging van bezorgde geleerden”, Henry Kendall, professor in de natuurkunde aan het instituut voor technologie van Massachusetts, George Kistiakowsky, professor in de chemie en George Rath- jens, professor in de politieke weten schap. Kistiakowsky heeft de leiding gehad van de organisatie, die de eerste Ameri kaanse kernbom heeft ontworpen. De geleerden hebben de Amerikaanse rege ring van advies gediend op het gebied van de kernenergie en op wetenschappe lijk gebied. De geleerden zijn van mening, dat het leveren van een kernreactor aan Egypte krachtens dé voorgestelde Amerikaans- Egyptische overeenkomst het vermogen van Egypte, rechtstreeks aan te sturen op het bezit van kernwapens aanzienlijk zal vergroten. In het rapport van de geleerden wordt de verstrekking van een Amerikaanse kernreactor aan Israel niet op een lijn gesteld met de levering van een reactor aan Egypte, aangezien „Israël een land is, met een gevorderd technologisch ver mogen en met een eigen kernprogram”. Israel, aldus het rapport, zal niet zoals Egypte veel winnen aan technische ver mogen door de levering van een Ameri kaanse reactor. Het afgelopen jaar is de verhouding Moskou-Peking bepaald niet verbeterd. Ip januari wees China vijf leden van het Russische ambassadepersoneel uit nadat ze beschuldigd waren van contac ten met een Russische agent van Chinese afkomst in Peking. In maart nam China een Russische helikopter in beslag, met drie Russen aan boord die volgens Peking een spionagemissie uitvoerden. Moskou zei dat ze in slecht weer waren ver dwaald en verlangt teruggave van het toestel en bemanning. De Russische leiders hebben onlangs hun bereidheid uitgesproken een nucle air niet-aanvalsverdrag met China te sluiten en de betrekkingen te normalise ren. Volgens Oosteur'mese bronnen wei gert China akkoord te gaan met terug trekking van de troepen uit het directe grensgebied en met stopzetting van de door luidsprekers gevoerde propaganda oorlog. Wat de eerste mogelijkheid betreft: de Palestijnse organisatie is gewoon te sterk om zich buiten een eventuele regeling te laten sluiten. Er zijn teke nen die erop wijzen dat niet alleen Israel en Jordanië dat betreuren, maar ook andere Arabische landen, zoals Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië. Een regeling zonder de Palestijnse bevrijdingsorganisaties garandeert grote toekomstige problemen. Gisteren zijn ook al andere regerings leiders in Brussel gearriveerd. De Britse premier Wilson voerde gisteravond zijn eerste bilaterale besprekingen met zijn Luxemburgse, Deense en Portugese col lega’s. Hij spreekt vandaag not? met de Franse eerste minister Chirac en uiter aard met president Nixon. Voor Nederlandse premier Den Uyl zijn geen bijzondere afspraken gemaakt. Hij kwam vanochtend aan en naar ver luidt wil hij zo snel mogelijk na de ondertekening weer afreizen. Premier Den Uyl verscheen ook niet op de jeceptie voor president Nixon op de Amerikaanse ambassade. Alle NAVO- regeringsleiders en ministers van Bui tenlandse Zaken waren daar uitgenodigd en ook NAVO-secretaris-generaal Luns en andere hoge functionarissen van het bondgenootschap waren daar versche nen. BRUSSEL (AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kis singer, zal waarschijnlijk in oktober naar China gaan. Ten eerste: Israel en Jordanië gooien het met elkaar op een ak koordje, daarmee de bevrijdingsorga nisaties er buiten latend. De secretaris-generaal van de NAVO, Luns, verwelkomt president Nixon op de luchtmachtbasis Melsbroek by Brussel. Naast Nixon staat koning Boudewijn van België. Hoe beducht men was voor mogelijke aanslagen, blijkt onweerlegbaar uit het feit dat op de daken van de gebouwen rond de woning van de Amerikaanse ambassadeur scherp schutters zijn geposteerd. Dat is een geheel ander soort decoratie dan het kersverse bladgoud van 23,5 karaats waarmee de speerpun ten op het smeedijzeren hek rond de ambassade dezer dagen zijn be kleed. Tot nu toe heeft Jordanië, waarvan de bevolking voor 60 percent uit Palestijnen bestaat, altijd op het ver keerde paard gewed. In 1967 besloot koning Hoessein mee te doen aan de oorlog tegen Israel en hij verloor. In oktober 1973 besloot koning Hoessein opnieuw mee te doen en hij verloor weer. Syrië en Egypte behaalden welis waar geen militaire overwinning, maar de troepenscheidingsovereen- komsten die later met Israel werden gesloten, waren een duidelijk Ara bisch succes, evenals de daarop vol gende nieuwe Amerikaanse Midden- Oosten-politiek. Daarom kwam het gefrustreerde Jordanië op het idee dat na de troepenscheiding met Egyp te en Syrië nu ook Jordanië tot zo’n troepenscheiding moest overgaan. Hierbij gaat het om een Israëlische terugtrekking tot tien kilometer van de rivier de Jordaan, als eerste stap voor een volledige Israëlische terug trekking van de westelijke oever van de Jordaan, die in de oorlog van 1967 werd verloren. Aangezien noch Israel, noch Jorda nië met het Palestijnse vraagstuk PEKING. (Reuter en DPA) De lei der van de Russische onderhandelingsde- legatie bij de grensbesprekingen met China, Leonid Ilyichov is gisteren na een afwezigheid van een jaar in Peking teruggekeerd. Waarnemers zien hierin een teken dat de besprekingen binnen kort hervat zullen worden, hoewel er geen doorbraak in de vastgelopen be sprekingen te verwachten valt. De be sprekingen begonnen in 1969 na bloedig grensconflict op de rivier Oessoeri. Ilyichov reisde naar Peking juist voor de reis van president Nixon naar Mos kou. Zijn vorige reizen naar China voor h 'rvatting van de besorekingen vielen samen met de komst van Nixon naar Moskou in 1972 en de reis van Breznjev naar ashington in de zomer van 1973. Diplomatieke waarnemers veronder stellen dat premier Den Uyl zich uit politieke overwegingen van Nederlands belang liever niet omstandig vertoont in het gezelschap van NAVO-topfiguren. Bovendien zou het kunnen zijn dat hij, gegeven de onzekerheid over de Neder landse defensienota, een ontmoeting met zijn kritische collega’s zou willen ver mijden. Koning Boudewijn gewaagde in zijn welkomstwoord van „de plicht en het genoegen” president Nixon voor de tweede maal op Belgische bodem te mogen begroeten secretaris-generaal Luns sprak zelfs van een „groot, groot genoegen”. Nixon signaleerde de betekenis van het feit dat zijn aankomst in Brussel plaatsvindt na zijn rondreis in het Mid den-Oosten en vóór zijn bezoek aan Moskou: „Dit symboliseert de centrale rol die de NAVO speelt bij het nastre ven van een duurzame vrede in de wereld”. Welnu, nadat in een kleine ontvangst ruimte een korte voorstellingsceremo- nie had plaatsgevonden, waarbij onder anderen de Belgische eerste minister Tindemans en de belangrijkste leden van zijn kabinet gereed stonden, alsmede een aantal hoge functionarissen van het bondgenootschap, vertrokken de staats hoofden naar het koninklijk paleis voor een korte ontvangst. Voor de rit naar de stad waren drie zwaar bewaakte routes uitgezocht en tot op het allerlaatste moment is geheim gehouden langs welke wegen Nixon ten slotte het stadscentrum zou bereiken. Zij waren in elk geval zo gekozen, dat in geval van nood steeds een hospitaal zeer nabij was, waar een ploeg chirur gen voortdurend in staat van alarm verkeerde. GENÈVE (UPI, DPA en Reuter) De Chileense regeringsdelegatie heeft zich gisteren teruggetrokken van de algeme ne vergadering van de Internationale Arbeidsorganisatie ILO in Genève. Dit gebeurde nadat in een resolutie Chili was aangevallen wegens het „arresteren, te rechtstellen en deporteren van vak bondsleden”. Alleen de delegaties van de Chileense werkgevers- en werknemersbonden ble ven in de zaal zitten. De motie in kwestie was met 224 stemmen aangeno men, bij 124 onthoudingen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3