L’Erismena met vaart gebracht US: Uitsluitend Succesvol SOOSAGENDA Holland Festival 1924 u A Uitbarstingen van energie en gein bij Louis Falco Dance Company STATI0NSRESTAURAN1 PLEZIERIG WEERZIEN IN HET HOLLAND FESTIVAL STERKE BEZETTING IN OPERA VAN CAVALLI Bij de Vaate tweede op orgelconcours 1 DONDERDAG Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST I vloeren 'HAARLEM - O KUNST HAARLEM voor X. 1 Kent U onze automatiek (Van onze kunstredactie) ADVERTENTIE I was P. ZWAANSWIJK (ADVERTENTIE) j Moment uit „Speeds’’ van Louis Falco Dance Company. DEN HAAG In 1594 werd te Florence in Italië het muzikale to neelwerk „Dafne” van de compo nist Jacopo Peri opgevoerd. Het was het eerste werk, dat „opera” ge noemd kon worden. Het heeft iets van een gezelschapsspel met veel stoeien, lollen, hollen en bok springen en het publiek ontving het met een daverd applaus. nu eens plat op de grond en voeren dan weer enorme sprongen uit. Hoe verder het ballet groeit, hoe boeiender de con structies worden. Zo zagen we een schit terend fragment van drie mannen mei grote beenzwaaien, een onwaarschijnlijk mooie solo van Jennifer Muller en een prachtig spel van kanonisch op elkaar volgende bewegingen van Louis Falco en weer Jennifer Muller. Ook bij de opvoering van „l’Erismena” heeft deze eigenschap zich laten gelden, waardoor mede een grote natuurlijkheid Het is vrijwel zeker, dat deze opvoe ring de eerste was, die in Nederland van dit theater-stuk werd gegeven. Zijlstraat 96 Telef. 31 05 80 hit”, roep je en dan ligt het be halve aan de plaat aan je relatie met de DJ, aan zijn smaak, de aard van het programma, aan jouw kunde en tact, aan zijn bui en zoals de geruchten hard nekkig willen soms ook aan de betaling of je je plaat gedraaid krijgt of niet. „l’Erismena” .vas hier tot nu toe even onbekend als vrijwel alle andere 41 opera’s, die Cavalliheeft gecomponeerd op een niveau, dat eveneens bereikt werd door zijn geniale leermeester Clau dio Monteverdi, wiens werkkring ook in Venetië lag. De eerste indruk deed wat denken aan het stemmen van een enorm symfonie orkest, waarbij iedere instrumentalist nog gauw een aantal moeilijke loopjes en thema’s wil oefenen. In dit geval waren het dan zeven dansers, die even het hele repertoire in vogelvlucht wilden doornemen. Het geheel gaf het gevoel van grote vrijheid zowel van choreogra fische vorm als van passenmateriaal en uitvoering. Het heet „Speeds”, werd ge maakt door Jennifer Muller en uitge voerd in witte pyama’s. Het begint met tergend langzaam lopen en als één van de dansers „Change” roept, verandert het tempo, de richting of het karakter. Het is een eigenaardige opera, deze „l’Erismena”. De argeloze toeschouwer lijkt geconfronteerd te worden met waarlijk als ernstig en dramatisch voor gestelde gebeurtenissen. Deze voorstelling wordt herhaald op donderdag in Den Haag en op vrijdag in Rotterdam, terwijl er zaterdag in Am sterdam een totaal ander programma volgt, dat dan weer zondag in Den Haag gaat. Voor me. sen die wat energie en zichtbare vijheid kunnen gebruiken van harte aanbevolen. van het spel der spelers en speelsters magelijk werd wanneer althans de wel eens moeilijk te aanvaarden tumbres van zogenaamde „counter”-stemmen de ze actie-kwaliteit niet benadeelden. Alle naar lijkende verwikkelingen ko men voort uit een onvolwassen aanpak van nogal oppervlakkig denkende, gauw geschokte lieden en met deze lieden heeft de tekstdichter Aurelio Aureli een loopje genomen, maar de componist Ca valli niet steeds in dezelfde mate, want hij bracht zijn muziek vaak op de sub lieme hoogte waar ook de verfijnde humor en de waarachtige bewogenheid ontmoet kunnen worden. Opnamen voor Toppop. Niet iedereen kende de tekst uit z’n hoofd vandaar dat labelmanager Burdorf hoogst persoonlijk met tekst en mime-gebaren tussen de camera’s staat. Het leek anders niet mis te zijn wat zich in deze opera afspeelde tussen on gecompliceerd denkende mensen, die vo lop willen genieten van alles, wat het leven kan bieden en die daarbij vooral de relatie man-vrouw op het oog heb ben, maar zich niet altijd bewust zijn van wat wel en wat niet door de beugel kan. Scénefoto van „l’Erismena” met in het midden Carole Bogard. Concertgebouw Haarlem zaterdag 29 juni 1974, 20.15 uur ZOMERCONCERT dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT solisten: MARION VAN HARREVELD, clavecimbel MARGREET HONIG, sopraan JOKE DE VIN, alt MARIUS VAN ALTENA, tenor WOUT OOSTERKAMP, bariton m.m.v. Koorschool St. Bavo BACH-programmaSuite no. 2 in h moll Cantate no. 28 Clavecimbelconcert in A gr. t. Cantate no. 29. Entree 4,50 (a.i.), c.j.p. geldig. Kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concert gebouw, Lange Begijnestraat 13, van 1015 uur. Telefonisch 320994 vn 1215 uur. Ruim zestig jaar later, nadat de nieu we kunstvorm zich een tijdlang te Flo rence had ontwikkeld en al spoedig Venetië de grootste betekenis kreeg als opera’s, die Cavalli heeft gecomponeerd componist Francesco Cavalli, die in 1602 geboren was en eigenlijk Francesco Ca- letti-Bruni heette, de opera „l’Erismena”, welke woensdagavond onder auspiciën van de Nederlandse Operastichting in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag werd opgevoerd als Holiand-Festivalma- nifestatie. De alt Marianne Dieleman was een gepassioneerde Flerida en verder muntte de zang van de counter-vocalisten Wil lem Laakman (Diarte), John Ferrante (Alcesta), Daniel Collins (Idraspe) en René Jacobs (Clerio) uit door bijzondere technische beheersing. Een met zorg samengesteld instrumen taal renaissance-ensemble vervulde uit stekend zijn belangrijke begeleidings- taak en werkte uitnemend samen met de dirigent Alan Curtis, die met grote bekwaamheid leiding gaf aan de opvoe ring. Kan allemaal wel wezen, zeggen de pluggers en plugsters in koor, maar er heerst onder ons een enorme col legialiteit. En zowaar, sinds een paar weken verschijnen ze bijna alle maal— 21 in totaalmet de armen om elkaar schouders vrolijk lachend in Toppop om die vriendschap te onderstrepen. „US”, staat er op hun soms zeer gevormde borsten en de single „There’s music in the air” die ze samen gemaakt hebben doet het voortreffelijk. Op de vijfde plaats bij Toppop, 10 bij Veronica en Noordzee en 9 op Hilversum 3. Maar wat wil je ook. Muziek die ooit bekend was als „Komt vrienden in den ronde”, de AMSTERDAM Woensdag avond begon de eerste voorstelling van de Louis Falco Dance Company met een zodanige uitbarsting van energie, dat het voor het publiek bijna niet meer te verwerken viel. Niet alleen was de muziek van Burt Alcantara van een zenuw slopende felheid, maar ook was het rennen, springen, vallen en botsen van de zeven dansers zo onnoeme lijk dynamisch, dat het wel leek of deze dansers sinds ze hier vorig jaar in het Festival optraden, al hun energie hadden opgespaard en die nu in één keer allemaal wilden lozen. Het tweede ballet heet „Twopenny Portrait” en speelt zich af te midden van vuilnisbakken en afval. De muziek is weer van Burt Alcantara maar be staat deze keer uit een collage van stationsgeluiden, stemmen, timmerlawaai en een speeldoosje. Tussen het vuilnis ontmoeten een meisje in bruidsjapon (Georgiana Homes) en een jongen met alleen een smokingbroek aan (Louis Fal co) elkaar. Ze rennen rond en botsen op elkaar zonder aanvankelijk in de gaten te hebben, dat de ander ook een mens is. Ze betasten elkaar vol verwondering maar zonder veel begrip. Hij slingert haar rond als een ding, ze rollen samen over de vloer, ze krabben zichzelf en elkaar vlooiig, vinden tussen de rommel een babyschoentje of een roze speel goedbeest en tussen dat alles door groeit de ontdekking, dat mensen soms een beetje troost bij elkaar kunnen vinden. Het is een ontroe-end portret vol uitbar stingen van energie, gein en medeleven. Het laatste werk van deze serie is „Avenue”. Eigenlijk moet het volgens Falco „Second Avenue” heten, want het oorspronkelijke stuk werd gedanst tegen een decor van 10 mensen in straatkle- ding en het werd te duur om dit decor uit New York mee te nemen, dus wat we te zien krijgen is een bewerking van het eerste Avenue. Deze keer zit het orkest van Burt Alcantara op het toneel. Zeven dansers in felle vloekende kleu ren paars tegen rood, groen tegen blauw en vuil geel. Ga der maar eens aan staan. En straks, als Veronica en Noordzee dan uiteindelijk toch ten grave zijn ge dragen (maar dat zou nog wel eens 1975 kunnen worden) sta je met z’n allen van Bovema, Negram, Delta, Dureco, Ariola, CBS en ga maar door bij de Goden van Hilversum 3 te dringen. Als dat maar geen vechten wordt, denk je dan als „buitenstaan der”, want de popbusiness is net als haar geluid: keihard. Zero, Bakenessergracht 8, zaterdag: Sharmistha Sen, sitarconcert met Shar- mistha Sensitar; Shassy Bhushan Nayak tabla en Bosco Lavaleye-tampura. De Poort van Velsen, Plein 1945, IJmuiden, di.: jazzcafé. Zodiac, A’damsevaart 142, elke av. beh. ma. en di.: discosoos. Scuff, Lingestraat 1, elke zondagmiddag: discodansen. De Wejjman, Hoofdstr. Santpoort, elke avond beh. maandag: discotheek. De Ark, Kerkplein 5, Velsen-Zuid, vr. en za.soos. Can-Can. Stoofsteeg 1, elke av.bar-dancing-disco. Moulin Rouge, KI. Houtstr., elke av.: bar-dancing-disco. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: Leo van Oostrom Kwintet. Turfschip, Turf steeg 20, zat.laatste koffiebar met Smithie. Het is weer net als bij het eerste werk een scala van energiespattende bewe gingsconstructies. Een volkomen puin hoop ontaardt tot je stomme verbazing tot een rechte lijn; alle dansers bewegen zich nu eens op diep doorgebogen benen, dan weer op handen en voeten, vallen Pluggen. Velen zouden het voor geen goud willen doen, an deren vinden het geweldig. Als vrouw (en dus in het voordeel?) of als man ben je in dienst van een platenmaatschappij en stroop Cavalli schreef karakteristieke opera muziek, dat wil zeggen: zij muntte uit door een sterke dramatische uitdruk kingskracht en zij accentueerde ook de sfeer, waarin de toneel-actie verliep. Merkwaardig was haar functie voor de karakter-typering van de figuren, die betrokken worden bij hetgeen er zich op het toneel afspeelt. Regisseur Filippo Sanjust heeft niet naar die verfijning gestreefd. Hij heeft integendeel zijn regie zwaar aangezet en niet zelden de opvoering in de sfeer van de klucht gebracht met platte details. Met grote lof kan ik gewagen van de voortreffelijke zang van alle actrices en acteurs. Zonder in waardering de ande ren te kort te doen wil ik speciaal noemen de zeldzaam fraai zingende so praan Carole Bogard, die de rol van Aldimira vertolkte, de uitmuntend, be wogen spelende Mary Burgess, die met haar heldere stem excelleerde als Eris- mena. Herbert Beattie was de indru kwekkend zingende bas, die koning Eri- mante met zijn verschillende facetten van heerser typeerde. HAARLEM. De Haarlemse organist Marco bij de Vaate is tweede geworden op een orgefimprovisatiewedstrijd in Neurenberg. Bij de Vaate is als vaste organist verbonden aan de Doopsgezinde kerk in Haarlem. Al bij de aanvang leek het of er hier sprake was van een opera, die geladen was met een zelfde opgeschroefde dra matiek als aangetroffen kan worden in hyper-romantische of veristische opera’s van de negentiende eeuw. Maar na enige tijd werd het duidelijk, dat de „ernst” van het werk met een korreltje zout genomen moest worden en dat men kon rekenen op een voorstelling, die veel ontspanning zou schenken. mededeling dat de single of elpee die je onder je arm hebt absoluut het beste is wat er die week, wat zeg ik, dat jaar op dat gebied is uitgebracht. „Een gegarandeerde je de disc jockeys af met de het uiteindelijk aan, nadat plugger Ron Brandsteder met tekst en muziek gekomen. En toen die muziek dan hitgevoelig bleek te zijn, de groep pluggers en plugsters erg spon taan en vrolijk over bleken te ko men, de overheersende stem van steun-zangeres Patricia Paay voor de nodige kwaliteit bleek te zorgen en de heren discjockeys niet kinderach tig wilden doen, toen betekende US ineens: uitsluitend succes vol. Nou ja, wat deze eerste single dan betreft. Maar zoals gewoonlijk komt er op succes een vervolg. Jean- Pier re Burdorf en Delta zitten al weer heftig te broeien op een nieuwe sing le en zelfs misschien een elpee of schoon je maar moet afwachten in hoeverre een stunt als deze niet in wezen éénmalig kan en moet zijn. naam „Us”, de Engelse tekst „There ’s music in the air” en de gezamenlij ke en overtuigde plugactiviteiten van 21 man. Dat kan niet fout gaan. Toch heeft het anderhalf jaar ge duurd voordat het op een dinsdag middag bij Hilversum 3 ontsproten idee eindelijk gestalte kreeg. Gewoon omdat het altijd makkelijk is achter af een succes te beredeneren omdat het best had gekund dat de heren DJ’s deze gezamelijke poging om een eigen plaat van pluggers te pushen niet hadden gepikt, omdat de diverse platenmaatschappijen misschien ja loers hadden kunnen worden en om dat een goeie tekst en muziek niet zomaar gevonden zijn. Delta, het Haarlemse label waar ex-plugger Jean-Pierre Burdorf de gloednieuwe labelmanager is, durfde De improvisatiewedstrijd vormde on derdeel van de 23e Internationale Orgel- week in de Westduitse stad. De deelne mers kregen als opdracht de uitvoering van een toccata, fuga en passacaglia. Bij de Vaate koos voor de toccata en fuga een thema van Albert de Klerk'. De jury bestaande uit Hans Haselböck, André Isoir en Torsten Nilsson noemde de improvisatie van de Haarlemse organist „zeer sterk en vormvast”. De eerste prijs ging naar Peter Plany- avsky, terwijl voorts werd deelgenomen door Malcom Hill en Hans-Dieter Möller. gezellige sfeer populaire prijzen vlotte bediening prima keuken heerlijke dagschotels voortreffelijke menu’s zondags geopend US, een vrolijke broeder- en zusterschap van pluggers en plugsters. z Z z i-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15