Voorlopige opvatting Ziekenfondsraad: bedrijven ter Weer stakingen in Italië Steeds meer oud papier voor wegvervoer wordt opnieuw gebruikt Felle kritiek op rapport s over multi-nationals ■MKffll) s 1 Afgewerkte olie wordt opnieuw I benut Verontwaardiging over negatieve ei-reclame „Sombere toekomst I uw 99 99 i Engeland vreesde EIERRTJE-TIK TUSSEN PRODUKTSCHAP EN VOORLICHTINGS-BUREAU NIWO-VOORZITTER 99 PROF. KUIN: OPDRACHT VOOR RDM VAN Vragen over overuren en pensioenpremies van politie A Palestijnse aanslag „HUISWERK NIET GEDAAN” f 100 MILJOEN I t. I 17 DONDERDAG 2 7 JUNI 1974 ECONOMIE (Van onze redactie economie) Lasten lager J n L (Van onze Haagse redactie) Onbewezen DEN HAAG Twee voor de financiering van de gezondheidszorg be langrijke premies lijken voor 1975 mee te zullen vallen. De ontwikkeling is zodanig, dat voor de verplichte ziekenfondsverzekering wellicht geen premieverhoging nodig zal zijn. De premie voor de AWBZ zal in 1975 niet of slechts gering moeten worden verhoogd. Dit heeft de Nationale Zieken fondsraad aan staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid als voor lopige mededeling gedaan zonder definitieve uitspraken te doen. DEN HAAG „Ze hebben ge woon hun huiswerk niet gedaan het kan er nèt mee door als een studenten-scriptie”. Zo karakteri seerde prof. Kuin gisteren namens de Internationale Kamer van Koop handel het rapport dat de groep van twintig „Wijze Mannen” (onder wie de Nederlander Mansholt) zojuist aan de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties heeft uit gebracht over „de rol van multi nationale ondernemingen inzake ontwikkeling”. J| I Gezondheidspremies vallen mee 3S). ROME (AP) Italië is gisteren op nieuw getroffen door een stakingsgolf. De juridische activiteiten zijn voor twee dagen stil komen te liggen als gevolg van een staking van griffiers en deurwaar ders. Ze eisen hogere lonen, betere beta ling van het overwerk en uitbreiding van het personeelsbestand. In een reactie heeft de landbouw minister van der Stee meegedeeld dat hij ten aanzien van de verantwoorde- DEN HAAG Het hergebruik van oud papier in Nederland is volgens de Vereniging van Nederlandse Papierfabrikanten sinds 1972 gestegen van 40,5 naar 45 percent nu. De vereniging stelt dat dit resultaat voor een belangrijk deel te danken is aan de intensieve medewerking van de basisscholen. Ongeveer 500 basisscholen in Nederland, 60 percent van het totaal aantal, hielden zich het afgelopen jaar bezig met het inzamelen van oud papier en karton. De voor advieskoersen buitenlands 2.61- 6.21- 6.55- De herziene raming voor 1974 toont een voordelig saldo van 153 miljoen, terwijl een voordelig saldo van 19 mil joen werd verwacht. Het hogere premie plichtig inkomen in 1973 en de veron derstelde sterkere stijging van de loon som per werknemer 14,5 percent tegen aanvankelijk geraamd 11,5 percent) ge ven de verwachting dat de opbrengst over 1974 ongeveer 80 miljoen hoger zal zijn dan eerder geraamd. dan moet die minder eenzijdig zijn sa mengesteld dan deze commissie, waarin slechts drie van de 20 leden een multi nationale onderneming uit de praktijk kennen. We zijn het ook eens met de oprichting van een VN-secretariaat dat informatie van en over de multi-natio- nale ondernemingen gaat gelijkschakelen en verzamelen. Maar dan moet dat se cretariaat vooral niet te groot worden en zich beperken tot het opsporen van feiten. We zijn er trouwens van over tuigd dat dan zal blijken dat de multi nationale ondernemingen het algemeen belang dienen”. LUXEMBURG. (ANP) Afgewerkte olie zal voortaan, indien een richtlijn van de Europese commissie door de ministerraad van de EEG wordt goedge keurd, niet meer mogen worden vernie tigd, maar zal hetzij weer geschikt moe ten worden gemaakt voor gebruik, hetzjj door verbranding, moeten worden ge bruikt voor het opwekken van warmte. De heer Mellema schrijft de minis ter dat het toch niet de bedoeling kan zijn dat het ministerie enerzijds het produktschap één miljoen gulden ter beschikking stelt om het eiver- bruik te propageren en anderzijds het voorlichtingsbureau voor de voeding subsidieert om „onze propaganda te bestrijden”. Vandaag zal ook een groot deel van de 1.7 miljoen Italiaanse landarbeiders in staking gaan. De industriebonden heb ben hun leden opgeroepen om dezelfde dag twee uur het werk neer te leggen uit solidariteit met de landarbeiders. ZEIST. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren heeft in een brief aan de minister van Landbouw en Visserij zijn verontwaardiging geuit over een onlangs verschenen publika- tie van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding waarin de consument wordt ontraden dagelijks een ei te nuttigen. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) geld luiden heden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (ICC) De lasten zullen ongeveer 30 miljoen lager uitkomen. Dat komt door een ge ringere capaciteitsuitbreiding en een ge ringere kostenstijging, vooral bij de dag verblijven voor gehandicapten en ook bij de gezinsvervangende tehuizen. Een andere oorzaak is dat de verwachte feitelijke uitgaven achterblijven bij de toegestane maximumuitgaven als gevolg van vacatures b(j sociaal-psychiatrische diensten. Voorzitter J. T. Mellema van het Produktschap heeft zich tot de minis ter gewend over de publikatie, omdat het departement zjjns inziens mede verantwoordelijkheid draagt voor de publikatie. Het voorlichtingsbureau voor de Voeding adviseert gezonde mensen ten hoogste twee tot drie keer in de week een ei te eten. Vaker eieren eten raadt het bureau af aan gezien de eieren veel cholesterol be vatten. Als er teveel cholesterol in het bloed komt betekent dat een vergroting van de kans op het krij gen van hart- en vaatziekten, aldus het voorlichtingsbureau in de publi katie, die is uitgegeven onder het motto „hoort een ei er dagelijks by?” De heer Mellema bestempelt de publikatie van het voorlichtingsbu reau als een directe aanval op de door zijn produktschap opgestelde re clamecampagne waarin de slagzin wordt gebezigd: „Een ei hoort er bij”. ARNHEM (ANP). In de gisteren in Arnhem gehouden jaarvergadering van vergunningenhouders van de stichting Nederlandsche Internationale Wegver voer Organisatie (NIWO) heeft de voor zitter van de raad van beheer van de stichting, de heer D. Hooykaas, ver klaard dat de stand van zaken in het internationale wegvervoer weinig reden tot juichen geeft en de vooruitzichten niet rooskleurig zijn. Hij wees op de schrikbarende stijging van de kosten en prijzen, die daarbij belangrijk achter blijven, waardoor de tang zich om de wegvervoerder sluit. De premie voor de ziekenfondsverze kering is nu 9,5 percent. Van dit per centage brengen werknemers en werk gevers ieder de helft op. Over 1973 resulteert voor deze verzekering een voordelig saldo van ruim 100 miljoen, terwijl een nadelig saldo van 10 miljoen werd verwacht. Deze gunstige ontwikke ling werd onder meer veroorzaakt door dat de kosten van farmaceutische hulp beneden de raming bleven en doordat het aantal verpleegdagen in ziekenhui zen per 1000 verzekerden met ongeveer 1 percent daalde. DEN HAAG (ANP). Volgens de Kamerleden Scholten (CHU), Van Dam en De Kwaadsteniet (beiden ARP), en Van Schaik (KVP) moet er wijziging komen in de situatie, waarbij over de beloning voor overuren bij de politie pensioenpremie moet worden betaald. In vragen aan de ministers van Bin nenlandse Zaken en van Justitie wijzen de Kamerleden er op, dat de situatie door het betrokken politiepersoneel als onbillijk wordt ervaren. „We hebben wel waardering voor en kele van de concrete aanbevelingen. We zijn het eens met de instelling van een vaste commissie die jaarlijks over deze problematiek moet rapporteren. Maar conclusie gekomen dat er geen ver band bestaat tussen het eten van eieren en coronaire hartziekten. Voor de rest staat het rapport volgens de Internationale Kamer van Koophan del vol met onbewezen veronderstellin gen en beweringen, van het genre: „De multi-nationale ondernemingen zijn groot en sterk, en dus zouden ze hun macht kunnen misbruiken". Een door de vereniging opgemaakte prognose geeft aan dat het verbruik van thans, 750.000 ton oud papier, zal stijgen naar ruim 1 miljoen ton. Oud papier en karton zal daardoor veel geld waard blijven. De minister verwacht dat „het in de toekomstmet respectering voor eikaars ongetwijfeld uiteenlopende meningenmogelijk zal zijn in de voorlichting en propaganda onnodig tegen elkaar afzetten te vermijden”. Londense bladen hadden eerder gemeld dat men uit het Midden-Oosten had vernomen dat er mogelijk aanslagen zouden worden gepleegd op Israëlische, Amerikaanse en Nederlandse vliegtuigen die Heathrow zouden aandoen. Oude Delft passeert dividend On danks het feit dat de verwachtingen van NV Optische Industrie „De Oude Delft” over omzetstijging en vergro ting van de orderportefeuille volledig werden gerealiseerd, hebben diverse factoren de bedrijfsresultaten negatief zin beïnvloed, zodat van een teleur stellend boekjaar moet worden ge sproken, aldus het jaarverslag. Bij een geconsolideerde omzet die met 18 pet toenam van 70,15 mln tot 82,84 mln, daalde de nettowinst van bijna 2,5 mln tot 314.000. Voorgesteld wordt het dividend te passeren. Over 1972 werd 22 pet in contanten uitge keerd of naar keuze 4 pet in aandelen B. Vermogensdaling Holland Fund Het totale vermogen v. n Holland Fund is in de periode van 1 oktober 1973 tot en met 31 maart 1974 gedaald van 41,0 mln tot 38,4 mln. De afgifte- prijs per participatiebewijs daalde van 800,64 tot ƒ717,68. Het aantal uit staande participatiebewijzen nam met 2500 toe tot 58.200, zo blijkt uit het halfjaarverslag. De onzekere beurssi tuatie was voor Holland Fund aanlei ding tot vergroting van de liquiditeit van 1 tot 3 pet. Tweede maatregel was uitbreiding van het belang bij, voornamelijk converteerbare, guldeno- bligaties tot 5 pet van het vermogen. Nieuwe posities werden genomen in de chemie-aandelen Gist-Brocades, Hoek’s Machine- en Zuurstoffabriek en in aandelen Ubbink. Het belang bij IHC-Holland werd geheel afgestoten. Op een gering deel na werd het grote belang bij Centrale Suiker Maatschap pij verkocht, waarbij een aanzienlijke winst werd geboekt. Dit laatste zal ook het geval zijn bij effectuering van het aanbod van Reed International tot overneming van Koninklijke Sphinx. Hogere winst De Bussy Ellerman Harms De nettowinst van De Bussy Eller man Harms -IV (drukkerijen, uitge verijen en reclame-adviesbureau) is in 1973 gestegen van 97.300 tot 116.600. Het bedrijfsresultaat nam toe van 170.200 tot 334.937. Voorge steld wordt het dividend te verhogen van 8 pet tot 9 pet, aldus het jaarver slag. Swedish Mateh Halbertsma BV (die deel uitmaakt van de divisie bouwma terialen van de Swedish Match-groep) heeft HOZA BV in het Groningse Scheemda overgenomen. Bij HOZA (produktie van pallets, boxen en me talen containers) .werken 175 man. Halbertsma heeft 700 werknemers in ons land, verspreid over drie fabrie ken. Het bedrijf maakt naast deuren en kozijnen ook pallets en containers. Halbertsma boekte in 1973 een omzet van 60 mln, HOZA had een omzet van 12,6 mln. De hele divisie bouw materialen van Swedish Match be hoort met een omzet in 1973 van 922 mln tot de grootste fabrikanten in Europa van deuren, scheidingswanden en andere bouwelementen, terwijl daarnaast pallets, meubels, vloeren en haard wordt gemaakt, aldus Sweidish Match. Het totaal der lasten wegens verstrek kingen in inrichtingen is vrijwel onge wijzigd geraamd. Het aantal patiënten in psychiatrische inrichtingen en vooral in tehuizen zal dit jaar sneller dalen dan eerder geraamd. De toeneming van het aantal patinëten in inrichtingen voor zwakzinnigen en in verpleeginrichtingen is naar verwachting groter dan eerder geraamd. De reserves voor de AWBZ zullen eind 974 boven de 500 miljoen komen. „Mensen die wat langer zijn dan an deren, kunnen ook makkelijker voor dringen; maar betekent dat nou dat we die onder toezicht moeten stellen?”, al dus prof. Kuin, die als president-com- missaris van de Nederlandsche Bank en oud-lid van de raad van bestuur van Unilever vele malen geconfronteerd is, zoals hij zei, met de moeilijke omstan digheden waaronder de multi-nationale ondernemingen in ontwikkelingslanden moeten werken. „Ik ben zelf erg idealis tisch, maar in Azië hebben ze weleens tegen me gezegd: „U bekijkt het van hoog niveau, maar wij zitten hier mid den in het struikgewas van de ambtelij ke competentie”. Over het verwijt dat de grote bedrij ven misbruik van hun macht maken door te trachten politieke invloed in ontwikkelingslanden uit te oefenen, haalde prof. Kuin zijn schouders op: „Daarbij wordt steeds maar weer het optreden van de ITT in Chili genoemd. Maar andere voorbeelden weet men niet”. In Rome, Florence, Bologna en andere steden heeft het grafisch personeel het werk voor 24 uur neergelegd. In dezelf de steden zijn vandaag journalisten een staking begonnen. Het gevolg hiervan is, dat een groot aantal landelijke en lokale dagbladen een of twee dagen niet ver schijnen. lijkheid voor de betreffende publika tie bezwaarlijk de mening van het produktschap kan delen. Het feit dat het ministerie financieel bedraagt in de activiteiten van het voorlichtings bureau voor de voeding, betekent nog niet dat de minister daarmee verant woordelijk zou zijn voor iedere bood schap die het voorlichtingsbureau tot de consument richt. Door de inschakeling van honderden mi litairen en politiemannen leek de Lon dense luchthaven Heathrow gisteren meer op een militair kamp dan op een vliegveld. De luchthJaven heeft meege deeld dat er bijzonder strenge veilig heidsmaatregelen zijn genomen in ver band met een, kennelijk uitgelekt plan voor een aanslag die om 15.30 uur ge pleegd had moeten worden en waarbij de Palestijnse guerrilla-organisatie El Fatah betrokken zou zijn. De aanslag is niet doorgegaan. Wel is het toestel met premier Wilson en Engelands minister van Buitenlandse Zaken James Callag han dat uit Brussel kwam, niet op Heathrow geland maar ergens anders. Onder de huidige omstandigheden is volgens hem een goed tariefstelsel nog onontbeerlijk. Op dat gebied dreigt ern stig gevaar. De thans geldende bilaterale EEG-tarieven zijn nog gebaseerd op kos- tenverhoudingen van jaren terug en zijn dus veel te laag. Daarbij komt dat verwacht moet worden, dat mede onder invloed van de nieuwe lidstaten gepoogd zal worden de margetariefverordening, die einde van dit jaar zal aflopen, niet te verlengen voor de door de Europese Commissie voorgestelde termijn van twee jaar. Verder wees de heer Hooykaas op het onvoldoende effect van maatregelen als de overheid niet voldoende controle uit oefent op de door har zelf vastgestelde regels. Het mag niet voorkomen, dat op allerlei wijzen zwart wordt gereden en daarmee het gehele capaciteitsregiem wordt ondergraven. Ook bracht hij nog het stelsel van contingentering voor het grensover schrijdend vervoer ter sprake, waarmee buitenlandse overheden alleen bescher ming van hun nationale vervoerders be ogen tegen buitenlandse concurrentie en met name Nederlandse concurrentie. Volgens de vervoersoverzichten van de vergunningenhouders in het beroepsgoe- derenvervoer over de weg is 76,2 percent van het totale Nederlandse vervoer in 1973 vervoer naar en van West-Duits- land geweest met een totale tonnage van 13,8 miljoen. Naar en van Frankrijk was het percentage 13,2 percent met 2,3 mil joen ton en van en naar overige landen 10,6 percent met in totaal 1,9 percent miljoen ton. België en Luxemburg delen niet mee in dit vervoer. Het Europese parlement is gisteren in Luxemburg akkoord gegaan met dit voorstel van het dagelijks bestuur van de gemeenschappen. Thans wordt m de negen landen van de gemeenschap slechts ongeveer de helft van de afgewerkte olie „gerecupe reerd”, dat wil zeggen opnieuw voor gebruik geschikt gemaakt. De andere helft, jaarlijks circa één miljoen ton, verdwijnt in de aardbodem, en gaat dus als grondstof in de vorm van energie of smeerstof verloren. Het voorstel van de Europese commis sie omvat een uitdrukkelijk verbod, af gewerkte olie af te voeren in binnen- oppervlaktewateren, onderaardse wate ren. kustwateren en kanalen, afge werkte olie op te slaan of af te voeren wanneer dit een schadelijke uitwerking heeft op de bodem en residu’s die af komstig zijn van de verwerking van afgewerkte olie ongecontroleerd af te voeren, en afgewerkte olie te verwerken die een luchtverontreiniging veroorzaakt „uitgaande boven het onvermijdelijke minimum in functie van de stand van de techniek”. ROTTERDAM (ANP). De Rotter damse Droogdok Maatschappij b.v. (RDM) heeft opdracht gekregen voor de bouw van een pijpenlegger van het zo genoemde barge type. Dit nieuwe type pijpenlegger wordt gebouwd in opdracht van Brown and Root inc., Houston, en zal dienst gaan doen in de noordelijke wateren van de Noordzee. Met deze opdracht is een bedrag gemoeid van ongeveer 100 miljoen gulden. De publikatie moet volgens Mellema niet worden beschouwd als algemene voorlichting, „maar als een bewuste bestrijding van onze activiteiten”. Bo vendien is de publikatie wetenschap pelijk ongefundeerd, meent de pro- duktschapvoorzitter. Hjj wijst erop dat de voedingsraad destijds opmerk te dat de feitelijke oorzaken van atherosclerose ziekelijk proces in aders en vaten) nog slechts ten dele bekend zijn en dat het effect van verkeerde voedingsgewoonten moei lijk te voorspellen is. Bovendien is het onder de directie landbouwkundig onderzoek ressorterende onderzoek instituut „Het Spelderholt” tot de 2.71 6.51 6.85 J02.75-105.75 36.50- 40.00 10.40- 11.60 2.72- 2.82 52.75- 56.25 87.25- 90.25 59.25- 62.25 47.50- 50.50 43.25- 46.25 14.55- 14.85 4.58- 4.88 8.50- 9.70 71.75- 74.75 16.50- 19.50 Wat de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten betreft: over 1973 wordt een voordelig saldo van 315 miljoen verwacht, dat is 59,8 miljoen meer dan werd geraamd. Oorzaak: in hoofdzaak een iets lagere stijging van de gemiddel de verpleegkosten per dag en een hogere premieopbrengst vanwege het feit dat het premieplichtig inkomen in 1973 een miljard hoger blijkt te zijn dan bij de raming was verondersteld (81,25 in plaats van 80,25 miljard). Aangenomen kan worden dat deze gunstige ontwikkeling zich in 1974 voortzet, hoewel dit jaar het loon- en prijspeil meer stijgt dan oorspronkelijk werd verwacht en er nog geen overeen komsten over honorering van medewer kers tot stand zijn gekomen. Herziene ramingen hebben geleid tot de verwach ting van een voordelig saldo over 1974 van 244 miljoen, zodat de reserve dan op 528 miljoen komt. De eerstvolgende ja ren hoeft deze reserve dan niet te wor den aangevuld. o <ÓX'<SXXXX^XXX^

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17