ARGENTINIË WEER WEGGESPEELD MICHELS KENT DE GEVAREN Zeldzame klasse in eerste helft SUURBIER WK CIJFERS I 1 8 CAP: „CRUYFF ONOVERTREFBAAR” DONDERDAG ■I (Van onze, sportredactie) Fraaie slottreffer Titelfavoriet (Door Mare Serné) Geen reactie o o o o o o o o o o 1 1 o o 1 1 Gevaarlijker Superteam SPORT F" t -■ WH SU I Cruyff het derde doelpunt. Argentinië* Carnevali »s kansloos Johnnie Rep scoort uit een schitterende voorzet van Op uiterst beheerste wijze tekent Johan Cruyff de openingstreffer aan. ORANJE GROEIT NOG STEEDS (Van onze sportredactie) Cap: andermaal diep onder de indruk. Groep A: Groep B: SS Na een klein half uur in de tweede helft kwam de produktie weer op gang. Uit één van Cruyff’s bekende effectvolle voorzetten kopte Rep vallend nummer drie in. En in de blessuretijd Met Cruyff zijn tweede treffer aantekenen. Na een een-twee-combinatie met Jansen schoot Van Hanegem de bal tegen Carnevali op, waarna de Oranje-aanvoerder bijzonder fraai het karwei afmaakte. vervangen red.) een eenzijdige verto ning”. kwam dan zelf nog bij dat Balbuena (afgetroefd door de sterke Krol), Ya- zalde (bewaakt door Rijsbergen), Ay ala (die meer achter Suurbier aanliep dan de Ajacied achter hem), vaak nog werden geassisteerd door de sterk opkomende middenvelder Houseman aan wie Wim Jansen kleefde. Door de ruimte die daardoor ontstond, konden de Argentijnen het wel vergeten. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 0 0 1 1 0 o 2 2 0 o 2 2 0 0 4-0 1-0 0-1 0-4 2-0 1-0 O-l 0-2 Er werden drie gele kaarten uitge deeld. De eerste was voor Neeskens, wegens te ruw spel. De Argentijn Perfu- mo zag zijn charge tegenover Neeskens later ook met geel gehonoreerd. En in Slechts een periode na rust gaf Neder land niet de maat aan. „Het is”, zo verklaarde Michels, „een simpele zaak, dat je met een 2-0-voorsprong na rust kalm aan begint. Op die manier kan je zien wat de reactie van de tegenstander is”. Welnu, de Argentijnen zagen geen kans het initiatief over te nemen. Hun aanvallen waren kansloos. Ayala werd van het veld gespeeld door Suurbier, Yazalde moest constant zijn meerdere in Rijsbergen erkennen en op het midden veld gaven Neeskens, Jansen, Van Hane gem en de veel opkomende Krol hun opponenten geen gelegenheid openingen te creëren. Stand: 1. Nederland 2. Brazilië 3. DDR 4. Argentinië Stand 1. West-Duitsland 2. Polen 3. Zweden 4. Joegoslavië Vooral dank zij de bezieling van Mi chels, wiens wil zonder enige moeilijk heden als wet wordt aanvaard, heeft de ploeg nu al voorgoed afgerekend met de eerste en waarschijnlijk ook wel belang rijkste problemen, die successen in West-Duitsland voor het begin van het toernooi in dé weg leken te staan. Er is nu zelfvertrouwen, er is een goede sfeer, er is een zeer behoorlijk ingesteld team, kortom, nu is de uiterst hechte basis bereikt, waarvan dank zij de al jaren aanwezige bijzondere klasse met kans op succes de sprong naar de wereldtop kan worden gemaakt. „Ik heb vanavond een bijzonder sterk spelend Nederlands elftal gezien”, was de eerste reactie van de oefenmeester. „We hebben 90 minuten gedomineerd en onze tegenstanders geen centimeter ruimte gegund. Gelukkig zijn er van de vele kansen vier benut, waardoor het klasseverschil ook in de uitslag tot uit drukking is gekomen”. Het is zonder meer waar, dat met uitzondering van Zweden, de tegenstan ders van het Nederlands elftal zwaar zijn tegengevallen. De Argentijnen heb ben woensdagavond hun aanwezigheid bij de laatste acht geen moment kunnen waarmaken. Maar daar kregen zij van het superieure Nederland dan ook wei nig of geen kans voor. Binnen een half uur waren de Zuidamerikanen door de lustig startende Oranje-elf op de knieën gebracht. En in die periode speelden de Nederlanders voetbal, zoals er op dit wereldpodium nog niet kon worden aan schouwd. De vier treffers van Nederland, die een erg belangrijke rol kunnen gaan spelen als er ploegen met een gelijk aantal punten eindigen, vormden de krenten in de verrukkelijke pap die door Oranje werd opgediend. De eerste was van Johan Cruyff, die overigens buiten spel stond toen hij de bal ontving uit een pass van Van Hanegem. Ter com pensatie: later werd een zuivere treffer van Neeskens ten onrechte afgekeurd. Na een klein half uur plaatste Krol reeds de k.o.-stoot. Uit een hoekschop van Jansen tikte doelman Carnevali de bal voor de voeten van de Ajacied, die vernietigend uithaalde. SS®wjS!’ Opvallend was verdér, dat in de door de Schot Davidson zeer behoorlijk gelei de wedstrijd slechts 29 overtredingen werden gemaakt. Daarvan nam Neder land er 18 voor zijn rekening. Topscorer was Suurbier, die zich zeven minuten voor tijd wegens een blessure moest laten vervangen door Israël, met een totaal van vijf. Van Hanegem, die na de wedstrijd tegen Bulgarije terecht wegens zijn zeven overtredingen in één helft was bekritiseerd, maakte deze keer niet één overtreding. ri -- „Dit Nederland GELSENKIRCHEN De groei van het Nederlands elftal lijkt niet meer te stuiten. Nu de formatie van Rinus Michels ook de wedstrijd reeks in de tweede finaleronde zo overtuigend is gestart, komt het nauwelijks drie weken geleden nog totaal onbereikbaar geachte München toch wel heel duidelijk in zicht. En terecht. De demonstratie van bijna onbeperkte macht tegen de Argentijnen met 4-0 nog maar zwakjes weerspiegeld springt er in dit tiende wereldtoernooi, dat tot nu toe een wat tegenvallend gemiddeld niveau heeft, zo sterk bovenuit, dat Oranje niet meer uit een van de finalewedstrijden valt weg te denken. ces, maar voor mij als Argentijn is het alleen maar erg duidelijk”. Er zit één aspect aan de hoge uitslag die voor Nederland erg gun stig is. Het doelsaldo zou voor een finaleplaats in München weleens be slissend kunnen zij. Argentinië kan Oranje dan erg behulpzaam zijn. Het zal bijvoorbeeld niets nalaten om aartsrivaal Brazilië, dat zondag de tegenstander is, van scoren af te houden. Want wanneer Nederland in de finale komt, dan kan Cap niets verweten worden als hij straks terug keert naar Argentinië. Verliest hij van Brazilië, en hier liggen vooral politieke en economische motieven aan ten grondslag, dan kan hij onge twijfeld zijn koffers pakken. Ook daarom meent hij: „Brazilië zal er tegen ons echt geen vier inschoppen. We kennen het voetbal van Brazilië daarvoor te goed”. Oranje's vreugde in beeld nadat Ruud Krol (uiterst links) met een machtige knal voor 20 heeft gezorgd. de tweede helft mocht Suurbier van geluk spreken dat hij voor zijn wraak oefening tegenover Balbuena niet de ro de, maar slechts de gele kaart kreeg. Opstellingen: Nederland: Jongbloed; Suurbier (Israel), Rijsbergen, Haan, Krol; Jansen, Neeskens; Van Hanegem, Rep, Cruyff en Rensenbrink. Argentinië: Carnevali; Wolff (Glaria), Perfu- mo, Heredia, Sa; Telch, Balbuena, Squeo; Yazalde, Ayala en Houseman (Kempes). Gele kaarten: Neeskens en Suurbier (Ned.),- Perfumo (Arg.). Scheidsrechter: Robert Davidson (Schot land), toeschouwers: 55.000. Deze typering van de strijd behoeft nauwelijks nadere uitleg. Het is natuur lijk waar, dat er woensdagavond al weer een botsing plaatsvond tussen twee to taal afwijkende vormen van voetbal. Die van de Argentijnen zonder mandek king, zonder variatie en zonder overtui ging was bij voorbaat kansloos tegen het moderne spel, dat Nederland de ft Achteraf moest ook hij toegeven, dat de vrees voor de Argentijnen totaal ongegrond is geweest. Nog duidelijker dan tijdens de voorbereidingsfase in Amsterdam, gaapte de klassekloof tussen beide ploegen woensdagavond in het (vreemd genoeg) niet volledig uitver kochte stadion van Gelsenkirchen. Na tuurlijk mocht de koers niet worden uitgezet op de 4-1-winst van toen, maar de vooruitgang van de Zuidamerikanen in de laatste weken, die zich in de eerste finaleronde had afgetekend, zinkt totaal in het niet bij de onstuimige ontwikke ling van Michels’ keurkorps in diezelfde periode. Toen dat uiteindelijk toch gebeur de, stippelde Cap een tactiek uit die zijn oorsprong vond in de wedstrijd tegen Polen. Cap: „Het was me bij de Polen opgevallen dat het elftal, even als Nederland, een vrij zwakke ver dediging aardig camoufleerde door sterk op de aanval te spelen. Omdat we tegen Polen zo snel met 2-0 achterkwamen, verloren wij uiteinde lijk ook met 3-2. Nederland had in mijn ogen een soortgelijke speelwijze. Het maakt altijd meer doelpunten dan de tegenstander een tactiek waar Brazilië in 1970 ook wereld kampioen mee is geworden en daarom moesten wij het aanvallende voetbal van Nederland beantwoorden door zelf op de aanval te spelen”. Ook daarom speelde Argentinië in eerste instantie met drie spitsen. Daar voetbalfans regelmatig aanbiedt. Met de opnieuw uitblinkende Cruyff als mid delpunt werd er een ingenieus web van offensieve lijnen geweven, waarin niet alleen de Zuidamerikanen volledig ver strikt raakten, maar waarlangs de Ne derlanders ook heerlijk de tegenstander konden doldraaien en oprollen. „De DDR is een veel gevaarlijker tegenstander voor ons, omdat het een onbekend elftal heeft. Bovendien is het voor ieder Zuidamerikaans land hier erg moeilijk spelen tegen de Europese landen. Er bestaat een soort rivaliteit die je, als je in een ander werelddeel voetbalt, toch niet kunt overbruggen. Je begint aan een wed strijd tegen een Europees land al bijna met een achterstand. Zeker als zo’n ploeg dan nog de klasse van Nederland heeft”. Is de Zuidamerikaanse speelwijze niet verschrikkelijk achterhaald door het moderne Europese voetbal, dat eigenlijk alles (hardheid, conditie en techniek) gecombineerd heeft? Cap: „Misschien wel. Maar over vier jaar is het tijdens de wereldkampioen schappen in Argentinië weer de beurt aan een Zuidamerikaans land. Daar ben ik van overtuigd. Wat dat betreft heeft dit wereldtoernooi ons, en ook wel de Brazilianen geloof ik, veel geleerd. We krijgen in de komende vier jaar genoeg mogelijkheden om ons aan te passen en zelfs een hoger niveau te bereiken dan de Europese landen”. GELSENKIRCHEN Het was eigenlijk niet verbazingwekkend dat de Ar gentijnse bondscoach Vladislao Cap (39 jaar), na afloop van de nogal duidelijke afstraffing, tijdens een opmerkelijk vrolijk betoog niet naliet om wel vijf keer nadrukkelijk te vermelden dat Argentinië had verloren van de nieuwe wereld kampioen. Ook h(j constateerde namelijk lets van grenzeloze bewondering bjj zijn landgenoten, in de vorm van tientallen Argentijnse journalisten, die hem ondervroegen over het fantastische voetbal van Oranje. Cap heeft namelijk al leen door het supervoetbal van Nederland uitstel van executie gekregen. Want ook in Argentinië werd de roep om de weggestuurde bondscoach Omar Sivori steeds sterker, nadat het elftal in een bijna uitzichtloze situatie was gemanoeu vreerd om de tweede finaleronde te halen. GELSENKIRCHEN. Fysiothera peut Hans Wollf krijgt de komende dagen heel wat werk aan de blessure van Wim Suurbier. De vleugelverdediger werd in de slotfase van de wedstrijd tegen de Argentijnen door verdediger Sa zo ernstig geraakt, dat bondarts Kessel constateerde: „Suurbier heeft een tik gehad aan de buitenkant van de lin kerknie. Er is echter geen band kapot en het is ook geen verdraaiing. Suurbier heeft een zwelling en die lijkt mee te vallen. Hij heeft een blessure die fysio- therapeutisch goed behandeld kan wor den. Als er zich geen complicaties voor doen. dan kan hij zondag weer spelen”. Toch rest de vraag hoe Cap, die tenslotte al eerder in Amsterdam met zijn elftal met 4-1 werd afgedroogd, zich opnieuw zo door Nederland heeft kunnen laten verrassen. Cap: „Laten we wel zijn. Als coach sta je ook machteloos als je met dit voetbal wordt geconfronteerd. Dit Nederlands elftal is hier in Duitsland alleen nog maar sterker geworden. We hebben met Independiënte en Estudiantes de la Plata al eens tegen Feyenoord en Ajax voor de wereldbeker de kracht van het Nederlandse clubvoetbal on dervonden. Nu maakt de wereld ken nis met de combinatie van die klasse in het Nederlands elftal. Voor de buitenwereld is het misschien een beetje vreemd, dat Nederlandse suc- Cap: „Ach. ik kan het nog wel eens herhalen, maar u heeft hel allemaal kunnen zien.. Dit Nederlands elftal is een superteain. Steeds maar opko mende mensen, die een seconde later weer even geinakkelijk kunnen ver dedigen. In dit elftal zit een souplesse en beweging die ik hier tijdens de een superteam” West-Duitsland-Joegoslavië 2-0, Polen- Zweden 1-0. Nederland-Argentitnië 4-0, Brazilië-DDR 1-0. Nu de succesvolle formatie de nieuwe status van titelfavoriet heeft toebedeeld gekregen, dienen er zich uiteraard nieu we problemen aan. Maar ook deze moei lijkheden lijken bij Michels en zijn door de clubsuccessen gelouterde spelers in goede handen. „Als men gedwongen wordt de favorietenrol op zich te nemen en ik kan begrijpen dat wij gezien ons spel dat nu moeten doen dan word je als ploeg extra belast. Dat is niet prettig, maar wij kennen de geva ren en wij zullen ons daar tegen wape nen”, verzekerde de supervisor na afloop van het duel met Argentinië. t „Ja, die reactie van de Argentijnen bleef uit. En voor ons publiek er waren deze keer 30.000 Nederlanders - red. hebben we toen maar weer geprobeerd de voorsprong te vergroten door opnieuw aanvallend spel. Het werd, ook al omdat Argentinië de laatste fase met 10 man moest spelen (Telech raakte na een half uur in de tweede helft bij een ongelukkige val vrij ernstig gebles seerd en er waren al twee Argentijnen hele wereldkampioenschappen van nog geen elftal gezien heb. Di Stefano was misschien een goede speler, maar Cruyff is in m(jn ogen een nog veel grotere. Zoals hij dat vierde doelpunt maakte, dat heb ik zelden in mijn leven gezien”. WK 74 f ..h - jwWm-j' gijp ■- J j t” F- ■A «A'i C

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23