Den Uyl naar Wilson Conclusie van Groningse onderzoekers WEST-EUROPA MOET GEBRUIK VAN AARDGAS GAAN BEPERKEN Bloemen voor prinses Margriet justitie gediscrimineerd Eis van twaalf jaar voor moord Minister moet op prostituée sleutelen aan woonwagenwet Maandag beslissing over Dennendal „Roulettespelers door de dit fflfg], tl II <f I n aiii K LOOSDRECHTSE CLUB KLAAGT: Twee vrachtrijders omgekomen in Beieren Motie van DS’70 in Kamer aanvaard Au „Splitsingsvergunning” DONDERDAG 2 7 BINNEN» EN BUITENLAND JUNI 1974 2 DO 99 Harde toon k GRONINGEN (ANP) Wil West-Europa ook op langere ter mijn van aardgas blijven profiteren als energiebron, dan zal het gebruik duidelijk moeten worden getem perd. Wanneer West-Europa niet meer dan 285 miljard m3 aardgas per jaar gaat consumeren, zou uit gaande van een maximale (cumula tieve) aardgasreserve van 30.000 miljard m3 nog twee generaties lan ger van aardgas kunnen worden geprofiteerd dan op grond van het huidige gasbeleid het geval zal zijn. Ernstige problemen Niet meer groeien Ingrijpen (Van onze correspondent) DEN HAAG Maandag om drie uur doet de vice-president van de Haagse rechtbank in kort ge ding, aangespannen door Nieuw- Dennendalouders, uitspraak over de vraag of het bestuur van de Willem Arntszstichting en/of staatssecre taris Hendriks het recht hebben over te gaan tot ontruiming van het paviljoen Lorentz op Dennendal. Het geding werd gistermiddag ge houden. Contractbreuk (Van onze correspondent) B N M M Bi (Van onze parlementsredactie) Ni. WEERKAPPORTBN Ma» een 12 n Anneke Het w VRIJDAG 28 JUNI VRIJDAG 28 JUNI MÜNCHEN (ANP). Bij een ongeluk met een trekker-met-oplegger op de Au tobahn Neurenberg-München zijn giste ren bij Denkendorf de vrachtrijders W. van Egmond (26) uit Den Haag en T. Bosman (22) uit Berkel-Rodenrijs om het leven gekomen. VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Wisselvallig en vrij koel. Aantal uren zon: 0 tot 8. Minimum tempe ratuur: omstreeks 11 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. zw ono zw zzw ono ono no no ver. no no nno no zzw nw zw z ozo ozo z ozo 24 27 27 23 25 14 25 20 22 25 30 28 29 22.51 18.17 0 0 pornografie, een zeer tolerante houding heeft aangenomen, is dat met het rou lettespel nog steeds niet het geval. Dat vindt de „Hollandsche Club” uit Oud- Loosdrertit, waarvan de tweehonderd le den onder meer roulette spelen. De Kamer zal akkoord gaan met de verandering van artikel 10 van die wet: woonwagenbewoners kunnen binnenkort in beroep gaan tegen beslissingen van gemeentebesturen die afwijzend hebben gereageerd op een verzoek van een woon wagenbewoner om in die gemeente te mogen gaan staan. In het aanvankelijke voorstel was be paald, dat door het college van Burge meester en Wethouders de splitsingsver- gunning alleen zou kunnen worden ge weigerd uit een oogpunt van indeling of staat van onderhoud van het gebouw. De Kamer nam aan het amendement-Kom- brink (PvdA)-Scholten (ARP), waardoor de reconstructie- of verbeteringsplannen nadelig beïnvloed kunnen worden door het afgeven van de vergunning of de mogelijk daaraan verbonden rechtsge volgen. Gisternacht hebben inbrekers kans gezien uit het nachtdierenverblijf van Artis acht nachtdieren een halfaapje, vijf vruchtenetende vleermuizen en twe» steenuiltjes te stelen. Bondskanselier Schmidt, met wie Den Uyl op zijn verzoek afgelopen weekeinde een gesprek had, weigert akkoord te gaan met de Nederlandse plannen. De regering van Wilson wil in oktober een witboek over de Britse defensieplan nen publiceren en bij de NAVO wordt gevreesd dat ook Londen op defensie wil gaan bezuinigen. De opvattingen van Wilson en Den Uyl over de toekomstige NAVO-defensiestructuur komen vrijwel overeen. secundaire taken door de kleine landen. De bezuinigingsplannen van het kabinet liepen in feite hierop vooruit, maar zijn zoald gemeld binnen de NAVO scherp gekritiseerd. rusen van 1 aan ant- wzw wzw w z 18 19 20 20 23 16 19 22 20 24 6 21 19 14 13 13 14 17 12 14 13 16 15 17 15 22 23 18 14 16 17 19 De oudei naire hadch parti; der ging dit j« spoor Toer de m He muur een i ken i op hc len g PE1 Chin< van vestij hun nieuv teren was was met tij. Eer koms is be 1967 niet c had, teerd belan verse slagei king, armo gifte D* .”0^4 1 3 30 1 0.3 d o 2 2 0.1 0 0.2 0 0 0.4 I 1 6 0.1 Dit is de mening van prof. dr. J. Kommandeur, hoogleraar in de fysische chemie in Groningen, die samen met drs. B. de Vries, wetenschappelijk medewer ker aan de vrije studierichting scheikun de in Groningen, een onderzoek ver richtte naar de reserves en de consump tie van het Westeuropese aardgas. Het resultaat van die studie zal worden gee- publiceerd in een artikel in „Economisch Statische Berichten”. DEN HAAG (ANP). De advocaat- fiscaal b(j het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren 12 jaar gevangenisstraf met aftrek vaai voorlopige hechtenis geëist tegen een 22-jarige dienstplichtige soldaat uit Groningen, wegens de moord op een 39-jarige prostituée op 18 oktober van het vorig jaar. De krijgsraad in Arnhem had hem wegens moord zes jaar opgelegd, terwijl de auditeur-mili- tair acht jaar had geëist. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De roulette-spelers in Nederland worden gediscrimineerd. Ter wijl de Hoge Raad op verschillende terreinen bijvoorbeeld op dat van de De club is volgens voorzitter Van Riet besloten en is geen bedrijf. De justitie heeft daar volgens de club wat op gevonden. De Hoge Raad heeft in 1972 uitgesproken, dat er sprake is van een bedrijf, wanneer er „stelselmatig en re gelmatig” gelegenheid wordt gegeven. H. van Riet vindt dat hiermee een cirkel vierkant wordt gemaakt. Secretaris C. J. Buijs: „De wetten worden verkracht.” DEN HAAG Premier Den Uyl gaat het komende weekeinde met zjjn Britse col lega Wilson praten over gemeenschappelijke defensieproblemen. Dit gebeurt tijdens een bijeenkomst van leiders van de Socialistische Internationale waaronder de Duitse bondskanselier Schmidt en de Israëlische premier Rabin op Chequers, het buitenverblijf van de Britse premier. bew. mist mist motregen mist regen regenbui geh. bew. zw. bew. zw. bew. uur uur ninkmeyer aan als beheerder van Den nendal, mede met het doel toch nog een oplossing te vinden die ontruiming van het paviljoen Lorentz overbodig maakt. Op het ogenblik weet hij echter nog niet wat de nog resterende mogelijkheden zijn. Eerst moet de vice-president van de Haagse rechtbank uitspraak doen in het kort geding. Aan het gesprek over de defensiepro blemen zal ook worden deelgenomen door bondskanselier Schmidt. Den Uyl zal naar wordt aangenomen nog eens de opvatting van de Nederlandse regering uiteenzetten, dat op korte termijn een hervorming van de defensiestructuur van de NAVO noodzakelijk is. Vooral de kleinere NAVO-landen kunnen over een beperkt aantal jaren onmogelijk nog voldoen aan hun huidige verplichtingen, aldus is de Nederlandse opvatting, van wege de sterk stijgende kosten. Minister Vredeling heeft al enige ma len bij de NAVO aangedrongen op een betere taakverdeling en afstoting van Amsterdam zw. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Llmburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel ïnnsbrück Lissabon Londen Het bestuursbesluit tot ontruiming da teert van 8 februari. Toen ook verklaar de het bestuur zich onmachtig de zaak af te wikkelen en werd de hulp van de staatssecretaris ingeroepen. Mr. Koerts zei dat het bestuur bij zijn besluit de ouders van de pupillen had moeten ho ren. Het bestuur heeft zich tot verzor ging verplicht. Er is een vorm van contract. Thans is sprake van contract breuk. Het bestuur kan zich niet beroepen op overmacht. De verzorging is namelijk de voorgestelde afremming van aardgas uit te voeren. „Men zal de uitbreiding van de toepassing van aardgas immers moeten beperken in een periode waarin men nog van het bestaan van grote voorraden op de hoogte is. Deze beleids beslissingen kunnen daarom alleen tot werkelijke uitvoering komen als zij on derdeel vormen van een energiepolitiek, die de ongebreidelde groei van het ener gieverbruik met 4 preent per jaar af- remt.” Gebeurt dat niet, dan rest slechts een „onverantwoord snelle invoering van kernenergie”. Inmiddels heeft de commissie-Lange- meijer besloten af te zien van het zoe ken naar oplossingen in het Dennendal- conflict. Ze wil alleen nog de eventuele evacuatie begeleiden. De commissie heeft haar andere taken afgestoten wegens interne verschillen van inzicht over het nut verder te blijven zoeken naar oplos singen die een evacuatie overbodig zou den maken. De beslissing viel tijdens een urenlang overleg met staatssecretaris Hendriks, die te maken heeft met de aanwijzing van premier Den Uyl dat kos te wat het kost een oplossing moet worden gevonden waarin ook Nieuw- Dennendal zich kan vinden. Ondanks de commissiebeslissing blijft het lid van de commissie prof. Bren- worden genomen als het zojuist genoem de verbruik door uitputting van bestaan de velden niet meer gehandhaafd kan blijven. Prof. Kommandeur en drs. De Vries berekenden ook wat er op basis van het door hen aanbevolen beleid zal gebeuren indien de aardgasvoorraad (zowel ont dekt als nog niet ontdekt) niet 30.000 miljard kubieke meter, maar de helft daarvan, 15.000 miljard kubieke meter zou zijn. Ook in dat geval kan door een getemperd verbruik als aangeduid een verlenging van de periode worden ver kregen met ca. 30 jaar. De huidige reeds gelokaliseerde aard gasvoorraden in West-Europa bedragen 6500 miljard kubieke meter. Het cijfer van 30.000 miljard kubieke meter zou worden bereikt indien West-Europa een even groot aandeel houdt in de nog te ontdekken wereldvoorraden aan aardgas als dat aandeel nu is (ongeveer 10 per cent). Zou niet tot afremming van de aard gasconsumptie worden overgegaan, dan zien de Groninger scheikundigen ernsti ge problemen ontstaan. Zelfs wanneer de reserves aan aardgas vijfmaal zo groot zouden zijn als tot nu toe winbaar wordt geacht, zal de consumptie in dat geval binnen 25 jaar over zijn toppunt heen zijn. Na een opbouwperiode tot aan die maximale consumptie zal dan na enkele jaren reeds een afbouwperiode beginnen. Tijdens die periode zullen in korte tijd enorme hoeveelheden aardgas moeten worden vervangen door andere energiedragers. Gebeurt dat niet dan zal, aldus de Groningse onderzoekers, een economische en sociale chaos onvermij delijk het gevolg zijn. In dat geval namelijk, zo is becijferd, zouden in West-Europa tegen het einde van deze eeuw elke vijf dagen twee tot drie kerncentrales van ieder 100 mw in bedrijf gesteld moeten worden, uiteraard er even van uitgaande dat kernenergie het terugvallen van de aardgasproduktie zou moeten opvangen. Prof. Kommandeur en drs De Vries tekenen bij hun pleidooi voor een nieuw gasbeleid aan dat het moeilijk zal zijn DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer heeft er gistermiddag mee inge- stemd een vergunningenstelsel in te voe ren voor het splitsen in appartementen van oude gebouwen. De fractie van de BP kreeg aantekening, dat zij tegen het voorstel was. >d 3 4 11 4 1 2 0 10 9 0.2 6 0.8 De gemeente Enschede zal binnen een week de fluoridering van drinkwa ter moeten staken. Dit heeft de presi dent van de rechtbank te Almelo giste ren gezegd in een kort geding van de actie-groep-tegen-fluoridering tegen de gemeente. Mej. G. Hazenberg te Den Haag is met ingang van 1 september benoemd tot particulier secretaresse van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Mej. Hazenberg is nu werkzaam op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Bij een jaarverbruik in West-Europa van 285 miljard m3 zouden de behoeften van de kleinverbruikers gehonoreerd kunnen worden. Het huidige grootver bruik (vooral in de industrie als brand stof) zou op het huidige niveau gehand haafd moeten blijven en niet verder mogen groeien. Uitgangspunt voor dat nieuwe gasbeleid zou ook moeten zijn dat nieuwe gasvelden pas ingebruik goed. Dat vinden de ouders en die ma ken uit wat zij goed vinden voor hun kinderen. De landsadvocaat hield de vice-presi dent van de rechtbank voor dat de Nieuw-Dennendalouders niet van de staatssecretaris kunnen eisen dat hij een andere gedragslijn had moeten volgen wat betreft de oplossing van het con flict. Dat is een politieke zaak, die buiten de rechter staat. Het is voor de staatssecretaris niet relevarit, uit te ma ken wie in het Dennendalconflict de schuld heeft, meer schuld of de meeste schuld. De staatssecretaris heeft alleen moeten constateren dat het niet moge lijk is gebleken de conflictsituatie op te lossen. Daardoor wordt een behoorlijke verpleging onmogelijk. Dat weer noopt de staatssecretaris de door het WA- bestuur gevraagde ontruiming uit te voeren. Van rechtswege is hij verant woordelijk voor de zorg voor de pupil len. Die zorg is onvoldoende. Mr. Koerts ontkende dat. De staatsse cretaris baseert zijn oordeel op een rap port van de inspectie voor de geestelijke volksgezondheid uit augustus 1973. Sindsdien is de inspectie niet in de paviljoens geweest. Als in augustus vorig jaar het verzorgingspeil onvoldoende was, had toen moeten worden ingegre pen. Niet een jaar later. De club is over dit alles zeer ont stemd. In 1968 stuurde men een aan vraag om Koninklijke Goedkeuring naar het ministerie van Justitie. Hierop heeft men tot nu toe geen antwoord ontvan gen. „Als men ons tenminste zou laten weten wat er aan onze statuten ont breekt, dan kunnen we daar veranderin gen in aanbrengen. Wij geven de justitie volledige medewerking. Men mag rustig bij ons komen controleren”, aldus Van Riet. Op 8 maart deed de politie een inval in de club. „We zijn op een brutale, schofferende manier overvallen”, aldus Van Riet. Reden voor de club om een kort geding aan te spannen tegen de staat. Vice-president mr. A. H. Lycklama van de Haagse rechtbank wees de vor dering van de club af, omdat de staat het recht heeft gelegenheden binnen te dringen om te constateren of er roulette wordt gespeeld. Met de stemmen van de fracties van PSP en CPN tegen heeft de Tweede Kamer gistermiddag het regeringsvoor stel, de regeling voor de beperking van de toelating van studenten tot universi- teiten en hogescholen (numerus fixus) met een jaar te verlengen, aangenomen. De Tweede Kamer zal op dinsdag 8, woensdag 9 en donderdag 10 oktober a.s. het jaarlijkse politieke debat houden over troonrede en miljoenennota. Dit is gis termiddag besloten. Het is de bedoeling onmiddellijk na Prinsjesdag (dinsdag 17 september) met de regering te discussië ren over de nota buitenlandse werkne mers. De Hollandsche Club vindt, dat zij door de justitie met juridische spitsvon digheidjes in de tang wordt genomen. De Wet op de kansspelen verbiedt in het algemeen het gelegenheid geven om aan kansspelen deel te nemen. Dit verbod geldt niet voor clubs die besloten zijn en niet als een bedrijf worden gerund. De soldaat was bij het HMG in beroep gegaan wegens de hoogte van de straf en de kwalificatie „moord”. Hij acht zichzelf niet aan moord, maar aan doodslag schuldig; hij had niet het plan gehad de vrouw te vermoorden, zo zei hij. Eerder had hij overigens anderslui dende verklaringen afgelegd. De soldaat gaf toe de vrouw met een bejonet te hebben doodgestoken nadat zij geweigerd had hem de driehonderd gulden die zij hem bij een bezoek op 11 oktebr afhandig zou hebben gemaakt, te rug te geven. De vrachtwagencombinatie, waarmee een lading tomaten werd vervoerd, raakte van de weg en kwam vijf meter dieper terecht. De bijrijder, die in de slaapcabine lag, was op slag dood. De chauffeur overleed tijdens de bergings werkzaamheden. uur en uur en Prinses Margriet heeft gistermiddag in Stadskanaal drie huizen voor geestelijk gehandicapte ouderen en kinderen geo pend. Bij haar aankomst kreeg de prin ses bloemen aangeboden door Willy Beuker. Tweede-Kamerlid Goudsmit van D’66 heeft zich er over geërgerd dat het formulier voor de aan- van inkomens en vermogensbelas ting zo is opgesteld dat het uitsluitend voor invullen door mannen bedoeld lijkt. De volgende keer moet de minister volgens haar een „seksloze” tekst laten opstellen. S De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer vindt dat het niet juist is Moluk- kers het kiesrecht te onthouden. half bew. onbewolkt windstil 31 licht bew. half bew. zw. bew. zw. bew. regenbui wnw regen motregen Luxemburg geh. bew. zw. bew. licht bew. windstil 27 zw. bew. windstil 27 licht bew. regen regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt DEN HAAG. De Tweede Kamer vindt dat minister Van Doorn (CRM) moet gaan sleutelen aan de uit 1968 stammende Woonwagenwet. Gisteren diende het DS’70-Kamerlid mevrouw Van Veenendaal een motie in, waarin wordt voorgesteld op interdepartemen taal niveau de Woonwagenwet onder de loep te nemen. De motie, waarover van daag gestemd zal worden, werd inge diend tijdens een debat over e*n gedeel telijke wijziging van de Woonwagenwet. zaterdag gesproken over de moeilijkste beslissing van zijn leven. „Als de stelling van de tegenpleiter juist is, zou beslissing van het WA-bestuur zijn op gezadeld met staatsgezag dat niet be staat”. Mr Koerts betoogde dat het WA-be stuur overigens helemaal geen ontrui- mingsbesluit heeft mogen nemen, want het is niet voltallig. De statuten van de WA-stichting schrijven voor dat er maximaal elf regenten zijn met uit hun midden een dagelijks bestuur van mini maal vijf personen. Er is noch een regentencollege, noch een dagelijks be stuur van vijf personen. Mr. De Jong uit Utrecht, de advocaat van het WA-be stuur, zei dat de wet op de stichtingen zijns inziens besluiten van onvolledige besturen rechtskracht geeft. Madrid Malaga Mallorca Nice Parijs Rome Split Wenen Casablanca Istanboel Las Palmas onbewolkt windstil 24 Tunis onbewolkt w 31 Nog iets over een debat: de Kamer wil eind augustus, begin september met de regering discussiëren over het al of niet afsluiten van de Oosterschelde. Ter discussie staan dan het rapport-Klaasesz en de beslissing die de regering n.a.v. dit rapport moet nemen. Het is de bedoeling dat de kamerleden op 27 augustus het woord komen. De regering woordt op de vijf dé september. De Kamerleden Roethof, Van der Lek en Jurgens willen dat minister Van Agt de subsidie-aanvraag van de Stich ting Rechtswinkel in Amsterdam alsnog in overweging neemt. Zoals bekend heeft de minister gezegd de aanvraag alleen te willen honoreren op voorwaar de van volledige integratie van de rechtswinkel met het bureau voor rechtshulp. Volgens de Kamerleden zou een dergelijke integratie een flinke stap terug betekenen. In Milaan is weer een Nederlandse vrachtwagen gestolen. Vogens NOB- wegtransport is dat nummer 49 in de reeks van diefstallen sinds begin vorig i jaar. Ditmaal was het een vrachtwagen combinatie ter waarde van een ton, geladen met rubber (waarde twintig mille). De chauffeur had de voor Shell- Mifaan bestemde vracht voor de poort van de Shell-vestiging gezet. Toen hij de papieren bij de portier had ingeleverd, ging hij even iets eten. Bij zijn terug keer voor de fabriekspoort was de wagen weg. Ir. A. van den Bos, die gisteren aan de TH in Delft is gepromoveerd op een proefschrift over lineaire systemen, heeft een stelling aan zijn werk toege voegd die als volgt luidt: „In verband met de toenemende verstedelijking van ons land lijkt het zinvol de territoirale strijdkrachten uit te rusen met ge- vechtskledingvoorzien van beton- en baksteenmotieven”. 14 12 13 11 14 11 12 13 12 15 Hoog water 10.18 Laag water 5.42 De harde toon tijdens het kort geding van de zijde van de advocaten van het rijk en van het WA-bestuur gaven prof. Brenninkmeyer vooralsnog weinig hoop voor een minnelijke schikking op het laatste moment. Hij liet doorschemeren eigenlijk alleen nog een oplossing te zien in het naar buiten plaatsen van de Nieuw-Dennendalgroepsleiders en hun pupillen. Tijdens het kort geding zei landsadvo caat mr. Van der Does dat de Nieuw- Dennendalouders staatssecretaris Hen driks niet op het matje kunnen roepen, want het is het WA-bestuur dat tot ontruiming van Dennendalpaviljoens heeft besloten. De staatssecretaris ver leent aan dit besluit, op verzoek van het WA-bestuur, alleen medewerking. Mr. Koerts uit Amsterdam, die voor de ou ders optrad, ontkende dat de staatssecre taris formeel niets met de ontruiming te maken heeft Hij heeft in de Brandpunt- uitzending van de KRO van afgelopen •M sg> 4.28 uur ontter 21.04 uur jftan op I».*’ uur onder 31 uur Het KVP-Tweedé-Kamerlid me vrouw Cornelissen vindt dat er maatre gelen nodig zijn om ontsnappingen uit gevangenissen te voorkomen. Ze heeft staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie daarom gevraagd. Mevrouw Cor- nellissen vindt dat ontsnappingen een onrustbarende werking hebben. Onder de bezoekers van de polikli niek van een ziekenhuis in Deventer is gisteren een enquête gehouden. Uit de voorlopige uitslag daarvan blijkt dat in de afgelopen jaren de bezoekers gemid deld twee uur in de wachtkamer moes ten doorbrengen. Met de arrestatie van vijftien man nen heeft de rijkspolitie van de Noord- brabantse plaats Heesch een reeks van 85 inbraken opgelost. De buit bedroeg ongeveer een ton. De schade die de mannen veroorzaakten beloopt ook een ton. n

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2