NIXON BELOOFT OP NAVO-TOPCONFERENTIE IN BRUSSEL: 7 Geen handjes meer na roep „Watergate over Mig-23 aan Muurkranten melden Chinese klachten Proces tegen Ehrlichman begonnen Iran krijgt vijf kerncentrales Westduitse ergernis scherpe bewaking van Tito i4 „Russen leveren I „Tabak wierook van de duivel” van Frankrijk Syrië" ■I 99 ■ff 3 59 Boekovski’s moeder schrijft Nixon Alitalia mag niet Autoriteiten in Peking aangeklaagd open brief meer landen in Chili DONALD NIXON: -A „MEN PROBEERT ME TE VERNIETIGEN” BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 2 7 JUNI 1974 Incident Make-up Minister Schlesinger: Griekse bisschop: Ml te Schulden Verheugd (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) BRUSSEL De topconferentie van de NAVO heeft gisteren pre cies opgeleverd wat ervan werd verwacht: een gebeuren van poli tiek betrekkelijk ondergeschikte betekenis, dat de Amerikaanse pre sident aan de vooravond van zijn vertrek naar Moskou de gelegen-- heid verschafte zich in alle moge lijke standen te vertonen als de lei der van de Westelijke wereld. Nixon beloofde een eind te zullen maken aan de bewapeningswedloop. Voorts wil hij economische overeen komsten sluiten, die „de gehele we reld ten voordeel zullen zijn”. Marge 3HSP vroeg col- dens r de het Ka- uk- (Van onze speciale verslaggever in Brussel) iden. Jinet zijn herp Den inde kli- r is de t in lid- jes- tien minuten, klein half uur. Schlesinger onthulde voorts dat ook Irak modem militair materieel van de Russen heeft gekregen. nerende besprekingen in Wenen plaats vinden) en de onderhandelingen in Mos kou, die vanaf vandaag tussen Nixon en Breznjev zullen worden gevoerd. Conclusies: de Verenigde Staten zullen het belang van hun bondgenoten nim mer opofferen aan aan de ontspanning tussen de VS en de Sovjet-Unie (Nixon), het Westen kan de veiligheidsconferentie slechts afsluiten als er inderdaad het een en ander wordt bereikt op het punt van de vrijere uitwisseling van mensen, ideeën en informatie. ober ilan- ordt 1 wil van stige jwel van eede oor- van srsi- xus) len. me- tre- uit eeft van lor- een nen wa- esi- ste- de de is :md ises zen. het eke iver an- Las- end >eld ;ter den ans van pje, twe« idse OB- de orig jen- ton, ntig lell- oort j de erd, •ug- gen aan een nen, 5ge- and van rale ge en der Van ich- snog :end zaag aar de zoor zou stap an- rd- van •oeg de een mer met 1 of Ter sesz dit ding aan ant- g 8, a.s. jver gis- ;ling I 17 ssië- tne- De drie die met Ehrlichman terecht staan zijn: de 44-jarige Gordon Liddy, de 56-jarige Bernard Barker en de 50- jarige Eugenio Martinez. Zij zijn alle drie al schuldig bevonden naar aanlei ding van de Watergate-inbraak in 1972. Ehrlichman, die vorig jaar nog presi dent Nixons adviseur voor binnenlandse aangelegenheden was, zal ook nog be schuldigd worden van leugens tegenover onderzoekers. De namen van Kissinger en Haig ma ken deel uit van een lijst namen van ongeveer zestig mogelijke getuigen, die opgelezen werden door de arrondisse- mentsrechter Gerhard Gesell aan de kandidaat-juryleden terwijl het kiezen WASHINGTON (Reuter en AFP) Gisteren is in Washington een proces begonnen tegen president Nixons voormalige naaste medewerker John Ehrlichman. De mogelijk heid bestaat, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kissinger, en de stafchef van het Witte Huis Haig opgeroepen worden om in dit met het Watergate- schandaal verband houdend proces te getuigen. Nixon schudt handen en kijkt tegelijker tijd op zijn horloge of zijn tijdschema nog wel klopt. eeuwige revolutie, tegenover het gebouw van het stadsbestuur. Dagelijks verzame len zich daar grote menigten, soms wel duizend mensen, om de kranten te lezen. Het afgelopen weekend verschenen er muurkranten over bloedige twisten in de provincie Kiangsi, maar daar is sinds dien niets meer over geschreven. Op het Schumann-plein, tegenover het hoofdkwartier van de Europese Gemeenschappen, had zich een uur eerder een incident voorgedaan tussen Grieken en de Brusselse po litie. Na afloop van een Griekse persconfe rentie werd op straat een spandoek ontrold. De tekst, „Amerikanen moeten uit Griekenland”, beviel de juist passerende twintig motora genten niet. In een oogwenk waren er evenveel busjes met circa vijftig politiemannen. Het spandoek en de dragers werden afgevoerd. De jongste broer van president Ri chard Nixon, de 59-jarige Donald, heeft gisteren verklaard dat de gebeurtenissen van de Watergate-affaire zijn gezond heid hebben verzwakt en hem bijna zonder financiële inkomsten hadden ge laten. van de jury, dat een hele dag in beslag neemt, begon. Rechter Gesell deelde de 120 kandida ten voor de jury merendeels negers mee, dat het proces vier vijf weken zou duren. Ehrlichman zal met vijf anderen in september opnieuw terechtstaan, dan in verband met de pogingen om het Water- gate-schandaal in de doofpot te doen. Ehrlichman verscheen gisteren in het gerechtsgebouw met zijn vrouw Jeanne. Hij zag er monter, gebronsd en slanker uit dan toen hij deel uitmaakte van de staf van het Witte Huis. MOSKOU (Reuter). De moeder van de Russische dissident Vladimir Boe- kovski heeft in een open brief een beroep gedaan op president Nixon om tijdens zijn besprekingen met de Russi sche leiders, aan te dringen op vrijlating van haar zoon. Volgens mevrouw Boekovski wordt haar zoon „letterlijk uit de wereld ge duwd”. Sinds hij drie weken werd over geplaatst uit een werkkamp in de Oeral naar eenzame opsluiting in de Vladimir gevangenis ten oosten van Moskou „lijdt hij honger en sterft hij een langzame, afschuwelijke dood”, zo schrijft ze. In het Brusselse NAVO-hoofdkwartier (van beneden naar boven): de delegaties van Italië, Luxemburg, Nederland, Noor wegen, Portugal, Turkije, Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten (eerst Kissinger en daarnaast Nixon) en vervolgens NAVO-secretaris-generaal Luns. Zo heb ben gisteren de leiders van de vijftien NAVO-landen in de Belgische hoofdstad officieel de Atlantische verklaring ge tekend, waarin zij plechtig beloven nau wer te zullen samenwerken en overleg met elkaar te zullen plegen. Het uiten van persoonlijke grieven in muurkranten is na de culturele revolutie een nieuw verschijnsel. De laatste we ken is in muurkranten kritiek geleverd op het officiële beleid en zijn er aanval len gericht op enkele leidende figuren. D* meeste muurkranten worden in atiiigeplakt in de straat van de Ehrlichman en drie anderen worden beschuldigd van samenzwering bij de inbraak (in september 1971) in het kan toor van dr. Lewis Fielding, een psychia ter van Daniel Ellsberg, in de hoop ma teriaal te vinden, dat bezwarend zou zijn voor dr. Ellsberg Dr. Ellsberg liet het zogenoemde Pen tagon-document naar de pers uitlekken: een officieel onderzoek van de rol van de Amerikaanse regering in de Vietna mese oorlog. „Uit Denemarken”, zei iemand, en een neger antwoordde „Uit Hong kong”. Na deze verrassing liep de president, inmiddels omringd door twintig ge armde Belgische rijkswachten, waarin naast Nixon nog vijf wille keurig aanwezigen gevangen zaten, naar de overkant, de ingang van het paleis. De toeschouwers daar kregen geen presidentiële handjes meer, nadat iemand tot twee keer toe zo maar „Watergate” had ge roepen. Binnen begroette de president, opge steld tussen de koning en prins Albert, de genodigden voor de lunch. Sommigen maakten een die pe buiging. I (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmers) BONN. Langs de straten in Bonn en omgeving staan weer eens dagenlang meer politieagenten dan bomen. In stille zijstraatjes, de karabijn aan de voet: eenheden van de gekazerneerde politie. Verkeersagenten zorgen overal voor om leidingen, en blokkeren tal van straten. De Joegoslavische president Tito, die een bezoek brengt aan de Bondsrepu bliek wordt nog strenger bewaakt dan vorig jaar zomer de Russische partijlei der Breznjev. Toen accepteerde iedereen De tweede topconferentie van de NA VO, kortom, is zonder incident verlopen. En of het Richard Nixon heeft geholpen bij het restauren van zijn politieke ge loofwaardigheid, moet worden afge wacht. Een waarnemer zei hierover: „Ei genlijk is er geen reden om aan te nemen dat de methoden die Nixon in de binnenlandse politiek gebruikt, anders zijn dan die waarmee hij in het buiten land te werk gaat.” omgeving in de war wordt gebracht. Wie voor het gemak de bus neemt, zit al gauw een uur extra in de brandende hitte te wachten, omdat de hoge bezoe ker ergens in de buurt moet passeren. Het blad vermoedt in alle bescheiden heid dat menig ander volk zo’n afschu welijke hinder niet zou dulden. ATHENE (AFP). „Tabak is de wie rook voor de duivel”, zo heeft de om zijn drastische uitspraken bekend ge worden orthodoxe bisschop Augustinos van Florina in Noord-Griekenland giste ren in een rondschrijven aan de pries ters van zijn diocees verklaard. Bisschop Augustinos liet het niet bij deze woorden, maar gaf te kennen dat de priesters op een flinke boete kunnen rekenen als hij hen verrast bij het roken van een sigaret, sigaar of pijp. De bisschop is van mening dat het roken van tabak niet a Heen de gezondheid schaadt, maar ook de mens tot slaaf maakt van een „absurde en tirannieke hart tocht”. Bisschop Augustionos kreeg voor het eerst grote bekendheid door zijn aanval len op de Griekse koningin-moeder Fre derika die hij in 1971 wilde laten ex communiceren wegens „ongeloof en pan theïsme”. Nog onlangs deed hij van zich spreken toen hij de carnavalsviering in zijn bisdom verbood en de gynaecologen die abortus gepleegd hadden of dit wil den doen, met excommunicatie bedreig de. De muurkrant, geschreven door haar oudere broer, vertelt dat twee „reactio naire functionarissen” deze beschuldiging hadden geuit om de reputatie van het partijlid te schaden, die hun tegenstan der was. Het meisje wees de beschuldi ging van de hand. Ze stierf in maart van dit jaar door onbekende oorzaak bij een spoorwegstation in de provincie Honan. Toen bleek dat ze nog maagd was, aldus de muurkrant. Nederlands premier Den Uyl merkte na afloop op dat hij zich eendiepgaander gedachtenwisseling kon voorstellen dan de vijftien verklaringen van nauwelijks vijf minuten elk, die in het kader van de zogenoemde onderlinge raadpleging door de regeringsleiders werden voorge lezen. „Einde bewapeningswedloop Deze geduchte jager kan 3200 km per uur vliegen. Hoeveel Migs-23 de Russen hebben geleverd zei Schlesinger niet. Maar de Amerikaanse militaire inlichtin gendienst heeft nog onlangs gemeld dat er wel 79 Russische jagers, waaronder Migs-23, in kratten verpakt in Syrië zijn aangekomen of onderweg naar dit land zijn. Door de Russische leveranties, al dus de minister, zijn niet alleen de verliezen goedgemaakt die Syrië in de oktoberoorlog heeft geleden, maar heeft dit land nu ook de beschikking over nieuw militair materieel. PARIJS (Reuter, DPA en AP). Frankrijk en Iran zullen vandaag een overeenkomst tot technische samenwer king op het gebied van het vreedzaam gebruik van kernernergie ondertekenen. Overeengekomen is dat de Fransen in Iran vijf kerncentrales zullen bouwen, elk met een capaciteit van 1000 mega watt. Voorts zal Frankrijk verrijkt ura nium leveren. Teheran bestelt in Frank- rijk ook een petrochemisch complex en andere grote industriële projecten. Aan Frankrijk zal Iran dan grote hoeveelhe den ruwe olie en gas leveren. De sjah van Iran heeft gisteren tijdens zijn staatsbezoek aan Frankrijk opgeroe pen tot een deelgenootschap tussen de olieproducerende landen in het Midden oosten en de industriële landen van West-Europa. Hij zei op een bijeenkomst van Franse zakenlieden dat Iran niet alleen olie kan leveren, maar ook kan voorzien in 50 percent van de gas behoefte van West-Europa. De sjah sug gereerde de aanleg van een gaspijplei ding van Iran naar Europa. „Iran wil graag een sterk en verenigd Europa zien. We moeten elkaar helpen en bouwen op grotere onderlinge afhan kelijkheid van onze twee gebieden”, zo zei hij. Het Iraanse staatshoofd heeft drie dagen besprekingen gevoerd met de Franse president Giscard d’Estaing Een andere muurkrantrelaas is af komstig van een vrouw, die zeer onheus is bejegend nadat haar op het werk in 1967 een ongeluk óverkwam. Ze kreeg niet de ziekte-uitkering waar ze recht op had, en nadat ze hiertegen had geprotes teerd in haar woonplaats en in Peking belandde ze in de gevangenis waar ze verscheidene keren bewusteloos was ge slagen. Uiteindelijk kwam ze naar Pe king, waar ze nu al enige tijd in grote armoede leefde. Midden op straat, dicht omgeven door de zogenoemde veiligheidsgorilla’s van het Witte Huis en gehelmde Belgische politiemannen, liep de president zich zichtbaar te verheu gen in het nu en dan uitgeroepen „Welcome, welcome Nixon” en het handgeklap uit de twee tot vier rijen dikke presidentje-kijkers. Bescheiden achter hem liep de man met het telefoonkoffertje dat Nixon in staat stelt direct overal heen te bellen. Maar al spoedig WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse minister van Defensie, James Sdhlesinger, heeft gisteren op een bij eenkomst van de senaatscommissie voor buitenlande betrekkingen verklaard dat Syrië nu ook van de Russen de Mig-23 heeft gekregen. Die vijftien hebben ten slotte ook nog met een wat nadrukkelijk vertoon van een eigenlijk armzalige plechtigheid, handtekeningen gezet onder de nieuwe Atlantische verklaring, die de ministers van Buitenlandse Zaken vorige week in Ottawa al hadden goedgekeurd. Een ver klaring waarvan Den Uyl zei: „Het is nou niet direct een keerpunt in de geschiedenis”. HET IS wel duidelijk dat van Neder landse kant bijzo'nder weinig enthousias me bestond voor dit Noordatlantisch machtsvertoon eerste minister Den Uyl heeft zorgvuldig vermeden om har telijk handenschuddend te worden gefo tografeerd aan de zijde van bijvoorbeeld de heer Luns. Hij vertrok ook al uit. Brussel voor Nixons officiële receptie. „Omdat mijn agenda het niet toelaat”, naar hij zei, maar in die agenda stond een afspraak (naar kenners zeggen), die terwille van het Amerikaanse staats hoofd natuurlijk wel had kunnen wor den verschoven, als premier Den Uyl dit had gewenst. het, maar nu hééft een groot deel van de Bonner bevolking het niet meer. Dit laatste vindt duidelijk zijn weer slag in een bijtend commentaar van de „Bonner General Anzeiger”. Die krant schrijft, dat Tito zélf zich met bezoeken de buitenlanders pleegt terug te trekken in de besloten kring van het veilige eiland Brioni. Maar de ergernis heeft zich niet tot Bonn beperkt. De Frank furter Algemeine Zeitung schrijft een commentaar, waarvan de strekking is: „Dat komt er van als een dictatuur duizenden burgers tot emigratie dwingt”. West-Duitsland is namelijk het voor naamste toevluchtsoord van Kroaten, die niet alleen Tito’s bloed wel kunnen drinken, maar die met tal van aanslagen op andersgezinde landgenoten in de af gelopen jaren hebben bewezen niet voor geweld terug te schrikken. De bewaking is dan ook nodig, maar zou ook wel eens enorm overdreven kunnen zijn. De vraag die de General Anzeiger opwerpt is, of het aan vaardbaar is dat voor één enkele staats- gast dagenlang het programma van bij na de hele bevolking, haar stad en haar BRUSSEL. President Nixon heeft gisteren in Brussel de gelegenheid aangegrepen zich door toeschou wers te laten bejubelen. ,Als ware hij op verkiezingstournee”, zoals een Amerikaanse verslaggever het op een halve meter afstand van de handenschuddende president zijn microfoon toevertrouwde. Een klein uur eerder had de Brusselse politie films uit camera’s gerukt, aldus gebruikmakend van haar recht elke „ordeverstorende ont wikkeling” in de kiem te smoren. Nadat de Amerikaanse president in het NAVO-hoofdkwartier de At lantische verklaring had onderte kend, begaf zijn gigantische stoet zich naar de residentie van de Amerikaanse ambassadeur. Van hieruit zou de president naar het koninklijk paleis worden gereden, om daar als gast van koning Bou- dewijn te lunchen. Maar tot duidelijke verwarring van de tallozen die met de handhaving van zijn veiligheid waren belast, besloot Nixon de weg naar het paleis te voet af te leggen. Een aandacht trekkende wandeling van die uitliep tot een keerde Nixon op zijn schreden te rug om de aanvoerder van de bere den Rijkswacht mee te delen dat hij „nog nooit zo’n mooie cavalerie had gezien.” Toen was ook min of meer het hek van de dam. Zichzelf aldus een maal aangemoedigd hebbend, begaf Nixon zich daarop naar de hekken, en begon enkele van de vele uitge stoken handen te schudden. „Waar komt u vandaan?” Nixon telkens. Richard Milhouse Nixon, ietwat rozig gekleurd door de make-up die hem bij officiële gelegenheden altijd keurig voor de camera doet verschijnen, arriveerde ’s morgens in een stoet van zo’n 25 bijna kamerbrede automobielen. Er waren meer voertuigen dan alle andere delega ties te zamen nodig hadden maar de president van de Vertnigde Staten kan het dan ook geen seconde stellen zonder een omvangrijk elektronisch verbin- dingssysteem. Kort na aankomst in Brussel, zo bleek later, heeft Nixon overigens een verras sende ontmoeting gehad met zijn vriend Charles „Bebe” Rebozo, de bankier uit Florida wiens naam in verband is ge bracht met illegale steunverlening aan Nixons verkiezingscampagne. Rebozo weigerde na afloop commentaar te ge ven. Hij zei „voor zaken in Europa te zijn” De gedachtenuitwisseling in Brussel tussen de regeringsleiders aanvanke lijk als strikt geheim aangemerkt spitste zich onder meer toe op de Europese veiligheidsconferentie (die in Genève zo ongeveer is vastgelopen), de wederzijdse en evenwichtige verminde ring van strijdkrachten waarover stag- sche bijstand. Maar, zo voegde hij er aan toe, de hele familie van de president is hem trouw in deze moeilijke periode waarin men „hem poogt hem te vernietigen”. In een vraaggesprek met de „Los An geles Times” verklaarde Donald Nixon dat de „tendentieuze uitlatingen van de instanties die een onderzoek naar de zaak instellen en de insinuaties van de pers tot zijn ruïnering hebben bijgedra gen”. Donald Nixon zou genoodzaakt zijn geweest een adviseursfunctie in een voe dingsmiddelenbedrijf op te geven en zich voortijdig terug te trekken uit een ho tel- en restaurantconcern waarvan hij vice-president was. Donald Nixon deelde mee dat hij in 1973 een inkomen van bijna 140.000 dollar had, maar dat hij hoopte dit jaar althans nog 36.000 dollar te zullen ver dienen. Hij zit tot over de oren in de schuld vanwege de kosten voor juridi- Als Ehrlichman schuldig wordt bevon den, kan hij een boete krijgen van 10.000 dollar (ongeveer 26.000 gulden) en een gevangenisstraf van tien jaar. Premier Den Uyl zei daarover: „Bij de veiligheidsconferentie zullen we de aard bepalen van de betrekkingen die uit het huidige proces van ontspanning zullen voortvloeien: of zij strikt officieel zullen zijn of door een geleidelijk proces zullen worden gekenmerkt door een grotere we derzijdse openheid en de weg zullen banen, zoals wij hopen, naar een groter wederzijds begrip.” „Ik geloof dat de Russen en hun bondgenoten eveneens beschikken over een marge tussen de vrijheid die zij aan hun volken in internationale contacten toestaan, en de vrijheid die ze zouden kunnen toestaan zonder het overleven van hun systeem te riskeren. Zij zullen deze marge slechts gebruiken als wij doorgaan hen daartoe uit te nodigen en daarop blijven aandringen.” SANTIAGO (DPA). De Chileense regering heeft de landingsvergunning voor de Italiaanse luchtvaartmaatschap pij Alitalia niet verlengd. De Chileense minister van Buitenland se Zaken, Ismael Huerta, heeft zes we ken geleden erop gewezen, dat Italië zijn betrekkingen met Chili dient te normali seren of te verbreken. Italië heeft na de val van Salvador Allende het militaire regime in het Zuidamerikaanse land niet officieel er kend. PEKING. (Reuter) Steeds meer Chinese burgers gaan gebruik maken van muurkranten om de aandacht te vestigen op hun persoonlijke grieven en hun moeilijkheden met autoriteiten. Op nieuwe muurkranten in Peking viel gis teren te lezen dat een 22-jarig meisje was overleden nadat ze er valselijk van was beschuldigd een affaire te hebben met een lid van de communistische par tij.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3