Drie nieuwe Burgemeester en hoofdofficier van justitie grijpen in: Beverwijkse wethouders De Tijd stopt 1 september Gewelddelicten Geen arrest nemen toe meer in dienst Arrestatie na beschieting kustvaarder ■te Het woord is aan waarin opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden RAMEN SPRINGEN IN GEERTRUIDENBERG Tijdspiegel VERKRACHTERS DOODSCHIETEN Plaatselijk buien AGENDA Winkelcentrum Schalkwijk: tweeduizend parkeerplaatsen gratis voor niks. AMIN LIET TWAALF Ij (Van een onzer verslaggevers) ONTSLAG VOOR 40 JOURNALISTEN Wetswijziging Callandsoog vunmununmiHumeiHuiHNiii HELEMAAL IN 7 bus 2,70,71. Let op de advertentie van GE^DA BONT op pag 22 VRIJE-TIJDS DENIM KOSTUUM in blauw, groen en bruin Maten 46 t.m. 56 NU 69,- FAVETEX 2 3 3 7 4 4 9 11 11 13 15 17 19, 21, 22 ZANDVOORT Naakt baden en zonnen is nog steeds verboden in Zandvoort. Alleen als er niemand anders in de buurt is, die er aan stoot aan zou kunnen nemen, mag het. In het openbaar naakt lopen is openbare schennis van de eer baarheid. Volgens het wetboek van strafrecht is dat een misdrijf tegen de zeden, en daar staat een straf op van maximaal twee jaar of een geldboete van zeshonderd gulden. Burgemeester A. Nawijn van Zand voort en de hoofdofficier van Jus titie te Haarlem, mr. J. L. Andreae, hebben dit gisteren op een ge zamenlijke persconferentie in het raadhuis te Zandvoort meegedeeld. Proefproces Ruim zestig winkels, een Hema, een C&A. Hutje mutje onder lui bétere dames-, heren en kinderkleding vóór FABRIEKSPRIJZEN i. IJmuider Courant J. Ein and er Losse nummers 50 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie' Mr II C De nablussing was vanochtend nog in volle gang. Vuurzee na explosie in kunsthars! abriek (Van onze correspondent) Li Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s AAN HET STRAND Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Een vlieg doodslaan is makkelijk; maar maak er eens een? VRIJDAG 28 JUNI 1974 64e jaargang nummer 198 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Medische diensten Kastje kijken Puzzel Radio en televisie Strips Kunst Economie Beurs Sport een- giganten kleinere (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De Beverwijkse collegevorming is afgerond. De vier wethouderszetels zullen de komen de jaren worden bezet door me>- vrouw J. H. Vos-Muller (CDA), ir. J. Camfferman (CDA), F. Kaebisch jr (PvdA) en H. Janssen (PvdA). Van het huidige college keert alleen de heer Camfferman als wethouder terug. De vertrekkende wethouders zijn de heren Sigon, Schipperus en Klomp. konden brandweer en politie een onder zoek instellen naar de oorzaak, die nog niet is vastgesteld. dat parken en trams voor een bepaalde categorie mensen waren afgesloten, al- Kantoor: Lange Nicuwstraat 427, Ijmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 PLEIN 1945 nr. 6 IJMUIDEN Uit de berichten komt naar voren, dat ruim 250 mensen voor geweldpleging konden worden aangehouden. Van hen was een derde deel afkomstig uit landen buiten Nederland. Dit getal komt over een met de cijfers van voorgaande jaren. (Zie verder pag. 2) Mr. Andreae verklaarde op de pers conferentie dat overtreding van artikel 239 (openbare schennis van de eerbaar heid) door justitie niet kan en mag worden over het hoofd gezien. Justitie van de fabriek in lichterlaaie. Aan blus sen viel toen nog niet te denken. Men beperkte zich ertoe uitbreiding van de vuurzee te voorkomen. Er bestond ge vaar voor het ontploffen van onder grondse tanks met zeer brandbare che mische stoffen. Daaróm werd een kunst matig bassin boven deze tanks aange bracht. zou in haar taak te kort schieten wan neer ze dat wel toeliet, aldus de Haar lemse hoofdofficier van justitie. De plaatselijke overheid is niet bevoegd om artikel 239 naast zich neer te leggen, stelde hij. DEN HAAG. Het aantal gewelds misdrijven is het eerste halfjaar van 1974 sterk toegenomen. Deze conclusie valt te trekken uit een optellen van het aantal slachtoffers van "eweld, vermeld in de berichten die gedurende die tijd zijn verschenen. Niet alleen Nederland worstelt met de legalisering van naaktstranden. Deze foto werd gisteren gemaakt op een stuk strand bij Los Angeles in Californië, waar volgens het persbureau AP bloot en gekleed bijeen zijn zonder veel aandacht aan elkaar te geven. Zondag waren er 4.000 naaktbaders. Autoriteiten zouden het naakt zijn als zodanig niet als een overtreding zien, maar er is een stro ming in de gemeenteraad die het naakt strand toch willen verbieden. Tot en met 26 juni zijn 61 mensen omgekomen (vorig jaar 21) ten gevolge van geweld: 46 mannen en 15 vrouwen. In het gehele jaar 1973 zijn ongeveer 100 mensen gestorven door toedoen van an deren. Het aantal gewonden door geweld bedroeg in de eerste zes maanden van 1974 meer dan 170. Mr. Andreae wees er op dat het ge rechtshof van Amsterdam indertijd een naturist, die naakt op het strand van Callantsoog had gelopen en daarvoor was geverbaliseerd, had vrijgesproken omdat in Callantsoog geen sprake was geweest van openbare schennis van de eerbaarheid. Het strand is daar zo een zaam, dat er niemand was die er aanstoot aan had kunnen nemen, zo meende men. Volgens burgemeester Nawijn was de situatie in Zandvoort bepaald anders. Een strand van Zandvoort, dat voor Zandvoortse begrippen stil was, kon wel eens drukker zijn dan de stranden die in sommige andere badplaatsen als druk gelden, aldus de burgemeester. „Het is erg moeilijk om het naturisme in Zand voort buiten werking van artikel 239 te houden”, zo meende hij. De burgemees ter verklaarde met nadruk dat er geen waardeoordeel werd geveld over de naaktbaders. „Naturisten zijn vaak res pectabele, zachtmoedige mensen. Maar het kan beter niet in Zandvoort. Dan wordt het maar een kijkspul. Het is beter het naturisme niet zodanig in de schijnwerpers te plaatsen, dat je het tegendeel bereikt”, meende hij. Vanaf 1 september geeft de VNU een weekblad uit, eveneens onder de naam De Tijd. Hiervoor denkt de VNU rond 15 redacteuren van het dagblad te kun nen gebruiken. Van de overigen zouden enkelen kunnen worden ondergebracht bij de Brabant Pers, een combinatie van drie regionale kranten in het zuiden en oosten van Noord-Brabant, en eigendom van de VNU. In Geertruidenberg zijn als gevolg van de ontploffingen, die ruim een uur heb ben geduurd, véle ramen gesprongen. Vier enorme rookkolommen markeerden vannacht het stadje. De kunstharsfa- briek, een filiaal van het Duitse concern van der Mije. H P Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De directie van de VNU, uitgeefster van het dagblad De Tijd, heeft vanmiddag het redactionele, administratieve en technische personeel van het dagblad ervan in kennis gesteld dat De Tijd vanaf 1 september niet meer zal verschijnen. Het administratieve en technische personeel zal grotendeels el ders binnen het VNU-concern kunnen worden ondergebracht, maar circa 40 van de 55 redacteuren zal ontslag wor den aangezegd. Süd-Chemie, heeft zich twee jaar gele den in Geertruidenberg gevestigd. Twee weken geleden heeft zich bij het bedrijf ook al een ontploffing voorgedaan. De oorzaak van de ramp van gisteren houdt men voorlopig op een storing in het koelsysteem. Burgemeester Nawijn, die de motie niet verstandig vindt, zei dat het aanne men ervan niet betekent dat het naakt strand nu officieel is toegestaan. Daar zou naar zijn mening een wetswijziging voor nodig zijn. Deze wetswijziging ver wacht hij intussen op niet al te lange termijn en hij betreurt dan ook dat de raad niet even heeft gewacht tot de wijziging er door is. De burgemeester wijst het verwijt, dat hij via een omweg een raadsbesluit on gedaan zou proberen te maken, veront waardigd van de hand. „Een dergelijk verwilt kan alleen komen van de men sen, die de motie verkeerd hebben be grepen”, zo stelt hij. Een bord plaatsen, waarop staat aangegeven dat naakt ba den en zonnen nog steeds openbare schennis van de eerbaarheid k'an zijn en derhalve strafbaar, wil de burgemeester evenwel niet. Hij acht een dergelijke maatregel „psychologisch” wat moeilijk verkoopbaar, nu de raad genoemde mo tie heeft aangenomen. Een en ander blijkt uit de memo rie van antwoord op de nota Militair Tuchtrecht. Volgens minister Van Agt van Justitie en staatssecretaris Stemerdink (Defensie) zal de geldboe te centraal komen te staan in het tuchtrecht. Voldoet de invoering hier van aan de verwachtingen, dan zullen licht en verzwaard arrest geheel ver vallen. De strafdienst, thans nog maar weinig toegepast, moet uit zinvolle arbeid bestaan, mag voor maximaal 14 dagen worden opgelegd, en mag per werkdag niet langer duren dan twee uur (op zaterdag maximaal vier uur). De politie wilde de man niet identifi ceren, of beamen dat hij degene was die de schoten gelost had, hetzij vanaf het land, of een van de trawlers die in de buurt aan het vissen waren. De kustvaarder was de 500 ton meten de John V die het eigendom is van International Shipbrokers uit Rotterdam. De man zal vandaag voor de rechter verschijnen, zo heeft een woordvoerder verklaard. Het incident gebeurde terwijl de kust vaarder zich op ongeveer anderhalve kilometer voor de kust van Northum berland bevond op weg naar Londen me' een lading stenen. De schipper, Günther Wiegman zei: „Er waren vier vissersboten bij ons in de buurt. Plotseling werd de stuurcabine door een reeks geweerschoten getroffen”. Een Portugese matroos, de 24-jarige Jo ao Verisimo, die dienst had als uitkijk in de stuurcabine, werd door een van de kogels in het hoofd getroffen. Een heli kopter van de Britse luchlmacht bracht de matroos naar een ziekenhuis waar zijn toestand zorgwekkend is. Volgens de reder is de Nederlandse kustvaarder waarschijnlijk te dicht bij de netten van een haringvisser terecht gekomen en heeft de visser uit woede daarover het schip beschoten. Vrij veel bewolking met plaatse lijk buiten, zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Minimumtemperaturen rond 11 graden. Maxima morgen omstreeks 19 graden. Vanmorgen is de ondernemingsraad van het besluit op de hoogte gesteld, in de loop van de middag het personeel. De burgemeester vond het afbakenen van bepaalde stukken strand voor de naturisten ook geen goede oplossing. Het strand is in principe openbaar. Het plaatsen van borden kan discriminerend werken. Het is nog niet zo lang geleden De brand, die zich snel uitbreidde, ging gepaard met een reeks van ontplof fingen, waarbij grote vuurbollen de lucht in schoten. Door de gunstige wind dreven de brandende gassen van de stad weg. Hulpacties kwamen zeer snel op gang. Behalve uit Geertruidenberg stroomden brandweerkorpsen toe uit Raamsdonk, Breda en Keizersveer. De politie zette een groot deel van Geertruidenberg voor alle verkeer af. Het korps pontonniers uit Keizersveer kwam later op de avond met 50 militairen assisteren en in de directe omgeving van dé brandende fa briek werden drie ambulances gestatio neerd. Aan het blussen van het vuur werd ook deelgenomen door een blus boot van Rijkswaterstaat, die het vuur vanaf de Donge bestreed. Rond middernacht stond LONDEN. (AFP) Een ex-striptease- danseres uit Londen, Sheila Sands, heeft gisteren op de BBC bevestigd dat presi dent Idi Amin van Oeganda twaalf Oe- gandezen heeft laten doodschieten omdat ze zich aan haar vergrepen hadden. Miss Sands zei dat ze met Amin bevriend was geraakt doordat hij onder de indruk was gekomen van haar kunst in een nachtlo- kaal in Kampala. Sheila Sands is nu directrice van een import-exportfirma in Londen. dus de burgemeester. Mr. Andreae tenslotte achtte het niet uitgesloten, dat van de kant van het georganiseerde naturisme een proefproces zal worden uitgelokt. Zo’n zaak zal door ons met de grootste spoed worden be handeld, zo kondigde hij alvast aan. lihlii ,iB ausiffiiMw.VW De persconferentie werd gehouden, omdat er naar de mening van burge meester Nawijn misverstanden waren ontstaan over een motie, die de gemeen teraad van Zandvoort vorige week dins dag heeft aangenomen. In de motie drong de raad er op aan dat de reeds bestaande situatie het gebruik van het strand door naturisten zou wor den gelegaliseerd. Zoals bekend wordt er in Zandvoort al lang uitgebreid naakt gebaad en gezond. In de motie nodigde de raad B. en W. uit maatregelen te nemen tot legalisering van het naakt strand en een stuk strand ten zuiden van paal 68.500 als naturistenstrand aan te wijzen. GEERTRUIDENBERG. In de kunst- harsfabriek NECOF (Ned. Eerste Carter Olie Fabriek) aan de Donge in Geertrui denberg is gisteravond omstreeks tien uur na een hevige ontploffing brand uitge broken. Van de vier man die er op dat moment werkten, konden zich drie in veiligheid stellen. Eén werknemer, de 35-jarige heer Wolf uit Etten, kwam door de explosie om het leven. Tegen zes uur vanmorgen was de brand geblust en o.a. deze week „NAAKTSTRAND BLIJFT ILLEGAAL” De raad van bestuur van de VNU heeft het opheffingsbesluit eerder deze week genomen, nadat gebleken was dat niet kon worden voldaan aan de eis van CRM-minister Van Doorn, dat er ten minste 55.000 abonnees op De Tijd zou den blijven en dat het verlies de drie miljoen niet overschrijden zou. Een front met buien trekt langzaam naar het zuiden weg. Zwakke luchtdrukstijgingen, waarbij opklaringen, naderend vanuit Engeland. Morgen droog, af en toe zon, zwakke wind tus sen west en noord. In de middag 16 tot 18 graden. Zeewater 16 gra den. Vooruitzichten: aan de koele kant, maar niet zonder een zon netje. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De regering streeft ernaar om arrest in militaire dienst te laten verdwijnen. Als alternatief kan een commandant dan drie straf fen opleggen: geldboete, berisping en strafdienst (echter niet op zon- en feestdagen). AMBLE. (AP) De Britse politie heeft gisteren een 20-jarige man gear resteerd in de vissershaven Amble in het noordoosten van Engeland, nadat een Nederlandse kunstvaarder op zee was beschoten. De kogels verwondden een matroos aan het hoofd. De omstandigheden des tijds weerspie gelen zich sterk in het maatschappelijke leven van vandaag en niet het minst in de sector van de communicatie en infor matie. Harde commerciële eisen hebben hun weerslag in de structuur en de functie van onze communicatiemiddelen, de kranten, de radio, de tv. De supermarkten verdringen de manszaken, de commerciële verstikken de onafhankelijke bedrijven en juist in de sector van het dagbladwezen nemen de reuzengetallen de macht over van het gevarieerde, op kleinere schaal opererende journalistieke voor- en inlichtingswerk. De sniegel des tijds geeft de journalistieke informatie het gezicht van een zich snel voltrek kende massaficering. Helaas is de goede, verantwoorde dag bladjournalistiek in feite volledig afhan kelijk van geld, maar dan in die zin dat juist de onafhankelijkheid van de jour nalistieke diversiteit slechts door geld kan worden geschraagd. Het aloude r.-k. dagblad De Tijd valt, na vele andere, ten offer aan geldgebrek, of liever aan commercieel rendementsgebrek. Het wordt nu een weekblad „Tijdspiegel”, dat evenzeer weer het risico van ver dwijnen loopt als het geen winst op brengt. Het is onzakelijk, een goed blad in stand te houden dat aan het grote commerciële lichaam jaarlijks offers kost. Of die offers draaglijk zijn, is niet de vraag. De commercie acht zich niet verantwoordelijk voor de cultuur. Het grote lezerspubliek blijkbaar ook niet, want de vunzigste bladen renderen het best door hoge verkoopcijfers. De tijdspiegel reflecteert een grimmig gezicht: van een samenleving die haar beste kinderen in de steek laat. een kwart

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1