sluizen ©b havens W. Groeneveld veer tig jaar bij Staats vissershavenbedrijf Agenda to (fe vishal Expositie Mat Reynders Twee ongevallen Haven denim 5 BON 117 I I 1 vrije tijds pakken bij Hoogovens HERENMODE I „Jack Jones” en „Koala” T-SHIRTS N- fl I IS G VAN JONGSTE BEDIENDE TOT DIRECTIE-SECRETARIS IK- o.a„- ^5 IRS ERS RS- vrl. administratieve kracht Bezorg mij 14 dagen gratis IJlHUider Courant Beverwijkse Courant A.s. zaterdag fe in de weekend bijlage w w M /‘.V. M’.:,». FLAATa»£LlJ'K NIEUW S JUNI 19 7 4 V R IJ D A G 28 xrni e am J Velsen-IJmuiden Kwaliteiten I Heemskerk hemdmodel 1 Velsen-Noord IJmuiden Telefoon 1 23 48 L. Nieuwstraat, hk. Marktplein IJMUIDEN „Een beetje meer fortissimo in je stem, maatje, an ders red je het hier nooit”, werd de toen nog zestienjarige W. Groene veld vaderlijk toegevoegd door de bekende afslager Reijer Visser, op de dag dat hij in juli 1934 zijn car rière bij het Staatsvissershavenbe- drijf in IJmuiden begon. De jongste bediende heeft deze raad kennelijk goed in de oren geknoopt, want hij wist zich in zijn werkkring niet al leen te handhaven, maar maakte in de loop der jaren bovendien promo tie op promotie, zodat de heer Groe neveld nu over enkele dagen zijn veertigjarige jubileum als directie secretaris zal kunnen vieren. Lange Nieuwstraat 185 (Noord Arcade) IJmuiden BETER DRUKWERK BESTELLEN? Visser Electrotechniek B.V. Beverwijk Postbus 37 VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Heemskerk Wijk aan Zee Beverwijk Lee, Lois, Levi’s dealer Waardering Veisen-IJmuiden q Naam Straat--Plaats I Daarna kunt u mij noteren als: I maandabonnee voor f 10.90 akwartaalabonnee voor f 31.35 ^C’doorhalen wat niet gewenst is) In een open envelop, zonder postzegel, opsturen naar: Antwoordnummer 416, Haarlem Beverwijk GEBOORTE? VERLOVING? huwelijk? Castricum f ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) E ARIE VAN DER VEER. IWI.IK „The 03 (Van een medewerker) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) 1, (ADVERTENTIE) Huygens- Kerkweg 45: Colchester; Progress, ote es ran erdag: 85 ILEM Overeigens zijn de vele kwaliteiten van de jubilaris ook buiten zijn dage lijkse werkkring niet verborgen geble ven. Zo is hij plaatselijk vertegenwoor- Belangstellenden kunnen schrifte lijke sollicitaties richten aan bo venstaand adres. BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruysdaelstraat). „Schateren om Rabbi Jacob”. ZATERDAG 29 JUNI Progress-sociëteit. Const. Huygensstraat Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherenstraat. Geo pend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45; vol wassenen en jeugd 10-12.30 u. VRIJDAG 28 JUNI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat: 19-21 u. r, an ZATERDAG 29 JUNI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 10-12.30 u. mte :as, IS en 21.15 „Met jouw „De amou- lg. d, in lagen. Ie [ling in ti. ;n, i kte 'wijk, •dam S) Auto- master sl sier 519238. ’68 m. uw Fi- -322336 '7. zoekt op korte termijn een energieke en akkurate die zal worden belast met de telefooncentrale en het ver zorgen van een eenvoudige administratie met uiteenlo pende werkzaamheden, waar bij typevaardigheid vereist is. Gedacht wordt aan een jon gedame van plm. 20 jaar met een schoolopleiding op Mavo- niveau. of 55 Ev%t. ’69 in r. v.d. H’lem In die tijd werd ook de trawl visserij door Polen ter hand genomen en IJmui- dense trawlerschippers vonden emplooi bij de in 1937 opgerichte visserij maat schappij Pomorze te Gdynia. Aangekocht werden Britse stoomtrawlers en als eer ste verscheen in IJmuiden in het jaar 1937 de Adam, die onder Poolse vlag was gebracht. Daarna volgden de Barba ra, Cezary, Dorota, Eugeniusz en Fran- ciszka. De meeste schepen kwamen in Engeland terecht en traden in marine- dienst. De heer Groeneveld heeft het al die tijd bij dit belangrijke bedrijf best naar de zin gehad. Het werk is druk, maar bijzonder afwisselend en hij kwam daardoor met vele interessante mensen in contact. Vandaar dat ook de zuig kracht van een Hoogovens op hem nim mer van invloed is geweest. De aanstaande jubilaris werd op 3 september 1917 in Vlaardingen geboren, maar omdat zijn ouders al drie jaar later naar IJmuiden verhuisden, heeft hij hier verder vrijwel zijn gehele leven doorgebracht. Eerst op de Groen van Prinstererschool („bij meneer Van Pop- ta”) en daarna drie jaar mulo, De han- delsavondschool werd eveneens door hem bezocht en nadat de heer Groene veld zijn eerst betrekking aanvaardde bij Sluis chemische fabrieken in IJmui den. zette hij zijn studies in de avondu ren voort. En na nog een drie-jarige cursus op de Volksuniversiteit te hebben gevolgd, was de heer Groeneveld ten slotte onder meer in het bezit van de praktijk-diploma’s boekhouden en En gelse handelscorrespondentie. Maar toen was hij lang bij het Staatsvissershaven- bedrijf in dienst. evenwel ingeschreven te Londen en de Saturn heette aanvankelijk Tehana LO. 132. In 1930 bestond deze rederij uit 14 stoomtrawlers waarvan de Tehana met de Tekoura LO. 14 en de Tewera LO. 9 tot de nieuwste eenheden behoorden, alle van het zg. Mersey type en gebouwd door Cochrane. De andere schepen van Brand Curzon dateerden bijna allen uit de jaren 1918-1919. De Tehana en de Tewera werden later overgenomen door de Boston Deep Sea Fishing Ice Company te Fleetwood en veranderden niet van naam. Tijdens de oorlog voeren de schepen voor de Royal Navy en toen de militaire dienst er op zat werden de Tehana en de Tewera aangekocht door Polen en zoals we za gen is de Tehana de Saturn GDY 122 geworden en de Tewera werd verdoopt in Saturnia GDY.123. Vlak na de oorlog had Polen een behoorlijke trawler vloot en Nederlandse trawlerschippers voeren met deze sche pen met gedeeltelijk Nederlandse be manningen en dat heeft geduurd tot in de jaren vijftig. In die tijd begon Polen met het in de vaart brengen van nieuwe schepen, aanvankelijk nog stoomtrawlers en dat is in de jaren zestig doorgegaan met motortrawlers en hektrawlers. De vloot waarmede men begonnen is werd overbodig en ook de Saturn is vervangen door een moderne hektrawler-fabrieks- schip welke in 1971 is opgeleverd door de Stocznia werf in Danzig, groot 2677 bruto reg. ton en 88 meter lang over alles. Het motorvermogen bedraagt 2500 pk. Polen heeft dertig van deze schepen. De maatschappij Dalmor in Gdynia,- waartoe deze schepen behoren, beschikt momenteel over 60 visserij schepen waarvan er 28 zijn gebouwd in de jaren zestig en 4 in de jaren zeventig. Derhal ve een moderne vloot waarvan de grondslag in de dertiger jaren in ons land is gelegd. VRIJDAG 28 JUNI Sociëteit Alpha., Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 19-21 u. ZATERDAG 29 JUNI Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Animal Farm, Willem Alexanderplant- soen. Geopend op zaterdag en zondag van 10.30-17.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbarj bibliotheek. Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 10-12.30 u. diger van de KNZHRM ouderling van de gereformeerde kerk, lid van de raad van advies voor „Het Groene Kruis” en voorzitter van het bestuur van de gere formeerde schoolvereniging. Ook is de heer Groeneveld nog vele jaren be stuurslid geweest van de voetbalvereni ging „IJmuiden”. Een tijd waar hij eveneens met veel plezier aan terug denkt, vooral omdat hij hier met de toneelclub dikwijls de planken heeft be treden. Onder andere in een lange serie opvoeringen van de bekende klucht „In ’t Gouden Haantje”. Begonnen als Jongste bediende en as sistent van de respectieve afslagers, volgde pas in 1945 een vaste aanstelling in de rang van schrijver tweede klasse, met als uiteindelijk resultaat* zijn huidi ge functie als directiesecretaris, behaald na ongeveer acht promoties. Na de oorlog werd de wederopbouw van de Poolse trawlervloot met kracht ter hand genomen. Een aantal stoom trawlers werd aangekocht en wel voor namelijk in Engeland. We zien er hier één van op de foto, de Saturn GDY. 122 die in oktober 1948 onder schipper Ph. Glas in IJmuiden was. Dit schip was in 1929 nieuw in de vaart gekomen na te zijn gebouwd op de bekende werf van Cochrane Sons te Selby, groot 333 bruto reg. ton, lengte 41,24 m, breedte 7,54 m en holte 4,04 m. De machine, geleverd door Amos Smith, had een vermogen van 600 pk. De opdracht voor de bouw was gegeven door Brand Curzon, trawlerrederij in Milford Haven. De schepen stonden DEN HELDER. In Galerie Paal Parallelweg 107 te Den Helder, expo seert van 1 tot en met 20 juli de Heemskerkse kunstschilder Mat Reyn ders. De galerie is dagelijks van 14 tot 18 uur geopend, dinsdags en vrijdags van 14 tot 22 uur. Zondag is Paal 1 gesloten. Maar aan de andere kant wordt de heer Groeneveld ook door de directie en het personeel van het Staatsvissersha- venbedrijf hoog gewaardeerd. Hij staat hier namelijk bekend als een harde werker, die steeds voor een ieder klaar staat en er bovendien in slaagt voor het bedrijf uistekende contacten te onder houden. Hij is dan ook voorzitter van de personeelsvereniging en fungeert als se cretaris van het personeelsfonds zo on geveer als vertrouwensman voor alle bedrijfsgenoten. Veertig jaar W. Groeneveld betekenen dan ook ongetwijfeld tevens veertig jaar historie van het Staatsvissershavenbe- drijf. De jubilaris heeft hier immers samengewerkt met drie directeuren: eerst de heer G. Oud - die in 1934 „wel iets in hem zag” - later J. B. van Eerde en thans de heer J. Oorebeek. Onderwijl was hij ook bijzonder nauw betrokken bij de wederopbouw van het bedrijf, nadat dit in 1945 door de Duitse bezetters als een troosteloze ruïne was achtergelaten. Zelf werd de heer Groeneveld in de laatste oorlogsjaren nog door de Duitsers naar Emmerich getransporteerd, maar veel heeft hij hier niet tot de vijandelij ke produktie bijgedragen. Hij slaagde er namelijk al direct in om te ontvluchten, waarna de heer Groeneveld onder het beleven van de nodige hachlijke avontu ren te voet naar Nederland is terugge keerd. VRIJDAG 28 JUNI Centrale bibliotheek, Plein 1945, IJ muiden, filiaal Wüstelaan 89, Santpoort, Santpoort-Noord 19-21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 17, Velsen-Noord 19- 22.30 uur. Christelijk Mannenkoor, 20 uur repeti tie in Cultureel Centrum. Zwembad Heerenduinen, geopend tot 20 uur. City, vrijdag en zaterdag 20 uur: „Quo Va- dia” Stadsschouwburg vrijdag en zaterdag 20 uur: „Magnum force". DIVERSEN Museum Beeckesttljn, Rijksweg, Velsen- Zuid. Stijlkamers en oude gebrulksvoorwepen. dagelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. FeUson, Noordelijk Koetshuis Beeckesteijn. Expositie fotocollages van Henk Meyer, dage lijks van 13 tot 17 uur. Galerie ’t Hart, Wilhelminakade 74, IJmui den: grafiek van Jan Michels. Pieter Vermeulenmuseum, Moerbergplant- soen 22, IJmuiden. Dagelijks geopend van 9.30-12 uur en van 14-16.30 uur. Niet op zater dag en zondag. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat. Umuiden. Elke dinsdag en donderdag van 12 tot 13.30 uur tn na telefonische afspraak 02550- 94159. Stadhuis Velsen, Plein '45, IJmuiden. Elke dag te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Niet op zaterdag en zondag. Oude raadhuis, 13 tot 17 uur: tentoonstelling „Flevum en de Romeinen in Velsen”. IJMUIDEN. In de jaren dertig on dernemen Nederlandse rederijen nauwe betrekkingen met het Poolse visserijbe drijf dat toen in opkomst was. In 1935 werden 15 haringloggers van de Reederij v.h. A. van der Toorn Jzn onder Poolse vlag gebracht. Zij voeren onder directie van de heren Joh. van der Toorn Az en M. Nieumcow voor de Visserij Mij. Me- wa onder Nederlandse bemanning. In die tijd kreeg Polen ook de eerste nieuwe haringloggers, die door Joost Pot in Vlaardingen werden beheerd. De Mij. Korab had toen de Korab I tot en met III in bedrijf en de Mij. Delphin de Defphin I en II. VRIJDAG 28 JUNI Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Openbare bilbiotheek, volwassenen 19-21 u. Het veertigjarig jubileum van de heer Groeneveld zal dinsdag 2 juli in het kantoor van het Staatsvissershavenbe- drijf aan de Halkade worden gevierd, eerst in inMeme kring van directie en personeel. Daarna volgt in het gebouw om 16.30 uur een receptie, waar alle relaties vrienden en bekenden van de jubilaris in de gelegenheid worden ge steld hem persoonlijk te komen felicite ren. En gelet op de vele goede contacten van de heer Groeneveld, zou dit wel weer eens een „druk bezochte” receptie kunnen worden. IJMUIDEN. Donderdag werd er in IJmuiden aangevoerd: 53 kilogram tong, 2 kisten tarbot en griet, 162 kisten kabeljauw, 60 kisten schelvis, 92 kisten wijting, 22 kisten schol, 14 kisten schar, 7 kisten makreel, 1 kist heek, 303 kisten varia. Prijzen in guldens: Per 1 kilogram: tong 14-11, heilbot 10.20. Per 40 kilogram: tarbot 320-192, griet 176-160, kabeljauw 2 130-100, kabeljauw 3 112-88, kabeljauw 4 94-84, kabeljauw 5 90-82, schelvis 3 69-53, schol 3 124-90, schol 4 128-76, wijting 3 57-39, makreel 3 52-45, schar 77-34, haai 90-82, poontjes 27-22, rode poon 124, horsmakreel 8.40- 7.20. Per stuk: haai 134. Besommingen: OD 10 f 4600 uk 115 1700, VL 105 f 1591, 110 520, 131 1130, TH 26 12.000, IJM 94 f 500, VD 6 1170, 20 400, 25 650, 46 1290, spanvisser UK 78 en UK 107 2000. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Tijdens werkzaamhe den onder de afvoerbaan van beitsbaan 21 bij Hoogovens raakte donderdagmid dag een 26-jarige Beverwijker bekneld Hij was bezig met het monteren van een zogenoemd koppelstuk aan een trans portbalk. Plotseling zakte het koppelstuk een halve meter waardoor de man be kneld raakte en met borst- en rugklach ten naar het Rode Kruisziekenhuis over gebracht moest worden. In de elctrolytische vertinnerij van Hoogovens liep een 27-jarige werkne mer, woonachtig in Deventer, een hoofd wond op, toen hij op zijn vorkheftruck gezeten, zich naar voren boog om de juiste plaats te bepalen en op dat mo ment de hijsketting van de vorkheftruck brak. Met een hersenschudding is hij naar hetzelfde ziekenhuis vervoerd. Zijn er momenteel nog Nederlandse emigranten? Jazeker. Het zijn er wel niet zo veel meer als in de vijftiger jaren, maar er trekken toch altijd nog een 5000 man per jaar naar andere oorden. Ton Kors sprak met de familie Van Breemen uit Driehuis, die het hier niet meer zitten (belastingdruk, toekomst kinderen enz.). Vader, moeder en de acht kinderen Van Breemen vertrekken binnenkort naar Zuid-Afrika (na drie zaken en een riant huis verkocht te hebben) om daar een nieuw bestaan op te bouwen. Noord-Hoüand is een provincie, waar nog wel degelijk veel mooie plekjes te vinden zijn. De activiteiten van „Toer-in” tonen dat nog eens duidelijk asm. Cees Straus verhaalt van de prachtige plekjes in de kop van Noord-Holland. Pieter Mul had een gesprek met de atlete Ciska Janssen, die terug is van weggeweest uit de „West” Verder in Erbij boeiende reportages en de gebruikelijke rubrieken. ZATERDAG 29 JUNI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat weg: 10-12.30 u. VRIJDAG 28 JUNI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat weg: 19-21.30 u. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat), u.: „Mondo cannlbale”, 20 u.: tanden In mijn nek”. 23.30 u<: reuze avonturen van Siegfried". Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u.: „Zij noemden hem platvoet”. ZATERDAG 29 JUNI Velserbad, Briniostraat 6.30-8, 9-10, 10.30-11.45, 12.15-13.10, 14-15.15, 15.30- 16.45, 19.30-20.45 en 21-22 uur: gemengd zwemmen. Openbare bibliotheek Velsen, De cen trale bibliotheek van <’e filialen Sant poort-Noord, Velsen-Noord en Zeewijk zijn geopend van 10-12,30 uur. Wereldwinkel, IJmuider Marktplein 12 tot 17 uur. Sporthal „Zeewijk”, geen opgave ont vangen. Zwembad „Heerenduinen”, van 10 tot 17.30 uur. 20 u.: Donderdag in IJmuiden aangekomen: West Osprey, Grt. Yarmouth; Vecht stroom, Hull; Loversum, Shereness; Ma- rigio, Sagunto; Frigge, Delfzijl; Mokstein, Bergen; Peter Faber, Noordzee; Mariann, Kotka, Velsen; Gemilang, Lissabon; Fau na, Hamburg; John Jones, Cont. plat; Burgundia, Rotterdam; Pergo, Colle; Helga S, Aalberg; Holstentor, Cont. plat, IJmuiden; Tor Nerlandia, Gothenburg; Wadowice, Gork; Dorian, Buenos Aures; Fridel, Whitby, IJmuiden. Donderdag uit IJmuiden vertrokken: Christine, IJmuiden, Detroit; CV Stag- hound, Bremerhaven; Helga Smits, IJ muiden, Kungslynn; Takachimo, Cleve land; Fredrik Hugnes, Hull; Rig Pilot, Con. plat; Smit Lloyd 11, IJmuiden, Cont. plat; Rig Sailor, Cont. plat; Mara- tion, Colchester; Vechstroom, Hull; Comba Progress, Belfast: Kreyvang, Bergen; Raknes, Simonsvik, IJmuiden; West Osprey, Cont. plat; Holstentor, IJ muiden, cont. plat; Inagua Light, Cont. plat; Cart. Frigast, IJmuiden, Randers; Rouche Maurne, Lorient; Najade, Rot terdam. Vrijdag aangekomen: Moshill, Balti- mor; Holstentor, Cont. plat, IJmuiden; Katrin, Gedinia, IJmuiden; Caracas, Antwerpen; Ciuded de Pereia, Antwer pen: Jan, Noordzee; Prinses Margriet. La Coru. Vrijdag vertrokken: Gerda Smits, Li verpool; Pernerf, IJmuiden, Duinkerken; Hostenstein, Antwerpen. BIOSCOPEN Corso Theater (Dorpsstraat). 2o u.: Uit duizenden interviews met betrokkenen heeft Ryan, de schrijver van o.a. het befaamde boek „De langste dag”, de dramatische gebeurtenissen van de slag om Arnhem uit de tweede wereldoorlog gereconstrueerd. Zijn nieuwe boek heet „Een brug te veel” en die brug is dan die van Arnhem. Ryan sprak onder meer met prins Bernhard, die opmerkte: „Zó’n tweede actie van Montgommery zou ons land niet overleeft hebben”. In Erbij geeft onze correspondent in Londen een samenvatting van het boek, dat één dezer dagen in het Engels verscheen. Ook in ons land zijn er aanhangers van het boeddhisme. En dat aantal neemt langzaam maar zeker toe. Op de pagina geestelijk leven van Erbij wordt daar het een en ander over gezegd. I, u

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7