Duel met Brazilië enorm belangrijk BUSCHNER HEEFT VIER GEBLESSEERDE SPELERS FAVORIETENROL NEDERLAND INSPIREERT OOSTDUITSERS WK74 DE KROMME TEMPERT OPTIMISME Eén keer pech fataal V oetbal kaartjes nu Zweeds wittebrood KJ 3r 99 99 ifcWk ARGENTINIË KIJKT GELADEN TOE V erbazing Polen W iedergutmaichung Doelrijpe kansen 12 ZATERDAG 2 9 JUNI 1974 SPORT ■■Mpi p- I Jürgen Sparwasser: levensgevaarlijk. Harald Irmscher: vaste keus. Georg Buschner: „Nederland favoriet”. Bernd Bransch: sterke verdediging. (Door Mare Semé) van Oceaan waar WK 74 he- in i Perfumo: „Leren van Europa’’. niets dan gemeenplaatsen ventileer de, durft zich na de Oranje-explo- sies wat duidelijker op te stellen. Hoewel het vrijwel zeker is dat Michels weer de bekende opstelling in het veld zal brengen (Jongbloed, Suurbier, Rijs- bergen, Haan, Krol, Jansen. Neeskens, Van'Hanegem, Rep, Cruijff en Rensen- brink) liet hij zich vanzelfsprekend niet uit over de opstelling en het tactische plan. kend speelden, maar er toch uitvlogen”, aldus de Feyenoord-middenvelder. Inmiddels zijn we aan de tweede ronde toe. Polen won tot nu toe als enige land alle vier wedstrijden, en Tomaszewski wordt in alle „wereld- elftallen” die als paddestoelen uit de grond schieten in het doel gezet. Zo worden dan toch nog alle plooien glad gestreken. zoals in Ajax. Iets om over na te denken.... Volgens insiders is deze ontwikke ling in het Argentijnse spel geen grote verrassing. Over vier jaar is Argentinië gastheer bij de elfde we reldtitelstrijd en men kan zich hier in West-Duitsland daarom beslist niet weer een rel veroorloven. Er worden, vooral door de Europese landen, toch al vraagtekens geplaatst achter de keuze van dit Zuidamerikaanse land Tegen Nederland heeft Argentinië toch vrijwel 90 minuten lang met de rug tegen de muur gestaan. Het tota le aantal overtredingen was echter slechts 11, zes minder dan van Oran je. Waarmee het haast vriendelijk te noemen verweer van de Zuidameri- kanen is aangetoond. lovens- kunnen nature Kennelijk was daarmee Rinus Michels een belangrijke zorg kwijt geraakt, want de Nederlandse supervisor was in een soms bijna uitgelaten stemming, die af en toe enige hilariteit bij de tientallen omstanders veroorzaakte. Nu Nederland bij de complete verzamelde internatio nale sportpers in West-Duitsland werke lijk favoriet nummer één is geworden, was de belangstelling voor de persinstuif in het Waldhotel in Hiltrup groter dan ooit tevoren. Maar ook Perfumo weet dat de rol van de bescheiden leerling zondag tegen de Brazilianen door het thuis front niet zal worden geaccepteerd. Dat de laatste vier niet wordt bereikt, kan worden vergeten en vergeven, maar dan dient er tegen Brazilië wel wat gepresteerd te worden. Voor Ne derland kunnen er zondag vanuit Hannover dan ook best eens gunstige berichten worden overgeseind. Toch gokt ook de DDR tegen Neder land weer op een spectaculaire knock out. Zoals tegen West-Duitsland bijvoor beeld. Tenslotte zijn de 90 minuten voet bal nog niet om. Buschner: „Wie nam ons serieus toen wij tegen West-Duits land voetbalden? Toen waren wij ook de underdog. Nu helemaal natuurlijk. Maar allerlei commentaren in de kranten van: Wie kan Nederland stoppen? inspireren ook mijn spelers. Ondanks het potiëntele klasseverschil dat er bestaat”. kens en ik. Met Cruijff in het elftal zijn wij eigenlijk de waterdragers, maar ik schik me nu graag in die rol, nu het zo goed gaat”. Michels: „Tegen de Oostduitsers wordt het misschien wel een conditieslag. In zuiver fysieke conditie zijn ze ons de baas, maar we hebben nog wel wat meer in huis. Maar een analyse van de wedstrijd kan ik pas geven na het laatste fluitsignaal”. De conclusie moet ten slotte zijn, dat Nederland zeker niet pessimistisch de strijd tegen de DDR tegemoet gaat. In West Duitsland geeft niemand de DDR nog een kans tegen het totaalvoetbal van Oranje. Gelukkig ziet het er inmiddels naar uit dat het Nederlandse legioen toch nog honderden extra kaarten zal krijgen, dankzij de onbaatzuchtige Westduitse kaart-bezitters die hun kaarten voor Néderland-DDR alsnog inleveren. Een prachtig Wiedergutma- chungsgebaar, in de verte, heel in de verte, enigszins te vergelijken met het Zweedse wittebrood dat aan het HILTRUP Op volle oorlogssterkte zal het Nederlandse elftal om vier uur in tiet Parkstadion in Gelsenkirchen te gen de „Mannschaft” van de DDR aantreden. Wim Suurbier, die in de wed strijd tegen Argentinië vervangen moest worden (wegens een knieblessure) door Rinus Israel, werd vrijdagmiddag door bondsarts dr. Frits Kessel al volledig schadevrij verklaard. Suurbier („ik heb nergens meer last van, ik kan weer voluit sprinten”) trainde dan ook vrijdag met een inzet van 100 procent mee met de andere geselecteerden in Hiltrup. Ik herinner me de dagen nog dat iedereen (en vooral everbody) weerde dat Engeland slechts dankzij veel pech tegen Polen uit de eindron de was gewipt. Polen wel en Enge land niet naar West-Duitsland, dat gaf toch eigenlijk geen pas! Boven dien had die Poolse keeper Tomas zewski alle geluk van de wereld ge had bij zijn „glansparades", taant ei genlijk, in diepste wezen, als puntje bij paaltje kwam, was hij een slechte, slordige, chaotische keeper. Iedereen is het er over eens dat Nederland fantastisch speelt, en ook wij Nederlanders zelf kijken daar toch een beetje van op, als domme krachten die verbaast zijn over hun eigen macht: „Ik ken mijn eigen kracht niet’’, zegt men dan. RATINGEN Of de experts nu Jock Stein (Celtic), Weissweiler (Borussia), Bertie Mee (Arsenal) of Mario Zagalo (Brazilië) heten, ie dereen in Duitsland is zo lang zamerhand met stomheid geslagen over de even gemakkelijke als fan tastische manier waarop Nederland op weg lijkt naar een finaleplaats. Zelfs een bondscoach als Georg Buschner, die voor de Duitse tele visie na de historische overwinning van de DDR tegen West-Duitsland was geslaagd die zelf niet in een finaleplaats meer geloven. Als je Busch ner mag geloven tenminste. Buschner: „We zullen ook in onze laatste wedstrij den natuurlijk voor zo’n goed mogelijk resultaat vechten. Maar ik denk toch dat Nederland en Brazilië overgaan voor de wedstrijden om de finaleplaatsen in München. Met Duitsland en Polen ver moed ik. Nederland komt volgens mij in de finale. Dat staat wel vast”. Het enige wat het Nederlands elftal nog te verwijten valt, is dat het te veel kansen nodig heeft om te doel punten. „Het had wel 8-0 kunnen staan!” zegt men dan na een Neder land-Argentinië. Ik vind dat onzin. Ik geloof niet dat Nederland percentsge wijs meer kansen nodig heeft om te doelpunten dan andere landen, het mist alleen meer doelrijpe kansen omdat het meer uitgespeelde kansen creëert. Ik vermoed dat er, door de bank genomen, een vast gemiddelde is van uitgespeelde en ook benutte kansen, bijvoorbeeld één benutte kans op de twee en een half uitge- spéélde kans. Creëer je vijf doelrijpe kansen, dan maak je dus (gemiddeld) twee doelpunten. In de eerste helft van Nederland- Argentinië noteer ik achtereenvol gens: schot naast van Krol, schot over van Rensenbrink (corner getipt), schot naast van Krol, schot ver over van Neeskens, Cruijff 1-0, van Hane- gem prutst, Jansen in voeten tegen stander, Krol 2-0. Acht doelpogingen, waaruit twee doelpunten, met de aantekening dat enkele van die doel pogingen niet tot de echte uitgespeel de kansen behoorden. Het is derhalve een natuurwet dat wie veel kansen creëert ook veel kansen mist, nog afgezien van het feit dat het type spel van Nederland (snel af spelen, vernuftige draaiballen, spelverplaat- singen) door de snelheid en gecompli ceerdheid van de combinaties als het ware uitlokt dat „precisie” en „koel bloedigheid” bij het benutten van de kansen op de achtergrond worden gedrongen. WERELDSTOPPER „Wat dat betreft heb ik te veel erva ring met Nederland. Ik ben sinds 1970 bondscoach en heb twee keer met de DDR tegen Nederland gevoetbald in de voorronde voor het Europese kampioen schap. In Dresden wonnen wij met 1-0, maar in Rotterdam verloren wij met 3- 2. Ook Europacupwedstrijden van Oost- duitse clubs tegen Nederlandse vertegen woordigers hebben mij al snel een dui delijk inzicht in de klasse van het Ne derlandse voetbal van de afgelopen ja- ren gegeven. Maar wat hier in Duitsland gebeurt is onwaarschijnlijk. Zonder de rest te bagatelliseren, maar wat bijvoor beeld Cruijff hier demonstreert valt nauwelijks te beschrijven”. Nassaue bin ich von Deutscher Blut’’, dat moet ze toch niet zo moeilijk vallen), dan ligt halverwege het eer ste couplet het hele elftal al snikkend in het gras. En dan natuurlijk de aanmoedi- gingsliederen. „Hüpp Holland hüpp, Lass die Löwe nicht in sein Hemd- chen steh’n”, „Piet Hain, Piet Hain, Piet Hain sein Nahm ist klein. Sein Taten binnen grosz, sein Taten bin nen grosz, er hat gewonnen der Sil- berne Flosz!’’ En uiteraard ook: „Hol land hat die Weltpokal, Holland hat die Weltpokal, Holland hat die Welt pokal! Hoi-hoi-hoi-hoi-hoi-hoi, Hol land etc.” Het moet die Duitsers aan te leren zijn. Ik hoor ze nog zingen, toen Edelweiss nog in de eredivisie zat. Zelfs al zou West-Duitsland in de finale komen, dan acht Buschner dat geen onoverkomelijk probleem voor Oranje. De voetangel ligt voor Neder land in deze ronde. Buschner: „Brazilië wordt het grootste Nederlandse pro bleem. Dat zijn allemaal Cruijff-achtige spelers. Weliswaar met minder klasse en overzicht, maar ze kunnen allemaal iets volkomen onverwachts doen met een bal. Bovendien heeft Brazilië nog geen wedstrijd verloren. Daarom wordt de winnaar van Nederland-Brazilië de nieuwe wereldkampioen. In die wed strijd die Brazilië tegen ons speelde, voetbalde het elftal veel uitgekookter dan in zijn openingswedstrijd tegen Joe goslavië. Dat bewijst dat zij hun speel wijze tijdens dit toernooi aangepast heb ben. En als je dat kunt, getuigt dat van grote klasse”. Want dat is het plafond voor de conditioneel nauwelijks kapot te spelen Oostduitsers voor wie het toernooi na de zege tegen de Westduitsers al volledig Er is echter één punt waar ook Buschner niet uitkomt. Evenals alle Oosteuropese deelnemers heeft ook de DDR zich maandenlang consciëntieus op het wereldkampioenschap voorbereid. Brazilië spendeerde 5 miljoen dollar aan de voorbereiding, Italië smeet werkelijk met geld, maar Nederland rommelde maar wat aan. Daarom is de verklaring van Johan Cruijff: „Wat heet voorberei ding? Het elftal dat wereldkampioen wordt, heeft achteraf ook de juiste voor bereiding gehad”, een uitspraak die de zaak voor Buschner niet helemaal dekt. Hij vervolgde: „Als ik soms de inter views van enkele andere spelers lees, waarin ze zo optimistisch zijn, dan slaat me de schrik af en toe om het hart. Maar voor de rest heb ik er ook alle vertrouwen in. Die Oostduitsers moeten tegen ons wel komen, want ze kunnen alleen de zaak nog redden door te win nen. Dat maakt het voor ons makkelij ker om te spelen. Bovendien draaien we nu ook op het middenveld uitstekend. We gaan om beurten soms wel eens gezamenlijk in de aanval; Jansen, Nees- Ik geloof echter dat het omgekeer de het geval is. We kenden onze eigen kracht wel, maar zijn de laatste vier jaar zo gewend geraakt aan het Europa-Cup verslindende voetbal van Ajax en Feyenoord, met daar vlak onder nog eens het spel van Twente en PSV, dat we zulk voetbal als de gewoonste zaak van de wereld zijn gaan beschouwen. ,J£o voetbalt men nu eenmaal...”. Wij kenden onze eigen kracht wel, maar waren zoetjes aan de eigenlijke zwakte van de anderen vergeten. Waarom rees de ster van Cruijff nog zoveel hoger op in Barce lona dan in Ajax? En waarom rijst zijn ster tijdens dit wereldkampioen schap zelfs nog weer hoger aan de hemel? Omdat hij in Barcelona en het Nederlands elftal niet meer tegen andere Nederlandse spelers in andere Nederlandse clubs hoeft te spelen, Buschner: „Het is verbazingwekkend hoe Michels uit een elftal dat uit ver schillende clubmootjes bestaat, in korte tijd zo’n eenheid heeft kunnen maken. Het is natuurlijk een voordeel over de klasse van een elftal als Ajax te kunnen beschikken, maar het blijft onverklaar baar dat Nederland zo toonaangevend het sterkste voetbal doceert dat de we reld wat mij betreft ooit aanschouwd heeft”. Ook daarom wilde Buschner nog geen opstelling bekend maken. In hotel At- tenkamp in Ratingen, waar allerlei Oostduitse officials zich opmerkelijk hoffelijk en behulpzaam opstellen, wordt Buschner geconfronteerd met enkele lastige problemen. Watzlich en Hamann zijn in de harde wedstrijd tegen de Brazilianen zo geblesseerd geraakt, dat zij zondag zeker niet kunnen spelen terwijl Fritsche (griep) en Vogel ook nog uitgesrfiakeld zijn. Vogel kreeg in de eerste wedstrijd tegen Chili zo’n schop, dat hjj bljj mag zjjn ais hij de laatste wedstrijd van de DDR woensdag tegen Argentinië nog haalt Ayala heeft zich woensdagavond tijdens het duel met Nederland in Gelsenkirchen lopen verbijten. Niet in de eerste plaats omdat hij tegen de weer fel tackelende Wim Suurbier geen schijn van kans kreeg, maar meer omdat hij en zijn ploeggenoten door de Oranjespelers van het kastje naar de muur werden gestuurd en zelfs in de periode dat de Nederlan ders het kalm aan deden geen kans zagen een antwoord te vinden op het superieure spel van hun tegenstan ders. Opvallend in de wedstrijd woensdag was dat de Argentijnen zich ondanks alle ondervonden verne deringen vrij sportief bleven gedra gen. Als geen ander Zuidamerikaans land heeft Argentinië in de laatste tien jaar op het gebied van voetbal- veldslagen een weinig verheffende reputatie opgebouwd. Zowel tijdens wereldkampioenschappen als tijdens wedstrijden op clubniveau ging men regelmatig als wilde beesten tekeer. Maar nu gedraagt de formatie van de 40-jarige bondscoach Vladislao Cap zich voorbeeldig. Het is regel, dat een verdedigende ploeg meer overtredingen maakt dan de offensiever spelende tegenstander. METZKAUSEN Het is niet ver wonderlijk dat vooral Ruben Hugo Ayala het Zuidamerikaanse voetbal achterhaald en uit de tijd noemt. De 24-jarige, langgelokte Argentijnse spits loopt al enige tijd als speler van Atletico Madrid mee in het Europese voetbal, dat tijdens de tiende wereld titelstrijd duidelijk de toon aangeeft. Na de kansloze nederlaag (4-0) tegen Nederland kostte het de Argentijn dan ook geen enkele moeite de vinger op de wonden te leggen. „We moeten nu eindelijk inzien, dat men met de korte pass en de ruimtedekking niet ver kan komen”. Het Nederlandse publiek krijgt maar 3000 kaarten voor de wedstrijd tegen de DDR. De DDR ook. Resteren 70.000 kaarten, die al bij voorbaat door de Westduitsers waren ingepikt. Geen stijl natuurlijk, van de Duitse voetbalbond. Sommigen menen dat de Westduitsers bij voorbaat zo happig zijn geweest omdat ze verwachtten dat West-Duitsland als eerste in zijn groep zou eindigen, maar de kenners vermoeden dat zij er op gegokt heb ben dat de DDR eerste zou worden, zodat zij hun kaartjes voor de vier dubbele prijs aan Dumme Hollander zouden kunnen verkopen. En aldus geschiedde— Overigens hoeft het nadeel van slechts 3000 supporters niet rampzalig te zijn, omdat ook die Westduitsers natuurlijk allemaal Oranjesnpporters per procuratie zullen zijn. Zij hebben toch al de pest aan de DDR, om andere dan voetbaltechnische rede nen, en daar is nu ook nog die smadelijke nederlaag van hun eigen jongens bijgekomen, dus reken maar dat ze op een revanche via Nederland zullen hopen. Alleen moeten we ze natuurlijk wel behulpzaam zijn, bij hun tijdelijke Nederlanderschap. Oranje-petjes en Oranje-T-shirts die nen tegen afbraakprtjzen, gesubsidi eerd door het ministerie van CRM aan de Duitsers te worden doorgespeeld, en ook moeten we zorgen dat ze onze liederen bijtijds onder de knie krij gen. Om te beginnen Das Wilhelmus. Jan Jongbloed moet al schreien als dat door 30.000 Nederlandse kelen uit volle borst wordt meegezongen, laat staan hoe hartverscheurend hij zal moeten janken als het maar door 3000 man zou worden meegezongen. Als we die 70.000 Duitsers de melodie bijtijds kunnen aanleren, en in grote lijnen de woorden („Wilhelmus von voor de WK 1978. Bondscoach Cap is dan ook met strikte .opdrachten be treffende de sportiviteit de overgestuurd. Tot nu toe heeft hij zich waardig aan die opdracht houden en hebben de van moeilijk te temmen spelers de opge legde discipline geaccepteerd. Zondag wordt het op dit punt heel wat moeilijker. De confrontatie met Bra zilië heeft een bijzondere historische achtergrond. Het is voor beide lan den, los van de extra belangen die spelen in verband met het bereiken van een van de finales in München, een prestigestrijd. Gezien het tot nu toe duidelijk provocerende en bikkel harde spel van de Brazilianen is het uitbreken van een voetbaloorlog dan ook niet denkbeeldig. Een tweede afgang in één week kan Vladislao Cap zich niet veroorlo ven. Zijn positie wankelt Vooral ook omdat een vergelijking met zijn voorganger Omar Enrique Sivori steeds meer in zijn nadeel dreigt uit te vallen. De nederlagen tegen Euro pese teams kunnen met enige moeite nog wel worden weggeslikt door de Argentijnen. Men heeft zich in de superioriteit van het voetbal op het continent, althans voor dit toernooi, geschikt. Aanvoerder Roberto Perfumo (31) wijst ook met nadruk op de taak die de Argentijnse technische leiders de komende vier jaar wacht. „Het Euro pese voetbal heeft dat van Zuid- Amerika zonder twijfel overvleugeld. We moeten nu in Europa in de leer gaan als we ons in 1978 bij de WK in eigen land met kans op succes met de Europese ploegen willen kunnen me ten”. eind van de oorlog door de geallieer de bommenwerpers voor hongerend Nederland gedropt werd. Duitse voet- balkaartjes zijn het Zweedse witte brood van vandaag de dag, kunt u nagaan dat de tijden veranderd zijn! Wel werd Michels geconfronteerd met de vraag, of hij bijvoorbeeld van de DDR net zulke zware tegenstand ver wachtte als van de Zweden, die als enige formatie tot nu toe een gelijkspel aan het Oranjeteam hebben afgedwon gen. Antwoord van Michels: „En de Zweden en de Oostduitsers hebben een zeer sterke defensie, met dit verschil, dat de verdediging van de DDR nog sterker is!” Michels wees er nadruk kelijk op dat het Nederlands elftal een volkomen anders verdedigingssysteem heeft dan de meeste andere formaties; een verdedigingssysteem dat in feite al in de aanval begint: „Dat systeem is veel moeilijker dan de verdediging rond het strafschopgebied, dat bijvoorbeeld de Oostduitsers toepassen. Dat wij dit sys teem kiezen uit bittere noodzaak, omdat we aanvallend veel sterker zouden zijn dan verdedigend, bestrijd ik ten ene male”, aldus Michels. Een overigens ook in uitstekende stemming verkerende Willem van Hane- gem was een van de weinigen die de vreugde in dit stadium van de strijd nog wat wilde temperen: „Ik zie het betrek kelijke van heel de zaak nog wel in. Er hangt ook veel van het geluk af, en je hoeft hier maar één keer pech te hebben en je komt van een droom in een nachtmerrie terecht. Dat heb je bijvoor beeld gezien aan de Schotten, die uitste- '4E,

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 12