WEST-DUITSLAND KIEST VOOR VERDEDIGENDE AANPAK Zweden WK VARIA WK 74- VERGEEFSE VLUCHTPOGING VAN GERARD VIANEN ur Varkens contra Tour nog steeds goed gehumeurd rnco friet vergeten-fricoeten! J 2 We zijner bijna... ZATERDAG 2 9 JUNI 1974 13 SPORT (Van onze sportredactie) ft U. Premies Poging Naar huis Uittocht Ondergeschikt ff Zwembad I' =S4e RIT?- j ???184,5 kmH? VREES VOOR RAPPE SANDBERG Eddy Merckx gunt zijn knecht Jos Bruyere even gele trui (ADVERTENTIE) Ml Wi vlees voor de producent gedaald met ruim 75 cent per kilo tot 2,62 gulden, terwijl in een jaar de kosten van bij voorbeeld kunstmest met 100 percent en van het voedsel voor de varkens met twintig percent stegen. De kleine boer heeft niet langer de mogelijkheid tot een menswaardig bestaan”, was hun laatste hartekreet. Merckx heeft er alles aan gedaan om te voorkomen da* de leiderstrui naar een andere ploeg zou gaan. Onderweg won hij de twee premiesprints. Die le verden hem twaalf seconden vergoeding op en dat was voldoende om de „vreem den”, die in de proloog op minder dan twintig seconden van hem waren geëin digd, buiten het bereik van de eerste plaats in het klassement te brengen. Minder gelukkig was Kees Bal, die door de Spanjaard Ponton in het begin van de etappe in een valpartij werd meegesleept. De Zeeuw moest vier keer van fiets verwisselen, had daardoor her haaldelijk moeite de groep bij te benen, maar slaagde er nog net in met het peloton in Saint Pol de Leon te arrive ren. Eddy Merckx zal ook dit jaar de gele leiderstrui niet van start tot finish dra gen. In de eerste echte etappe al, moest hij het erehemd uitlenen aan zijn ploeg genoot en meesterknecht Jos Bruyere. Een feit dat de Belgische heerser niet overmatig pijn deed. De trouwe vazal heeft al eerder van de goedertoerenheid van de meester mogen profiteren, wat hem bijvoorbeeld aan het begin van dit seizoen de eerste plaats opleverde in de Omloop het Volk. De Japanse profbokser Kuniaki Shi- bati heeft zijn wereldtitel met succes verdedigd tegen de Panameer Xavier Antonio Amaya. Prof. dr. Max Euwe is tijdens het congres van de 50-jarige wereldschaak bond Fide in Nice herkozen als president voor een nieuwe termijn van 4 jaar. Tegenkandidaat Rabell Mendez uit Porto Rico verloor met ruim verschil bij de stemming. Euwe was de afgelopen vier jaar reeds Fide-president, de tweede Ne derlander na A. Rüb, een van de mede oprichters van deze bond. land samen met Rhodesië voorlopig niet toe te laten tot officiële international* wedstrijden. Al het werk verhinderde Gerard Via- nen niet in de laatste kilometers nog een poging te wagen om beslag te leggen op een van de ereplaatsen. Zijn verrassende demarrage reikte tot een honderd meter voor de eindstreep. Toen viel het peloton op hem en langs hem. „Jammer’, con cludeerde Vianen, „maar ik kan denken dat de eerste etappe in ieder geval een goede training is geweest. Eerst aan de staart van het peloton werken om Bal bij te houden en tenslotte nog in de aanval gaan. Ik heb niet stil gezeten.” was na afloop volkomen kapot”. Een veeg teken, want de Joegoslavisrtie mo tor verzette, in tegenstelling tot de wed strijden uit de eerste ronde, nauwelijks een poot, zodat de woorden van Bonhof: „Ik kijk nu al uit naar de finale, waarin ik Johan Cruijff moet afstoppen een zware opdracht, maar ik ben er niet bang voor wat optimistisch aandoen, doen. Rinus Michels zal vandaag naar- Madrid reizen om Barcelona bij te staan in de Spaanse bekerfinale tegen Real. De supervisor van het Neder lands elftal had verscheidene aanbie dingen gekregen om naar Spanje te gaan en besloot uiteindelijk gebruik te maken van een straalvliegtuig. Vooral de terugreis was een pro bleem, aangezien Michels zondag voor het ontbijt terug wilde zijn in Hil- trup. De Oranjeploeg speelt later op de dag tegen de DDR. De Westduitse autoriteiten hebben speciale toestem ming gegeven voor een landing op een militair vliegveld bij Düsseldorp. in de nacht van zaterdag op zondag. Vermoedelijk zal Michels om plus minus half vier in de Duitse stad aankomen. |j ®3fKar=Tour SAINT POL DE LEON (ANP). De karavaan van de Ronde van Frankrijk, weinig minder dan de nationale heilige koe, is gistermorgen tussen Brest en Saint Pol de Leon even afgeremd door een groepje varkens. Karl Heinz Heddergott, Schön’s assis tent, die de tegenstanders van West- Duitsland bekijkt en ontleedt: ,Jk ben in de rust van de wedstrijd West-Duits- landJoegoslavië opgestapt. In Stuttgart zag ik de Zweden aan het werk tegen Polen. Ik zal Schön volledig op de hoogte brengen van mijn bevindingen, waarbij we ervan uitgaan dat we voor elke Zweedse speler een passende oppo nent moeten hebben”. SAINT POL DE LEON (ANP) Jos Bruyere, de meesterknecht van Eddy Merckx, heeft gistermiddag de gele trui overgenomen. Geleend na een razende etappe over 144 kilometer van Brest naar Saint Pol de Leon, die met een snelheid van bijna 44 kilometer per uur werd afgelegd. Bruyere werd tweede in een groepje van drie, de anderen waren sprintwinnaar Gualazzini en Van Springel, dat dertig kilometer voor het einde was weggesprongen. In de laatste kilometer heeft Gerard Vianen nog geprobeerd door een vlucht de vierde plaats te veroveren. Vlak voor de eindstreep werd hij teruggepakt door de massieve groep. Een andere Nederlandse gastarbeider in Frankrijk, de sterk rijdende Gerben Karstens, won de sprint van het peloton voor de jonge Belg Van Looy, Merckx, Sercu en Van Katwijk, die daarmee de aanwezig heid van de Frisoploeg ook in de eerste echte etappe aantoonde. Dat leek in het duel met de Joegosla- ven inderdaad perfect te functioneren. De metaformose van de Wesitduitse gast- DORTMUND Het wordt zo langzamerhand mode om na een neder laag van de daken te schreeuwen: „Gelukkig, eindelijk zijn we geen favo riet meer”. Georg Buschner van de DDR loopt voorop, omdat de nederlaag tegen Brazilië hem hoog zit en hij zich via dergelijke kreten een kans wil creëren tegen het favoriete Nederland. Zijn Westduitse collega Helmut Schön, waarmee hij heel lang geleden in één elftal speelde, is echter op gelucht na de overwinning op Joegoslavië, want de kritiek was niet mals na de 01 tegen Oost-Duitsland. MÖNCHENGLADBACH „Betel kan haast niet. En het hoeft van mij ook nauwelijks. Maar het is wel een probleem dat me op het ogenblik het meeste bezighoudt. Kun je twee van zulke wedstrijden vlak achter elkaar spelen? Zoals deze Zweedse ploeg tegen Polen voetbalde, dat was grote klasse: onze beste wedstrijd sinds vele jaren. misschien wel de beste na het wereld kampioenschap van 1958, toen we via een overwinning op West-Duitsland de finale bereikten”. De verandering in de opstelling heeft echter nieuwe vragen opgeworpen, om dat aanvoerder Franz Beckenbauer openlijk een paar teamgenoten beschul digde van een gebrek aan inzet. Het toernooi om de wereldtitel hield evenwel niet op voor de Westduitsers. De over winning op het sterke Joegoslavië deed de hoop herleven en het in het elftal brengen van specifieke vleugelspelers als Bernd Hölzenbein en Dieter Herzog werd op naam van Beckenbauer geschreven. De slag zonder einde heeft een zware wissel getrokken op de „debutanten” uit de Frisol-ploeg. Slechts twee keer ver schenen zij nadrukkelijk in het beeld. Fedor den Hertog was de eerste uit de groen-witte brigade. Hij ging ongeveer halverwege de rit in de slag, maar vond onmiddellijk Bruyere en Karstens in zijn spoor. De drie renners boorden een gaatje van 150 meter, maar toen er geen kans was om het te vergroten, keerden zij terug in de schoot van het peloton. Merckx stuurde Bruyere ook mee met het avontuur dat Gualazzini en van Springel opzetten toen er nog twintig kilometer te rijden was. Met een glim lach liet Bruyere het werk over aan de Italiaan en van Springel. Omdat Gualaz zini zijn gevreesde scherpe sprint niet te veel wilde afstompen, delegeerde ook hij een deel van het werk aan van Springel. De Belg in 1968 in de laatste tijdrit als tourwinnaar onttroond door Jan Janssen sloofde zich uit om seconden te veroveren. Daarin slaagde hij, maar als loon voor zijn werk moest hij op de eindstreep Ercole Gualazzini en Joseph Bruyere laten voorgaan. De beloning voor zijn werk was een winst van 18 seconden op het peloton. Daarin demon streerde Karstens opnieuw de kracht die donderdag al velen had verrast. Vlak na hem vlogen van Looy, Merckx, Sercu en Piet van Katwijk, die zich in het ge drang niet opzij had laten zetten, over de streep. Daarmee was van Katwijk de tweede man van Frisol die even op de voorgrond trad. Priem (als tiende) en Poppe (twaalfde) bleven in zijn scha duw. Vrijdag is de internationale sport pers verontwaardigd weggelopen van een Westduitse persconferentie in Kaiserau. Aangekondigd was dat de journalisten op de persconferentie vragen konden stellen aan de trainer van het Westduitse elftal Helmut Zuid Afrika heeft zich uit de schaakolympiade teruggetrokken na een beslissing van het Fide-congres om het 1. Gualazzini (Ita, Crtbiorl) 3.25.30, met bonificatie 3.25.10; 2. Bruyere (Belg. Alba ni) 3.25.31. met bon. 3.25.16; 3. Van Springel (Belg v Vaerenbergh) 3.25.34, met bon. 3.25.24 4. Gerben Karstens (Ned. De Muer) 3.25.52, met bon. 3.25.47 5. van Looy (Belg Schotte) 3.25.52; 6. Merckx (Belg. Albani) 7. Sercu (Berg. Cribiori) 8. Piet van Katwijk (Ned. Llebregts) 9 Hoban (Engl Caput) 10. Cees Priem (Ned. Llebregts) 13. Molineris (Fra. de Muer); 12. Henk Poppe (Ned. Llebregts) 13. Baert) Belg. v. Vaerenbergh 14. Leman (Belg v. Vaerenbergh) 15. Es- classan (Fra. Palud); 16. Wezemael (Belg. v. Vaerenbergh) 17. Teirlinck (Belg, Stablins- kl) 18. Lasa (Spa Barrutla) 19. Martinez, Stablinski) 20. van Roosbroek (Belg, v. Vaerenbergh) 21. Rebilard (Fra. Cadiou) 22. Rouxel (Fra. Plaud) 23. Aja (Spa. Barrutia) 24. Delepine (Fra. Cadiou) 25. Prurena (Spa. Barrutia) 27 Albert Hulzenbosch (Ned Lie- bregts) 40 Wil de Vlam (Ned. Llebregts) 41. Allan (Aus. Llebregts) 55 Alaimo (Ita. Lie- bregts) 59. Gerard Vianen (Ned. Caput) 79. Henk Prinsen (Ned. Liebregts) 80 Fedor den Hertog (Ned. Liebregts) 108. Cees Bal (Ned. Caput) 115. Gerrie Knetemann (Ned. Caput), AUen dezelfde tijd 3.25.52- 126 Wim Prinsen (Ned. Liebregts) 3.38.07. Algemeen klassement: 1. Bruyere (Belg. Boze Bretonse boeren hadden de beesten op de weg gezet om te proteste ren tegen de voor hen verslechterende levensomstandigheden. Zij lieten door pamfletten en borden weten dat het naar hun mening niet terecht was dat de Ronde van Frankrijk werd gebruikt om propaganda te maken voor Bretagne. „Dat heeft”, stelden zij, „Bretagne niet nodig. Een hogere prijs voor onze pro- éukten is veel belangrijker. In de laatste ssaandes I» de prijs van het varkens- Helmut Schön geeft het toe. „Op een wereldkampioenschap wordt alles onder geschikt gemaakt aan het resultaat. Mooi voetbal is leuk als het ook resul taat heeft”. Hem wijzende op de manier waarop Nederland zijn wedstrijden pleegt af te werken, reageert Schjön: „Nederland staat bij mij boven aan de lijst van favorieten, maar de ploeg heeft nog niet één tegenstander gehad die voor de volle honderd procent heeft tegengewerkt. Ze hebben allemaal het spel gespeeld zoals de Nederlanders dat graag wilden. Pas tegen Brazilië zal blijken waartoe Johan Cruijff en Co. in staat zijn. Dan pas weten we precies hoe groot de kracht van Oranje is”. En de Duitsers weten nu al wie Ne derland moet ontkrachten als het op een confrontatie uitdraait. De hoog geroemde Rainer Bonhof van Borrusia Mön- chengladbach, die in staat bleek te zijn Branko Oblak uit te schakelen, zal het mannetje voor Johan Cruijff worden. Bonhof: „De opdracht om Oblak het spelen te beletten is me gelukt, maar ik Frankrijk heeft weinig gemerkt van het protest. Slechts de wagens die voor de rennerskaravaan uitreden, werden even afgeremd door het varkensvlees dat over de weg liep, De politie had er na de eerste confrontatie weinig moeite mee om de boeren en hun levende have van de weg te krijgen voor de renners voorbij kwamen. heren was opmerkelijk. Wolfgang Ove- rath, de spelmaker, die kans heeft gezien concurrent Günther Netzer naar de re servebank te verwijzen: „Er is het een en ander gezegd na de nederlaag tegen de DDR. De stemming was zelfs zo slecht dat velen de vrouwen onmiddel lijk naar huis hebben gestuurd, hoewel ze een nacht mochten blijven. Toen, op die avond, is de ommekeer gekomen. Plotseling voelden we dat het zo niet langer kon”. moest, als winnaar van de sprint van het peloton, tevreden zijn met de krui mels, nadat Bruyere, mede dankzij vijf tien seconden bonificatie, het brood nam. Het verlangen van Merckx om de trui de hele ronde te dragen, iets dat hem vorig jaar wel in Italië lukte, maar waarin hij in Frankrijk nimmer slaagde, heeft het beeld van de korte rit bepaald. Merckx en zijn ploeggenoten zorgden ervoor dat het tempo hoog bleef en de meute volgde de Molteni’s, al ging het soms moeizaam. Vooral Cees Bal zat middenin de problemen. De Zeeuw werd al in het begin van de strijd door de Spanjaard Ponton betrokken in een val partij. Hij moest een fiets verwisselen, kreeg de tweede van Hoban, die voor hem wat te hoog was. Ging over op zijn eigen tweede fiets, ontdekte dat de ver snelling niet goed werkte, en moest nog eens wisselen. Alles bij elkaar kostte hem dat inspanningen, die zwaar wogen in een etappe waarin zoveel van de renners werd gevraagd. Knetemann, Ge net en Vianen deden er alles aan om Bal in de groep te houden. Het lukte. Albani) 3.34.18 2. Merckx (Belg, Albenl) op 16 sec. 3. van Springel (Belg- van Varen- bergh) op 26; 4. Manzaneque (Spa. Moreno) op 34; 5. Gulazzini (Ita. Cribiori) op 39; 6. Agostinho (Port, de Muer) op 41; 7. Kar stens (Ned. de Muer) op 11; 8. Baert (Belg, van Vaerenbergh) op 48; 9. Dangulllaume (Fra. Plaud) op 48; 10. Thevenet (Fra. Plaud) op 51; 11 Pollentier (Belg, Schotte) op 51; 12. Fedor den Hertog (Ned. Lie bregts) op 53; 13. Lasa (Spa. Barrutia) op 54 14. Gerrie Kenetemann (Ned. Caput) op 54; 15. Hoban (Eng, Caput) op 55; 16. Pesarodona (Spa, Barrutia) op 55; 17. Pint (Belg, van Varenbergh) op 00; 18. Cees Priem (Ned. Liebregts op 56- 20. Rebilard (Fra. Cadiou) op 57 21. Mortensen (Den, de Muer) op 58; 22. Bellini (Ita, Cribiori) op 58; 23. Ovion (Fra, Plaud) op 59; 24 Campaner (Fra, Lapebie) op 59; 25. Rouxel (Fra, Plaud) op 59 32. Cees Bal (Ned. Caput) op 1 min 3 sec 64. Gerard Vianen (Ned. Caput) op 1.14; 67 Wil de Vlam (Ned Liebregts) op 1.15; 82. Henk Poppe (Ned. Liebregts) op 1.19; 83. Albert Hulzenbosch (Ned. Liebregts) op 1.19; 84. Allan (Aus. Liebregts) op 1.19; 94. Henk Prlnssen (Ned. Liebregts) op 1.23 104. Alaimo (Ita Lie bregts) op 1.27 107. Piet van Katwijk (Ned. Liebregts) op 1.29 128 Wim Prinsen (Ned. Liebregts) op 13.52. teur france '74 Dat deze redenering niet past bij de eerder door Helmut Schön aflegde verklaring dat hij tegen de Zweden hetzelfde elftal in het veld brengt als tegen Joegoslavië, doet Heddergott met een schouderophalen af, om te vervolgen met: „Ja, dat kan wel zijn, maar dan krijgt iedere speler precies te weten wat hij aan zijn bewaker heeft. We hebben ook videobeelden en dat zegt de jongens vaak meer over hun tegenstander dan veel woorden”. Duidelijk is dat Heddergott geïmpo neerd is door de snelheid van Roland Sandberg, die wekelijks bij FC Kaisers lautern voor doelpunten zorgt, en door Ralf Edström. Over de mogelijkheden van Sandberg tegen de veel tragere Georg Schwarzenbeck, laat Heddergott zich wijselijk niet uit. Wel blijkt uit zijn betoog dat West-Duitsland, evenals tegen Joegoslavië, pas dan de verdedigende stellingen zal verlaten als de kansen op een snelle counter aanwezig zijn, zodat ook de gastheren het puur aanvallende concept hebben laten varen. De voornaamste concurrent voor Merckx was Gerben Karstens, die van het begin af attent is geweest en hoopte op basis van zijn goede tijdrit een kans op de trui te hebben. Door de snelle sprints van Merckx onderweg werd Karstens die mogelijkheid ontnomen. Hij Schön en aan enkele spelers van het Westduitse voetbalelftal. Ter plaatse was c :hter alleen de persvertegen woordiger van het Westduitse elftal, Hans Hansen, die niet voor de eerste keer zie dat het hem erg speet, maar dat hij niet de Westduitse voetbal bond was en trainer en spelers kon dwingen aanwezig te zijn. Gisteren namen de sportjournalisten daar geen genoegen meer mee. Een Braziliaanse sportjournalist, die 200 km had gereden om aanwezig te zijn noemde het een schande. Ook de Nederlandse journalisten zijn kwaad weggelopen. Ercole Gualazzini gaat als winnaar van de eerste „echte” Touretappe over de eind streep, gevolgd door Bruyere (links) die tweede werd. Zelfs de uiterst onfortuinlijke manier waarop zijn equipe woensdagavond het eerste duel voor de tweede finaleronde tegen Polen verloor, heeft de goede stemming en het optimisme bij Zwedens coach Georg Ericsson niet kunnen aan tasten, zoals ook bij zijn spelers de glimlach niet geweken is. Dit in duide lijke tegenstelling tot de winnaars van deze confrontatie, de Polen, die, naar verluidt, met lange gezichten naar hun verblijf in Murrhardt moeten zijn terug gekeerd. De zege in Stuttgart ten spijt Ove Kindvall tegen Polen wegens klachten over een liesblessure toeschou wer vanaf de tribune deelt de mening van zijn coach volledig. „Er werd in jaren niet zó goed gespeeld. Een score van 3-1 of 4-1 in ons voordeel zou zelfs gerechtvaardigd zijn geweest”, aldus de vroegere Feyenoorder, „maar we hebben te veel kansen nodig. Dat was met uitzondering van het treffen met Uru guay in al onze vorige wedstrijden ook steeds het geval, In dat opzicht gaat de vergelijking met het Nederlands elftal wel enigszins op. De Nederlanders krij gen ook reusachtig veel scoringsmoge- hjkheden. Maar zij benutten er daar tenminste altijd nog een paar van”. Be halve dan tegen ons”. Wat is de oorzaak van het falen van Zwedens schietende en koppende doel- puntenproducenten, van wie enkelen (Edström, Sandberg) zelfs in het bui tenland als zodanig reeds de nodige faam bezitten, om van de reputatie van Kindvall nog maar niet eens te spreken. Kindvall (31): „Misschien is het de span ning van het toernooi. Zo’n wereldkam pioenschap is toch wel iets zeer bijzon ders”. Bondscoach Ericsson ziet de tegen standers van zondagavond nog steeds als de belangrijkste gegadigden voor de we reldtitel. „O ja, eigenlijk al vanaf het moment dat West-Duitsland in 1971 in Oslo met 7-1 van Noorwegen won, is het voor mij favoriet. Daarna was ik o.a. bij de oefenwedstrijd West-Duitsland-Hon- garije (5-1) en de ontmoeting met Joe goslavië heb ik deze week op de tv gezien. Behalve de spel-technische kwa liteiten vind ik de grootste kracht van de Duitsers, dat ze vier nieuwe spelers in het veld kunnen brengen zonder dat zulks een omschakeling lijkt te beteke nen”. Helmut Schön, wiens gelaatskleur na de triomf op de Joego’s weer een iets gezondere tint heeft gekregen, zegt ech ter: „Ik alleen stel het elftal samen. Franz heeft er niets mee te maken”. Maar, na enige aandrang verklaart Schön: „Ja, ik overleg natuurlijk met de routiniers in de ploeg, Beckenbauer, Overath, Müller, Maier en Vogts ken nen het vak en het is dom als ik niet van hün ervaring profiteer. Maar, het is beslist niet waar dat zij de opstelling bepalen en de nieuwelingen hebben voorgedragen”. Bemd Hölzenbein beaamt Schöns woorden. De bondscoach voegt toe: „Ik heb veel contact met Beckenbauer. Hij is de aanvoerder en als de wedstrijd eenmaal aan de gang is, zit een trainer aan de bank genageld. Dan is de aan voerder mijn verlengstuk”. De KNVB heeft vrijdag in Hiltrup bij monde van bestuurslid mr. G. Ph. Brokx laten weten het incident „De Graaf” te betreuren, maar geen aan leiding te zien tot het nemen van maatregelen. De verslaggever van de Volkskrant, die zich met zijn com mentaren vanuit West-Duitsland het ongenoegen van de spelersgroep op de hals heeft gehaald (de leden van de selectiegroep wensten niet meer te praten met de reporters van de Volkskrant), werd donderdag na een gesprek tossen de twistende partijen door een aantal voetballers in het water gegooid. „Wij beschouwen het incident daarmee als gesloten”, aldus de heer Brokx. „Wij zijn ervan over tuigd dat de spelers vanaf dit mo ment weer gewoon met de journalis ten zullen spreken, ook met die van de Volkskrant, met uitzondering wel licht van de heer De Graaf.” De Nederlandse sportpers (NSP) had in de loop van vrijdag door voorzitter Joop Niezen officieel bij de KNVB tegen de actie van de spelers tegen De Graaf geprotesteerd. f'Aunoy ‘Danvou Sourdevol^ g-Ponlpran a St-Jomes |'X| ,1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13