PRINS BERNHARD IN BOEK OVER DE SLAG OM ARNHEM: EEN BRUG TE VER Mc Ml lh Wi h J Ziekteverlof „Verbrand ze” 1 t IS? 1 ='=■111 Schaart 1945. Mijn land kan zich zo’n succes van Montgomery niet meer permitteren ..V. X ;x CORNELIUS RYAN Als het in september 30 jaar geleden is dat de slag om Arnhem gestreden werd, verschijnt het grondigste boek dat tot nu toe over het bloedige debacle geschreven werd. De vroegere oorlogscorres pondent Cornelius Ryan publiceert dan „Een brug te ver” (Hamish Hamilton, Londen). Ryan verwierf faam o.a. met zijn „De langste dag”, een minuut- tot-minuut-verslag van de eerste invasiedag. Nu zegt Ryan: „De slag om Arnhem eiste meer mensenlevens dan deze eerste 24 uur voor de kusten van Normandië”. Hij werkte zeven jaar aan het Arnhem- boek en hij noemt het „de eerste volledige versie vanuit het stand punt van alle betrokkenen”. Hij kan gelijk hebben. De Arnhem- literatuur bestaat grotendeels uit de memoires van de hoofdrol spelers, vooral van de geallieerde kant, en alle min of meer in zelf- verdedigende stijl. De voor de lezer aantrekkelijke en voor de historicus nuttige for mule van het directe interview begint voorzover het de tweede wereldoorlog betreft, zijn kracht te verliezen. Ryan vertelt dat „de sporen uitgewist beginnen te raken”. Het merendeel van de over levenden heeft zich dertig jaar later in de rijen van de doden van toen geschaard. Operatie „Market garden” begint op 17 september met de grootste luchtlandingsoperatie aller tijden. De officier die opdracht tot het maken van de luchtfoto’s had ge geven omdat hij als veiligheids- officier al lont had geroken werd met „ziekteverlof” gestuurd. Irene-brigade geluisterd hadden, die bij de opmars betrokken wa ren. „Twee dagen”, antwoordde deze. Waarop de officier weer ant woordde: „We kunnen de brug vier dagen houden. Maar ik vrees, sir, dat we wellicht een brug te ver gaan”. Aan deze vooruitziende opmerking ontleende Ryan de titel van zijn boek. De geestelijke vader van de operatie „Market-gar den” was de toen al legendarische Britse generaal Montgomery, die de steun voor het plan had gekregen van de geallieerde opperbevelhebber, de Amerikaanse generaal en latere president Eisenhower. Na de geallieerde landingen in Normandië op 6 juni 1944 en de razendsnelle opmars door Frankrijk en België, was er begin september aan de noordflank van het invasie leger een zekere stilstand ingetreden. Antwerpen was veroverd, maar de Scheldemonding was nog in Duitse handen. De haven bleef onbruikbaar. Een speciaal gevormd luchtlandingsleger wachtte in Engeland op emplooi. Het kon nu worden ingezet. Een snelle doorbraak over de Rijn in de richting van het Roergebied diende te geschieden terwijl de Duitsers nog in verwarring verkeerden. Vanuit Nederland wer den de eerste V-2’s op Londen afgeschoten. De lance- ringsplaatsen dienden te worden veroverd. Het lucht landingsleger zou vijf bruggen bezetten bij Son over het Wilhelminakanaal, bij Veghel over de Zuid-Willems- vaart, De Maasbrug bij Grave, de Waalbrug bij Nijme gen en de Rijnbrug bij Arnhem, een corridor formeren en aansluiting zoeken met vanaf de Belgische grens via Eindhoven oprukkende tankeenheden. gen alsof we niets met de oorlog te maken hadden, zodat ik op een gegeven ogenblik opgehouden heb met hem te communiceren. Ik had er geen zin in om te praten met een man die eenvoudig de waar heid niet kon zeggen”. Hij vervolgde letterlijk: „Het kan me niet schelen als hij de his torie ingaat als de grootste soldaat van de wereld, en dat is hij niet, Prins Bernhard kreeg het ook nog met zijn schoonmoeder, ko ningin Wilhelmina, aan de stok. In de eerste oowinding over een mo gelijke snelle bevrijding van Ne derland had de prins zijn schoon moeder gezegd dat er nu ook wel gauw enkele van haar landgoede ren bevrijd zouden zijn. De konin gin rien daarop vol gramschap uit: „Verbrand ze allemaal!” Op de verbouwereerde vraag van de prins waarom dat dan wel moest, antwoordde de koningin: „Ik wil nooit meer een voet zetten op de plaatsen waar de Duitsers in mijn stoelen en in mijn kamer hebben gezeten Ryan vertelt van een wanhopige Nederlander, die de Britten en Amerikanen om hem heen in de officiersmess toeriep: jullie zijn allemaal voor je examen gezakt Op de stafschool leerden we al welke van de twee manieren de verkeerde was om Arnhem van Nijmegen uit te veroveren. En jul lie hebben precies de verkeerde gekozen”, (door namelijk de grote wegmet dijk aan de ene kant te kiezen in plaats van een om trekkende beweging te maken). Ryan citeert prins Bernhard, die hem vertelde hoe hij tenslotte woedend op het hoofdkwartier van Montgomery had uitgeroepen „Waarom willen jullie Britten toch nooit naar ons luisteren!” Negen dagen later is ze ten einde. Montgomery vindt dat ze „voor 90 procent succes heeft gehad”. De corridor is er, maar ze houdt ten zuiden van Arnhems Rijnbrug op. Het bruggehoofd is niet tot stand gekomen. Het debacle bij Arnhem noemen de Britten een tweede Duinkerken. Doden, gewonden en vermisten aan geallieerde zijde be lopen 17.365 man. Onder de Ne derlandse bevolking vallen 20.000 Ryan paste zijn oude formule toe, en hij sprak met alle partijen. Van 600 interviews werd de tekst van 400 interviews direct in het boek verwerkt. Daaronder zijn heel wat Nederlanders, uit de burger bevolking en de toenmalige „ondergrondse”. Onder hen treffen we niet alleen Piet Kruyff, maar ook prins Bernhard aan die zijn oorlogs dagboeken (in miniscuul handschrift zeer zorgvuldig geschreven) aan Ryan ter inzage gaf. Na de consolidatie van de corri dor en van het bruggehoofd bij Arnhem, na de oversteek van de IJssel, zou vanuit het Noorden op het Roergebied worden aangetrok ken. Toen één van de commandan ten van de luchtlandingstroepen door Montgomery over de plannen werd ingelicht, wees de officier op de brug bij Arnhem. „Hoe lang zal het duren voor de tanks bij ons zijn”, vroeg hij Montgomery. Wat er allemaal in het Arnhem se deel van Market garden ver keerd is gegaan wikt en weegt Ryan opnieuw. De weersomstan digheden worden altijd als eerste factor genoemd. Ryan gaat echter uitvoerig in op nonchalance waar mee op het Britse hoofdkwartier berichten van de tafel werden ge veegd die melding maakten van (later zo cruciaal gebleken) her- formaties van Duitse tankeenhe den even ten noorden van Arn hem. Hoewel de tanks op de lucht foto’s duidelijk zichtbaar waren, wa ren de aanvoerders van het lucht landingsleger zo blij dat ze einde lijk de handen uit de mouwen konden steken, dat ze alle waar schuwingen in de wind sloegen. Ryan vertelt ook van het on waarschijnlijk feit dat bij de voorbereidingen voor de verove ring van de brug bij Arnhem het pontveer bij Driel geheel over het hoofd gezien was. Terwijl bij de strijd om de brug kostbare levens verloren gingen, zette het veer net als in vredestijd rustig zijn bur- gerpassagiers over. De geallieerden lieten het ongebruikt. Wel was er een storende fout gemaakt dat de pas gelande troe pen een radiowagen niet konden gebruiken om met de ondersteu nende jachtvliegtuigen te commu niceren. Bovendien weigerden de Britten zo goed als iedere mede werking met de Nederlandse ver zetsorganisaties, wier waardevolle rapporten met een schouderopha len van de tafel werden geveegd (dit verschijnsel deed zich overi gens niet alleen in de slag om Arnhem voor). En dat de tankeenheden die vanuit Nijmegen tenslotte het laatste traject naar Arnhem aan vingen, bij Eist op ondoordringba re Duitse tegenstand terechtkwa men, was een omstandigheid die had kunnen worden vermeden als de plannenmakers naar de Neder landse officieren van de prinses (Na het bekend worden van de ze gesprekken in een voordruk van „Een brug te ver” gaf de broer van de veldmaarschalk, ko lonel Brian Montgomery, de mees te van de beschuldigingen toe. Brian schreef zelf een boek over zijn broer, die nu op zijn 81e niet meer aanspreekbaar is). De bevrijding van Arnhem liet De opzienbarende onthullingen in Ryans boek hebben echter be trekking op relaties tussen gene raal Eisenhower en veldmaar schalk Montgomery. Eisenhower barstte tenslotte in een op band opgenomen) gesprek met Ryan over de recalcitrante Brit los en liet Ryan beloven deze dingen niet voor zijn dood te publiceren. Ei senhower noemt in dit gesprek de held aller Britten ronduit een „psychopaat”. Prins Bernhard vertelt Ryan „Mijn land kan zich nooit meer de luxe permitteren van nog eens zo’n Montgomery-succes”. tot 30.000 slachtoffers, afgezien van de tienduizenden doden als gevolg van de gedwongen evacua ties en de hongerwinter”, aldus Ryan. Jï Fai Itrecht .rnhemj ’t-Hertogenboscl Eindhoven Si Oedenrodi Nijmegen k Retehs 1« BR.// AIRBORNE DIV. 0 Valkenswaard ti ©Turnhout aij ook niet •eNtande p< oonzHM^M k pei »3<5h^

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15