Illinois Overstroming Tientallen doden bij mijnramp Palestijnse rivalen Een brug Benerking van beschieten elkaar te veel toer-in Naar Z.-Afrika Directie schrapt vakanties Radiostations in ZWEEDS 78-jarige president heeft longaandoening met comoHc'Ves verloven cBuiteijlands geld Ethiopië bezet Sacharov begint hongerstaking Interieur tlasme raketsystemen in Reischeqiies Reis- en bagageverzekeringen /JE i P waarin opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden noord-holland Protest tegen behandeling gevangenen IN VLUCHTELINGENKAMPEN DANSEN Overwegend droog AGENDA f VAN DER VOOREN bakt't! Griffioen Aardverschuiving in Columbia: 200 doden gemakkelijk, e'én adres voor al uw geldzaken - V»1 "'a'- 1 *t is altijd de moeite waard om even te kijken bij: IN ZUID-POLEN BERENDSEN B.V. 2 .11, 12, pf»g:na 6 I MINISTERS IN ARREST E. H. C. O. b.v. ■.kv,.... Kennemer Danscentrum IJmuider Courant is a:iii Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie- Mr II C van der Mije. II P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling- f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,-). Losse nummers 50 ct. PERON ERNSTIG ZIEK de mijn Het is Dertig jaar geleden JOOP VAN BREEMEN het Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s, waarin opgenomen „Erbij Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 euw Plaatselijk nieuws 4, 5, 6 Kerkdiensten 6 AAN HET STRAND Kastje kijken 6 Radio en televisie 7 Strips 7 Economie 9 Sport 13 met Kantoor: Lange Nicuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 ZATERDAG 29 JUNI 1974 64e jaargang nummer 199 Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tus sen zuid en west. Minimum temperaturen omstreeks 13 graden, maxima van 20 tot 25 graden. hele zeker land toe Breemens, die niet bang zijn. Ze hebben genoeg van dit belastingheffen- de Nederland. oor- het te Een spoorlijn in Peoria (Illinois, Ver enigde Staten) ligt er verwrongen bij na een overstroming, die deze streek heeft geteisterd. Zaken in het kabinet van premier Has san Mekki, dat door een militaire staats greep op 13 juni omvergeworpen werd. B o Yin Ra: De denkende mens is nog steeds bezig te wennen aan het feit dat hij denkende hersens heeft ge kregen. dige >nge cre ed./ ktie Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 JUWELIERS Haarlem: Grote Houtstraat 63 Amsterdam. Rotterdam, Den Haag K 18+ laatste zaterdag v. d. maand 8.30 uur 20+ laatste zondag v. d. maand 8.00 uur Haarlems 1e danscentrum Parklaan 6a in juli niet op zaterdag BOGOTA (AFP). Bij een grondver schuiving die zich vrijdag op 20 km va" Bogota, de hoofdstad var de Zuidameri- kaanse staat Columbia, he”ft voorgp daan, zouden zeker 200 mensen om het leven zijn gekomen, zo is van verschil '•nde zijden in de Colombiaanse hoofd rad vernomen. In de hoofdstad van Libanon is giste ravond de voormalige vice-premier van Noord-Jemen, Mohammed Achmed El Nouman, vermoord. Nouman werd dood geschoten toen hij met zijn vrouw en dochter in een auto zat, waarvan de chauffeur ernstig is gewond. Noumans auto stopte voor een rood verkeerslicht. Uit een andere auto werd door twee mannen het vuur geopend op de auto van Nouman. Nouman was vice- premier en minister van Buitenlandse Van onafhankelijke medische zijde is meegedeeld dat de toestand van Peron, mede gezien zijn leeftijd en het feit dat hij al een hartaanval heeft gehad, zeer ernstig moet zijn. Mocht hij van deze ziekte herstellen, zo zei men, dan is de kans niet uitgesloten dat hij toch invali de blijft. Hoewel het officieel nooit is toegegc .en, heeft Peron, na zijn terug keer uit ballingschap, een lichte hart aanval gehad. BEIROET (Reuter, UPI). In twee vluchtelingenkampen in de buurt van de Libanese hoofdstad Beiroet hebben Pa lestijnse commando’s die eikaars rivalen zijn gisteren een vuurgevecht van bijna acht uur geleverd. Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina beschuldigde commando’s van een andere beweging (het volksfront voor de bevrijding van Palestina, algemeen commando) van het uitlokken van het gevecht. In de licht onstabiele lucht is nog een buienkans aanwezig. Morgen iets stabieler met wat meer opklaringen en een zwakke wind tussen zuid en zuidwest. Temperatuur iets aangenamer: 17 tot 18 graden. Zeewater 15 gra den. Vooruitzichten: luchtdruk- stijgingen naderen via West- Frankrijk en zullen juli maandag met een verbetering van huis sturen. - j| Het gematigde volksfront en het ex tremistische algemeen commando bestre den elkaar met machinegeweren, ba- zooka-achtige raketten en handgranaten Als gevolg hiervan zouden vijftien com mando’s om het leven zijn gekomen of zijn gewond. Het algemeen commando is voor een volledige oorlog tegen Israel ter uitroei ing van de Joodse staat, maar het volks front wil „alleen maar” de vestiging van een Palestijnse staat op de westelijke oever van de rivier de Jordaan. De rust keerde weer na bemiddeling door com mando’s van de El Fatah-beweging en de Saiqah-beweging waar Syrië achter staat. provincie route er veel moois. De foto’s lichten zijn tekst daarbij aan trekkelijk toe. kop van de samengesteïde Hij ontdekte Plaatwerkerij Spuiterij M.L Tectyleerstation ED1SONSTRAAT 4 Telefoon 155 44 IJmuiden MOSKOU (Reuter).De natuurkun dige Andrej Sacharov, Ruslands belang rijkste voorvechter van de mensenrech ten, is gisteravond in hongerstaking ge gaan uit protest tegen de „wrede en illegale” behandeling van politieke ge vangenen in de Sovjet-Unie. Sacharov heeft dit in Moskou aangekondigd. Weersverwachting van KNMI tot zondagavond: naar is een ming, nieuwe naar vraagtekens gezien ook in het licht van de ontwikkeling in de Portugese koïonies. Ton Kors had een ge sprek met de Van Noord-Holland staat weer in de toeristische en culturele aandacht dank zij de activiteiten van „Toer-in”. Cees Straus volgde een in de woedde de slag bij Arn hem. Cornelius Ryan, auteur van „De langste dag” schreef over dat stuk dramatische logsgeschiedenis boek „Een brug veel”. In Erbij wijden wij aandacht aan dit document, samengesteld na zo’n 600 interviews met betrokkenen van toen. middenstanders en Riet van uit Driehuis ADDIS ABEBA (Reuter).— Ethiopi sche legereenheden hebben gisteren ge bouwen van de staatsradio en van parti culiere radiostatons bezet. De Ethiopische strijdkrachten hebben vannacht verscheidene ministers gear resteerd en zijn van plan ook de overige leden van het kabinet aan te houden, zo is vandaag van goedingelichte zijde in Addis Abeba vernomen. Voorts zijn verscheidene parlementsle den gearresteerd die geëist hadden dat de ministers van de vorige regering, die al in handen van de militairen zijn, op vrije voeten worden gesteld. De militairen dwongen de nieuwsle zers hun versie voor te lezen van een geschil over het lot van 25 ex-ministers, officieren en hoge ambtenaren, die op het ogenblik door het leger in arrest worden gehouden. Het geschil ontstond toen acht parlementsleden naar de ka zerne van de vierde legerdivisie gingen, afgelopen woensdag, en de vrijlating van de 25 arrestanten eisten. In het parle ment leidde hun optreden tot een hefti ge woordenwisseling en de acht werden beschuldigd van het omlaag halen van de eer van de volksvertegenwoordiging. In de verklaring die het leger gistera vond liet uitzenden werd meegdeeld dat de militairen bestraffing van de acht parlementsleden hadden geëist, maar dat hun eis was afgewezen. Leger, politie en militie willen duidelenk maken dat „wij bereid zijn de nodige maatregelen te nemen tegen de gearresteerde ministers” aldus hun bekendmaking. In de uitzending betuigde het leger zijn solidariteit met keizer Haile Selassie en met het Ethiopische volk, maar er werd in de verklaring niet gerept over de regering-Makonnen, die begin dit jaar na een legerrebellie werd geïnstalleerd. De leden van de In februari afgetreden vorige regering werden in april door het leger gearresteerd, onder meer op ver denking van corruptie. Begin deze maand werd een speciale commissie ingesteld die de activiteiten van de ex- mnisters zal onderzoeken. In een vrijdag in Buenos Aires gepu bliceerd bulletin wordt gezegd dat de 78-jarige Peron al 12 dagen aan „een longinfectie lijdt, waardoor een oude kwaal, verband houdend met de bloeds omloop, de kop weer heeft opgestoken.” Het bulletin is ondertekend door Jorge Taiana, de Argentijnse minister van on derwijs, die tevens Perons lijfarts is en Pedro Cossio, een bekend hartspecialist. Peron heeft zijn ambtswoning in een buitenwijk van Buenos Aries niet verla ten sinds hij op 17 juni ziek werd. Een regeringswoordvoerder sprak vrijdag avond met nadruk de hardnekkige ge ruchten tegen, dat Peron zal aftreden als president en door zijn vrouw zal worden opgevolgd. Van bevoegde ziide is vernomen dat het Argentijnse kabinet en de bevelhebbers van de drie onderde len van de striidkrachten vrijdagavond bijeen zijn gekomen „om de situatie in ogenschouw te nemen, die door Perons ziekte is ontstaan.” (Van onze redactie economie) DEN HA/*G. De directie van de „Gouden Gids”, een bedrijf van het Amerikaanse ITT gevestigd in Amster dam, eft gistermiddag laat ongeveer 18 medev erkers, voornamelijk vertegen woordigers, laten weten, dat zjj dit week einde niet met vakantie kunnen ver trekken. Meegedeeld werd, dat bij niet navol ging de consequenties zouden komen voor deze 18 medewerkers van de Gou den Gids. Enkele personeelsleden hebben vlieg reizen, met vooruitbetaling, tot onge veer f 1700 geboekt. Anderen hebbe" met familieleden eea vakantie bespro ken. Er is geen schadeloosstelling voor gesteld, noch aangeboden. zo apart kennemerlaan 38 IJmuiden, tel.: 13781. De Joop Breemen hebben hun drie win kels en woonhuis ver kocht en vertrekken binnenkort als emigrant met hun acht kinderen Zuid-Afrika. Dat onderne- als bet waar ze gaan, zoveel onroent WARSCHAU (Reuter). Bij een gas ontploffing in een mijn in Zuid-Polen zijn gisteren 32 mijnwerkers om het leven gekomen. Dit' is gisteren in de Poolse hoofdstad Warschau meegedeeld. Er zijn zeker negentwintig gewonden. Deskundigen zijn onmiddeliijk begonnen met een onderzoek naar de oorzaak van de ramp. Verdere bijzonderheden over het ongeluk zijn niet bekendgemaakt. De Poolse partijleider Edvard Gierek is meteen naar de plaats van de ramp, „Silesia” bij Czechowice (bij Katowice) gereisd. al het vierde ongeluk met dodelijke afloop in de Poolse mijnen dit jaar. Bij de vorige ongelukken vielen echter minder slachtoffers. JOHANNESBURG. Reddingsploe gen hebben gisteren in de Zuidafrikaan- se goudmijn „Blij Vooruitzicht” ten wes ten van Johannesburg de lijken gevon den van vijf Afrikaanse mijnwerkers, die bij een instorting onder stenen wa ren bedolven. Bij het ongeluk zijn acht mensen gewond geraakt. Sacharov deed zijn aankondiging in zijn huis ten overstaan van westerse journalisten, onder wie vier Amerikanen die met president Nixon naar de Sovjet- Unie waren gekomen. De 53-jarige dissi dent zei dat hij wilde protesteren tegen de „wrede en illegale” onderdrukking van politieke gevangenen, voor de her ziening van processen die tegen hen zijn gevoerd en voor de vrijlating van Vladi mir Boekovsky. Boekovsky kreeg in 1972 een gevangenisstraf van 12 jaar wegens anti-Russische agitatie en werd onlangs overgebracht van een werkkamp in de Oeral naar de Vladimirgevangenis, 160 km ten oosten van Moskou. Zijn moeder zat naast Sacharov tijdens de persconfe rentie. „De naam Boekovsky is een sym bool geworden van de strijd voor de vermenseliiking van het leven in de Sovjet-Unie”, aldus Sacharov. „De on derdrukking waaraan hij is onderworpen is een uitdaging voor het menselijk ge weten”. Boekovsky is ernstig ziek en zijn moeder heeft de vrees geuit dat hij zal sterven. Sacharov. bekend als de vader van de Russische waterstofbom, had nog pas vier dagen geleden een open brief ge richt aan nartijleider Breznjev en presi dent Nion waarin hij zei dat interna tionale controle op gevangenkampen een eerste stap zou zijn naar het verwezen lijken van de VN-verklaring over de mensenrechten. „Want in dergelijke plaatsen, zo stond er in de brief, worden de mensenrechten vaker dan ooit ge schonden”. Sacharov noemde in zijn brief de namen van 83 gevangenen in de Sovjet-Unie voor wie hij een menselij ker behandeling vroeg. MOSKOU (UPI).— President Nixon en de Russische leiders zijn het vrijwel eens geworden over een verdere beper king van het aantal ABM-raket-syste- men (raketafweersystemen), als onder deel van een meeromvattend akkoord over beperking van de kernwapens. Dit is gisteravond uit kringen van het Witte Huis vernomen. Op het ogenblik mogen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten elk twee van zulke systemen met elk honderd raket ten hebben, maar in beide landen is pas een zo’n systeem aangelegd. Een verdere beperking zou betekenen dat het bij een zo’n afweersysteem per land zou blijven. Het Amerikaanse raketafweer- systeem staat rond de luchtmachtbasis Malmstrom bij Grand Forks in Noord- Dakota, waar ook de belangrijkste ra- ketwerpers staan. Het Russische afweer systeem is rond Moskou opgesteld. Het Amerikaanse ABM-systeem heeft vijf miljard dollar gekost. (Zie verder pagina 3) BUENOS AIRES (AFP en Reu ter) President Juan Peron van Argentinië heeft een longinfectie die zo hevig is dat zijn bloedsom loop hiervan de gevolgen onder vindt. Zijn artsen hebben hem vol ledige rust voorgeschreven.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1