Analyse van langdurige belangenstrijd Alleen bij NVV groei tot voorjaar 1973 Post naar oud-papiermolen Hllli Staatssecretaris nog steeds voorstander van zware’ federatie Termijn aan vraag huur subsidie verlengd Delft protesteert tegen reglement Klein Weer vragen over zomertijd In Zweden recht op sterilisatie uitgebreid Onderzoek naar schadelijkheid vinylchloride lil 99 ar F Traditionele trend nu doorbroken BANK VOOR NEDERLANDSE GEMEENTEN 9 ECONOMIE ZATERDAG 2 9 JUNI 1974 a (Van onze correspondent) UTRECHT Staatssecretaris Jan Mertens vindt dat de werk gevers paniekvoetbal spelen, nu zij min of meer uit de losse hand voor stellen de premiedrukverzwaring van de sociale voorzieningen in de periode tot en met 1977 van drie naar twee percent terug te brengen. In een interview doet hij ook de volgende uitspraken: (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het AVBB, het overkoepelende lichaam van de werk gevers in de bouwnijverheid, is weinig hoopvol gestemd over de overheids- politiek ten aanzien van alle sectoren van de bouw in ons land. Niet hoopvol Informatiestroom Aderlating Bevoegdheid Boekje open over „de bouwbazen en Lagere overheid afwijzend tegenover index-leningen Mertens: premiedruk niet zo snel terug I WWi' NW en NKV zaten op het verkeer de spoor met hun voorstel, dringende maatschappelijke verlangens uit te voe den ten koste van de defensiebegroting. 9 Het uittreden van de Unie BLHP (beambten) en BVA (kantoorpersoneel) uit het NKV is onverstandig en spijtig. Dat is bepaald in een wetsvoorstel dat de Zweedse regering gisteren heeft ge publiceerd. Aanvragers wórden wel ver plicht tevoren een adviserende bespre king te hebben. De kosten van de sterili satie bij vrouwen circa 2.400 gulden kunnen op het ziekenfonds verhaald worden. Het Kamerlid wil dan ook weten, welke stappen de bewindsman inmiddels heeft ondernomen met betrekking tot het nader onderzoek inzake invoering van de zomertijd. Ook wil hij op de hoogte komen van de vorderingen van de ambtelijke werkgroep, die met het onderwerp bezig is en van de stand van zaken in het internationaal overleg. van leningen, in overweging moet wor den genomen. Omdat de lagere overheid, volgens de aanwijzingen, die de bank heeft, niet bereid is geïndexeerde le- ningsverplichtingen te aanvaarden, is het ook de bank niet mogefijk geïndexeerde leningen te sluiten. „Boersma heeft de SER eind mei een staatje gegeven met de verwachte pre miestijgingen in ’75. Daaruit bleek, dat de premielast volgend jaar 0,54 pot boven de norm van 3 percent zal uitgaan. Als de Ziekenfondsraad gelijk krijgt, hebben we straks een meevaller van 0,95 pet. Trek die van de 3,54 pet af en we zitten op 2,59 pet premiedrukverzwaring. Dan moet duidelijk zijn dat de VAO er spoe dig zal komen. Over de bemoeienis van het NKV en NW met de defensielasten zegt Mertens: „Pas sprak ik mijn opvolger bij het NKV, Spit. Ik heb hem toen gezegd: Wim, ik geloof dat je van de NKV-lijn afwijkt. Hij zei: helemaal niet”. In de eerste helft van dit jaar heeft de rente, die de bank voor langlopende leningen aan gemeenten en provincies moet vragen, een niveau van elf percent bereikt. Komt overeen met een prijsver hoging voor langlopende financierings- Dat inmiddels bij het NW in ieder geval de Industriebond flink blijft groei en betekent overigens dat wat betreft de socialistische vakcentrale de tradiotione- le ontwikkeUng gewoon wordt voortge zet. Het AVBB doet tenslotte een aantal aanbevelingen om tot een verhoogde produktie in de bouw te komen. De over heid moet geen maatregelen nemen, die het eigen woningbezit tegenwerken, ter wijl er ook in de fiscale sfeer facilitei ten moeten worden geboden. De overheid dient meer opdrachten te geven in de sector utiliteitsgebouwen en stimulerende maatregelen te nemen in de sector weg- en waterbouw, terwijl ook de stadsvernieuwingmet stimuleren de maatregelen gediend zou zijn. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Hoezeer de complica ties rond de „zware” vakbondsfederatie diep hebben ingegrepen in de als traditi oneel te bestempelen ontwikkeling van de Nederlandse vakbeweging, blijkt uit het maandschrift van juni 1974 van het Centraal bureau voor de statistiek. Deze instelling pleegt eens in de twee jaar een enquête te houden onder de vakorganisties om gegevens te verkrij- coördinatie van de premievaststellingen. Eigenlijk moet ik in juli de prognoses al hebben voor het volgende jaar, maar dat gebeurt in de praktijk zelden. Als je goed zo weten waar de oorzaken van de stijgingen liggen, weet je ook waar je moet ingrijpen. Nu is daarvan geen sprake en daarom is elk voorstel thans een uiting van paniek hoe goed be doeld de suggesties op zichzelf ook zijn”. De invoering van de VAO op vrij (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Staatssecretaris drs. M. van Dam (volkshuisvesting en ruim telijke ordening) heeft de termijn waar binnen aanvullende huursubsidie kan worden aangevraagd, verlengd met drie maanden. In de sector grond-weg en waterbouw wordt door het Centraal Planbureau een produktietoename van 7.5 percent ge raamd, maar het AVBB zegt hierin niet te geloven. De oorzaak voor het niet halen van deze raming ligt volgens de bouwers in het stringente begrotingsbe leid van het ministerie van financiën, terwijl het tegenwoordige lage produk- tieniveau ook al niet hoopvol stemt. DELFT (ANP). De hogeschoolraad van de Technische Hogeschool in Delft gaat protesteren tegen het opleggen van een bestuursreglement door staatssecre taris Klein van Onderwijs en Weten schappen. Dit gebeurt in een brief aan de onderwijscommissie van de Tweede Kamer, aan de politieke achterban van de bewindsman en aan dr. Klein zelf. Dit besluit heeft de hogeschoolraad gis teren na een uitvoerige en verwarde discussie genomen. De termijn liep oorspronkelijk af op 1 juli, maar omdat gebleken is dat een groot aantal aanvragers hier niet mee op de hoogte was, is het termijn nu ver lengd tot 1 oktober. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening wijst er verder op dat er misversitanden bestaan bij de mensen, die al in het genot zijn van een aanvullende huursubsidie. Bii veel huur ders schiint de idee te bestaan dat deze subsidie automatisch verlengd wordt Dit is echter niet het geval. De aanvullende huursubsidie moet ieder jaar opnieuw worden aangevraagd omdat zich in de loop van een jaar nu eenmaal allerlei veranderingen kunnen voordoen in de inkomenspositie van de aanvragers. Wanneer een nieuwe woning wordt betrokken, heeft de huurder te rekenen vanaf de datum van ingebruikneming van de woning, drie maanden de tijd ona een aanvraag in te dienen. Het AVBB heeft in een brief aan minister-president Den Uyl zijn wensen ten aanzien van het onderwerp bouwbe leid in de begroting voor het volgende jaar uiteengezet. In de brief wordt vast gesteld dat de bedrijfstak het zowel in de sector woningbouw, utiliteitsbouw als de sector Weg- en waterbouw moeilijk heeft. Waarnemend voorzitter ir. Schwarz van het college van bestuur had opge merkt, dat de moeilijkheden met het besturen van de TH-Delft ernstig zijn. Hij verklaarde de schrikreactie van de bewindsman met de mededeling, dat dr. Klein goed geïnformeerd bleek over het concept bestuursreglement, dat voor een meerderheid van de hogeschoolraad aan vaardbaar zou kunnen zijn. Daaruit zou de bewindsman driekwart moeten weg strepen om dan een jaar later een ander reglement voorgelegd te krijgen, waaruit nog eens een kwart moet worden ge schrapt. Ir. Schwarz meende, dat de staatssecretaris hieraan een einde wil- maken. Uit de hogeschoolraad werd het in grijpen van dr. Klein gekenmerkt als „regeren per oekaze, zonder overleg, aanmaning of zelfs het stellen van een termijn”. Voor 1 januari ’75 wordt een wets ontwerp ingediend tot invoering van een Volksverzekering Arbeidsongeschikt heid (VAO) voor zelfstandigen en vroeg gehandicapten, dat zijn mensen vanaf 18 jaar. lijke inzichten bestaan. Dat is niet het geval.” Hij gelooft er niet in, dat in de periode tot en met ’77 die drukverzwa- ring al van drie naar twee percent van het netto nationaal inkomen zal zijn teruggebracht. „Als de premies sterker stijgen dan is vóórzien, bestaat er gauw geneigdheid om in paniek te raken. Bevriezing van de kinderbijslag voor het eerst kind en invoering van een eigen risico in de ziekenfondsverzekering zijn op zichzelf botte maatregelen. Die paniek zie je ook bij het SER-kroonlid Halberstadt, die dezer dagen een saneringsplan voor de sociale voorzieningen heeft ontvouwd. Wat apostel Halberstadt wil, daar ben ik het van harte mee eens. Met zijn plan wil hij in feite opnieuw belangstelling wekken bij allerlei wetenschapsmensen voor ons sociaal verzekeringsstelsel”. Deze bedoeling is Mertens uit het hart gegrepen. Bij herhaling wijst hij op het ontbreken van een voortdurende en een zich steeds aanpassende informatie stroom over de programmering van de sociale voorzieningen. Eind vorig jaar heeft hij met minister Boersma de Soci- aal-Economische Raad om een her nieuwd advies over de programmering gevraagd. Hij hoopt dat de SER er dit jaar nog mee komt, maar hij rekent ziaar niet voor 100 percent op. Mertens: „Wat ik heel erg mis, is een DEN HAAG. (ANP)— In het komend najaa<- dient de beslissing genomen te worden over het al of nie.t herinvoeren van de zomertijd in Nederland. Als vol gend jaar de zomertijd geldt, dient dat tijdig bekend te zijn. Aldus het Tweede- Kamerlid De Kwaadsteniet (ARP) in vragen, die hij gisteren gesteld heeft aan staatssecretaris Meijer van CRM. STOCKHOLM (DPA). Iedere Zweed boven de 25 jaar heeft vanaf 1 juli 1975 het recht zich op verzoek te laten steriliseren. Leden van Carabinieri, de Italiaanse rijkspolitie onderzoeken een postzak die zij vonden op het terrein van een pa piermolen bij Bergamo. Het zou niet lang meer hebben geduurd of de post, afkomstig van hoge stapels nog niet bezorgde zakken, die op het station van Rome lagen, zou zijn vermalen als oud papier. Het Italiaanse PTT-schandaal heeft grote opwinding in het hele land veroorzaakt. zeggen waar het geld vandaan moet komen en waarheen het moet gaan. Als je dat als bewindsman of als vakbewe ging wel doet, is dat een overschrijding van de bevoegdheid die de enkele be windsman noch de vakbeweging past”. Hij wil wel als zijn voordeel uitspre ken, dat een groter deel van de algeme ne middelen naar de sociale verzekerin gen moeit. De bijdrage uit de algemene middelen aan onze sociale voorzieningen is in Nederland relatief het laagste. De overheidsbijdrage is de laatste jaren per centueel zelfs af genomen: van 7,44 per cent in ’68 tot 5,48 percent momenteel. De tweespalt in het NKV betreurt Mertens heel sterk. „De homogeniteit binnen het NKV is doorgebroken. Het is geen goede zaak, dat mensen op deze manier uit elkaar gaan. Erger nog, het is een ontkrachting van de totale Neder landse vakbeweging en daar is niemand mee gebaat”. Mertens vraagt zich in alle ernst af, of het uiteenvallen niet te voorkomen was geweest als de vorming van de federatie was getemporiseerd. „Misschien had een fasering oplossing gebracht. Het is moei lijk te zeggen waar de schuld ligt, bij het NKV. NKV of het CNV. Mijn ideaal is nog steeds een zware federatie. Ik hoop tocb nog altijd dat het CNV er weer bij komt en dat de Unie BLHP en de BVA hun opzeggingen ongedaan ma ken. Dat zou mij een lief ding zijn, maar ik geef toe dat het meer een wensdroom dan een realiteit zal blijken te zijn”. Verder vraagt het AVBB een nader onderzoek naar de relatief slechte situa tie in een aantal delen van ons land. Ook wordt gevraagd voorwaarden te scheppen, waardoor Nederlandse bouw bedrijven een aandeel krijgen in de grote investeringen, welke met name in oliegebieden zullen plaatsvinden. Ten slotte vraagt het verbond de ministerpre sident te wilfen bevorderen dat „de in spraakmogelijkheden geen vertraging in het in uitvoering nemen van werken ver oorzaken”. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De arbeidsinspectie van het ministerie van sociale zaken heeft aangekondigd dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de eventuele schadelijke werking van vinylchloride in bedrijven, waar deze stof wordt gepro duceerd. Het onderzoek, dat al begonnen is, wordt uitgevoerd in samenwerking met artsen van bedrijfsgeneeskundige diensten. Inmiddels hebben de federatietroebe- len deze gang van zaken ingrijpend veranderd. Het NKV krijgt binnenkort een aderlating van ruim veertigduizend leden te verwerken als gevolg van het aangekondigde uittreden van de Unie- BLHP en de KABO, wat de katholieke centrale overigens ook op een verminde ring van inkomsten met qa. 800.000 gul den zal komen te staan, terwijl uit de CNV-hoek. berichten komen, dat daar een flinke ledenwinst wordt gemaakt, hoogstwaarschijnlijk als gevolg van de houding van deze centrale ten aanzien van de federatie. middelen van ruim 22 percent in een half jaar, de BNG heeft uitgerekend, wat de extra lasten voor de lagere overheid zijn als gevolg van de rentes tijging: Indien de gemeenten en provincies in één jaar netto, dus na aftrek van aflos singen, zo’n 2,5 miljard aan langlopen de leningen opnemen (afgezien van rijksleningen die gewoonlijk op dezelfde voorwaarden worden doorgeleend aan woningbouwverenigingen), betekent dat bij een rentevoet van 11 percent een toeneming van rentelasten tot een be- Werk'nemers in Nederlandse bedrijven, waar vinylchloride of polyvinylchloride wordt geproduceerd, worden regelmatig gecontroleerd op een in het buitenland geconstateerde beroepsziekte, waarbij veranderingen kunnen optreden in het bindweefsel van onder andere lever en huid. In de Verenigde Staten spraken on derzoekers het vermoeden uit, dat vi nylchloride mogelijk een kankerverwek kende stof is. In Nederland zijn tot op heden geen symptomen geconstateerd van de ziekte onder werknemers van bedrijven die polyvinylchloride produce ren. Omdat de berichten uit het buitenland alarmerend genoeg zijn, werd toch een onderzoek noodzakelijk geacht. Mochten de resultaten van dit onderzoek daar aanleiding toe geven, dan zal de over heid aanvullende maatregelen ten aan zien van de bedrijfshygiëne uitvaardigen. De arbeidsinspectie heeft inmiddels al bepaald dat de maxmale concentratie in de lucht van vinylchloride moet worden teruggebracht van 200 ppm (0.02 per cent) tot 50 ppm (0.005 percent). drag van 275 miljoen. In feite echter neemt die last sterker toe omdat voor het bedrag aan verrichte aflossingen van zeg 1,5 miljard ook tegen 11 percent geleend wordt waartegenover een veel geringere rentelast van laagrentende le ningen uit het verleden wegvalt. Als het verschil in rentevoet van de afgeloste bedragen en van de thans gesloten le ningen 7 percent zou zijn, betekent dit een verdere verzwaring van de rentelast met 105 miljoen. Gemeenten en pro vincies tezamen zien hun rentelasten voor langlopende financieringsmiddelen in een jaar dan stijgen met 380 mil joen. Een verdere stijging van de rente met 1 percent betekent in deze situatie een lastenverzwaring voor gemeenten en provincies van zo’n 40 miljoen. Hierbij blijft dan nog buiten beschouwing de last, die de vlottende financiering van meer dan 4 miljard met zich brengt en die eveneens een sterke stijging ver toont, vooral ten opzichte van het eerste halfjaar 1973. korte termijn is voor hem reëel gewor den, nu de Ziekenfondsraad donderdag voorlopig heeft geconstateerd dat de premie ziekenfondsverzekering en AWBZ (bijzondere ziektekosten) volgend jaar niet omhoog hoeven. Voor Mertens is dit nieuwtje een geweldige boffer. Mertens is zeer bepaald niet gelukkig met dit voorstel van de twee vakcentra les het CNV onthield zich van een uitspraak). „Ik vraag me af, of het wel zo verstandig is wat ze voorstellen. Het is geen taak voor de vakbeweging, aan te geven waar de algemene middelen vandaan moeten komen en waarheen het geld moet: dat is een beleidszaak voor het hele kabinet. Het is ook geen zaak voor een enkele bewindsman, te Mertens over de premiedruk: „Groot gelijk dat de werkgevers zich daarover zorgen maken, maar die zorg wordt gedeeld door het kabinet en door de Je kunt «ebter pas beleid als c—r- st -feude- gen over de hoeveelheid leden. Omdat de verwerking van deze gegevens enige tijd kost, loopt de momentopname van het CBS ongeveer een jaar achter. Een jaar geleden trokken drie vakcentrales nog tamelijk eensgezind op. Uit de mo mentopname van het CBS, die betrekking heeft op 31 maart 1973, blijkt dat op dat tijdstip de gangbare trend alleen kort onderbroken in 1967 - zich voortzette. Dat betekende dat het absolute aantal geor- ganiseerden toenam, maar dat het aantal leden van bij het CNV en het NKV aan gesloten bonden zowel absoluut als rela tief afnam. De winst ging dus naar het NW. Op 1 januari 1971 telde deze vak centrale nog 613.000 via de bonden aan gesloten - leden, wat neerkomt op een percentage van 38.8, Eind maart 1973 telden de bij het NVV aangesloten bon den 656.000 leden, of 39,7 percent. CNV ging in dezelfde periode achter uit van 237.800 leden naar 235.000, of van 15.1 naar 14.2 percent. Voor het NKV waren deze cijfers 404.500 396.300, resp. 25.6 en 24.0 percent. De problemen in de woningbouw zijn bek'end. De markt raakt kwantitatief verzadigd en dat resulteert in een lagere jaarlijkse bouwproduktie. Ondanks de geruststellende woorden van minister Gruijters, dat het tempo, waarin de woningproduktie vermindert, niet sneller verloopt dan in de bedoeling ligt en dat het bouwprogramma voor 1974 gehaald zal worden, is het AVBB hier allerminst gerust op. Wat de bedrijfsgebouwen betreft, wordt opgemerkt dat hier de investe ringsbeslissingen van het bedrijfsleven een centrale plaats innemen. Deze be slissingen zijn weer mede afhankelijk van het rendementsniveau en de ver wachtingen daarvoor zijn, volgens het AVBB niet al te gunstig. Bovendien, zo schrijft het verbond, ziet het ernaar uit dat dé markt in de kantorensector ver zadigd begint te raken. Ook door het aflopen van het ziekenhuisprogramma is in deze sector een veel geringere pro duktie te verwachten. DEN HAAG (ANP). De Bank voor Nederlandse Gemeenten heeft aanwij zingen, dat de lagere overheid (gemeen ten en provincies) afwijzend staat tegen over geïndexeerde leningsverplichtin- gen. Dit is gisteren meegedeeld in de jaarvergadering van de bank. Het be stuur van de bank zei dit, omdat het voor de vraag was komen te staan, of door de krappe kapitaalvoorziening voor de lagere overheid en de zeer toge rente niet het tijdstip is aangebroken waarop de van verschillende kanten gehoorde suggestie, over te gaan tot het indexeren HiCi mi" 5: nr' pis? rU4i- nmmi L.iiW' "1.” - 1 V:

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9