L Honderdste overtreding Vreugdetranen Laatste vier ■fr Vogts„Komt Nederland voor, dan word je uitgespeeld” „Beste heeft gewonnen” WK CIJFERS d ;n p F® r vf SPORT 1974 MAANDAG JULI 1 Door Mare Serné B Coach Buschner o o 2 2 Pi ^’4 Einde Schön-tijdperk nabij? (Van onze sportredactie) SP0R1EF Daar kwam bij, dat diverse gebeur- WK 74 s vroeg wedstrijdstadium een voorsprong genomen. DDR-doelman ORANJE KLAAR VOOR BRAZILIË I dan gaat de bal Van nog erg elftal Jürgen Croy heeft moeten zwichten voor de uithaal van Rob Rensenbrink, die Nederland op 2-0 bracht. Rep, Kurbjuwtü. Lauck en Löwe zijn de dichtstbijzijnde ooggetuigen. Het lijkt er echter erg veel op dat de zowel individu ele als collectieve klasse van dit Nederlandse elftal dit soort geluk afdwingt. wereld - fabuleuze Croy passe- Vervolgens protesteerden de gese lecteerden in het openbaar tegen de zware training en de geringe afwisse ling van het leven in de trainings kampen, wat als een duidelijke aan val op Schöns beleid mocht worden opgevat. lië in vergelijking tot vier jaar geleden zwak geworden is, maar wat ik er van gezien heb is het vreselijk sterk. Vooral verdedigend. Brazilië werkt veel harder dan vier jaar geleden. Daardoor wordt het klasseverlies behoorlijk gecompen seerd. Het wordt vreselijk moeilijk denk ik”. na afloop. Ook het feit, dat hij het vrijdag plotseling liet afweten bij een door de Westduitse delegatie officieel gearrangeerde bijeenkomst voor pers, radio en tv, heeft ongetwijfeld daar mee te maken. Al een aantal jaren laat de gezond heid van de man die in 1964 de supervisie over de nationale selectie genstander volkomen uitgespeeld wordt”. Het leek na Nederland tegen de DDR wel of Vogts met deze uit spraak alvast een voorschot op de dingen had genomen die tijdens dit wereldkampioenschap onontkombaar lijken. Was het mazzel dat Nederland uit een ogen schijnlijk simpele hoekschop, waarbq Pommerenke eerst al een steenharde kopbal van Rensenbrink van de doellijn had gekopt, via de verschrikkelijke Nees- kens alweer na negen minuten een voorsprong nam? GELSENKIRCHEN. (ANP)— Wim Jansen heeft in de ontmoeting tegen de DDR het twijfelachtige genöegen gehad de honderdste overtreding van Oranje te begaan. In de 70ste minuut van deze wedstrijd zette Jansen zijn tegenstander Ducke volgens de Zwitserse scheidsrechter Scheur er te hard opzij. Het was overi gens de enige overtreding van de Feye- noorder. In totaal werden in deze wedstrijd 30 overtredingen gemaakt: 21 door Neder land (11 voor en 21 na rust) en negen door de DDR (7 en 2). Nederland mocht in totaal zes hoek schoppen nemen (twee voor en vier na rust), de DDR kwam tot vier (één voor en drie na rust). Het is echter Inherent L_„ J wijze die Nederland tijdens dit wilde voetballen. Dat andere elftal verdedigde maar”. opmerkte: „Vergeleken met dit Oostduit- se voetbal spelen de Italianen nog erg aanvallend. Er was maar één elftal dat waren wij. Het alleen Johan Neeskens loopt juichend terug. Opnieuw heeft Nederland, deze keer door z ijn toedoen, in een Jürgen Croy is een zéér bedroefd man. GELSENKIRCHEN De Oostduit- se bondscoach Georg Buschner was na NederlandDDR snel klaar. Als een volleerd PR-functionaris bezondigde de oefenmeester zich geen ogenblik aan uitspraken waaraan zijn directe superieuren zich zouden kunnen er geren. Op de vraag waarom Oost- Duitsland zo behoudend gespeeld had ging hjj helemaal niet in. Wel vond hjj dat de overwinning bjj het beste elftal terecht was gekomen. Buschner: „Dit resultaat viel te ver wachten en komt derhalve voor ons niet als een grote teleurstelling. Ne derland beschikt nu eenmaal over technisch betere spelers die op grond van hun individuele kwaliteiten een dergelijke wedstrijd kunnen beslissen. Na wat ik vandaag ook weer van het elftal gezien heb geloof ik wel dat de Nederlanders in de finale zullen komen”. Ook daarom kan de uiterst moeilijke confrontatie met Brazilië, die beslissend is voor een finaleplaats zondag in Mün chen, woensdagavond in Dordtmund mei enige geruststelling tegemoet worden ge zien. Het is toch in vele opzichten een wedstrijd met een aantal gevaarlijke aspecten. Robbie Rensenbrink bijvoor beeld: „Iedereen praat nu wel dat Brazi- Daarom is het mogelijk dat een keep er als Jongbloed, waarmee de toeschou wers zich telkens weer kostelijk verma ken, vaak als een soort elfde veldspeler fungeert. Hoewel hij één keer totaal misgreep toea hij naar de zijlijn oprukte en door verkeerd timen volkomen uitge speeld werd. Een situatie die tegen de balvaardige Brazilianen op effectieve wijze kan worden afgestraft, maar deze weinig inventieve Oostduitsers schrok ken ook van deze mogelijkheid zo, dat Jansen toch weer kon corrigeren. Jong bloed: „Doe ik het echter niet, dan wordt deze situatie nog veel gevaarlij ker. Wimpie (Suurbier red.) was zijn man namelijk kwijt. Hofmann had een volkomen vrije hoek om het strafschop gebied binnen te lopen”. Maar zelfs de Bals-achtige situaties Jongbloed durfde de spekgladde bal geen ogenblik klemvast uit de lucht te pluk ken voor het doel van Nederland kon toch niet verhelen hoe Nederland ook deze wedstrijd weer controleerde. Minu ten lang hield het elftal de bal in eigen ploeg waarbij de robotachtige DDR-spe- lers wat voor paniek veroorzaakte het niet als vrije man Arie Haan plotseling in de vijandelijke linie penetreerde versuft achter altijd aanspeelbare Oran- jespelers aan joegen. Zeker toen de alles kunnende Nees kens hoe het mogelijk was dat het zelfs bij de warming-up nog een vraag teken was of de geblesseerde Barcelona- speler hei» wel een helft zou volhouden is onverklaarbaar opnieuw een verras sende jacht op de bal inzette, Rep over nam, waarna Rensenbrink de Duitse bij de DFB in handen kreeg, te wensen over. In 1970 na het we reldkampioenschap in Mexico on derging Schön een zware maagope ratie en de laatste tijd lijdt hij aan stofwisselingsstoornissen waardoor hij bij de recente wedstrijden steeds op biscuit en rijstepap leefde. Nederland was echter opnieuw supe rieur. De weinige kansjes die zich voor de DDR voordeden, onstonden meer uit nonchalance van Nederland dan uit ei gen voetbalcapaciteiten. Schitterend wa ren toch weer de plotselinge demarrages van dit Oranje. Intervalvoetbal van we reldklasse was het. Even plotseling als verrassend werd na de sloomachtig uit gevoerde acties plotseling de dieptepass gehanteerd. Een-twee-combinaties, het spelen op buitenspel, de individuele speelsheid, ook deze ingrediënten waren gistermiddag voor een geestdriftig Ne derlands legioen weer volop aanschouw baar. Cruijff: „Ik heb altijd al beweerd dat we qua arsenaal over de beste voetbal lers beschikken. De kunst was alleen om ze bij elkaar te brengen. Dat lukt tot nu toe tijdens dit toernooi. De tactiek wordt vlekkeloos uitgevoerd en we staan er door de gunstige resultaten steeds rusti ger tegenover. Natuurlijk heeft niet ie dereen iedere wedstrijd zijn dag. Maar de klasse van dit elftal is, dat de bereid heid door bijvoorbeeld iets harder te werken om het voor elkaar op te vangen aanwezig is”. GELSENKIRCHEN. Berti Vogts, de bikkelharde rechtervleugelverdediger van West-Duitsland die in een eventuele finale tegen Nederland Johan Cruyff op de tenen zal gaan lopen, had het al aangekondigd. Vooral na de voor „die Mannschaft” zo desastreus verlopen nederlaag tegen de Oost-Duitsers bedacht Vogts wat betreft een eventuele krachtmeting tussen Nederland en de DDR: „De grote kracht van Neder land is, dat het binnen afzienbare tijd een voorsprong kan nemen. Dat is ons enkele keren falikant mislukt. Dan groeit een tegenstander tegen de verdrukking in. Maar als je tegen Nederland eenmaal achter komt, dan gaat de bal zo angstig precies rond, dat je als te- RIO DE JANEIRO. (DAP)— Het Bra ziliaanse thuisfront heeft de overwinning van het nationale voetbalelftal op Ar gentinië met groot enthousiasme gevierd. De vreugde-uitingen deden een soort spontaan mini-carnaval ontstaan in de straten van de grote steden. Overal daalden miljoenen papiersnippers uit de ramen neer op de feestvierenden. Na het laatste fluitsignaal van de Belgische ar biter Loraux vielen wildvreemde mensen elkaar om de hals, waarbij vreugdetra- ne de vrije loop werden gelaten. verdedigingsfout afstrafte door voor de tweede keer kansloos te ren. Michels: „Misschien is dat wel het grootste pluspunt van deze wedstrijd. Door de weinige situaties die kansen opleveren ook te benutten. Zeker omdat het tegen zo’n verdedigende tegenstander die weinig ruimte laat, toch moeilijk voetbalt”. hebben de experts zich af gevraagd: wat gebeurt er als Nederland zonder een Hulshoff in het hart van zijn defensie onder druk wordt gezet? De tegenstan ders zijn er tot nu toe nog geen van allen ook maar met benadering aan toegekomen. tenissen een fnuikende invloed had den op de gemoedstoestand en de lichamelijke gesteldheid van „de lan ge”, zoals hij vaak genoemd wordt. Daar was de hevige strijd tussen de spelersgroep en de DFB over de te verdienen premies, kort na aankomst in het trainingskamp van Malen te. Schön. als functionaris van de bond, behoorde tot de verliezende partij en zag tegelijkertijd zijn lang gekoester de ideaalbeeld van alleen voor land en volkslied voetballende Duitse in ternationals totaal vervagen. FRANKFORT (ANP) Polen. West-Duitsland, Brazilië en Neder land zijn zeker van München. Bij de wedstrijden van woensdag tussen Po len en West-Duitsland enerzijds en Nederland en Brazilië anderzijds zal worden beslist welke landen de finale bereiken en welke teams om de bronzen medailles zullen strijden. West-Duitsland en Nederland hebben genoeg aan een gelijkspel door betere doelcijfers dan respectievelijk Polen en Brazilië. Ten opzichte van de hal ve finalebezetting in Mexico (1968) hebben titelverdediger Brazilië en West-Duitsland (derde) zich kunnen handhaven. Nederland en Polen wa ren er vier jaar geleden niet bij. Hoewel hij toespelingen in deze rich ting tot dusver steeds van de hand gewezen heeft, moet het toch niet onmogelijk worden geacht dat Hel mut Schön na dit wereldkampioen schap zijn functie van bondscoach bij de DFB (Westduitse voetbalbond) ter beschikking zal stellen. Dit ongeacht de al dan niet succesvolle afloop voor de Westduitse formatie, ook al kan de laatste situatie welficht nog tot een sneller terugtreden leiden. Het is geen geheim, dat Schön onder de (in)spanningen van de laat ste weken bijzonder geleden heeft. Meer dan eens, zelfs na het succes tegen Joegoslavië, verscheen hij gete kend en regelmatig de ogen sluitend op de persconferenties onmiddellijk En Johan Cruijff: „Een voordeel is wel dat wij woensdag weer een thuis wedstrijd spelen. Want hoe lullig het ook klinkt, al die Nederlandse toeschou wers op de tribune geven je toch een kick”. Maar hoe moeilijk de wedstrijd tegen de vooral verdedigend nauwelijks te kloppen Brazilianen ook zal worden, Ne derland zal veel van de tijdens dit toernooi gekweekte goodwill verliezen als het nu nog zou struikelen over de Zuidamerikanen. Nu het elftal zo ver gekomen is, wordt ook helemaal alles ondergeschikt gemaakt aan het resultaat. Alles is geoorloofd bij Michels behalve protesteren tegen de scheidsrechter. Hoe professioneel het elftal daarbij te werk gaat, blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat geen land zoveel overtredingen tijdens het toernooi heeft gemaakt als Neder land. Ook tegen de DDR maakte Neder land opnieuw 20 overtredingen, de Oost duitsers slechts acht. Zelfs een klasse- ploeg als Nederland wordt zonder deze fouten geen wereldkampioen. Wat is het uitgangspunt van Michels? Het vloeit voort uit de routine van voetballers die jarenlang op het hoogste niveau gevoetbald hebben. Tegen de bes te voetballers ter wereld in alle stadions ter wereld. Maar de Brazilianen? Dat is zelfs iets nieuws voor Nederlandse voet ballers. Maar dit schitterende Oranje, dat aan ieder gelijkspel genoeg heeft om de finale te halen, lijkt ook deze con currentie aan te kunnen. Niet alleen qua klasse, maar ook mentaal. Anders komt Neeskens niet tot de uitsmijter: „Heeft Rivelino weer twee doelpunten tegen Argentinië gemaakt? Zeker weer uit vrije trappen. Dan moet die Rivelino er wel uit voordat hij aan één vrije trap tegen ons is toegekomen”. Nederland: Jongbloed; Suurbier, Rijsbergen, Haan en Krol; Jansen, Neeskens en Hanegem: Rep, Cruyff en Rensenbrink. Oost-Duitsland: Croy; Kische, Weise, Bransch en Kurbjuwelt; Lauck (Kreische), Schnuphase en Sparwasser; Pommerenke. Löwe (Ducke) en Hoffman. Scheidsrechter: Rudolf Scheurer (Zwlts.), 70.000 toeschouwers. Achtereenvolgens werden Uruguay, daarna Bulgarije, Argentinië en nu weer de conditioneel sterke Oostduitsers het zou bijvoorbeeld erg aardig zijn om uit te rekenen hoeveel kilometers de spitsen Sparwasser en Hoffman tever geefs achter een bal hebben aangedraafd voor dit knock-out-dilemma ge plaatst. Toegegeven, het werd niet zo’n flonkerende show met doelpunten als tegen Argentinië, maar dat kon op deze uiterst zwaar bespeelbare grasmat tegen een dergelijk behoudend voetballende tegenstander ook moeilijk worden ver wacht. Neeskens: „We hadden een Oostduits elftal verwacht dat voor zijn laatste kans zou knokken om de finale te halen. Een soort wedstrijd zoals het elftal had gespeeld tegen West-Duitsland. Toen het ook conditioneel West-Duitsland kapot speelde. En zelfs na een 1-0-achterstand kwamen ze er vandaag niet uit. Het elftal leek wel als de dood zo bang voor ons”. Een mening die door Michels nog wat duidelijker werd geaccentueerd toen hij op de van hem bekende droge wijze aan de speel - kampioenschap hanteert. De aanval van Oranje en het constant ja gende middenveld maakten het voor de tegenstander erg moeilijk om de 16- meterlijn te naderen. Michels heeft een concept uitgedokterd met het accent op Nederlands klasserijke aanval, uitste kend geassisteerd door Krol, Suurbier en de selectief opkomende Haan, waardoor de verdedigende kwetsbaarheid zoveel ■■gelijk wordt gecamoufleerd. Al vaak 2 2 0 0 2 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2 4 4 0 0 4 4 0 0 Nederland Brazilië DDR Argentinië Programma 6—2 3—1 2—5 STAND 2 2 2 2 West-Duitsland Polen Zweden Joegoslavië Programma woensdag: West-Duits- land-Polen, Zweden-Joegoslavië. Baf**- Groep A: Nederland-Argentinië 4-0, Brazilië-DDR 1-0, Nederland-DDR 2-0, Brazilië-Argentinië 2-1. STAND 2 2 2 2 woensdag: Nederland- Brazilië, Argentinië-DDR. Groep B: West-Duitsland-Joegosla- vië 2-0. Polen-Zweden 1-0, Polen-Joe- goslavië 2-1, West-Duitsland-Zweden 4-2. I

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11