JAIRZINHO STELDE PUNTEN VEILIG OMGEBOUWD TEAM IMPONEERDE NIET BRAZILIË NA WINST VOL ZELFVERTROUWEN Beker voor Real na ruime zege Vergeefse run op kaartjes op Barcelona iimeesier SUPPORTERSLEGER BESTORMDE HOTEL Free-kicks: tweede Oranje-specialiteit Humor Scheurer Hup Holland Free-Kicks Alleen 'n senoritas die nóóit scherp is, ook niet bij de laatste trek, verdient 'n goudgele verpakking! r 3^ RITMEESTER Pikeur: Pikeur-gemaakt van zachte, geurige tabak. 1. 1 13 SPORT MAANDAG 1 JULI 19 74 PIKEUR nóóit scherp van smaak, wél scherp geprijsd. De ene senoritas is de andere niet. O ja, uiterlijk lijken ze wel op elkaar. Maar de ware verschillen.zitten onderbet dekblad. En die komen er bij het roken uit, gegarandeerd. Zo zijn er b.v. senoritas die reeds na korte tijd een branderig gevoel op de tong geven. Pikeur daarentegen blijft zacht tot de laatste trek Omdat Pikeur bestaat uit een melange van uitsluitend zachte tabakken. Om die zachtheid te onderstrepen is Pikeur goudgeel verpakt. (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) het RITMEESTER meesterwerk PIKgUg (Van onze sportredactie) eigenlijk: WERELDSTOPPER Het duel der beide overgebleven Zuid- amerikaanse ploegen had twee gezichten. Voor rust was het een matte vertoning, die alleen dankzij twee fraaie treffers niet zonder meer aan de vergetelheid kan worden prijsgegeven. De eerste, van zinho ren. Supervisor Rinus Michels was voor dit duel uit Hiltrup overgekomen om zijn team te begeleiden. Na afloop reikte generaal Franco de naar hem genoemde „Coppa del Generalissimo” uit aan de aanvoerder van Real Madrid. Het doelpunt dat de kansen aan Brazilië op een finaleplaats geheel intact hield. Jairzinho kopt de bal langs de Argentijnse doelman Carnevali.' Het minste aantal free-kicks veroor zaakte West-Duitsland met 38 stuks. In de wedstrijd tegen de DDR krijgt Nederland nog 20 overtredingen erbij Tien voor en tien na de rust, totaal na vijf wedstrijden 106 overtredingen. het de rze- i op nooi Lato Di- noot bhn idag tede 1) 6 Rep raz) röm ilde den raz) hopige Nederlanders die de wedstrijd toch wilden zien, naar Duitsland waren gekomen en nu achter het net dreigden te vissen, betaalden na de vergeefse stormloop op hotel Maritim aanvanke lijk gigantische bedragen voor kaarten, die op de zwarte markt bij het hotel wel beschikbaar kwamen. Zo werden voor een zitplaats (normale prijs 35 mark) prijzen tot 250 gulden betaald en voor een staanplaats (normale prijs 15 mark) werd aanvankelijk grif 75 gulden neer geteld. Later zakten de prijzen echter aanzienlijk, toen bleek dat er duizenden kaarten op de zwarte markt te koop waren. HANNOVER Brazilië is uitgegroeid tot een van de gevaarlijkste outsiders in het tiende wereldtiteltoernooi. In de schaduw van vooral Nederland, Polen en ook West-Duitsland hebben de regerende kampioenen zich toch weer onder de absolute wereldtop weten te scharen. De verdien de 2-1 overwinning van zondag op Argentinië bracht hen zelfs in München, waar het komend weekeinde de vier ereprijzen worden verdeeld. Na de zeer zwakke start van de Brazilianen tegen Joego-Slavië en Schotland hadden nog maar weinigen dit resultaat verwacht. MADRID(UPI). Real Madrid heeft zaterdagavond in het Manzanaresstadion van Madrid de Spaanse voetbalbeker gewonnen. De Madrilenen versloegen kampioen CF Barcelona met niet minder dan 4-0. Bij de rust was de stand 1-0. Lang heeft de vreugde van de Brazili anen over de voorsprong niet geduurd. In de 35e minuut kwam Argentinië knap terug. Uit een vrije trap net buiten het strafschopgebied kogelde Brindisi de bal effeetvol over het muurtje en pal onder de lat. De Braziliaanse doelman Emerson Leao, tot zondag nog de enige niet gepasseerde goalie, was voor de eerste keer en dan nog wel volgens het eigen Braziliaanse recept gepasseerd. Real nam reeds na zeven minuten een voorsprong door een doelpunt van San- tillana. Twee minuten na de rust maak te verdediger Rubinan er 2-0 van en vijf minuten later moest doelman Sadurni voor de derde keer de gang naar het net maken, omdat een inzet van Aguilar hem te machtig was geweest. Tien mi nuten voor het einde bepaalde midden velder Pirri de eindstand op 4-0. Nederland heeft zijn reputatie van het elftal met de meeste inhoud en de meeste free-kicks ook tegen Oost- Duitsland tveer weten te handhaven. Voordat gisteren de wedstrijd begon stond Nederland bovenaan met 86 overtredingen, gevolgd door de Joe- goslcven (84) en de Brazilianen (71). De Argentijnse coach Vladisiao Cap had zijn ploeg na de afstraffing tegen Nederland op niet minder dan vier plaatsen gewijzigd. Vooral het inzetten van Miguel Brindisi op het middenveld en de vervanging van de 31-jarige aus- putzer Roberto Perfumo door de bijna negen jaar jongere Ramon Heredia de zeer wendbare laatste man van Atletico Madrid bleken verbeteringen. Brindisi Overigens zeggen die twintig free- kicks die we tegen de DDR veroor zaakten, mij dit keer niets. Nederland speelde absoluut niet hard, maar het had te kampen met de „Holland- feindliche” Zwitserse scheidsrechter Scheurer, die begon met tegen Van Hanegem te fluiten toen die echt niets deed (in de loop der jaren heeft hij vooral tegen Van Hanegem een vete opgebouwd), en die in de rest van de wedstrijd zelfs de subtielste „overtredingen” van Nederland zag en bestrafte maar voor soortgelijke dingen van de Oostduitsers (uit ba lans brengen, blokkeren, etc.) nooit floot. Geloof maar niet dat hij die indi recte vrije schop tegen Jongbloed (te veel passen toen hij aangevallen werd) ook tegen de Oostduitse doel man Croy gegeven zou hebben. Inte gendeel, de Nederlanders belemmer den de keper nooit bij het uitschie- Rinus Michels, die steeds vrolijker en overmoediger wordt op zijn pers conferenties, zei dat na de zege op de DDR in ieder geval vaststaat dat Nederland naar München gaat. Za terdag (om de derde of vierde plaats) of zondag (om de wereldbeker) dat was nog de vraag. „Maar omdat we geen joods elftal zijn, willen we best op zondag spelen”, zei hij. Gelach. Ik zie het Helmut Schön nog niet zeg gen. Alleen haalde Michels wel de zaterdag en de zondag door elkaar. Juist omdat hij geen joods elftal heeft, bestaat er immers geen enkele reden om niet op de sabbath te willen spelen. „Hoewel we als niet- joods elftal geen enkel bezwaar heb ben tegen het spelen op zaterdag, geven we toch de voorkeur aan zon dag”, had hij moeten zeggen. Mis schien is Michels toch al wat te lang uit Amsterdam weg voor zo’n jiddish grapje. Ook Zagalo had zijn team wat omge bouwd. Zo opereerde Jairzinho als cen trumspits en fungeerde Paulo Cesar als rechtervleugelaanvaller. Het effect van deze ingreep was gering, vooral ook omdat Paulo Cesar zich op zijn nieuwe stek niet thuis bleek te voelen. Zijn dribbels gaven de verdediging van de Argentijnen zelden of nooit ernstige moeilijkheden. Jairzinho haalde wel een voldoende, maar is toch geen spits, die een voorstopper als Rijsbergen slapeloze nachten kan bezorgen. De Braziliaanse bondscoach Mario Zagalo claimt voor de wedstrijd van woensdag tegen Nederland gretig de rol van outsider. „De twee beste ploegen van dit toernooi? Dat zijn voor mij Nederland en West-Duitsland”, laat hij zonder weifelen weten. En Brazilië dan? ..Brazilië,’’ meimert de grijze oefenmeester, „Brazilië speelt leuk mee”. Tegen Argentinië is het volgens Zagalo, echter niet zo leuk gegaan. „Nee, ik ben niet tevreden. Het resultaat is natuurlijk wel positief, maar we hebben niet zo goed gespeeld als tegen de DDR. Ik vind dat we ons teveel aan het spel van Argentinië hebben aangepast. Verder hebben we misschien wat teveel risico’s geno men, maar we moesten natuurlijk wel persé winnen. Ja, dat moeten we nu ook tegen Nederland als we in de finale om de eerste ën tweede plaats willen komen. Dat zal echter geen invloed hebben op onze tactiek. We zijn er immers steeds vanuit gegaan dat we moesten winnen”. ten, omdat bekend is dat Scheurer daar meteen tegen fluit. Blijkbaar voelde Scheurer, vlak na de aftrap voor de tweede helft, dat hij het ook weer niet te gek mocht maken Cruyff werd op de linker vleugel aangespeeld, de rechtsback stond pal tegen hem aan, met een schijnbeweging glipte hij er langs, Scheurer floot onmiddellijk zeer na drukkelijk, zag toen dat de bal door de Oostduitser geblokkeerd was en over de zijlijn was gegaan en veran derde toen in een oogwenk zijn be slissing in een ingooi voor Nederland. „Al te partijdig is buurmans gek”, dacht hij kennelijk bijtijds. Brazilië, werd na ruim een half uur gescoord door Rivelino. Met een inge nieuze driehoek (Rivelino-Ze Maria-Jair- zinho-Rivelino) werd de Argentijnse de fensie dolgedraaid, waarna doelman Da niel Carnevali door de Braziliaanse spel verdeler werd gepasseerd. Pikant detail: net voordat Rivelino de succesvolle combinatie opzette en met zijn linker voet af rondde, had hij aan de zijlijn zijn linkerschoen verwisseld. over, op weg naar Gelsenkirchen, of er staan op het viaduct groepjes mensen in oranje T-shirts en met de Nederlandse vlag te zwaaien. Verder op een groot spandoek: HUP HOL- LAND. Tot vlak bij Oberhausen roe pen ze hoera bij het naderen van Nederlandse auto’s. Ik knipper maar terug met mijn lichten, toch een beetje scltuldbèwust: zijn wij, 34 jaar geleden, wel even hartelijk geweest toen zij bij ons naar binnen trokken om de wereldbol te veroveren? Of zijn het helemaal geen Duitsers, zijn het Nederlandse gastarbeiders? Of is het misschien een propagandastunt van Maarten van Wamelen en Willem Duys, die een paar sondercom- mando’s naar de viaducten hebben gestuurd om die voor Oranje te vero veren en te bezetten? juicht door de bermtoeschouwers. Is het wonder dat die jongens, onder zulke omstandigheden, de TT nog eens dunnetjes overdoen? Als je zwaaiende mensen op de viaducten ziet, en boeren die sceptisch over het stuur van een fiets geleund staan, dan wil je de snelheid nog wel even opvoeren! Merkwaardig derdegraads toeschouwers langs de weg om de tweedegraads toeschou wers te bewonderen die in Assen de eerstegraads coureurs hadden toege juicht. Het lijkt me alleen wel een zegen voor de verkeersveiligheid dat de 20.000 a 30.000 Oranje-supporters in Duitsland niet ook de behoefte hebben al voetballend via de autoba nen naar Nederland terug te ke ren. GELSENKIRCHEN Enkele duizen den verontwaardigde en gedesillusioneer de Nederlanders hebben zondagmorgen hotel Maritim in Gelsenkirchen be stormd in een laatste wanhoopspoging om kaarten te bemachtigen voor de wedstrijd tussen Nederland en Oost- Duitaland in het Parkstadion. In dit 22 verdiepingen hoge hotel is de WK-orga- nisatie voor Gelsenkirchen gevestigd en de ontgoochelde Nederlanders, die dach ten geen kaart meer te kunnen krijgen, bestormden massaal het perscentrum, waarbij deuren werden ingetrapt en te- lexapparatuur sneuvelde. Een nog geëmotioneerde perschef König vertelde, dat in de Nederlandse stormloop in het perscentrum vrijwel alle papieren van de organisatie verloren gingen: „We moeten alle paperassen, zo als boekjes met gegevens over de ploe gen, allerlei formulieren, plattegronden en speciale kaarten opnieuw laten ma ken of opnieuw laten komen. De mensen stonden met tientallen tegelijk op de ta fels, waarbij telefoons sneuvelden en zelfs telexapparatuur omver werd gelo pen”. Evert Grifhorst, een van de perschefs van de KNVB, wenste de zaak echter te relativeren: „De mensen waren inder daad erg teleurgesteld dat er geen kaart meer te krijgen was op dat moment. Maar later gingen de Nederlanders, toen de politie er was, toch weer ordentelijk weg”. Perschef König van het perscen trum in Gelsenkirchen liet echter weten dat ook schade aan het hotel werd aangericht en dat de kosten van deze schade geclaimd zullen worden bij een Duits en een Nederlands dagblad, die berichten in de wereld brachten dat er nog kaarten in hotel Maritim te verkrij gen waren op zondagmorgen. Ook Radio Veronica zou dergelijke berichten heb ben verspreid. Twee, a drieduizend Nederlanders waren zaterdagavond reeds naar Gelsenkirchen gekomen om er zeker van te zijn bij de dagmorgen de eersten te zijn bij de kaartverkoop. Enkele tientallen namen voor een prijs van honderd mark per nacht hun intrek in hotel Maritim, maar de meeste Nederlanders hadden slaap zakken meegebracht of bivakkeerden in de hal van het hotel of in hun auto. De desillusie kwam, toen zondagmor gen tegen tien uur bleek dat er nog geen 50 inruilkaarten via een actie van onder meer de KLM in Gelsenkirchen beschik baar waren. Grifhorst daarover: „Dat was toch voorspelbaar. Met die actie hebben de KLM en die krant alleen maar reclame gemaakt, maar de mensen in Duitsland hielden de kaarten vast voor de zwarte markt”. Jhflerdaad bleek dat het geval. Wan en Heredia hielden bij de golf van Braziliaanse aanvallen hun hoofd koel; organiseerden de afweer voortreffelijk en onderscheidden zich ook nog bij de opbouw van de eigen, bij vlagen uiterst gevaarlijke offensieve acties. Brazilië: Leao; Ze aMria, Luis Pereira. Mario Marinho en Francisco Marinho; Riveli no, Paulo Caesar (Internacional) en Paulo Caesar (Botafogo): Valdomiro, Jairzinho en Dirceu. Argentinië: Carnevali; Glaria, Bargas. Here dia en Sa (Carrascosa); Brindisi, Squeo en Babington: Balbuena, Ayala en Kempes (Hou seman). Scheidsrechter: Vital Loraux (B.), 25.000 toe schouwers. Gele kaart: Houseman (Arg.). Argentinië heeft in de slotfase van de eerste helft twee nauwelijks te missen mogelijkheden gehad om op een voor sprong te komen. In de 42e minuut kwam Balbuena. na een fout in de Braziliaanse verdediging, volkomen vrij voor Leao, maar hij aarzelde en gaf daarmee de doelman de kans het schot te blokkelen. Een minuut later had Kempes, na een vrije trap van Ayala, alleen doelman Leao nog voor zich, maar hij liet de bal van zijn hoofd glijden. Drie minuten na de hervatting viel het doek voor de dapper strijdende Ar gentijnen, die na rust met twee wissel spelers (Carraskosa voor Sa en House man voor Kempes) waren komen opdra ven. Een slordigheid bij het uitverdedi gen werd hen noodlottig. De opgekomen Ze Maria ontfutselde Glaria de bal en kon daarna ongehinderd doorstomen tot de achterlijn. Uit zijn voorzet wist Jair- koppend de kans te verzilve- Met een ongeschokt vertrouwen in eigen kunnen, staan de Brazilianen woensdag in de laatste wedstrijd van de tweede finaleronde tegenover de Neder landers. Weliswaar is de sprong naar de eindstrijd om de eerste plaats alleen mogelijk via een overwinning Oranje heeft dankzij de veel betere doelcijfers genoeg aan een puntenverdeling maar daar staat tegenover dat de Zuida- merikanen zich uiterst behaaglijk voelen bij de rol van underdog, die zij tot nu toe ook steeds voortreffelijk hebben ver tolkt. Het is allemaal vrij moeizaam gegaan, maar op de beslissende momen ten werden toch de verlangde prestaties geleverd. Ook tegen Argentinië, dat door Neder land tot een armzalig team was gedegra deerd, kon de formatie van coach Mario Zagalo niet imponeren. Technisch was er weinig of niets op het spel aan te merken, maar praktisch alle ogenstre- lende kunstjes met de bal konden, om dat de Argentijnen opnieuw teveel ruimte gaven aan hun tegenstanders, ongestoord worden uitgevoerd. Verder mocht Roberto Rivelino op het midden veld zijn gang gaan en kon de linker- vleugelverdediger Francisco Marinho naar hartelust opkomen. ^Hierdoor ont stond het duidelijk vertekende beeld van een overheersend Brazilië, dat wel wat meer in zijn mars bleek te hebben dan de Argentijnen, maar dat beslist niet gevaarlijker was. In ieder geval blijkt er wel uit, dat voetbal op het ogenblik niet de al leenheerschappij heeft. Trouwens, het verschijnsel van de toeschouwers vóór de toeschoutvers is niet alleen aan de motorduivels voorbehouden de supporters van het Nederlands elftal hebben er ook mee te maken. Je bent de Duitse grens nog niet Je zit in West-Duitsland zo verstrikt in het web van het wereldkampioen schap, dat je van voren niet weet of je van achteren getackeld wordt. Zo hoorde ik hier tot mijn verrassing dat elders in de wereld de Tour de Fran ce, de Asser TT eh Wimbledon ge woon van start waren gegaan, of er niets aan de hand was. „Maar bestaat er dan nog belangstelling voor?”, vroeg ik ontsteld. „Jazeker wel”, zei men mij, en om het mezelf met mijn eigen ogen te laten waarnemen, zond de krant me zaterdagavond naar de kop van de Afsluitdijk, met de op dracht om omstreeks zeven uur ’s avond via de Afsluitdijk richting Broek in Waterland te rijden. Ik vond het een vreemde opdracht, maar u weet het: opdracht maakt macht, dus ik deed het. Wat me meteen al frappeerde, was dat er aan de Friese kant van de Afsluitdijk veel mensen ontspannen in het gras op de dijk zaten, hetzelfde bleek het geval te zijn bij Den Oever. En overal waar ik, op weg naar Hoorn, kruispunten passeerde, bleken zich kleine menigtes uit de omringen de dorpen verzameld te hebben. Ik zag zelfs iemand op een stoel zitten bij de afslag naar Middenmeer. Ook stond menige auto, met een compleet gezin erin, in de berm van de paral lelweg met de neus naar het noorden gericht. Men wachtte kennelijk op iets. „Prins Bernhard”, was mijn eer ste gedachte, want die was jarig. Maar ik vergiste me, zoals ik al spoedig merkte. Men zat er om zich te vergapen aan de snelle, kleurig- gehelmde, in het leer gestoken mo torduivels die van de Asser TT terug kwamen. Blijkbaar met een onthef fing van de maximumsnelheid op zak, schoten ze mij voorbij, met hun neus op het stuur en hartelijk toege-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13