Italiaanse Amerikaans-Russische topconferentie in Oreanda: d Enkele pupillen vertrokken uit Dennendal Lijk Japanner geïdentificeerd Auto tegen boom Zakkenrollers actief in treinen twee man gedood Volgende fase: juridische commissie van Huis „Meer troepen gestuurd naar Mozambique” „Turkije lokt crisis om olierechten uit” „snelweg" weekend in Danser vraagt asiel Canada in P hl* Griekse premier Androutsopoulos: Tyfus in Frankrijk MAANDAG JULI 19 7 4 BINNEN- EN BUITENLAND 1 5 Sacharov Nummer één Midden-Oosten Zuidafrikaans blad: Draaierij Deze maand O y* f «gij GESPREK OVER BEWAPENING (Van onze speciale verslaggever) Einde taak Watergatecommissie (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) en ondermijnd gedurende de Watergateperiode.” SAM ERVIN partijpolitiek, gelijk staat aan het ver valsen van wat Amerika betekent”. houd 1 de wor- >r de :mers lister •staat eede- per- ijnen wat d in van pool, Bin- aan- De 22-jarige B. Veenendaal uit Zeist is zondagmorgen om kwart voor vijf ver dronken, nadat hij met zijn auto in de gracht van het fort Voordorp terecht was gekomen. Hij was uit de haakse bocht, die de Voordorpse dijk ter plaatse maakt, gevlogen. Daarin werd senator Jackson genoemd als een voorbeeld van de „reactionairste, agressiefste, imperialistische kringen” die de ontspanningspolitiek tussen beide we- reldmadhten proberen te torpederen. mag nu voltooid zijn, maar de onthul lende feiten die door de commisie open baar werden gemaakt', vormen de basis voor de laatste fase van dit Amerikaan se drama: de mogelijke afzetting van Richard Nixon. UTRECHT (ANP). Zaterdagmorgen bleken zakkenrollers zeer actief te zijn in de treinen tussen Utrecht en Maas tricht. Aan het begin van de middag waren er sinds zaterdagmorgen bij de spoorwegrecherche al zeventien aangif ten van gedupeerden binnengekomen. De Japanse politie, die van de Amster damse recherche een nauwkeurige be schrijving kreeg van het uiterlijk van de man en ook de beschikking had over diens vingerafdrukken, heeft dit zater dag aan de Amsterdamse politie meege deeld. ipti- zijn de oog- repu- 13 12 i nog p dit en in jl de aan- van ef in n in- n de rkeer ‘t de It de niet verk- kbon- or de r. De ïiding i van 5, de as de rukte Se- stante s, die haus- n vo- 's per door- n een varen varen idstad 1 be- ver- terda- recht- Vel- ;lpunt troom ma- irkeat jzen op het ibod iuk- scri- dat van eert. ge ien, uw- 'icht ssen AMSTERDAM. Het lijk, dat ver pakt in zeildoek op 21 juni uit het water van de Rapenburgwal in Amsterdam werd gehaald, is van een 25-jarige Ja-» panse winkelbediende, die met: vakantie in Nederland was. DEZE AANVALLEN op zijn minister van Buitenlandse Zaken, gaven Nixon weer de mogelijkheid om als nummer één de touwtjes van het buitenlands beleid in handen te nemen en als zoda nig erkend weer in Moskou te arriveren. Dat ook de Russen weten dat Nixon een hardere buitenlandse politiek tegenover de Sovjet-Unie voorstaat dan Henri Kis singer, bleek indirect uit een uitgebreide beschouwing in het partijblad „Pravda” van gisteren, de ontspanningspolitiek. Nadat daar op 21 juni het lijk was gevonden, kwam uit de sectie vast te staan, dat het lichaam ongeveer een maand in het water had gelegen. Maar de doodsoorzaak kon niet worden vast gesteld: er waren volgens de politie op het lichaam geen sporen van geweld te zien. Evenmin zou de man door verdrin king om het leven zijn gekomen. In zijn commentaar zegt Weicker ver der: „De onbetwistbare afschuwelijkheid van Watergate is van zo’n om vang, dat het omschreven moet worden als het toppunt van krankzinnigheid, hetzij ten aanzien van hen die er aan deelnamen of ten aanzien van hen die het sindsdien hebben verdedigd, dat weet ik niet. Maar ik weet wel dat het accepteren van de versie van het Witte Huis van wat de Grondwet is, de regering en de (Van onze correspondent) UTRECHT. hebben dit weggehaald De Watergatecommissie hoorde gedu rende 52 zittingsdagen die onvervreemd baar gegrift staan in het geheugen van allen die de zittingen op de televisie volgdén, ruim 62 getuigen: De politie van Hoensbroek (L) zoekt mensen die zaterdagavond rond midder nacht getuige zijn geweest van een ver keersongeluk op het Gouverneur Baron van Heuvelplein in die plaats. Daarbij werd een overstekende voet ganger door een auto gegrepen en ge dood. De bestuurder van de auto is na het ongeluk doorgereden. Het slachtoffer is de 37-jarige heer J. C. van der Wiel uit Hilliegom, die in Hoensbroek op familiebezoek was. De 26-jarige Russische danser Mikhail Barinsjinkov wil in Canada blijven. Ba- rinsjikov trad op met het Bolsjoiballet, dat een tournee maakt langs enkele Canadese steden. Barinsjinkov heeft op de eerste internationale danscompetitie in Moskou in 1969 de eerste gouden me daille gewonnen. Hij heeft in 1970 in Londen gedanst, waar hij een Ameri kaans meisje zou hebben leren kennen. De 22-jarige L. A. Huizer uit Wapen veld is in de nacht van zondag op maandag in Heerde met zijn auto tegen een lantaarnpaal gereden. Hij was op slag dood. Weicker stelt dat in 370 gevallen de Grondwet of andere wetten werden overtreden. Eén van zijn voorstellen is om de post van minister van Justitie niet over te laten aan een benoeming door de president, maar kiesbaar te maken door het Amerikaanse volk. Ook wil hij dat benoemingen van topmede- werkers van de president in het vervolg bekrachtigd zullen worden door de Se naat. JOHANNESBURG (AFP EN DPA). De Portugese regering is voor het geval de onderhandelingen met het bevrij- dingsfront Frelimo mochten mislukken, bezig de troepen in Mozambique te ver sterken. Dit meldde gisteren het in Jo hannesburg verschijnende blad „Sunday Times”. De 20-jarige elektricien Uwe Hölker uit Lübeck is zondagmorger bij een verkeersongeluk in Assen om het leven gekomen. Hij haalde op zijn motor een auto in en botste frontaal op een brom fiets, De bromfietsbestuurder is gewond opgenomen in het Wilhelminaziekenhuis in Assen. een prominentenvliegveld van Moskou president Nixon begroet had. President Podgorni tegenover de Egyptische am bassadeur: „De Sovjet-Unie is van me ning dat vrede in het Midden-Oosten alleen bereikt kan worden als de sleu telkwesties opgelost worden, en dat zijn in de eerste plaats de terugtrekking van de Israëlische troepen uit alle Arabisch bezet gebied en verder het verzekeren van de rechten van het Arabische volk van Palestina.” De nieuwe Egypte-ambassadeur dank te Podgorni voor de steun in de Egypti sche strijd. Misschien maakt het Rus- sisch-Amerikaanse slotcommuniqué woensdag iets duidelijker hoe de twee sterkste machten ter wereld denken het smeulende kruitvat „Midden-Oosten” te doven. DAARNA KWAM senator Jackson president Nixon te hulp, door Kissinger ervan te beschuldigen met de Russen een geheim akkoord afgesloten te heb ben dat betrekking had op een andere verhouding kernraketten tussen de Sov jet Unie en de Verenigde Staten dan was overeengekomen tijdens de eerste Breznjev-Nixon-top in 1972. De Japanner, Yoshiaki Suzuki, vertrok op 20 april uit Tokio voor een vakantie in Europa. Volgens de Japanse politie stuurde hij op 21 mei vanuit Rotterdam een brief aan een vriend in Japan, waarin hij vertelde naar Amsterdam te zullen gaan. EEN ANDER punt van subtiel overleg tussen de leiders uit Moskou en Was hington vormt het veranderde krachten veld in het Midden-Oosten. Ondanks of ficiële tegenspraak, die zich vooral uit in geïrriteerde reacties op commentaren in de westerse pers, is men zich er in Moskou van bewust dat Washington hier belangrijke „terreinwinst” heeft geboekt. Het zou ook al te veel gevraagd zijn om te verwachten dat de Russische lei ders erg gelukkig zijn met het feit dat op het ogenblik meer dan 1500 Ameri kaanse militairen daar gestationeerd zijn (om het Suezkanaal en zijn oevers mij nenvrij te maken) waar de Russische militairen tot voor kort nog toonaange vend waren, namelijk in Egypte. Via zijn bezoeken aan Roemenië en Bulgarije probeert president Anwar el Sadat de Russen ertoe te bewegen om een belangrijke afgezant naar Cairo te sturen, om de Amerikaans-Egyptisch- Russische driehoek weer enigszins in balans te krijgen. Bovendien hoopt Sa dat dat deze derde Amerikaans-Russi sche top wat meer aandacht besteedt aan de problemen in het Midden-Oosten in het algemeen en die van de Palestij- nen in het bijzonder. Het is dan ook niet toevallig, dat de nieuwe Egyptische ambassadeur in Mos kou, Mohammed Hafez Ismail, zijn ge loofsbrieven op dezelfde dag aan presi dent Podgorni overhandigde dat deze op Zeker is in ieder geval dat de eventu ele evacuatie niet zonder weerstand zal geschieden. Vele sympathisanten van Nieuw-Dennendal zullen de ouders en groepsleiding steunen in hun poging de ontruiming van het paviljoen Lorentz te verijdelen. In Rolde is zondagavond de 19-jarige A. van Asselt uit Assen verongelult. De jongeman kwam op de Asserstraat met zijn personenauto in een slip en botste tegen een boom. Een 19-jarige inzittende jongeman uit Rolde, werd zwaar gewond opgenomen in het ziekenhuis. WASHINGTON. De Watergatecommissie van de Senaat beëindigde vandaag haar taak met een min of meer ceremoniële bijeenkomst van haar leden. Een officieel rapport van ongeveer 1500 pagina’s zal op 11 juli worden uitgegeven. Daarop vooruit lopend heeft een van de leden, de Republikeinse senator Lowell Weicker, zijn per soonlijke visie gegeven in een afzonderlijk rapport waarin hij zegt dat „ieder belang rijk en fundamenteel onderdeel van de Grondwet geweld werd aangedaan, misbruikt HUNSEL. In het Limburgse Itter- voort (gemeente Hunsel) is zaterdagmor gen een personenauto in volle vaart tegen een boom gereden. De twee inzit tenden van de auto kwamen hierbij om het leven. Het zijn de heren M. Neelen (21) en W. Beurskens (22) uit Swalmen. COUHE-VERAC (Reuter). In het stadje Couhe-Verac in midden Frankrijk zijn 32 mensen met tyfusverschijnselen in een ziekenhuis opgenomen. Volgens het ministerie van volksge zondheid is er geen reden voor angst, hoewel de oorzaak van de epidemie nog niet is achterhaald. Bij wijze van' voorzorg worden de 2.200 inwoners van het stadje ingeënt en te hun aangeraden geen leidingwater te éhdnken of rauwe groente te eten. tegen een lantaarnpaal reed. Twee ande- uit Lübeck is zondagmorgen bij een werden gewond overbracht naar een zie kenhuis. Het sobere en schokkende verslag van John Dean dat vijf dagen in beslag nam, de misleidende draaierij van ex-minister van Justitie John Mitchell, de arrogante antwoorden van John Ehrlichman, de stuurse wrok van Bob Haldeman, de hilariteit verwekkende verhalen van de ex-politieagent Anthony Ulasewicz, die met buidels kleingeld als een buschauf feur rondliep om vanuit telefooncellen geheime gesprekken te voeren. Op hun beurt werden ook de senato- ATHENE (AP). De Griekse premier Androutsopoulos heeft de Turkse rege ring ervan beschuldigd de crisis tussen de beide landen inzake tegenstrijdige claims op olie-exploratierechten in de Aegeïsche Zee te hebben uitgelokt. Op een persconferentie zei Androutsopoulos: „Turkije heeft deze situatie uitgelokt, gaat daar onder verschillende voorwend sels mee door en ondersteunt die voor wendsels met dreigementen die de overi ge rustige realiteit verstoren.” Androutsopoulos zei dat hij eerder in de week op een bijeenkomst met de Turkse premier Bulent Ecevit tijdens de NAVO-topconferentie in Brussel, slechts met zijn Turkse collega was overeenge komen dat het „zinloos” is dat er ge schillen tussen de beide NAVO-landen bestaan. „Maar Griekenland heeft deze geschil len niet veroorzaakt”, aldus Androutso poulos. Androutsopoulos, die een van tevoren op schrift gestelde verklaring voorlas, zei dat op zijn gesprek met Ecevit is komen vast te staan dat „de huidige Turkse regering een vreemde opvatting heeft wat betreft de methoden om een bestaand geschil tussen de beide landen uit de weg te ruimen en wat betreft de wijze waarop over die verschillen moet worden gepraat.” Het Turkse voorstel om commissies en subcommissies in het leven te roepen, is door Griekenland afgewezen. Deze com missies zouden dan volgens het Turkse voorstel onder uiteindelijke jurisdictie van de premiers en ministers van Bui tenlandse Zaken hebben moeten vallen. De Griekse premier noemde dit „hol en zinloos”. Androutsopoulos vindt dat de „norma le diplomatieke kanalen” voldoende zijn. Ook de door de regering beheerste Griekse pers heeft al de beschuldiging geuit dat de Turkse voorstellen een „machinatie” zijn die tot doel heeft Griekenland in eindeloze onderhandelin gen en concessies te betrekken. Bovendien verschilt Nixon ook nog van mening met zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Henri Kissinger. Deze nam een ijzersterke positie in na zijn twee geslaagde bemiddelingspogingen in het Midden-Oosten, maar die positie verknoeide hij weer door zijn emotione le uitbarsting in Salzburg. Kissinger dreigde daar met aftreden als de be schuldigingen niet ophielden dat ook hij opdracht had gegeven tot het afluisteren van verdachte personen. dere inzittenden werden gewond. De 44-jarige J. Phoelich uit Nijmegen is zaterdagavond in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij met zijn auto in een flauwe bocht van de weg Omstreeks kwart over elf zondagmor gen is het tweejarig meisie C. Ten Hove uit Wijchen in haar woonplaats door een trein gegrepen en otn het leven geko men. Het meisje was bij het spelen onder de afrastering van de spoorlij k Den Bosch-Nijmegen doorgekropen en kwam onder een uit de richting Den Bosch komende trein. ren nationale figuren met hun eigen kenmerken: de op-en-neerspringende wenkbrauwen van senator Sam Ervin wanneer hij een getuige onder spervuur nam, de morele verontwaardiging van Lowell Weicker, Joseph Montoya die vragen stelde waarop al antwoord was gegeven, Howard Baker, die zich steeds maar afvroeg hoe het allemaal had kun nen gebeuren, Herman Talmadge met zijn agrarisch accent van Georgia, en Edward Guerney’s interpellaties om van Nixon te redden wat er te redden viel. Hoewel het er vaak van weg had, was het de taak van de commissie niet om schuld vast te stellen, maar om een ‘onderzoek in te stellen waardoor de Senaat voorstellen in overweging zou kunnen nemen die een tweede Waterga te zouden kunnen voorkomen. De schuldvraag berust nu bij de juridische commissie van het Huis van Afgevaar digden, die zich daarover vermoedelijk later deze maand zal uitspreken. Van de oorspronkelijke Watergatestaf van honderd juristen en assistenten zijn er nu nog 30 over, die het laatste werk verrichten. Volgens de statistieken volg de ieder gezin in de Verenigde Staten gemiddeld dertig uur van de zittingen. Het werk van de Watergatecommissie MOSKOU. In de Sovjet-Unie is bij de gesprekken tussen Breznjev en Nixon de beperking van de nucleaire strategische bewapening (SALT) veruit het belangrijkste onderwerp maar ook veruit het moeilijkste. Een van de knelpunten voor president Nixon is het feit, dat hij zo weinig tijd voor zijn voorbereidingen heeft gehad opgejaagd als hij wordt door alle gevolgen van het Watergate-schandaal. Het gevolg is dat hij in zijn kabinet nog niet eens overeenstemming over dit punt heeft kunnen bereiken. Enkele ouders van de andere pupillen zouden hebben besloten eerst de uitslag van het kort geding van vandaag af te wachten. Weer anderen weigeren ten enenmale aan een evacuatie mee te werken en hebben aangekondigd zich daar met de groepsleiding fel tegen te verzetten. Vanmiddag zal de president van de Haagse rechtbank uitspraak doen in de korte gedingen die door het ouder- beraad zwakzinnigenzorg zijn aange spannen tegen staatssecretaris Hendriks en het bestuur van de Willem Arntsz Stichting, waarvan Dennendal deel uit maakt. Het ouderberaad eist dat de evacuatie- plannen niet worden volvoerd. Mocht aan deze eis niet worden tegemoetgeko men, dan zullen de pupillen worden overgeplaatst naar de Rijks Psychiatri sche Inrichting in Eindhoven. Wanneer die overplaatsing wordt gerealiseerd is niet bekend, maar naar verwachting zal niet vóór woensdag met de evacuatie worden begonen De 28-jarige F. Luyben uit Gemert is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen toen hij op de weg van Aarle-Rixtel naar Bakel werd aan gereden door een personenauto. De 32- jarige automobiliste G. van de W. ver telde dat het slachtoffer al op de weg lag toen zij hem raakte. Later werd de fiets van het slachtoffer langs de weg terug gevonden. De 19-jarige W. van der Aarsen uit Eindhoven is zondagmiddag door een verkeersongeval om het leven gekomen. Op de Maasroute in Nieuwcuyk (gem. Vlijmen) kwam hij om half drie door een verkeerde inhaalmanoeuvre met zijn auto in frontale botsing met een tegenligger. Een half uur na dit ongeval overleed hij in het ziekenhuis. Vijf an dere inzittenden van de beide auto’s Het gaat Italië economisch niet best. Maar ondanks het feit dat premier Ru mor zijn landgenoten heeft gevraagd of fers te brengen voor het land leek het in het weekeinde er wel op of alle Italianen tegelijkertijd in hun auto waren gestapt, zo vol waren de wegen. Men kan zich afvragen of hier nog wel sprake is van een autosnelweg. Niettemin zijn de Russsische macht hebbers geen dromers maar „werkelij ke politici” die ook bereid zijn om met Nixon tot een akkoord te komen. Of dat lukt, zal niet voor morgen of zelfs voor woensdagmorgen lang voor het ver trek van Nixon naar Washington blijken. Volgens de correspondent van het Zuidafrikaanse blad in Lourenco Mar ques zijn in Mozambiue per schip der tig gevechtsvliegtuigen aangekomen. Verder zijn de afgelopen dagen per vliegtuig uit Lissabon twintig niloten en een onbekend aantal commandatroepen gearriveerd. De laatsten droegen burger kleding. Hun bestemming zou de stad Beira zijn geweest, aldus het Zuidafri kaanse blad. VOORDIEN bezoekt het Amerikaanse staatshoofd vandaag eerst nog Minsk, waar hem een onaangename verrassing wacht. Nadat de bekende (joodse) oppo sant, prof. Sacharov, in hongerstaking is gegaan om de Amerikaanse gasten te wijzen op de problemen van de joodse gemeenschap in de Sovjet-Unie, heeft zijn voorbeeld niet alleen in Odessa maar ook in Minsk navolging gevonden. Nixon zit in dit geval tussen twee vuren. Hij staat namelijk op het standpunt, dat men van buiten af een ander poli tiek systeem niet kan veranderen en dat men dientengevolge in eerste instantie moet proberen om te bereiken wat haal baar is. Aan de andere kant wil hij niet alleen de economische samenwerking met de Sovjet-Unie bevorderen (waar voor zaterdag een verdrag ondertekend werd), maar ook de Russische-Ameri- kaanse handel stimuleren. De Amerikaanse volksvertegenwoordi ging echter heeft de goedkeuring van het handelsverdrag tussen VS en Sovjet- Unie dat voorziet in de meest begun- stigingsclausule onder invloed van het joodse electoraat afhankelijk ge maakt van een soepeler beleid van Mos kou ten opzichte van de joodse Russen die naar Israel willen emigreren. Wil Nixon het door hem gewenste en twee jaar geleden getekende handels- akkoord eindelijk in werking laten tre den, dan zit er voor hem niets anders op dan met de Russische gastheren over dit probleem niet alleen te praten, maar zelfs te onderhandelen. De volksvertegenwoordigers in Was hington willen namelijk een soort „ga rantie” van Moskou dat het aantal uit reisvisa vergroot zal worden. Met span ning wordt dan ook gewacht op de reactie van Nixon om de zich uitbrei dende hongerstakingen, die hij in aan wezigheid van de hele wereldpers nau welijks kan negeren. De ontvreemde bedragen variëren van 400 tot 10 gulden. De spoorwegrecherche heeft tot nog toe geen aanhoudingen kunnen verrichten. De zakkenrollers maken gebruik van de drukte in de treinen. Het algemene beeld is, aldus een NS- woordvoerder, deze zaterdag aanzienlijk drukker dan gewoonlijk. Dit geldt, met name, in beide richtingen, de lijnen tussen Utrecht en Nijmegen, Utrecht- Eindhoven, Eindhoven-Venlo en Zwolle- Groningen. Het strandvervoer is niet bij zonder, maar de uitgaande D-treinen zijn wel weer bijzonder vol. Op de Van Alkemadelaan in Den Haag is zondagmiddag de 30-jarige Westduitse motorrijder H. F. Waber uit Zellhause bij een slippartij om het leven gekomen, Het slachtoffer behoorde tot een groep motorrijders, die na de TT- races in Assen nog een kijkje in Sche- veningen wilden gaan nemen. Om even voor vier uur slipte Waber met zijn motor op het natte wegdek, kwam tegen een lantaarnpaal terecht en overleed ter plaatse aan inwendig letsel. Zijn 34- jarige broer, die achterop de motor zat, is met inwendig letsel in het ziekenhuis opgenomen. Verscheidene ouders weekeinde hun kinderen van het Dennendal-pavil- joen Lorentz, dat staatssecretaris Hen driks wil laten ontruimen. Volgens een woordvoerder van Nieuw-Dennendal z(jn tot nu toe vijf van de 65 pupillen vertrokken. i? ««ft) TW 1’

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3