Jaarvergadering Beverwijkse Betekenis handknoperij ging bloemen- en groenteveiling Beverwijk goeddeels voorbij kunst Bejaardenbond Watt verontrust over milieuheffing Beverwijker Bleijendaal nu doctorandus Apparatuur uit donkere kamer gestolen Standhouders deden goede zaken op ambacht- en informatiemarkt Geslaagden Stedelijke Muziekschool is belangrijk als je een autoradio koopt. 6 watt is pas wat o S i 5 PHILIPS «I in Huize Scheijbeeck BEJAARDE FIETSER AANGEREDEN JAN CAMPHUS EXPOSEERT IN BOUMANS DUIZENDEN HEEMSKERKERS BEZOCHTEN SFEERVOL MARKTGEBEUREN Feestelijke bijeenkomst „Tropenvrienden” „Kinheim”-tentoonstelling L M SM Am 4 PLAATSELIJK NIEUWS 1974 JULI MAANDAG 1 FUSTLOODS HOOG OP NIEUWBOUWVERLANGLIJSTJE Financiën Betekenis Inventarisatie „Pinkeltje” i motor- en windgeruis uit. Ook straks, als u op vakantie bent, ver van huis. Die Philips is overigens de enige met zo’n groot uitgangsvermogen 1 Muziek in uw auto? (Van een medewerker) BEVERWIJK In de veiling- kantine heeft de bloemen- en groenteveiling Beverwijk zijn jaar vergadering gehouden. Daar er al twee afdelingsbijeenkomsten aan vooraf waren gegaan, was de be langstelling ditmaal minder groot. Bestuursverkiezing Als ti onderweg een autoradio zou aanzetten, dan ontdekt u dat de ene radio u veel meer te vertellen heeft dan de andere, zoals een voller geluid en een groter volume. Hoe komt dat? Sommige radio’s hebben, zoals dat met een vakterm heet, een groter ’’uitgangsvermogen”. En daarmee kunt u alles beter horen. Als u een autoradio gaat kopen, let dan goed op: een uitgangsver mogen van 6 Watt, dat is pas wat. Het gehele programma Philips Autoradio’s (van 109,- tot 1115,-) heeft dat grote uitgangsvermogen. De middengolf- zenders van de afgebeelde autoradio komen met het grootste gemak boven alle voor die prijs. Dat maakt ’t kiezen weer een stuk makkelijker. Hij kost 109,- (met FM 202,-) exclusief montage en toebehoren. Monteren kan makkelijk zelf. B I (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) De genodigden kregen vervolgens ge legenheid, de expositie te bezichtigen. Mevrouw Van der Wel, een voormalig personeelslid van de opgeheven hand- knopertf, demonstreerde op een authen tiek weefgetouw het handtapütknopen. De tentoonstelling is van dinsdag tot en met zaterdag van 14 tot 17 uur geopend. Een keurig uitgevoerd programma geeft de bezoekers een beeld van de techniek Voorzitter G. Tabak liet in zijn ope ningswoord de gebeurtenissen in 1973 in UITGEEST. Een 72-jarige inwoner van Heemskerk heeft gistermiddag in Uitgeest bij een botsing met een brom fiets lichte verwondingen opgelopen. BEVERWIJK. De afdeling Bever wijk van de Algemene Bond van Be jaarden heeft de Beverwijkse gemeente raad schriftelijk in kennis gesteld van haar verontrusting over de door het Hoogheemraadschap in het najaar op te leggen milieuheffing. De Bejaardenbond vraagt de raadsleden, er bij GS op aan te dringen dit wetsontwerp ter vernie tiging aan te bevelen bij de Kroon. De heer Bleijendaal, die na een basis opleiding in Beverwijk onder meer stu deerde aan de semenaries Hageveld en Warmond, sleepte de doctorandustitel in de wacht met de lijvige scriptie „Het metafysisch denken over tijd en geschie denis vooral bij Heidegger en Levinas”. Als examinator fungeerde onder meer prof. dr. H. J. L. van Luyk. De heer Bleijendaal is als docent theologie ver- het kort de revue passeren en gaf een overzicht van het veiling wel en wee in het eerste halfjaar van 1974. Vooral de groentenafdeling heeft tot nog toe goede resultaten geboekt. De afdeling bloemen maakte vooral in de maand april een dieptepunt door, maar de daardoor ver oorzaakte achterstand wordt momenteel weer snel ingelopen. Mededelingen werden gedaan over een eventuele samenwerking met de veiling Alkmaar. In een eerder gehouden be spreking met vertegenwoordigers der standsorganisaties werd stilgestaan bij de vraag, of het niet mogelijk was om nu reeds verschillende exportartikelen samen te brengen, waardoor een ruimer aanbod kan worden bewerkstelligd. De bejaarde man fietste over de weg van Krommenie naar Uitgeest toen hij bij het links afslaan werd aangereden door een hem passerende bromfiets, be stuurd door een 17-jarige inwoner van Amsterdam. Hoewel de bromfietser beweerde dat de man zijn hand niet had uitgestoken, bleken twee getuigen het tegendeel te hebbep waargenomen. Na behandeling in het ziekenhuis voor verwondingen aan de linkerenkel kon de bejaarde huis waarts keren. De bromfiets liep lichte schade op. Veilingdirecteur J. Appelman gaf een toelichting on de balans- en exploitatie rekening. Het batig saldo van de bloe- menafdeling (groot 91.883) wordt na boeking van 15.000 op de post voorzie ningen dubieuze debiteuren bijgeschre ven op de post reserveringen. Het garan tiefonds (bijna 140.000) wordt bijge schreven op de ledenrekeing. De afdeling bloemen veilde, aldus de directeur, in 1973 voor minder dan vijf percent. De afdeling groenten vertoonde door verschillende omstandigheden een nadelig saldo van 116.160, welk bedrag uit het garantiefonds en de algemene reserve zal worden aangezuiverd. De leden gingen akkoord met het vaststellen van de provincie voor 1974, de contributieheffing en de administratie kosten voor niet-leden, terwijl er voor nieuwe leden geen entreegeld zal wor den geheven. De gebruiksvergoeding voor de grote kisten wordt verhoogd van 5 naar 7 cent, de kratten zullen 9 cent gaan kosten (voorheen 7 cent) terwijl de kleine kisten 6 cent zullen gaan kosten (vroeger 4 cent). De ledenvergadering ging er tevens mee akkoord dat het veilingbestuur in zijn geheel nog een jaar aanblijft om onder andere de nieuwbouw af te wik kelen. Volgend jaar zal het bestuur in zijn geheel aftreden, doch wel herkies baar zijn. Een zelfde procedure geldt voor de commissie van toezicht: dit houdt nog verband met de fusie van ’71. BEVERWIJK. Naar nu pas bekend is geworden hebben onbekenden uit een kamer van de Regina Caeli-kerk appa ratuur weggenomen ter waarde van 2500. De apparatuur behoorde toe aan een amateurfotografenclub, die de ka mer in de kerk als donkere kamer van het tapijtknopen, de geschiedenis van het pooltapijt en de historie van de knoperij „Kinheim”. Tevens is in het boekwerkje een fijst van kunstenaars, van wie „Kinheim” ontwerpen heeft uit gevoerd, opgenomen. Tallozen hebben zaterdag hun hart op gehaald op de Heemskerkse kunst-, in formatie- en ambachtsmarkt: veel be kijks kreeg (zie inzet) de bejaarde Am sterdamse sigarenmaker Ruis. BEVERWIJK. —Van 5 juli tot 18 augustus exposeert Galerie Boumans (Breestraat 122) tekeningen en aquarel len van Jan Camphuis van clippers, duikboten, schoeners, sleepboten, barken, tankers en havens. De tentoonstelling is de gehele week - uitgezonderd zondag en maandag - geopend van 9 tot 18 uur. HEEMSKERK. Mooi weer, een lek ker achtergrondmuziekje, een terrasje aan het water waar dorstige kelen zich konden laven, een suikerspin- en pof fertjeskraam waar de maag volop aan zijn trekken kon komen, een circusvoor stelling als vrolijk intermezzo, veel fraais om naar te kijken en veel belang wekkends om naar te luisteren: dat waren de ingrediënten, waarmee de Stichting Culturele Groep Heemskerk haar eerste kunst/ambacht/informatie- markt van dit seizoen kruidde. En ook nu weer bleek het mengsel de Heemskerkse inwoner aan te spreken: tallozen bezochten zaterdag de rond de vijver aan de Zaalberglaan gesitueerde markt, waar de kunstenaars en am bachtslieden goede zaken deden. Voor in totaal 14.000 werden aankopen ver richt, waarvan Hoogovens, vertegen woordigd door ir. W. Singer, ƒ1100 voor haar rekening nam. Het recordbedrag van vorig jaar werd geëvenaard: de CGH-succesformule werkt nog steeds. De plaatselijke kunstenaars bleken ook nu weer fiks vertegenwoordigd. Aanwezig waren onder meer schelpen- verwerke Cor Mul, de Spaanse hout snijder M. Gonzalez Abuin, edelsmid Oort de schilders Matt Reijnders, Selma de Vilder (tekeningen) en Kees Keeman en de wandkledenvervaardigsters Rietje van Waveren en Carla van Gils. Opvallend was voorts het werk van de Amsterdamse kunstenaar Gordon Pheil, die uit metaal Dali-achtige sculpturen wrochtte. Grillig, symbolisch, maar met een duidelijk herkenbare zeggingskracht. Een bejaarde sigarenmaker uit Amster dam, de heer Ruis, rolde onder grote belangstelling zijn bolknakken, terwijl ook de Engelse zandkaarsenmakers veel bekijks hadden. Zij demonstreerden hun ambacht overigens niet: dat deed wel de Zierikzeese houtbewerker Gerard Heij- stee, die uit ruwe planken decoraties beitelt. Een van de redenen waarom werd besfoten tot het houden van een „Kin- heim”-expositie is, aldus Kennemer Oudheidkamer voorzitter drs. J. van Venetiën in zijn openingswoord, het feit dat de betekenis van de tapijtknoopin- dustrie de Beverwijkers en zelfs de me dewerkers van het bedrijf in cultureel en Wethouder ir. J. Camfferman, die de eigenlijke opening van de tentoonstelling voor zijn rekening nam, betoonde zich „dankbaar voor deze eerste aanzet, die kan leiden tot een inventarisatie van wat „Kinheim” in de loop der jaren heeft geproduceerd. „Wellicht”, zo stelde de gehaaste, aan de vooravond van zijn vakantie staande wethouder, „kunnen we via deze expositie een inzicht krijgen in wat „Kinheim” voor Beverwijk heeft betekend. De gemeente Beverwjk be hoeft hier echter niet met het schaam rood op de kaken rond te lopen: ook de gemeente bezit enkele originele „Kin- heim”-tapijten”. Nadat een voorstel tot wijziging der statuten was goedgekeurd werd uitge breid van gedachten gewisseld over de differentiatie der veilingprovisie. Het be stuursvoorstel werd uiteindelijk met rui me meerderheid aanvaard. Hoog op het nieuwbouwverlanglijstje voor 1974 prijkt, zo bleek uit de discussie, de bouw van een nieuwe fustloods voor de groen ten- en bloemenafdeling. Met een verlo ting van bloeiende planten werd de vergadering besloten. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK In „Huize Scheijbeeck” is zaterdagmorgen de Toer-In>-tentoonstelling, gewijd aan bij de onlangs opgeheven Bever wijkse tapijtweverij „Kinheim” ver vaardigde handgeknoopte tapijten, van start gegaan. De expositie, die wordt gehouden onder auspiciën van de Kennemer Oudheidkamer en de Culturele Raad Noord-Holland, omvat enige tientallen in bruikleen afgestane „Kinheim”-tapijten, kle den, kussens en op de weverij be trekking hebbende documenten. De tentoonstelling is tot en met 3 augustus geopend. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Aan de Stedelijke Muziekschool Beverwijk slaagden voor het eindexamen, afgenomen door de al gemene Nederlandse Unie van Muziek verenigingen: voor het B-examen Jannie de Bie (klarinet), Fred Mosk (trompet), Janine Adrichem (klarinet), W. Jonge- jans (tuba), P. de Wit (waldhoorn), Petra Kaandorp (bas-klarinet), Dirk Pletting (bas-Klarinet), Carolien Heus (klarinet) en Chris Riem (cornet). Voor het A-diploma slaagden March dl van der Wel (trompet), Jos Bakker (trom), Peter Verhoog (concert slag werk), Roland Luttik (trompet), P. de Wit (waldhoorn), Petra Kaandorp (bas klarinet), Dirk Pletting (bas-klarinet) met onderscheiding, Carolien Heus (kla rinet), Peter Tromp (trompet), Wilma Steyn (klarinet) en Hans Bosch (kla roen). Het examen wordt met drie kandida ten voorgezet. De geslaagden, die lid of leerling zijn van de Beverwijkse Harmo nie Kapel, de IJmuider Harmonie of de Hoogoven Harmonie, zijn vrijwel allen opgeleid aan de Stedelijke Muziekschool Beverwijk. Op een authentiek weefgetouw, afkom stig uit de werkplaats, demonstreerde oud-Kinheim-personeelslid mevrouw Van der Wel de techniek van het tapijt knopen. De kinderschare genoot met volle teu gen van de verrichtingen van het Hoo- geveense kindercircus „Pinkeltje” Het uit veertig uitvoerende jeugdige artiesten bestaande circus veroverde onlangs de Drentse cultuurprijs. Mag de kunst/ambacht/informatie- markt een doorslaand succes genoemd worden, voor de bewoners van de Zaal berglaan die de organisatoren ter wil le zijnde hun auto’s elders hadden ge parkeerd, was het dat bepaald niet. Zij troffen (het waren er vijftien) allen een parkeerbon op hun voertuigen aan. De organisatoren van het marktgebeuren hadden het coulanter gevonden, wanneer de politie de bewoners even via de geluidsinstallatie hadden gemaand hun auto’s te verwijderen. historisch opzicht goeddeels is ont gaan „Het leek ons”, aldus de heer Van Venetiën, „daarom een goede gedachte door middel van deze expositie de aan dacht op de tragisch genoeg overleden knoperij te vestigen”. De heer Van Venetiën betoonde zich bijzonder erkentelijk voor de vele, onder meer door H.M. de Koningin, in bruik leen afgestane „Kinheim”-tapijten. Zeer veel steun had men bij de samenstelling van de tentoonstelling ondervonden van mevrouw Berkhout, die in de jaren ’27- ’40 leiding gaf aan de werkplaats. Onder dankzegging stelde de voorzitter van de Kennemer Oudheidkamer vast, dat het organiseren van de tentoonstelling in belangrijke mate het wefk is geweest van provinciaal museumconsulent J.G. Berkhout. (Van onze medewerker) HEEMSKERK. In de ADO-kantine hield de herrezen ontspanningsvereni ging „Tropenvrienden” zaterdagavond een feestelijke bijeenkomst. Na een wat schuchter begin kregen de feestgangers - velen waren van verre naar Heems kerk gekomen - in de loop van de avond de smaak pas goed te pakken. En toen werd de bijeenkomsten een gezellig fes tijn. De muziek werd tijdens de feest- vond verzorgd door Club’73, waardoor de danseurs volledig aan hun trekken avond verzorgd door Club ’73, waardoor konden komen. Een intermezzo vormde het optreden van enkele danseressen, die door het publiek werden beloond met een langdurig en welverdiend applaus. BEVERWIJK. Aan de Katholieke Theologische Academie te Amsterdam is de 31-jarige Beverweker H. L. K. Blejj- endaai onlangs geslaagd voor zijn doc toraal examen. In 1910 door mevrouw C.M. Polvliet - van Hoogstraten opgericht, verwierf de in 1973 gesloten handtapijtknoperij „Kinheim” zich internationale faam. Ge werkt werd met Oosterse patronen en ontwerpen van Nederlandse kunstenaars in de binnenhuis architectuur. Belangrij ke opdrachten ontving het aan de Be verwijkse Zeestraat gevestigde bedrijf van onder meer het Koninklijk Huis, de sultan van Deli, de sjah van Perzië, rederijen en gemeentelijke en provincia le besturen. Rond de jaren twintig verschafte „Kin heim”, dat vanaf mei 1926 het predikaat „Koninklijk” mocht voeren, aan ruim zestig personeelsleden werk. Gedurende de tweede wereldoorlog stond het be drijf stil, waarna de tapijtknoperij na 1945 onder leiding van de heer en me vrouw Mastenbroek heropende. Door veranderde belangstelling, ge paard gaande met gewijzigde economi sche omstandigheden (de opdrachten der scheepvaartmaatschappijen vielen onder meer weg) verminderde in de zestiger jaren de vraag naar volgens speciale patronen vervaardigde handgenoopte pa tronen sterk. In het begin van ’73 voerde „Kinheim” de laatste opdracht uit, waar na de werkplaats definitief moest wor den gesloten. Wederom had een oud handwerk het moeten afleggen tegen een machinaal vervaardigd produkt. Mocht deze procedure niet kunnen worden gevolgd, dan verzoekt het Bondsbestuur de raad de komende mi lieuheffing uit de algemene middelen te betalen, „daar” - aldus het bestuur - „men dan een redelijke nivellering krijgt via de loon- en inkomstenbelas ting”. In een brief, ondertekend door Bonds voorzitter J. van der Zon, secretaresse mevrouw J. J. Krone-Peute, penning meester C. Grapendaal en algemeen be stuurder Chr. Vermeulen, deelt de Alge mene Bond van Bejaarden de raad mee niet akkoord te kunnen gaan met de zogenoemde drieëneenhalfpersoons equi valent: „Dit zou een geheel loslaten zijn van het financiële draagkracht principe” Volgens het Bondsbestuur zijn GS wel bereid alleenwonenden aan te slaan voor één inwoner equivalent. De Bejaar denbond is echter van mening, dat deze aanslag voor alleen AOW-genietende echtparen of voor moeders met kinderen die uitsluitend van een AWW-uitkering moeten zien rond te komen te hoog is. „Temeer daar”, aldus de Algemene Bond van Bejaarden, „de heffing - momenteel groot f 52,06 - in de komende jaren kan gjlW- t -W»’ - oplopen tot een bedrag van circa 95 gebruikt. Amsterdam.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4