Pierre Janssen weer met kunstprogramma van Surinaamse bosnegers willen Rie voer voor nostalganten dan Holland Festival Verrassende authentieke uitvoering Handels oratorium „Messiah Cramer betekent veel meer beste van hun kunst verkopen v; I 1914 h 59 - 1 SI Musica Antiqua en Collegium Vocale in Rotterdamse Doelen Samen met Leen Timp voor AVRO Ondanks advies Rijksmuseum voor Volkenkunde BIJZONDER INNEMENDE EXPOSITIE IN BLOEMENDAALS GEMEENTEHUIS Vivaldi-sonates in Manchester ontdekt Huis Jean Sibelius open voor publiek Russisch pianist blijft in België DINSDAG 2 JULI 1974 KUNST 11 (Van onze correspondent) 1 J BLOEMENDAAL In de expo- sitiekelder van het gemeentehuis wordt een tentoonstelling gehouden die een grote toeloop waard is. Het gaat om het werk van Rie Cramer, de 86-jarige eertijds gezochte il lustratrice. Aan de wanden hangt haar vrije werk, in vitrines vinden we een ongelooflijk groot aantal door haar geïllustreerde boeken. Natuurlijk is het een nostalgie- expositie, die velen zullen bezoe ken om geconfronteerd te worden met lieve herinneringen uit hun jeugd. Maar dan blijkt tevens, dat de betekenis van Rie Cramer ver uitstijgt boven het beeld, dat men meestal van haar heeft. In haar vrije werk blijkt ze een belangrijke kunstenares, terwijl men er door informatiemateriaal bovendien nog aan wordt herinnerd, dat ze kinder boeken schreef, maar ook romans en hoorspelen en toneelstukken en dat ze toneelkostuums en -decors ontwierp. ROTTERDAM In het Brits Museum te Londen wordt een pen tekening bewaard uit de achttien de eeuw, waarop Georg Friedrich Handel staat afgebeeld als dirigent van een uitvoering van een zijner oratoria. Het koor, dat daarop is te zien, is niet groot. Het telt on geveer twintig zangeressen en zan gers. Ook het begeleidende orkest heeft een kleine bezetting van en kele strijkers en blazers. Het is een Museum nummer één echt barokorkest, waaraan de clave cimbel niet ontbreekt. Handels tijd genoot, die de tekening maakte, heeft ook de solisten bij deze ora- toriumuitvoering afgebeeld. h o fR f.-.' ggjggjj Ton Koopman aan zijn clavecimbel. PIERRE JANSSEN P. ZWAANSWIJK. HEIN STEEHOUWER van In het vrije werk, bijvoorbeeld heel Toch is er een lichtpunt. Rie Cramer is het voorbeeld geweest voor tal van illustrators van kinderboeken. En juist In een muziekwinkel die in de villa is ingericht kan men partituren en platen »an het werk van Sibelius kopen. geven voor het goede doel: geld bijeen brengen voor sociaal werk. in die sector beleven we de laatste jaren wwer een grote opbloei. Aan die boeken wordt weer steeds groter zorg besteed en zonder het werk van kunstenaressen als Rie Cramer was er wellicht nooit zo’n reveil mogelijk geweest. Wie zich van die door enige generaties en vele jaren doorlopende lijn wil overtuigen, moet de gelegenheid te baat nemen om in Bloe- mendaal te gaan kijken. Dat is dan ook een eerbewijs aan de organisatoren van Een illustratie van Rie Cramer bij door Nienke van Hichtum vertaalde Russische sprookjes. De bezoekers zullen ook mogen toeven bij het graf van Sibelius in de tuin van de villa. Er wordt deskundige voorlich ting verstrekt in zes. talen, waaronder Duits en Engels. Voor toneel had Rie Cramer een grote belangstelling, getuige dan bijvoorbeeld het feit, dat ze voor een uitvoering van de „Gijsbrecht” van Vondel door het Verenigd Toneel van Eduard Verkade en Dirk Verbeek zowel de decors als de constuums ontwierp. Het huis, dat „Ainola” heet naar de voornaam van de vrouw van de compo nist Aino, zal te bezichtigen zijn dage lijks van 10 tot 18 uur, met uitzondering van de maandag. dragers en de bosnegergemeenschappen van de zes stammen, die in twaalf groepen leven, zijn de voorwerpen afge staan voor het goede doel. poëtisch verfijnde etsen, geladen met een gevoel voor natuur-mystiek zoals in „De witte pauwen” vinden we dat alle maal terug. Ook in illustratieve etsen zoals die bij de „Chansons de Bilitis” en daar waar Rie Cramer andere mogelijk heden zag in bepaalde sprookjesboeken waarin het lyrische element sterker sprak dan de eigenlijke vertelling. BRUSSEL (ANP). Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd dat de Russische pianist Vale ry Afanasiev, op diens verzoek, een ver blijfsvergunning voor België is toege staan. De jonge pianist is niet meer van plan naar de Sovjet-Unie terug te keren. Valery Afanasiev was een van de onderscheidenen bij de bekende koningin Elisabeth-muziekwedstrijden in België in 1972. De partituren werden in 1965 aan de afdeling muziek van de bibliotheek ge schonken door een Handelbiograaf, Sir Newman Flower,, en ze zijn geverifieerd door een onderzoeker van de universiteit van Liverpool, dr. Michael Talbot. De organisatie van bosnegers heeft de voorwerpen naar Nederland verscheept om ze veilig te stellen. Ze had ze in een particuliere woning in Paramaribo opge slagen, maar daar zouden enige pogingen tot inbraak zijn gedaan, aldus dr. Pott. De voorwerpen zijn een dag of tien in ons land. Als het geld voor het entrepot in Rotterdam is voldaan, komen ze naar Leiden. De zending wordt begeleid door een bestuurder van de Woodcarvers Associa tion. Dr. Pott heeft hem te verstaan gegeven, dat niet het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden het aangewezen adres is. Beter was het geweest als de begeleider zich in verbinding had gesteld met de Sticusa (Nederlandse Stichting voor culturele samenwerking met Suri name en de Nederlandse Antillen) of met de vertegenwoordigers van de Suri naamse regering in ons land. Over de collectie deelde hij nog mee, dat ze is samengesteld uit „heilige voor werpen, die van hun standplaatsen wer den gelicht”, toen de bosnegers verhuis den. Eenmaal gelicht worden ze in hei ligdommen bewaard, maar ze doen geen dienst meer. Met instemming van de opperhoofden, priesters, andere gezags- Met de uitvoering van het oratorium „Messia” te Rotterdam is de toehoorder een andere andere, verinnerlijkte Handel getoond in een herontdekt Muzikaal as pect. Zij bracht als het ware een revalu atie van de muziek van deze groot meester tot stand, een nieuwe belichting van haar grote kunstzinnige waarde maar ook een bezinning op haar „nieu we” toekomst, waarmee de koren in Nederland zeker rekening moeten gaan houden. Door dergelijke kunst moet Rie Cra mer in haar jeugd omringd zijn geweest. Toen ze na haar degelijke academische opleiding, met o.a. Willem van Konijnen burg, Jan Veldheer en Theo van Hoyte- ma zelf aan het werk ging .deed ze dat binnen de algemene sfeer van die tijd. Jugendstil was een algemeen begrip en internationale invloeden werden door Rie Cramer dan ook niet geschuwd, integendeel, bij Engelse voorbeelden als Walter Crane, Willem Morris, Beardsley en vooral Arthur Rackham zocht ze aansluiting. HELSINKI (ANP). Het huis wijlen de Finse componist Jean Sibelius in Jarvenpaa op 38 kilometer ten oosten van Helsinki is vrijdag opengesteld voor het publiek. deze expositie, medewerkers van de af deling beeldende kunst van de Provinci ale Culturele Raad voor Noord-Holland en onder meer de uitgeversmij. Van Goor, daarbij gesteund door tal van bruikleengevers. oratorium verzorgd. Het resultaaat van Ton Koopmans onderzoekingen is bij de Rotterdamse uitvoering verrassend aan de dag getreden. Het „collegium Vocale” met zijn se lecte stemmen zong Handels oratorium onder leiding van Philippe Heereweghe met fraaie lichte, transparante klank en met een voortreffelijke technische be heersing- Voor de dynamiek werd een aangepast niveau gekozen hetgeen de nuancering van het klankvolume en van de klankkleur bijzonder doeltreffend deed zijn. Omstreeks 1900 heeft de Engelse diri gent en theneticus Ebenezer Prout reeds een belangrijke sanerin? van de Messiah-lezingen verricht en op grond hiervan een nieuwe uitgave van het Uit dat alles blijkt, dat Rie Cramer een kunstenares met een brede armslag was, die zich niet te goed achtte de eenvoudigste boekjes op een kinderlijke wijze te illustreren en mystiek-getinte literatuur en die was er in die tijd nogal wat eveneens begeesterd te be geleiden. Dat kon allemaal binnen een tijdsbeeld, waarin ze gelukkig niet alleen stond, maar waaruit ze wel als een levend relikwie is overgebleven. Er is momenteel in geheel Europa een terug grijpen op kunst uit die jaren, maar bijna allen die toen hebben gewerkt zijn allang niet meer onder ons. Rie Cramer nog wel, leven met herinneringen aan tijd- en lotgenoten zoals in ons land illustrerende kunstenaressen, Nellie Bo- denheim, Johanna Bokhorst, Hendrika Willebeek Le Mair, Nettie Heyliggers en anderen. Het was allemaal in een tijd, waarin „het goede boek” nog niet was verdrongen door de zucht naar de goed koop gedrukte, snel verspreide en ook weer een grote opbloei. Aan die boeken geten pockets van onze dagen. De voorwerpen zijn eigendom van de Woodcarvers Association, een federatie van bosnegers-houtsnijders. Deze organi satie komt op voor de belangen van bosnegers ook dooi’ de verkoop van houtsnijwerk aan toeristen. Zij kreeg het voor elkaar om de diverse groepen bosnegers hun beste stukken af te laten De beeldende kunst aan het begin van deze eeuw kenmerkte zich door een hang naar goede illustraties, waaruit vakmanschap even sterk sprak als inspi ratie. In het buitenland was dat zo vooral in Engeland, maar eveneens in andere landen. De zogeheten Jugendstil is voor alles een zaak geweest die in een breed vlak inspireerde en stimuleerde. Het ging niet alleen om vrije kunst, maar ook om illustraties, evenals archi tectuur, vormgeving van meubelen en gebruiksvoorwerpen en eigenlijk ook een bepaalde literatuur, waarin gezocht werd naar een band met de natuur en die dan gestyleerd weergeven. De heer Vaarnold deelde mee, dat hij 5000 moet betalen om de kosten te kunnen dekken. Daarnaast heeft hij f 80.000 nodig om een pand in Paramari bo te kunnen bouwen in samenwerking met Bruynzeel. De organisatie gaat steeds meer het karakter krijgen van en functioneren als een toevluchtsoord voor de bosnegers, aldus de heer Vaarnold. Hij stelde, dat de collectie bijzonder waardevol is, juist omdat ze aantoont, dat de negers hun dierbare voorwerpen voor ritueel gebruik uit Afrika naar Amerika meenamen. De oudste voorwer pen zijn meer dan vier eeuwen geleden gemaakt. Ook zijn ze gemaakt van hout soorten. die niet in Amerika voorkomen maar wel in Afrika, aldus de heer Vaarnold. een kleuren- tv-unit (camera’s, geluid, transport) toegezegd, die altijd voor ons zal klaarstaan”. „Overigens wil ik er sterk de nadruk op leggen, dat deze nieuwe programma- reeks niet per definitie jaren lang op het scherm hoeft te komen. We zullen eerst eens kijken wat het wordt. Bovendien blijft het werk in het Arnhemse mu seum onder alle omstandigheden op de eerste plaats staan. Wat ik daar allemaal met het publiek doe, daar leer ik veel van voor mijn TV-werk. En het is niet andersom zoals nog wel eens gesugge reerd is”. „Ten slotte wat de keuze van de muziek betreft: die is volkomen afhan kelijk van wat mij op het moment dat we het eerste programma gaan maken het meest aanspreekt. Het moet muziek zijn die onafhankelijk van het onder werp steeds weer gebruikt moet kunnen worden” Voor enkele gedeelten voor sopraan was de medewerking verkregen van de Engelse jongenssopraan Lynton Atkinson. Zijn bescheiden stem klonk gaaf en bijzonder zuiver en innemend. Om het bovenstaande werk is Rie Cramer echter niet het meest bekend geworden. Die bekendheid kreeg ze door illustraties op een veel huiselijker ni veau voor tal van boeken, onder meer een hele serie van Nienke van Hichtum. de vrouw van Pieter Jelle Troelstra en onvergetelijk geworden voor tallozen. Daarnaast heeft Rie Cramer zowat alle bekende Europese sprookjes in Nede- landse vertalingen geïllustreerd, maar ook de boekbanden van bijvoorbeeld „Tristan en Isolde” in de bewerking van Arthur van Schendel, de bekende „Bea- trys” van Boutens en ook bekende to neelstukken van Shakespeare als Hamlet en andere. Bovendien gaat het volgens hem niet aan om de meest waardevolle kunst voorwerpen, „geladen” voorwerpen met religieuze en traditionele waarden van een cultuurvolk, af te nemen van dat volk. De gevraagde prijs gaat vei’ boven de marktwaarde uit, maar de emotionele en culturele waarde ligt ook veel hoger, aldus dr. Pott. De oprichter én directeur van de Woodcarvers Association, de 40-jarige R. M. Vaarnold, die in Haarlem vertoeft, deelde maandag mee, dat het Rockefel ler-Museum in New-York voor een deel van de collectie een kwart miljoen gul den heeft geboden, maar de organisatie heeft maar 80.000 nodig. Het hoge bod moest worden afgeslagen, omdat de Amerikanen geen recht op terugkoop wilden geven, aldus de heer Vaarnol. De goederen waren aanvankelijk naar Europa verscheept met de bestemming Parijs. Daar zou een vriend van de organisatie ze te gelde maken, aldus de heer Vaarnold. Door tussenkomst van mevr. drs. H. M. de Boois, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, was dit niet doorgegaan. Zij vond, naar de heer Vaarnold verklaarde, dat de cultuurgoe deren niet in vreemde handen mogen komen. Hij verklaarde veertig jaar geleden in het oerwoud in Suriname te zijn gebo ren. Hij groeide op in een priesterhuis en bezocht een middelbare school op Curacao. Hij deelde mee een otro-neger te zijn, een stam van hogepriesters. Vier jaar geleden waren bij de Woodcarvers Association achttien bosnegers aangeslo ten en „nu zijn er al 7300”, aldus de heer Vaarnold, „die wij opvangen en voor wie wij bijvoorbeeld de medische hulp betalen”. Als gebruikelijk bij de concerten door Handel zelf met zijn koren gegeven, werd ook op dit concert een pauze gevuld met de uitvoering van een orgel concert van Handel op een door Ton Koopman virtuoos bespeeld, niet steeds goed hobrbaar kistorgel. Met begelei ding van het barok orkest. Ton Koopman en Philippe van Herre- weghe hebben met hun ensembles maandagavond in „De Doelen” te Rot terdam Handels „Messiah” tot uitvoering gebracht in een bezetting, die vrijwel identiek was aan die, welke on de oude afbeelding te zien was Men heeft zich hierbij gehouden aan de oorsponkelijke partituur, voor zover dit nog na te gaan was ben de naspeuringen, die hiervoor werden gedaan. LEIDEN (ANP). De 37 beste kunst voorwerpen uit de bosnegercultuur in Suriname worden in ons land te koop aangeboden. Ze zijn in Rotterdam opge slagen en staan dinsdag wellicht op de stoep van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde in Leiden. Zijn directeur dr. P. H. Pott, die dit heeft meegedeeld, is erdoor in verlegenheid gebracht. Het museum krijgt de voorwerpen in bruik leen en wat er feitelijk mee moet ge beuren. is voor hem een vraag. De begeleiding van Musica-antiqua en Ton Koopman als clavecinist vormde met de koorzang een uitnemende eenheid. Het spel van deze instrumentalisten-groep muntte uit door een treffende muzikale spanning en door een ensemble-klank van verfinde schoonheid en uitdrukking. Van de vocale solisten heeft de sopraan Marianne Kweksilber met haar fraaie zang veel indruk gemaakt, zo ook de counter-alt Paul Esswood, die de door ziekte verhinderde René Jacobs verving. Zijn voortracht van de befaamde alt- aria. „He was despised” was aangrij pend, mede door de bezielde klank van zijn uitzonderlijke stem. Ook de tenor Marius van Altena heeft zich bijzonder onderscheiden, evenals de bas-bariton Max van Eg- mond, die met de vertolking van de veeleisende aria „Why do the nations een grootse prestatie leverde. MANCHESTER (AFP). In de cen trale bibliotheek van Manchester in En geland zijn twaalf onuitgegeven sonates van Antonio Vivaldi ontdekt. ARNHEM Het duo Timp- Janssen gaat weer op oorlogspad. Men herinnert zich ongetwijfeld het programma „Kunstgrepen”, dat Pierre Janssen, directeur van het Arnhemse gemeentemuseum, en re gisseur Leen Timp gedurende twaalf jaar in honderd uitzendingen op het televisiescherm brachten. Voor het nieuwe televisieseizoen heeft AVRO-programmaleider Ger Lugtenburg acht uitzendingen ge pland, die ongeveer per aflevering 25 minuten zullen duren en een maal per maand op donderdag avond de lucht ingaan. Pierre Jans sen vertelde ons, dat hij noch Leen Timp op dit moment kunnen zeg gen, of het programma weer „Kunstgrepen” zal gaan heten. Pierre Janssen: „Ger Lugtenburg heeft ons volledig vrijgelaten in de keuze van de onderwerpen. Dat houdt in, dat het dus niet specifiek een programma over kunst hoeft te worden. Trouwens, kunst is voor mij zo’n abstract begrip, dat ik het toch meer in de breedte zou willen zien”. „Als er dan toch iets over gezegd moet worden, dan kan je het misschien het beste omschrijven als een programma, dat gaat over mensen die wat maken. Die totale vrijheid die wij hebben, werkt natuurlijk erg stimulerend en maakt de mogelijkheden vrijwel onbegrensd”. „Om nu maar eens een paar buiten plaatsen te noemen: industriële archeo logie, bruggenbouw, de uitvinding van het zeilschip en de stoommachine en de manier waarop deze twee uitvindingen met elkaar in verband gebracht worden (zeilend stoomschip, stomend zeilschip enz.), de uitvinding en het gebruik van bepaalde werktuigen, de ontwikkeling daarvan, kortom, het kan niet op”. Worden die onderwerpen wel ge plaatst in een historisch perspectief? „Ik zou dat liever willen noemen in het perspectief van mijn eigen nieuws gierigheid. De beste programma's, die Leen Timp en ik gemaakt hebben, kwa men altijd voort uit wat ons persoonlijk raakte. Je stapt dan op experts af en gaat dan uitdiepen. Erg boeiend, want soms heb je voor één minuutje film een reeks deskundigen moeten raadplegen”. Wordt het allemaal studiowerk? „Er zal natuurlijk wel in de stuido gewerkt worden, maar het zou me niets verbazen als Leen en ik veel naar bulten gaan. Voor dat doel is ons dan ook nu al De bosnegers vinden, naar dr. Pott was verteld, dat ze altijd in het verdom hoekje zitten en niet serieus worden genomen door de overheid. Ze willen (heel veel) geld zien te krijgen voor sociaal werk onder de bosnegers en daarom de voorwerpen van de hand doen, maar wel met het recht op terug koop, „een kinderlijk idee”, vindt dr. Pott. Dergelijke uitvoeringen van Hadels oratoria behoren tot het verleden, zo dacht men. Een „nieuwe tijd” vraagt om de muzikale middelen, die een nieuwe tijd kan leveren, grote, ja massale koren en grote volbezette orkesten. Zo werd de oratorium-praktijk beoefend, Maar ziet! De geschiedenis zou zich ook voor de uitvoering van Hadels werken gaan herhalen. Een aantal toonkunstenaars ging zich afvragen of met dë karakter- vertekening van Handels Muziek door de massaliteit niet veel van de oospronke- lijke schoonheid en typerende uitdruk kingskracht verloren was gegaan. Tot deze musici behoorde ook de Nederlandse clavecinist Ton Koopman de oprichter en leider van Musica antique, dat te Amsterdam gevestigd is. In België was het dr. Philippe Herrewegh, die in 1970 het Gentse koor „Collegium Vocale” vormde. «c ft. U I f.?-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11