Analyse van langdurige belangenstrijd WASSEN Straks mogelijk goedkope Arabische” benzine aan pomp F gewaarborgd bedrijven (Èw Staalproduktie steeg 9 procent WONINGBOUW 18 PCT LAGER Patiëntenbijsluiter moet er nu komen MMKGELD Voortzetting van IHC-werf in VS KI 99 FREULE ONDER EMBLEEM VAN HALVE MAAN CIJFERS VAN CBS WIJZEN UIT CONSUMENTENORGANISATIES r mm D ECONOMIE DINSDAG 2 JULI 1974 14 (Door Frans Janse) Welig Overbodig Brief Hogere orde IMF stelt waarde vast van SDR’s Breuk (Van onze Haagse redactie) Merkloos 1 1 F DEN HAAG Het AVBB, het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, de werkgeverscentrale in de bouw, heeft de regering in een brief gevraagd om een onderzoek naar de slechte situatie van de bouw in een aantal streken van ons land. Het verbond kan op zijn wenken bediend worden, want als de voortekenen niet bedriegen is de mogelijkheid dat er binnenkort drie onderzoeken gaan plaats vinden, waarbij de genoemde problematiek zeker aan de orde zal komen, bijzonder groot. DEN HAAG De consumenten organisaties willen dat er nu einde lijk maar eens een beslissing wordt genomen over een patiëntenbijslui ter bij geneesmiddelen. Konsumen- ten Kontakt en Consumentenbond hebben hierop aangedrongen bij staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. I -...fl ||l| sK Ji R...4 Boekje open over „de bouwbazen Een ge- 1 belangrijk betere resultaten i i i i i De samenstellers van het boekje heb ben één en ander met prijzenswaardige zakelijkheid geboekstaafd. Aan het eind van de chronologische opsomming staan weliswaar een aantal conclusies, waarin de rol van het bedrijfsleven zonder meer wordt veroordeeld, maar iets anders was niet te verwachten van een instantie als het LWH. De grote verdienste van het boekje is vooral dat het van het begin tot het einde een verslag geeft van de gang van zaken, zoals die geleidelijk aan escaleerde tot een duidelijke breuk tus- In uitvoering waren 129.702 (eveneens 18 percent minder dan vorig jaar) In de twaalfmaandsperiode zijn ruim 153.000 woningen gereed gekomen. Hier is de daling vijf percent. Wanneer daaruit de De niet, Het aantal nieuwe ongesubsidieerde woningen (de zogenoemede vrije sector) is de laatste twaalf maanden ondanks de algemene daling nog iets toegeno men (begonnen plus 3 percent, voltooid plus 14 percent, in uitvoering plus 5 per cent). de regering ons zou willen helpen, aldus de vrije handelaren. De gezamenlijke staalproduktie van de negen EEG-landen bedroeg in de eerste vijf maanden van 1974 65,8 miljoen ton of 6,6 percent meer dan in de overeen komstige periode van 1973. De transactie zal geen verdere finan ciële consequenties hebben ten aanzien van de eerder gemelde verliezen op de activiteiten van IHC in de V.S., aldus de mededeling. Sinds gisteren is ook het ex-Tweede- Kamerlid, bekend als „De Freule”, in was te bewonderen in het museum van Madame Tussaud in Amsterdam. Rechts de echte freule Wttewaal van Stoet wegen, die haar beeld even kwam be wonderen. i i 1 1 IHC werf, landen Er zijn van 1 juni 1973 tot eind mei van dit jaar ruim 67.300 woningwetwo ningen gereed gekomen (min 9 percent) In uitvoering waren eind mei ruim 39.500 (min 25 percent), terwijl de bouw AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden keuen: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Door deze meningsverschillen blijft de patiënt nog steeds verstoken van passen de informatie. De consumentenorganisa ties achten deze situatie niet langer gewenst. Ze vinden een zo goed mogelij ke voorlichting van de patiënt over de hem voorgeschreven geneesmiddelen van In onze editie van zaterdag werd een verslag geplaatst over de wensen ten aanzien van de begroting over 1975, zoals die door het AVBB (Alge meen verbond bouwbedrijf) ter ken nis zijn gebracht van de regering. Het verslag is abusievelijk verschenen on der de kop: Boekje open over „de bouwbazen”. De kop had moeten lui den: Bouwers presenteren verlang lijstje. De beschouwing, waarboven de abusievelijk vermelde kop terecht is gekomen, plaatsen wij vandaag. De Stichting Landelijk werkverband huisvestingsnood, die zich al geruime tijd ergert aan de gang van zaken en zich veel moeite heeft getroost om de verschillende partijen, die een rol heb ben gespeeld bij de bovenvermelde gang van zaken ervan te overtuigen dat er nu al jarenlang gesold is met de fundamen tele belangen van een grote groep Ne derlanders die nog steeds van zeer slecht tot onvoldoende zijn gehuisvest heeft in een boekje („De bouwbazen, overheid en bedrijfsleven contra bewoners) een chro nologisch relaas van de belangenstrijd gegeven. In de derde plaats lijkt het niet on waarschijnlijk dat de „Stichting Weten schappelijk onderwijs in economische en sociale aspecten van bouwproduktie en bouwnijverheid” binenkort met een on derzoek zal beginnen, waarbij veel meer het welzijn van de bewoner-gebruiker het centrale uitgangspunt zal zijn en waarin zaken als woonomgeving leef milieu en de verlangens van de woon consument voor de verandering eens een zeker zo voorname plaats zullen inne men als de continuïteit en het produk- tieniveau van de bouw. het allergrootste belang. Het wordt dan ook hoog tijd dat staatssecretaris Hen driks de knoop doorhakt, aldus beide organisaties. Maar als de regering er iets in ziet, kan er uiteraard een nieuwe regeling in het leven worden geroepen. Daarom zou het ook verstandig zijn als de vrije brand stoffenhandel het plan uitwerkt en aan ons voorlegt. In de tweede plaats is door staatsse cretaris drs. M. van Dam mondeling een opdracht gegeven aan het Bouwcentrum in. Rotterdam, het Nederlands econo misch instituut (NEI) en de Stichting voor de statistiek om te komen tot de samenstelling van een „algemeen schema voor kwaliteitsonderzoek van woningen”, waarmee een in de begroting voor 1974 gedane belofte wordt ingelost. Het verschijnsel „wildgroei”, in plano- logentaal „suburbanisatie” geheten, tiert welig, een verschijnsel dat de hogere overheden - tot dusver met weinig suc ces - proberen tegen te gaan door een beleid van „gebundelde deconcentratie”, een verplaatsing van een belangrijk deel van de bevolking uit de oude steden, waarvoor daar geen plaats meer zou zijn, naar een klein aantal in de perife rie van de Randstad gelegen kernen, met alle gevolgen van dien voor landschap en milieu, maar ook voor het sociale patroon van de steden in de randstad en van de „ontvangende” kernen. De conclusie van het LWH is dat prof. Hendriks en de wetenschappelijke we reld overeind zijn gebleven in hun stre ven aan het onderzoek een meer funda mentele inhoud te geven dan alleen maar een analyse van de bedrijfsecono mische aspecten van het bouwwezen. Prof. Hendriks bezet leerstoelen in de bouweconomie in Amsterdam en in Delft, terwijl een benoeming in Eindho ven ophanden is. De wetenschappelijke wereld steunt hem voor het overgrote deel. De zogeheten „gestructureerde sa menwerking- de samenwerking tussen het EIB en de wetenschappelijke institu ten staat op springen. Alle wetenschap pelijke instituten hebben aan het be stuur van het EIB opheldering gevraagd over het ontslag van prof. Hendriks en de gang van zaken rond het structuur onderzoek, omdat zij daar een belangrij ke bijdrage aan zouden leveren. Op 28 juni heeft het IMF de waarde van elk van de 16 munteenheden omge rekend. DEN HAAG(ANP). De Nederlandse produktie van ruw staal is blijkens de produktiegegevens van de Europese commissie in de eerste vijf maanden van dit jaar 8,7 percent gestegen tegenover de eerste vijf maanden van 1973. De produktie bedroeg 2,5 miljoen ton tegen 2,3 miljoen ton. DEN HAAG (ANP). De woning bouw in ons land ligt nu op een niveau van ruim 125.800 per jaar, dit is achttien percent minder dan vorig jaar: de laat ste cijfers (over mei) geven aan dat in de periode juni 1973 mei 1974 de bouw van 125.854 woningen is begonen. apotheker zelf vervaardigde geneesmid delen door een verplichting van een fabrikantenbijsluiter van de „markt” zouden verdwijnen. Een groepsbijsluiter, speciaal voor deze geneesmiddelen zou dit kunnen voorkomen. In de eerste plaats lijkt het zo langza merhand in een uiterst kwalijke reuk staande structuuronderzoek van het Economisch instituut voor de bouwnij verheid (EIB) nu eindelijk van de grond te komen, zij het dat het hier gaat om een onderzoek, waarbij de bouwnijver heid object van studie zal zijn, zo blijkt uit een communiqué van de „Voorberei dingscommissie structuuronderzoek bouwnijverheid”. Het onderzoek naar de relatie tussen de „gebouwde omgeving” en de bouw zelf, waarover jarenlang een keiharde belangenstrijd is geleverd, zal dus in ieder geval niet door dit instituut worden uitgevoerd. De onafhankelijke brandstoffenhandel in Nederland zegt niet onwelwillend te staan tegenover het initiatief van de pro ducerende landen. In principe staan wij altijd open voor mogelijkheden om aan goedkope produkten te komen. Er zitten echter nog wel wat haken en ogen aan het Arabische plan. Daarbij denken we niet aan het raffineren. Er is genoeg raffinage-capaciteit in Europa welke niet onder controle staat van de grote maatschappijen. Nee, voor ons is het grote probleem om aan genoeg geld te komen voor een joint-venture met de producerende landen. Dat is een kwestie van honderden miljoenen. Daarom zou den wij het ook zeer op prijs stellen als De advieskoersen voor buitenlands Het derde onderzoek zal in zekere zin de beide andere onderzoeken overbodig maken, omdat de daarin behandelde on derwerpen mede betrokken zullen wor den in de studie die de Stichting weten schappelijk onderwijs voor ogen staat. De vraag is derhalve op zijn plaats of met name de overheid niet een coördi nerende functie zou moeten uitoefenen, zodat er zonder verspilling van man kracht en onderzoekcapaciteit zo spoedig mogelijk een onderzoek tot stand komt, waarvan zowel het bedrijfsleven als die zelfde overheid nu al jaren om het hardst roepen, dat het om een uitermate urgente aangelegenheid gaat. Immers, de bouwnijverheid in ons land lijkt op de rand van een crisis te staan. De woningbouw is schrikbarend duur en de bouwkosten blijven stijgen. Er begint leegstand in de provincie voor te komen en in de stedelijke gebieden van het westen is de huisvestingsnood van de kwalitatief slecht gehuisveste lagere inkomensgroepen al jaren een on derwerp van grote zorg. Het werkgelegenheidsaspect speelt bij een arbeidsintensieve bedrijfstak als de bouw in een tijd van teruglopende wo- ningproduktie natuurlijk ook een bijzon der belangrijke rol. Met de stadsvernieu wing is het droevig gesteld, terwijl som- Toch is een dergelijk onderzoek nooit van de grond gekomen en lijkt de kans groot dat de onderzoekcapaciteit, waar over ons land op dit gebied beschikt en die nauwelijks toereikend zal zijn om een zó fundamentele studie naar beho ren uit te voeren, verbrokkeld zal gaan worden over drie, elkaar ten dele over lappende studies. Sinds de producerende landen op grond van participatieovereenkomsten met de grote maatschappijen de beschikking hebben over grote hoeveelheden ruwe olie, zouden zij op zoek zijn naar een manier om zelf rechtstreeks produkten te kunnen verkopen aan de consument. Blijkbaar beschouwt men de witte pom pen, zoals die in diverse Westeuropese landen bestaan, als bij uitstek geschikt om Arabische benzine op de markt te brengen, aldus een woordvoerder van de vrjje brandstoffenhandelaren. Volgens hun gaat het overigens niet alleen om Arabische producenten. Ook Iran, Nige ria en Liberia zouden plannen hebben om zelf aan de consument te gaan leveren. Aanvankelijk, zo blijkt uit de opsom ming, was alles pais en vree. Zowel het Economisch instituut voor de bouwnijverheid, waarvan de bouweco- noom prof. dr. A. Hendriks tot voor kort directeur was, als de Raad van bestuur bouwbedrijf, waren het er over eens dat er een structuuronderzoek moest komen. Langzamerhand werd er echter een con flict zichtbaar, dat terug te voeren is op één essentie: moet de bouwnijverheid, die tenslotte woningen voortbrengt, net als iedere bedrijfstak, streven naar groei, naar handhaving, of zo mogelijk uitbrei ding van de produktie, moet de conti nuïteit van een bedrijfstak, die duidelijk een sociaal produkt voortbrengt, cen traal staan,moet de bouw een middel zijn om een aantal werknemers van een inkomen te verzekeren en hun patroons van winsten of moet de bouw een doel zijn om aan de bevolking een woonom geving te bieden, van waaruit zij sociaal kan functioneren? Dat laatste zou dan tevens inhouden dat de bouwnijverheid zich eventueel economisch ondergeschikt zou moeten maken aan belangen van maatschappelijke aard, die door velen als van een hogere orde worden gezien. voorlichting aan het publiek over ge neesmiddelen moet worden verbeterd. De bij deze kwestie betrokken groepe ringen zijn er nog altijd niet in geslaagd het eens te worden over de wijze waar op schriftelijke toelichting op genees middelen moet worden gegeven, en over de vraag door wie die informatie moet worden verstrekt. mige gemeentebesturen en vooral de projectontwikkelaars veel meer zien in grootscheepse kaalslag, gevolgd door (dure) nieuwbouw. De consumentenorganisaties vinden, dat er nu lang genoeg is gediscussieerd over de vraag hoe de - noodzakelijke - Die velen, dat zijn voorop prof. Hen driks, en met hem vrijwel de hele Ne derlandse wetenschappelijke wereld, voorzover die zich met de bouw bezig houdt. Deze termijn is inmiddels al lang verstreken en een antwoord is er nog niet. Wel is er een brief van het EIB, die op 24 mei is verzonden aan het college van bestuur van de Delftse TH, waarin wordt aangekondigd dat de vroe gere onderwijsminister dr. G. H. Veringa een opdracht van het EIB heeft aan vaard om een analyse te maken van de factoren en omstandigheden, die hebben geleid tot de tegenwoordige situatie, maar deze brief beschouwen de weten schappelijke instituten niet als een ant woord. De grote ofiesnaatschappijen verhinde ren dat de wiXe pompen in Nederland benzine kunnen verkopen tegen concur rerende prjjzen, zo menen de onafhanke lijke brandstoffenhandelaren. Zij wijzen erop dat er momenteel in de wereld overvloedige benzinevoorraden zijn, het geen ertoe geleid heeft, dat de notering voor superbenzine op de vrije wereld markt nu 135 dollar per ton is. sen het bedrijfsleven enerzijds en de wetenschappelijke wereld anderzijds. Die wetenschappelijke wereld is op de bres blijven staan voor een werkelijk onafhankelijk onderzoek, waarop de be langhebbenden, in dit geval de geledin gen van het uitvoerend bouwbedrijf geen invloed zouden moeten hebben. Sinds er gepraat wordt over een onder zoek naar de structuur van het bouwen in Nederland is er - ook voor insiders - een complete chaos, een warwinkel van ongekende omvang, van voorstellen, te genvoorstellen competentiekwesties, compromissen, beloftes, toezeggingen en beslissingen, die al dan niet werden teruggedraaid, ontstaan. begon van ruim 39.200 (min 22 percent). De daling van het aantal premiewonin- gen lag in dezelfde orde van grootte. In mei 1974 is volgens definitieve gevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek met de bouw van 9.450 woningen begonnen tegen 13.253 in mei 1973. Het aantal voltooide woningen bedroeg in mei 1974 14.617 egen 15.052 in de over eenkomstige maand van 1973. Het aantal woningen waarvan de bouw in mei is begonnen was bijna 29 percen lager dan in mei 1973. Konsumenten Kontakt en Consumen tenbond vinden, dat van de diverse mo gelijkheden die van een patiëntenbijslui ter, opgesteld door de fabrikant, de voorkeur verdient. Zij het met enige beperkingen, en op voorwaarde dat er toezicht op wordt gehouden. Op het ministerie van Economische Zaken verklaarde een woordvoerder dat de overheid zich nog nimmer garant heeft gesteld voor zulke door particulie ren uit te geven gigantische bedragen. - 2.71 6.23- 6.53 6.57- 6.87 102.50-105.50 36.50- 40.00 10.40- 11.60 2.72- 2.82 53.50- 57.00 87.25- 90.25 59.00- 62.00 47.75- 50.75 43.00- 46.00 14.50- 14.80 4.49- 4.89 8.50- 9.70 71.75- 74.75 16.50- 19.50 Hierdoor zouden de witte pompen ge makkelijk superbenzine kunnen verko pen voor 96 cent per liter ofwel twee cent goedkoper dan de merkbenzine. Maar de grote oliemaatschappijen, die hun overtollige produkten op de vrije markt plegen te brengen, zorgen ervoor dat de makelaars niet aan Nederlandse handelaren leveren voor 135 dollar per ton, aldus de onafhankelijke brandstof - fehandelaren. De beide consumentenorganisaties pleiten bovendien voor een goede con trole op de geneesmiddelenreclame waarmee artsen worden bestookt. Dit zou een meer verantwoorde voorschrij- ving en consumptie van medicijnen me de kunnen stimuleren, aldus de consu mentenorganisaties die gisteren hun standpunten onder de aandacht van de staatssecretaris hebben gebracht. Bayer boekte hogere omzet. De omzet van Bayer Nederland is in 1973 met 17 pet gestegen van 191 mln tot 224 mln, aldus het personeelsblad. Ondanks de toenemende schaarste aan sommige grondstoffen in de laatste maanden van het jaar bleek het mo gelijk om toch in redelijke mate in de behoeften van de Nederlandse afne mers te voorzien. De produktie in Nederland - de kunstmatige zoetstof Natrena - steeg vorig jaar met 52 percent. Driekwart hiervan was be stemd voor export, voor het meren deel naar Duitsland en verder naar Finland, Noorwegen en België. Het personeelsbestand nam met 2 pet toe tot 262 medewerkers. consumentenorganisaties willen dat de merkloze en de door de mln tot jaarverslag. Resultaat Interpolis verbeterd. NV In terpolis (verzekeringen) heeft in 1973 bereikt dan in 1972. Tegenover een verlies van ƒ5,1 mln staat een winst van bijna ƒ18,6 mln. Met name het schadeverze keringsbedrijf droeg bij aan het her stel met een winst van 5,8 mln. In 1972 werd hier een verlies geleden van ƒ15,9 mln. De oorzaken liggen in een aangepaste premiestelling en een relatief achterblijven van de schade bij de verwachte ontwikkeling aldus het jaarverslag. Hogere omzet Porceleyne Fles. Bij NV Koninklijke Delftsche Aardewerkfa briek De Porceleyne Fles anno 1653 is de omzet in het eerste half jaar van 1974 met ruim 15 percent gestegen. Dit is in de jaarvergadering meege deeld. De op de rentabiliteit van in vloed zijnde factoren waren als in 1973: sterke kostenstijgingen en over het eerste halfjaar het strakke prijs beleid van de overheid. Inmiddels is -a*rtn een versoepeling merkbaar. De brief, waarin de definitieve breuk met het EIB - een sterk van het be drijfsleven afhankelijke instantie, zeker na het vertrek van prof. Hendriks, voor wie als directeur een aparte regeling bestond, die zijn wetenschappelijke on afhankelijkheid waarborgde - door de wetenschappelijke instituten wordt aan gekondigd, ligt al klaar. Een definitieve breuk zou in veel opzichten betreurens- waardig zijn. Maar het zou tevens bete kenen, dat prof. Hendriks, als bezetter van drie leerstoelen aan wetenschappe lijke instituten, via de Stichting weten schappelijk onderzoek aan de program mering en de uitwerking van een studie volgens zijn eigen model zou kunnen gaan beginnen, daarbij terzijde gestaan- door medewerkers van de wetenschap pelijke instituten, die dan ondubbelzin nig te kennen zullen hebben gegeven dat zij niet meer willen samenwerken met het EIB in zijn tegenwoordige vorm. Een dergelijk onderzoek zal, ook als de eerste resultaten op tafel komen, een soort van „nooit eindigend” onderzoek zijn, omdat het uitgangspunt van de mensen, die eraan werken immers is, dat de bouwwereld zich moet aanpassen aan de maatschappelijke ontwikkelingen en die blijven constant in beweging. Holland fabriceerde op deze zoals bekend is, boorei- voor de offshore olie-industrie. Baker Shipbuilding is, aldus IHC Hol land, van plan haar activiteiten te be ginnen nadat IHC Holland Marine Corp, het in aanbouw zijnde booreiland voor Petrobras heeft voltooid. De tewaterla ting van dit eiland is gepland aan het einde van deze maand. ROTTERDAM Komen er bin nenkort in Nederland goedkope benzinepompen onder het em bleem van de halve maan en de ster? De organisatie van Vrije Ne derlandse Brandstoffenhandelaren ziet dit als een reële mogelijkheid. Zij zegt contact te hebben met Ara bische olieproducerende landen, waaronder Saoedi-Arabië, welke zeer geïnteresseerd zouden zijn in een net van benzineverkooppunten in West-Europa. fabriceerde bekend is, WASHINGTON(REUTER). Het in ternationale Monetaire Fonds (IMF) heeft een nieuwe methode in werking gesteld die de waarde bepaalt van de bijzondere trekkingsrechten (SDR’s) uit gedrukt in de munteenheden van 16 belangrijke industrielanden. De waarde van de dollar tegenover een SDR is het gevolg van de deviezenkoersen ten op zichte van de dollar op 28 juni en bedraagt 1,20635 per SDR. In de toe komst zullen de koersen van de SDR tegenover alle munteenheden schomme len in antwoord op de gang van zaken op de deviezenmarkten. Lagere winst. De omzet van aanne- mingsmaatschappij Van Oord-Utrecht NV is in 1973 gedaald van ƒ60 mln tot 55 mln en de nettowinst van ƒ2 ƒ1,4 mln, zo blijkt uit het De colleges van bestuur van de rijks universiteit van Groningen van de Tech nische Hogeschool Delft, van de Katho lieke Hogeschool in Delft en van de Universiteit van Amsterdam hebben het bestuur van het EIB op 27 mei voor het laatst benaderd. In deze brief wordt eraan herinnerd dat een aantal aan het EIB deelnemende instellingen herhaalde lijk om opheldering heeft verzocht om trent de interne reorganisatie van dat instituut. Ook zeggen de briefschrijvers begrepen te hebben dat het antwoord op deze vragen nog wel enige tijd kan uitblijven. Hoewel de wetenschappelijke institu ten daarom verzocht hebben is het door hen aan de orde gestelde punt niet op de agenda van de laatste vergadering van het EIB-bestuur geplaatst. De brief schrijvers willen binnen veertien dagen een antwoord op hun vragen, dat niet gebeurd zullen zij d consequenties trekken. groot aantal van deze zaken speelt al jaren en een beleid dat het hoofd zou moeten bieden aan de schetste ontwikkelingen zou al jaren ge leden van de grond hebben moeten ko men, met als onderhouw een gedegen, integraal onderzoek, waarin alle ge noemde aspecten uitputtend bestudeerd en met elkaar in verband gebracht zou den moeten zijn. De Nederlandse produktie van ruw ijzer bedroeg in de periode januari/mei 1974 2,1 miljoen ton of 12,7 percent meer dan verleden jaar. De totale EEG- produktie steeg met 7,9 percent tot 46,9 miljoen ton. ROTTERDAM(ANP). IHC Holland heeft in principe overeenstemming be reikt met Baker Shipbuilding Corp, in oprichting in Texas over de voortzetting van de produktiefacifiteiten van IHC, die gevoerd worden onder de naam IHC Holland Marine Corp, in Ingleside in de V.S. x 4

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 14