WK VARIA moeten wel Prins Bernhard opent finale Rensenbrink is mentale druk kwijt Oranje-team verhuist naar Rottach-Egern BURGWAL„KNVB VEEL GELEERD” „Brazilianen risico nemen” ■1 Z „IN DIT NEDERLANDS ELFTAL MOET JE ALLES KUNNEN” „.CIJFERS VAN NEDERLAND SPREKEN VOOR ZICH” DINSDAG 2 1974 JULI SPORT 16 Dl Door Mare Serné' f RINUS MICHELS: Succesformule 1 E” ff 1 Naar huis T Nieuwe coach Verspilling Edström Cruyff gepasseerd E KNOBEL MOET EEN KATER VOORKOMEN Burgwal: „Oppassen voor de kater”. finale K; WK 74 T (Van onze sportredactie) Michels: „Spanning stijgt". (Van onze sportredactie) Zagalo zoekt naar een verdedigende oplossing 1 4 lijkheden die dit succes mogelijk hebben gemaakt”. De Nederlandse supervisor is er zeker van dat Brazilië niet zo’n angstige rol zal spelen als Oost-Duitsland zondag middag tegen Nederland in Kelsenkir- chen: „De spelers van de DDR deden niets anders dan doodsbenauwd in de verdediging wegkruipen en hopen op een foutje van de tegenstander als die met man en macht in de diepte ging spelen. treft het technische vlak. Aan de ene kant zal er ook al met het oog op de wereldkampioenschappen in 1978 in Argen tinië drastisch verjongd moeten worden. Een unieke kans voor de nieuwe bondscoach Georg Knobel. Voetballers als Israel, Van Hanegem, Keizer en Jongbloed zjjn over vier jaar te oud, terwjji Nederland tegen die tijd met een toch al rela tief bejaarde selectie zit opgescheept. Uitgere- Ander- hier meester op alle wapens te zijn. Daar ben ik de snelle jongen op links in de aanval, die één, twee, soms drie mannetjes kan passeren, die altijd in de voorhoede staat en die dus veel meer kans heeft om een doelpunt te i maken”. internationals maandag naar er de ho ve m< de 1 1 1 ste is dat deze wereldkampioenschappen de rust hebben doen terugkeren binnen de KNVB”. ter vr in sic Ti ov wa wi gei 1 C z I s 2 1 t 1 1 pk Pa op< vó. sin lij] gei mt ho de ve: do he tn bl: K; 10 ze ik De Joegoslavische nationale trainer Miljanic, die na het toernooi naar Spanje vertrekt om daar de techni sche leiding bij Real Madrid over te nemen, wordt waarschijnlijk als trai ner van het Joegoslavische team op gevolgd door Branko Zebec. Zebec is voorheen trainer geweest van Bayern München, VFB Stuttgart en is op het moment nog trainer van Dynamo Za greb. bi (i A 18 b< 25 H (I (I PI V (I B (I L »1 Zagalo la i er geen twijfel over be staan dat nu in West-Duitsland geen enkele ploeg een vergelijking met de wereldkampioen van 1970 kan doorstaan. „Al moet ik toegeven”, haast Zagalo zich terug in zijn rol als underdog, „dat het spel van Nederland erg veel indruk op mij heeft gemaakt. Ik heb Cruyff hier voor het eerst zien spelen. Ik kan wel zeggen dat alles vat men mij destijds over hem heeft verteld niet overdreven was”. Burgwal: „Knobel krijgt straks alle rapporten in handen. Bovendien heeft hij onze komende tegenstanders voor het Europese kampioenschap, Polen en Ita lië, hier stilletjes gevolgd. Je bent na tuurlijk afhankelijk van het beschikbare talent dat op een gegeven ogenblik voor handen is. Dat is er of dat is er niet. En wij als KNVB zien het als onze voor naamste taak om er ook in de toekomst voor te zorgen dat er geen talent verlo ren gaat. Daarom is er zoveel geld geïnvesteerd in het jeugdplan Nederland, dat een sterk UEFA-elftal en een goed Jong Oranje moet opleveren. Er is ja renlang gebouwd en we hebben in voet ballers als Cruyff, Van Hanegem etc. en een trainer als Michels enorme persoon- Daardoor was de wedstrijd tegen Oost- Duitsland zeer eenzijdig. Eén elftal moest het maken, maar bij Nederland- Brazilië zullen beide elftallen de strijd bepalen”. Brazilië meer een elftal voor wedstrij den en minder dan vier jaar geleden voor demonstraties. Dat wil niet zeggen dat de ploeg toen in Mexico niet echt voor een goed resultaat kon vechten. Dat team was gewoon op alle fronten beter. De VW van Dortmund heeft er maandag nadrukkelijk op gewezen dat het voor Nederlanders een geld verspilling is om op de gok naar Dortmund te gaan voor de wedstrijd morgen van het Nederlandse elftal tegen Brazilië. „Er is absoluut geen kaartje meer te krijgen”, aldus een woordvoerder van de VW aldaar. Ook in het centrum van de Brazili aanse verdediging liggen er wel moge lijkheden voor de Nederlanders. Luis Pereira waagt zich te vaak ver op de helft van de tegenstander. Het lijkt een moeilijke, zo niet onmogelijke opgave voor Zagalo dit trio voor de wedstrijd tegen Oranje voldoende in te tomen. Het zou voor de hand liggen dat de Brazilianen met sterk aanvallende aspi raties woensdagavond het veld op ko men. Ook al, omdat de kans om zondag santé vraag is wie Michels als tweede „klever” gaat aanwijzen. Mario Zagalo: .Berichten over Cruyff niet overdreven”. Rensenbrink weet wel dat het be weeglijke, attractieve aanvalsspel dat Nederland speelt, enorm aan de gees telijke en lichamelijke kracht van de spelers vreet. „Je moet in dit Oranje team alles kunnen. Aanvallen op links en rechts, voortdurend met het Vooral op snelheid is Brazilië’s laatste linie wel te kloppen. Zeker als de beide sterk offensief ingestelde vleugelverdedi- gers José Ze Maria en Francisco Marin- ho zich weer te buiten gaan aan onver antwoorde uitstapjes naar het vijande lijk strafschopgebied. Marinho voelt zich overigens niet schuldig aan de drie kan sen die zijn directe tegenstander van zondag, Balbuena, kreeg. „Ja, er werd nogal wat tegen me gekankerd, maar ze zien het verkeerd. Als ik naar voren ga, moeten ze mijn man overnemen. Dat is modern voetbal. Maar bij ons laten ze zo’n vleugelspits dan vrij. Daar ligt de fout en niet bij mij”. HESSEN. Mario Jorge Zagalo, de Braziliaanse bondscoach, heeft voor het eerst tijdens het tiende wereldtiteltoernooi Nederland als favoriet voor de wereldtitel ge tipt. De vermaarde oefenmeester, die in Essen een plan uitbroedt om woensdagavond in Dortmund zijn tegenstrever Rinus Michels af te troeven, maakt er geen geheim van dat hjj vooral zijn aandacht op een defensieve oplossing van het probleem- Nederland richt. „De cijfers zeggen genoeg. Wjj maakten tot nu toe zes doelpunten en Holland twaalf. We kunnen dus alleen hopen met een geconsentreerd spelen de verdediging de Nederlandse aanval in bedwang te houden”. in München de wereldtitel te verdedi gen, alleen door een overwinning kan worden behouden. Er moet dan ook rekening worden gehouden met de mo gelijkheid, dat de Braziliaanse bonds coach door vooraf de nadruk op de ver dedigende tactiek te leggen, een schijn beweging maakt. Maar voor hoelang? Burgwal: „Ik wil echt niet zeggen dat incidenten zoals die er in het verleden te vaak waren, nu helemaal niet meer voor zullen komen. Daarvoor zijn wij te groot en spelen verder veel belangen en interesses mee. Maar hier in Duitsland loopt alles zoals we hadden gepland. Ook de spelers heb ben daar tijdens dit toernooi veel bijge leerd. Ik ben er van overtuigd dat zelfs grote profs hier nog volwassener zijn geworden. Ze kunnen als voorbeeld die nen voor de spelers die na hen komen. Een facet dat wij toch niet mogen onderschatten. Die spelers kunnen na melijk profiteren van de ervaring die deze sterren hebben opgedaan. Rijsber- gen is wat dat betreft een mooi voor beeld. Die is van een simpele clubvoet- baller hier uitgegroeid tot een volwaar dig international. Dat kan alleen tijdens zo’n wereldtoernood”. Zagalo ge?ft al toe, dat zijn ploeg door onverwachte en vooral ongebruike lijke tegenstand in moeilijkheden kan geraken. „In 1970 hadden we een bijzon der uitgebalanceerd team. Zonder zwak ke plekken. Nu is dat anders. Mede doordat kort voor het begin van dit toernooi enkele spelers geblesseerd raak ten en dan denk ik vooral aan Clodoaldo is de ploeg niet op alle plaatsen voldoende sterk bezet. Dat is ook aan ons spel .e merken. Vandaag is HILTRUP. Zeker nu het Nederlands elftal is uitgegroeid tot een van de voornaamste gegadigden voor de wereldtitel, bezint ook de KNVB zich meer en meer over de manier waarop het meest profijt kan worden getrokken van het unieke succes van een eventueel wereldkampioenschap. Organisato risch hoeft de dag na het feest volgens secretaris-penning- meester van de KNVB Henk Burgwal geen kater op te leveren. De moeilijkheden liggen echter nu al voor de hand wat be- 1 or tij (N 4.4 tij OU va (S (E Cé PI (F (I Gl (F Li 56 m (F bi 4? weken inderdaad meer gestegen dan na vier veroverde Europa-Cups voor lands kampioenen. Het aardigste voorbeeld is wel, dat de hele wereldpers met stijgen de bewondering over het adembenemen de Nederlandse voetbal schrijft en spreekt. Dat is eigenlijk merkwaardig, want we spelen toch al een tijdje zo. MÜNCHEN Prins Bernhard zal, ongeacht of Nederland wel of niet de finale in München bereikt, zondagmid dag de munt voor de toss aan de nog aan te wijzen arbiter overhandigen. De munt is een speciale uitgave van het Wereldnatuurfonds, waarvan de prins voorzitter is. als een eenzame Duitsland, de unieke sfeer niet van bin nenuit kan proeven en daardoor straks niet een tiende van het respect af kan dwingen bij de spelers die het allemaal al meegemaakt hebben dat Rinus Mi chels nu heeft. HILTRUP Rinus Michels verwacht da» Brazilië, meer dan welke andere tegenstander van Oranje tot nu toe, woensdagavond in het Westfalenstadion in Dortmund risico’s zal durven nemen tegen het Nederlands elftal. „Brazilië mag dan tot nu toe minder gescoord hebben dan het Nederlandse elftal, toch kwalificeer ik dit Zuidamerikaanse team ook als een aanvallende ploeg en de beslissende slag in Dortmund zal dan ook gaan tussen twee aanvallende for maties”, voorspelde Rinus Michels maandagmiddag in Hiltrup. Maar ook Burgwal realiseert zich, dat de bond enkele weken geleden met een financieel debacle werd bedreigd. De rellen en organisatorische blunders die gedurende de aanloopperiode meer regel dan uitzondering waren, liggen nog maar kort achter ons. Het succes lijkt derhalve precies op tijd gekomen. Even als bij Ajax in het verleden zo dikwijls het geval was, bedekken de successen op het veld alle interne moeilijkheden weer. Burgwal: „De berekeningen waren dat wij in 1976 ons miljoenste lid in de KNVB zouden bereiken. Dat wordt door dit succes nu 1975. De praktijk leert namelijk dat hebben wij ook meege maakt tijdens de Europacupsuccessen van Ajax en Feyenoord dat er een enorme groei-impuls uitgaat van dit soort evenementen. Ik geloof echter wel dat de KNVB veel geleerd heeft van de fouten uit het verleden.: Het belangrijk- Er is, gezien de verrichtingen van de Brazilianen, tot nu toe geen enkele aan leiding voor de supervisor nu van zijn succesformule af te wijken. Hij dient alleen weer twee van zijn spelers op te offeren voor de bewaking van de ge vaarlijkste tegenstanders: Jairzinho en Roberto Rivelino. Dat Wim Rijsbergen opnieuw met zo’n speciale opdracht zal worden belast, is wel zeker. Een interes spelen dat de internationaal zeer ge routineerde en gerespecteerde Piet Keizer volledig uit het Oranje-team is gespeeld, toch was het voor velen min of meer verbazingwekkend dat Rensenbrink op één punt in gebreke bleef: doelpunten maken. Want in het afgelopen seizoen was hij in de Belgi sche competitie achter zijn clubge noot Ladinsky tweede op de lijst van topscorers met 20 voltreffers.. Maar de in Brussel immens popu laire Anderlecht-ster heeft er zelf wel een verklaring voor: „De speel wijze van Anderlecht en het Neder lands elftal lijken in niets op elkaar. Bij Anderlecht loop ik vooral in de thuiswedstrijden vrijwel permanent in de spits te spelen. We hadden meestal zo’n greep op de andere Bel gische clubs, dat ik zelden of nooit in de verdediging moest assisteren. Maar in het Nederlands elftal wisselt ieder een zo vaak van plaats, dat ik om de haverklap uit de spits weg moet zwenken”. „Bij Anderlecht hoef je niet zoals Wdl), Breitner (Wdl): Middenveld l Bonhof (Wdl), Babington (Arg), Neeskens (Ned); voor: Lato (Pol), Edström (Zwe), Gadocha (Pol). Als reserves geven de Fransen op: Tomaszewski,(Pol.), Krol (Ned.), Ma rinho (Bra), Acimovic (Joe), Deyna (Pol), Cruyff (Ned), Honess (Wdl). Bij de bookmakers in Londen staat Nederland na de overwinning op Oost-Duitsland als favoriet met 1:1 genoteerd. West-Duitsland staat twee de met 7:4. Brazilië volgt met 6:1 en Polen (8:1) sluit de rij. De NOS-televisie zendt vanavond om elf uur een extra programma uit in het kader van het wereldkampi oenschap voetbal. In dit programma, op Nederland I, worden dan kansen van Nederland centraal gesteld. De Joegoslavische Dzajic en Oblak zijn huis gegaan, terwijl de rest van het elftal naar Düsseldorf toog voor de ontmoeting van woensdag met Zwe den Beide spelers kunnen woensdag niet ingezet worden tegen Zweden. Dzajic van wege een griep en Oblak door een heupblessure. De rest van het elftal zal vrijdag de terugreis aanvaarden, hoewel trainer Miljanic de spelers heeft aangeboden om te blijven teneinde de finale in München te gaan zien. HILTRUP. Het Nederlands elftal zal in verband met de twee laatste wedstrijden (om een eerste en tweede plaats op zondag en om een derde of vierde plaats op zaterdag) zijn intrek nemen in het hotel Bachmayr te Rottach- Egern, een bergdorp op 50 kilometer afstand van München. De ploeg zal een dag voor de wedstrijd vrijdag of zaterdag het Waldhotel te Hiltrup verlaten en in Rottach-Egern domicilie kiezen. Maandag keert de ploeg per vliegtuig naar Nederland terug. Michels wilde wel toegeven dat de spanning ook vo< r het Nederlandse elf tal steeds intenser wordt: „De Neder landse voetballers moeten wel veel wed strijden spelen en veel trainen, maar ze leven hier in het Waldhotel toch in een vakantie-oord, waar ze net zoveel kun nen eten en drinken als ze willen. En toch hebben ze allemaal smalle, brood magere gezichten, vel over been. Dat komt niet in de eerste plaats door het vele lopen, maar wel door de grote «canning”. Met het uitschakelen van spelverdeler Rivelino is de Braziliaanse aanval voor het grootste deel van zijn gif ontdaan. Verder mag worden verwacht dat het agressief op de bal spelen door de Ne derlanders de licht ontvlambare Brazili anen uit hun geliefde tik-tak-spelletje zal halen. AI eerder in het toernooi is komen vast te staan, dat zij van achter uit veel tijd nodig hebben om een aan val op te bouwen. Het verstoren van die voorbereidende werkzaamheden zal de Nederlanders ongetwijfeld vruchten, in de vorm van overhaaste en daardoor onzuivere Braziliaanse passes, opleve ren. Het aanzien van het Nederlandse voetbal lijkt in West-Duitsland in drie Raif Edström vond de openings treffer, die hij zondag tegen West- Duitsland maakte, de mooiste goal uit zijn loopbaan. Edström. die Neder land en West-Duitsland tipt als de finalisten aanstaande zondag in München, geeft West-Duitsland de beste kansen het toernooi te winnen „We hebben nu tegen beide ploegen gespeeld. Nederland mag dan een Cruyff en Neeskens hebben, West- Duitsfand stelt daar een Beckenbauer, Müller, Vogts, Grabowski, Bonhof, Breitner, Höness en Overatl» tegeno ver”, aldus de Zweed. Zagalo wil niet toegeven, dat hij na de confrontatie met Argentinië met name ontevreden was over zijn verdediging. De tot zondag niet gepasseerde doelman Emerson Leao had in die wedstrijd al het mogelijke geluk nodig om een twee de tegentreffer te kunnen voorko men. HILTRUP Robbie Rensenbrink bekende het maandagmiddag in het Waldhotel in Hiltrup: hij dreigde bij na terecht te komen in de greep van bijgeloof en fatalisme, dat het voor hem onmogelijk was tijdens dit WK- toeraooi de bal in de vijandelijke netten te kunnen rammen. „Daarom viel er een enorme mentale druk van mijn schouders af toen ik tegen die Oostduitsers in de tweede helft einde lek uit die korte pass van Johnny Rep de bal met de binnenkant van mijn schoen in het doel kon schui ven”. hele elftal rond blijven draaien, jagen en jagen, maar ook verdedigen en plotseling vertragen, zonder een fout te maken. Daarom beken ik eerlijk: ik speel liever een wedstrijd voor Anderlecht, want dat is heel wat minder slopend”. Na zijn doelpunt tegen de DDR is Rensenbrink zijn bijgeloof toch nog niet helemaal kwijt. „Eerst ging ik piekeren toen er niet één schot van mij inging. Maar nu zit het me een beetje dwars dat we vlak voor de wedstrijd bloemen in het publiek moesten gooien. De fantastisch mee levende Nederlandse supporters ver dienen dat natuurlijk wel, en het is een aardig gebaar van het Oranje team, maar ik denk, als ik die bloe men werp: als dat maar goed gaat, als dat het noodlot maar niet tarten is, als we straks de klap maar niet krijgen. Maar tot nu toe ging het goed, en waarom zou het niet goed blijven gaan”. Woensdag wil hij als verjaarsge schenk een overwinning op de Brazi lianen. Burgwal: „Het Nederlandse voetbal schijnt hier alleen nog maar populairder te worden. Maar dat was ook in Neder land al merkbaar. Onze technische men sen worden veelvuldig gevraagd voor lezingen in Oost-Europa en Azië. Er zijn 32 Japanse coaches in het sportcentrum in Zeist geweest. Allemaal cm te stude ren. Maar dit zijn allemaal zaken waar door wij niet mogen verslappen. Het is moeilijk om aan de top te komen, maar nog veel lastiger om aan die top te blijven. Dat zullen we moeten verwe zenlijken via een veranwoorde jeugdop leiding en een goede begeleiding en goede organisatie. De ervaring en impul sen die er van dit wereldkampioenschap van ons zijn uitgegaan, kunnen daarbij behulpzame factoren zijn”. De sfeer van onverzettelijk zelfver trouwen die nu over heel de Oranje- selectie is neergestreken, heeft zich duidelijk ook meester gemaakt van Rensenbrink, die nu zo zelfbewust is, dat hij geen ruimte meer laat voor twijfel, maar de nadruk nu ook wel eens wil leggen cp zijn grote kracht: in snelle combinaties één of twee man passeren. Dat kan samen met Cruyff of met Rep. Zo kunnen ope- ningen worden geforceerd. Anderzijds wacht het Europese kam pioenschap waarvoor Nederland in de voorronde is ingedeeld bij het op revan che beluste Italië en de tijdens deze WK zo verrassend sterk voetballende Polen. Maar als Michels met dit Oranje de wereldtitel heeft gepakt, dan zal hij (voorlopig) zijn verdwenen. Bovendien heef hij dan voetballers als Cruyff en Neeskens meegenomen naar Spanje, voetbalt Rensenbrink weer bij Ander lecht ook al een kampioenselftal dat vanwege de Europa-Cupbesognes uiterst mondjesmaat zijn spelers zal willen af staan en zit Georg Knobel met de brokken. Burgwal echter: „Laat ik voorop stel len dat de wil om voor het Nederlands elftal te voetballen wel aanwezig moet zijn bij onze buitenlandse Nederlanders. Anders houdt alles op. Met Barcelona zijn echter vrij duidelijke afspraken ge maakt over het afstaan van spelers aan het Nederlands elftal. Bovendien zijn onze contacten met deze Spaanse club erg goed. Anders hadden wij nooit een trainer als Michels losgekregen”. Hoewel adeldom verplicht en het Ne derlands elftal zich na de successen in West-Duitsland zich straks geen al te grote fiasco’s op het internationale podi um meer kan permitteren, zullen de werkzaamheden van Knobel als tech nisch directeur, geassisteerd door een aantal bondsoefienmeesters, voornamelijk op het organisatorische vlak kernen te liggen. Het is daarbij natuurlijk een nadeel dat Knobel momenteel een beetje Rob Rensenbrink was zo blij als een kind met zijn eerste doelpunt in dit wereldkampioenschap, kend woensdag viert deze lecht-vedette, die gisteren voor ze ven jaar bijtekende bij de Brusselse club, zijn verjaardag (27) en op die dag moet het Nederlands elftal de beslissende slag leveren tegen de Brazilianen. Rob Rensenbrink mag dan bij tijd en wijle in dit toernooi zo briljant ronddoolt in West- Sinds maandag staat in de Franse opstelling voor een eventueel wereld- voetbalelftal Johan Cruyff reserve. Zijn plaats wordt nu ingenomen door de PSV spelende Zweed Ralph Edström. De Franse selectie ziet er nu als volgt uit: in het doel: Hellström (Zwe); achter: Ze Maria (Bra), Rijsbergen (Ned), Beckenbauer Breitner (Wdl); (Wdl), (Ned); I

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 16