Knappe derde plaats Hermens in Stockholm SPORTMSSB Record Enith Brigitha op Hier gebeurde het tour france '74 wisselslag Ui MIU A Citeren U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat ZWAAR GESTRAFT NA ABSENTIE BIJ DOPING-CONTROLE I t 1 I KCIe i u«U rt SPORT JULI 1974 DINSDAG 2 m h i Daarom: ga bijtijds naarde Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. Vergeet niet het gratis landengidsje te vragen. 4 ti ti Natuurlijk hebt u voor uw eerste uit gaven ook wat kontant buitenlands geld nodig. Dat kunt u bij de Amro Bank later» verzekeren, gelijk met uw bagage. U merkt wel, de Amro Bank kan voor u als HARELBEKE^; DIEPPE Twaalfhonderd kilometer van huis en dan opeens zondergeld. Wat een paniek! Ook u kan zoiets overkomen. Loop daarom voordat u op vakantie gaat even binnen bij de Amro Bank. En vraag de Amro Reis- cheques. Raakt u ze op een of andere manier vakantieganger heel wat doen, kwijt, dan hebben anderen er niets aan en u krijgt ze gewoon vergoed. U belt even met Amro Teleservice en binnen de kortste keren krijgt u geld telegrafisch overgemaakt naar de bank ter plaatse, waar ook in Europa. - f |M Mri Karstens Patrick Sercu slaat wéér toe. Gerben Karstens komt bzjna een lengte tekort. (ADVERTENTIE) e Cyrille Guimard: Staking? (De (te ®öfe=Tour 125. Kick Smit mocht oud ideaal niet beleven WERELDSTOPPER f t r i r i r y 5 r n „Als men mij straft omdat ik niet gehandeld heb volgens het reglement, dan moet men voor niemand een uitzon dering maken”. De rit van St. Malo naar Caen had overigens vrij weinig te bete kenen gehad. Vitlooppogingen, voor zo ver die er waren, hadden geen succes. De sprints in het Point Chaud-klasse- ment moesten voor de enige opschud ding zorgen. In één van die snelheidsge- vechten viel zelfs het belangrijkste feit van de etappe te noteren. Eddy Merckx veroverde namelijk zes seconden bonifi catie, waardoor zijn knecht Bruyère met een als leider van het klassement was onttroond. Mijn Heer, Alvorens wij de door U ingezonden declaratie voor gemaakte onkosten op Donderdag, 22 en Vrij dag, 23 Maart kunnen voldoen, ver zoeken wij U beleefd ons een specifi catie te willen inzenden van de di verse onkosten ad. f 1,45 en ad. f 2,50 respectievelijk uitgegeven op Donder dag en Vrijdag j.l. In afwachting teekenen wij, Hoogachtend, Kon. Ne- derlandsche Voetbal Bond, L. Boel- jon”. Zo ging dat in die tijd. Stennis over een bedrag van bijna vier gulden. Ik heb de handtekeningen van Bep Bak- huys, Leen Vente en Kick Smit in dat boek gevraagd, zonder er valse lijk bij te zeggen dat het voor mijn kleine neefje was, want het was voor mijzelf. Kick Smit maakte toen nog een heel gezonde indruk, hij zag er Ijdele hoop van Karstens, zoals twee uur later zou blijken. In plaats van het eretricot kwam de mededeling van de Tourarts... Bert Voeten): „Cruyff die de kogels en pijlen van moordzuchtige Urugua- nen al heeft overleefd...’’. De ng- I van 28 1. Ie I- g t s r d is n bt jr ir L- ;e IS tls ar et ie e- *g n. ik in is ic te in rs- ït- lit de in de en en en it- er, of, o- Menen Neuve-Chapelle 3Z^3-7.J9742^zr :=r6eRIT^ Woedend over de straf die is uitgesproken over Karstens overweegt - BIC, de ploeg waartoe Karstens behoort, een staking. Men wil andere teams eveneens proberen te bewe gen aan deze protestactie deel te nemen. Omdat ook Karstens nog extra winst ten deel viel, stegen evenwel diens aan spraken op de gele trui aanmerkelijk. De eindrush van het compacte peloton kon zelfs de beslissing brengen, maar toen het gevecht om de rittriomf alsme de om de kostbare bonificaties begon, zocht Karstens tevergeefs naar steun. „Ik moet het in iedere sprint allemaal De Italiaanse Novella Calligaris verbe terde op de 1500 meter vrije slag het Europees record. Zij werd vierde in een tijd van 17.04,21. Het oude record stond ook op haar naam met 17.18,43 sinds juli van het vorig jaar. De afstand werd gewonnen door de Amerikaanse Karen Hazen in 16.49,41 hetgeen haar een nieuw Amerikaans record opleverde. Wij Nederlanders hebben die kunst van het citeren niet zo hoog in ons blazoen geschreven als de Engelsen, bovendien kennen we daar onze kin derboeken en kinderrijmpjes te slecht voor, om van onze Vondel maar te zwijgen. Toch hebben we natuurlijk wel een paar mogelijkheden, bijvoor beeld over Johan Cruyff: ,,’t Is een bijzonder kind, en dat is-ie!” (Dik Trom van C. Joh. Kieviet). Over het wereldkampioenschap voor Neder land: „Maar tussen droom en daad staan wetten in de weg, en praktische bezwaren" (Willem Elsschot). er geen dokter meer te zien. Hij was bij de Tour-organisatie. Daar kreeg ik te horen dat ik niet op dopingcontrole was verschenen en dat er nu geen onderzoek meer zou plaatsvinden. Levitan bevestig de dat”. Verdwenen was opeens de ambitie van Karstens. Weg was zijn interesse voor de (Van onze sportredactie) CAEN. Voor Gerben Karstens gold geen pardon. Tourarts Menillo, belast met het dagelijks dopingonderzoek, bleek onvermurwbaar. „Te laat is te laat”. De gele trui waarop onze landgenoot sedert de proloog, verleden week donderdag, jaagt, blijft een tricot dat hem blijkbaar niet gegund is. Ontgoocheld door de straf die Karstens kreeg de laatste plaats in het etappeklassement, tien minuten straftijd, 1000 Zwiterse francs boete en een voorwaardelijke schorsing van een maand zei hij maandagavond in Caen: „Ik start niet meer. Het heeft geen zin. Eigenlijk kan ik zelfs beter stoppen met wielrennen. Wij worden als beesten behandeld”. je (in de beruchte wedstrijd tegen Engeland in Huddersfield op 27 no vember 1946), hij scoorde toch weer een van de twee doelpunten die de bittere pil van 8-2 verguldden, en was toen voorgoed uitgespeeld voor het Nederlands elftal, verdrongen door Keesje Rijvers. Vijfendertig jaar was hij toen: ook toen al leek hij jonger dan hij was! Kick Smit overleden! Toch erg on verwacht voor de buitenwacht, althans voor mij die hem vrij kort voor de wereldkampioenschappen nog ont moette bij de uitreiking van het boek „De slag om het voetbalgoud" (dat zelfde boek waarover Johan Cruyff onlangs een proces won). Men had bedacht dat het aardig zou zijn om het gouden binnentrio van het elftal dat in 1934 „naar Rome" zou gaan (maar in Milaan bleef steken) bij de doop van het boek uit te nodigen, en dat was ook zo. Kick Smit had toen nog die brief meegenomen die hij op „26 Maart 1934 van Hoofdconsul L. Boeljon namens de KNVB" kreeg, en die als volgt luidde (let vooral ook op de hartelijke toon, daar kan Fadr- honc nog een puntje aan zuigen): „Den Heer J. Cr. Smit, Scheldestraat 28, Haarlem. Dan had hij misschien nog het ideaal verwezenlijkt gezien dat hij en Van der Meulen, Weber, Van Run, Pelli- kaan, Anderiessen, Van Heel, Wels, Vente, Bakhuys en Van Nellen in 1934 niet wisten te bereiken: het wereldkampioenschap! Dat maakt zijn overlijden toch weer een paar procent verdrietiger, zoals het ook verdrietig genoemd mocht worden dat Joris van den Bergh, de wieler- Zaterdag had ik het er nog met iemand over dat de Engelse sport journalisten met zo’n groot gemak met citaten strooien uit hun eigen en de wereldliteratuur, en ook uit de rijke schat van hun „Nursery Rhy mes”, de kinderversjes. En jawel, de volgende dag las ik alweer bij Brian Glanville in de Sunday Times over „Cruyff who has already survived the slings and arrows of outrageous Uruguayans”Oftewel (ik gebruik maar even de „Hamlef’-vertaling van Uitslag vierde etappe: 1. Sercu (Belg, Cribi ori) 184 km in 4 uur, 48 mln 54 sec, met tijdsvergoeding 4.48.34, 2. Gerben Karstens (Ned, De Muer) 4.48.54, met tijdsvergoeding 4.48.39, 3. Gualazzini (It, Cribiori) 4.48.54, met tijdsvergoeding 4.48.44, 4. Guimard (Fra. Cadi- ou) 4.48.54 met tijdsvergoeding 4.48.49, 5. Piet van Katwijk (Ned. Llebregts) 4.48.54, 6. Lasa (Spa, Barrutia)4.48.54, 7. Van Roosbroeck (Belg, van Vaerenbergh), 8. Mourioux (Fra, Caput), 9. Hoban (Eng, Caput), 10. Ovion (Fra, Plaud). 11. Delepine (Fr. Cadiou), 12. Rouxel (Fra, Plaud), 13. Oliva (Spa, Barrutia), 14. Rota (It, Cribtori), 15 Aja (Spa, Barrutia), 20. Gerard Vlanen (Ned, Caput), 23. Henk Poppe (Ned. Liebregts), 34. Fedor den Hertog (Ned. Liebregts), 36. Henk Prinsen (Ned. Liebregts), 56 Kees Bal (Ned, Caput, 68 Gerrie Knete- mann (Ned, Caput), Caput), 122. Wil de Vlam (Ned. Liebregts), 124. Wim Prinsen (Ned. Lie bregts) alien in dezelfde tijd als de winnaar: 4.48.54. journalist die altijd zoveel voor de Nederlandse delname aan de Tour de France had gedaan, overleed op de dag voordat in 1953 de Tour de France van start ging waarin de Nederlanders (voor het eerst!) zulke grote successen zouden boeken met Wagtmans, Van Est, Voorting, Nolten, Roks, Suykerbuyk en Van Breenen en een eerste plaats in het landen- klassement Tour de France. „Ik heb een contract bij Bic. Die firma vindt het natuurlijk evenmin fijn dat het in Caen allemaal zo is gegaan, maar ik ben toch vast van plan om niet meer te starten”, klonk het verbitterd. De gramschap van Karstens werd nog groter toen hij zich herinnerde dat een dag tevoren de Fransman Dele pine evenmin op de dopingcontrole was verschenen nadat hij als tweede eindig de. Wegens de valpartij die als het ware op de finishlijn plaatsvond, moest Dele pine weliswaar naar het ziekenhuis wor den vervoerd maar voor Karstens was dit, in de stemming waarin hij verkeer de, geen excuus. eindigd op de tien kilometer. 1 meegse onderwijzer liet een tijd minuten en 21 seconden afdrukken. alleen doen. Mijn ploegmakkers helpen mij niet”, verzuchtte hij luttele minuten nadat Patrick Sercu hem opnieuw van de eerste plaats had afgehouden. „Ik blijf evenwel hopen op herziening van de uitslag in Plymouth, toen ik derde was. Ik kan derhalve nog vijf seconden bonificatie tegemoet zien. Bo vendien is er sprake van een verkeerde uitslag in een van de Point Chaud- sprints van zondag. Men schijnt Van Springel over het hoofd te hebben ge zien, waardoor Merckx twee seconden winst kreeg waarop hij geen recht had. Misschien valt de gele trui mij dus toch nog ten deel”. Hermens bleef met zijn tijd van Stockholm 5.4 seconden verwijderd van zijn nationale record, dat op 28.15.6 staat. Op 23 juni liep Hermens in de zeslandenwedstrijd in Aarhus een tijd van 28.23.0. Voor de Nederlandse record houder betekende de derde plaats in de Zweedse hoofdstad de eerste nederlaag in een internationale wedstrijd in dit seizoen. De 10 km in Stockholm werd gewonnen door de Keniaan John Ngeno vóór de Olympische marathon-kampioen Frank Shorter. Voor beide lopers werd een tijd van 28.11.0 afgedrukt. De 10.000 meter was met de race over een mijl het hoogtepunt van de avond. Op de 1609 meter deed Filbert Bayi (Tanzania) een vergeefse aanval op het wereldrecord, dat sedert 23 juni 1967 met 3.51.1 op naam van de Amerikaan Jim Ryun staat. Bayi zegevierde in 3.54.1 en bleef daarmee precies drie seconden boven Ryun’s tijd. Hij sleepte vijf ande re lopers mee naar tijden ruim onder de vier minuten. Algemeen klassement: 1. Merckx (Belg, Al bani) 17 uur, 2 min 49 stc, 2 .Gerben Karstens (Ned., De Muer) op 2 sec., 3. Bruyère (Belg., Albani) op 4 sec, 4. Sercu (Belg, Cribiori) op 18 sec, 5. Van Springel, (Belg, van Vaeren bergh) op 22 sec, 6. Gualazzini (It, Cribiori) op 25 sec, 7. Manzaneque (Spa, Barrutia), 8. Hoban (Eng, Caput) op 43 sec, 9. Agostinho (Port. De Muer) op 45 sec. 10. Danguillaume (Fra, Plaud) op 52 sec, 11. Thevenet (Fra. Plaud) op 55 sec. 12 Pollentier (Belg, van Vaerenbergh) op 55 sec. 13 Fedor den Hertog (Ned. Liebregts) op 57 sec, 14. Lasa (Spa, Barrutia) op 58 sec, 15. Gerrie Knetemann (Ned, Caput) op 58 sec, 21. Henk Poppe (Ned. Liebregts) op 1.03, 31. Kees Bal (Ned, Caput) op 1.07, 72. Piet van Katwijk (Ned. Liebregts) Armentières Béthune, SANTA CLARA (AFP).— De Neder landse zwemster Enith Brigitha heeft op de laatste dag van de internationale zwemwedstrijden te Santa Clara het Nederlands record op de 200 meter wis selslag individueel verbeterd. Zij won de afstand in 2.26.67 waarmee zij haar ei gen record van 2.28,00 dat zij op 18 mei van dit jaar in Amsterdam had geves tigd royaal verbeterde. Tweede werd de Amerikaanse Jenni Franks (2.26,87) en derde haar landgenote Marion Graham (2.2700) Het succes rond Karstens’ tweede plaats in een massasprint, weer met Patrick Sercu als winnaar, was daarmee opeens overschaduwd. „Alles is het ge volg van een gewoon menselijke vergis sing. Na de sprint waren er de gebruike lijke taferelen en interviews. Zonder er gens aan te denken fietste ik vervolgens met mijn ploegmakker Croyet naar het hotel, helemaal aan de andere zijde van de stad. Opeens schrok ik, omdat ik vergeten was mij te melden voor de dopingcontrole”, aldus Karstens. „Ik besloot om in het hotel te wach ten op ploegleider Demuer. Het duurde vrij lang, omdat hij moeilijk vooruit kon in het drukke verkeer. Toen wij ten slotte terugkeerden nabij de finish was trouwens jonger uit dan de 62 jaar die hij geworden is. Ik heb toen nog aan ingenieur Van Emmeries ge vraagd wie er van dat roemruchte elftal dat naar de eindronde leek te gaan in 1934, nu nog in leven was. Tenslotte was het al veertig jaar geleden, er was een wereldoorlog overheen gegaan, het was nog een wonder dat het binnentrio nog leef de. „Als beesten worden wij behandeld” Frévent [x| ^^/ècte-^^F'ïbbeville ^gSi/7eu9uièr«23g km ^Envermeu STOCKHOLM (TT-Reuter). Jos Hermens, de Nederlandse recordhouder op de 3000, 5000 en 10.000 meter, is gisteravond op de eerste dag van de juli-spelen in Stockholm als derde ge- Nu is het natuurlijk altijd triest als iemand zo betrekkelijk „vroeg” over lijdt, uiteraard wordt al het andere daardoor overschaduwd, maar toch kan ik de gedachte niet van me afzetten dat het net zo goed tien dagen later had kunnen gebeuren. In de massale eindsprint te Caen be hoorde Albert Hulzebosch tot de snelste mannen van het peloton. De Drent sleepte zelfs een derde prijs uit het vuur. „Ik schrok bijna van mezelf”, zei hij laconiek. „Even dacht ik dat ik zou gaan winnen”. De vreugde rond zijn goede prestatie duurde overigens niet lang. Wegens onregelmatigheden in de eindrush werd de Frisol-coureur gedis kwalificeerd. Na Karstens was hij de tweede Nederlander die gestraft werd. Niet meer in leven bleken: doel man Gejus van der Meulen, spil Wim Anderiessen en linksback Sjef van Run die toen kort tevoren was over leden. Drie van de elf. En de enige die ik nog bewust had zien spelen van die elf, was Kick Smit geweest in de eerste na-oorlogse Holland-Bel- gië-ontmoeting op 12 mei 1946. We wonnen volkomen onverwacht met 6- 3. Kick Smit was linksbuiten en aan voerder, ik was, mede namens Blauw-Wit, ballenjongen in het Olympisch Stadion. Smit scoorde een doelpunt, raakte geblesseerd, werd vervangen door Guus Drager, kwam toen nog een keer terug in het Oran- Cees Priem, die zondag bij een mas sale valpartij kort voor de finish van de derde etappe in de Tour de France een zware bekkenfractuur opliep, is maan dagnacht - tegen alle medische adviezen in - naar huis teruggekeerd. De dokto ren achtten alleen vervoer per ambulan ce verantwoord. Priem werd evenwel opgehaald door zijn Zeeuwse collega- profrenner Ko Blok. 0 In Heerlen zal een draf- en renbaan worden gevestigd waarvoor het ministe rie van landbouw een subsidie van een miljoen gulden beschikbaar heeft ge steld. De toale kosten bedragen volgens een globale schatting tien miljoen gul den. De medische commissie van de in ternationale amateur atletiek federatie (IAAF) heeft maandag in Frankfurt be sloten tijdens de Europese kampioen schappen (Van 1 t.m. 8 september in Rome) naast de normale dopingcontrole ook testen uit te voeren op het gebruik van anabole steroïden. 9 De Spanjaard Esteban Azkue is in Juan les Pins Europees kampioen trap- schieten geworden. Hij behaalde 194 treffers op een mogelijk totaal van 200. Over de vele kansen die het Neder lands elftal mist: „Aan een boom, zo vol geladen, mist men vijf, zes pruimpjes niet” (Hieronymus van Alphen). Over dokter Fadrhonc: „Als ’t kindje binnenkomt, juicht heel het huisgezin!” (Nicolaas Beets). Over Günther Netzer: „Zo’n middelman, wat heb je er an?” (De Genestet). Over de 2-0 tegen Oost-Duitsland: „En rekent d’uitslag niet, maar telt het doel alleen” (Tollens). Na de ne derlaag tegen Brazilië woensdag: „Verloren illusies zijn gevonden waarheden” (Multatuli). Na de over winning op Brazilië waardoor de fi nale bereikt is: ,,’t Vangt aan, het kloek bedrijf, waar ’t nakroost van zal spreken” (Tollens). Over het pro fessioneel neerleggen van de doorge broken tegenstander: „De nood breekt wet" (Vondel). Over Rinus Michels: „Elke meester moet worden geloofd in zaken die zijn kunst betreffen” (Erasmus). Enzovoort enzovoort. op 1.23, 73. Don Allan (Aus, Liebregts) op 1.23, 81. Henk Prinsen (Ned, Liebregts) op 1.27, 104. Albert Hulzenbosch (Ned, Liebregts) op 8.39, 106. Gerard Vianen (Ned, Caput) 8.44 118. Wil de Vlam (Ned, Liebregts) op 9.20, 124. Lorenzo Alalmo (It, Liebregts) op 14.13. 125. Wim Prinsen (Ned, Liebregts) op 14.39. Puntenklassement: 1. Sercu 86 punten, 2. Karstens (Ned 75, 3. Gualazzini 51. 4. Piet van Katwijk 47, 5. Poppe en Bruyère 36. Het dagploegenklassement1. Cribiori 14 uur, 26 minuten en 12 seconden, 2. De Muer 14.26.27, 3. Cadlou 14.26.37, 4. Caput 14.26.42, 5. Van Vaerenbergh 14.26.42, 7. Liebregts 14.26.42 Algemeen ploegenklassement: 1. Cribiori 51.09.53, 2. Albani 51.10.13, 3. De Muer 51.10.36, 4. Van Vaerenbergh 51.10.43, 5. Plaud 51.11.02, 6. Liebregts 51.11.13 u

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17