in Libanon gepakt Argentijns team wil dag uitstel Ouders bepalen waar pupillen heengaan LISTEN HOPEN kleverpark/van ostadestraat 4 haarlem (023) 251937 Bundesrat tegen verdrag met Praag „Spionnen van Israel u HAARLEMS ORGELCONCOURS BEGINT ill )C Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN JUAN PERON WORDT MORGEN BEGRAVEN HUURVERHOGING STUDENTEN 7 Kind van de dictatuur 99 Enige tijd regen AGENDA pag’na 4 0 lil ■MB 20 (Van een speciale medewerker) Ommezwaai iiimiiiiiimmmmmimiimiiiimimiii Na Dennendal-uitspraak imiiiiimiiiiiiimimmiiiiiimiiiiBiigmiii eigen ontwerpstudie voor: te!:C23-G10 309 houtmarkt 21 perspex lichtbakken neon lichtreklames 11 12 9 12 14 13 17 9 2 3 Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023-319245 Moe?..Geen energie? Sanovite houdt u fit! zacht-krokant gebakken 0 sanovietjes in ’t vertrouwde blauwe pak. i- llll IJmuider Courant Gerard Reve: Losse nummers 50 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie- Mr II C van der Mije. H P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling, f 10.90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,— p.jaar f 123,20, (p. post f 141 i Militaire greep naar de macht in Argentinië verwacht (Van onze correspondent) De Deze krant bestaat uit Weersverwachting van het KNMI (Van onze correspondent) tot woensdagavond: achttien pagina’s AAN HET STRAND f Studietoelagen 12 pet omhoog DINSDAG 2 JULI 1974 64e jaargang nummer 201 9 lisch spionagenet, dat ruim twee jaar in Libanon heeft geopereerd. BEIROET (UPI). De Libanese pers maakt vandaag melding van de arresta tie van t'ien leden van een groot Israe- Hoge druk met zon wordt snel gevolgd door een regenfront dat ons morgen passeert met een vry krachtige zuidwestelijke wind. In de middag 17 tot 18 graden. Zee water 15 graden. Vooruitzichten: Voorlopig nog afwisselend zon en oceaanfronten waardoor het zeer matig strand weer zal zijn. de zelf staatssecretaris. De bewindsman wijst erop, dat hij zich met de huurverhoging van zeven percent aanpast bij de richt lijnen voor de huren, die zijn ambtge noot van volkshuisvesting heeft gegeven in het kader van de Machtigingswet. Ik begrijp zelf maar half wat ik schrijf, laat staan waarom. - Kunst Radio en televisie Kastje kijken Strips Economie Beurs Sport 15, 16, Weg en wiel Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, meiIe geloven! er is nog een modehuis waar je niet alleen direkt voor de deur kunt parkeren, maar waar je öök nog op je gemak - mèt een vers kopje koffie - uit een eigentijdse kollektie kunt kiezen... /MODERN ADVERTENTIES BONN (AP). De Bundesrat, de Westduitse Eerste Kamer, heeft gisteren geweigerd het normalisatieverdrag met Tsjecho Slowakije te aanvaarden. De regeringsmeerderheid in de Bun destag maakt het zeker dat het verdrag de volgende week zal worden geratifi ceerd. Daarmee zullen dan de betrekkin gen tussen Bonn en Praag worden ge normaliseerd. Studenten mogen per jaar 830 gulden bijverdienen zonder hun toelage in ge vaar te brengen. De toelage wordt ver minderd met de helft van wat zij meer bijverdienen. Het gezinsbudget voor ge trouwde studenten boven de 27 jaar wordt gelijk aan dat van een dubbele maximum toelage plus 830 gulden per kind per jaar. Wie wil studeren en ouder is dan 47 jaar krijgt geen studie toelage. In de avond en nacht regen. Mor gen overdag weer opklaringen. Matige tot krachtige wind rui mend naar zuidwest tot west. Minimumtemperaturen omstreeks 13, maxima ongeveer 19 graden. De ommezwaai naar rechts die onder Peron de laatste maanden steeds duide lijker werd, heeft de verschillende poli tieke groeperingen tegen elkaar in het harnas gejaagd. Rechts eist een onmiddellijk aftreden van de minister van Financiën Gelbard, „wegens zijn positieve houding ten op zichte van Oosteuropese landen” waar mee hij handelsakkoorden heeft geslo ten. Verder wordt hem aangewreven de inflatie te bevorderen die de laatste paar maanden sterk toenam. Kort voor zijn dood besloot Peron nog, in overleg met Gelbard, alle werk nemers een maand salaris extra te geven per 1 juli, om de negatieve gevolgen van de inflatie zo ver mogelijk op te heffen,. Conflicten op binnenlands politiek ter rein kunnen met zekerheid worden ver wacht, aangezien de tegenstellingen te groot zijn geworden. De leider is gestor ven. Blijft de vraag wie hieronder het meest zal lijden. (Zie verder op pagina 3) BUENOS AIRES. (AP) De dood van de Argentijnse president Juan Peron heeft waarschijnlijk ook gevolgen voor het programma van de wereldkampioen schappen voetbal. In verband met de officiële rouw van drie dagen, heeft de Argentijnse voetbalbond de Duitse orga nisatoren gevraagd de voor morgen ge plande wedstrijd ArgentiniëDDR uit te stellen tot donderdag. De ontmoeting is overigens niet meer van belang voor de bezetting van de ereplaatsen. LONDEN (AP). Het monument bij het graf van Karf Marx op de Londense begraafplaats Highgate is opzettelijk be schadigd. De schade wordt geschat op ■eker 6000 gulden. Maria Estella Peron, de nieuwe Argentijnse presidente, doet mededeling van het overlijden van haar man. Op de achtergrond ministers van de Argentijnse regering. Solzjenitsin, de vermaarde Russische schrijver die door de machthebbers in het Kremlin als een hond de grens is overgejaagd, woont met zijn gezin in Zürich en geniet van zijn vrijheid door dag in dag uit te schrijven. Zijn boeken waren en zijn niet speciaal voor het westen bedoeld: hij wil zijn landgenoten de ogen ppenen en de brute onderdruk king van de geest in zijn vaderland aan de kaak stellen. Slechts zelden onderbreekt hij zijn kluizenaarsbestaan voor een gesprek met buitenstaanders en nog zeldzamer zijn de interviews, die hij toestaat. Een Amerikaans interview, dat enkele dagen geleden door de NOS werd uitgezonden, was eigenlijk de eerste uitvoerige ex pressie van de auteur over zijn politieke denkbeelden en over zijn indrukken van het westen. In sommige onzichten was die expres sie schokkend en zelfs ontstellend. Niet zozeer wat zijn onthullingen over de terreur in de Sovjet-Unie betreft, want daarvan verwacht men het allerergste Maar wel wat Solzjenitsins begrip van westelijke maatschapnelijke structuren en van de westelijke democratie aan gaat: hij weet er te weinig van! Dat is een harde conclusie, maar zij is onver mijdelijk. Zijn uitspraken wezen op een soms kinderlijke naïviteit, die hem ken merkte als een zeer eenzijdig genie, wiens litteraire grootheid ver bleek uit te stek'en boven zijn filosofisch-nolitieke geschooldheid. Een kind van de dicta tuur, een vreemdeling in de westelijke democratische structuurwetenschap, een rrijhoi'i«hn1ri per intuïtie, deze So’zi°nit- sin, voor wie het te honen is dat hij niet in verkeerde politieke handen valt. De leider van de organisatie zou een zekere Mithkal Tewfik Aboe Maaleeq zijn, die in de Negev, in Israel, Is geboren. De Libanese geheime dienst ontdekte het spionagenetwerk ongeveer acht maanden geleden, nadat het ander half jaar lang gefunctioneerd had. De „Israëlische spionnen” opereerden in een aantal Arabische en buitenlandse ambassades en in Palestijnse vluchtelin genkampen en guerrilla-organisaties, al dus de Libanese persberichten. De Libanese geheime dienst heeft do cumenten en uitrusting voor spionage- activiteit in beslag genomen. Toen Maaleeq werd gearresteerd zei hij aanvankelijk, in Jordanië geboren te zijn. Later gaf hij toe door de Israëli sche geheime dienst aangeworven te zijn. DEN HAAG. Met ingang van het nieuwe studiejaar in september wordt de maximum studietoelage voor studenten aan universiteiten en hogescholen met 12 percent verhoogd. Een uitwonende student met een maximale toelage krijgt het komende studiejaar 6870 gulden (Voorheen 6130 gulden). Daarbij komt nog het collegegeld van 500 gulden en het inschrijfgeld van 100 gulden, in totaal dus 7470 gulden. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 De maximum toelage voor studenten bij het hogere beroepsonderwijs (HBO) gaat met 12 percent omhoog, maar het maximum bedrag is lager dan voor stu denten aan universiteit en hogeschool. Voor studenten bij het hoger beroeps onderwijs geldt namelijk een maximum van 6380 gulden, voorheel 5700 gulden. Staatssecretaris Klein van onderwijs heeft een en ander gisteren a an de Tweede Kamer medegedeeld. In zijn brief kondigt de staatssecreta ris ook een huurverhoging aan van ze ven percent voor de studentenkamers. Deze huurverhoging moet, aldus de staatssecretaris, worden gezien tegen de achtergrond van de verhoging van de toelage en moet naar zijn mening dan ook als gematigd worden beschouwd. Voorheen was de kale huur voor een studentenkamer 16 percent van de maximale beurs. Doordat de toelagen nu sterker stijgen dan de huur is de ver houding gunstiger geworden, aldus de UTRECHT. De ouders van Nieuw-Dennendalpupillen mogen bepalen waarheen hun kinderen vanuit het paviljoen Lorentz op Dennendal worden geëvacueerd. Dat kan zijn naar een andere inrichting, maar ook mogen de pupillen (circa 40) als groep worden overgebracht naar een vakantie- of con ferentieoord. Dit deelde beheerder Bren- ninkmeijer gisteravond laat mee aan het bestuur van het Ouderberaad Zwakzin nigenzorg. De ouders overleggen vandaag met de groepsleiding wat zij zullen doen: of in het paviljoen blijven zitten, óf naar een ander oord uitkijken. (Zie verder pag. 2) Ex-president generaal Lanusse is daarentegen van mening dat weer een militaire junta gevormd moet worden, hij heeft daarbij de steun van een groot aantal officieren. Het overkoepelend orgaan van de vak bonden (CGT) heeft volledige steun toe gezegd aan vice-presidente Isabelle, Pe ron en moeilijkheden zullen dan ook wel niet uitblijven. Aan de linkerzijde is een front gevormd, de „Juventudes Politi- cas Argentinas” (Politieke Argentijnse Jeugd), bestaande uit peronisten, radica len, linkse christen-democraten, commu nisten en socialisten. In afwachting van een eventueel in grijpen door de strijdkrachten in het regeringsproces zijn velen van hen on dergedoken, terwijl de guerrillagroep „Montoneros” al heeft laten weten zich tegen een militaire machtsovername sterk te zullen verzetten. BUENOS AIRES Ex-president Arthuro Frondizi anti-peronist verklaarde kort geleden: „Ons land bevindt zich in een gevaarlij ker situatie dan ooit tevoren”, en nu, na Perons dood, heeft hij zijn bewering herhaald. „De grote lei der” is gestorven, hij wordt morgen begraven en niemand weet precies welke gevolgen dit zal hebben. Niet alleen op binnenlands politiek ter rein, maar ook in Latijns Amerika. De mogelijkheden variëren van coa litieregering met Perons echtge note, Isabelle, als interim-presiden- te, tot chaos en militaire junta. Het laatste schijnt een van de meest- aannemeijjke alternatieven te zijn, hoe wel de opperbevelhebber van de Ar gentijnse strijdkrachten, generaal Lean dro Anaya, in een verklaring zei dat de strijdkrachten „strikt respect hebben voor de politieke macht waaraan zij ondergeschikt zijn.” F u A. V Haarlem, orqelstad bij uitstek, beleeft vanavond een koorconcert van oude muziek in de Grote Kerk de opening van het internationale orgelconcours, dat morgenavond wordt voortgezet met het deelnemersconcert, donderdag met de improvi- satiewedstrijd en vrijdag met het juryconcert. De foto toont de vier deelnemers aan dit Holland-Festivalevenement; op de bank de Duitser Egidius Doll, rechts daarvan de Oostenrijker Gottfried Frieberger, links achter de Amerikaan Merill Davis en rechts achter de Duitser Peter Bares.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1