Ouders verliezen kort geding tegen Hendriks en W.A.-Stichting Amsterdamse abortuskliniek gesloten OPNIEUW KRITIEK VAN NAVO OP DEFENSIEBEZUINIGINGEN AMSTERDAMSE HOOFDINSPECTEUR G. TOO RENAAR: Rechercheurs uit publiek recruteren 1! tl d I I „Conflict in Russische leiding” Ernstige droogte op de Dennendal mag ontruimd worden Bovenwindse Eilanden PHILIPSBURG, ST. MAARTEN (ANP). De droogte die de Bovenwind se Eilanden St. Maarten en St. Eustatius nu al maandenlang teistert, neemt nu ernstige vormen aan. Mensen staan uren geiten sterven van honger en dorst, omdat in de rij voor een emmertje drinkwater, de waterputten uitdrogen of alleen brak water bevatten. qitPEWg] iall I Werknemer Howard Hughes krijgt schadevergoeding all DINSDAG 2 JULI 1974 BINNEN- EN BUITENLAND D 2 (Van onze Haagse redacteur) Nieuw bestuur Onverdraagzaamheid NA DODELIJKE ABORTUS Libanees blad: Reactie Zelfmoord (Van onze correspondent) ZWAARDERE STRAFFEN IX J* 8'- VEEL GRONDIGER Zeer uitvoerig f Na het kort geding: v.l.n.r. mej. mr. M. de Vin, vertegenwoordigster van de staat, mr. A. de Bruyn, juridisch adviseur van het ministerie van Volksgezondheid en mr. R. de Jonge, advocaat van de W.A.-stichting. WEERRAPPORTEN I 1 (ADVERTENTIE) F 4 4 j Deze vrijwillige sluiting is een gevolg van een gesprek tussen de Amsterdamse hoofdofficier van justitie, mr. J. F. Hart suiker en de beide doktoren van de kliniek. De hoofdofficier heeft daarin gesteld dat „gezien de methoden die in de kliniek werden toegepast hij niet de verantwoording wenste te dragen dat dit soort ongelukken met dodelijke afloop zich zou herhalen”. Mr. Hartsuiker heeft beide doktoren medegedeeld dat hij tot in beslagneming der gehele apparatuur van de kliniek zou overgaan als zij niet zelf hun kliniek zouden sluiten. Tegen beide medici loopt nog een gerechtelijk vooronderzoek terzake van dood door schuld. Aantal uren zon: 2 tot 12. Minimum tempe ratuur: omstreeks 13 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. AMSTERDAM (ANP). De abortus kliniek „Het Sarphati-huis” in de ge lijknamige straat in Amsterdam, waar in mei j.l. een dodelijk afgelopen abortus van een 37-jarige Belgische vrouw werd verricht, heeft gisteren zelf haar deuren gesloten. Patiënten die zich nu aanmel den worden naar andere klinieken ver wezen. nnw wzw ono w 28 32 1 1 2 18 2 3 2 2 0.1 1 15 0 0 7 0 0.6 0.1 0 0 4 50 0 0 0 1 0 o 2 0 0 0 Maar als je tegelijk bedenkt dat deze 12 weken vergende opleiding de zwaarste voor het politievak is die men in de VS kent, dan wordt het toch al gauw duide lijk dat de Nederlandse opleiding veel grondiger is”. De heer Toorenaar ziet ook duidelijk de feilen van de Nederlandse opleiding. „Enerzijds overmatig grondig, en ander zijds verstoken van wat een gespeciali seerde politieman nodig heeft. En een rechercheur wordt steeds meer een spe cialist, die in de toekomst een hogere vooropleiding nodig heeft dan nu”. Natuurlijk moet iedereen die bij de politie komt, op de hoogte worden ge bracht van bepaalde, voor een politie man elementaire zaken. Maar wat moet Directe sollicitatie is een van de „stok paardjes” die de heer Toorenaar uit de VS heeft meegenomen andere zijn geldmiddelen om inlichtingen te kopen, meer mensen om het werk te doen en zwaardere straffen voor bepaalde delic ten, om Nederland minder aantrekkelijk te maken voor de mensen die bij be trapping hier nooit zo’n hoge straf zul len krijgen als in andere landen voor hetzelfde delict. zou zjjn overgebleven, zo werd in gezaghebbende kringen op gemerkt. Indien de uitgaven voor defensie beneden een be paalde grens worden verminderd, doet het er verder weinig meer toe, of de rest wel of niet wordt uitgegeven. i i Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Innsbrück Lissabon Londen Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Aanvankelijk zonnig, later kans op een bui. Warmer. wnw w wnw wnw w wnw w w wnw zw w nw n w no wzw ozo w wzw wnw zw nno w 18 18 18 17 19 17 18 18 18 20 15 31 25 20 23 19 27 37 21 20 12 11 11 13 11 12 10 13 14 11 6 21 17 12 11 9 11 22 10 8 17 19 16 17 8 17 19 16 18 17 23 20 Wht i® binnen- en buitenland i i 1 De hoop wordt gevestigd op het nieu we bestuur, dat nog niet door Gedepu teerde Staten van de provincie Utrecht en door het college van B. en W. van Utrecht is genoemd, maar dat gisteren reeds vergaderde. Na een ontruiming zou het nieuwe bestuur op korte termijn tot een splitsing van Dennendal kunnen komen, wat meteen terugkeer van Carel Muller en de zijnen mogelijk zou maken. huidige, hoge, sociale en economische niveau bereikt. Indien dit schild wordt afgebroken en er ontstaat een crisis door het Russische streven naar uitbreiding van zijn invloedssfeer, dan blijft er van de sociale en economische verworvenhe den niets over. De reactie op de Nederlandse plannen zal zeker niet onderdoen voor die welke destijds op de Deense werd gegeven. Dit is niet slechts een gevolg van het feit dat Denemarken niet, en Nederland wel deelneemt aan de onderhandelingen over wederzijdse en evenwichtige troepenver mindering in Midden-Europa al heeft minister Vredeling reeds aangekondigd dat de vermindering van aanwezige pa rate troepen afhankelijk is van het welslagen van deze onderhandelingen maar ook van de rol die Nederland in Europa en het bondgenootschap speelt en ook vaak wil spelen. Met name in kringen van het Belgi sche ministerie van Defensie zou men bevreesd zijn voor een „aanstekelijk” Nederlands voorbeeld. Indien een land collectieve zelfmoord wil plegen kan niemand dit verhinderen, zo werd opgemerkt. Nederland heeft achter het schild van de NAVO zijn zij hebben om de belangen van patiën ten te waarborgen, in feite gebruiken voor het oplossen van een conflict tus sen personeel en bestuur. „Wanneer de ouders menen dat het in het conflict rond Dennendal slechts gaat om een geschil tussen bestuur en personeel, dan geven zij er blijk van aard en omvang van het gecompliceerde conflict beslist onvoldoende te onderkennen”. Madrid Malaga Mallorca Nice Parijs Rome Split Wenen Casablanca Istanboel Las Palmas licht bew. Tunis onbewolkt uur uur Het PvdA-kamerlid Drenth, die het voorlezen van de uitspraak bijwoonde, zei thans weinig mogelijkheden meer te zien voor Nieuw-Dennendal. Het kabinet heeft zich achter het beleid van staats secretaris Hendriks geschaard, die - met de commissie-Langemeijer - tot de con clusie is gekomen dat het slepende con flict alleen nog door (tijdelijke) ontrui ming is op te lossen. De inwoners van het Franse deel lo pen grote afstanden om water te halen uit nog bruikbare putten. Want velen kunnen het zich namelijk niet permitte ren vijf Antilliaanse gulden (ongeveer acht Nederlandse gulden) te betalen voor een kubieke meter water, dat per tankwagen wordt aangevoerd. Het is de bedoeling dat dit als drinkwater wordt gebruikt en het putwater als waswater. Het schijnt echter dat al vele armen gedwongen zijn van het brakke putwa ter te drinken. LOS ANGELES (AP). Een federale jury heeft gisteren Robert Maheu in het gelijk gesteld tegen zijn voormalige werkgever, de multi-miljonair Howard Hughes, in een zaak waarin Maheu een schadevergoeding eist van 17.3 miljoen dollar. Het bedrag van de uiteindelijke scha devergoeding zal binnen twee maanden worden vastgesteld, in een afzonderlijke zitting. De uit zes personen bestaande jury heeft vier dagen over de zaak beraad slaagd en het proces heeft ongeveer vier maanden geduurd. toegeven aan eventuele oplossingen die beheerder prof. Brennikmeyer wellicht nog voorbereidt. Het vonnis van de Haagse rechter is zeer uitvoerig. De ouders hebben de contractuele relatie met de WA-stichting en-of de staat niet kunnen waarmaken. Hun betoog dat een wanprestatie wordt geleverd, hebben zij derhalve niet kun nen funderen. De ouders hebben evenmin kunnen waarmaken dat het bestuur van de stichting, teneinde rechtsgeldige beslui ten te kunnen nemen, volgens de statu ten minstens vijf leden zou dienen te tellen. Bovendien is het ontruimingsbe- sluit van 8 februari voorzien van vijf handtekeningen. Het valt overigens niet in te zien waarom de staat onbevoegd zou zijn gevolg te geven aan het verzoek van de stichting om behulpzaam te zijn bij het ontruimingsbesluit. De Haagse rechter ontkent dat de stichting en de staat bevoegdheden, die Van dat verblijf in de VS heeft de heer Toorenaar gebruik gemaakt om de niet onaanzienlijk geachte FBI-opleiding te volgen. Thans is hij de derde Neder landse politieman die op deze opleiding kan terugzien. Was deze nuchtere en gemakkelijk pratende man ervan onder de indruk? „Ik heb er veel van kunnen opsteken omdat ik mijn achtergrond en ervaring als politieman heb. In dat licht gezien is het een uiterst waardevolle opleiding gebleken. Op veel zaken heb ik een andere kijk gekregen. BEIROET (UPI). Volgens een links blad in Libanon, het weekblad „Al Das toer”, is binnen de Russische leiding een ernstig conflict gerezen naar aanleiding van partijleider Breznjevs steun voor de Amerikaanse bemiddelingspogingen in het Midden-Oosten. Er bestaan zodanige scherpe tegenstel lingen tussen de personeelsleden, en er is zoveel onverdraagzaamheid, niet slechts binnen Dennendal als geheel maar zelfs binnen de verschillende groe pen waar een zekere mate van een drachtigheid onontbeerlijk is, dat de be langen van de patiënten ernstig in het gedrang dreigen te komen wanneer het conflict niet op de een of andere wijze wordt doorbroken. Het Nederlands-Antilliaanse eiland St. Eustatius heeft nog steeds geen waterlei ding, noch een zeewaterdestilleerderij. Het putwater wordt steeds zouter door het stijgen van het peil van het zeewa ter. Er is nog geen noodsituatie op het eiland, maar de toestand wordt wel kritiek omdat de prijs van het drinkwa ter met de dag stijgt en de Statianen uren in de rij moeten staan voor één emmertje. De reactie van de overige NAVO- landen op de plannen van de Nederland se regering zal, zoals bekend, worden gepubliceerd op 11 juli, tezamen met de defensienota. Bovendien zal de secreta- ris-generaal van de NAVO, mr. Luns, de Nederlandse regering in kennis stellen van dat deel van deze reactie dat om veiligheidsredenen niet kan worden ge publiceerd. Toen de Deense regering een reorgani satie van de defensie wilde doorvoeren In de Noordlimburgse plaats Affer- den is gistermiddag de 48-jarige F. Nij- enhof uit Nijmegen tijdens het kersen plukken uit een boom gevallen en over leden. De man verbleef op een camping in Afferden. De 61-jarige C. van der Ende uit Monster is gisterochtend om het leven gekomen toen hij op het terrein van een constructiebedrijf in zijn woonplaats te rechtkwam onder vier stalen ramen van driehonderd kilo per stuk. Een aantal van zijn collega’s was bezig met een kraanwagen de ramen op een vrachtauto te laden. De Belgische oud-mijnwerker Louis Luypaerts. die in het Belgische Hechtel het wereldrecord levend-begraven-zijn probeert te verbeteren, heeft besloten aan zijn vrijwillig ondergronds verblijf nog wat dagen toe te voegen. Luypaerts. die zich op 13 april liet „kisten”, was van plan 85 dagen onder de grond te blijven. Dan zou hij het bestaande we reldrecord met zeven dagen hebben ver beterd. Dezer dagen kreeg zijn vrouw echter een Amerikaans tijdschrift in handen, waarin stond dat een Britse vrouw het onder de grond honderd da gen had uitgehouden. De Belg is zo vastbesloten toch wereldrecordhouder te worden dat hij zijn verblijf met zestien dagen tot 101 dagen heeft uitgebreid. Minister Van Agt van Justitie heeft de justitie-commissie uit de Tweede Ka mer meegedeeld dat het onderzoek tegen het AR-Kamerlid mr. J. N. Scholten is beëindigd. Het onderzoek van de FIOD naar mogelijke belastingdelicten heeft niet tot een proces-verbaal geleid, aldus de minister. O In de Arnhemse rosse buurt is een Marokkaan van tweeduizend Duitse Marken beroofd. Hij zou met een mes zijn bedreigd. Naar aanleiding van de beroving heeft de Arnhemse politie een achttienjarige prostituee en haar 25-jari- ge beschermer ingerekend. Op de Oosterschelde ter hoogte van Stavenisse is gistermiddag het binnen vaartschip Lena Margaretha uit Gronin gen gezonken. De vijf opvarenden een loods, de schipper en zijn drie kinderen konden zich met een rubber boot in veiligheid brengen. Speciale commissies van Joegoslavi sche academici hebben met algemene stemmen de conclusie van de commu nistische partij verworpen dat acht do centen van de universiteit van Belgrado ongeschikt zouden zijn om college te geven. Dit is gisteren meegedeeld. Het zal nu ongetwijfeld komen tot een con frontatie met de partij, die de acht docenten ontslagen wil krijgen omdat zij zich tegen de gedragslijn van de partij verzetten. Een zesjarig meisje uit het Noord- brabantse Berghem is tijdens een logeer partij bij haar oma in Oss in een vijver gevallen en verdronken. Het driejarig dochtertje van de fa milie Van den Biggelaar uiit Best is gistermiddag in haar woonplaats onder de sneltrein Eindhoven-Boxtel geraakt. Het ongeluk gebeurde toen het kind, dat aan de hand van een ouder zusje bij de spoorwegovergang liep, zich plotseling losrukte en onder de aanstormende trein rende. De Poolse minister van Buitenlandse Zaken Olszowski is gistermiddag samen met zijn vrouw op de militaire vliegba sis Ypenburg bij Den Haag aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen aan ons land. De Poolse minister heeft gisteren een ontmoeting gehad met on der andere premier Den Uyl en zijn ambtgenoot Van der Stoel. Malta zal met onmiddellijke ingang de rente- en aflossingsbetalingen hervat ten op een Brits krediet die het sedert 1962 geweigerd heeft. Londen heeft zich zijnerzijds bereid verklaard technische hulp ter waarde van een miljoen pond verspreid over verscheidene jaren, te verstrekken. Met de overeenkonvt schijnt de strijd om de hoogte van de huur van het Britse steunpunt op Malta dat jarenlang de betrekkingen tussen beide landen vertroebelde, voorbij. A West-Duitsland heeft gisteren offi cieel verzocht te worden toegelaten tot de ontwapeningsconferentie in Genève. De algemene vergadering van de VN moet over dit verzoek beslissen. Alge meen wordt aangenomen dat ook de DDR om toelating zal vragen. De algemene verkiezingen in Ijsland zijn geëindigd in een „gelijk spel” tussen de linkse coalitie-regering en de opposi tie en premier Olafur Johannesson heeft gisteravond aangekondigd vandaag te zullen aftreden. De leider van de onaf hankelijke partij, Geir Hallgrimsson zei te verwachten opdracht voor de vorming van een nieuwe regering te krijgen. Belangrijke zaak in de verkiezingscam pagne was de Amerikaanse (NAVO) ba sis te Keflavik. Johannessons coalitie wilde opheffing van de basis, maar de onafhankeliike partij had behoud van de basis beloofd. A Geheel volgens verwachting heeft de Russische geheime politie een onofficieel congres van werkloze joodse weten schapsbeoefenaars verhinderd, dat giste ren in Moskou zou beginnen in de woning van de natuurkundige Woronel. Voor de woning namen rechercheurs van de KGB drie personen mee die aan het congres hadden willen deelnemen. Ze verhinderden westerse journalisten de toegang tot het huis. Geen der bui tenlandse geleerden die naar Moskou hadden willen komen om het congres bij te wonen heeft een inreisvisum ontvan gen. Enkele uren na het bekend-worden van de uitspraak wist het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne niet mee te delen wat de staatssecretaris nu in de praktijk gaat doen: ontruimen of In deze kringen werd herinnerd aan wat president Nixon tijdens zijn bezoek aan Brussel, vorige week, heeft ver klaard, namelijk dat „onevenwichtige re ducties van de conventionele strijd krachten in Europa gevolgen kunnen hebben die veel verder gaan dan het aantal manschappen of de bedragen waarop zij betrekking hebben, omdat zij tot een kettingreactie kunnen leiden”. „Ik zie heus wel een kans zo’n twintig man uit de burgerij direct de goede op leiding te geven”, zegt de Amsterdamse politieofficier, die aan het hoofd staat van langzamerhand Nederlands zwaarst- belaste rechercheteam onder andere de moordbrigade en die in de afgelo pen jaren tot ver buiten de landsgrenzen faam heeft weten te verwerven in zijn jacht op drughandelaars Nog enkele maanden geleden werd de heer Toore naar als getuige gedagvaard i een pro ces over verdovende middelen in San Francisco. een rechercheur beginnen met zaken als Vogelwet, Hinderwet, verkeersregels? Waarom zou hij niet buiten de ervaring van de straatdienst in uniform kunnen? Kennis van de Vogelwet is natuurlijk wel nuttig wanneer je ermee te maken kunt krijgen, dus als rijkspolitieman. Maar een rechercheur heeft andere din gen nodig, zegt de heer Toorenaar, voor al nu besloten is voor de rijkspolitie- korpsen 100G man meer aan te trekken en voor de gemeentelijke korpsen 750. AMSTERDAM Hoofdinspec teur G. J. Toorenaar van de Am sterdamse recherche zou graag ad vertenties in de krant zien waarin om sollicitanten voor het vak van rechercheur wordt gevraagd. „Nu worden zij hiervoor pas opgeleid nadat zij een aantal jaren uniform dienst achter de rug hebben en za ken hebben geleerd die het re cherchevak nooit vraagt. Maar Binnenlandse Zaken wil er niet van horen. We hebben het al zo vaak voorgesteld”. DEN HAAG De paviljoens Lo rentz en Van ’t Hoff alsmede de dépendance De Witte Hull van Den nendal mogen worden ontruimd. Dit heeft de vice-president van de Haagse rechtbank gisteren bepaald in het kort geding dat een groep Nieuw-Dennendalouders vorige week heeft aangespannen tegen het bestuur van de Willem Arntszstich- ting, dat op 8 februari tot de slui ting besloten heeft, en tegen staats secretaris Hendriks van Volksge zondheid, die dat besluit thans wil uitvoeren. De ouders hebben op geen enkel punt gelijk gekregen en moeten zowel de eigen proceskosten betalen als die van de twee tegen partijen. Ze zijn begroot op 500 voor elk van de partijen. Tegen die steun zouden zich volgens „Al Dastoer” hebben gekeerd premier Kosigin en de politburoleden Soeslov en Sjelepin. Zij zouden aansturen op een spoedbijeenkomst van het Centrale Co mité om Breznjev te kapittelen. „Al Dastoer” noemde „kringen met nauwe banden In de Sovjet-Unie” als bron van zijn bericht. De uitspraak van de vice-president werd onmiddellijk doorgebeld aan de staatssecretaris en aan de secrataris-ge- neraal van het departement, die beiden opgelucht reageerden, omdat zij niet al leen juridisch gelijk hebben gekregen, maar ook begrip hebben gevonden voor hun akkoord gaan met de ontruiming. Niet valt in te zien, aldus de Haagse rechter, waarom bestuur van de WA- stichting niet in redelijkheid tot de overtuiging kon komen dat het langdu rig en onverminderd voortbestaan van twee sterk strijdende personeelsgroepe- ringen, die acties voerden waarin patiën ten en hun familieleden betrokken raak ten, noopte tot (tijdelijke) sluiting van paviljoens en (tijdelijke) overplaatsing van patiënten. Evenmin valt in te zien dat de stich ting en de staat na een periode van opschorting in redelijkheid niet alsnog tot oodrvoering van de voorgenomen sluiting konden overgaan. Want de voortgezette pogingen tot verzoening van de bestaande tegenstellingen zijn mis lukt. Ook scheiding van de strijdende personeelsgroeperingen is niet mogelijk gebleken. 2.50 uur en uur en Op Sint Maarten wordt vooral de Franse helft door de aanhoudende droogte getroffen. Het heeft ook daar al vijf maanden niet geregend. Vele vee houders zijn hun vee kwijt geraakt en zij die nog vee hebben betalen voor een baal hooi dat uit het Antilliaanse eiland Dominica wordt ingevoerd twee en een halve dollar. BRUSSEL (ANP). In kringen van het secretariaat- generaal van de NAVO te Brussel is gisteren opnieuw kritiek geoefend op de Nederlandse defensieplannen. Het is geen geheim dat indien de oorspronkelijke plannen zouden zijn uitgevoerd, er niets van de Nederlandse defensie die, op zijn zachtst gezegd, geen warm onthaal bij de overige NAVO-landen vond, zette mr. Luns de bezwaren van deze landen tevens in een persconferen tie uiteen. Hiervan is in het geval van Nederland afgezien. In deze kringen werd het argument, als zou Nederland eenvoudig niet meer bij machte zijn het geld voor zijn defen sie op te brengen, verworpen. Onder andere de Westduitse minister van De fensie, Georg Leber, heeft erop gewezen, dat Nederland bezig is een der rijkste landen van Europa te worden. Indien het zijn defensie wil terugschroeven, is dit een kwestie van politieke wil, het leggen van andere prioriteiten, maar niet van onmacht. zw. bew. onbewolkt half bew. half bew. half bew. Den Helder half bew. half bew. licht bew. zw. bew. Z.-Limburg half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt geh. bew. licht bew. licht bew. zw. bew. onbewolkt half bew. Luxemburg onbewolkt onbewolkt windstil 36 onbewolkt windstil 29 onbewolkt windstil 30 onbewolkt nnw 24 onbewolkt wzw 22 onbewolkt windstil 26 onbewolkt ono zw. bew. w 23 zw. bew. windstil 30 onbewolkt WOENSDAG 3 JULI Hoog water 2.50 uur en 15.16 Laag water 10.52 uur en 23.19 WOENSDAG 3 JULI 1K op 4.25 uur onder 21.03 uur Maan op 20.16 uur onder 3 25 uur Inspecteur Toorenaar (Bijzondere Za ken”) heeft, naast de moordbrigade en de verdovende middelen, ook de oplich ting en zwendel onder zich, alsmede de ambtsmisdrijven, het illegaal vuurwapen bezit en gedeeltelijk de coördinatie van roofovervallen. Dat wordt aangepakt met 100 man: „Ik zou er zo 50 bij kunnen hebben. We moeten thans werk laten liggen, maar door een gerichtere aanpak zijn we er vorig jaar wei in geslaagd 65 percent meer zaken tot klaarheid te brengen dan in het jaar daarvoor”. De drughandel is evenwel zijn groot ste probleem, omdat zijn mensen hier worden geconfronteerd met een toene mende hardheid. „Iemand die een pakje heroïne bij zich heeft dat een paar miljoen gulden waard is, loopt natuurlijk niet het risico het te laten afpakken door iemand met een knuppel op zak; hij is gewapend. Dus wat zie je? Drughan delaars zijn omgeven door een meestal zwaar gewapende lijfwacht. En dat be tekent dat onze mensen er ook tenmin ste met z’n zessen en met getrokken pistool op af moeten. i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2