Peron richtte eigen populariteit te gronde doelwit aanslagen Nixon geen tijd rechtbanken Verhouding PvdA-CDA stelt Opvolger ds. King spreekt Aantjes teleur van samenzwering Mini-natie vreest chaos Voormalige CIA-agent Howard Hunt vertelt: was Verklaring rechter na BEJAARDE VROUW VERMOORD Inbraak bij Ellsbergs psychiater amateuristische klucht opmerking Giscard „Britse booreilanden voor „kuren” Stuurloos schip kan reis hervatten Chileense junta treedt af 99 Bezorgde vader b i Eigenaar mag vuurwapen installeren Twee arrestaties Proces-Klarsfeld „VERBAND MET MOORD OP KENNEDY” iil BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG Kerk Schatkist Balletdanseres 99 Geen geweldenaar «MtW Ot Slot van mislukte „come-back Zeventien jaar lang is er woordvoerster van ffer- Nij- rsen ver- ping een itse mes de een ari- irie ber (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) Scotland Yard verklaarde desgevraagd dat iedere eigenaar van een booreiland gerechtigd is een machinegeweer of wat voor een vuurwapen dan ook te installe ren om zich wie dan ook van het lijf te houden, mits dit buiten de 12 mijls-zone gebeurt Wijlen president Juan Peron van Argentinië en diens vrouw en huidige opvolgster Isabelle Peron. (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON Evenals de inbraak in het Watergate-kantoor WASHINGTON (DPA, AP). Na de moord zondag op de moeder van de eveneens vermoorde dr. Martin Luther King, de 69-jarige Alberta King, trekken de strijders voor gelijke burgerrechten de lezing van de politie sterk in twijfel dat de aanslag het werk is geweest van maar één man. uit iven een te- van ntal een auto eeft Ka gen 1 is [OD eeft dus fa- is der ikt. dat de ing ein ouis htel ■zijn aten blijf arts, was 1 te we- ver- auw in •itse da- zo r te tien van en- lin- ivi- ene nu- do- ado te Het on- cht zij rtij rd- er- ver ing at- ert ich he nd te rtft de Ita len fi- tot ve, 7N le de de ■el n- de •1. :FS m n. an li ra •ij nd en si- aft te if- tei ng >n. n- a- tie de de dse len aa ien ;en eft m- ijn BAARN(ANP). In haar woning in Baarn is vermoedelijk zaterdagavond de 71-jarige weduwe A. Bax-Seip door wurging om het leven gebracht. Het stoffelijk overschot van de bejaarde vrouw werd gisteren gevonden. Aan de wurging is vermoedelijk een worsteling voorafgegaan. De politie denkt aan een roofmoord, want in de woning werd een enorme chaos aangetroffen. In verband met deze zaak heeft de politie twee inwoners van Baarn, resp. 24 en 37 jaar oud, aangehouden. De 37- jarige man was vroeger huisvriend van de vrouw. Beide mannen ontkennen iets met de moord te maken te hebben. Zaterdagavond kreeg de politie bericht van een bewoonster van dezelfde straat als die waar de vermoorde vrouw woon de. De vrouw zei dat een man die zich voordeed als inner van hondenbelasting huis aan huis aanbelde. Ze gaf een nauwkeurig signalement op Een buurt onderzoek leverde niets op. Toen de politie gisterochtend met de moord werd geconfronteerd, werd het onderzoek naar de aanbellende man weer opgenomen. Dat leidde naar de 24-jarige man. De verdenking tegen hem werd nog ver sterkt door een tip, waarover de politie geen verdere mededelingen wil doen. Enkele uren na de eerste arrestatie werd een voormalig kostganger en huis vriend van het slachtoffer aangehouden. Het onderzoek duurt nog voort. om er zeker van te zijn dat hij niet op zijn kantoor was. Tot zijn schrik be merkte hij echter dat Fieldings auto op de gebruikelijke plaats geparkeerd stond. Hunt probeerde daarop Gordon Liddy met zijn walkie-talkie te bereiken maar kon geen contact met hem maken omdat de walkie-talkie dezelfde golflengte ge bruikte als een taxibedrijf. Hunt ging toen in zijn huurauto naar Liddy die buiten het gebouw waar Fielding zijn praktijkkantoor had, op wacht stond. Hij trof Liddy aan op een belendend par keerterrein en zag tegelijkertijd de ploeg inbrekers naar buiten komen. Zij vertelden dat de buitendeur niet geopend was geweest, zoals zij van tevo ren hadden geregeld, zodat zij een raam hadden moeten forceren. In Fieldings kantoor hadden zij ook de deur van een archiefkast moeten openbreken. Omdat zij sporen van de inbraak op deze ma nier niet konden uitwissen, besloten zij de overhoop gehaalde archiefstukken te laten liggen om de indruk te wekken dat iemand had ingebroken die op zoek was naar narcotica. Zoals gemeld werden geen documen ten over Ellsberg aangetroffen. Het eni ge resultaat van de inbraak was dan ook een polaroid-foto van Fieldings archief, genomen om de inbrekers in staat te stellen de stukken weer op hun juiste plaatsen terug te zetten. Als klap op de vuurpijl bleken Hunt en Liddy over onvoldoende contanten te beschikken om de inbrekers uit te beta- (Van een speciale verslaggever) BUENOS AIRES. Wat eigenlijk één van de meest grootse „come-backs” van de geschiedenis had moeten worden, heeft uiteindelijk geresulteerd in een min of meer tragische afgang. Juan Domingo Peron had de sfeer van rond 1950 willen herstellen, toen hij en zijn toenmalige vrouw Eva als ware helden werden vereerd, maar dat bleek onmogelijk. Wel werd hij na 17 jaar als balling in het buitenland te hebben doorgebracht als die held ingehaald. Maar dat was slechts het restant van de mythe, die de Argen tijnen tijdens zijn afwezigheid rond hem hadden opgebouwd. HILVERSUM (ANP). Mr. W. Aan tjes, fractie-leider van de AR in de Tweede Kamer is teleurgesteld over de geringe vorderingen die er zijns inziens in het afgelopen parlementaire zittings jaar zijn gemaakt tussen de PvdA en de christen democratische partijen. „We hadden na een jaar verder moeten zijn”, zei h(j gistermiddag in het NOS-radio- programma „Den Haag Deze Week”. Ook het feit dat de PvdA zich niet afzet tegen de houding van de PPR inzake bijvoorbeeld de NAVO, kan volgens mr. Aantjes geen bijdrage zijn tot de groei van een betere verstandhouding. stierf Eva met grote ging autoriteiten niet thuisgebracht konden worden) naderde tot op zeer korte af stand van een van de Britse booreilan den in de Noordzee. Het zondagsblad had daarop de veronderstelling geuit dat dit vaartuig een verkenningsactie voor de Arabieren uitvoerde die uit angst voor concurrentie van plan zouden zijn de olieboringen in de Noordzee te hinde ren. Scotland Yard verklaarde bij na vraag van niets te weten. Op het ministerie van defensie werd meegedeeld dat men van het vaartuig had gehoord, maar dat de verantwoordelijkheid voor de be scherming van de Britse booreilanden bij het ministerie voor handel en indus trie ligt. Hier vertelde men eveneens van het vaartuig te hebben gehoord. Op dit ministerie werd aan de affaire overigens niet al te zwaar getild. Men meldde, dat het ministerie voor energie verantwoor delijk was voor de beveiliging van de booreilanden. Luther Kings opvolger, dominee Ralph Abernathy, sprak openlijk van een sa menzwering. Na een bezoek aan.de stu dent Marcus Wayne Chenauls, die „Mam King” doodschoot, in de gevangenis, zei Abernathy: „Ik geloof dat hij lid is van een samenzwering, die tot voor de dood van John F. Kennedy reikt. Ik geloof niet, dat een eenling John F. Kennedy gedood heeft. Ik geloof niet, dat een eenling Martin Luther King jr. gedood heeft. Ik geloof niet dat een eenling Robert Kennedy gedood heeft, of me vrouw Martin Luther King sr. Ik ben zelfs niet zeker over de verdrinkingsdood van A. D. King”, (de laatste was de broer van Martin Luther, die in 1969 dood werd aangetroffen op de bodem van zijn zwembad bij zijn huis). Ook Abernathy stond op de lijst met tien namen die werd gevonden in de woning van Chenault. Allen zijn strij ders voor burgerrechten. Men veronderstelt dat de dader het had gemunt op Martin Luther King sr., maar zondag preekte een andere predi kant. King trad de kerk binnen op het ogenblik dat de schoten vielen. KEULEN (DPA). De president van de rechtbank waarvoor de Duitse Francai.se Beate Klarsfeld terechtstaat, heeft naar aanleiding van een opmer king van president Valery Giscard d’Es- taing verklaard, dat de Duitse recht spraak „volledig onafhankelijk” is. Giscard d’Estaing had via zijn ambas sadeur in Bonn geopperd dat voor de rechtbank in Keulen ook Franse getui gen zouden worden gehoord. Mevrouw Klarsfeld wordt ten laste gelegd dat zij heeft geprobeerd het voormalige hoofd van de S.D. in Parijs, Kurt Lischka, uit zijn woonplaats Keulen naar Frankrijk te ontvoeren. In Frankrijk is over Lisch ka de doodstraf uitgesproken. De arres tatie van Beate Klarsfeld heeft in Fran- om zijn terugkomst geroepen, maar al die tijd werd dat door de machthebbers verij deld. Dat maak'te Perons faam en popu lariteit ten onrechte groter. In 1972 vroeg president Lanusse hem om terug te keren en het land uit de economische chaos te halen. Een handige zet met tragische gevolgen. Want Peron, een ou de van dagen eigenlijk, hielp daarmee zijn eigen populariteit om zeep. LONDEN. Geruchten als zouden Arabische terroristen vanuit Rotterdam per schip willen proberen Britse boorei landen in de Noordzee op te blazen, worden door de Britse autoriteiten met een korreltje zout genomen. Het Britse populaire blad The Sunday People had dergelijke geruchten verspreid naar aan leiding van een incident dat midden vorige week plaats vond. Een onbekend vaartuig met de identi- teitstekens FC 242 (die overigens door de Dit vertelde de voormalige agent van de buitenlandse inlichtingendienst (CIA) Howard Hunt gisteren op de rechtszit ting waar onder meer ook John Ehrlich- man terechtstaat wegens belemmering van de rechtspraak. Ehrlichman heeft ontkend van tevoren iets van de inbraak te hebben afgewe ten, hoewel memoranda aantonen dat president Nixons privé-kraakploeg met hem overleg pleegde over een „onder handse operatie” om aan voor Ellsberg belastend materiaal te komen. De opzet was om deze belastende gegevens be kend te maken en daarmee het aanzien van Daniel Ellsberg, die toen terecht stond wegens het openbaar maken van de geheime Pentagon-studie over de oor log in Vietnam, af te breken. Howard Hunt, die in officiële Witte- Huisdienst allerhande vuile zaken op knapte, vertelde dat hij zelf tijdens de inbraak op wacht had gestaan bij het woonhuis van de psychiater, Fielding, Inmiddels had Peron het „peronisme” ingesteld. Dat was een fervent soort nationalisme, dat eigenlijk' alleen voor Argentinië gold. Het peronisme was erg anti-Amerikaans gericht en voor een goed deel gebaseerd op Hitlers beginse- WASHINGTON (Reuter). De ad vocaten van het Witte Huis hebben gisteren verklaard dat president Nixons vermogen om te regeren ver lamd zou worden als hij zich zou moeten onderwerpen aan de grillen van rechtbanken. van de democraten blijkt ook de inbraak in het kantoor van Daniël Ellsbergs psychiater van begin tot eind een amateuristische klucht te zijn geweest. De inbraak-„experts” hadden na afloop zo’n kater van de mislukte operatie dat ze een fles champagne leegdronken om hun moreel op peil te brengen. De Amerikaanse senator Edward Ken nedy arriveerde gisteren op het vlieg veld van Dublin in bezorgde stemming. Hij bezocht zijn 12-jarige zoon Teddy die in het ziekenhuis van de Ierse hoofd stad was opgenomen wegens bijver schijnselen die zich voordeden bjj diens behandeling tegen kanker. De senator verklaarde later dat de toestand van zijn zoon vooruitging en dat hij met Teddy en zijn dochter Kara op vakantie in het noordwesten van de Ierse Republiek ging. staatsgreep hadden geholpen In 1945 arresteerden zij hem. Niet voor lang echter, want Eva Duarte mobiliseerde binnen de kortste keren het volk. Perons vrijlating werd geëist en bewerkstelligd. Kort daarop trouwde Peron met Eva, hetgeen hem in de presidentsverkiezin gen enkele maanden later ruimschoots de overwinning opleverde. Even later rechtszaal len. „Hitlers strijd in oorlog en vrede zal ons voorbeeld zijn”, aldus Peron in die tijd. Volgens hem omvatte het peronis me links en rechts, maar dat was na tuurlijk onmogelijk, hetgeen gebleken is. se verzetskringen en in Israel felle pro testen uitgelokt. De zieligheid van Perons heroverde leiderschap vond nog meer gestalte in de positie van zijn derde vrouw Isabelle. Kwam Eva als toneelspeelster en caba retière uit de wereld van de cultuur, ook Isabelle had daar, als balletdanseres, de nodige stappen gezet. Peron had ge hoopt dat ze dezelfde aantrekkings kracht op de Argentijnen kon uitoefenen en liet haar in de dagen rondom zijn terugkeer het zware onderhandelings- werk doen. Dat lukte haar, maar ze bleef voor iedereen niet meer dan een surrogaat voor de legendarische Evi- ta. Juan Peron voerde een haffslachtige politiek. Enerzijds wilde hij de arme Argentijnen alle voorrechten geven, die ze zich maar konden wensen, maar aan de andere kant bleek hij niet in staat te zijn om de gezeten klasse voor dat doel aan te pakken. Dat betekende, dat de schatkist die in de Tweede Wereldoorlog bomvol was geworden, zienderogen leger raakte zonder dat hij bijgevuld werd. Zolang Eva echter haar „hemdlozen” kon blijven beziefen, hoefde Peron zich niet om de gevolgen van zijn economi sche wan-politiek te bekommeren. Hij behield steun genoeg. len, zodat Hunt later gedwongen was om een compromitterende cheque naar een van de inbrekers te sturen voor het bedrag van 350 gulden. De AR-fractieleider zei het verder voor de toekomstige politiek van Neder land van groot nut te vinden als de PvdA wat meer accent zou geven aan het politiek leiderschap van fractielei der drs. Ed van Thijn, zodat premier Den Uyl zich zou kunnen concentreren op de eenheid van het kabinetsbeleid. Bijna twee miljoen mensen waren naar het vliegveld van Buenos Aires gekomen om Peron te bejubelen, doch op datzelfde moment werden ze met een luide knal ontnuchterd. Letterlijk met een luide knal, want schotenwisselingen tussen aanhangers en tegenstanders van de held richtten paniek aan onder de massa. En Peron landde elders. Vanaf het moment, dat hij in 1955 naar Paraquay vluchtte, hebben de Ar gentijnen Peron geïdealiseerd. Militaire- en burgerregeringen volgden elkaar op, het land nog dieper in de afgrond sto tend dan het al was, met het gevolg dat links en rechts onder de bevolking el kaar meenden te vinden in een geza menlijke liefde voor Juan Peron. Het geen onvermijdelijk fout moest gaan en ook fout ging. Toen Peron eenmaal terug was, bleek dat hij die liefde niet voor beide richtin gen tegelijk kon beantwoorden. Om de broodnodige steun van het leger niet te verliezen koos hij ui teindelijk voor rechts, welke richting hij van nature toch al beter gezind was dan links. Van een nationale volksliefde voor Peron bleef toen al gauw niets meer over. Links keerde zich van de president af en zo ontstond binnen de kortste keren de scheiding, waaraan niemand 17 jaar lang had willen denken. PARIJS (AP). Een nieuwe, onsta biele, mini-natie staat op het punt gebo ren te worden in de Indische Oceaan, ondanks krachtig verzet van een deel van de bewoners. De Franse regering onder president Valery Giscard d’Estaing heeft volledige onafhankelijkheid aangeboden aan de Comoro Archipel, een groep tropische, vulkanische eilanden tussen Mozambique en de noordelijke punt van Madagascar. Het gezaghebbende dagblad Le Monde heeft gewaarschuwd dat de eilanden worden bedreigd door dezelfde chaos en anarchie als Zanzibar hebben overspoeld twee weken nadat de Britten zich daar in 1963 terugtrokken. Begin volgend jaar zal onder de 284.000 inwoners van de eilanden, de meeste van Afrikaanse en Arabische oorsprong, een referendum worden ge houden of zij de 130-jaar oude banden met Frankrijk zullen verbreken. Het grootste eiland van de Archipel, Grande Comoro, beslaat 1.147 vierkante km. Mensen in hel hart van Buenos Aires huilden gisteren openlijk toen ze het nieuws van de dood van Juan Peron vernamen. Eva’s dood in 1952 leverde haar een onsterfelijke populariteit op, Juan heeft zijn eigen populariteit overleefd. Eva Peron heeft ervoor gezorgd dat haar man de positie kreeg, die hij gekre gen heeft. Zij had zich ingezet voor de belangen van de arbeiders en was hun dynamische woordvoerster geworden. Als zodanig kwam zij in contact met Juan Peron, die in 1943 naar een door hem geleide staatsgreep minister arbeid was geworden. In zijn zucht naar eer en roem had hij tal van hervormin gen ten gunste van de arme Argentijnen tot stand gebracht, die vervolgens door Eva werden opgeroepen om Peron daar dankbaar voor te zijn. Peron werd een populaire figuur en dat stak de militairen, die hem bij zijn Ook op de derde procesdag hielden zich talrijke betogers uit Parijs voor het gerechtsgebouw op. De demonstranten veroorzaakten later dat het proces werd onderbroken. Ongeveer twintig Fransen begonnen tijdens het getuigenverhoor de „Marseillaise” te zingen en jouwden Lischka met kreten als „moordenaar” en „Nazi” de zaal uit. Daarop schorste de president het proces. SAN JUAN (AP,DPA). —Het passa giersschip „Cunard Ambassador”, dat sinds gisteren stuurloos rondgedreven heeft in de Caraibisrfie Zee, in de buurt van gevaarlijke zandbanken, is nu weer op weg naar La Guaira, in Venezuela. Volgens de kustwacht in San Juan heeft het schip 625 passabiers aan boord. SANTIAGO (AFP). De Chileense militaire junta is gisteren in zijn geheel afgetreden om generaal Augusto Pino chet (de leider van de junta) „volledige vrijheid van handelen” te geven. Pino chet is donderdag benoemd tot „opper bevelhebber van de natie”. In 1952 stierf Eva aan kanker en meteen ging het met Peron bergaf waarts. Hij kwam in conflict met de kathofieke kerk en werd geëxcommuni ceerd. Binnenlands stapelden de moei lijkheden zich op, zijn aanhang raakte verdeeld en verloor de moed uit verdriet om het verlies van Eva. Toen Peron uit geldgebrek met grote Amerikaanse maatschappijen ging onderhandelen, greep het leger in. In 1955 werd de president afgezet. Hij vestigde zich uit- eindeltfk in een Spaans dorpje. „Het presidentschap kan niet func tioneren als de president in beslag wordt genomen door de verdediging van een criminele zaak en de gedach te van een president die zijn grote macht uitoefent vanuit een gevange nis bezwaart de geest”, aldus Nixons voornaamste advocaat James St. Clair in een 48 bladzijden tellende brief aan het federale hooggerechtshof. De brief is ingediend als formeel argument tegen de pogingen om het Witte Huis te dwingen 64 bandopna men af te geven en tegen het recht van een „grand jury” om de president een niet gedagvaarde samenzweerder te noemen bij de pogingen het Wa- tergate-schandaal in de doofpot te stoppen. St. Clair stelt dat de president uitsluitend verwijderd kan worden door middel van een procedure bij het congres en dat het toestaan aan rechtbanken om tegen hem hande lend op te treden die rechtbanken de macht zou geven de uitvoerende macht te controleren. Dat was mede te danken aan het feit, dat men op zijn klompen aanvoelde, dat Isabelle zichzelf geweld aan moest doen, als ze trachtte zich te vereenzelvigen met het gewone volk. Ze was eigenlijk een reactionaire aristocrate, die in grote tegenstelling tot Eva niets van Jan-de- arbeider moest hebben. Toch bleef Peron zijn best doen om van haar een handzaam werktuig te maken. In 1951 had hij geprobeerd om bij de presidentsverkiezingen Eva tot vice-presidente benoemd te krijgen, maar dat mislukte onder druk van het leger. Nu, in 1973, stelde hij Isabelle Kandidaat en dat lukte wel. Samen won nen ze ruimschoots de verkiezingen. Het triomfantelijke van die overwinning straalde echter niet op Isabelle af. Men had haar op de koop toe genomen, omdat ze Peron toch nooit zou opvolgen. God gaat immers niet dood? Peron heeft net teveel willen hebben. Hij had voor de wereld als held kunnen sterven, als hij niet meer aan het hoofd van de staat was gaan staan. Maar de verering van de Argentijnen had hem inderdaad het idee gegeven, dat hij een geweldig regeerder was geweest en dat hij nog een keer kon glanzen. Ten onrechte. Peron was nooit een gewelde naar geweest en heeft zijn populariteit voor het grootste deel te danken aan de inspanningen van zijn vrouw Eva. Nooit hebben de Argentijnen zijn naam fos van die van haar willen zien. Juan en Evita, hij hoorde onverbrekelijk bij haar. kwam het buiten de tot handgemeen tussen de monstraten en functionarissen, waarbij oud-minister Jean Pierre Bloch in het gezicht werd geslagen. .i i ■Sr

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3