Drie nieuwe agenten in raadszaal beëdigd POLITIEKORPS HEEMSKERK KOMT WEER OP STERKTE Examens Tamboer- en trompetterkorps STELSEL E-WECEN OP ANDERE BASIS Twee auto’s Kastje 1 kifen gestolen in Beverwijk „Beverwijk” naar Oostenrijk Nieuwe inrichting Mazda I I Voorkom koelproblemen Benzine ging sterk omhoog aS |s 8 PLAATSELIJK NIEUWS 1974 2 JULI (Van een onzer verslaggevers) met invaller OP INVITATIE JUBILEREND BLASMUSIKVERBAND" I Twee stromen ACHTER HET NET VISSEN Antwoordnummer 416, Haarlem ■J doorhalen wat niet gewenst is) IJmuider Courant Beverwijkse Courant Net te laat zijn voor die speciale aanbieding... Pas achteraf horen over die extra voorstelling..... Die tentoonstelling missen... Dat kan u allemaal gebeuren om van de rest maar te zwijgen als u geen abonnement hebt op de grootste niëuws- brenger van de regio... HEEMSKERK Het korps gemeentepolitie heeft er sinds maandag morgen drie nieuwe agenten bij. In de raadszaal nam burgemeester H. Nielen de ambtseed af van de heren Van der Hulst uit Castricum, Beem- sterboer uit Hoorn en Schmelick uit Amstelveen. ’NNSDAG ”O.K, ik weet wel dat jullie op nieuwe abonnees azen! Noteer mij maar voor de IJmuider Courant/ Beverwijkse Courant.” a Bezorg mij 14 dagen gratis Naam Plaats Straat Televizier zocht het dus terecht hard nekkig in de Nederlandse werkelijkheid, wetend dat die spannender kan zijn dan welke serie ook. En niet bedacht. In de uitputtende reportage over de verhou ding tussen de Rotterdamse politie en een groep Surinamers, in het verslag over de Amsterdamse Heli’s Angels, zat dan ook spanning genoeg. De Rotterdamse wethouder gaf toe dat de politie scherp optreedt. We zagen een Surinamer met dichtgeslagen oog. Een bewijs van het harde politie-optreden, riep de man. Er was een groep rijksge noten bijeen gebracht om commentaar te leveren. Op een gegeven moment zegt één van hen: als ik ruzie krijg, met wie dan ook, stop ik hem een mes in zijn keel. Stel u voor dat u de krant leest (wat niet al te moeilijk voorstelbaar is). U krijgt die uitspraak gedrukt onder ogen. Grote kans dat u uw schouders ophaalt en zegt: dat heeft die journalist ver keerd verstaan, of als u kwaaddunken- der bent over de pers: dat heeft hij verdraaid. Maar nu hoorde u het met eigen oren, zag het met eigen ogen. Op de televisie. En nu gelooft u het. Of u het met de ene of de andere groep eens bent, ligt in hoge mate aan uw betrokkenheid bij de zaak. Op wiens hand u bent. Op zulke ogenblikken kiest u graag datgene wat uw eigen mening bevestigt. Het werd ons in de reportage gemakkelijk gemaakt. De hoofdcommis saris van politie verklaarde dat de mis dadigheid onder de werkloze Surinamers groot is in vergelijking met de gastar beiders (maar die werken dan ook) en de wethouder vertelde dat we de toe vloed van Surinamers naar Nederland moesten stopzetten. Daarna kunt u mij noteren als: maandabonnee voor 10.90 kwartaalabonnee voor 31.35 In een open envelop, zonder postzegel, opsturen naar: BEVERWIJK. Gedurende het wee keinde zijn in Beverwijk twee auto’s ontvreemd. Een personenauto, gestolen uit Garage Los aan de Brink, is gisteren op de Luxemburglaan teruggevonden. een 4 voor zi ^(jlijk enkelj Europa wordt doorkruist door een stelsel van autosnelwegen: de zogenaamde E-wegen. In het ene land is men verder gevorderd met de aanleg van deze doorgaande verbindingen, dan in het andere land. Maar het is de bedoeling, dat uiteindeiyk het noord-zuidverkeer en het oost-westverkeer in Europa de be schikking krijgt over rechtstreekse verbindingen. Dit is in grote lijnen de opzet geweest van het E-wegenstelsel, dat in 1950 werd ontworpen. diad^ 'aseinc uit-de finale Per 1 juli waren er vijf agenten, die de gemeente Zaanstad indertijd aan het Heemskerkse korps had uitgeleend, weer naar de Zaanstreek vertrokken. Maan- De Mazda 616 modellen zijn uitgerust met een vier cilinder motor met een inhoud var. 1566 cc. De compressie- verhouding bedraagt 9,6:1. In de loop van juli komen de gewijzigde Mazda’s ter beschikking tegen prijzen van rond de 12 mille. Op de foto: het vernieuwde dash board van de Mazda 616. De Mazda 616 sedan en de 616 coupé hebben enige vernieuwingen ondergaan. Aan de buitenkant zijn de nieuwe Mazda’s herkenbaar aan on der meer een kunststof sierplaat aan de achterzijde, een verhoogde motor kap en open velgen op de coupé. In het interieur is een nieuw ontworpen dashboard geplaatst met onder meer vier ronde niet-reflecterende meters. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Op uitnodiging van het jubilerende Oberösterreichi- scher Blasmusikverband zal het tamboer- en trompetterkorps „Beverwijk” donderdag 4 juli afreizen naar het Oostenrijkse plaatsje Linz. Het korps, dat zes dagen in Oostenrijk zal vertoeven, zal gedurende het weekeinde deelnemen aan een groots muziekfestijn waarvoor talrijke Oostenrijkse muziekverenigingen en een Deens meisjeskorps zijn geïnviteerd. De opening van het muziekfestijn (in het kader van het vijfentwintig jarig bestaan van het Blasmusikverband) vindt vrijdagavond 5 juli plaats met een groot feestconcert in het Brucknerhaus. Zaterdagavond wordt in het stadion van Linz een immense muziekmanifestatie gehouden, waaraan circa 1200 muzikan ten medewerken. Tijdens dit feest ver zorgt het TTB „Beverwijk” een twintig minuten durend showoptreden. Later op de avond zal het TTB samen met het Deense korps nogmaals optreden. De manifestatie wordt met vuurwerk beslo ten. Men kan in Europa twee duidelijke verkeerstromen herkennennoord- zuid v.v. en west-oost v.v- Het Duitse plan voorziet in een soort raster met herkenbare structuur, zodat men zich zowel op dé weg als opdekaart goed kan oriënteren. Daarvoor is het onder meer nodig de bestaande E-wegen in twee categorieën te verdelen: een ca tegorie A bestaande uit negentien hoofdroutes en een categorie B, be staande uit de overige E-wegen. Door een speciale nummering zouden de beide categorieën met één opslag te herkennen zijn. Men denkt er bij voorbeeld aan de noord-zuidwegen uit de categorie A een nummer te geven met twee cijfers, waarvan het laatste cijfer altijd een 5 is, en de west-oostverbindingen een nummer, dat eindigt op 0. De wegen uit cate gorie B. zouden dan een nummer met drie cijfers moeten krijgen en wel en A voor NedeA titel worl -foor NedeJ of f ileus in 1 de were] JrIs de wereld meer de titelJ mirden genoemd. ïw iteit waarover Jr Amstelveer^^^ Oostenrijkse muziekbond en subsidies van CRM en de gemeente Beverwijk vormen de reiskosten geen bezwaar meer. De Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen, waarvan het TTB lid is, heeft bij de subsidieaanvra gen bemiddeld. De leden van het Tamboer- en Trom petterkorps worden tijdens hun voerblijf in het Oostenrijkse ondergebracht bij leden van een muziekvereniging in Haid, een plaatsje gelegen op een afstand van circa tien kilometer van Linz. Zondaga vond zal er in dit stadje voor de TTB- leden en hun „pleegouders” een zoge noemde „Kameradschaftabend” worden georganiseerd: men doet er alles aan om het de Nederlandse gasten zoveel moge lijk naar de zin te maken. Namens de Nederlandse Unie van Mu ziekverenigingen maakt de algemeen se cretaris, de heer Marchall, de reis naar Oostenrijk mee. De terugreis wordt maandagmiddag aanvaard waarna het Tamboer- en Trompetterskorps dinsdag avond, na een slotdiner in Holland, weer in Beverwijk hoopt aan te komen. zodanig dat uit de nummering ook is op te maken waar de betrokken weg ligt en welke A-wegen in de nabij heid zijn. Hoewel het nog niet zeker is dat dit Duitse voorstel wordt aangeno men, zijn er toch voordelen voor de weggebruikers. Allereerst wordt de oriëntatie onderweg zeer- eenvoudig. Maar het belangrijkste is, dat de autorijder niet langer rekening hoeft te houden met de plaatsnaambordfen, die voor buitenstaanders soms ver warrende namen dragen. De automo bilist hoeft voortaan slechts een lijst je met nummers bij zich te hebben om er zeker van te zijn, dat hij zijn einddoel bereikt. Vanzelfsprekend zal de nummering van de E-wegen dan ook duidelijk moeten worden aange geven. Ook hier ontbreekt het nog wel eens aan. Dat heeft helaas twee zijden. 1) Had de man dat moeten zeggen? Hij geeft alle haat en nijd tegen „de” Surinamers als messentrekkers vrij baan. 2) Moet de AVRO zo ver gaan om dit uit te zen den? Ja, zeggen sommigen, want het was een reportage over spanningen tussen groepen en deze uitspraak gaf dat won derwel weer. Nee, zeggen de anderen, in die spanningen gelooft men toch wel, maar hiermee gooit de AVRO moedwil lig olie op de golven. Waarmee we belanden in de eeuwige discussie over fatsoensnormen in de journalistiek. De af keurders zeggen dat het onfatsoenlijk was en de AVRO plus degenen die het eens zijn met het vertonen van die beelden, ontkennen dat. Zij gebruiken echter niet de woorden fatsoenlijke journalistiek, doch eerlijke journalistiek. Geslaagd voor het diploma Mavo IV: José van Aalst, Patricia van der Beek. Frans van der Beid. Yvonne Blees, Ma rion Blok, Gijsbert de Boer, Ciska Boon. Frans van der Boor, Cora Burger, Edwin Cramer, Dick Gerritse, Jan Giskes, Elly van den Heuvel, Kobus Hollander, Hen ry Jager. Peter Kamst, Jos Luthart, Wim Pit. Lida Roos. Ron Roos. Reinier Ver sluis. Gert van der Vlies, Caroline Waanders. Hanneke van Weerden en George van Wognum, allen uit Bever wijk: Arianne van der Beek', Joop de Bie, Lex Brok, Harry Folkers, Jurriaan Geldermans, Erik de Haas, Ludy Hoog- hiemstra, René Jager, René Janssen, Ro- bert-Jan Kemeling, Annet Koomen. Hans Kranendonk, Els de Lange. Peter Langendij k. Pim de Mare, Meindert Nij- bier Na-nda Oud, Anetta Rooks, Rob Slooties Wim Spijker, Fonneke Stoker, Annemarie Stook. Rudi Thierry, Cle mentina van der Veen, Herman Veenhof Wil Vr-’ihoen. Jolanda Vervelde, Winni- fred Wi°lkens. Nanda de Wit, Rieneke de Wolf. Jok» Wolters en Peter Zwart, allen uit Heemskerk; Jacqueline Eijke en Hetty Hop, beiden uit Wijk aan Zee- Saskia Berghuis, Arjen Groot en Albert Meijer, alleen uit Uitgeest; Stephan Meij er uit Castricum. Het examen wordt voortgezet met zes leerlingen. Dat brengt ons op het derde punt: WIE zegt het. Die twee meningen moet je brengen. Het gaat om mannen die zich volledig bewust zijn van-. het effect van hu- woorden. Deze „autoriteiten” w ii bij herhaling geïnterviewd. „Zo maar iemand” kan wel eens veel minder op de hoogte zijn van het effect van zijn woorden. Ik vrees dat die Surinamer zo iemand was. De nieuwe agenten genoten hun oplei ding aan de politieschool te Amsterdam. Met de komst van de drie nieuwe agen ten is de sterkte van het korps gemeen tepolitie weer enigszins op peil gekomen. BEVERWIJK. Berlingh College, Van Riemsdijklaan, Beverwijk. Geslaagd voor het HAVO-diploma: Hellen Boo gaard, Piet Deiman, John Diepenbtroek, Ed Goed, Danny Groeneveld, Robbert van Hek, Rina Heldoorn, René Jansen, Arthur Kessens, Ben Kiesow, André Kwant, Theo van Leeuwen, Lucy Loon- stra, Mirjam van Lopik, Frans van der Sluis, Hennie Velzel, René Vermeer en Jan Zijp, allen uit Beverwijk; Marja Beers, Marian de Bie, Linda Buis, Marij ke van Dorsten, Leo van G-ulik, Amout Jansen, Jasper Koppe, Peter Pover, Rea Reckewell Gaatse de Vries Ingrid Waal boer en Tineke Jippes, allen uit Heems kerk: Marianne Bent, Miny Bouland, Ronald van der Horst. Marcel de Jong en Silvia Wijnmalen, allen uit Castri cum; Marjan Ledder en Henk Scholte ter Horst, beiden uit Wijk aan Zee; Jan Jaap Sanderse en Hans Singerling, bei den uit Uitgeest. Het Havo-examen wordt voortgezet met zeven leerlingen. dagmorgen deden ook brigadier Van Veen van de gemeentepolitie van Den Haag en agent Moen van de rijkspolitie van Amstelveen hun intrede in het korps. Daarvoor waren al brigadier Schoolmeester van de gemeentepolitie uit de Noordoostpolder, brigadier Jongs- ma uit Haarlem en brigadier R. Kamp van de gemeentepolitie van Utrecht naar Heemskerk gekomen. Heemskerk kan in VELSEN. Erasinuscollege, Kenne- mer Avondscholengemeenschap voor gymnasium. Atheneum, Havo en Mavo. VELSEN. Erasmuscollege. Kenne- mer Avondscholengemeenschap voor gymnasium, Atheneum, Havo en Mav. Geslaagd aan de avondmavo in Velsen: J. van de Berbhe, A. Donkersloot, T. Douwes-Nederhof, A. de Groot, P. Har- tog, K. Hornung, P. Kieft, M. H. Koster, J. van de Berghe, A. Donkersloot, T. Smits-Hekelaar, H. J. Udo-Bakker, C. Visser, W. Molenaar, M. Zwarter-Koele- meijer, C. van der Zwet Slotenmaker. Twee kandidaten werden afgewezen, twee kandidaten krijgen een herexamen. Om het geheel acceptabeler te maken, hebben de toneelspelers allemaal een poosje als officieren meegelopen bij ma rineschepen om sfeer op te doen. Zo’n eerste aflevering wordt gemaakt en men zegt: dat loopt mooi. Behalve in Neder land. Wij moeten zeggen: net echt. Wat een toevalstreffer van de AVRO. De aanhouding van de Lammie met contra bande in beeld gezet. In plaats van het Nederlandse fregat Wolf, zien we het Engelse fregat Hero. In werkelijkheid gaat er alleen iets mis wat in de serie goed gaat. De Lammie zonk. Zo versloeg de Nederlandse realiteit toch nog dit Engelse bedenksel. Het geeft er wel als je het in je achterhoofd houdt extra diepgang aan. Wat een bof oih een serie „Kom bij de marine” zo te starten. Men ging er toen van uit dat er doorgaande verbindingen moesten ko men van hoofdsteden naar grenzen en dat aan zo’n grens soortgelijke wegen in het buurland aansluiting moesten vinden. In 1950 was dit een uitnemend plan. Maar inmiddels heeft vooral het handelsverkeer een zo grote omvang aangenomen, dat het oorspronkelijke E-wegenstelsel in ze kere zin toe is aan een wijziging. In de praktijk is namelijk gebleken, dat het massale verkeer zich niet langer stoort aan de uitgestippelde E-wegen verbindingen, tussen hoofdsteden en grenzen. Het Europese verkeer be weegt zich in.de eerste plaats tussen stedelijke agglomeraties, industriële centra, politieke centra en recreatie gebieden. Dat betekent dat er buiten het officiële E-wegennet verkeers stromen zijn gegroeid, die in goede banen moeten worden geleid. Nu is er een Duits plan, dat daarin wil voorzien. Onderweg naar warme streken krijgen vele automobilisten te kampen met moeilijkheden van het koelsysteem. Het koelwater gaat koken en veroorzaakt oververhitting van de motor. De oorzaak: verontreiniging van het koelsysteem door corrosie, ketelsteen, vet of drab. Het is dus niet overbodig het koelsysteem voor een lange rit naar het zuiden te reinigen. Er zijn preparaten in de handel die dit vergemakkelijken. Is het koelsysteem van binnen schoon, dan is het raadzaam stof en insecten uit de lamellen van de radiateur te spuiten. Dat gaat gemakkelijk met het luchtpistool in de garage. Nog even een tip: gooi nooit koud water in een verhit koelsysteem. Dobr de plotselinge afkoeling kunnen er scheuren ontstaan. Laat eerst de motor af koelen. Gebruik een doek om de dop van de radiateur los te draaien en pas op voor de hete stoom. jfg moei yte vermoei de derde ^ist alsnog te ccxy IJMOND. Instituut voor hoger en middelbaar beroepsonderwijs, Laborato- riumschool geslaagd voor MBO Chemie: R. J. M. Beukers, Schoort; W. C. Evertse, Krommenie; J. Kampen, Blokker; H. Kaper. Krommenie; F. G. M. Kleverlaan, Schoort; C. Ouwehand, IJmuiden; M. Plooijer, Zaandam. MBO Medisch: mej. A. A. L. Berkhout, Amsterdam; J. D. Buiteman, Alkmaar; E. Dudart, Heiloo; Mej. M. Gau, Haarlem. HBO-A Che misch: M. P. Druif. Alkmaar; Mej. J. Eriks, Akersloot: E. P. Gijsberg, IJmui den; R. Hakemulder, Velsen-Noord; Mej. A. G. M. Hes, St. Pancras; Mej. J. S. Kant, Den Helder; J. A. Kat, Zaandam; Mej. A. Schelvis, Wijk aan Zee; K. Timmer, Velsen-Noord; A. A. H. de Lange, Haarlem. HBO-A Medisch: Mej. P. Blom, Haarlem; Mej. T. Gau, Haar lem; W. A. Haverkort, Haarlem; H. Ho gendoorn, IJmuiden; Mej. A. B. J. M. van der Hoorn, Bennebroek; Mej. A. J. de Jong, Haarlem; Mej. A. Kalf, Den Helder; Mej. H. Kluft, Bakkum; Mej. M. Th. Koning, Alkmaar; R. J. A. Nieuw- land, Haarlem; Mej. J. Oudshoom, Haar lem; Mej. W. J. Pel, Heemskerk; A. Ringersma, Haarlem; Mej. M. van Ros- sum, Heerhugowaard; Mej. P. Scholden, Santpoort; Mej. M. Schoort. Zuid-Schar- woude; Mej. M. E. Schouten, Haarlem; Mej. Y. van der Ven, Bergen; J. N. M. Zonneveld, Uitgeest. HBO-B Chemisch: A. van Alten, Haarlem; R. Amken, Heemstede; A. J. M. Breed, Heiloo; Mej. Chr. J. Butter, Heemskerk; Mej. J. H. Dogger, Den Burg; M. J. Duin, Bever wijk; P. J. N. van der Ham, Velsen- Noord; J. A. van der Kolk, Heemskerk; S. J. C. van der Kolk, Heemskerk; H. M. Ruyten, Heemskerk; P. G. N. Schavema- ker, Assendelft; N. A. J. Steenstra, Heemskerk; Mej. E. M. Stolwijk, Drie huis; Mej. M. Veen, Castricum. Avond school: HBO-A Medisch: Mej. J. K. E. Dirkson, Limmen; Mej. C. M. Groot, Alkmaar; Mej. G. C. Honkoop, Alkmaar; Mevr. M. E. Kleinhout-de Jong, Haar lem; Mej. E. C. F. Neuvel, Grootebroek; Mej. M. M. Ots, Den Helder; Mej. C. M. Pronk, Alkmaar; Mej. E. C. M. Schipper, Zwaag. HBO-A Chemisch: B. C. Broer- sen, Akersloot; J. E. Contze, Beverwijk; J J. Hink, Heiloo; E. N. Poel, Heerhu gowaard; R. Jorritsma, Heerhugowaard; H. H. K. Rossmark, Santpoort. De benzineprijs is in ons land ge stegen van 40.2 cent per liter in januari 1954 tot 98.0 cent per liter op 1 maart 1974. Van dit laatste bedrag gaat thans 60,4 cent per liter naar de belasting (accijns, heffing luchtver ontreiniging en omzetbelasting). De belastingen die de produktielanden opleggen liepen op van 1,9 cent per liter in 1954 tot 12,1 cent in 1974. Het bedrag dat de dealer per liter ont vangt verdubbelde van 3,1 cent in 1954 tot 7,5 cent per liter in 1974 (inclusief de bonus voor de pomphou der). De bruto-opbrengst van de maatschappijen geeft de minste stij ging te zien: van 17,1 cent per liter in ’54 tot 18,0 cent in dit jaar. Deze 18 cent, van 1974 komt door de inflatie overeen met ongeveer 8 cent op brengst in 1954 (Stichting Weg) Zondagmorgen wordt een optocht door de stad Linz gehouden, waaraan zo’n 12.000 muzikanten hun medewerking hebben toegezegd. TTB en het Deense meisjeskorps zullen de stoet openen. De mars zal twee uur in beslag gaan ne men. Het bestuur van het Beverwijkse Tamboer- en Trompetterkorps is ruim een jaar met de voorbereidingen voor deze trip bezig geweest. Dankzij een tegemoetkoming in de reiskosten van de de nabije toekomst nog meer nieuwe agenten verwelkomen als in oktober 2 geslaagden van de politieschool in het korps worden opgenomen. In januari volgen er weer twee en in april een. In juli tenslotte mag burgemeester Nielen de ambtseed afnemen van nieuwe agenten, die de politieschoo' hebben doorlopen en in Heemskerk met hun carrière willen starten. (Door Herman'Moscoviter) i(i De eerste aflevering van Alle Hehs bij de AVRO. Aangekondigd als „informatie over de Britse marine in vredestijd”. Wat ontrolt zich daar voor ons? Een verhaaltje over een of ander schip dat door een marinefregat tot stoppen moet worden gedwongen. Zo bedacht achter de schrijftafel van een of andere serie- schrijver. hoogtepun^^ ^«ygeschiedenis zoi^k Jran. Tenminste negen Ik /an de kerngroep van zeA /u beëindigde wereidtoenl ■beschikbaar voor de natid ■van vier spelers (Paul Litje] W,idh de Jeude, Jeroen j Vnvo?rder Nico Spits) is W V een einde maken aan/ WTternational, van tv/ ^>n Bart Tamini^F uittocht van een X in.jwel steeds de ci ldiijlangrijk toernooi ai. De laa^teifnooi, zoals momenjf da treurde, met c. tich ha/kun-Je wereldtitel Tsecon- die dan g"’ !tw/de ver-rdt het land J ln eeniter erken^Elj j/P dat kritie^jjTomentig ^/Govinda ingesk^t^ba! cte ploeggenotg^w eer^k' F impulsen gJ^nd voor d igingen (elk j//.> minuut) di i volgen. zZeerts: „Het ws ioeilijker </n tegen de Duil -*idheJr kwam sneller.’^ verafiging leek In J^fen pakket f/navolgbare Ar, die Sikk André Bolb “rijd al opvjr gns het g<4

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9