Vooral grote gasverbruikers betalen meer Beurs Express onder andere naam verder Oosterschelde Twee Haarlemse vrouwen omgekomen Bijna duizend man van de DGS gearresteerd Nederlanders Na 1 maart casino’s in Nederland Den Uyl ziet iets in Nieuw Dennendal stranden op weg in België Tsjoe En Lai in ziekenhuis Volgende week eerste besluit p buitenlands geld i Reischeques Reis- en bagageverzekeringen o I I I I E I MEWSTWg/g« '4* 1 »L. Het woord is aan Vlucht op grote schaal in Portugal ontkend Zonnige perioden gemakkelijk, een adres voor al uw geldzaken AGENDA 6 Druggebruik onder leerkrachten WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Fietsen Kees wacht Draken BERENDSEN B.V. 2 7 7 8 9, io, n Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s waarin opgenomen „Erbij Verwachting van het KNMI tot vanavond: 3 ZATERDAG 6 JULI 1974 64e jaargang nummer 205 E. H. C. O. b.v. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Kerkdiensten Kastje kijken Radio en televisie Strips Economie Sport (Van onze redactie buitenland) JYVASKYLA. Twee Haarlem se vrouwen zijn omgekomen bij een busongeluk in Finland dat in totaal 10 doden en 20 gewonden eiste. Het zijn de 62-jarige mevr. F. Konings en mevr. Van Loon, wiens leeftijd nog onbekend is. OKKE ooren bak uxz/t nadadand 't is altijd de moeite waard om even te kijken bij: Intoimr classigue zo apart... Cv° kennemerlaan 38 IJmuiden, tel.: 13781. Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Matige en nu en dan krachtige wind. Maximum temperatuur om streeks 17 graden. IJmuider Courant Marie Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie- Mr H C van der Mije. H P Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10.90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—p. jaar f 123,20, (p. post f 141 Losse nummers 50 ct. en brood worden duurder Aardgas (Van onze redactie economie) DEN en Finse politiemensen doorzoeken de bagage van de Nederlandse toeristen. Dat enkele honderden DGS-agenten (Zie verder pagina 3) i (Van onze Haagse redactie) kreet, 6 met EBBS 3 6 6 zich er bijv, van, dat er op het Ijsselmeer bij Medemblik stevig gezeild wordt om de Europese titel Draken. Om die Europa cup wordt in stilte en wind gestreden. Mul sprak er met marineman Visser, fervent zeiler, maar ook met de Deen Börresen, de man, die altijd wint, omdat alle boten, die er waren door hem zijn gemaakt en verkocht. Vergunninghouder blijft de Stichting Nationale Sport totalisator. Deze wijzi ging van de wet en de uitvoeringsmaat regelen ervan, die heden eveneens zijn vastgesteld treden op 1 september in werking. De kleine ondernemers in het midden- en kleinbedrijf worden ingeschakeld bij het beschikbaar stellen van formulieren voor deelneming aan toto en lolto, aldus het kabinet. De kleine ondernemers krij gen een vergoeding voor het beschikbaar stellen van de formulieren. Het onderzoek werd in het najaar van 1973 verricht bij 72 Onderwijsinstellin gen (totaal 318 leerkrachten). Van de geënquêteerde leraren heeft dertien percent wel eens marihuana en- of hasjies gebruikt en vijf percent ande re illegale middelen en van de lerares sen respectievelijk zestien en acht per cent. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden De gedupeerden, die bij de rijkswacht opgave kwamen doen van de schade, kregen te horen dat over schadevergoe ding geen enkele garantie kon worden gegeven. Men moest het slechts stellen met de mededeling dat de zaak naar de rechtbank zou worden doorgegeven. Vol gens medewerkers van een servicestation zijn meer dan honderd autoruiten ver nield. LISSABON (AFP). De Portugese commissie die met de opheffing van de voormalige politieke politie, de DGS, is belast, heeft bijna duizend DGS-mede- werkers gearresteerd in de afgelopen tijd. Slechts negen zijn naar het buiten land gevlucht, drie inspecteurs en zes agenten. ST. NIKLAAS (ANP). Talrijke Ne derlanders zijn gisteren hun vakantie- tocht begonnen met pech in België. Op een woensdag geopend weggedeelte van een paar kilometer ter hoogte van Krui- beke van de autosnelweg Antwerpen- Gent sneuvelden ten gevolge van steen slag vele voorruiten van auto’s van Ne derlandse vakantiegangers. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561 -323488 b.g.g. tel. 322031 naar F'rnjc -ouden zijn gevlucht spreekt de commissie tegen. Het administratieve personeel is hangende nader onderzoek voorlopig vrijgelaten, evenals veertig zieke of gepensioneerde agenten. Het onderzoek heeft al veel bewijsmateriaal tegen de agenten opgeleverd. DEN HAAG (ANP). Het kabinet wil binnen afzienbare tijd' beslissingen nemen wat betreft het huur- en subsi diebeleid, de Dollard-kwestie, de afslui ting van de Oosterschelde en het ener giebeleid. Aldus heeft premier Den Uyl gisteravond meegedeeld na afloop van de vergadering van de ministerraad. In de afgelopen week vonden voorbereiden de besprekingen plaats om de eindbeslis singen gemakkelijker te kunnen nemen. cent per kubieke meter meer gaan be talen en de grootverbruikers 3,1 cent. Gemiddeld zou dit neerkomen op een stijging van 3 cent per kubieke meter. De gemiddelde aardgasprijs bedraagt op dit moment 7,6 cent per kubieke meter. Als de aardgasprijs gelijkgetrok ken zou worden met de prijs van de De flets is aan een come back bezig. Nog niet zo lang geleden was de verwachting, dat het einde van dit glorieuze massa-vervoer- middel in feite wel genaderd was. Me t de fietsen-industrie was het slecht gesteld. Gedeeltelijk ver dween die zelfs, gedeeltelijk ging zij fuseren. Nu er, na de energie crisis, een enorme opleving is ge komen en de trimactiviteiten om trapbewegingen schreeuwen, heeft directeur Willem Breukink eigen lijk spijt tot een fusie met Raleigh te zijn overgegaan. Rolf Stallinga polste hem en een andere wieler- Willem (nl. de befaamde fietsen- bouwer Bustraan) over de stand van zaken rond de fiets. Kees wacht Ramp met Nederlandse bus in Finland uiterst rechts. Door een bocht zag ik een vrachtwagen aankomen. Het was een vrachtwagen met aanhanger. Die aan hanger begon zo te schuiven dat het hele wegdek in beslag werd genomen. Er was niets anders mogelijk dan naar rechts uit te wijken, maar dat kwam te laat. De vrachtwagen drong de bus in en de bus sloeg waarschijnlijk twee keer over de kop langszij”. De reisleider kon niet zeggen hoe hard de buschauffeur had gereden. In Finland geldt onder meer voor bussen een maxi mum snelheid van 80 km per uur. Vier van de inzettenden van de bus hebben inmiddels het ziekenhuis in Jy- vaskyla kunnen verlaten. AMSTERDAM (ANP) Uit een on derzoek naar het illegale en legale drug gebruik onder een groep leerkrachten van het voortgezet onderwijs in negen plaatsen in ons land is gebleken dat zeventien percent wel eens illegaal een bepaalde drug heeft gebruikt. Dit schrijft de studente in de pedagogiek aan de universiteit van Groningen, mej. G. J. Groendijk die daarover een scriptie maakte in het juni-nummer van het Nederlands Tijdschrift voor Cri minologie. HAAG. Aardgas, brood rij-examens worden duurder. Na overleg met het ministerie van Economische Za ken mogen de broodproducenten bij le vering aan wederverkopers met ingang van maandag het brood met ten hoogste 3 cent per brood van 800 gram en met ten hoogste 1,5 cent per brood van 400 in prijs verhogen. Eveneens maandag worden de rij-examens 3,75 duurder. De prijs van de eigen verklaring blijft onveranderd. DEN HAAG (ANP). Een deel van het personeel van het weekblad „Beurs Express” heeft met ingang van 1 juli de uifcgaverechten gekocht van het week blad en gaat het blad' onder een nieuwe naam voortzetten. De huidige hoofdre dacteur, de heer J. List, heeft dat gister- ravond meegedeeid. Het kabinet-Den Uyl wil de aardgas prijs volgend jaar met 3 cent per ku bieke meter laten stijgen. Deze prijsver hoging is een begin van de aanpassing van de aardgasprijzen aan de prijs van ruwe olie. De verhoging zal het rijk volgens de laatste berekeningen volgend jaar nog meer gaan opleveren dan de verwachte anderhalve miljard gulden. De binnenlandse verhoging zal vooral ten laste van de grootverbruikers van aardgas komen, die nu een lager tarief betalen per kubieke meter dan de klein verbruikers. Het kabinet wil voorstellen dat de kleinverbruikers (de gezinnen) 2,5 Volgens Den Uyl en minister Vorrink (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) zit ten er aan een dergelijke officiële aan vraag nogal wat haken en ogen. „Er zijn natuurlijk grote problemen met betrek king tot de wettelijke normen en de financiering van zo’n inrichting. Over de kansen van slagen van zo’n plan kan ik niets zeggen, maar ik laat er geen twij fel over bestaan dat zo’n verzoek door de regering met de grootste ernst beke- kne zal worden”, zei Den Uyl. Staatsse cretaris Hendriks van Volksgezondheid, de eerste verantwoordelijke bewinds man, is inmiddels met vakantie. Het bestuur van het oudercomité Den nendal (anti-Nieuw Dennendal) zegt dat het met vreugde kennis heeft genomen van het besluit „van het zogenoemde Nieuw Dennendalpersoneel, vrijwillig de nog door dit personeel bezette paviljoens te ontruimen” om de evacuatie ervan te voorkomen. Het bestuur heeft respect voor deze houding ondanks vele bezwa ren tegen Nieuw Dennendal. Deze be zwaren, aldus het oudercomité, betreffen niet de filosofie van Nieuw Dennendal ten aanzien van de zwakzinnigenzorg, maar de volgens het comité onaanvaard bare „praktij kuitkomsten” van deze filo sofie binnen Dennendal. Er gebeuren op het sportieve vlak nog andere dingen dan het WK- voetbal. Pieter Mul overtuigde Hij wordt ook de hoofdredacteur van het nieuwe blad en zal tevens deel uitmaken van de directie. De groep per soneelsleden is tot overname van het blad overgegaan omdat als gevolg van de surséance van betaling van Beursex press NV in Amsterdam de continuïteit van het blad in gevaar kwam. (Van onze uparlementsredactie) DEN HAAG. Minister-president Den Uyl heeft met veel interesse kennis genomen van het voornemen van 90 Dennendalmedewerkers een nieuwe psy chiatrische inrichting „Nieuw Dennen dal” op te richten. „Ze kunnen er in ieder geval van uit gaan dat een officieel verzoek van hen met de meeste ernst bezien zal worden en met de grootste zorg tegemoet zal worden getreden”, verklaarde Den Uyl gisteravond na af loop van het kabinetsberaad. AAN HET STRAND Luchtdrukstijgingen met zon naderen nu over Engeland. Van af morgen een duidelijke ver betering, tot matig afnemende wind, opklaringen van betekenis. Temperatuur 17 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: In de komende dagen betrekkelijk aangenaam strandweer. huisbrandolie zou een stijging van 12 cent nodig zijn. Volgens minister-presi dent Den Uyl is een dergelijke stijging echter niet verantwoord en dient de prijsaanpassing langzaam doorgevoerd te worden. Het kabinet is van plan het verbruik van aardgas de komende jaren te gaan afremmen, vooral voor de laagwaardige toepassing, zoals het bijstoken van de elektrische centrales in de wintermaan den. „We hebben nu na de energiecrisis aardgas weer onderkend als een belang rijke bron van energie, die vooral ge schikt is voor huishoudelijke aanwen ding. We hebben niet langer de wens om het aardgas zo snel mogelijk uit te putten zoals enkele jaren geleden”, zei de premier gisteren na afloop van het kabinetsberaad. Bij de indiening van de rijksbegroting in september zal het kabinet ook zijn energienota aan de Tweede Kamer toe zenden. Hierin zal het kabinet uitvoerig uit de doeken doen welk beleid het wil voeren met betrekking tot de kernener gie. Dinsdag of woensdag hoopt het kabi net de nota over het huur- en subsidie beleid vast te stellen. Deze nota is een jaar geleden, in de regeringsverklaring, aangekondigd. Midden volgende week hoopt het ka binet te beslissen over de Dollard-kwes tie: of het kanaal daar binnen- dan wel buitendijks moet worden aangelegd. Ook midden volgende week wil het kabinet een aantal voorlopige beslissingen nemen met betrekking tot de Oosterschelde. „De problematiek is te complex om nu al tot een definitieve beslissing te kunnen ko men”, aldus de minister-president. „Er liggen al vele rapporten, die gekomen zijn op het adres van de commissie- Klaasesz. Er moet nog een advies komen van de rijksplanologische commissie, waarna besprekingen volgen in de raad voor de ruimtelijke ordening, een onderraad van de ministerraad. von Ebner- Eschenbach Een aforisme is de laatste scha kel van een lange gedachten keten. PEKING (Reuter). De Chinese pre mier Tsjoe En L»i bevindt zich in een ziekenhuis. Dit blijkt uit een bericht van het persbureau Nieuw China dat in Hong Kong is opgevangen. Volgens het bericht had de Amerikaanse senator Henry Jackson, die een bezoek aan de volksrepubliek brengt, donderdagochtend „in een ziekenhuis” een ontmoeting met Tsjoe. Eerder al had senator Jackson in Pe king gezegd dat de premier „helder van geest” was en blijkbaar herstellende van een ziekte. De senator die een half uur bij Tsjoe doorbracht voegde eraan toe: „Hij is kennelijk ziek geweest.maar was uiterst helder en goedgeluimd”. Wat de aard van de ziekte is en waar de ontmoeting plaatsvond wilde Jackson niet onthullen. Volgens Nieuw China had Tsjoe aan Jackson gevraagd zijn groeten over te brengen aan president Nixon en minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger. Peking had eerder deze week de ge ruchten ontkend dat Tsjoe En Lai ern stig ziek zou zijn of wellicht al overle den was. Ze waren ontstaan doordat Tsjoe al een maand niet in het openbaar was verschenen. Kees Vellekop moet vrij, was de die rond Nieuwensluis (waar hij vast zat) en in Den (bij protestdemonstraties) r- DEN HAAG. De wet op de casino spelen zal 1 maart 1975 van kracht worden. De uitvoeringsmaatregelen daarvoor zijn in voorbereiding. Dat is gisteren in de ministerraad besloten. De raad besloot eveneens om de verenigin gen, aangesloten bij de Nederlandse Christelijke Sportunie in de gelegenheid te stellen deelnameformulieren voor toto en lotto-deelname beschikbaar te stellen, naast de Nederlandse Sportfederatie. De echtgenoot van mevrouw Van Loon werd zwaar gewond. Eveneens on der de ernstig gewonde passagiers van de Rotterdamse touringcar was de 61- jarige mevr. A. Grauwelmans uit Benne- broek. De bus zou, volgens eerste politie berichten, tijdens een inhaalmanoeuvre een truck met oplegger geramd hebben. Volgens de reisleider van het Nederland se gezelschap, de heer K. Lokke, zou de chauffeur van de bus geen enkele blaam treffen. Over de toedracht van het ongeluk zei de heer Lokke: „Er was een flauwe bocht. Uiteraard zat ik voorin en kon het zo goed zien. De chauffeur reed Haag nog niet zo lang geleden opklonk. Vellekoop, die weigerde in militai re dienst te gaan, omdat hij het er niet mee eens is, werd ook in hoger beroep tot gevangenis straf veroordeeld door de krij- graad. Hij moet 21 maanden cel straf uitzitten. Hij wacht nu thuis op de marechaussees, die hem zul len komen halen. Hoe hij dat beleeft vertelt hij in Erbij. S -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1