WK74 DDR-zwemtop indrukwekkend „Ik stop voor JOHAN CRUYFF: „IK WIST DAT IK MINDER ZOU DOMINEREN” Nog niemand met dertien WK van ’78” Toernooi-topscorer Lato bezorgde Polen bronzen plak in slap duel met Brazilië Taylor: „Een goede finale” VOOR ZAGALO TELT ALLEEN GOUD oen Polen pakte het ere-metaal dank baar aan. „OVER VIER JAAR IS BRAZILIË WEER HELEMAAL TERUG” .4 1974 SPORT JULI MAANDAG 8 Door Mare Semé I I 2 2 1 3 1 1 1 2 2 2 2 2 1 r DDRNederland ArgentiniëBrazilië NederlandBrazilië ArgentiniëDDR West-DuitslandZweden PolenJoegoslavië ZwedenJoegoslavië PolenWest-Duitsland NederlandWest-Duitsland BraziliëPolen OstersFC Zürich Austria WienSlavia Praag Bohemians PraagStandaard L. {ral K ’7^7777777 En de Maar je moet ’m er wel inschieten. Gerd Muller laat Johan Cruyff van zijn feestsigaar proeven. Rechts Paul Breitner. Zmuda en Gadocha (rechts) beletten Jairzinho de weg naar het Poolse doel. mo- (Van onze sportredactie) D» wedstrijd om de derde i. De Brazilianen kregen kansen, maar benutten ze doodgewoon niet, omdat ze telkens de bal weer naar een andere speler schoven, telkens de verantwoor delijkheid van het beslissende schot aan een ander overlieten. Eén keer schoot Rivelino na rust te gen de paal en één keer was Mirandinha er doorheen, maar werd toen door Kas- perezak aan zijn shirt getrokken. De Italiaanse scheidsrechter Angonese zag er een gele kaart voor de Pool in en een vrije schop voor Brazilië. „In Mexico waren we in staat via een top-fitte ploeg goud te behalen, in West- Duitsland zou dat niet voldoende zijn om de fysieke kracht en de snelheid van de Euorpese teams in te dammen. Daar om hebben we ons nog beter voorbereid en dat heeft geld gekost. Inderdaad veel geld. Hadden we hier de finale gehaald en ook gewonnen, dan had er niemand over het thuisblijven van spelers en de investeringen gesproken. Nu zoekt ieder een excuses”. „We moeten erkennen dat Nederland gewoon beter was. Wij hebben in 1958 en 1970 voor noviteiten gezorgd, ditmaal heeft Holland de voetbalwereld laten zien hoe het spel gespeeld kan worden. Het bood snel en attractief voetbal via Johan Cruyff, een heel bijzondere voet baller. Na Zweden en Mexico was de Brazilië: Leao; Ze Maria, Marlo Marinho, Alfredo, Francisco Marinho; Rivelino, Paulo Cesar, Carpeglanl, Ademir (Mirandinha); Val- domlro, Jairzinho en Dirceu. Gele kaarten: Kasperczak (73ste minuut) en Jairzinho (76e minuut). Scheidsrechter: Aurelio Angonese (It.), 79.000 toeschouwers. Wesi-Duitsland leek veel meer aan ’t einde te zijn dan Nederland. Maar het doelpunt kwam niet”. Scheidsrechter Taylor had veel lof voor Beckenbauer, die hij een van de allerbesten vond en die zijn hoofd koel hield in het laatste half uur. Cruyff ging echter gemakshalve maar aan het feit voorbij dat Nederland zich misplaatst sterk voelde. Zoals Cruyff ook veel te veel liep te praten en aanwijzingen liep te geven, in plaats van te voetballen. Het Nederlands elftal liet zich daardoor meeslepen. Het fanatieke bijtertje Vogts kon te vaak alleen opko men terwyi Cruyff nog met andere zaken bezig was. Cruyff realiseerde zich uitgerekend in de belangrijkste wed strijd van zijn carrière te laat dat met praten alleen geen wereldkampioenschap wordt bereikt, hoe mooi zijn inleidende actie tot Nederlands eerste treffer „ok MÜNCHEN. Achteraf beweert zelfs Johan Cruyff dat het ook voor hem een on begrijpelijke zaak is waarom Nederland gedurende een gedeelte van de eerste helft weigerde te voetballen en daardoor een uiterst kostbare voorsprong verspeelde. Maar wie Johan Cruyff tijdens NederlandWest-Duitsland iets beter geobserveerd heeft, komt misschien toch tot een gedeeltelijke verklaring. Het was eigenlijk typerend dat lopen proviceren, waar nooit te provoceren viel, terwijl scheidsrechter Taylor al uitgerekend een uitgekookte prof als Cruyff, die tijdens dit toernooi wel zelf heeft voor het rustsignaal gefloten had, op weg naar de kleedkamer toch nog een gele kaart kreeg. De protesten van Cruyff tegen de charges van Bertie Vogts werkten op dat moment averechts bij de Britse referee. Cruyff had het verkeerde moment ge kozen om de scheidsrechter te bespelen. Terwijl de superprof Cruyff juist dat soort kleinigheden onder normale omstandigheden tot in de finesses beheerst. Ondanks het feit dat het verleden, toen Cruyff tijdens interlandwedstrijden van het Nederlands elftal niets presteer de, gistermiddag even herleefde. De fi naleplaats van Nederland is zonder re strictie echter voor een groot gedeelte te danken aan de ook tijdens dit toernooi duizelingwekkend omhoog-geprate en - geschreven Johan Cruyff. Hij is in alle opzichten een begenadigd voetballer. Het is bijvoorbeeld al een mirakel op zich dat een voetballer als Cruijff 6000 gul den per dag kan verdienen zonder dat hij ooit een wereldkampioenschap had meegemaakt. Pele heeft er aan vier meegedaan en de Duitse „Cruyff”, Franz Beckenbauer nu aan drie. In de komende jaren zal de bankreke ning van de ontstellend populaire 27- vigheid voortgezet toen Ademir Daguia in de opstelling stond. De hoogblonde Braziliaan werd vorig jaar gekozen tot voetballer van het jaar, maar in het nationale elftal was geen plaats voor hem. Ademir, al 15 jaar de meest beju belde ster van Palmeiras uit Sao Paolo, stond voor Chili (1962) al op de nomina tie, maar sterren als Zagalo zelf, Didi en Vava stonden hem in de weg. Maar wat Zagalo vergat, was dat Bra zilië zijn eigen gezicht heeft afgelegd. Brazilië was het voorbeeld voor aanval lend voetbal. Zagalo profeteerde behou dend spel, een gesloten defensie en fy sieke kracht Hij miste de slag volko men. Hij werd met eigen wapens afge troefd. Joegoslavië en Schotland maak ten hem dat duidelijk, Nederland deed de rest en de Polen demonstreerden in hun slechtste wedstrijd het surplus aan conditie en snelheid. Trainer Gorski sprak daarom na afloop: „Brazilië heeft verkeerd gegokt. Het aanvallende voet bal heeft in West-Duitsland gewonnen. Kijk naar de laatste vier. Alleen Brazilië hanteerde het defensieve wapen. De drie beste teams scoorden het meest. Wij troffen 16 keer de roos, Brazilië maar zes keer. Dat is het verschil met het oude Brazilië”. „Een echte aanvoerder”. Hoewel de vrije-schoppenverhouding duidelijk in het voordeel van West-Duitsland was (21 tegen 13) vond de Engelse referee Nederland zeker niet onsportiever spelen. „De teams waren aan elkaar gewaagd. Die aantallen zijn altijd maar betrekkelijk. Eerst verdedigt Nederland een vroege voorsprong, weert wat feller af, daarna tegen het eind moet die gelijkmaker erin... Ja dan komen de free-kicks”. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN Mario Jorge Zagalo had zichtbaar schik in zijn laatste con frontatie met de internationale pers. Zelfs het verlies tegen Polen deed de Braziliaan niets. Brazilië heeft de Coupe Jules Rimet in Rio de Janeiro staan en die krijgt niemand daar vandaan, schil derde de 43-jarige oud-international. Daarmee gaf Zagalo aan, dat voor zijn Brazilië slechts goud telt en de rest als waardeloos afval wordt weggesmeten. Voor hem was de wedstrijd tegen Ne derland de finale en de strijd om het brons een formaliteit. Olympisch kampi- Johan Cruyff probeerde deze fout wat te camoufleren, hoewel hij wel bedacht: „Onze fout was natuurlijk dat wij in ons eigen strafschopgebied gingen lopen voetballen. Maar wat erger was: de mentaliteit was er op een gegeven mo ment gewoon niet. Waar dat aan ligt, weet je nooit”. Ook daarom was deze gele kaart type rend voor de totale ontreddering die er op dat moment bij het fenomeen heer ste. Het schetste bovendien aardig de arrogantie die het Nederlands elftal had gekenmerkt. Het blijft natuurlijk alle maal theorie, maar het zou erg aardig zijn om te weten in hoeverre de provo caties van het Duitse schandaalblad Bildzeitung, dat na een reportage over een sexorgie in Hiltrup vrijdag zijn tweede aanval tegen het Nederlands elf tal opende, hebben doorgewerkt op de mentaliteit die beide elftallen tijdens Nederland-West-Duitsland kenmerk te. Voor Brazilië was de aardigheid er helemaal af. Het vertragende voetbal van de Zuidamerikanen leverde de nodi ge felle fluitconcerten op van de bijna 80.000 toeschouwers, die duur geld voor een toegangsbewijs hadden neergeteld en zich genomen voelden. jarige Cruyff het door Cor Coster ge plande bedrag van vijftien miljoen gul den misschien wel ruimschoots over schrijden. Het is alleen jammer dat het Nederland geen wereldkampioenschap heeft opgeleverd. Want over vier jaar zijn ze er niet meer, de Keizers, de Van MÜNCHEN „Een boeiend en sportief duel, een uitstekende finale”, aldus kwalificeerde scheidsrechter John Taylor de wedstrijd. „Een ogen blik dacht ik dat het voor mij bijzon der moeilijk zou worden, maar na die strafschop in de eerste minuut en twee gele kaarten veranderde er veel. In 1966 in Engeland behoorde Ademir weer tot de kerngroep, maar staken Denilson, Lima en de opkomende, maar nu uitgebluste, Jairzinho de kop op. In Mexico bepaalden Gerson en Tostao de „Novo Brasil” zal moeten terugkeren op de weg die de jeugd door de jaren heen bewandelde. Pele benadrukte het; „Het plezier gaat eraf als je niet scoort. Het lachen is ons vergaan**. Scheidsrechter Taylor die in ochtenduren, evenals voor de Europa- cupfinale Ajax-Panathinaikos in Lon den destijds, in het centrum van München onopgemerkt de sfeer was ivezen proeven: „Prachtig, heerlijk coals die supporters te keer gaan en plezier hebben” had na die snelle 1-0 de beste kansen aan Nederland gegeven. „Maar ze tikten te lang, ze bleven te lang hun vertragende spel spelen en daardoor konden de West- iuitsers terugkomen. De Nederlanders hadden het kunnen verwachten dat dit zou gebeuren. Maar ik moet zeg gen: Cruyff heeft het erg moeilijk gehad tegen die kleine Westduitser Vogts en dat is misschien wel door slaggevend geweest. En na de pauze, dat laatste half uur. Ik dacht al aan sen verlenging, want er waren toch mogelijkheden voor een gelijkmaker. Hanegems, etc. Bovendien houdt El Sal vador het dan ook zelf voor gezien. Cruyff: „Ik stop voor de wereldkampi oenschappen in Argentinië met voetbal len. Nu ben je zeven weken van huis; dan worden het er elf. Dat kan ik niet meer opbrengen”. Alweer achteraf beweren de Neder- lands-elftalspelers dat zij uitspraken, als ozu Helmut Schön zich aan Nederland moeten aanpassen en nieit omgekeerd, en dat zij Duitsland wel even van het veld zouden vegen, nooit gebezigd hebben. Maar het was opvallend dat een doel man als Sepp Maier Suurbier zou in hetzelfde artikel hebben gezegd dat hij bij het zien van de Ajacieden wel weer de bal uit zijn handen zou laten vallen opnieuw een onoverkomelijk struikel blok bleek. DEN HAAG Het aantal deelnemers aan sporttoto nummer 52 bedroeg 102.258, die een bedrag van f 216.771, inbrachten. Het prijzengeld bedraagt f 91.694,Voor prijs en premie is een bedrag beschikbaar van f 22.923,Zon dagavond had nog niemand zich gemeld met alles goed. De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 1 2 5 21 36 40. Reser- vegetal: 49. Opstellingen Polen: Tomaszewski; Szymanowski, Gorgon, Zmuda, Musial; Kasperczak (Cmlkiewicz), Maszczyk, Deyna: Lato, Szarmach (Kapka) en Gadocha. Mario Zagalo miste duidelijk de spe lers die een speciale wending aan de wedstrijd konden geven. Tostao, Gerson en Pele waren grootmeesters, de tot spielmacher omgeschoolde linksbuiten Roberto Rivelino miste de intelligentie en het overzicht en Ademir Daguia was te uitgeblust om op zijn 32e jaar nog eens aan die opdracht te gaan wer ken. MÜNCHEN. „De derde plaats van Polen en de finale NederlandWest- Duitsland hebben duidelijk aangetoond dat het offensieve voetbal in dit wereld kampioenschap heeft getriomfeerd. Deze drie teams hebben steeds aanvallend ge speeld. Wij maakten 16 doelpunten. Het spijt me, dat deze laatste wedstrijd tegen Brazilië tegenviel”, aldus de Poolse trai ner Kazimierz Gorski, die ook de afgang van het Zuidamerikaanse voetbal onder streepte. ROSTOCK. (SID)Drie wereldre cords, één Europees record en zeven beste wereldprestaties van dit seizoen, dat is de tussenbalans van de Oostduitse zwemkampioenschappen na vier van de vijf wedstrijddagen. Na Komelia Enders indrukwekkende 57.51 seconden op de 100 meter vrije slag, waren het dit weekeinde de 14- jarige, tot dusverre nauwelijks bekende, Annekatrin Schott en de 15-jarige Ulri- ke Richter, die de dominerende positie van het Oostduitse zwemmen onder streepten. Annekatrin Schott verbeterde het oudste wereldrecord, dat van de Amerikaanse Katie Ball op de 200 meter schoolslag (2.38.5 uit 1968). Ulrike Rich ter, die in Belgrado reeds wereldkampi oene werd op de 100 meter rugslag, stelde het 200 meter record van de Amerikaanse Olympische kampioene Melissa Belote scherper: van 2.19.19 naar 2.18.41. stelling waar Cruyff na afloop van Ne- derland-Duitsland begrijpelijkerwijs aan onderhevig was. Cruijff: „Ik ben vrese lijk ontgoocheld. Als je wordt over speeld, dan heb je een excuus en kun je zeggen dat de tegenstander beter was, maar dit was nu niet het geval. Het was voor het eerst dat we tijdens dit toer nooi tegen een achterstand opliepen en daardoor anders moesten gaan voetbal len. Maar als je dan ziet wat voor kansen we krijgen, dan is het uiterst onbevredigend dat we zo verliezen. Op een gegeven moment schiet Neeskens een bal zo hard in, dat ik denk: Maier staat niet meer op. we hebben genoeg kansen gehad. Alleen je hebt dan wel dat kleine beetje geluk nodig”. Toch dacht Cruyff te gemakkelijk over het feit dat Nederland te laat is gaan voetballen. Cruyff: „Dat tarten van de tegenstander daar geloof ik niet zo in. Dat hebben we ook niet bewust gedaan, vermoed ik. Wat voor kansen heeft Duitsland nu gehad? Ze kregen een penalty en hebben een frommel-goal gemaakt. Alleen in de eerste helft zijn er een paar mogelijkheden geweest”. Maar ondanks alles blikt Johan Cruyff terug op een uitstekend verlopen wereldtoernooi. Zijn eerste en zijn laat ste. Cruyff is uiteraard ook tevreden dat hij de afgelopen weken, door de succes sen die zijn terugkeer met zich mee brachten, blindelings door de groep werd geaccepteerd als de aanvoerder. De kin nesinne die tot het vertrek bij Ajax heeft geleid heeft zich in Duitsland geen ogenblik gemanifesteerd. Wie de honder den verslaggevers uit alle werelddelen met Cruyff heeft bezig gezien en de gemakkelijke manier waarop hij de we reldpers moeiteloos in vijf talen te woord heeft gestaan, merk ook iets van het fenomeen Cruyff buiten het veld. vierde plaats, het werd één grote anticli max, een anti-reclame voor de voetbal sport De snelle rushes van de Poolse aanvallers, het dynamische spel van aanvoerder Deyna, de verrukkelijke wendingen van Gadocha, ze waren er niet. Het duel moest plichtmatig ten einde gespeeld worden. En dankzij Lato, die een kwartier voor tijd alleen op doel af ging en de uitgelopen Braziliaanse doelman Leao kansloos passeerde, won nen de Polen met 1-0. Dankzij Lato bleef het in de laatste minuut ook 1-0, want toen miste de topscorer van dit WK-toernooi een unieke kans om er 2-0 van te maken. Hij liep van de middellijn naar doel en schoot tegen Leao op. „Mentaliteit was er soms gewoon niet” wat zeggen meteen een mij inkomt. Bovendien tippelde Taylor er wel erg gemakkelijk in bij die straf schop voor die Duitsers. Mag ik dan misschien wat zeggen zonder dat ik daarvoor meteen een gele kaart krijg?” Ook dit typeerde de enorme teleur- Het was natuurlijk leuk om te zien dat een voetballer als Rijsbergen in zijn eigen 16-meter-gebied een paar keer Gerd Müller achteloos omspeelde. Maar juist van dit soort onverwachte situaties moet de gevaarlijke Müller het hebben. Zeker als Nederland nog eens extra gaat lopen provoceren door elkaar kwasi lus teloos de bal toe te schuiven. „Dat kon ook niet”, wist de op de tribunes aanwe zige Barry Hulshoff later te vertellen „wij hebben dat ook wel eens gehad dat je als je zo snel een doelpunt maakt, je dan erg sterk gaat voelen. Maar dan moet je achterin wel voor een dubbele dekking zorgen. En dat was met een verdedigend kwetsbaar elftal als dit Ne derlandse team nu eenmaal is, niet gelijk”. Zagalo vertrekt als bondscoach. „Ik word trainer bij Botafogo in Rio. Ik heb een 2-jarig contract, maakt u zich om mij maar geen zorgen. Ook niet bij thuiskomst, want me dunkt dat ik een positieve balans heb. Twee keer ben ik als speler wereldkampioen geworden, en één keer als trainer. Dat zit dus wel goed”. Maar het Braziliaanse volk deelt die mening niet. De afgang in West-Duits land is onderwerp van felle discussies en een daarvan werd zaterdag in alle he- was. Cruyff bleef het grootste gedeelte van de wedstrijd onzichtbaar en toonde zich niet de absolute aanvoerder, zoals hij zich de afgelopen weken in Hiltrup ook buiten de lijnen heeft gemanifes teerd, die het Nederlands elftal nodig had. Cruyff echter: „Ik wist vooruit dat ik minder zou domineren in deze wedstrijd. Omdat die Duitsers zo sterk op mandek- king spelen, moest Haan meer opkomen, zodat je op het middenveld en in de spits een vrije man had. Dan moest ik o vernemen”. Maar juist dit laten afzakken naar de defensie was een dubieuze zaak. Suppor ter Sjaak Swart meende terecht: „Je had Duitsland na die 1-0 gewoon moeten laten komen. En Cruyff gewoon in de spits moeten laten staan. Daar liggen namelijk zijn kwaliteiten en zijn grote kracht. Maar wanneer zag je Cruyff eigenlijk in de spits?” Het was natuurlijk allemaal praten achteraf. Maar wat in andere wedstrij den zo vlekkeloos lukte, mislukte tegen deze fanatiek om elke bal knokkende Duitsers: rustig bouwen en via Cruyff op de briljante opening gokken. Boven dien kreeg Vogts met de hulp van Taylor steeds meer vat op Cruyff. Cruyff: „Hij floot drie, vier keer tegen mij terwijl die Vogts als een idioot op patronen en moest Ademir weer toekij ken. En in West-Duitsland rekende de inmiddels 32-jarige middenvelder ner gens meer op. Plotseling riep Zagalo hem op. Hij speelde 45 minuten een rol als spelverdeler, maar kondigde in de rust aan dat hij geen lucht meer had. Nog 21 minuten huppelde Ademir mee, toen mocht Rivelino de taak van spelbe paler overnemen. Vier jaar geleden vielen de Brazilia nen Zagalo aan om de absentie van Ademir, ook zaterdag vlogen ze hem naar de keel. Zagalo deed de keuze af met: „Ik bepaal wie er speelt en daar mee uit”. Zagalo ging daarmee volkomen de mist in, want het spervuur bleef aanhouden en de miljoeneninvestering in het „nieuwe Brazilië” werd aan de kaak gesteld, evenals het thuisblijven van Gerson, Tostao en Pele. Zagalo kondigde vorig jaar, na de Europese tournee, aan dat Brazilië met jonge spelers via inzet en conditie de slag zou moeten win nen. en de Gezien de belangen die er toch voor beide teams op het spel stonden, wil ik mijn compliment aan de spelers maken voor de wijze waarop ze zich over het geheel gedragen hebben. Daarom was het doodgewoon een fij ne wedstrijd met mannelijk spel, u weet dat ik dat graag zie”. Braziliaanse stijl in, nu zullen velen zich werpen op de Dutch-style. Wij niet. Binnen vier jaar hebben wij voldoende jong talent om ons eigen gezicht weer te laten zien, al moeten wij er voor zorgen dat we, zoals Nederland, allrounders krijgen. Spelers die in feite op elke plaats kunnen spelen en alle onderdelen van het spel tot in de perfectie beheer sen”.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 14