WK VARIA Machteloze Rosewall té vermoeid na zware strijd tegen Smith LEERMEESTER SEGURA ZIET IN CONNORS NIEUWE LAVER GOEDE VERRICHTINGEN IN DDR Schutter slaagde niet I Mi 1 VIJFKAMPLIMIET CISKA JANSSEN E •**w»h* Ji MAANDAG 8 JULI 1974 SPORT Glimlachend Vroeg Dreigement Verlies Bommen Arbiters Kattegespin Top-vijf China Constante druk Wereldrecord Hoogtepunt Niet populair Connors op weg naar zijn probleemloze zege op veteraan Ken Rosewall. Enkelspelwinnaar Connors gelukgewenst door verloofde Chris Evert i 1 r VS verloren opnieuw van r derde set wist ik zeker dat deze partij mij niet meer kon ontgaan”. Russische atletiekploeg 1 4 1 1 t L 5 1 S i 1 B MIDDLESBOROUGH (ANP) Ciska Janssen heeft zaterdag tijdens atletiekwed strijden in Middlesborough met 4306 punten een internationale vijfkamp voor dames gewonnen. Dit is 106 punten boven de eis voor de Europese atletiekkampioenschap- pen in Rome. De Britse Ann Wilson eindigde met 4189 punten op de tweede plaats en Mieke van Doorn werd met 4136 punten derde. In het landenklassement kwam Nederland met een totaal van 8441 punten bovenaan voor Groot-Brittannië (8293) en Denemarken (7S73). EItjo Schutter won in Middlesborough met 7253 punten de tien kamp. Hij bleef ruim achter de limiet voor de Europese titelstrijd in Rome, die op 7500 punten is bepaald. De 30-jarige Spaanse kampioen Rafael Cano werd met 7146 punten tweede en de Deen Ibsen (7036) derde. In het landenklassement kwam Nederland bovenaan met 20.920 punten voor Denemarken (20.878), Groot-Brittannië (20.605) en Spanje (19.998). De prestaties per onderdeel van Ciska Janssen op de vijfkamp waren: 100 m horden: 15,0 sec.; kogelstoten: 12,56 meter; hoogspringen: 1,71 meter; vèrspringen: 6,25 meter; 200 meter: 24,4 seconden. Totaal 4306 punten. Dat leeftijd voor een marathonloper eigenlijk van weinig belang is bewees de West- duitser Willy Roggenbach zaterdag in de derde editie van de Rotterdam-marathon. Op het ronden-parkoers door het Kralingse Bos in de Maasstad was de 40-jarige West- duitser de snelste van de 135 lopers, die regen en kou trotseerden. helemaal had hij eervoller De internationale voetbalfederatie (FIFA) heeft zaterdag in München de deur voor de terugkeer van China in het wereldvoetbal opengezet. De bij eenkomst van het uitvoerend comité, voor het eerst onder voorzitterschap van de Braziliaan Jaoao Havelange, besliste dat elk land dat lid is van de FIFA wedstrijden tegen China mag spelen indien het daarvoor bij het algemeen secretariaat van de federa tie toestemming vraagt. Een voorstel van Iran om China toe te laten tot het voetbaltoernooi van de in sep tember te houden Aziatische Spelen werd eveneens geaccepteerd. 1 r i t reeks een 1 t 1 5 1 5 j r t De resultaten van de andere finales: John Newcombe en Tony Roche heb ben de finale herendubbelspel gewonnen. De Australiërs versloegen de Amerika nen Bob Lutz en Stan Smith met 8-6 6- 4 6-4. De zwarte handel heeft voor aan vang van de finale niet zo gebloeid. Eén uur voor het begin werden kaar ten, die normaal 80 mark kostten, voor 60 mark verkocht. Een zwart handelaar vertelde, dat hij een ver lies van 3.000 mark had geleden. Onbekenden, die het kennelijk niet eens waren met de wijze waarop Herman Kuiphof televisiecommentaar heeft gegeven bij de voetbalwedstrij den van Nederland in het wereld kampioenschap, hebben zondag direct na afloop van de finale-wedstrijd Ne- derland-West Duitsland zijn gezin in Soest opgebeld en dreigementen aan hun adres geuit. Een paar opbellers zeiden namens de Rode Jeugd te reageren. Zij gaven hem de schuld DURHAM (AFP-UPI). Voor de ne gende maal in de twaalf ontmoetingen sedert 1958 heeft de Sovjet Unie de wedstrijd der „giganten” tegen de Vere nigde Staten gewonnen. De Russen vero verden de eindzege in de wedstrijd, die in Durham onder weinig ideale weers omstandigheden (regen en een drukken de temperatuur) voor in totaal 37.500 toeschouwers (een record) werd gehou den, dankzij de kracht van hun dames- ploeg. Zaterdag heeft Wimbledon een nieuw toee- schouwersrecord bereikt. In twee weken kwa men 305.440 bezoekers door de poorten. Het oude record stond op 301.896 in 1967. (Van onze sportredactie) WIMBLEDON. De man achter het opzienbarende Wimbledon-succes van Jimmy Connors heet Pancho Segura, een legendarische tennisgigant dankzij zijn fabuleuze prestaties in het profwereldje van de jaren vijftig. Nadat zijn 21-jarige Amerikaanse leerling zaterdagmiddag de illusies van veteraan Ken Rosewall had verpulverd (6-1, 6-1, 6-4) sprak Segura innig tevreden: „Jimmy is een echte killer. Ik vroeg hem vrijdag, wie hij het liefst in de finale ontmoette: Rosewall of Smith. En hij zei: „Rosewall, want daar heb ik de laatste keer van verloren.” Triomfantelijk keek Segura vervolgens om zich heen, voordat hij de retorische vraag stelde: „Kent u iemand met een betere instelling?” De atleten van de DDR hebben tijdens de nationale kampioenschappen die vier dagen hebben geduurd, hun eerste op wachting gemaakt met het oog op de Europese kampioenschappen die in sep tember in Rome worden gehouden. Het hoogtepunt was het wereldrecord van Reinhard Tehimers bij het kogelslinge- ren waarbij hij met 76.60 meter de De Russische dames, gemiddeld 5,5 jaar ouder dan hun Amerikaanse tegen standsters zegevierden met 90-67. De Russische heren verloren met 117-102 punten. Het totaal verschü bedroeg daardoor slechts acht punten: 192-184. De Amerikaanse herenploeg was dui’ delijk gehandicapt door het feit dat een groot aantal toppers een lucratieve toer- nee door Europa verkozen hadden bo ven een confrontatie met de Russen. Zo ontbraken in Durham Dwight Stones (wereldrecordhouder hoogspringen), Al Feuerbach (wereldrecordhouder kogel stoten), George Woods (kogel), Jim Bol ding, Ralph Mann (beiden 400 m. hor den), Frank Shorter (10 km.) en Steve Prefontaine (5000 m.). Ondanks een aantal uitstekende pres taties sneuvelde er toch maar één wereld record. Dat kwam op naam van de Russin Loedmilla Bragina, die haar ei gen record op de 3000 meter met 26/100e seconde verbeterde en op 8.52.74 bracht. Hoewel de Amerikaanse heren na de eerste dag een achterstand van vijf punten hadden (49-54) kwamen zij op de tweede dag van de wedstrijd sterk terug. Het was de negende maal dat de Amerikaanse de Russische heren de baas bleven. Klaus Schoenberger, die tot nu toe op de 400 meter horden als beste tijd 51,5 seconden had staan, maakte een gewel dige sprong door deze afstand nu af te leggen in 49,2 seconden, waarmee hij de wereldtop zeer dicht is genaderd. Dub- bel-triomfen waren weggelegd voor Re- nate Stecher (100 meter in 11,1 en 200 meter in 22,6), Gunhild Hoffmeister (800 meter 2.00,4 en 1500 meter 4.09,8) en voor Manfred Kuschmann (5000 meter in 13.27,6 en 10.000 meter in 28.09,6). Tot de goede prestaties mogen ook nog gerekend worden de 12,8 sec. van de Olympisch kampioene Annelie Ehrhardt op de 100 meter horden, de 1.90 meter bij het hoogspringen van Rosemarie Witschas en de 51,5 sec. van de vroegere sprintster Ellen Streidt-Strophal op de 400 meter. Ook de 6.44 meter bij het verspringen, hoewel geen wereldpresta- tie, is het vermelden waard, want Mari anne Voelzke die deze afstand overbrug de is pas 18 jaar. Voor het begin van de finale heeft de politie van München enkele tele foontjes ontvangen, waarin werd meegedeeld, dat er bommen zouden zijn geplaatst in het stadion. De poli tie heeft echter gieen onderzoek laten instellen, omdat men dergelijke „tips” had verwacht. Het Olympia-stadion was namelijk zaterdag na het duel tussen Polen en Brazilië grondig on derzocht en ’s nachts scherp bewaakt. Er konden, aldus de politie, onmoge lijk bommen zijn geplaatst. Kazimierz Gorski heeft zaterdag na afloop van de wedstrijd Polen-Brazi- lië om de derde plaats de naar zijn mening vijf beste spelers van het tiende toernooi om het wereldkampi oenschap genoemd. Volgens de Poolse coach, wiens ploeg vooral in de voor ronden heeft verrast met fris, aanval lend voetbal zijn het, in deze volgor de: Johan Cruijff, Franz Beckenbau er, Sandro Mazzola, Paul Breitner en na suggesties uit de zaal Kazimierz Deyna, zijn „eigen” mid denvelder. De winst op de tweede dag hadden de Amerikanen vooral te danken aan Reggie Jones en Mark Lutz, die op de 200 meter, de Olympische dubbelkampioen Valeri Borzov voorbleven, Rick Wohlhu- ter (800 m.), Dick Buerkle (5000m.) en Reynaldo Brown (hoog). Veel aan de zege droegen ook de speerwerpers Sam Colson en Fred Luke die Janis Loesis versloegen, en Mac Wilkins (discus) bij. Er was één incident. Op de 3000 meter steeple chase werd Skripa (SU) wegens hinderen van de Amerikaan Jones gedis kwalificeerd. Ook wanneer Skripa, die won, in de uitslag zou zijn opgenomen, hadden de Amerikanen gezegevierd. Het enthousiaste publiek heeft de Amerikaanse ploeg op de tweede dag hartstochtelijk gesteund. Een ovatie kre gen de 15-jarige Mary Decker en wereld recordhouder op de 880 yards Rick Wohlhuter voor hun eerste plaatsen op de 800 meter. Mary Decker, die in 1973 in Minsk ook de 800 meter won, zege vierde nu in 2.02.9. Rick Wohlhuter deed voor de tweede maal in twee weken een vergeefse aanval op het wereldrecord. De Amerikaan kwam na een indruk wekkende solo uit op 1.44.03 en bleef daarmee 3.03 seconden boven het wereld record van de Italiaan Marcello Fiasco- naro (1.43.7). Reggie Jones, een 20-jarige neger won beide sprintafstanden in resp. 10.23 en 20,81 sec. tijden, die gezien de omstandigheden uitstekend waren. De Australische Evonne Goolagong en haar Amerikaanse partner Peggy Michel veroverden het dames dubbelspel. In de finale bleven zij het Australische duo Helen Gourlay-Karen Krantzcke in drie sets (2-6, 6-4, 6-3) de baas. De woorden van Segura leken niet overdreven. Jimmy Connors speelde te gen Rosewall, zoals hij het zelf noemde: „Ongelooflijk tennis”. Waar Tanner, Door de slechte weersomstandigheden en de kwalitatief zeer matige bezetting viel er in deze marathon, die in de twee voorgaande prachtige winnaars had in de Engel- sen Bernie Allen (1972) en John Jones (1973) weinig te genieten. Roggenbach was met zijn 2 uur 26 minuten en 5 seconden een overtuigende winnaar maar men kan toch niet zeggen dat de mechanicus uit Krefeld tot de sterkere lopers uit Europa behoort. Ook de Nederlandse top was niet aanwezig. Geert Jansen sloeg het spektakel wel gade maar bleef als deelnemer aan de kant. De Amsterdammer liep drie weken ge leden in Engeland een marathon en achtte terecht de herstelperiode te kort. „Je kunt een marathon pas dan weer lopen wanneer je de vorige vergeten bent”, aldus Jansen. Ook Henk Kalf, de nationale kampioen, was niet aan de start. Van de Nederlandse toplopers was er alleen Cees Verhoef (Hellas). De Utrechter voegde zich na tien kilometer bij een kopgroepje van vijf lopers bestaande uit Steef Kijne (Metro), de Duitsers Roggenbach en Kadner, de Italiaan Ariu en Joop Keizer (Hollandia). Verhoef eindigde op de tweede plaats. De uitslag is: 1. Roggenbach (West-Duitsland) 2.26.05,0; 2. Verhoef (Hellas) 2.27.23,6; 3. Kadner (West-Duitsland) 2.27.37,6; 4. Ariu (Italië) 2.29.17,6; 5. Keizer (Hollandia) 2.31.51,4; 6. Polak (Metro) 2.31.53,0; 7. Van Alphen (AAC) 2.31.58,0; 8. Strik (Tempo) 133.14,2; 9. Markusse (AV’56) 2.34.24,0; 10. Dietzel (West-Duitsland) 2.35.22,8. Tegenover de toch wel tragische af gang van Rosewall, die zijn vierde Wim- bledon-finale verloren zag gaan, stond de suikerzoete romantiek van een suc cesvolle Amerikaanse „love-story”. Het toekomstige echtpaar Connors Chris Evert had een dag eerder de damestitel immers veroverd liet zich uitgelaten door de internationale fotopers vereeu wigen. De overige vedetten van dit zo sterk bezette Wimbledon, zullen met een scheef oog hebben toegekeken, want vooral Connors is allesbehalve populair. Terwijl een jongen als Borg door ieder een op handen gedragen wordt, wekt de naam Connors alom weerzin op. Connors’ fanatieke manager Bill Rior dan heeft zijn pupil uit winstbejag de laatste jaren te veel in het isolement gedreven. Connors wilde niet deelnemen aan het WCT-circuit. Hij tekende wel als eerste bij de steden-competitie in Amerika en hij vertikt het noe steeds om lid te worden van de spelersbond, dit zelfs in tegenstelling tot de verder al even a-sociale Ilie Nastase, zijn enige vriend. Die geïsoleerde positie zou in de toekomst schade kunnen berokkenen aan het grote talent Connors, vooral als hij bij tegenslagen niemand heeft om op terug te vallen. Als Connors echter bij tijds zijn afwijzende houding laat varen, De Westduitse voetbalbond heeft bij de FIFA voorgesteld dat in de toekomstige toernooien om het we reldkampioenschap in de tweede fi naleronde geen scheidsrechters meer mogen aantreden die uit een van de landen komen die zich b(j de laatste acht hebben geplaatst. Hermann Neu berger, voorzitter van het WK-orga- nisatiecomité, die dat zondag mee deelde verklaarde niet gelukkig te zijn met de scheidsrechtersaanstelling van de FIFA in deze tweede eindron de. Daarmee doelde hij tevens op zijn landgenoot Kurt Tschenscher die Ne- derland-Brazilië leidde en die volgens hem nooit had mogen fluiten. van de Nederlandse nederlaag in München. „Als hij thuiskomt, zullen we hem wel te grazen nemen”, kon digden zij aan. De familie Kuiphof heeft van de bedreigingen aangifte gedaan bij de politie in Soest. Het wereldkampioenschap voetbal heeft een merkwaardige traditie: wie in de finale het openingsdoelpunt maakt, verliest. Alleen in 1970 bij de finale in Mexico nam Brazilië tegen Italië de leading om uiteindelijk met 4-1 te winnen, maar in alle negen andere eindstrijden was het anders om. zal hij definitief gerekend kunnen wor den tot de allergrootsten van een nieuwe tennisgeneratie, die zich op dit Wimble don verder vooral manifesteerde in de personen van Roscoe Tanner en Dick Stockton, twee andere hard-slaande Amerikanen. De titel in het gemengd dubbelspel ging naar de Australisch-Amerikaanse combinatie Owen Davidson-Billie Jean King. De titelhouders versloegen in de finale Tony Roche (Aus) en Francoise Durr (Fra) met 3-6, 6-3, 6-4. Segura kende uiteraard beter dan wie ook de mogelijkheden van Connors, die door zijn krachtspel altijd wat gering schattend tot „houthakker” werd be stempeld. Volgens Segura heeft Connors echter onbegrensde mogelijkheden. „Wie was er ooit beter dan hij op 21-jarige leeftijd? Jimmy is een nieuwe Rod La ver. Hij serveert sterk en is vlug aan het net, vlugger dan Borg. Je moet zelf een bijzonder goede service hebben om hem te kunnen verslaan. Tegen Rose wall volleerde hij bovendien beter dan ik hem ooit heb zien doen”. Het wereldkampioenschap 1974 is nauwelijks achter de rug of er wordt alweer over het volgende toernooi gesproken. Washington Rivera, de perschef van de Argentijnse voetbal bond, welke organisatie al met de voorbereidingen is begonnen, heeft meegedeeld dat in 1978 het eindtoer- nooi in januari of februari gehouden zal worden in plaats van, zoals tot dusver gebruikelijk was, in de maan den juni-juli. Rivera: „Dan is het bij ons winter, ook al is die niet zo streng als in grote delen van Europa. Maar de temperaturen komen in die periode meestal toch niet boven de tien graden”. Westduitser Walter Schmidt van de top verdrong. Jaarprestaties kwamen op naam van Gunhild Hoffmeister op de 800 meter met 2.00,4 zij legde de 1500 meter nog af in 4.09,8 van Burglinde Pollak op de vijfkamp met 4684 punten. Van uitstekende gehalte was de pres tatie van Jacqueline Todtnen (20 jaar) bij het speerwerpen met een afstand van 64.34 meter, waarmee de Olympisch kampioene Ruth Fuchs (61.18) duidelijk achter zich liet, terwijl ook de 20.61 meter van de 22-jarige Marianna Adam bij het kogelstoten gezien mag worden. Door deze verrichtingen staan zij nu resp. tweede en derde op de eeuwige wereldranglijst. Imponerend was de 18.18 meter van de 18-jarige Brigitte Griessing bij het kogelstoten, hetgeen een nieuw juniorenwereldrecord bete kende. Ook Ilona Schoknecht (pas 17) kwam met 17.90 meter sterk voor de dag. Rosewall was na afloop een ver schrompelde, sip kijkende „kabouter”, die zelf betwijfelde of hij volgend jaar nog naar Wimbledon zal komen. „Dit is misschien wel het laatste interview hier”, zei hij treurig. Rosewall, door het sentimentele Engelse publiek bijna beje gend als een „lief opa-tje”, moest toege ven dat Connors subliem tennis had gedemonstreerd. „Connors en Newcombe zijn voor mij de spelers-van-het-jaar. Hij verdiende te winnen, maar misschien niet met een dergelijke score. De match tegen Smith heeft me te veel energie gekost. Ik kon geen pressie uitoefenen, geen goede returns op zijn service geven. Bovendien maakte hij geen fouten op gemakkelijke ballen. Hij serveerde ook te goed voor mij, zodat hij kon doen wat hij wilde”. Voor een kenner bij uitstek als Pan cho Segura had er geen onzekerheid bestaan over de afloop van de Wimble- don-finale in het heren-enkelspel. „Ik heb voorspeld dat het in drie sets zou zijn afgelopen. Ken moest een dag tevo ren wel vermoeid zijn geraakt door de emoties en de duur van zijn partij tegen Smith. Wat moet je dan als 39-jarige beginnen tegen een jongen wiens re flexen veel sneller zijn?”. Newcombe en Smith faalden, daar slaagde Connors wonderwel: hij wist de bedaarde maestro met striemende servi ces, volleys en groundstrokes 90 minuten lang constant onder druk te houden. Rosewall liet het bombardement als een zielig hoopje mens over zich heen gaan. In de eerste twee sets was hij weerloos, in de dërde slechts even uitzicht op score. Alleen in het begin van die derde set vergiste Connors zich enkele malen in zijn verwoestende service. Hij sloeg en kele dubbele fouten zijn enige overi gens in deze partij maar voordat Rosewall kon profiteren had de Ameri kaan zich alweer hersteld. Zich voor beeldig op elk punt concentrerend, voor kwam hij de inzinking die Stan Smith in zijn partij tegen Rosewall niet meer te boven was gekomen. Als een gehaaide routinier bracht Connors de tactische adviezen die Segu ra hem had ingefluisterd, in de praktijk. Connors: „Pancho kent Rosewall goed. Ze hebben zoveel tegen elkaar gespeeld. Het was de bedoeling om Rosewall zo veel mogelijk te laten bewegen en aan de bal te laten komen. Daarom bleef ik bjj ralleys vaak ook wat terughangen. Verder moet je op je hoede blijven tegen Rosewall. Pas op 5-4 en 40-0 in de Lex Schoenmaker blijft bij Feyenoord. Hij heeft uiteindelijk voor één jaar bijgetekend. De FranQaise Janou Tissot-Lefevre is in La Baule wereldkampioene der amazones gewor den. De uitslagen van de Grand Prlx motorra ces op het Belgische Francorchamps: 50 cc: 1. Thurow (West-Duitsland) 2. Henk van Kessel (Nederland); 125 cc: 1. Nieto (Spanje); 250 cc: I. Andersson (Zweden); 500 cc: 1. Read (Enge land): Zljspankasse: 1. Steinhausen/Hubert (West-Duitsland). Tijdens de Kaagweek waren de Friese zeilers zonder meer sterker dan de Hollan ders 134,75 punten tegen 180,25. Voor de finalegroep van het wereldkampi oenschap basketbal in San Juan plaatsten zich: Sovjet Unie, Brazilië, Verenigde Staten, Spanje, Cuba en Canada. De Nederlandse lichtwelter Gerard Bok bokste in het Belgische Kalken onbeslist tegen de Belg Meganck. De Sovjet-Unie was in een ploegentijdrit over 70 km. de snelste tijdens de jeugdwieler- kamploenschappen in Warschau. De internationale rallycross in Valkens- waard werd gewonnen door de Nederlander Dick Rlefel. Stef van der Sluis en Fons Nljhof hebben in Varsseveld elk een manche gewonnen in de 250 cc-klasse kampioencross. De Oostduitsers hebben de zege van buurland West-Duitsland glimlachend „gevierd”. De Oostduitsers wijzen er op, dat hun nationale team er als enige in is geslaagd de nieuwe we- reldkampioen te verslaan (1-0). Een Engelse bookmaker heeft West-Duitsland ook de wereldtitel voor 1978, in Argentinië, toebedacht. Enkele uren na afloop van de wed strijd in München noteerde hij de bondsrepubliek voor 4-1. De wereldtitel was het mooiste verjaardagsgeschenk voor Jürgen Grabowski. „Deze dag wordt alleen nog door mijn huwelijksdag overtrof fen. Een droom is werkelijkheid ge worden”, aldus de 30 jaar geworden „Grabi”, zoals hij door de Westduit- sers wordt genoemd. Het tweede doelpunt van West- Duitsland, gemaakt door Gerd Müller, was de 100ste treffer van West-Duitsland tijdens de toernooien om de wereldtitel. UI

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15