Voorstellen voor definitieve aanpak Valhelm per Duizenden supporters op Schiphol 1 november ZILVER OOK GENOEG VOOR verplicht EEN MASSALE HULDIGING ongeval gedood OAPEC praat weer over van GPD uit Chili gezet ai Mededeling RES £3 M4ZD4 Correspondent Beverwijker bij olie-embargo Vijf doden bij brand in Parijs s Tuincentrum Myriantha I waarin opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden Het woord is aan 1 3,99 3,99 1,39 AGENDA 4 Duisenberg onder „leiders van morgen in weekblad Time i’ j«trar"’’ui Tj Later kans op regen KI (Van een onzer verslaggevers) Deze krant bestaat uit achttien pagina’s w. 2 3 5 Radio en televisie 6 Strips 6 Kunst 7 Beurs 9 KEURSLAGER a Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, rrx/vA'DAG 8 JULI 1974 64e jaargang nummer 206 Kunsthandel Jos. de Graaff Schoonmaken - Restaureren Vernissen van schilderijen Gierstraat 47 - Telefoon 31 28 01 DINSDAG- EN WOENSDAG REKLAME Vlaamseweg, Haarlem TERUG VAN VAKANTIE ZANDBERGEN OPGELET AUTO ITAlIE B.V. Alléén ’s maandags gesloten Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 - 319245 K: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Ijmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389. na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 ROTTERDAM Nu vorige week in de ROM, de Raad van overleg in het metaalbedrijf, een overlegorgaan van werkgevers en werknemers, een gesprek heeft plaats gehad over het koppelbazenprobleem, dat volgens de bonden met name in de Rijnmond de arbeidsverhoudingen weer dreigt te verstoren, zullen de bonden in een gesprek dat donderdag op het mi nisterie van Sociale Zaken plaats vindt, voorstellen doen, die definitief een einde moeten maken aan de naar hun mening hoogst ongezonde toestand bij de grotere metaalbedrijven. 5 halen 4 betalen I i I JU Mr Umuider Courant Mr. H. E. Pha.ff: Belastingbetalers sterven nooit i uit; zij vermenigvuldigen zich. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie- Mr H C van der Mije. H P Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10.90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141 Losse nummers 50 ct. Bonden: weg met de koppelbazen (Van onze correspondent) een onzer verslaggevers) è- van KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 (ADVERTENTIE) (Van onze Haagse redactie) NU A Weerrapporten Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Plein 1945 53 Ijmuiden Telefoon 110 16 Ruyssenaars, die nog als enige Neder landse corresponder in Chili werkte, werd het land uitgezet nadat hij zater dag was teruggekeerd uit Buenos Aires, waar hij de begrafenis van de overleden Argentijnse president Peron had bijge woond. Ruyssenaars werd door de politie opgepakt en op een vliegtuig naar Peru gezet. Hij k~aeg niet de gelegenheid iets mee te nemen. Ruyssenaars deed gisteren een poging vanuit de Peruviaanse hoofdstad Lima terug te keren naar Chili. Bij aankomst in Santiago werd hij echter niet toegela ten, waarop hij verder reisde naar Bue nos Aires. Het ministerie van Buitenlandse Za ken was vanochtend nog niet op de hoogte van de uitwijzing. De bonden zijn van mening dat de Arbeidsinspectie, die de arbeidsomstan digheden moet controleren, een beter in zicht in de aard van de werkzaamheden heeft dan de LTD. Daardoor is de Ar beidsinspectie dikwijls beter in staat om na te gaan of bepaalde werkzaamheden door personeel van een koppelbaas dan wel door personeel van een onderaanne mer worden uitgevoerd. Vermoedelijk heeft de Beverwijker de macht over de door hem bestuurde wa gen verloren, waardoor de auto kantelde en in een sloot terecht kwam. De be stuurder verdronk hierbij. Wij vragen begrip voor deze tijdelijke moeilijkheden die hopelijk van zeer korte duur zullen zijn. blanke HAMLAPPEN 500 gram van 5.39 100 gram supermalse BIEFSTUK Castrol GTX 2,99 p. b. Alle uitlaten 30% Alle Fiatparts —10 tot 50% Jansweg 47 - (32 02 32) - Haarlem DINSDAGA ANBIEDINGEN 4 schnitzels 3,48 500 gr. extra mager gehakt 3,78 4 hamburgers 1,58 WOENSDAG A ANBIEDINGEN 500 gr. gehakt 2,28 150 gr. boterhamworst 0,78 Voor enke?? Onltce sunnorters wer den de spanningen te veel. Een 65- jarige vrouw stierf in München voor het televis'etnestel aan de gevolgen van een hwtaanVal, terwijl een 33- jari«'e m’n uit Weil am Rhein bij een vreuirdebwteiing de lengte van zijn balkon verkered taxeerde en van driehoog een dodelijke val maakte Zowel >’n Duitsland afs in Nederland werd weer flink met televisietoestel len door de ruiten oermeten. Wij zullen onze uiterste best doen om zo snel mogelijk deze te vervangen. Vrijwel zonder uitzondering melden kranten over de hele wereld dat de Wereldbeker niet bij de sxe-kste r>loe<’ torechtfpknmen was. ..De beker is naar de Duitsers gegaan, maar de glorie naar Nederland”, aldus de Ita liaanse Corriere dello Sport. De Standaard (België) snreekt over „de aangrijnende moed” waarmee Neder land de eel’ikmaker probeerde te for ceren. Overal wordt gewezen op de teleurstellende rol van .Tohan Cruijff. „Cruijff toonde zijn leiderskwaliteiten AAN HET STRAND noge druk passeert langzaam, na morgen gevolgd door zwak storingsfront. Morgen aanvanke lijk zonnig, later meer bewolking met een matige, meer zuidelijke wind. In de middag rond twintig graden. Zeewater zestien graden. Vooruitzichten: gematigd strand weer met later een kleine buien kans. Over het algemeen vinden de West- duitse kranten de overwinning van „hun” team dik verdiend. Bild geeft weliswaar Cruijff, Rosbergen, Jansen, Neeskens en Van Hanegem een maxi male waardering van vijf punten (wereldklasse), maar Beckenbauer en Maier krijgen het predikaat „droom- speler” opgeplakt. De Stuttgarter Nach- richten is één van de weinige die de lezer er, ondanks alle vreugde, toch op wijst dat Nederland de wereldbe ker net zo goed mee naar huis had kunnen nemen. Ook de Hannoversche Allgemeine Zeitung laat het volk we ten dat „eigenlijk niet eens de beste won, maar de gelukkigste”. inalse PAARDEBIEFLAPPEN 500 gram Alle vlugklaar artikelen zoals bal len gehakt, slavinken en hambur gers DEN HAAG. De valhelm wordt per 1 november aanstaande verplicht voor bromfietsbestuurders en hun eventuele duopassagiers. Een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Water staat zegt dat in een later stadium pas wetteljjk geregeld azl worden aan welke eisen de helm precies moet voldoen. Per 1 november wordt ieder soort helm, wel of niet door TNO goedge keurd en wel of niet voorzien van stickers, goedgekeurd. De zegsman van het ministerie deelde echter mee dat er praktisch alleen goedgekeurde helmen te koop zijn. Minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) zal binnen afzienbare tijd met zijn voorstel aan de regering komen om de autogordel voor bestuurders van au to’s en de passagiers op de voorbank verplicht te stellen. Voorts werkt de minister aan het wettelijk regelen en verplicht stellen van een periodieke keu ring voor personenauto’s. DEN H.'-AG. Henk Ruyssenaars, correspondent van de Gemeenschappelij ke Pers Dienst (waarbij ook deze krant is aangesloten) en de VARA in Chili, is door de militaire junta het land uitge wezen. Als reden voor het besluit werd opgegeven: hulp aan vluchteingen en het verspreiden van berichten die in strijd zijn met de waarheid. In zijn plannen om het aantal ver keersslachtoffers drastisch terug te brengen, heeft minister Westerterp nog niet opgenomen dat kinderen slechts op de achterbank van de auto mogen zitten. Rabei Dajani, een lid van het uitvoe rende comité, zei dat hij verwachtte dat een formele opheffing van het embargo tegen Nederland zal worden goedge keurd. Maar de houding van Saoedi- Arabië blijft uiterst belangrijk in deze kwestie. De vorige maand heeft Saoedi- Arabië zich tijdens een bijeenkomst van de olieministers van de Arabische lan den verzet tegen de opheffing van het embargo. NEW YORK. (AFP) De Nederland se minister van Financiën, dr. W. F. Duisenberg, behoort tot de honderdvijf- tig personen beneden de 45 jaar die door het Amerikaanse weekblad Time als mogelijke leiders van „de wereld van morgen” worden aangemerkt. Op de lijst vermeld in de jongste editie van het blad staan overigens niet minder dan vijftig Amerikanen, onder wie senator Edward Kennedy, consuir.entehverdedi- ger Ralph Nader en tennisster Billy Jean King. bewijs te komen op dit ogenblik te gering zijn. In de tweede plaats willen de bonden dat de Loon technische dienst en de ar beidsinspectie, beide ressorterend onder het ministerie van sociale zaken, gege vens gaan uitwisselen. Op dit ongeblik is dat niet het geval. Beide diensten wer ken geheel apart. Ten gevolge van een ernstige brand zijn wij zwaar gedu peerd betreffende verkoop van verschillende materia len. UITGEEST. De 21-jarige Beverwij ker A. Pirovano is in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks 4 uur dodelijk verongelukt bij een verkeerson geval op de Communicatieweg ter hoog te van het woonwagencentrum IJmond. Eenzelfde beeld gaven Den Haag en Rotterdam. De Haagse politie had bij het Lange Voorhout, waar na de overwinning een Oranje-feest moest losbarsten, borden neergezet waarop stond dat er in verband met te ver wachten festiviteiten niet geparkeerd mocht worden. Ook die konden giste ren al snel worden opgeruimd. MÜNCHEN stond gisteren kort voor een hart-infarct, terwijl de „helden van de natie” zich bij het erebanket in Hilton te goed deden aan cham pagne en delicatessen, vierden de fans op ïuidrucbtfger wijze feest. De tocht van het stadion naar het hotel was al een triomftocht geworden. Met moei te kon de begeleidende politie zich een weg banen door de duizendkoppi ge menigte. De zwart rood gouden vlaggen waren uitgestoken. Uit de ramen regende de confetti neer. Hier en daar werd een ruit ingedrukt. Voetbal-carnaval in München. Het doel van de opmars van de Schlachtenbummler” van Konstanz Kiel was het kunstenaars- en uit gaanscentrum Schwabing. In dit stadsdeel heerste op deze koele zon dagavond de uitzonderingstoestand Schwabings centrum, de Leopoldstras- se, werd tijdelijk voor het auto-ver keer gesloten, omdat de massa mid- Eerst zonnige perioden, vooral in het oosten en zuiden van het land, maar morgen in de loop van de dag toenemende bewolking met plaatselijke regen. Overwe gend matige wind tussen zuid en west. Minimumtemperaturen cir ca 14 graden, maxima morgen van ongeveer 19 graden aan zee tot 24 in het zuidoosten van het land CAIRO. (AP) Het uitvoerende co mité van de organisatie van Arabische olie exporterende landen (OAPEC), die tien leden telt, is gisteren in Cairo bijeengekomen om de conferentie van de organisatie voor te bereiden. De conferentie begint op woensdag en verwacht wordt dat de kwestie van de opheffing van het olie-embargo tegen Nederland ter sprake zal komen. Ook zal een herziening van de olieprijzen worden behandeld. PARIJS. (Reuter) Vijf mensen zijn omgekomen en 13, onder wie vijf brand weerlieden, zijn gewond als gevolg van een brand die na een explosie in een flatgebouw in Parijs ontstond. Vier de omgekomenen waren uit het raam gesprongen toen het vuur, dat op de eerste verdieping was ontstaan, zich naar de hogere etages verspreidde. De brandweer wist nog niet de oor zaak van de ontploffing van het gebouw dat in de buurt staat van de Sacré Coeur in Montmartre. Op de vliegtuigtrap werden de spelers gehuldigd door de duizenden toeschouwers. den op de rijbaan de voetbal-revolu- tie had uitgeroepen. Wildvreemde mensen dansten in sportkledij op het plaveisel, spraken wartaal en waren nauwelijks meer aanspreekbaar. Het tweede verzamelpunt van de fans was het Hofbrauhaus. In de schaduw van het wereldbekende bier huis vond onder het genot van vele liters schuimend pils een groot feest plaats. De stemmingsbarometer in de voet gangerszone van de binnenstad steeg bij het invallen van de nacht nog verder. De odes voor de nieuwe we- reldkamnioenen schalden door de straten. Minstens 150.000 man waren op de been. In het stadion waren ze allemaal gelijk. Nu voelde een ieder zichzelf wereldkampioen. en donderdag onze bekende BIEFSTUKDAG (Van onze sportredactie) SCHIPHOL/AMSTERDAM. De 2-1 nederlaag van het Nederlands elftal in de finale om de wereldtitel tegen de Westduitsers, heeft duizen den Nederlanders er niet van weer houden de ploeg op Schiphol een onverwacht hartelijke ontvangst te bereiden. Direct na aankomst werden Michels en zijn met lauwerkransen omhangen spelers met de bus naar Amsterdam gereden, waar zij staande op het balcon van de Stadsschouw burg opnieuw een huldiging van dui zenden supporters ondergingen. De spelers werden duidelijk verrast door dit huldebetoon. Cruijff: „Ik waar deer het erg dat de mensen toch nog voor ons gekomen zijn. Na de neder laag van gisteren had ik dat niet meer verwacht”. Later volgde een ontvangst in het Catshuis en een op het laatste moment ingelaste ont vangst door koningin Juliana op Huis Ten Bosch. Ook Rotterdam wilde niet achterblijven. Daarom togen de spe lers later op de middag nog eens naar de Maasstad om ook daar de felicita ties van het gemeentebestuur in ont vangst te nemen. Het enthousiasme van vandaag stond in schrille tegen stelling tot de stemming die gisteren in Nederland heerste. Terwijl gistermiddag direct na af loop van de finale het feest in de Beierse hoofdstad München al in alle hevigheid losbarstte, bleef het in de Nederlandse steden ijzig stil. De kas teleins di ehun cafés al bij voorbaat hadden opgetuigd in afwachting van de feestende menigte, die na een overwinning ongetwijfeld de straat op zou zijn gegaan, konden snel na dat de Duitsers de Wereldbeker in ontvangst hadden genomen, de slin gers weer binnenhalen. In de grote steden haastte men zich om de voor zorgsmaatregelen, die bij een zege niet overbodig geweest zouden zijn, ongedaan te maken. Nauwelijks had het eindsignaal in München geklon ken, of werklieden begonnen op de Dam in Amsterdam de grote over kapte muziektent af te breken, die daar met vergunning van B. en W. was neergezet voor een grandioos fes tijn. Talloze kleine straatventers en marktlieden leden grote stroppen, omdat ze hun Oranje-souvenirs in de vuilnisbak konden deponeren. De Dam bleef de hele avond stil, geen vlag werd uitgestoken, zelfs niet halfstok. De bonden zullen in het gesprek aan de minister voorstellen dat op korte termijn een wettelijke regeling komt, die het volgende inhoudt: Niet alleen bij „inlenende bedrijven en bij bedrijven, die te boek staan als uitleenbedrijven, mag de Loontechnische dienst van het ministerie controleren, maar ook bij de onderaannemers. Volgens de bonden zijn de onderaannemers van nu dezelfden, die in 1970 als koppelbaas optraden, een verschijnsel dat destijds leidde tot mas sale stakingsacties en de landelijke „vierhonderd gulden golf”. De wet op de terbeschikkingstelling arbeidskrachten regelt deze mogelijkheid momenteel niet. De Loontechnische dienst heeft in een aantal, door de Industriebond-NVV aangebrachte geval len wel proces-verbaal kunnen opma ken, maar erkent zelf dat de mogelijk heden om tot een juridisch sluitend ■B pas weer na afloop, toen hij zijn makkers op de schouders klopte en ze moed insprak”, aldus The Daily Mail. De Engelsen waren bijzonder trots op het optreden van de Britse scheidsrechter Taylor. Voor de Duitse bladen is niets te dol. „Vraag aan Cruijff: wat zeg je nu? Ja, ja, ja 2-1 Wereldkampi oen”. Met deze koppen maakt het Duitse boulevardblad Bild, dat vorige week de Oranje-uitspattingen in Hil- trup meldde, maandagmorgen gewag van de overwinning van het West- duitse elftal. Die Welt: „Na het won der van Bern de triomf van München”. De „Neue Hannover Pres- se” kwam ietwat lyrisch tot „de tri omf van de Duitse ploeg, die de mensen tussen de Alpen en de Noordzee dronken van vreugde maakte, zal nog lang naklinken. Het zal meer indruk achter laten als men weet dat voetbal een spel is waarbij een bol met een omtrek van 70 centimeter op een bol van 40.000 kilometer omtrek ligt en het de kunst is met de voet de kleine bol te raken”. i- W

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1