Verzorging pupillen geregeld STOOMGEBEUREN TROK VEEL BEKIJKS Nieuw-Dennendallers verlaten drie paviljoens Natuurrampen in Japan en India Woningbouw- plan voor Israel Scheveningen waarschuwt verworpen buurlanden Egon Bahr weer minister VIJFTIEN NEDERLANDERS IN VERKEER OMGEKOMEN Zware botsing in Duitsland ...fiita drttnm] il tl it I J" O Wal In totaal meer dan honderd doden E MS MAANDAG 8 JULI 1974 BINNEN- EN BUITENLAND 2 M on i I 3* e’ DEN HAAG (ANP) In het af gelopen weekeinde zijn vijftien Nederlanders in het verkeer om het leven gekomen. In het weekeinde is een massale stroom Nederlanders met vakantie gegaan. Dat leidde vooral zaterdagochtend tot grote drukte op de Nederlandse wegen. Rond vier uur in de nacht van vrij dag op zaterdag trokken de eerste vakantiegangers de grens over bij de grenspost Bergh-autoweg. Daar na ging een ononderbroken stroom auto’s twee rijen dik via deze grens post de Bondsrepubliek binnen. Bij andere grensposten was het niet zo druk. LISSABON (ANP) De Portugese regering heeft een pakket maatregelen aangekondigd om de chro nische inflatie te bestrijden en de statische industrie en economie nieuw leven in te blazen. Volgens de mi- nister van Economische Coördinatie, dr. Vieira de Almeida, moeten de wettelijke maatregelen leiden tot een stroomlijning van de voornaamste onderdelen van de financiële en economische bedrijvigheid in Portugal. •pi I r 1 1 1 1 VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: WEERRAPPORTEN Massale uittocht vakantiegangers DINSDAG 9 JULI Portugal wil economie nieuw leven inblazen In India heeft zich een ramp voorge daan als gevolg van de hevigste moes- TOKIO (AP) De wervelstorm Gilda die het westen van Japan heeft geteisterd en daar onder meer zware regenval heeft veroorzaakt, heeft het leven gekost aan 60 mensen. Het aantal vermisten bedraagt 38 en dat der gewonden 86, aldus is namens de politie bekendgemaakt. De hebben nw n nw no zw zzw 18 19 19 18 20 17 17 18 17 20 31 28 17 27 21 17 21 19 20 30 27 23 20 14 18 19 25 24 34 18.44 14.27 14 16 17 16 9 15 18 15 8 21 12 10 20 12 14 11 18 18 20 20 13 12 9 7 12 10 12 7 14 11 9 23 11 12 10 6 9 9 uur uur uur uur 0 0 Bij de spoorwegen was de vakantie- drukte zaterdag goed merkbaar. Vooral de D-treinen naar en van Duitsland via Venlo waren bijzonder vol. 1 1 4 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde zw. bew. half bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. w nnw n DEN HAAG (ANP). De inspraak- groep Scheveningen, waarin de inspraak van Scheveningen is gebundeld, heeft het eerste project van EMPfcO Bredero in de badplaats afgewezen. Het gaat om een plan voor woonbebouwing op het terrein van het dit jaar gesloopte Grand Hotel. o o o o o o o o o o o o o o o o o 0.1 o o 18 0.5 o o o 0.1 o o o o o o o o o o overeenstemming is met de economische situatie. Wat de huidige golf van arbeids onrust en stakingen bij handel en in dustrie betreft zei hij dat de regering de toestand nauwlettend in het oog houdt en dat er binnenkort wettelijke maatre gelen kunnen worden verwacht. TEL AVIV. Israel zal de aanleg van een luchtafweer-raketsysteem in Li banon niet dulden. De staf-chef van de luchtmacht, generaal-majoor Benjamin Pefed, heeft op een persconferentie verklaard dat Israel de aanleg van een dergelijk systeem onmiddellijk met zyn luchtmacht zou verhinderen. De inspraakgroep noemt het onaan vaardbaar dat in het plangebied slechts gedacht wordt aan „een tamelijk exclu sieve vorm van wonen”, in plaats van een recreatief centrum aan zee met vermenging van woon-, werk- en recrea- tiefuncties. Hoog water Laag water DINSDAG 9 JULI Iets warmer met vooral aanvankelijk opkla ringen, maar later weer kans op wat regen. Aantal uren zon: 2 tot 10. Minimum tempe ratuur: omstreeks 14 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Schipper Leen Griek van de Helder- se kotter HD 26 heeft zaterdag een onge bruikelijke vangst aangevoerd bij de vis- afslag van Den Helder: een reuzenhaai van viereneenhalve meter lengte met een gewicht van naar schatting 350 kilo. Schipper Griek heeft het dier 25 mijl uit de Beense kust ter hoogte van Esbjerg uit het water gehaald. Het gevaarte is overgedragen aan het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek van de Zee op Texel. Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel 1 Frankfort Genève Helsinki i Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg onbewolkt Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tunis Portugal heeft een van de hoogste inflatiecijfers binnen Europa (op het ogenblik ruim dertig percent). Die geld ontwaarding, zo zei de minister, moet krachtig worden aangepakt, o.m. door een beperking van de overheidsuitgaven en beheersing der prijzen. Er zal eén adviescommissie worden opgericht voor het prijsbeleid. Verder komt er een or gaan dat toezicht moet houden op de prijzen, de binnenlandse handel en de economie in algemene zin. De voorlopige regering van Portugal hoopt met deze maatregelen verbeteringen te bewerk stelligen in zowel de particuliere als de overheidssector, alsmede een uitbreiding van de investeringen uit binnen- en buitenland. Dr. Vieira de Almeida kondigde belas tingverhogingen aan voor de consumptie artikelen, zoals bier en tabak, en voor luxe-goederen. Verder staat er een ver hoging van de rentarieven op het pro gramma, die het sparen moet aanmoedi gen (daardoor zou er meer geld beschik baar kunnen komen voor investeringen). De binnenlandse produktie moet worden uitgebreid, vooral in de agrarische sec tor. Portugal is voor een groot deel van zijn voedselvoorziening aangewezen op import. Landbouwbedrijven en kleine industrieën krijgen belastingvoordelen ter verbetering van de produktie. De regering in Lissabon zal tegelijkertijd de HANNOVER (DPA). Een veronge lukte truck met oplegger heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de autobaan bij het Westduitse Hannover een zware kettingbotsing veroorzaakt waardoor twee mensen in hun voertuig verbrandden en minstens 16 personen van zware tot lichte verwondingen op liepen. binnen- an id sonregens van deze eeuw. In het gebied van Bombay kwamen 41 mensen om. Spoor- en wegverbindingen werden ver nield, terwijl zich ook hier aardver schuivingen voordeden. De negentienjarige P. Hendriks uit Boxmeer is zaterdagavond in Beugen (NB) verongelukt toen hij met zijn mo tor een auto rechts wilde inhalen. Zijn motor raakte de auto en vloog daarna tegen een boom. De zeventienjarige J. Kroos uit Rot terdam is in zijn woonplaats met zijn brommer geslipt en tegen een bus geval len. Hij overleed op weg naar het zie kenhuis. Bij een ongeluk op de weg Vinke- veen-Aalsmeer is de 21-jarige O. Dol uit Aalsmeer omgekomen. Hij zat in een auto die in botsing kwam met een in een slip geraakte tegenligger. De 21-jarige A. Pirovano uit Bever wijk is zaterdagochtend vroeg in Uit geest met zijn auto in de wegberm geraakt en tegen een boom gebotst. De wagen kwam daarna in een sloot te recht. De heer Pirovano was op slag dood. Gisternacht is de 26-jarige N. Klever- laan uit Rotterdam in de gemeente Eg- mond met zijn fiets tegen een tegemoet komende brommer gebotst en om het leven gekomen. De 44-jarige H. Caris uit het Limburgse Heythujjsen is zaterdag bij een verkeers ongeluk in zijn woonplaats om het Zoals gemeld hebben de Nieuw-Den nendallers besloten zich terug te trekken om te voorkomen dat de drie paviljoens evenals vorige week het paviljoen Lorentz zouden worden ontruimd. Het WA-bestuur is er met hulp van de vereniging van directeuren van zwakzin nigeninrichtingen in geslaagd ongeveer zeventig vervangers aan te trekken die het werk in ieder geval de eerstkomende tien dagen kunnen overnemen. De per soneelswisseling is zeer rustig verlopen. BONN Egon Bahr, die bekend is ge worden als de „architect” van Willy Brandts oostpolitiek, wordt vandaag ge ïnstalleerd als West-Duitslands nieuwe minister voor ontwikkelingshulp. Hij volgt zijn partijgenoot (SPD) Erhard Eppler op. Deze trad vorige week af om dat h|j een besnoeiing van zjjn begro ting voor 1975 niet accepteerde. Egon Bahr (52) verliet het kabinet na het aftreden van bondskanselier Brandt. Hij was onder diens bewind de laatste tijd minister voor bijzondere opdrachten geweest. De oppositie heeft onmiddel lijk kritiek geleverd op de nieuwe be noeming, omdat nu ook „de hulp aan de derde wereld ideologisch en speculatief” zou kunnen worden benaderd. De eerste versie van het plan Grand Hotel voorziet in de bouw van een flatgebouw aan de zeezijde, met flats die 150.000 zouden moeten kosten, en land inwaarts een wijk van patiowoningen. De inspraakgroep vindt dat onvoldoende aandacht wordt geschonken aan de mo gelijkheden om op de plaats van het Grand Hotel een nieuw hotel aan zee te bouwen. Voorts is vernomen dat 470 huizen werden verwoest of zwaar beschadigd, 517 wegen onbegaanbaar zijn geworden en 95 bruggen zijn vernield. Ongeveer 41.000 woningen zijn onder water komen te staan. De wervelstorm, die gisteren zijn grootste kracht bereikte, heeft ook in Zuid-Korea huisgehouden. Volgens de eerste berichten zijn in dit land acht mensen omgekomen, maar waarschijn lijk zijn het er veel meer. Tientallen mensen worden vermist, terwijl honder den dakloos zijn geworden. De tyfoon is met windsnelheden van meer dan honderd kilometer per uur over de getroffen gebieden geraasd. In Japan zijn, behalve gebouwen ook weg en spoorwegverbindingen vernield. Het eiland Sodoshima, 650 kilometer ten westen van Tokio, is door de wervel storm vernietigd. Óp dit eiland kwamen vijftien mensen om. Er hebben zich op grote schaal aardverschuivingen voorge daan. Volgens de politie was de truck tegen de vangrail gebotst nadat twee banden van het voertuig waren geklapt. Een Joegoslavische gastarbeider en zijn gezin vlogen met hun auto op de lading die van de oplegger was gevallen. Kort daarop botste een Deense vrachtauto, die in dezelfde richting reed, op een drietal personenauto’s, die voor de verongelukte truck wilden stoppen of er langzaam voorbij wilde rijden. De personenauto’s werden op elkaar gedrukt en twee ervan vlogen in brand. Twee inzittenden van een voertuig uit München kwamen in de vlammen om. De Deense vrachtauto schoof door op de lading betonplaten van de oplegger, vloog over de vangrail naar de andere rijbaan en bleef daar ondersteboven lig gen. Op deze andere rijbaan deed zich kort daarop een botsing voor tussen drie personenauto’s waarvan de inzittenden voor het merendeel waren uitgestapt om hulp te bieden. Tenslotte reed op de eerste rijbaan nog een auto uit Oostenrijk op de rava ge van verwrongen auto’s en betonpla ten in. De twee inzittenden moesten ernstig gewond naar een ziekenhuis worden vervoerd. De plaats van het ongeluk leek volgens ooggetuigen over een afstand van 100 meter op een slag veld. De brandweer moest er met snij branders aan te pas komen om de doden en gewonden te kunnen bergen. Tijdens het ongeluk was er sprake van druk vakantieverkeer. De drukte heeft overigens niet tot al te veel moeilijkheden op het Nederland se wegennet geleid. Bij de grenspost Bergh bleef ernstige vertraging voor de vakantiegangers uit omdat de douaniers zich beperkten tot steekproefsgewijze 9 Een 27-jarige inwoner van Putters- hoek heeft zaterdagavond in ’s-Graven- deel een 32-jarige man uit die plaats met een vuurbuks in de rug geschoten. Vervolgens sloeg hij zijn slachtoffer met de kolf van de vuurbuks zodanig in de lendenen dat de man met verlammings verschijnselen in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Een Rotterdamse juwelier heeft bij de politie aangifte gedaan van de dief stal van een etui met 77 briljanten, ter waarde van veertigduizend gulden. De juwelier zegt vier buitenlanders, die za terdag zijn zaak aan de Lijnbaan be zochten, van de diefstal te verdenken. Terwijl twee van hen de verkoper bezig hielden door hem allerlei horloges te laten tonen, moeten volgens de juwelier 9 Koningin Juliana heeft zaterdagmid dag in de haven van Den Helder vanaf het koninklijk jacht Piet Hein een défilé afgenomen waaraan 147 ronde en plat- bodemjachten hebben deelgenomen. Door de harde noordwestelijke wind hadden de organisatoren op het nipper tje besloten het admiraalzeilen niet op de rede van Den Helder te houden. Op het strand van Egmond aan Zee is gistermiddag het lijk van een onbe kende vrouw aangespoeld. De politie is een onderzoek begonnen naar de identi teit van de vrouw. Haar leeftijd wordt geschat op ongeveer 38 jaar; ze had zwart haar. Het stoffelijk overschot heeft volgens de politie een week of vier in het water gelegen. nodige maatregelen op landbouwgebied treffen. Bovendien zullen industriële complexen wórden gevestigd in achter gebleven delen van het land. Dit programma zal volgens de minis ter het vertrouwen opwekken waaraan het op economisch en industrieel gebied in Portugal zo lang heeft Ontbroken. Tevens zou dit kunnen bijdragen tot een verbetering van de positie van de Portu gese munt. „Binnen het schema van industriële en economische expansie jui chen wij buitenlandse investeringen toe”, zei dr Vieira de Almeida. Hij sprak tevens de hoop uit dat de effectenbeurs van Lissabon, die sinds de machtsover name door de militaire junta op 25 april gesloten is, over niet al te lange tijd kan worden heropend. Over de lonen en salarissen merkte dr. Vieira de Almeida op dat slechts een verhoging kan worden toegestaan die in Zon op 4.31 Maan op 22.35 UTRECHT (ANP). De laatste Nieuw-Dennendallers hebben gistera vond om elf uur de paviljoens „De Witte Huil”, „Van 't Hoff” en „Leeuwenhoek” van de zwakzinnigeninrichting Dennen dal verlaten. De groepen die daarna voor de nachtdienst opkwamen, bestonden uit vervongend personeel uit andere inrich tingen en van andere hoofdafdelingen 6.23 uur en 2.14 uur en no ono wnw n zzo zzw nnw onbewolkt windstil 34 onbewolkt windstil 28 onbewolkt windstil 29 licht bew. licht bew. onbewolkt 16 25 21 licht bew. windstil 24 licht bew. windstil 26 nw w n nw n n w zw zzw wzw w zw w wzw zzw wzw zzw leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen hij met zijn auto in een bocht 03 de linkerweghelft raakte en frontaal op een tegenligger botste. De bestuurder van de tegenligger werd zwaar gewond. Gisternacht is de zeventienjarige bromfietser. J. Podt uit Holten bij een verkeersongeluk in Markelo gedood. Hij raakte met zijn bromfiets op de linker weghelft en kwam frontaal in botsing met een auto. Vannacht is de negentienjarige H. Pouwes uit Uffelte bij een verkeerson geluk op de Assendij kbrug i n Havelte om het leven gekomen. De man stond met zijn auto op de brug stil toen hij van achteren werd aangereden. Zijn au to werd door de botsing in de Drentse hoofdvaart gestoten en de bestuurder verdronk. De 34-jarige G. Spoolder uit Hengelo is gisteravond in de Overijsselse plaats Weerselo met zijn auto uit de bocht gevlogen, over de kop geslagen en in een sloot terechtgekomen. Hij was op slag dood. De 16-jarige J. Meijn uit Amsterdam- Noord is gistteravond in Purmerend met zijn bromfiets in frontale botsing geko men met een NZH-bus en even later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Hij deelde mee dat de Sovjet-Unie Syrië als eerste staat buiten de USSR MIG-23-toestellen, de modernste aan- valsvliegtuigen van de Sovjets, had gele verd. Israel poogt in de VS zo snel mogelijk „het enige thans bestaande ant woord te kopen”: de F-15, de F-14 en de nog niet voor inschakeling gereed zijnde VF-17. Als antwoord op de luchtverdedigings- stelsels in de Arabische landen zal Israel deze week' nog zijn nieuwe stelsel van grond-luchtraketten van het type „Cha parral” installeren. Voorts beschikt Is rael over het Amerikaanse Vulcan 20- mm-luchtafweergeschut voor gebruik tegen laagvliegende toestellen. controle. In de middag keerde de rust bij de grenspost terug. Ook gisteren bleef het de hele dag rustig op de wegen. Bij een verkeersongeval in de buurt van de Spaanse plaats Tarragona zijn zaterdag twee Nederlanders om het le ven gekomen. Hun echtgenotes raakten zwaar gewond. Bij het ongeluk waren behalve de auto van de heren A. van Hulst (32) uit Waalwijk en J. Clentjens (28) uit Weert twee Spaanse voertuigen betrokken. Twee inzittenden van de an dere wagens raakten ernstig gewond. In Nieuw-Buinen in Drenthe is gister avond de negenjarige Rulof Tamminga uit die plaats om het leven gekomen toen de brommer van zijn broer, bij wie hij achterop zat, geen voorrang verleen de aan een auto. De 56-jarige J. Meyer uit Appingedam is zaterdagochtend vroeg op de weg tussen Ten Boer en Ten Post met zijn auto in een flauwe bocht rechtdoor gereden, tegen een boom gebotst en in een sloot t erechtgekomen. Hij was op slag dood. De vijftienjarige B. Wensink uit Hil versum is bij het oversteken van een kruispunt in zijn woonplaats door een auto geschept. De fietser was op slag dood. De Westfriese stad Hoorn heeft drie dagen lang allerlei stoomtuig binnen zijn muren gehad. Stoomwagens, stoomwalsen, stoomboten, de stoomlocomotieven van de mu- seumlijn HoornMedemblik en wat voor veel volwassenen, die eigenlijk dolgraag nog eens treintje zouden spelen, misschien wel het mooiste was schaalmodellen van locs die even onberispelijk bleken te functioneren, als al het echte stoomtuig in de straten van het oude Zuiderzeestadje. Het gebeuren heeft duizenden bezoekers getrokken. de andere twee kans hebben gezien de briljanten uit het kantoor achter de winkel te stellen. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Klompenfabrikanten heeft gisteren in Sint Oedenrode de grootste klomp van ons land, 2,81 meter lang en 1,04 meter hoog, onthuld. De klomp is als trekpleister geplaatst op initiatief van de plaatselijke VW. St. Oedenrode is een centrum van de klom penindustrie. Vannacht is een 27-jarige man uit Zwijndrecht met zijn auto op de Veerse Dijk in Hendrik Ido Ambacht uit de Dijk in Hendrik Ido Ambacht uit de bocht gevlogen en terechtgekomen op •het dak van een aan de dijk liggende woning. Niemand raakte gewond. De materiële schade is groot. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer E. E. S. de Jongh tot HM buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Senegal en tevens tot HM buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur in de republiek Mali met stand plaats Dakar. Binnenkort is ook de benoeming te verwachten van jhr. mr. Q. P. A. de Marees van Swinderen, momenteel am bassaderaad te Ottawa, tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in Libe ria en de republiek Guinee met stand plaats Monrovia. De haven van Port Sair aan de noordelijke punt van het Suezkanaal zal binnen tien dagen voor de scheepvaart worden geopend. Dat is voor het eerst sedert de juni-oorlog van 1967. De militaire regering in Chili heeft opdracht gegeven tot het vernietigen van de kiezerslijsten, waarop ongeveer 3,5 mln Chilenen voorkomen. Dit is gisteren van officiële zijde in Santiago vernomen. Volgens de autoriteiten waren de lijsten door de vorige regering vervalst. Duilio Brunello, een 49-jarige jour nalist die in de verschillende perionisti- sche regeringen sedert 1946 hoge func ties heeft bekleed, is benoemd tot voor zitter van de nationale justicialistische beweging in Argentinië. Het voorzitter schap werd eerst uitgeoefend door Pe- fon. De beweging is de grootste politieke macht in het land. 9 In Mexico Stad is gisteren een oude woonkazerne ingestort waarbij tientallen gezinnen onder het puin zijn bedolven. Er zijn zeker drie doden en 30 gewon den. Oorzaak van de instorting is waar schijnlijk de zware regenval van de afgelopen dagen, waardoor de fundering werd verzwakt. In een papierfabriek in het Italiaan se Bergamo, honderd km ten noorden van Milaan, zijn eind vorige week ver scheidene tonnen post uit de periode van oktober vorig jaar tot en met janu ari van dit jaar aangetroffen. Onder de post waren belangrijke officiële stuk ken. De lading kon in beslag worden genomen net voor ze in de pulpmachines zou worden gestort. O Keizer )Haile Selassie van Ethiopië heeft het parlement van zijn land zaterdag verboden met recès te gaan in verband met de moeilijke problemen die moeten worden opgelost. Vandaag is het parlement begonnen aan een buitenge wone zitting om een .nieuwe grondwet op te stellen. uur onder 20.59 uur onder 9.54 bew. zw. bew. zw. bew. Z.-Limburg zw. bew. zw. bew. windstil 18 onbewolkt licht bew. zw. bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt windstil 22 onbewolkt half bew. i 1. bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. zw. bew. Eindhoven geh. bew. - - zw |3ew zw. f-CT «MS

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2