Ontvoerde Libanese Crisissituatie voor Grieks militair regime hoofdredacteur vrij :S Geheim gesprek Dodelijke van Portugal inspuiting met Afrikanen Gerucht over olienationalisatie in Engeland Italië neemt aantal Weer dode in Ulster Van der Stoel naar Iran Proces tegen Nixon begonnen Moskou laat activisten vrij EEG-produktie sterk gestegen fiscale maatregelen Mu POOLS-INDONESISCH CONTACT IBM*» - achtergrond Politie: geen verband met burgeroorlog Bestrijding economische crisis 3 BINNEN» EN BUITENLAND 1974 MAANDAG 8 JULI (Van onze correspondent) t 1 (Van onze correspondent) WASHINGTON In de met purperen gordijnen behangen rechts zaal van het hooggerechtshof is vandaag het historische proces be gonnen tegen president Nixon over de vraag of een president het recht heeft om door een rechtbank opgevorderde bewijsstukken niet af te geven, met andere woorden of een president boven of onder de voor iedere andere burger geldende wet staat. De uitspraak van het hof kan beslissend zijn voor het lot van Nixons presidentschap. het heet als instructeurs van het jonge Cypriotische leger. Maar naast deze officiële activiteiten zijn de Griekse officieren ook druk be trokken bij de terreuracties van de EOKA op Cyprus. ATHENE Nu het Griekse re gime de eis van Makarios, dat de Atheense officieren die op het eiland gelegerd zijn, onmiddellijk moeten vertrekken, verwerpt, dreigt er meer dan ooit een burger oorlog op het eiland, en een crisis in Athene. Op Cyprus zijn een 650 junta-officieren gestationeerd, zoals Scherp conflict Athene-Nicosia grote op- gewoon ie :e Q e r BELFAST. (AP) Een jongeman is vanmorgen vroeg met een schotwond op een trottoir in Belfast gevonden. Hij was dood bij aankomst in een ziekenhuis. uit •se e de op de De Minister van financiën Emilio Colom bo, die de maatregelen toelichtte, zei dat De Libanese veiligheidsdienst had gis teren al bekend gemaakt dat de auto, waarin Jaoed ontvoerd is, gevonden was en dat drie ontvoerders gearresteerd wa ren. Zij hebben volgens de veiligheids dienst een volledige bekentenis afgelegd. e g 1 s LONDEN. (AFP) De Britse Labour- regering komt volgens de „Sunday Tele graph” binnen tien dagen, dus nog voor het zomerreces, met een witboek waarin plannen worden ontvouwd over het on der staatscontrole brengen van de olie in de Noordzeebodem. ie al rt st 3 i e t Zee be- i is iti- rdt lad hot der bij ef- ter De za- >e- en. ig- te ier de de ier- tge- vis- laai met dlo. uit erg t is sta- op srs- sn- ats en. net de gs- est nd- naf filé .at- len. ind ier- i de le n ise :en de ter De op St. n- te ie a- >n e- i- in ,5 ;n n. n :r- gh gd M s- d- MOSKOU (UPI) Alle joodse acti visten die tijdens het bezoek van presi dent Nixon aan de Sowjet-Unie gevan gen hebben gezeten, zijn ni vrijheid gesteld, zo is gisteren van joodse zijde in Moskou meegedeeld. Het hooggerechtshof bestaat uit ne gen rechters van wie er één, William Rehnquirt, zichzelf gediskwalificeerd heeft om mede recht te spreken, omdat hij destijds verbonden was aan het ministerie van justitie, dat toen onder leiding stond van de nu gedag vaarde ex-minister John Mitchell. Rehnquist werd door president Nixon landse Zaken en vier andere ministers zouden willen aftreden. Zij kunnen het „eigengereide, subversieve optreden” van de Griekse militairen ten aanzien van Makarios niet aanvaarden. En dit alles zou geheel achter de rug van de civiele ministers van het kabinet omgaan. Griekenland heeft meer dan ooit een goede minister van Buitenlandse Zaken nodig, nu ook de spanning met Turkije toeneemt vanwege het oliegeschil in de Egeïsche Zee. Maar geen enkele bekwa me figuur die zichzelf respecteert, wil deze positie aanvaarden, om daarna als marionet van de militaire politie te moe ten fungeren. Dit korps in „normale” landen bestemd om onder meer dronken soldaten uit bordelen te halen fungeert in Griekenland als feitelijke regering. De huidige situatie kan tot verstrek kende gevolgen leiden. Vooral nu het Griekse volk de wanhoop nabij is van wege de snel verslechterende economi sche toestand. In diplomatieke kringen in Athene wordt druk gespeculeerd over het feit dat Makarios grootse plannen zou hebben. De Cypriotische aartsbis schop heeft kennelijk niet toevallig dit Het gaat om de verwerving door de staat van een meerderheidsbelang (51 procent van aandelenpakket) in de olie maatschappijen die in het gebied actief zijn, en om de stichting van een staats- bureau, dat waarschijnlijk de „nationale hydrocarbons corporation” gaat heten, waaraan de maatschappijen verplicht hun olie zullen moeten verkopen en dat de exploitatiegraad gaat regelen. Klopt het bericht van de „Sunday Telegraph”, dan is spoedig een nieuwe botsing te verwachten tussen de regering en de conservatieve oppositie. Het is inmiddels vrijwel zeker dat in het na jaar nieuwe algemene verkiezingen wor den gehouden. Watergate-samenzweerders, dat op 9 september zou beginnen. Verwacht wordt dat zijn documenten daarover een kleine sensatie kunnen opleve ren. De belangstelling voor de zitting is zo groot, dat tientallen Amerikanen al sinds middernacht in de rij ston den om een van de 45 voor het publiek vrijgehouden plaatsen te be machtigen. De resterende 355 plaatsen zijn met veel kunst- en vliegwerk toegewezen aan Congres-leden, diplo maten en vertegenwoordigers van de nieuwsmedia, W'arbij er vele promi nenten werden afgewezen. De rech ters zijn gezeten aan een enigszins gebogen tafel van indrukwekkende proporties, en kijken uit op een aan weerszijden door massieve pilaren ge flankeerde zaal met ongemakkelijke houten stoeltjes. In de nissen tussen de pilaren zijn ook zitplaatsen, die doorgaans voor de pers zijn gereser veerd. De produktiecapaciteit in de automo bielindustrie werd niet volledig gebruikt. In verschillende lidstaten gold dat ook voor de textiel- en kledingindustrie, al dus gegevens van de diensten van de Europese commissie in Brussel. De lichte stijging van de werkloosheid die aan het eind van het eerste kwartaal werd waargenomen heeft zich in de daaropvolgende weken voortgezet. De Britse minister van financiën, De nis Healey, noemde het zaterdag in een interview voor de BBC „nagenoeg on vermijdelijk” dat de kiezers in de herfst naar de stembus worden geroepen. De oppositiepartijen hebben door hun „nuk kige en onverantwoordelijke” houding een situatie geschapen die maakt dat wij niet meer kunnen regeren, aldus Healey. Ook de data van de beide bezoeken zijn nog niet vastgesteld, maar verwacht wordt, dat deze beide bezoeken binnen de komende veertien dagen afgelegd zul len worden. Van hen is er een, Byron White, een door president Kennedy benoem de rechter, die als een „swing vote” wordt beschouwd iemand die met zijn stem de doorslag kan geven om dat White in het verleden zowel con servatieve als liberale posities heeft ingenomen. Ook wordt gezegd dat de voorzitter van het hof, Warren Bur ger, mogelijkerwijs tegen het Witte Huis kan stemmen. Warren wordt doorgaans als een conservatief be schouwd. Wanneer het mettertijd in derdaad tot een afzettingsprocedure van de president in de Senaat mocht komen, is hij het die de senaatszittin- gen zal voorzitten. een „definitieve” uitspraak van het hooggerechtshof en in dit geval zal hij zich er dus op kunnen beroepen dat de beslissing van Sirica niet die van het hof was. schudding in het hele land. President Franjieh gaf de veiligheidsautoriteiten opdracht alles te doen om de journalist te vinden. Hij noemde de ontvoering een „schending van de vrijheid van menings uiting en een inbreuk op de persoonlijke en persvrijheid”. Het gaat om circa 50 man, van wie 20 uit Moskou. Gisteren hebben ongeveer twaalf joodse geleerden uit Moskou hun wekelijkse conferenties hervat. De poli tie greep niet in. De geleerden die hun functies zijn kwijtgeraakt toen zij een visum voor Israel aanvroegen, mochten van de autoriteiten op 1 juli geen inter nationale conferentie houden. Zij kregen te horen dat de conferentie die had moeten samenvallen met Nixons bezoek, een provocatie zou zijn geweest. De natuurkundige Alexander Woronel heeft inmiddels laten weten dat de geleerden door zullen gaan met de voorbereiding van de conferentie en hopen dat die nog dit jaar gehouden zal worden. De president wordt vertegenwoor digd door zijn advocaat James St. Clair, een jurist die zich in de afgelo pen weken een bekwame manipulator heeft getoond van de mogelijkheden die de Amerikaanse wet biedt. Belang- rjjker nog, St. Clair is erin geslaagd om in het kader van de strategie van het Witte Huis de opinie in het Congres in niet geringe mate te beïn vloeden, zonder dat hij een persoon lijk doelv it werd. ROME (Reuter). De Italiaanse re gering is zaterdag met de aangekondigde fiscale maatregelen gekomen die het land uit de economische crisis moeten ha len. Tot de maatregelen, die gisteren al van kracht zijn geworden, behoren ver hoging van de benzineprijzen, verhoging van de belasting op onroerende goede ren en de belasting toegevoegde waarde (BTWJ en een eenmalige heffing op het bezit van een auto. De laatste weken heeft de EOKA, die zich de inlijving van Cyprus bij Grie kenland ten doel stelt, zich schuldig gemaakt aan een reeks politieke moor den. Daarom besloot Makarios dat alle Griekse officieren het eiland moeten ver laten. Zy hebben vooralsnog geweigerd zijn bevel op te volgen, en hebben zich teruggetrokken in de legerkampen. De afgelopen dagen heeft het Witte Huis ongebruikelijk veel contacten met het Congres onderhouden; niet alleen om de sfeer van het Huis van Afgevaardigden jegens Nixon te pei len, maar ook om uit te vinden wat de reactie zou zijn wanneer de presi dent een uitspraak van het hoogge rechtshof naast zich neer zou leggen. De algemene indruk, ook die van de opiniepeilers, is dat het Amerikaanse volk een dergelijke uitdagende hou ding van de president net zomin zal accepteren als toen hij de vorige speciale aanklager Archibald Cox ontsloeg en er een storm van natio nale verontwaardiging opstak. In een open brief aan de Griekse pre sident, Ghizikis, waarin Makarios zich in zeer duidelijke termen uitlaat, schrijft de aartsbisschop: „De Atheense officieren zweren samen tegen mijn leven en zij zijn erop uit de republiek Cyprus ten val te brengen”. Makarios roept de Atheense regering op de steun aan de misdadige activiteiten van de EOKA- beweging, die geleid en gefinancierd zou worden vanuit Athene, te beëindigen. Verder merkt Makarios op, dat hij geen ondergeschikte ambtenaar is van de Griekse regering, maar een president die vrij gekozen is door de meerderheid van Grieks-Cyprioten, en dat hij als zodanig behandeld wenst te worden. Fel is ook de uitspraak van Makarios, dat hij geen sympathie pleegt te hebben voor militaire regimes, en dat hij het betreurt dat een dergelijke dictatuur in Athene bestaat, de stad die de bakermat is van de democratie. De ferme houding van Makarios heeft een crisis in het regime van Athene veroorzaakt. De minister van Buiten- Zijn opponent is Leon Jaworsky, de speciale aanklager die de door Nixon ontslagen Archibald Cox onder moei lijke omstandigheden verleden jaar opvolgde. Jaworsky werd er aanvan kelijk van verdacht dat hij zich voor het Witte-Huiskarretje had laten spannen, maar gaandeweg bleek dat deze advocaat uit Texas rechtlijniger en vastbeslotener was dan men had gedacht. Het proces voor het hooggerechts hof is het directe resultaat van Ja- worsky’s vezroek om nog 64 geluids banden van gesprekken van het Witte Huis een verzoek dat door Water- gate-rechter John Sirica werd toege wezen, maar door het Witte Huis niet werd geaccepteerd. Jaworsky zal in het proces moeten aantonen waarom de gevraagde geluidsbanden van be lang zijn voor het proces tegen de moment uitgekozen om van de Atheense officieren af te komen. Hij weet dat het regime in Athene intern zwak is en weinig internationale sympathie geniet. De verdrijving van de Griekse officie ren van het eiland is slechts een eerste etappe. Dit zou gevolgd worden door de verbrekmg van de diplomatieke betrek kingen met het regime in Athene. De slotfase zou zijn, dat Cyprus het centrum wordt van het vrije Hellenisme. Niet uitgesloten zou zijn de vestiging van een regering-in-ballingschap in Nicosia. De goede betrekkingen van Makarios met ex-koning Constantijn zijn overbekend. Ook acht men het zeer wel mogelijk dat Makarios de ambitie heeft om minister president van Griekenland te worden. In ieder geval zou Makarios een aan vaardbare figuur zijn voor de meerder heid van de Grieken, en een uitstekende oplossing voor de impasse waarin Grie kenland op het ogenblik verkeert. Het zou een prachtige bekroning betekenen van de carrière van de aartsbisschop: een verenigd Grieks-Cypriotisch rijk, waarvan hij de minister-president zou zijn. LISSABON (AP). De minister van buitenlandse zaken van Portugal Mario Soares heeft zaterdag gezegd dat de Por tugese regering begonnen is aan geheime besprekingen met de bevrijdingsbewe gingen in de Portugese Afrikaanse ko loniën als een poging om tot vrede te komen. De jongeman werd gevonden aan de protestantse zijde van de vredeslijn die de protestantse Shankill Road scheidt van het overwegend rooms-katholieke Falls Road district. De jongeman is de Afgezien van de reactie van het volk zou het geen-gehoor-geven aan de uitspraak van het hooggerechtshof hoogstwaarschijnlijk in zichzelf een grond voor Nixons afzetting opleve ren. Wanneer de geluidsbanden en de andere gevorderde Witte-Huisdocu- menten wel worden prijsgegeven, zullen er nog weken mee gemoeid zijn voordat aanklager Jaworsky er de beschikking over kan krijgen, aan gezien rechter Sirica eerst moet be oordelen welke gedeelten ervan van belang zijn voor het proces tegen de Watergate-samenzweerders. Dit zou kunnen betekenen dat het proces, nu vastgesteld op 9 september, opnieuw uitgesteld zou moeten worden. benoemd en is een conservatief. Het resultaat van zijn terugtrekking is dat er nu vier min of meer conserva tieve en vier min of meer liberale opperrechters zijn. DEN HAAG. Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken zal bin nenkort naar Iran (Perzië) reizen om te proberen de betrekkingen tussen beide landen te herstellen. Verwacht wordt, dat zijn reis naar Iran tot gevolg zal hebben dat Iran zijn ambassadeur naar ons land zal laten terugkeren. De New York Times heeft gisteren in een commentaar voorspeld dat de voor uitzichten op een politieke regeling in Noord-Ierland zeer slecht zijn. Het hoofdartikel bevatte onder meer de vol gende mening: De hoofdredacteur en rubriekschrijver, Aboe Jaoed, reed vijf dagen geleden met een collega in het centrum van Beiroet toen vier gewapende mannen zijn auto ramden. Hij werd in de auto van de ontvoerders meegenomen nadat deze zijn collega hadden gewaarschuwd niets over de ontvoering te melden. De ontvoering verwekte De gearresteerde joodse activisten hebben acht tot vtfftien dagen in vier gevangenissen binnen een straal van 160 km. van Moskou doorgebracht. Van joodse zijde is meegedeeld dat zij a Is „speciale gasten” zijn behandeld en niet ■iet gewone misdadigers in cellen heb ben gezeten. In de meeste lidstaten is de stijging van de kosten van levensonderhoud nog toegenomen. Onder meer zijn de prljaM van textielprodukten, lederrrarsn W meubels sterk gestegen. Soares gaf te kennen de regering tot deze vorm van besprekingen was over gegaan in plaats van formele conferen ties, in een poging om langs deze weg van „vertrouwelijke contacten” het di lemma over Angola, Mozambique en Guinee-Bissau op te lossen. „Deze vertrouwelijke gesprekken zon der openbaarheid zijn belanrijk*’, zo zei Soares. Hij zei dat hij verwachtte dat deze contacten „spoedig positieve resul taten zouden opleveren, vooral in Gui nee”. Soares zei verder dat er geen defini tieve datum was vastgesteld voor de her vatting van de onderhandelingen over een staakt het vuren met PAIGC de Afrikaanse partij voor de onafhankelijk heid van Guinee-Bissau en de Kaap- Verdische eilanden. De minister gaf tevens te kennen dat de besprekingen die in principe voor 15 juli zouden worden gehouden met Fre- limo, de bevrijdingsbeweging van Mo zambique. niet tegen die datum zouden plaatsvinden. Hij suggereerde dat in plaats daarvan de Portugese regering voort zou gaan met vertrouwelijke gesprekken met wat hij „bevrijdingsbewegingen en landen” noemde. Hij weigerde te zeggen waar en wanneer deze contacten plaats had den gevonden. „de verslechterende situatie in Noord- Ierland vereiste duidelijk een nieuw ini tiatief van de Engelse regering. Hoewel het moeilijk is veel optimisme op te brengen inzake de nieuwe Engelse voor stellen voor Ulster, bieden die in ieder geval minstens zoveel hoop op een rege ling van het probleem als alle andere alternatieven die tot nu toe van andere zijde zijn geboden. De betrekkingen tussen Nederland en Iran verslechterden enkele maanden ge leden plotseling, nadat enkele Perzische studenten de Perzische ambassade in ons land bezetten en later volgens de Perzi sche autoriteiten tot te lichte straffen werden veroordeeld. De hierop volgende terugroeping van de ambassadeur heeft vooral problemen opgeroepen voor de Nederlandse export, die voor haar admi nistratieve afhandeling nergens meer te recht kon. Voor zijn bezoek aan Perzië zal minis ter Van der Stoel eerst nog een bezoek brengen aan Turkije, waar hij de Turkse regeringsleider hoopt te ontmoeten. Waarover gesproken zal worden is vrij dag niet bekendgemaakt. AMSTERDAM (ANP). In het Bin nengasthuis in Amsterdam is gisteroch tend vroeg een 25-jarige man uit Luxemburg overleden. Volgens zijn vrienden had hij zich de avond tevoren met een injectiespuit een verdovend middel toegediend. 1041ste dode in de vijf jaar durende guerrilla tussen de protestanten en de katholieken van Ulster. De politie heeft later bekendgemaakt dat dë dode de achttienjarige protestant John Vaughan was. Met nadruk werd echter verklaard dat de moord niets van doen heeft met de burgeroorlog in Ul ster. BEIROET (Reuter-AFP). —De woensdag ontvoerde hoofdredacteur van het Libanese blad An Nahar is vanmor gen vroeg naar zijn huis teruggekeerd. Hij verkeert in goede gezondheid. BRUSSEL (ANP). —De industriële produktie in de Europese gemeenschap is in het begin van dit voorjaar hoog gestegen. De sterkste vooruitgang werd waargenomen in de chemische industrie, in de ijzer- en staalindustrie en in die sektoren die duurzame uitrustingsgoede- ren produceren. Dat gebeurde in een pand aan de Wittenburgergracht waar hij verbleef met twee andere mannen en een meisje. Deze verklaarden gisteren dat hun metgezel onwel was geworden, waarop zij hem naar bed hadden gebracht, ’s Nachts om half vier begon hij echter te rochelen waarop zij de GG en GD, waarschuwden. De Luxemburger werd per ambulance naar het Binnengasthuis overgebracht waar hij twee uur later overleed. Maar helaas is er niets dat er op wijst dat vertegenwoordigers van de beide ge meenschappen (katholieken en protes tanten) laat staan de terroristische groeperingen in beide partijen een betere weg naar samenwerking zullen willen dan tot nu toe onder Engelse auspiciën. Geschat wordt dat het hoogge rechtshof op zijn vroegst over tien dagen, en waarschijnlijker over enke le weken, een uitspraak zal doen. Zaterdag hadden geruchten gecircu leerd dat Jaoed in Syrië zou zijn en dat de Libanese regering pogingen in het werk stelde hem weer naar het land te krjjgen. Guerrillaleider Yasser Arafat had zaterdag opdracht aan zijn mensen gegeven een zoekactie naar Jaoed te houden. „Het Ijjkt er meer op dat dit een ruzie is geweest: Het is een teken des tijds. Vroeger werd een twist met de vuist beslecht, nu gebeurt dat met een vuurwapen”, aldus een agent van de Ulster politie. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Adam Malik, die op be zoek is in Polen, wordt hier ontvangen door de Poolse vice-minister-president, Kazimierz Olszewski. zij een „offer voor alle Italianen” inhou den. „Als wij de moed niet hadden ge had om impopulaire maatregelen te ne men, zouden wij nog ernstiger conse quenties voor het bestaan van de natie hebben gezien”. De BTW gaat van 18 naar 30 percent voor luxe goederen, van zes naar 18 voor vers vlees en van 18 naar 30 per cent voor alcoholhoudende dranken. De prijs van superbenzine gaat ongeveer 15 percent omhoog, maar voor buiten landse toeristen geldt een lagere prijs. Tegenover deze verhogingen van de be lasting staat een verhoging van het be lastingvrije inkomen om de lager gesa- larieerden tegemoet te komen. De benzine-prijs voor de buitenlandse toeristen in Italië zal niet zo hoog zijn. De eerder afgeschafte benzinebonnen voor buitenlandse toeristen zullen weer worden ingevoerd. Terwijl de Italianen 300 lire voor een liter super-benzine gaat betalen, zal de buitenlandse toerist de eerste twaalf dagen van zijn bezoek in totaal 200 liter voor de prijs van 220 lire per liter kunnen kopen. Voor elke dag dat hij langer in Italië blijft kan hij 15 liter voor de prijs van 220 liter per liter kopen. Er is een mogelijkheid dat het hof de rechtszaak om procedurele redenen niet-ontvankelijk zal verklaren. Wat in dat geval zal gebeuren, is onduide lijk, maar een groot aantal specialis ten meent dat in dat geval het oor deel van de lagere rechtbank van rechter Sirica van kracht blijft. Dan is echter nog de vraag of Nixons advocaat St. Clair niet alsnog in ho ger beroep zal gaan bij het hof van beroep een stap die hij nu heeft overgeslagen. Daarmee zouden er nieuwe gronden zijn om daarna de zaak voor een tweede keer voor het hooggerechtshof aanhangig te ma ken. Bij een 4-4-uitspraak van de op perrechters blijft de beslissing van rechter Sirica ook van kracht. Presi dent Nixon heeft echter eens gezegd dat hij zich alleen zal houden aan

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3