Afdelingsbestuur PvdA wil badhuis Haven in Snelliusstraat nog niet sluiten Versoepeling woonbeleid Woensdagavond finale van gevaarlijk Syp Sterk-toernooi Twee rijverboden in Velsen opgelegd Qm vishal Ongeval bij Van Gelder in Velsen-Noord PvdA-Velsen beticht ABOP van onzorgvuldigheid Na aanrijding doorgereden j met invaller Kort IJmondnieuws Raadsbesluit opheffing instituut boventallige leerkrachten Winter-bont voor zomer-prijs..? H - 4 MAANDAG 8 JULI 1974 PLAATSELIJK NIEUWS WD-STATENLID: STRANDVOETBAL IN IJMUIDEN Nu is er in onze speciale afdeling volop winterbont. De nieuwe bontkollektie is vlot en jong en er zijn tientallen nieuwe bontsoorten in vele kleuren. Het is een feest in onze frisse zaak (deair-conditioning werkt uitstekend!) al het nieuws eens te bekijken en... te passen. Loop eens binnen bij: Bovendien krijgt u nu nog 10%zomerkortlng. Een veilig idee is ook dat u bij iedere bontmantel een officieel garantie-certificaat ontvangt. Prijzen? Vallen erg mee! Erzijn al gezellige korte jasjes vanaf f 495,- en lange mantels vanaf f625,-. VAaB’ F - ie i onzer verslaggevers) (Van e het (Door Herman Moscoviter) >p in 15 (Van onze stadsredactie) ie )e 3: (Van een onzer verslaggevers) n e (Van een medewerker) n (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) 1 In R Na nader onderzoek heeft het afde lingsbestuur in meerderheid besloten het college van burgemeester en wethouders te verzoeken de uitvoering van het be sluit op te schorten. Dit tot de door het college gegeven argumenten en de gebo den altenatieven voldoende zorgvuldig zijn onderzocht en waargemaakt Het be stuur heeft de indruk dat de grote haast, waarmee de alternatieven voor de gedu peerden zijn gezocht, een zorgvuldige uitwerking ervan in de weg heeft ge staan. het badhuis aan de Snelliusstraat is het enige badhuis het Velserbad ver dient dat predikaat niet door het ge bruik van chloorwater, de onvoldoende outillage en de zes weken lange sluiting elke zcmer). Het afdelingsbestuur heeft daarbij de volgende overwegingen: Afgaande op deze overwegingen ver zoekt het afdelingsbestuur het college met klem niet alleen de sluiting van het badhuis op te schorten maar het algehe le voorstel voor te leggen aan de nieuwe raad. De PvdA gelooft dat alleen op deze manier gesproken kan worden van zorgvuldigheid van bestuur. komen bespreken, terwijl het badhuis op 16 augustus sluit, onvoldoende. heden hebben, een maximum aan ont plooiingskansen te geven.” Wanneer het instituut van boventalli ge leerkrachten nu is opgeheven, maar extra leerkrachten worden aangesteld in dienst van de Regionale Onderwijsbege leidingsdienst, om zo ten goede te komen aan het gehele onderwijs, dan is dat niet in strijd met het verkiezingsprogramma. De PvdA vraagt de ABOP deze uitlating te rectificeren en betreurt het bovendien dat door publikaties in Beverwijk de PvdA in die gemeente ook is opge scheept met een beschuldiging. Niettemin stelt de PvdA dat het afde lingsbestuur ook niet gelukkig is met de manier waarop het raadsbesluit is geno men. Het bestuur meent te hebben be- Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Ol denburg, Pireaus; Woermann Sambesi, Duinkerken; Glass Island, Great Yar mouth, IJmuiden; Oceanica, Antwerpen; Coral Meandra, Donges, IJmuiden; Le- vem, Rochester, IJmuiden; Rigsnes, Rot terdam; Holstentor, Cont.plat, IJmuiden; Essi Kristine, Tubarao, IJmuiden; Helga S, Falkenberg; Tor Nerlandia, Antwer pen; Arrebo, Saxkopping; Archimedes, St. Maarten; Djatiluhur, Belawan; Win- netou, Rotterdam; Brinda, Poole, IJmui den; Lana, Trondheim, Schippersgracht, Antwerpen; Robin 5, Cont. Plat; Tiny Bach, Londen. Maandag gearriveerd: Bristein, Ham merfall; Cabo San Roque, Le Havre. Maandag vertrokken: Modena, Kristi- ansand; Pergo. Londonderry, IJmuiden; Thara, Seven Islands, IJmuiden. it- ■n k n e le n. ?n g) ie s; ;n it, li re d. a- de kosten mogen niet te gauw als argumenten worden gebruikt, omdat het hier gaat om een groep mensen die maatschappelijk niet bepaald bevoor recht is; De film die de Tros had gemaakt op het ontspanningsavondje voor de Neder landse voetballers in Hiltrup zal veel mensen goed hebben gedaan. Johnny Jordaan, die net als Nixon, zijn leven riskeerde door toch op te treden, nog wel met het liedje De begrafenis van Manke Nelis en vooral de man om wie alles draaide, Rinus Michels. Niet voor niets heette de impressie dan ook Rinus Super Star. We zagen hem zoals we hem bijna nooit zien, als zanger, als de man van mevrouw Michels, als een goedlach se Amsterdammer. Want Rolvink was eerder tegen Zee distel niet verder gekomen dan een 2-1 overwinning. Woensdagavond dus de finale, waar voor tevens een prominente Nederlandse voetballer is uitgenodigd om de prijzen uit te reiken. De finale van het vorig jaar tussen Zeedistel en Rolvink wordt nu de strijd om de derde en vierde plaats. ZeedistelRolvink: Om zich te plaat sen voor een finale hadden beide ploe gen een zege nodig en dan was het verder afwachten wat De Poort zou doen. Zeedistel, de titelverdediger van dit toernooi heeft zich opnieuw gemani festeerd als een uitstekende strandploeg. Via Wim Grooteboer nam Zeedistel een 1-0 voorsprong, maar dat was niet voor lange duur. Rolvink kwam terug en de gelijkmaker werd een feit. Zelfs voor de rust namen de bouwboys een voor sprong, toen Aland een strafschop we gens hands feilloos inknalde. Zeedistel heeft van alles geprobeerd Ten slotte was daar in Tros Sport een minuut uit de generale repetitie van de slotceremonie wanneer Nederland ge wonnen zou hebben. We zagen meisjes marcheren en hoorden „Blumen aus Amsterdam” spelen. Een duidelijke on derschatting van de Feyenoordkem in het nationale elftal, dunkt me. Afgezien nog van het Spaanse aandeel. grepen dat de grote haast waarmee het voorstel aan de gemeenteraad is gedaan noodzakelijk was door een moeizaam bereikt akkoord met het bijzonder on derwijs. Het afdelingsbestuur betreurt het dat het voorstel aan de raad gedaan is zonder overleg met openbaar onder wijs, de ABOP en de schoolraad. „Wij zijn met deze procedure niet gelukkig en leggen onszelf de plicht op dat overleg met het onderwijs alsnog te openen. Als na een uitgebreid overleg zou blijken dat het instituut van boventalligen ten onrechte is opgeheven, zal een der leden van de nieuwe fractie zeker met een voorstel tot herinvoering komen. Wij komen na de vakantie dus zeker nog op deze zaak terug”, schrijft secretaris Har ry Scheeper. VELSEN. De PvdA in de gemeente vindt de reactie van de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel na het raadsbesluit het instihiut „boventallige leerkrachten” op te heffen onzorgvuldig. De ABOP maakte door middel van ad vertenties in de IJmond-pers duidelijk dat de PvdA in Velsen kiezersbedrog heeft gepleegd. Bandrecorder gestolen. Tijdens het afgelopen weekeind heeft men ingebro ken bij het Oud-Katholiek Verenigings gebouw aan de Kanaalstraat in IJmui den, hetgeen mogelijk werd door het vernielen van een ruit. Gestolen werd een Philips-bandrecorder. VELSEN-NOORD. In de nacht van zaterdag op zondag is bij Van Gelder Papier een achttienjarige inwoner van Heemskerk, werkzaam aan de bindma- chine plotseling onwel geworden en twee meter naar beneden gevallen. Hij kwam hier met het hoofd terecht op een ijzeren staaf en werd daarna in bewuste loze toestand en met enige hoofdwonden en een hersenschudding door de onge vallendienst naar het Zeewegziekenhuis in IJmuiden overgebracht. Zaterdag gearriveerd: Natali Letser, Cont. Plat; Baittiyskiy 8, Stettiin; Granoe, Hamina; Calchas, IJmuiden, Rotterdam; Suderelv, Leningrad; Regina Maga, Sta vanger; Hannes Luestedt, Kalmar; Royal Viking Sea, Southampton; Bukktarma, Leningrad, IJmuiden; Hermine, Bremen; Tor Hollandia, Immingham; Merweborg, Ramsvik; Vechtstroom, Huil; Josif-V, Constanza; Bernisse, Rotterdam; Naviga- re, Par; Friedel, Londen, IJmuiden; Kangourou, Lissabon; Smit Lloyd 11, Noordzee, IJmuiden. Makin Smits, Sa- gunto, IJmuiden; Lady Fiona, Noordzee; Baltisky 34, Pudosh; Walbrook, Rosfore; Rijnborg, Hamina; Bulk Eagle, Ham burg; Solhav, Gunnes; Tor Anglia, Go thenburg; Areas, Rotterdam; Tee Telnes, Mo I Rana, IJmuiden; Smit Lloyd 11, Noordzee; Thea-K, Kristiansand. Zondag vertrokken: Tor Anglia, Im mingham; Hokaido, Bangkok; Calchas, Ashod, IJmuiden; Adele-J, Gothenburg; Lady Fiona, Great Yarmouth; Helena, Schepers, Helsinki, IJmuiden; Etoile, Brest; Belle Poule, Brest, Loach, Col chester; Natalie Letzer, Cont. Plat, Maasbank, Cont. Plat; Gulf Fleet 260, Cont. Plat; Fridel, Londen, IJmuiden; Vechtstroom, Hull; Royal Viking Sen„ Bergen; Smit Lloyd 11, Noordzee, IJmui den; Docegolfo, Norfolk; Leda, Bergen; Gasselte, Bergen; Smit Lloyd 11, Noord zee, IJmuiden; Docegolfo, Norfolk; Leda, Bergen; Gasselte, Bergen; Smit Lloyd 11, Noordzee, IJmuiden; Docegolfo, Norfolk; Leda, Bergen; Gasselte, Colchester, IJ muiden. VELSEN. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de Velsense politie aan twee automobilisten uit deze gemeente een rijverbod opgelegd, omdat bij hen alkoholgebruik was geconstateerd. De eerste, een 56-jarige Velsenaar had zijn wagen nog niet in beweging gezet, maar de tweede automobilist, zijn 45-jarige plaatsgenoot werd wel rijdende aange troffen. Vandaar dat tegen hem proces verbaal werd opgemaakt, terwijl het rij bewijs werd ingevorderd en zijn auto in beslag genomen. Ook volgde een bloed proef. Per 40 kg: tarbot 245-140; griet 191-88 kabeljauw één 102-70; kabeljauw twee 132-70; kabeljauw drie 104-75; kabel jauw vier 100-75; kabeljauw vijf 90-47; schol één 75-65; schol twee 77-64: schol drie 72-60; schol vier 65-51; schelvis één 81-72; schelvis twee 104-76; schelvis drie 90-81; schelvis vier 65-56; kool vis drie 71; wijting drie 96-62; wijting vier 88- 72; haring één 43-38; makreel twee 24- 23,20; makreel drie 25,20-24; schar 67-40; tongschar 101-90; haai 100-92; wolf één 108-96; wolf twee 90-74; krab 34; rode- poon 114-90; steenbolk 72-66. Dat was allemaal razend positief. Mijn eerste teleurstelling kwam toen Herman Kuiphof aan het begin van de schokken de voetbalnamiddag vertelde dat de Westduitsers voor 32 miljoen mark aan voetballers in het veld hadden staan en Nederland voor 28. Dus moesten we wel verliezen; daar hielp geen moedertje lief meer aan. In dit best bekeken program ma van 1974 (de waarderingscijfers zul len er ook niet om liegen) stal Neder land nog eens drie kwartier de show, zonder daarvoor beloond te worden. Of zoals Cruijff na de wedstrijd zei: „Lukt het niet, dan lukt het niet”. IJMUIDEN. Het is nu inmiddels bekend wie de tegenstander van Royal gaat worden in de finale van het Syp Sterk strandvoetbaltoernooi. De Poort van Velsen is uit de nacompetitie het beste tevoorschijn gekomen, dankzij vooral de 3-1 overwinning op Zeedistel. Men had een verschil van twee doelpun ten nodig om zich voor de finale te plaatsen en dat is gelukt. de subsidie voor het bouwen van een douche is volstrekt onvoldoende; ook zijn huiseigenaren vaak niet bereid de voor hun huurders noodzakelijk douche- gelegenheid aan te brengen; Prijzen in guldens: per stuk: kreeft 18; haai 124. Per 1 kg: grotetong 9,41-9,04; groot- middeltong 10,53-8,50; kleinmiddel tong 12,14-10,67; tong één 12,47-11,41; tong twee 9,54-9,10; tarbot 8,78-7,80. IJMUIDEN. Vrijdag arriveerden in IJmuiden: Ganymedes, Bremen; Stally, Selby; Urania C„ Thunderbay; Mokstein, Oslo; Authority, Confreville; Polystar, Cory ton; Hokkaido, Antwerpen; Instiga te, Whitby, IJmuiden; Billesborv, Lissa bon; Erik, Bremen; Tor Nerlandia, Go thenburg; Sorento, Noordzee; Duven- stedt, Whitby, IJmuiden; Thara, Monro via, IJmuiden; Maasbank, Rotterdam. usstraat te sluiten. Dit collegebesluit werd door de PvdA-wethouder Roessing op 27 juni in de Velsense raad verde digd. er is met de gebruikers van het bad huis geen overleg geweest; de mensen zijn geconfronteerd met een beslissing; het afdelingsbestuur vindt de mogelijk heid om de zaak op 13 augustus te Er werden de volgende besommingen gemaakt: KW 80 ƒ21.000,-; KW 113 ƒ30.000,-; SCH 81 /29.000,-; VL 105 ƒ2.600,-; VL 121 ƒ1.600,-; VL 153 ƒ2.800,-; WR 57 ƒ47.600,-; HD 36 ƒ26.900,-; UK 168 ƒ14.700,-; VD 89 ƒ1.800,-. Zondag gearriveerd: Izhmales, Lenin grad, Velsen; Ceres, Antwerpen; Mode na, Gdyniaij Lovima, Bergen; Estebrug- ge, Rochester, IJmuiden; Zepforwarder, Sörnes; Rijnstroom, Harwich; M. I. Transporter, Noordzee; Teutonia, Aar hus; Kismet, Helda; Balticborg, Krtine- ham, Zaandam; Ursela-B, Kopenhagen; Cordillera, Hamburg; Babt. T, Hamina, Zaandam; Elisa, Johanna, Hudiksvall, West-Zaan; Isabel, Skutsund; Leda, Ber gen; Ostediek, Gothenburg; Steinbjom, Bergen; Crecesce, Temeuzen; Altair, Mantyluoto; Avenier, Leith; Thuntank 3, Rotterdam; Noorbeek, Vestervik, Zaan dam; Andorra, Hamburg; Holstentor, Noordzee, IJmuiden. In een reactie hierop stelt de PvdA dat de partij in haar programma niets heeft opgenomen over het instituut bo ventallige leerkrachten. In het program ma staat letterlijk aldus de PvdA „Extra leerkrachten zullen worden aangesteld om kinderen die door mate riële, sociale of andere omstandigheden achter geraken en geen gelijke mogelijk- het aantal bezoekers wordt waar schijnlijk groter als er meer reclame wordt gemaakt; vernieuwing van de ketels op korte termijn lijkt niet noodzakelijk; bejaardentehuizen en openbare ge bouwen als vervanging zijn wel toege zegd, maar de uitwerking ervan is nog lang niet rond, het afdelingsbestuur vraagt zich af of de kosten die deze vervangingen met zich meebrengen wel zijn ingecalculeerd; Op de foto een moment uit de wedstrijd ZeedistelPoort van Velsen. Titelver dediger Zeedistel belaagt hier het doel van de Poort. Datzelfde kan men natuurlijk ook van zijn buurman zeggen, maar daar die geen premier is, mag hij zich wel een oordeel aanmatigen. Ik kreeg de indruk dat Jan Stekelenburg nog voortleefde in de Roes van het Grote Nederlandse Optimisme dat zaterdagavond zowel door Studio Sport als door Tros Sport werd gevoed. Dit grote optimisme be stond voornamelijk uit veel Positieve Woorden en Opwekkende Beelden. Michels erkende dat hij moe was van het toernooi. „Je hebt op krediet geleefd al die tijd”, zo omschreef hij de span nende dagen. De NOS herhaalde later alle doelpunten, helaas ook die laatste twee van Duitsland. Maar ja, niet ge treurd, want moet je nou blij zijn met een massief gouden bokaal zoals door wereldkampioen West-Duitsland werd verdiend? Zei Herman Kuiphof niet te recht: „Hij is MAAR 36 centimeter hoog”. Kijk, als ze over vier jaar zorgen dat dat ding 72 centimeter is, dan willen we die finale graag winnen, maar 36 centimeter, nee, toch maar niet deze keer. Zondagmiddag na de wedstrijd zagen we hem weer terug in zijn andere rol. Die van ernstige supervisor van het Nederlandse elftal. „Een nederlaag is altijd een domper”, zei hij en: „De Duitsers hebben geprofiteerd van een half uur niet goed georganiseerd Neder lands elftal. Zij hebben het goed uitge buit”. Tros Sport bracht zaterdag ook nog dr. Kessel, de bondsarts, die het niet meer te bevestigen vermoeden uitsprak dat de Brazilianen tegen Nederland on der de dope zaten. Een beschuldiging van zo zwaar kaliber dat ik daar Zagalo wel eens over had willen horen. HAARLEM. VVD-statenlid H. Ma- chielsen heeft gedeputeerde staten ge vraagd stappen te ondernemen bij de minister van Volkhuisvesting, die zouden moeten leiden tot het terugnemen bij de Eerste Kamer van het wetsontwerp ter wijziging van de woonruimtewet, dat door de Tweede Kamer al is aangeno men: het niet meer noodzakelijk zijn van een woonvergunning bij koophuizen van meer dan 100.000 en huren van meer dan 300, De heer Machielsen vraagt GS of ze een inzicht hebben in gevolgen van deze wettelijke maatregelen voor het huisvestingsbeleid in Noord-Holland. Hij vindt dat het gevaaar dreigt dat deze maatregelen in gebieden met een grote woningnood het tot nu toe gevoerde wo ningbouw- en huisvestingsbeleid in die mate ondergreven dat de oplossing van de kwantitatieve en kwalitatieve wo ningnood ernstig betwijfeld moet wor den of misschien zelfs wel een utopie wordt. De heer Machielsen meent, dat GS, als zij van oordeel zijn dat dit beleid van de verschillende lokale en regionale overheden inderdaad onmogelijk wordt gemaakt of ernstig bemoeilijkt wordt naar het rijk moeten stappen om te voorkomen dat de Eerste Kamer er ook zijn goedkeuring aan geeft. IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 6840 kg Tong; 103 kisten Tarbot en Griet; 488 kisten Ka beljauw; 4 kisten Koolvis; 123 kisten Schelvis; 81 kisten Wijting; 1784 kisten Schol; 31 kisten Schar; 373 kisten Ma kreel; 65 kisten Varia; 516 kisten Ha ring. Zaterdag vertrokken: Sigrid Flint, Esbjerg; Tor Nerlandai, Gothenburg; Authority, South wold; Voulla, Antwer pen; Janice 1, Bremen; Dolly, Imming ham; Treuburg, Flesburg; Irisgate, IJ muiden, Whitby; Majorca, Erik, Bremen; Memel, Dagenham; Pente Brovig, Napo li; Stally, Wisbech; Heinrich Schulte, Narvik, IJmuiden; Tor Hollandia, Go thenburg; Sigfrid Flint, Esbjerg; Alcma- ria, Nkskow; Moksteih, Oslo; Ambience, Selby; Grano, Hamina; Hammonia, Ant werpen; Gemilang, Hamburg; Smit Lloyd 11, Noordzee, IJmuiden; Kenne- merland, Santos; Flora-S, Tynemouth; Polystar, Toesport; Jean-E, Londen; Du- venstedt, Whitby, IJmuiden; Relay, Fe- lixtowe; Henri, Great Yarmouth; Dorian Hampton Rond; Regina Magna, Bergen; Dimitris, Piraeus, IJmuiden; Het Grote Nakaarten is begonnen. Vermoedelijk duurt het nog weken voordat we over deze nationale tegen slag heen zijn. Hoewel er mensen zijn die beweren dat „West-Duitsland verdiend heeft gewonnen”. Deze woorden zou ik zelf natuurlijk nooit hebben neergeschre ven, bang om uw sympathy te verspe len. Gelukkig kan ik ze in dé mond leggen van niemand minder dan minis ter-president Joop den Uyl. Jan Steke lenburg citeerde ze in Studio Sport en was er zo van ontdaan dat de premier een oordeel had over een voetbalwed strijd, dat hij korreltjes zout aandroeg in dé vorm van de mededeling: „Waar toe een premier zich al niet laat verlei den”. om langszij te komen, alle pogingen waren tevergeefs en liepen stuk op de solide Rolvink-defensie. Later zou dan toch blijken dat deze zege net te kort was voor een plaats in de fiale. Poort van VelsenZeedistel: Zonder Van Léeuwen en Van der Wiele startte de Poort zeer offensief, duidelijk met de intentie om voor een ruime overwin ning te zorgen. Aanvoerder de Vries kopte echter pas vlak voor de rust zijn ploeg naar een 1-0 voorsprong op een zich sterk verwerend Zeedistel. Na de hervatting liep het bij de Poort iets beter. Van der Aar scoorde de tweede treffer uit een vrije trap en enkele minuten later tekende van der Lugt met een prachtig schot de derde goal aan. Zeedistel begon t"»n aan een wanhopig slotoffensief dat slechts één doelpunt opleverde, maar wanneer men iets door- dachter had gespeeld, dan had de score er heel anders uitgezien. De Poort is dus door deze overwinning zeker van een finaleplaats, zij zullen het dan moeten opnemen tegen de geroutineerde ploeg van Royal. Programma di sdagavond 18.30 uur derde en vierde plaats; RolvinkZeedis tel. Woensdagavond 18.30 uur: finale RoyalePoort van Velsen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Vrijdagmiddag om streeks drie uur werd een in de Van Leeuwenstraat in IJmuiden geparkeerde personenauto van achteren aangereden door een vrachtauto en daarbij zwaar beschadigd. De bestuurder van de vrachtwagen is zonder stoppen doorgere den, maar omdat zijn identiteit aan de politie bekend kon worden gemaakt zal hij hierover nog worden gehoord. VELSEN. In een brief aan Velsense gemeentebestuur schrijft1 het afdelingsbestuur van de Partij van de Arbeid zeer geschrokken te zijn van het raadsbesluit het badhuis aan de Snelli- ■fr. r - j

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5