ONDERSCHEIDINGEN VOOR MICHELS, FADRHONC, VAN DE AKKER EN CRUIJFF 1 Grote teleurstelling in Israel Verrassende zege EHS BUITENLANDSE PERS ZEER GENUANCEERD Tour-stilte Prima marathon Jan van Acker sromww 1 I I I Stopt Müller? a I fc’ a ONGESLAGEN EDO REDDE HET NIET '1 I _sI 15 14 SPORT DINSDAG 1974 9 JULI t Polonaise Catshuis V oetbalgeschiedenis Uitgelaten Den Haaj L.’ SAVINES- LE-LAC c 231 km ORANGE 12eRIT AMSTERDAM-DEN HAAG-ROTTERDAM. Nederland mag dan zon dag in München geen wereldkampioen voetbal zijn geworden, de Oranje- equipe is gisteren bij zijn terugkeer in ons land ingehaald alsof de wereld- bokaal in de koffer zat. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag waren tienduizenden op de been om hun helden toe te juichen. In de tuin van het Catshuis in Den Haag werden supervisor Rinus Michels, bondscoach Fadrhonc, verzorger Pierre van de Akker en aanvoerder Johan Cruyff door minister-president Joop den Uyl namens koningin Juliana tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau benoemd. s j u J ku. a 6»* IS Overdonderende ontvangst (Van onze softbalmedewerker) Vrêon 1068: (Van onze sportredactie) in De spontane polonaise van de Oranje-equipe op het gazon van het Catshuis. Premier Den Uyl, kennelijk opgelucht na de dis cussies over de defensienota, host mee tussen mevrouw Michels en keeper Piet Schrijvers. prestatie dat een niet zo groot land als Nederland toch als tweede op de wereld ranglijst was geëindigd”. Met ruim twee uur vertraging op het officiële programma vertrok de Oranje- equipe per bus naar Den Haag, waar het gezelschap ontvangen werd door konin gin Juliana in de tuin van het paleis Huis ten Bosch. De koningin kreeg daar de mascotte van het Nederlands elftal, een pluche konijn, ten geschenke. Ko ningin en spelers werden door een grote menigte hartstochtelijk toegejuicht. De Nederlandse ploeg die vandaag start in de proloog van de Ronde van de Toekomst (te houden in Marti- gues), bestaat uit: Dohmen, Pronk, Schür, Smit, Snoeijink, Van Dongen en Van Houwelingen. Als eerste van het viertal geridderden krijgt Rinus Michels zijn onderscheiding op gespeld door premier Den Uyl. Aktie ’68 Kinheim, dat aanvankefijk tegen Westerkwartier op een regelrechte overwinning leek af te stevenen, ver speelde in de slotfase een 6-2 voorsprong en kwam zelfs met 8-7 achter te staan. de de geduldig op de komst van de Oranje- equipe stonden te wachten. Ook in Rotterdam werden onderschei dingen uitgereikt, ditmaal aan alle leden van de selectie, verzorger Van de Akker en de trainers Michels en Fadrhonc. Zij kregen uit handen van loco-burgemees- ter De Vos (burgemeester Thomassen maakt een vakantiereis in Canada) de Wolfert van Borssele-penning. Normaal wordt deze onderscheiding slechts toege kend aan mensen die zich zeer voor de stad Rotterdam hebben ingespannen. Dat de spelers van het Nederlands elftal blij waren met al dit huldebetoon blijk» wel uit het feit dat zij voor de tweede maal op deze dag een polonaise uit de (onge twijfeld vermoeide) benen persten. Stand: 1-A: De Pinguins 9-16, Aktie ’68-Kinheim 9-14, ORWO-HCAW 10-14, 1. ■i V Jan van de Pol van DEM legde beslag op de 54e plaats in 3.05.55 sec., terwijl zijn clubgenoot Cher van Vuuren als 61e de eindstreep passeerde in 3.10.54 sec. Koos Kiers moest in goede positie na 35 km wegens kramp de strijd staken. Ge rard Hermsen van Suomi werd in de uitslag 85e. Hij deed 3 u. 33 min. 18 sec. over de afstand. 105 deelnemers vol brachten deze zware wedstrijd. 8onetleB»iJ VfNTOUX^ ^^Jonquféres 2000m 1500m 1000m maar overal wild toejuichende menigte naar de Stadsschouwburg op het Leidse- plein werden gereden. En pas daar be reikte het enthousiasme van de menigte de laaiende hoogte die Michels en de zijnen met diepe verrassing sloeg. Al snel werd er gevochten om de bloemen en de kransen die de spelers vanaf de peristyle in de menigte omlaag wierpen, waarbij de versten, van de Vondelbrug tot in de Deidsestraat, natuurlijk niet aan bod kwamen. Daarop aansluitend feliciteerde, „na mens heel Amsterdam”, loco-burgemees- ter en sportzakenwethouder Verheij het Oranjeteam en de KNVB. KNVB-voor- zitter J. Meuleman ontving bij wijze van symbool een glas, waarin het wapen van Amsterdam was gegraveerd. „Scherven brengen geluk”, zei hij, toen hij het glas met een flinke klap op de microfoon deed belanden. Maar het glas kon het hebben. Hij vond het „een bijzondere Intussen sloeg Wim Suurbier met bere- kracht de bekkens van de KMK tegen elkaar en had Ruud Krol een klarinet van een van de musici te pakken gekre gen, waaruit hij enkele niet onverdien stelijke piepen te voorschijn riep. 107-1974 Op Schiphol was het om half twaalf maandagmorgen al begonnen. Met een vertraging van meer dan een uur was de gratis gevlogen Boeing-707 van Transa via met spelers en 140 anderen aan boord uit München gearriveerd. Vele duizenden stonden ook daar op de wan- delpieren, maar hun enthousiasme was geringer dan hun aantal zou doen ver moeden. Er werd nu eens gejuicht, dan weer geklapt. Maar wel moest het „over vier jaar beter”, volgens een van de weinige spandoeken. Met lauweren en rood-wit-blauwe linten bekranst be klommen de spelers, hun vrouwen en de KNVB-officials twee bussen, op weg naar het Olympisch Stadion in Amster dam. Israel is diep teleurgesteld over de ne derlaag van Nederland tegen West Duitsland. „Davar”, het grootste dagblad in Israel opent het verhaal met de kop „Wij deden alles, maar het lukte niet. Het is jammer, maar wij moeten aan vaarden, dat de titel bij de gastheer is gebleven”. Israel was zondag in de ban van het treffen. Alle winkels waren ge sloten en een auto was een zeldzaam verschijnsel. Davar” gaat verder met: „De hoop, dat het kleine Europese land je, waarvoor wij zoveel bewondering hebben, zou winnen is ijdel geweest. Nederland moet niet wanhopen, met een goede voorbereiding wint het over vier jaar”. Bij het uitreiken van de koninklijke onderscheidingen noemde hij Michels een „begrip van nuchterheid en onver zettelijkheid” en „een toonbeeld van ie mand die een zaak pakt en er geheel voor staat”. Fadrhonc betitelde de pre mier als een veel bekritiseerd man, die desondanks „met uw beroemde emotio naliteit een reusachtig goede sfeer in de ploeg” had weten te scheppen. Verzorger Van de Akker noemde hij een onmisba re man „op de achtergrond” en Crnyff een ongewoon voetbaltalent dat ook bui ten het veld een indrukwekkende per soonlijkheid uitstraalt. Opvallend in de Tour 1974 is tot dusver het geringe aantal uitvallers. Na elf dagen (inclusief de proloog) zijn er nog 122 renners in de koers. De acht uitvallers zijn: De Brauwere (eerste dag), Priem en Ponton (na de depde rit), Tollet, De Vlam, Hulze- bosch, Gualazzini (negende etappe) en Van Landeghem (tiende rit). DEN HAAG. De PTT moet 100.000 postze gels met de opdruk „Nederland Wereldkampi oen’’ vernietigen. Om de postzegel het bekende ontwerp van een bal op een gras mat, maar voorzien van een speciale opdruk zo snel mogelijk op de markt te krijgen, was de PTT er maar van uitgegaan dat Nederland de finale tegen West-Duitsland zou winnen en reeds 100.000 zegels bedrukt. Er zouden 7,5 miljoen zegels van de opdruk worden voorzien. Het Hongaarse „Nepsport”: „Een boei ende finale. De verdediging van de Duit sers was formidabel. Om spelers als Cruyff, Rep en Van Hanegem te be dwingen moet je wel een ploeg van Rotterdam was aanvankelijk niet in de route opgenomen. Toen wethouder Van der Pols, belast met sportzaken, dat hoorde, nam hij contact op met de KNVB-bonzen in München, die met hem van mening waren dat „Nederlands voetbalstad nummer één” niet overgesla gen kon worden. De naar schatting 70.000 voetbalenthousiasten die zich voor het stadhuis op de Coolsingel had den verzameld, hebben als bewijs daar van tot half zeven hun helden op het bordes van het stadhuis toegejuicht. ,,Het moet voor Nederland ongetwijfeld een grote teleurstelling zijn geweest, dat het niet de wereldcup heeft gepakt. Sepp Maier en Franz Beckenbauer waren te veel voor de Nederlanders. Het was weer „Kaiser Franz”. Jammer, dat Cruyff zijn dag niet had”. Het blad „Extrabladet” schrijft: „Wat niemand voor mogelijk had gehouden is werke lijkheid geworden: West Duitsland had een antwoord op het dynamische spel van de Nederlanders. Vogts maakte zich voor zijn eigen publiek „onsterfelijk” door superstar Johan Cruyff volledig aan banden te leggen. Nederland hoeft zich echter niet voor het verlies te schamen. Het heeft tijdens deze eindron den laten zien, dat er in dat kleine landje wel degelijk gevoetbald kan wor den”. Het Franse „L’Aurore” vindt, dat Ne derland de fout heeft gemaakt door niet verder te gaan. Duitsland was na de eerste minuut rijp voor een afstraffing. Helaas stokte de Nederlandse machine. „l’Humanité”, een andere Franse krant: „Duitsland is 's werelds voetbalnatie nummer 1. Na de Europese titel en de Europa Cup voor Bayern München nu de wereldbeker. Nederland probeerde al les, maar kon niet meer de kracht opbrengen. Het was een verdiende zege”. De Joegoslavische pers heeft grote be wondering voor de Duitsers. Sport” uit Belgrado: „Nederland werd in de eerste helft overspeeld. Na de pauze kwamen de mannen van Michels grandioos terug, maar hadden de pech, dat Maier alles kon”. De krant „Borbo”: Dit was de sensatie van het jaar. Nederland versla gen. Op het beslissende moment kreeg Duitsland weer de geest. Duidelijk werd, dat Cruyff bij oranje het spel bepaalt. Als hij niet draait zijn de Nederlanders een klasse minder.” klasse bezitten. West Duitsland moei echter wel onthouden, dat Vrouwe For tuna erg lief was.” minister Harry van kabinetsvertegenwoordiger voerde. De bewindsman (Van onze atletiekmedewerker) IJMOND. Niet minder dan 120 at leten vertrokken in Rotterdam in een internationale marathonwedstrijd van de atletiekvereniging Metro. Onder hen wa ren enkele atleten van DEM en Suomi, die zich uitstekend hebben geweerd. Vooral Jan van Acker kan op een beste wedstrijd terugzien. Michels zei in een dankwoord niet op zo’n formidabele thuiskomst te hebben gerekend. „We zagen tegen deze festivi teiten op als tegen een huis, want we hadden een kater, een Germaanse kater nog wel”, aldus Michels, die ervan had opgekeken dat de verrichtingen van RIO DE JANEIRO (RTR). De Bra ziliaanse kranten hebben maandag de finale tussen Nederland en West-Duits land een overwinning voor het voetbal genoemd. De vroegere coach van het Braziliaanse nationale elftal Joao Sal- danho schrijft in O Globo: „Er had geen beter resultaat voor het voetbal kunnen zijn, zelfs voor het Braziliaanse voetbal. West-Duitsland verdiende het te winnen en had in Nederland en Polen twee grote tegenstanders. Het waren de drie elftallen, die met aanvallend modern voetbal de eerste drie plaatsen verdien den.” UW 9-10, De Pino’s 10-10, Pirates 10-6, Westerkwartier 9-4, ODIZ-Frogs 10-2. I- B: EDO 11-20, Zuidvogels 9-12, FAK 9- 12, Roef 10-12, De Geuzen 10-8, Flying Petrels 9-6, Hotam-Storks 10-6, EHS 9-2. In de districts eerste klasse was het een goede week voor zowel dames als heren van SC Haarlem. De dames wezen THB met 9-3 terug en kwamen mede door de nederlaag van TYBB tegen HBC weer wat vaster in het zadel. De heren ver sloegen Onze Gezellen met 14-6 en zorg den met deze winst voor een ongemeen felle strijd aan de kop van de ranglijst. Dames: SC Haarlem 7-12, TYBB 8-12, THB 9-12, HBC 8-8, SV Spaarnwoude 9- 6, Hoofddorp 8-4, The Flags 9-4. Heren: HCK 8-12, SC Haarlem 9-12, HHC 8-10, Onze Gezellen 8-10, Terrasvogels 7-8, De Pinguins 7-4, De Pino’s 9-0. HAARLEM. EHS, tot voor zaterdag puntloos op de laatste plaats staande, heeft tegen het nog ongeslagen EDO voor een complete verrassing gezorgd door een niet verwachte 3-1 overwin ning. EDO op volle oorlogssterkte kwam op het werpen van Gonnie Vrugt tot weinig offensieve daden. Bovendien werd Gonnie Vrugt uitstekend gesteund door haar veldsters. Alleen in de laatste inning kwam de overwinning van de thuisclub nog even in gevaar, toen Suze van Breukelen de enige EDO-run scoor de en de gasten met het tweede en derde honk bezet nog scoringskansen kregen. „Der Bomber” liet weten, dat hij nog een keer voor de „Mannschaft” wil spe len. Dat zal moeten gebeuren in septem ber, als de nieuwe wereldkampioen te gen Zwitserland aantreedt. „Ik heb met het nationale elftal alles bereikt, name lijk Europees en Wereldkampioen. Ik heb het ook met mijn vrouw besproken. Het nationale team kost mij veel tijd. Mijn gezin lijdt er onder. Zo is het mooi geweest”, aldus de wederom luid beju belde Müller, die er aan toe voegde, dat Mj wel voor zijn club Bayern München zal blijven spelen. De Suomi-man eindigde in het sterke internationale gezelschap op de meer dan fraaie 18e plaats en met zijn sciu. terende tijd van 2 uur 39 minuten en W seconden over de 42.195 m verbeterde hij zijn eigen clubrecord. De Kinheimploeg. die te veel veldfou- ten maakte werd door Westerkwartier bij een 9-8 voorsprong in de laatste zelfs tot een verlenging gedwongen. Aktie ’68 Kinheim, dat de zaken toen wat serieu zer opvatte nam in de achtste inning opnieuw afstand. Ank van Wezel profi terend van veldfouten, tekende voor een 10-9 voorsprong, die Karin Kort met behulp van haar ploeggenoten in de laatste slagbeurt vasthield. Daar stapten zij over in open, gemoto riseerde calèches, waarmee de spelers langs een meestal schaars, slechts op enkele plaatsen rijkelijk aanwezige, Een zwaar transpirerende minister president („Nu weet ik pas wat echte conditie is”) vond het een fantastische prestatie van het Nederlands elftal dat het, hoewel enkele weken geleden nog verguisd, tot de tweede plaats in het wereld toernooi had weten door te drin gen. „Ik weet wat het is om vanuit een achterstand te werken, ik doe dat zelf ook graag. U heeft met z’n allen voet balgeschiedenis geschreven”. Jornal Do Brazil schrijft: „Het was bovenal de overwinning van modern agressief voetbal. De beide finalisten hebben elk meer dan twee maal zoveel doelpunten gemaakt als het Braziliaanse MÜNCHEN (REUTER-UPI-AFP). Gerd Müller, de spits van het West- duitse voetbalelftal die in de finale te gen Nederland het tweede en winnende doelpunt maakte, heeft verklaard dat hij zich zal terugtrekken uit het nationale team. Nadat KNVB-voorzitter J. Meuleman de regering had bedankt voor de feeste lijke ontvangst, trok de voltallige Oranje- afvaardiging te voet en luid grappend (Truus van Hanegem: „Ik wil nu naar Rotterdam, daar staan ze ook op ons te wachten!”) naar het bordes van het Ne derlandse Congresgebouw waar tiendui zenden Hagenaars uit volle borst de voetbalsterren bejubelden. De toejui chingen waren zo uitbundig dat burge meester Marijnen geen kans zag boven de spreekkoren en gezangen uit te ko men. Het kostte het in twee bussen vervoerde gezelschap tenslotte de groot ste moeite de binnenstad van Den Haag te doorkruisen op weg naar Rotterdam, waar een gigantische mensenmassa on- In de eerste klasse A hadden zowel De Pinguins als Aktie ’68-Kinheim het bij zonder moeilijk. Evenals in de thuiswed strijd ontliepen de Pinguins en UVV elkaar maar weinig. De Pinguins op nieuw zonder Anitra Vooys spelend nam eerst door Fieke Strijbis en vervolgens door Anneke Smit een kleine voor sprong. UVV kwam echter twee keer op gelijke voet. De Heemsteedse ploeg kon pas definitief toeslaan in de laatste slag beurt, nadat UVV ook een 3-2 achter stand weer ongedaan had gemaakt. In ééndrachtige samenwerking zorgden Toos van den Akker en Tinie Box na veldfouten aan Utrechtse zijde voor een 4-3 voorsprong, die daarna niet meer in gevaar kwam. Tijdens de Oostduitse zwemkampioen- schappen vestigde Ulrike Richter nu ook een wereldrecord op de 100 meter rugslag in 1.04.43. Engeland heeft de derde en laatste test match tegen het Indiasche cricketteam ge wonnen met een innings en 78 runs. Bij Medemblik zijn de zeilers in de Vaurienklasse begonnen aan de open Neder landse titelstrijd. De Voogt won de eerste race, Van de Wal de tweede. Vanmorgen zijn bijna 1600 deelnemers van start gegaan voor de 21ste Apeldoornse Vier daagse. De Braziliaan Conrad finishte als eerste in de openingswedstrijd om de wereldtitel Fly ing Dutchman die op de Noordzee bij Wey mouth wordt gehouden. Imhoff was met een twintigste plaats de beste Nederlander. In de Duitse lotto van het afgelopen weekend zijn twee winnaars die ieder 1.5 miljoen mark krijgen uitgekeerd. Marijke Schaar kwam in de tweede ronde van het tennistoernooi in het Zweedse Baas- tad na een zege in twee sets (7-6, 6-2) op jeugdspeelster Anliot. In de finaleronde van het toernooi om de wereldtitel basketbal (Porto Rico) versloeg Joegoslavië de Cubanen: 101-83. elftal. Van essentieel belang is dat Bra zilië zijn les trekt uit dit toernooi”. Het Deense „Berlingske Tidende”: Premier Den Uyl was na deze feest- dans dermate buiten adem, dat sport- Doorn als eerste het woord noemde de tweede plaats in de wereldkampioen schappen een indrukwekkende prestatie, waarmee hij niet alleen de spelers, su pervisor en andere begeleiders, maar de gehele KNVB van harte feliciteerde. Hij memoreerde nog eens dat Nederland als voetbalnatie sinds het veroveren van de eerste Europa Cup een enorme opgang heeft gemaakt. „Het is dan weliswaar geen goud geworden”, aldus de minister, „maar zilver is ook een kostbaar metaal, AIX-LES-BAINS. Voordat de Tour-karavaan na de rustdag van daag begon aan de zware Alpen- etappe van Aix-les-Bains naar Serre Chevallier, met o.a. de beklimming van de Col du Telegraphe en de Col du Galibier, werd er één minuut stilte in acht genomen. De heren Goddet en Levitan willen op deze wijze twee bekende Belgen herden ken die vele jaren nauw bij de wie lersport betrokken waren, namelijk journalist Willem van Wtfnendaele (pseudoniem voor Willem Steyaert) en manager Jan van Buggenhout (on der meer van Merckx). dat verdiend is door een geweldige team- gest en een grote solidariteit tot op het allerlaatste moment”. De minisrter kondigde daarop aan, na dat hij er met nadruk op gewezen had dat het kabinet over het afgelasten van de ontvangst door de regering niet had willen denken, dat met een financiële bijdrage van de regering een kunstwerk voor het nieuwe KNVB-centrum in Zeist zou worden gekocht. De bijeenkomst op het Catshuis ver liep zeer informeel. Op de tonen van de Koninklijke Militaire Kapel besloten spelers en hun vrouwen op eigen initia tief tot een uitgelaten polonaise over het regeringsgrasveld, waarbij premier Den Uyl zich aansloot en met een militai re pet schuin op het hoofd een plaatsje kreeg toegewezen tussen me vrouw Michels en reserve-keeper Piet Schrijvers in. Oranje zoveel in eigen land hadden losgemaakt. Relativerend als altijd merkte de supervisor nog op dat hem niet al te veel bijzondere eigenschappen moesten worden toegedicht. „Vroeger vond men mij een sfinx; nu ben ik in een week generaal en ridder tegelijk”, zo zei Michels, die nadrukkelijk hulde bracht aan alle Oranje-mensen, die afgelopen periode niet zozeer in schijnwerpers hebben gestaan. torajae «u ^er’nIX] ^Macuegue Sauh 1 A1912

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15