Bondgenootschap allerminst tevreden gesteld Trudeau met overwinning gefeliciteerd Ehrlichman: „Ik deed niet mee aan inbraak Dertig miljoen schade door olie-embargo Palestijnen zullen Israëli's afstraffen Sonia Gaskell overleden Palestijnen in Benelux Jack Anderson: nijman haarlem Defensienota OPROEP 5000,00 beloning voor diegene of door meerderen te verdelen voor een aanwijzing die zou kunnen leiden tot opsporing en aanhouding van de dader(s) die aanleiding geweest zijn van da brand bij Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN van vissersplaatsen Zonnige perioden AGENDA Na beschieting Deel Zuidafrikaans personenregister verwoest „Aanslagen verwacht” |L o®. 1 -j Illlg, 'JÉ 6 6 7 9 10 10 11 13 15 tel: 023-319309 houtmarkt 21 x.nniïiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De NAVO verwijt Nederland, dat het, ondanks zijn ge stegen welvaart, in de laatste jaren zijn defensie-uitgaven heeft vermin derd, een tendens, die zich naar de mening van de NAVO-top in Brussel doorzet in de gisteren verschenen defensienota. De oorspronkelijke on gerustheid van de NAVO over de Nederlandse defensieplannen is maar ten dele weggenomen, nu blijkens de nota wijzigingen in die plannen zijn aangebracht en minister Vredeling heeft verzekerd dat de plannen tot het verminderen van de parate sterkte zijn opgeschort. f 1 i Tuincentrum MYRIANTHA gelieve zich in verbinding te stel len met de politie te Haarlem of met bovenvermeld bedrijf. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 - 319245 perspex lichtbakken neon lichtrek lames V ^9? IJmuider Courant •oruitbetaling - f 10.90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,—). Losse nummers 50 ct. NAVO-kritiek op defensienota (Zie verder pag 3 en 13) 99 het Palestijnse 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIII Deze krant bestaat uit Verwachting van het KNMI zestien pagina’s tot dinsdagavond: 2 AAN HET STRAND Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Kastje kijken Boeken Kunst Radio en televisie Strips Economie Beurs Sport DINSDAG 9 JULI 1974 64e jaargang nummer 207 3 3 moet begin 1977 volledig zijn doorge voerd. De hierdoor verzwakte NAVO-defensie zou dan alleen maar ten koste van extra financiële offers van de andere bondge noten weer kunnen worden opgevijzeld. De druk' van de economische omstandig heden zo merkt de NAVO tenslotte op, en de tegenstrijdige aanspraken op de openbare middelen wijken in de andere NAVO-landen niet af van de toestand in Nederland. De sterkte van de Nederlandse land macht, zo staat in de nota te lezen zal tot 1977 met in totaal 15 percent worden teruggebracht, mits de bezuinigingsmaat- (Van onze correspondent) DEN HAAG. In een Parijs ziekenhuis is dinsdagochtend de balletleidster, choreografe en balletpedagoge Sonia Gaskell overleden. Zij was al geruime tijd ernstig ziek. Ze is zeven tig jaar geworden. Sonia Gaskell werd geboren in Kiev; in 1917, bij de revo lutie, ontvluchtte zij haar vaderland. Door haar huwelijk met een Nederlander werd ze Nederlandse. Na de tweede we reldoorlog vormde zij de groep Ballet-Recital dat later de kern zou gaan uitmaken van het Nederlands Ballet dat later Het Nationale Ballet zou worden. In 1969 nam zij er afscheid van. Sonia Gaskell die de laatste jaren voornamelijk in Parijs verbleef, zal in Amsterdam worden gecremeerd. Op haar eigen verzoek zullen daarbij geen toespraken worden ge houden. Onze balletmedewerker herdenkt haar op onze kunst- pagina. Kantoor; Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389. na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige aan de kust af en toe krachtige wind uit west tot noordwest. Minimum tempe raturen ongeveer 13 graden, maxima morgen circa 21 gra den, aan zee iets lager. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie- Mr II C van der Mije. H P Stuurman Abonnement bij vo BEIROET (UPI/AFP). „Dc Israëli sche vlootbeschieting van een aantal vis- sershavens op de kust van Zuid-Libanon zal niet ongestraft blijven”, zo verklaar de vanochtend in Beiroet een Palestijnse woordvoerder over de Israëlische actie van gisteravond. „De Palestijnse revolu tie zal op de Israëlische actie reageren door aanvallen op Israëlische doelwitten van binnen uit ons bezette land’’, aldus ROTTERDAM. De olieboycot heeft Rotterdam eind vorig jaar en begin dit jaar bijna 30 miljoen gulden aan directe financiële schade berokkend. Het ge meentelijk havenbedrijf miste ruim 25 miljoen aan haven- en havenloodsgel den, terwijl de verminderde afzet van elektriciteit en water aan de petroche mische industrieën een schadepost van ruim 4 miljoen oplevert. Deze cijefrs staan in een brief van B en W van Rotterdam aan de staatssecretaris van binnenlandse zaken over de gevolgen van de olieboycot. de woordvoerder van persagentschap Wafa. 9 Later dit jaar zaf „zo mogelijk” een werk- en rusttijdenregeling tot stand komen. De volledige doorvoering hiervan wordt gespreid over een aantal jaren. Compensatie voor extra en onregelmati ge diensten zal zoveel mogelijk in tijd en gedeeltelijk in geld worden geboden. 0 Binnen de begroting wordt meer geld uitgetrokken voor investeringen (aanschaf nieuw materieel). WASHINGTON(DPA/AP). De Amerikaanse journalist Jack Anderson zegt van de Nederlandse Inlichtingen dienst te hebben vernomen dat zich momenteel twee Palestijnse terroristen in de Benelux ophouden die van plan zouden kunnen zijn aanslagen te plegen op vliegtuigen die de VS als bestemming hebben. In zijn rubriek schrijft Anderson dat de terroristen het bij mogelijke kapin gen of bomaanslagen waarschijnlijk voorzien zullen hebben op toestellen van Japan Air Lines. Anderson zou ook in lichtingen hebben gekregen van de Ja panse inlichtingendienst. Een van de Palestijnse terroristen in de Benelux zou de 25-jarige Libanees Kab Sjaceki zijn, die ook betrokken was bij de vliegtuigkaping die werd gepleegd om van West-Duitsland de vrijlating te verkrijgen van de Palestijnen die be trokken waren bij de overval op de Israëlische Olymische ploeg in München in 1972. PRETORIA (AP). Een deel van de archieven voor het uitgebreide Zuidafri- kaanse persoonsbewijs, het „levensboek”, is gisteren door brand verwoest. Het archief bevat de persoonlijke bijzonder heden van ongeveer vijf miljoen blanke, Aziatische en lichtgekleurde Zuidafrika- nen. De gegevens over de vijftien mil joen zwarte Zuidafrikanen zijn in het kader van de apartheid verwerkt in een ander systeem. Het „levensboek” heeft ongeveer het formaat van ons paspoort en bevat niet alleen de gegevens van de burgerlijke stand maar ook gegevens over medische zaken, wapenvergunning en rijbewijs en een stempel dat aangeeft of de bezitter heeft meegedaan aan de verkiezingen. TORONTO (Reuter). De liberale partij van de aftredende premier van Canada, Pierre Elliott Trudeau, heeft in de gisteren gehouden Kamerverkiezingen een absolute meerderheid van zeker 133 zetels behaald. Dat is voldoende voor het vormen van e en meerderheidsregering. Algemeen wordt verwacht dat de defini tieve uitslag Trudeaus partij op minstens 140 zetels in het 264 zetels tellende parlement zal brengen. De conservatieve oppositieleider Ro bert Stanfield heeft erkend dat zijn partij een nederlaag heeft geleden. Hij gaf toe dat de liberalen in het oosten van het land grote bressen hadden ge slagen in de tot dan toe conservatieve bolwerken. Trudeau maakte op een persconferen tie bekend dat hij premier zal blijven. Na deze mededeling werd hij op de persconferentie door zijn vrouw Marga ret gefeliciteerd met de overwinning (fo to). De wedde voor dienstplichtigen wordt in de periode 1975-1978 structu reel verhoogd met inachtneming van het minimumloon. De NAVO handhaaft ten dele het standpunt, die het bondgenootschap in nam tegenover de plannen, zoals die op 21 mei zijn overgelegd. Afs de Neder landse defensievoorsteilen volledig ten uitvoer worden gelegd, worden ongunsti ge gevolgen voor de verdedigingscapaci- teit van het bondgenootschap gevreesd. regelen kunnen worden doorgevoerd in het kader van het resultaat van het overleg tussen NAVO en Pact van War schau over wederzijdse en evenwichtige troepen vermindering in Europa (MBFR). Als het MBFR-overleg geen verminde ring van de Nederlandse troepensterkte toelaat, zullen de maatregelen worden opgeschort, zoals is afgesproken met de NAVO-bondgenoten. De vermindering van de sterkte van de landmacht zal worden doorgevoerd door reductie van de sterkte van het Eerste Legerkorps. Deze plannen worden in de nota „het meest ingrijpend” ge noemd, „omdat buiten het legerkorps slechts relatief geringe besparingen zijn te bereiken”. Uitgaande van de huidige defensiebe groting, die voorziet in een uitgave voor 1974 van 6149 miljoen gulden, vermeer derd met 93 miljoen als compensatie voor sinds de energiecrisis opgetreden prijsstijgingen, worden defensieuitgaven als volgt begroot: voor 1975 6435 mil joen, voor 1976 6645 miljoen en voor 1977 6845 miljoen. Daarbij is rekening gehouden met een jaarlijkse loonsom stijging van 7,5 percent. Voor 1978 worden de defensie-uitga ven begroot op 7056 miljoen gulden. Het totaal voor de eerste planningperiode, uitgaande van een gemiddelde loonsom stijging vrn 7.5 percent per jaar, komt daarmee op 33.223 miljoen gulden. Ook' wanneer geen rekening wordt gehouden met de loonsomstijging betekent dat dat ieder jaar de defensie-uitgaven zullen stijgen. Dat geldt ook voor de tweede planning-periode. De uitgaven daarvoor zullen, op basis van het prijspeil van 1974, bedragen: voor 1979 6773 miljoen, 1980: 6922 miljoen 1981: 7025 miljoen 1982: 7180 miljoen, en 1983: 7322 mil joen. Bij de planning voor de defensiekosten is voorts rekening gehouden met een aantal maatregelen die in de loop van de komende jaren zal worden doorge voerd. De belangrijkste daarvan zijn: Verkorting van de diensttijd voor het overgrote deel van de dienstplichti gen met vier maanden. Met de gefaseer de invoering zal volgend jaar worden begonnen en de diensttijdverkorting Israëlische kanonneerboten drongen gisteravond kort na negen uur Neder landse tijd Libanees territoriaal water binnen en beschoten vijf vissershavens. De havens liggen op ongeveer honderd kilometer ten noorden van de Israëlische grens. Een Israëlische legerwoordvoerder zei dat de marine tot deze actie was overge gaan na „de infiltratie over zee door Palestijnen die vorige maand in Naha- ria waar vier Israeli’s werden gedood, red. opereerden” en dat de Israëli sche actie ook was ingegeven door de talrijke aanwijzingen dat er nog meer infiltraties over zee op handen waren. In het Libanese militaire communiqué staat dat bij de Israëlische actie in de vissersplaatsen 21 schepen zijn vernie tigd en dat er één gewonde is gevallen. Terwijl de Israëlische kanonneerboten aanvielen, aldus het communiqué, liet een Israëlische helikopter vlugschriften vallen waarin Libanese vissers werden gewaarschuwd tegen het uitlenen van hun boten aan Palestijnse commando’s. Vanuit Libanon is gisteren een aantal Katjoesja-raketten op een dorp in het noorden van Israel afgevuurd, zo heeft een woordvoerder in Tel Aviv meege deeld. President Nixons voormalige adviseur voor binnenlandse zaken John Ehrlich man heeft gistern voor de rechtbank in Washington ontkend dat hij deelgeno men had aan een samenzwering tot inbraak in de praktyk van de psychia ter van Daniel Ellsberg. Ellsberg is de man die de Pentagondocumenten over de oorlog in Vietnam aan de pers heeft gegeven. Een oplossend storingsfront passeert met bewolking. Morgen door hoge druk meer zon en een zwakke zuidwestenwind. Tempe ratuur 19 a 20 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: een versterking van de hoge druk. Goed strandweer. Ehrlichman zei dat hij nooit zijn goedkeuring heeft gehecht aan plannen voor de inbraak in het kantoor van de psychiater en dat hem evenmin iets was verteld over die plannen. Hij zei als getuige in zijn eigen zaak dat hij zich op advies van Nixon al ongeveer twee maanden voor de inbraak (op 4 septem ber 1971) uit de affairc-EIlsberg had teruggetrollen. Nixon ex-medewerker zei dat het ook niet waar was dat hij eind maart 1973 twee eventueel voor hem belastende passages had geschrapt uit documenten. Hij was daarvan beschuldigd door David Young, eveneen een voormalig adviseur van Nixon. Districtsrechter Gesell in Washington heeft de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Kissinger gesommeerd als getuige a décharge te verschijnen in het proces tegen Shrlichmann. Kissinger zou morgenochtend als getuige moeten worden ghoord. Kissinger heeft vanochtend in Londen gezegd dat hij morgen zal verschijnen op de terechtzitting. De tamelijk onverwacht verschenen defensienota, waarover binnen het kabi net volledige overeenstemming bestaat, heeft in veel opzichten een voorlopig karakter. Er komen veel „indiens” in voor, die de mogelijkheid van een om buiging van het defensiebeleid in som mige onderdelen afhankelijk stellen van bepaalde voorwaarden. Ofschoon de eindbedragen van de de fensiebegrotingen tot en met 1983 een forse stijging vertonen, wordt er volgens de richtlijnen waarop het kabinet zich heeft vastgelegd, met dat vele geld an ders gehandeld dan tot dusver de ge woonte is geweest Een groot deel van de stijgende kosten zullen in de toe komst meer ten goede komen van de sociale situatie in de krijgsmacht en vooral van de dienstplichtigen, die in het verleden teveel als goedkope werkkrach ten zijn beschouwd zonder veel eigen inbreng wat hun sociale status betrof. Het besef lijkt doorgebroken dat de plicht om te dienen niet automatisch behoeft in te houden dat men geen enkel recht op een behoorlijke betaling, een goede regeling van werktijden en een sociale rechtspositie bezit. Het bevorderen van de sociale positie der dienstplichtigen en het optrekken van de arbeidsrechten van beroepsperso- neel zal gepaard gaan met grotere uitga ven, zodat bezuinigingen in andere sec toren toch overtroffen zullen worden door hogere kosten van het totale appa raat. Bij de NAVO bekommert men zich voorlopig slechts om de „slagkracht” die in steeds meer miljarden tot uitdrukking moet komen, maar op dat punt heeft het kabinet een eigen weg gevolgd, zodat de NAVO-leiding niet erg tevreden zal rea geren, zoals trouwens al uit de eerste berichten blijkt. Dat een krijgsmacht uit „mensen” bestaat, wier sociale geluk een wezenlijke factor vormt voor de effecti viteit van de verdediging, is iets waaro ver de NAVO-top niet wakker ligt. Waar men in Brussel wél om zit te springen dat zijn indrukwekkende cij fers, waarmee „de vijand” kan worden geïmponeerd. Het Nederlandse kabinet kan die tak- tiek uit overwegingen van ’s lands eco nomie en volkswelzijn niet volledig vol- «eo. eigen ontwerpstudio voor: Gaston Durnez: Het enige góede van een atoom bom is dat men het geld, eraan besteed, niet meer aan andere wapens kan uitgeven. S S BS ;isB us!.n:,4j

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1