Meningen over toekomst binnen partijtop nog verdeeld Ernstig beddentekort in Beslissing over D’66 op 21 september Surinaams ziekenhuis ARTSEN BOOS NA REL OM DURE PRIVE-BEDDEN voor HM VERBAZING ROND KLEIN’S BRIEF OVER HUURBOYCOT gerechtshof Jaworski VAAK TWEE KINDEREN IN EEN BED DINSDAG 9 1974 JULI BINNEN** EN BUITENLAND 2 (Van onze parlementsredactie) DD Emigreren - Veenbrand WEERRAPPORTEN 1 11- ai F Si DEN HAAG. Het veelbespro ken D’66-congres, waarop zal wor den besloten of de partij na de duidelijke verkiezingsnederlaag al of niet moet worden opgeheven, is vastgesteld op zaterdag 21 septem ber a.s. Het wordt gehouden in Krasnapolsky in Amsterdam. Alle leden van de partij hebben dezer dagen de eerste congresstukken thuis gekregen. 8* Verbazing SSnfikdb*““- - (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN. De Britse gratis staatsziekenverzorging is voor de zoveelste keer in moeilijkheden. De kosten voor de instandhouding van het gigan tische apparaat stijgen duizelingwekkend en niemand die zijn brood in de nationale gezondheidszorg verdient, is tevreden. De problemen treden niet zozeer aan het daglicht in de dagelijkse huis artsenpraktijken, maar veel meer in de ziekenhuizen. Hier werken dui zenden en nog eens duizenden personeelsleden op verantwoordelijke en in ieder geval vitale posten, die beginnen in te zien dat hun salarissen in feite niet meer zijn dan een fooi. j (Van onze correspondent) UTRECHT. De studentenacties beginnen de regering de keel uit te hangen. Minister Van Kemenade van Onderwijs heeft daarover in het parlement geen misverstand laten bestaan. Met forse taal in de trant van „ons geduld raakt op” heeft hij zich gekeerd tegen de boy- cotters van het collegegeld en de bezetters van universiteitsgebou wen. Spons en zeem Op rozen Weinig begrip Zelden klachten ik Oproer in Britse ziekenhuizen Regering is studentenacties beu nw zijn .-.-r.-r Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck DE AFGELOPEN maanden staakte in het ziekenhuis eerst het personeel achter de schennen, dat onder andere voor de schone fakens en voor het hanteren van spons en zeem verantwoordelijk is. Het resultaat was een absolute chaos. Daarop staakte het ambulancepersoneel. Vrijwil ligers konden de ergste drama’s voorko men onbewolkt onbewolkt 6.55 2.46 24 29 17 20 21 25 19.17 15.00 22 22 22 29 23 23 20 33 24 22 22 22 22 21 22 21 21 22 20 22 20 31 9 11 18 13 13 17 19 14 11 20 12 15 17 14 14 11 10 19 13 19 17 uur uur uur uur 0 0 0 o 0.1 o o het ministerie, onder leiding van de socialistische minister mevrouw Barbare Castle, die geen vinger méér uitsteekt dan haar conservatieve voorganger op het ministerie. De Britse vakbonden bezitten overi gens al lang eigen privé-ziekenhuizen, die buiten de invloed van de staatsge- zondheidsdienst liggen, zoals de Britse kranten dezer dagen onthulden. nodig hadden, ook in privé-kamers had den gelegen. Dit is het steeds weerke rende patroon, zoals dat ook te zien valt in de staatspropaganda die alle kinderen op statasscholen geplaatst wil zien, ter wijl bijvoorbeeld premier Wilson zijn kroost op privé-scholen met alle exclusi viteit laat studeren. Het treinverkeer tussen Dronrijp en Franeker, een enkelsporig baanvak in de lijn Leeuwarden-Harlingen, is gisteroch tend vijf kwartier gestremd geweest. Oorzaak was een defect aan de spoor brug over de Sneker Zeilvaart, waardoor de brug niet goed meer kon worden gesloten. Vier treinen moesten uitvallen, de reizigers werden tussen Dronrijp en Franeker met bussen vervoerd. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split De Bilt Deelen Eelde Eindhoven geh. bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. ozo wzw w n wnw zzw w wzw w wzw wzw wzw w zw w zw wzw nno nno n w ozo o n n zw 20 27 22 27 16 16 16 14 17 15 15 15 16 15 11 20 17 11 12 16 14 10 k. Sd o o.i o 0.1 0.1 o o o o 3 2 0.1 0 0 0 1 0 o 2 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o Over deze brief is bij de stichtingen voor studentenhuisvesting de nodige ver bazing ontstaan. In de eerste plaats is het voor de stichtingen volstrekt onmo gelijk om binnen he tijdtsbestek van een halve maand de studenten die een huur achterstand hebben tot betaling van de achterstallige huur te pressen. Verder is de staatssecretaris contrac tueel helemaal geen partij voor de stu denten. Zij hebben immers geen huur contract gesloten met de staatssecretaris maar met één van de stichtingen voor studentenhuisvesting. Bovendien zou het inhouden van sub sidie aan de stichtingen voor de studen tenhuisvesting rampzalige gevolgen heb ben, dus ook voor de studenten die wel willen betalen. Ook dat kan Klein niet maken. Niet zo’n beste beurt van de staatsse cretaris. „Als je dwangmaatregelen af kondigt moet je ze ook kunnen effectue ren”, zeggen ze bij studentenhuisvesting. Klein heeft met zijn rammelende briefje de boycotters weer stof voor nieuwe actie gegeven. En dat zal wel niet de bedoeling zijn geweest. De Utrechtse politie heeft een bewo ner van een huis aan de Koningsweg in die plaats verlost van een wespenplaag. Een grote zwerm wespen, di ezich in de kieren van het keukenplafond had ge nesteld, maakte de man het leven zuur. In eerste instantie hielp de politie de ge plaagde man uit de nesten door de kieren in het plafond te dichten. Later maakte men met deskundige hulp aan de wes penplaag definitief een eind door cholo- form in de kieren te spuiten. Watergate-aanklager Jaworski (hier gefotografeerd voor het gebouw van het Hooggerechtshof in Washington) heeft Nixon ervan beschuldigd een bevoegd- heid van het hof te willen overnemen door te bepalen wat de betekenis van de grondwet is. Het Tweede-Kamerlid mevrouw An neke Goudsmit is de mening toegedaan dat de algemene ledenvergadering moet besluiten de partij op te heffen op de dag van de installatie van de nieuwe Tweede Kamer na de eerstvolgende verkiezingen en praktisch alle partij- activiteiten nu te staken. De rechtzaak tegen een 45-jarige weduwe uit Arnhem, die vandaag voor de rechtbank in die plaats zou dienen, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De vrouw wordt ervan verdacht op 16 de cember van het vorig jaar haar aan staande schoonzoon, een 24-jarige serge ant bij de luchtmacht, te hebben dood geschoten in een woning in het Spijker kwartier. De vrouw wilde niet dat haar dochter met de sergeant zou trouwen omdat ze leefde van de inkomsten van haar dochter, die de kost verdiende met prostitutie. Bij haar huwelijk zou ze dat beroep vaarwel zeggen. De rechtszaak is uitgesteld omdat de raadsman van de weduwe een psychiater wil horen op de zitting. Dat is voorlopig niet mogelijk; de psychiater is met vakantie. Ongeveer driehonderd schepen van de motteballenvloot van de Amerikaanse marine zullen worden gesloopt omdat ze totaal verouderd of versleten zijn. De meeste van de driehonderd schepen heb ben in de Tweede Wereldoorlog dienst gedaan. Als de driehonderd schepen zijn gesloopt, heeft de Amerikaanse marine nog 536 schepen in de motteballen. De opbrengst van de voor de sloop bestem de vaartuigen zal waarschijnlijk niet veel meer zijn dan twintig miljoen dol lar. Een zeer modem en volledig uitge rust patrouillefregat kost nu al zestig miljoen dollar. De oorzaak van deze opwinding lijkt een onderwerp voor een sociologisch on derzoek. De toch redelijk linkse „Times” merkte er in een hoofdartikel over op, dat de hele rel louter is ingegeven door jaloezie en wel volgens de formule: „Waarom hij gerookte zalm en ik niet”. Minister Castle viel mevrouw Brook- stone bij in haar afkeer van privé- patiënten, maar ze verklaarde openlijk dat een staking als deze geen middel was om de kwaal te verhelpen. De socialisten zijn voor een radicalisering van de staatsgezondheidsdienst, met uit banning van alle privé-bedden. Overigens bleek dat zowel minister Castle als mevrouw Brookstone, bij de gelegenheid dat ze zelf een ziekenhuis In Portugal zijn de afgelopen tien dagen weer 96 nieuwe gevallen van cholera geconstateerd. De ziekte woedt vooral in de arme wijken van Lissabon en Oporto. Sinds het eerste geval van cholera in april werd geconstateerd, zijn 368 mensen met de ziekte besmet. Acht van hen zijn overleden. In de groep voorstanders van ophef fing zijn de meningen verdeeld. Paula Wassen-van Schaveren, de scheidende fractievoorzitster van de fractie van D’66 in de Eerste Kamer, wil op dit moment geen formele opheffing; ze geeft de voorkeur aan samenwerking van de blij vende leden met de PvdA. De minister heeft nog eens verklaard dat ze voorshands naar de 5070 privé- bedden geen vinger zal uitsteken, maar dat de regering de zaak wel met de grootste spoed zal aanpakken, zodat deze bedden alsnog zo snel mogelijk voor de patiënten op staatskosten beschikbaar zullen komen. Drs. J. Weber is als „inspraakdes- kundige” in dienst getreden van het provinciaal bestuur van Overijssel. Hij is belast met voorbereiding, begeleiding en evaluatie van de inspraak van de bevol king in het provinciale beleid, vooral op het terrein van de ruimtelijke ordening. dateert van 14 juni jl. beveelt de staats secretaris dat de studenten hun achter stallige huur voor 1 juli moeten betalen. Als ze dat niet doen en blijven weigeren de vereiste huur te betalen, dan moeten zij uit hun kamer worden gezet. Klein schrijft verder dat hij voor 7 juli van de stichtingen voor studentenhuisvesting wil weten in hoeverre deze inning resul taat heeft gehad. Als dat resultaat in de ogen van de staatssecretaris onvoldoende is, dan wordt de subsidie aan de stich tingen ingetrokken. leden en de twee anderen zijn met spoed in een ander ziekenhuis opgenomen. Het ministerie van volksgezondheid in Paramaribo heeft verklaard dat al enke le jaren geleden een verzoek aan Neder land is gericht om de kinderafdeling van het Academische Ziekenhuis uit te brei den met 150 bedden. „In Den Haag acht men een dergelijke uitbreiding evenwel niet verantwoord en wil men niet verder gaan dan 75 bedden”, aldus verluidt in Paramaribo. Deze controverse heeft er helaas wel toegeleid dat de kinderafde ling nu met geen enkel bed kon worden uitgebreid, zo wordt er in Suriname aan toegevoegd. De nu acht maanden oude Diabetes Vereniging Suriname wil nu op korte termijn een kindertehuis stichten, waar kinderen die aan suikerziekte lijden kunnen worden opgevangen en begeleid. Door gebrek aan geld kunnen velen zich niet aan hun dieet houden met alle noodlottige gevolgen van dien. De Diabetes Vereniging is als eerste stap begonnen met de oprichting van een consultatiebureau om voorlichting te ge ven. Maar ook de socialistische premier Wilson kan geen salarissen op Westeuro- pees niveau goedkeuren, zolang de infla tie op dezelfde schaal blijft voortwoeke ren. Zo begrijpt men beter de deze week uitgebroken staking onder het personeel in Britse ziekenhuizen, die hoogst ge compliceerde apparatuur bedienen, en die met niets meer dan omgerekend zo’n 150 gulden in de week naar huis worden gestuurd. Een brand in het landgoed ,,’t Schol” bij Deventer heeft gisteren voor ruim een ton schade aangericht De brand ontstond ’s morgens op de boven verdieping van het leegstaande huis, dat op de lijst van monumenten staat en dat eigendom is van de gemeente Deventer. Bovenverdiepingen en dak gingen verlo ren. van de universiteiten en hogescholen, waarin de bestuurderen werd opgedra gen nu maar eens een eind te maken aan het gezeur met de huurboycot. veer het tempo van de inflatie gevolgd. Anders ligt het bij de studenten die niet de hoogste toelage krijgen. De hoog ste toelage is alleen bestemd voor kinde ren van onbemiddelde ouders. Anderen krijgen al naar gelang hun ouders ge acht worden een bijdrage te kunnen leveren, een gedeeltelijke of helemaal geen toelage. De schoen van het toelage- stelsel wringt vooral bij de gedeeltelijke toelagen. Het komt maar al te vaak voor dat ouders niet zoveel aan de studie van hun kind(eren) willen bijdragen als het rijk vindt dat zij zouden kunnen. Dan is de student het kind van de rekening en moet hij maar zien rond te komen. voor D’66 nog wel toekomst. Hij vindt dat het congres moet besluiten de partij voorlopig niet op te heffen. Ten Brink wuift de verkiezingsnederlagen niet weg, maar hij vindt de uitspraak van de kiezers geen excuus en geen rechtvaar diging om „weg te wezen”. Zijn opvat ting is dat het probleem van D’66 niet in de eerste plaats een electoraal probleem is. Voortbestaan van D’66 biedt volgens Ten Brink nieuwe mogelijkheden omdat de partij nog een potentieel bevat vanl politiek-geïnteresseerden en politiek-ac- tieven. „Er is in politiek Nederland nog een gat links van het midden. D’66 kan nog een rol spelen bij het bezetten van dat terrein. De PvdA wordt geen pro gressieve volkspartij, het radikalisme van de PPR is veel te riskant en het CDA blijft met een degelijke ketting aan het midden geklonken”, aldus Ten Brink in Democraat. De fractieleider in de Tweede Kamer, Jan Terlouw, sprak zich al eerder uit voor opheffing. Hij hoopt op korte ter mijn een bundeling van de progressief- liberale stromingen in de politiek te mogen meemaken. Hij zou zich daarbij aansluiten. Een van de artsenorganisaties, die 4000 leden telt, was gisteren in Londen bijeen en ze sprak haar wantrouwen jegens de minister uit. De leden besloten om zono dig de staatsgezondheidszorg de rug toe te keren en een eigen gezondheidsorga nisatie te stichten. De helft van de vierduizend wilde emigreren. (In feite emigreren al zes doktoren in de maand.) Zevenduizend artsen zouden voor de staatsziekenhuizen overblijven. De staatsziekenhuisverzorging zou daarmee tot een derderangs dienst zijn terugge bracht. „Het is absoluut niet nodig dat men sen sterven aan diabetes” aldus een woordvoerder van de vereniging, „maar in Suriname gebeurt dat helaas in deze moderne tijd nog”. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Op de meeste plaatsen droog met zonnige perioden. Gematigde temperaturen. Aantal uren zon: 3 tot 12. Minimum tempe ratuur: omstreeks 12 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Het Griekste opperste gerechtshof heeft het beroep van lady Amalia Fle ming, de weduwe van de ontdekker van penicilline, tegen het feit dat haar Griekse staatsburgerschap is ontnomen, verworpen. De twee Russisch kosmonauten heb ben in het ruimtelaboratorium Saljoet-3 zonnelicht-experimenten uitgevoerd, zo meldde Tass gisteren. Nog vers in het geheugen ligt de staking van de verpleegsters. Hier raakte men al meer aan problemen van ethi sche aard. De stakers werden tegelijk toegejuicht en uitgescholden. De schan delijke salarissen zijn „in onderzoek” bij En nu is er dan die gigantisch opge blazen rel over de vraag of een handvol privé-patiënten op een speciale afdeling in de ziekenhuizen van de staatsgezond heidsdienst, waar ze voor duizend gulden in de week, exclusief medische hulp, maar omgeven door een zekere luxe, kunnen proberen beter te worden, mo gen blijven liggen. DE VEENBRAND werd aangestoken in een Londens ziekenhuis, onder aanvoe ring van een zekere mevrouw Esther Brookstone, een kruising van Anna Pau- ker en de beruchte „tricoteuses”, die op de Place de la Concorde tijdens de Franse revolutie de hoofden van de adel zagen vallen. De Griekse premier Androutsopoulos heeft officieel het aftreden van minister van Buitenlandse Zaken Spyridon Tete- nes bekendgemaakt. De minister zou het niet eens zijn geweest met het beleid ten aanzien van Cyprus. Koning Hassan van Marokko zei gisteren in een radio- en tv-toespraak dat het komende jaar „het jaar van de bevrijding van de Spaanse Saha ra” zal worden. Behalve Marokko ma ken ook Algerije en Mauretanië aan spraak op de Spaanse kolonie in Noord- Afrika. PARAMARIBO. (ANP) De kinder afdeling van het Academisch Ziekenhuis in Paramaribo kampt met een ernstig beddentekort. Op de zaal, waar ongeveer tachtig ligplaatsen voor de kleuters beschikbaar zijn, moeten vaak meer dan honderd- vijftig kinderen worden verpleegd, waardoor vaak twee kinderen in een bed moeten liggen. Er is nog een groep studenten die de regering tot de „ongehoorzamen” rekent. Dat zijn de studenten, ongeveer 6000 in getal, die weigeren de huurverhoging voor hun kamer te betalen. Het gaat om de kamers die geëxploiteerd worden door de stichtingen voor studentenhuisvesting aan de universiteiten en hogescholen. Het betreft de zogenaamde „studenten flats” en de kamers in de panden die door de stichtingen in de universiteits steden zijn gekocht. De studenten die de huurverhogingen niet willen betalen protesteren niet alleen tegen de door staatssecretaris Klein aangekondigde huurverhoging van zeven percent, maar weigeren ook eerdere huurverhogingen te voldoen. De staatssecretaris die zijn opvattingen zelden onder stoelen en banken steekt, heeft ook duidelijk zijn mening gegeven over het geharrewar rond deze studen- tenvoroziening. Het kan er geen begrip voor opbrengen. Vandaar dat er onlangs door hem een brief op hoge poten werd verstuurd naar de colleges van bestuur Staatssecretaris Glastra Van Loon (Justitie), een van de oprichters van de partij, wil dat de democraten in de politiek actief blijven, eventueel bij de vorming van nieuwe partijen. Net als Anneke Goudsmit is hij er een voorstan der van dat het wetenschappelijk bureau van de partij blijft gehandhaafd. Hij is het met het Tweede-Kamerlid Erwin Nypels met mevrouw Goudsmit eens dat het congres de uitspraak moet doen dat D’66 voor de zittingsduur van de rege- ring-Den Uyl de gemaakte afspraken en aangegane verplichtingen zal nakomen. Een gevolg van dit tekort is dat kin deren die eigenlijk verdere nazorg be hoeven, te vroeg naar huis moeten wor den gestuurd. Zo moesten onlangs drie kinderen van vier, zes en negen jaar die suikerziek zijn naar huis worden ge stuurd, terwijl de ouders, onder meer door gebrek aan geld, niet in staat waren de nodige medicijnen en het voorgeschreven dieet te geven. Een van de kinderen is als gevolg daarvan over- Amsterdam geh. bew. regenbui zw. bew. regenbui zw. bew. Den Helder zw. bew. zw. bew. zw. bew. Zw. bew. regen half bew. half bew. onbewolkt windstil 27 nw w wzw zzw De opvattingen van voorzitter Ten Brink worden door een deel van het hoofdbestuuur van D’66 gedeeld. Het hoofdbestuursstandpunt over de toe komst van de partij wordt nog bekend gemaakt. Want terwijl door de adembenemende Inflatie in het Verenigd Koninkrijk de prijzen er continentale hoogten hebben bereikt, bleven de inkomens van de Engelse „kleine man” ver achter. Loon stijgingen werden gebarricadeerd door de anti-inflatiemaatregelen van het in tussen afgezwaaide kabinet-Heath. Ook door de stichtingen voor studen tenhuisvesting wordt het als het goed recht van studenten beschouwd dat zij opkomen voor een betere studiefinancie ring en op die manier voor een betel Inkomen. Maar het lijkt niet zo verstan dig van dé studentenoppositie om door een huurboycot druk op de overheid uit studenten zitten de bewoners van stu dentenflats op rozen. De huurboycotacties zijn dan ook slecht overgekomen bij het grote pu bliek. Zij leiden onvermijdelijk tot het commentaar dat de toch al zo bevoor rechte student nooit tevreden is. En daarmee dreigen de studenten de geringe goodwill die zij bij het publiek nog hebben, te verspelen. Wat ook averechts werkt is de eerder genoemde brief over de huurboycot, die staatssecretaris Klein aan de besturen van de universiteiten en hogescholen heeft gestuurd. In dit curieuze stuk dat UIT DE REL om de privé-bedden kwam ten slotte ook nog een rel ónder de artsen te voorschijn. Zij dreigden in staking te gaan als minister Castle de privé-bedden niet zou handhaven tot het parlement zich over een verandering in het principe van privé-bedden in staats ziekenhuizen zou hebben uitgesproken. De doktorenstaking gaat nu niet door, na eindeloos gepalaver tussen de minis ter, de in de ziekenhuizen werkende doktoren en de aanhangers van mevrouw Brookstone. De doktoren blijven volhou den dat er een wet voor nodig is om de laatste privé-bedden in staatsziekenhui zen af te schaffen. De „Brookstonians” vinden dat mevrouw Castle als minister voor Gezondheid daar zelf over kan beslissen. Het overgrote deel van de partijtop spreekt zich in het laatste nummer van het D’66-partijblad Democraat uit voor opheffing van de partij met ingang van de eerstkomende Kamerverkiezingen. Alleen voorzitter Jan ten Brink ziet WOENSDAG 10 JULI Hoog water 6.55 uur en Laag water 2.46 uur en WOENSDAG 10 JULI Zon op 4.32 uur onder 20.58 Maan op 22.52 uur onder 11.01 Behalve de staatssecretaris zijn er wel meer mensen die maar weinig begrip op kunnen brengen voor de huurboycot van de Studenten. De huren die voor de kamers van de stichtingen voor studen tenhuisvesting worden gevraagd kunnen immers niet bijzonder hoog worden ge noemd. Zeker niet als deze huurprijzen worden vergeleken met wat studenten betalen die bij particulieren hun onder dak moeten zoeken of wat door werken de jongeren en andere alleenstaanden in doorsnee aan kamerhuur moet worden betaald. Waarom dan al dat gejammer over de huren van studentenflats? Het protest gaat niet zozeer tegen de hoogte van deze huren als wel tegen de studiefinan ciering in het algemeen. Daaraan dat kan niet worden ontkend mankeert nog veel. Het probleem zit niet zozeer in de hoogte van de maximale rijksstudie- toelage. Die was in het afgelopen cur susjaar voor studenten bij het weten schappelijk onderwijs ƒ6.730. Volgens studentendecanen-deskundi- gen op dit gebied heeft die maximale toelage zelden tot klachten over geldge brek geleid. Dit zal ook de volgende cursus weinig moeilijkheden geven, ge zien de door Klein aangekondigde ver hoging van de maximale toelage van 11 a 12 percent voor studenten bij het hoger onderwijs. Hiermee wordt onge- zw. bew. mist zw. bew. zw. bew. onbewolkt windstil 24 regen licht bew. Kopenhagen half bew. Lissabon onbewolkt Londen zw. bew. Luxemburg half bew. onbewolkt windstil 36 onbewolkt nw 27 onbewolkt windstil 30 wzw n ono wnw onbewolkt windstil 28 onbewolkt Stockholm geh. bew. Wenen Zürich Casablanca geh. bew. Istanboel half bew. Las Palmas onbewolkt Tunis onbewolkt

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2