Meer dan 60 diersoorten met uitsterven bedreigd Carrièreterreur oorzaak managers-kwalen van via 3 I I I I r Fascinerende terugblik de uitwerpkranten Landingen der Gallieerden in Normandië a de WP van het i jJ dierenrijk Libelle: onnozel ALLES OVER DE WERELDZEEËN en zéér triest Zeilschepen in vorige eeuw Harde „Operatie Weerwolf" Nierspecialist over moderne geneeskunst dinsdag INFORMATIE UIT EEN PRACHTIG, MAAR TREURIG BOEK z/ I Z» DE VLIEGENDE HOLLANDER 1 7 IJC 9 JULI 1974 6 1 ZE WERKEN 60 tot 80 uur in de week, de meerderheid van hen is impotent of tenminste bijna, het zijn stuk voor stuk gestoorde persoonlijkheden die noch zich zelf noch hun omgeving juist kunnen beoordelen. Ze zijn het slachtoffer van onze prestatie maatschappij maar vooral van hun eigen ziekelijke wil volledig voor vol te worden aangezien naar maatstaven van een zuivere consumptiesamenleving: geen ge luk zonder veel statussymbolen. De allergrootsten onder hen wor den vereerd als „Übermenschen”, onnavolgbaar hooggestegen fi guren die toch tot voorbeeld strekken van de minderen. Frus traties en agressies veroorzaken en versterken elkaar, iedereen maakt iedereen en zichzelf het leven zuur. WAT OOGGETUIGEN VERTELLEN EEN PRACHTIG, maar treu rig boek geen roman, geen drama, geen poëzie, maar harde, felgekleurde feiten op kostbaar kunstdrukpapier van Het Spec trum Utrecht/Antwerpen: het heet „Bedreigde Dieren” en het geeft op encyclopedisch nauw keurige wijze (onder redactie van dr. R. W. M. van Soest) een stuk inventarisatie van onze wereld. Van onze soms erg mooie maar ook in vele opzichten verziekte en zelfs stervende wereld waarin de mensen soms met el kaar en met het mooiste van hun omgeving omspringen als regel rechte en wasechte barbaren. - - - f UMLVmW tv»... EISENHOWER TOT EUROPA r SKm B. VAN P. J. L, LODEWIJKS. H.R. dto 4* dektm J.B. H. R. £1 hun aan het einde van de 160 bladzij den groot formaat duidelijk zijn dat, hoewel dr. van Soest probeert aan te tonen dat er best iets gedaan kan worden tegen de ontluistering van de aarde, men als eenling machteloos staat. Het gigantische proces van uit roeiing der dieren loopt op talloze tandraderen, zoals het gehele maat schappelijke samenleven een samen stel van ingewikkelde motieven en doeleinden is waaraan weinig te ver anderen valt. „Uithuilen en opnieuw beginnen” lijkt de enige remedie, maar dan op een geheel andere basis, met nieuwe en betere bestaansmotie- ven en mentaliteit, met uitschakeling van talloze euvels en, kortom, met betere mensen. Nogmaals, een prachtig maar treu rig boek, dat ondanks zijn impone rende kleurenfot’s een grauwe, ont moedigende indruk achterlaat. beheersen overzien. I j i r Hoever wij al gevorderd zijn op weg der vernietiging hoeft dr. Van Soest ons niet te vertellen. Dat kunnen wij zelf dagelijks constateren. Hij vertelt ons in zijn boek slechts welke schoonheden en functionaliteiten wij al in de afvalmolen hebben gestort en welke gigantische disharmonieën wij op onze aarde al hebben bewerk stelligd. Wie dat in details weten wil, kan dat in zijn boek lezen. Hij kan er ook in lezen hoe sterk wij zijn in het verzinnen van smoesjes, die als argu menten moeten dienen. Men zou het soms bijna geloven! De kwaadwil ligheid ten opzichte van de fauna lijkt nooit opzettelijk. Er is altijd wel een verstandelijk beredeneerde argu- De kwaliteiten van dit boek zijn mee aanbevolen aan allen die van dieren en van de natuur in het alge meen houden en geen barbaren wil len zijn. Zal het boek hun iets kun nen leren? Zij zullen er wijzer en droeviger door worden, want het zal Een der foto’s in „Bedreigde dieren”. Schildpadden zijn zeer verschillend van grootte. De grote gespoorde landschildpad trekt zich terug in zijn veilige schild bij het zien van een ver familielid van een der eilanden in de Indische Oceaan. Over die periode nu handelt het boek van Petrejus. Het is verwonder lijk hoe goed gedocumenteerd de au teur te werk is gegaan. Hij beschrijft gedetailleerd hoe het er aan toe ging op de werf, hoe een schip werd gebouwd. Geen „halsleuver of klui- vergeis” is hem ontgaan. Aangezien zijn beschrijvingen op bijna unieke wijze zijn geïllustreerd (zo vervaardig de P. Soeteman constructietekeningen naar aanwijzingen van Petrejus en zijn er volop foto’s en tekeningen van andere aard in opgenomen) is het een prachtig geheel geworden. mentatie voorhanden. Maar het komt ondanks alles toch hierop neer, dat wij voor ons eigen aardse geluk de volgende dieren van de aardbodem doen verdwijnen: Ongeveer zo, maar dan ruim 200 pagina’s lang, typeert de Duitse jour nalist Con Bemer carrièremakers in zijn boek „De carrière-terreur”. Maar aan het slot ziet hij een hoopvolle kentering: jonge mensen verzetten zich steeds meer tegen de dictatuur van het bedrijfsleven en stellen het WE WETEN NIET hoe de zogehe ten Lieve Lita zich nu wel voelt als zij terugblikt in de tijd en om exact te zijn in „Libelle, een fascinerende selectie uit de jaargangen 1934-1974”, een bundel van Libelle-bloeisels, ge plukt door Leonard de Vries en uit gebracht als Skarabee Facsimile. Die Lita, vraagbaak, raadsvrouw en vertrouwenspersoon, heeft er wel wat van gebakken. Je zou zelfs kun nen zeggen: die heeft heel wat schade aan onnozele zielen aangericht met haar autoritaire, zg. verlichte advie zen. Het is ongelofelijk, hoe die Lita pubers in de ellende kon drukken. Nu weet ik wel, dat je alles in de perspectieven van de tijd moet zien, maar ik zou me doodschamen als ik zulk zielenverwoestend werk had ver richt. Die z.g. Lieve Lita (als het maar allitereerde) is één van de aspecten van het verschijnsel Libelle. Je kimt daar natuurlijk uren over discussië ren, maar ik zal het in dit verband niet te lang maken. Dit boek is wel nuttig in die zin: om te zien, hoe vrouwen op een ontstellend onnozele manier werden voorgelicht. Echt be langrijke zaken zoals mondigheid van vrouwen, medezeggenschap in politiek en noem maar op werden angstvallig vermeden. Romantiek en schijnzaken. Daar ging het om. Geen wonder dat er een begrip als een Libelle-stijl (later damesbladen stijl) kon ontstaan. Je zou zeggen, dat alleen Sheherazade een opmerkelijke uitzondering vormde in dat belerende wereldje. Gelukkig is er wel iets ten goede veranderd. Maar het doorbla deren van zo’n boek als dit is eigen lijk van één grote, zware triestheid. H.R. Betere mensen in één belangrijk opzicht: mensen die beter dan hun voorgaande generaties beseffen welke de verboden vruchten van dit para dijs zijn - niet op willekeurige wijze verboden door een grillige godheid, maar werkelijk onaantastbaar in hun functionaliteit als geluksfactor van het bestaan. Want, op aarde hebben wij onze eigen behoeften zodanig doen voortwoekeren dat zij ons geluk bederven, wij kunnen welvaart na streven zonder ons om het welzijn te bekommeren, wij kunnen onszelf een wereldwijde Sahara scheppen als wij menen dat daarin ons menselijke ge luk gelegen is. Wij kunnen alle flora en fauna plus ons eigen ras uitroeien als wij dat persé zouden willen, want de mens is geschapen als de koning of de vernietiger van deze, in de kosmos ronddartelende wereldbol. Van de zesdelige Winkler Prins En cyclopedie van het Dierenrijk is het vierde deel uitgekomen. Dat loopt van Nevelpanter tot en met Schutter- vissen. Wie kent nu bijvoorbeeld deze twee diersoorten? Wie weet dat de nevelpanter de grootste van de Azia tische spinnende (en niet brullende) katten is? Dit vierde boek is uiteraard in dezelfde geest en stijl samengesteld als de andere. Dat wil zeggen, dat men op fraai typografische wijze, door middel van een bondige tekst en fraaie veelkleurige illustraties wordt voorgelicht over de wonderlij ke dieren van onze planeet en over vele aspecten uit die dierenwereld zo als de populatieregulatie, ritmisch ge drag, plagen en polygamie. DE ROMANTIEK van het oude zeilschip blijft trekken. Zeker ook bij mensen, die nog geen jol van een BM kunnen onderscheiden. Zeilschepen maken deel uit van het geïdealiseerde beeld van vroeger, van de tijd, dat en nog geen druk gerij en gevlieg was en er nog geen grootscheepse lucht vervuiling gemeld moest worden aan regelkamers. Vandaar, denken we, dat een TV-serie als de Onedin-lijn zo’n succes heeft. Vandaar ook, dat er zoveel boeken over zeilen en zeilsche pen uitkomen. Een nieuwe aanwinst in die laatste categorie is „Nederland se zeilschepen in de negentiende eeuw” (door E. Petrejus, uitgeverij Unieboek Bussum). De negentiende eeuw heeft in Ne derland een langzaam herstel van de nationale zeilvloot te zien gegeven. We mochten dan in de gouden eeuw alles van schepen bouwen afweten en overal de wereldzeeën bevaren, in het begin van 1800, toen we in 1813 weer onafhankelijk werden, was het maar slecht gesteld met vloot, werven, be manningen en overzeese handel. Alles moest opnieuw opgebouwd worden. Rond 1830 waren de moeilijkheden grootdeels overwonnen o.a. door de oprichting in ’25 van de Nederland- sche Handel Maatschappij) en werd een indrukwekkende vloot zeilsche pen gebouwd. te 4bH Groen is er van uit gegaan, dat zijn werk, handelend over de natuurkun dige verschijnselen van de zee, de fy sische oceanografie, interessant genoeg blijft in zijn oude opzet. Als hij alle veranderingen op technologisch gebied (betrekking hebbende op onderzoek methodes enz.) had moeten verwerken dan zou er, zo oordeelt hij, in feite een compleet ander boek geschreven moeten worden. Het feit, dat in 1967 een vertaling van de tweede druk in Engeland snel was uitverkocht, gaf hem en de uitgever de aanzet om hier een derde druk te laten vervaar digen. Het is en blijft inderdaad een boek, dat de moeite van het leven, en na slaan zeker waard is. Je vindt er praktisch alles en dan begrijpelijk geschreven over het verschijnsel zee (stromingen, dieptemetingen, eb en vloed, golfslag, golfstromingen, le vensvormen, ijsvorming. ijsbergen enz.). Het is alleen toch jammer, dat bijv, de huidige ontwikkeling op het gebied van de fotografie vanuit de ruimteschepen of onderzoekingen van Cousteau (Piccard wordt uiteraard wel vermeld) niet genoemd worden. HET IS APRIL 1945. De geallieerde legers banen zich moeizaam een weg door het zieltogende, eens zo opper machtig lijkende, Duitsland. Daaren boven moeten zij terdege op hun hoede zijn voor de, onder de bezet tingstroepen dood en verderf zaaien de, Weerwolf-organisatie van de zo verheerlijkte Führer. Fanatieke te genstanders zijn deze Weerwolven. Het is een zorgvuldig geselecteerd en gehard keurkorps, dat in een wanho pige strijd alles op alles zet om de opmars van de geallieerden te stui ten. De Weerwolven vormden de kern van een strijdmacht die het, in een zwaar versterkt bergachtig gebied van 52.000 vierkant kilometers gele gen, Alpenfort moest verdedigen. Een enorm bastion overigens dat Alpen fort, waar niet minder dan driehon derdduizend man gevechtstroepen zich lange tijd konden handhaven. Aan de Weerwolven was een apar te taak toegedacht. Zij dienden de bezettingslegers stelselmatig bezig te houden, om op die manier het moreel van de manschappen zoveel mogelijk te ondermijnen. Een spectaculaire operatie, een moordaanslag op gene raal Eisenhower moest, hoe dan ook, de dreigende fatale afloop van deze nazi’s met zoveel juichkreten begon nen oorlog, in een uiteindelijke over winning doen omslaan. De op authentieke gegevens berus tende geschiedenis van de Operatie Weerwolf, die slechts negentien on uitwisbare dagen duurde, is nu te boek gesold mder de gelijknami ge titc! dour Elsevier in Amsterdam uitgegeven. De schrijver lb Melchior, een Amerikaan van Deense afkomst, hee" deze weinig bekende episode uit de Tweede Wereldoorlog met veel vaart, spanning en visuele kracht overgebracht. Naast zijn persoonlijke ervaringen heeft hij kunnen putten uit materiaal afkomstig uit de archie ven van de Amerikaanse contraspio nage, waarvoor de auteur ook werkte. Voor zijn aandeel in het verijdelen van deze laatste wanhoopspoging van de nazi’s ontving lb Melchior hoge Amerikaanse en Zweedse onderschei dingen. Operatie Weerwolf is een hard en boeiend oorlogsverhaal, dat de moeite van het lezen zeker waard is. WEEKBLAD VER5FREID DOOR DE GEALLIEERDE LUCHTMACHTNo. 35. DONDERDAG E JUNI IH4 Communiqué No. 1 van het Hoofdkwartier der Geallieerde Expeditie-legers: Onder het opperbevel van Generaal Eisenhower zijn Geallieerde zeestrijdkrachten, gesteund door een sterke luchtmacht, vanmorgen begonnen Geallieerde troepen aan land te zetten op de Noordkust van Frankrijk.” 6 Juni 1944 9.30 uur. Eén van de betere boeken uit de reeks Skarabee Facsimiles is de onlangs ver schenen „Fascinerende selectie uit de oorlogsjaren 1940-1945 van De Wervel wind, De Vliegende Hollander en andere uit de lucht verspreide vlugschriften” Wellicht komt dat ook weer omdat hier een groot stuk dramatische geschiedenis achter schuilt. Een Vliegende Hollander u weet wel met de Engelse en Ame rikaanse vlag naast de kop (op rood-wit- blauw fond) heeft veel meer historische geur bij zich dan een Libelle of een Lach van weleer. De steur, de staartkikker, de land schildpad. de karetschildpad, de soep- schildpad, de alligator, de hagedis, de ibis, de kagoe, de kraanvogel, de uil- papegaai, de doornkruiper, de koala, de buidelwolf, de ratkangoeroe, de agouta, de maki, de sifaka, het vin- gerdier, de kortstaartaap, de orang oetan, de Sumatraanse haas, de wal vis, de stekelrat, de vinvis, de bos hond, de alpenhond, de ijsbeer, de panda, de visotter, de tijger, de zee koe, de ezel, de neushoorn, de bison, de antilope, en vele, vele andere soor ten. In veel gevallen kan men deze soorten nog slechts in dierentuinen zien, waar zij weinig kansen hebben op voortbestaan. Toch zouden dieren tuinen in veel gevallen de plaatsen kunnen zijn waar uitstervende rassen herfokt zouden k'unnen worden, maar de vraag is of onze wereld nog plaats kan bieden aan dierensoorten die op nieuw zouden kunnen worden uitge zet. De aarde wordt steeds minder bewoonbaar voor in het wild levende dieren. Wildparken en reservaten kunnen uitkomst bieden, maar ook voor deze soort beschermde natuur gebieden is steeds minder ruimte, afgezien nog van de vraag of zij het juiste milieu kunnen omvatten waar in bepaalde diersoorten kunnen leven in harmonische samenhang met alle ecologische factoren die zij nodig hebben. vragen om hem eventueel nog aan exemplaren die hij niet heeft, te hel pen vertelt hoe hij tot het verzame len van de blaadjes gekomen is. En dat niet alleen. Hij heeft zich later ook verdiept in de vervaardiging en versprei ding door de geallieerden van de strooi- krantjes. Zo meldt hij dat de vliegers van de RAF aanvankelijk weinig voel den voor de vluchten met de bladen, omdat ze er ook hun leven mee waag den. Ze gingen liever met hardere pro jectielen de vijand te lijf.. Later begre pen ze het grote nut, dat propagandalec- tuur klaar gemaakt om het vijande lijke moreel te ondermijnen en nieuwsvoorziening voor de bezette ge bieden had. Uitvoerig wordt in een inleiding inge gaan op de redactionele en technische vervaardiging van de strooikranten en de diverse manieren van verspreiding. Dat alles toegelicht met foto's. Uiteraard beslaat het facsimïle-gedeelte het groot ste part van het boek. Je vindt er behalve de genoemde krantjes ook nog ander„strooigoed" zoals labels aan zakjes thee. Ook documenten, waarin door de bezetter bevolen wordt, de vlugschriften direct in te leveren. De hele geschiedenis draait dan weer even langs je ogen voorbij: de angstige, treurige, wanhopige, maar ook vreugdevolle momenten. Eén ding is jammer: dat het boek zelf niet een paar pagina’s met kleurendruk heeft. Want dat rood-wit-blauw en die kleuren van de geallieerde vlaggen ho ren helemaal bij dat nostalgisch herin neren. Nu moet je de omslag dan maar goed bewaren. Je krijgt trouwens op deze manier (na het uitkamen ook van de Engelse Vrij Nederland en de NSB-bladen uit de jaren rond en in de oorlog) een aardige terugblik op de communicatiemogelijk heden in die moeilijke tijden. Als je ze doorbladert krijg je wel een gevoel zoals dat van een dieetpatiënt na het eten van een licht sbepje: je wil meer hebben, maar je krijgt het niet. Je kan ook het gevoel van spijt niet van je afzetten, dat je zelf niet wat zuiniger op die onder grondse en uit de lucht gevallen blaadjes bent geweest. Maar allez denk je dan, als je telkens weer de aansporing leest, dat je de blaadjes niet in huis moest houden maar aan andere goede Nederlanders moest doorgeven: ik heb ze niet thuis in de kast gelegd ten koste van de anderen Voor de samenstelling van deze in de oorlogsjaren zo begerig ingehaalde „luchtpost” tekenden Leonard de Vries (wie anders) en Jan de Groot. De laatste, een inwoner van Santpoort hij ver meldt zijn adres en is zo slim om te TUSSCHIN LI HAVRB IN CHKMOURC. Da Tammlao koman wit d« landingsvaartuigen. Prof. Hamburger heeft heit boek gewijd aan het gebruik dat de mens van de vooruitgang der medische we tenschap maakt. Hij wil de diep ingrijpende verandering in onze in zichten aantonen en daaruit moet blij ken hoe ons beeld van het menselijk lichaam in een nieuw licht wordt ge steld en hoe onze mogelijkheden om ziekten te beïnvloeden erdoor zijn ge wijzigd. De hoogleraar tracht te ont dekken waarom wij klaarblijkelijk zo onbekwaam zijn om die geweldige vorderingen ook inderdaad ten bate van de mens te gebruiken. Hij wil laten zien dat deze moeilijkheden niet alleen een gevolg zijn van de con junctuur, maar veeleer van de poli tieke en morele onmacht om oplos singen te vinden die in voldoende ma te aan de nieuwe problemen zijn aangepast. „En tenslotte zal het hier behandelde voorbeeld van de medi sche wetenschap er ons als vanzelf toe brengen om een overeenkomstige re denering toe te passen op elke vorm van menselijke activiteit. Dit is een poging om onder woorden te brengen, door middel van welke radicale revo lutie vooruitgang in de wetenschap synoniem zou kunnen worden met menselijke vooruitgang”, aldus prof. Hamburger. „Medische macht en de kwetsbare mens” is een boek over het steeds groeiende menselijk onbehagen en over de problemen die zich thans voordoende macht over leven en dood, de perfectie van het menselijk organisme, de reanimatie en de pre ventieve geneeskunde, maar ook over de overbevolking en de millieuveront- reiniging, en de onmacht techniek en wetenschap in haar vooruitgang te beheersen en in haar gevolgen te Het is toch wel merkwaardig, dat een boek na twaalf iaar weer in een derde druk wordt uitgegeven. Dat gebeurde nu met „Wateren van de wereldzee” van prof. dr. P. Groen (Unieboek BV, De Boer Maritieme handboeken). Er is weinig in gewij zigd, zo meldt* de auteur zelf in het voorwoord. Wel zijn er correcties in aangebracht om up to date te blijven en is er extra (zij het in verhouding minieme) aandacht besteed aan het „nieuwe” aspect: de vervuiling van de zee. ,JK HEB MENSEN zien sterven die men had kunnen redden indien de arts op de hoogte was geweest van *n artikel, verschenen in een der tallo ze medische tijdschriften.” Dit schrijft de bekende nierspecialist prof. Jean Hamburger - hij verrichtte als eerste een geslaagde niertransplantatie tus sen niet-tweelingen - in zijn bij Els- vier, Amsterdam- Brussel uitgegeven „Medische macht en kwetsbare mens”. Minister Gerbrandy spreekt tot het volk van Nederland Radioloeipraak van 6 Jent. Mannen en vrouwen van Nederland. Nu het aroote oogenbllk gekomen is. waarop de Geallieerde strijdkrachten lot den machtigen aanval zijn overgegaan vanuit het Westen, heb ik enkele zeer ernstige woorden tot U te zeggen. Ik verzoek U hiernaar met de grootst mogelüke aandacht te luisteren en mijn woorden, met inacht neming van alle noodzakelijke veiligheid*- maatregelen, door te geven aan de be trouwbare landgenoot»die niet ia de ge- legenheid waren naar mil te luisteren. Nu de Geallieerde mokerslag neerkomt op Hitler s Atlantikwall gaat door ons allen een siddering van ontroering. Onze man nen van l^jer. vloot, htchunacht en koop vaardij hebben de. tuk te vervullen, welke aan ben door den militairen opperbevel hebber is toebedeeld (Zie vervolt por. 2. 4e katern.) belang van hun eigen persoon en de ontplooiing daarvan voorop. Of dat nu de kentering is waarop we zitten te wachten heeft Berner niet uitgezocht, zoals hij trouwens nergens nuanceringen aanbrengt in de probleemstelling of de oplossing. Doelbewust laat hij dat na; Berner rechtvaardigt zijn chronische hijge righeid typisch een door een jour nalist geschreven boek, allemaal aan elkaar geregen korte stukjes en zijn opgewondenheid toen met de mededeling dat uitsluitend deze werk wijze de mensen die het aangaat, verblinde bedrijfsidioten, de ogen kan opendoen. Daar zit wat in, getuige het succes van de bijna even chargerend schrij vende Vance Packard en Lawrence J. Peter. Packard hekelde hoe de recla me de consument te pakken neemt, tot zelfs de Amerikaanse fabrikanten zich aan de commercials gingen erge ren. Peter lanceerde zijn leer van het incompetentie-niveau (iedereen pro moveert tot een positie waarop hij mislukt) toen het bedrijfsleven in En geland begon te ontdekken dat het achterlijk geleid werd. Bemer is de Westduitse telg van dit geslacht van critici: het Wirt- schaftswunder heeft de Westduitsers opgezweept tot de hardste werkers van West-Europa, geleid door de dik ste managers met de meeste hartin farcten en ijdelste vrouwen. Berner signaleert het naderend einde van dit tijdperk. Zijn kritiek op het systeem de dwang altijd maar weer te moeten slagen, altijd promotie te moeten ma ken in een oplopende spiraal van consumptie, zelfbedrog en produktie sluit dus aardig aan bij Packard en Peter, maar hij vertelt het lang zo aardig niet en iets nieuws weet Ber ner eigenlijk evenmin te melden. Zijn statistische gegevens zijn te vaag, en hij generaliseert zo grof dat zijn voor beelden ongeloofwaardig worden. Wat hij voortdurend als zijn „fili- sofie” aanduidt (werken is mooi, maar wordt er geen slaaf van is in Nederland door echte filosofen die wat minder brood aten overtuigender en inspirerender uiteengezet. Kijk er Kwants „Het Arbeidsbestel” maar op na. Berner komt in zijn serieuze aan bevelingen niet verder dan de bur gerlijke opvatting, dat niet het sy steem het kapitalistische systeem veranderd moet worden, maar dat de mensen zich wat anders moeten gedragen. We moeten met z’n allen wat kalmer aan doen, wil hij. Managers zullen met die wijze raad, die ze ook al van hun dokter te horen kregen, niet veel kanten uit kunnen. Het werk blijft hetzelfde als de doelstellingen van dat werk en de doelstellingen van de onderneming dezelfde blijven. Een zo groot moge lijke produktie tegen een prijs, lager dan die van de concurrent. De enige verdienste van Bemers boek kan zijn, dat zijn onderbroken cynische scheldpartij tegen iedereen met een leidinggevende functie som migen misschien over zichzelf aan het denken zet: waarom heb ik mij vrijwillig en bij mijn volle verstand in deze „rat-race” begeven en hoe kom ik er weer heelhuids uit? Kortom: een boek dat vanwege de kwaliteit gemengde gevoelens op roept. De doorslag naar de negatieve kant geeft de schandalig beroerde vertaling die uitgeverij Ankh-Hermes durft aan te bieden. bijzonderheden fluès. De verslaggever vaa ffcwsv (dm: “Ik bca aan boord na een Engebcben torpedojager. liggen een Utaoetc at «at van de kim 5 uur 5Q—De «ma Dufteche tam- batterij begint ie vuren. Boven ons dreunen de motoren van oaze laten. De ladn 1» bewolkt, maar de wolken hangen niet laas Dau komen vier Spitfires Not geen Dalt- acher In de lucht gezien. Waar Ut dta Luftwaffe? Maar, het la not vroeg. Zon den wg de Dultacher» kebben verrast? (Zit vervalt X Ie kofem» Generaal Euenhaiver. de oftrrr- 1evel>nN>er van de Geallieerde Eepedl- 'te-leterr, rtehtte Dlmdatmorten. 6 henl, In een radloloeipraak de vattende teodtehap lal de betetle landen: Volken van West-Europa. Troepen van bet geallieerde espeditio- leger zita bedenmorren op de Fransche kust geland Deze landing maakt dêëi uit nn bet goneentcbappeliike plan' der Vereenlgde Volken voor de bevrij- ding nn Europa, in ramenwerfcing met onze troote Ruuiache bondgenooien Voor U allen heb ik deze boodrebap: Zelfs al heeft de eerste aanval niet In uw eigen land plaau gehad, tooh naden het uur van uw bevrljding. Alle patriotten, mannen en vrouwen, long en oud. hebben een rol te spelen bil bet behalen van de besnarende over winning. Tot hen. die lid zita van een geheime veraeubeweging zeg Ikvolgt de inatructiea, die ge hey< ontvangen. Tot de patriotten, die geen lid van een georganiseerde verzetsgroep ztln zes Ut Brengt Uw leven niet noodelooa in ge vaar. Gaat vobrt met uw IDdclIlk verrei totdat ik U het rein geef om op te staan en den vlland aan te vallen. Er komt een dag. dat ik Uw vereende krachten noodig zal hebben Tol dien dag aanbreckt moet ik U de harde taak van tucht en zelfbedwang opleggen. Burgers van Frankrijk: Ik ben er trotach op. wederom dc dappere Franacbe soldaten onder mijn bevelen te hebben. Schouder aan schouder, strlldend met hun bondgenoot» zullen til de rol bl) de bevriidtag van hun vaderland waardig vervullen. Deee landing is slechts het eerste stadium van den veldtocht ta Weat- Europe In de toekomst zullen groote veldslagen worden geleverd Op allen, die de vrijheid liefhebben doe Ik ten beroep om aan onze zijde te staan Bliift vol vertrouwen. Onze strijd krachten zijn vastberaden Tezamen zullen wij zegevieren.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7