Ongesponsorde amateurs rijden in Zwanenburg Cuba dè trekpleister van Honkbal week VOOGD Groepsindeling KOERSEN Noordhollandse schaakbond feit SPOIffWM® Slot en De Kind weer sterk in koppelkoers Basket-verlies Russisch team Verdienstelijke prestatie van Poolse elftal Veronica Stel enorm bejubeld Theo Smit spurtte naar negende zege SCHOEHUIJS B.V. „INTERESSE WAANZINNIG GROOT” Huldigingen gaan door... a 1 I EZi j5 1974 WOENSDAG 1 0 JULI SPORT SPANNENDE HELIOMARE-RONDE Geen kans Nog nooit Problemen OP ALKMAARSE WIELERBAAN: hatfffKaarCem: hartstikke gczellzcj! je sLaaqt er aCtijcC wanthartjèjlaarketrL, Heeft hartstikke veel speciaaCzaken^l 1ste kwaliteit UITGEWASSEN GRINDTEGELS de Theo Smit: weer de snelste. (Van onze honkbalmedewerker) voor (Van onze schaakmedewerker) (Van onze wielermedewerker) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) De Nederlandse ploeg is op het eerste gezicht de zwakste, maar kan misschien nader met de wielersport kennis te laten maken. HAARLEM. De achtste Haarlemse Honkbalweek, die vrijdag in het Pim Mulier- sportpark gaat beginnen, zal alle voorgaande in de schaduw stellen. Dit is de stellige overtuiging van de voorzitter van de Stichting Sportinitiatieven, Gerard Voogd, die eertijds de geestelijke vader van het grootste nationale honkbalevenement was en die nu nog even enthousiast als toen, de leiding over de organisatie heeft. heeft weer trein zegevierde was laren, laatste SAN JUAN. (AFP) In de finaleron de van het toernooi om het wereldkam pioenschap basketbal voor landenploegen (heren) dat op Porto Rico wordt gehou den heeft Joego-Slavië met 82-79 ge wonnen van Rusland. nu op- Herenweg 38 Egmond-Binnen Telefoon 02206- 2690 Hoogdorperweg 2G Heemskerk Telefoon 02510-31205 HAARLEM. Voor de in september van start gaande bondscompetitie van de Noordhollandse Schaakbond is de groep sindeling bekend. Alleen in de vierde klasse, waar door toetreding van nieuwe teams tot het laatste moment nog aan vullingen mogelijk zijn, wordt met een definitieve samenstelling nog gewacht. De uitslag: 1 Th. Smit, Halfweg, de 63 km. in 1.34.40, 2 J Bruessing, Amstel veen, 3 K. Balk. Nieuw Vennep: 4 G. Kamper, St. Pancras: 5 G. Wesselius, Oude Wetering; 6 C. Hoogedoorn, Zwa nenburg; 7 Hans van Leeuwen, Haar lem; 8 N. Hendriks, Heemskerk; 9 W. Groot, Oudorp; 10 P. Slikker, Broek op Langedijk; 11 F. Vertinden, Zwanenburg. Veteranen: 1 Chr. Duyker, Beverwijk; 2 J. Timmer, Velsen-Noord. Nieuwelin gen: 1 R. van Waard, Haarlem; 2 M. Pluimers, Heemskerk. De Stichting Sportinitiatieven Haarlem is bijzonder verheugd, dat op het laatste moment de Gemeentelijke Dienst voor Sport- en jeugdzaken en het GEB kans hebben gezien de lichtinstallatie van het Pim Muliersportpark, waar vooral van de zijde van de spelers nogal wat kritiek op was, te versterken. Directeur S. Heijers hierover: „Ondanks de moeilijke financiële positie van de gemeente kun nen we 20.000 aan verbetering van het licht besteden. Wij gaan 12 grote halo- geen-lampen, verspreid over de verschil lende lichtmasten, aanbrengen. Dat moet dan rond de 35 pet. meer licht opbren gen”. (Van onze wielermedewerker) ZWANENBURG. Op het Zwanen- burgse Kinheimparcours houdt de Half- wegse wielerclub De Bataaf zaterdag middag een ronde van Zwanenburg voor ongesponsorde amateurs. Dat zijn ren ners die niet op de steun van een merkenploeg kunnen bogen en alles zelf moeten bekostigen. Hoewel de topfavo rieten in Zwanenburg dus niet van de partij zijn, mag er toch een spannende en aantrekkelijke koers verwacht wor den. Toen SlotDe Kind, PronkGiling en het verrassend goed rijdende Brabantse koppel AartsVenix na felle strijd weer een ronde pakten, moesten De Vries en Nijhuis verzaken. Na een mislukte char ge van Pronk en Giling om de koers met voorsprong te beslissen, moest een eindsprint de beslissing brengen en daar in bleek Slot rapper dan Aarts en Gi ling. Aan de strijd in Alkmaar namen acht koppels deel. Na een tam begin wisten de koppels Pronk—Giling, Aarts—Venix, De VriesNijhuis en SlotDe Kind het tot een ronde voorsprong te brengen. voordeel puften uit het spelen op eigen terrein. Coach Ernie Myers heeft vooral problemen met zijn aanval. WARSCHAU. (UPI) De spelers van het Poolse nationale elftal zijn dinsdag als helden ontvangen bij hun terugkeer in Polen. Duizenden voetbalsupporters juichten de spelers toe tijdens hun rit van het vliegveld naar de hoofdstad. „Wij danken jullie uit de grond van ons hart. Jullie hebben Polen een naam gegeven in de wereld”, aldus de burge meester van Warschau, Jerzy Majewski, in zijn dankwoord tot de equipe. De spelers zijn later op de dag ontvangen door de leider van de Poolse communis tische partij, Edward Gierek. ALKMAAR. Als onderdeel van het zes-banen toernooi, waarvoor eerder al op de banen van Oudenbosch en Sloten werd gereden, werd gisteravond aan het slot van de „populaires” op de Alkmaar- se wielerbaan een koppelkoers over 160 ronden verreden en daarin toonden plaatselijk favoriet Ger Slot en Jos de Kind uit Den Helder zich de snelsten. Zij hadden samen met de koppels Vester AartsMartin Venix en Co GilingMa- thé Pronk één en twee ronden voor sprong behaald. Na de drie koppelkoer- sen gaan Slot en De Kind samen aap de leiding. Zij waren zowel in Oudenbosch, waar Aarts en Venix zegevierden, als Sloten als tweede geëindigd, maar in Sloten deed het koppel NieuwenhuisPonsteen buiten mededinging mee. Aan de strijd van de ongesponsorde amateurs gaat een race voor liefhebbers en veteranen (66 man) vooraf, met onder hen de nationale wegkampioen van de veteranen Wim van Dok uit Groote- broek, oud-stayerkampioen Henk Buis uit Vijfhuizen, de meervoudige oud-veld- ritkampioen van Nederland Cok v. d. Hulst uit Zoeterwoude, de Haarlemmers Henny van Leeuwen en Arthur van Leuffen, de Amsterdammers Frits Rabe en Jan Koolhof, Jan Timmer uit Velsen- Noord, de Aalsmeerder Piet Rinkel, Frans Klardi uit Heemskerk, Arie v.d. Burg uit Noordwijkefhout, de enige Zwanenburger Henk Koopmans en Jan Hup uit Kampen. Het kan met al deze routiniers een leuke koers worden. Zij moeten 50 km. rijden. Het wielerfeest in Zwanenburg wordt zaterdagmiddag om twaalf uur ingezet met een wedstrijd voor nieuwelingen (64 man) over 40 km. Tot de kanshebbers in deze openingsrit behoren onder meer de plaatselijke favorieten Sjaak Pieters en Stan Snijders, de Amsterdammers Rob Bessem en Rob Rabe, Arie Kamsteeg uit Aalsmeer, Hans v.d. Voort uit Lisse, de Haarlemmers John de Bie en Ben van Gelderen, Rob Tigelaar uit Zaandam, de Heemskerker Martin Pluimers, Rob Ne- derlof uit Oostzaan, Ton de Vos uit de Haarlemmermeer en Rob Verdel uit Lei- muiden. Voor de Tour de Heliomare vier dagen eerder vanwege slechte weersom standigheden uitgesteld verschenen 43 profs, amateurs, veteranen en nieuwelin gen aan de start. Zij zorgden voor een aantrekkelijk koersverloop. De profs en amateurs moesten negentig ronden af leggen, terwijl de oudgedienden en jon geren met veertig „toeren” konden vol staan. Reeds bij de eerste schermutselin gen was Theo Smit met Hans van Leeu wen actief in de strijd op het voorplan betrokken. De eerste premie in de koers ging echter naar de succesvolle Amstel- vener Juul Bruessing. Behalve Smit, Van Leeuwen en Bruessing waren ook prof Gerard Kamper, Nico Hendriks. Co Hoogedoorn, Gerard Wesselius en Fred Zomer in de eerste koershelft zeer ac tief. Zij werden van hun inspanningen alleen maar premies rijker. Nadat Ron van Waard inmiddels als een sterk win naar van de nieuwelingen was gefinisht en Chris Duyker zich de snelste van de veteranen en liefhebbers had getoond, legden Nico Hendriks, Gerard Kamper, sterk aanvallend rijdend, en Co Hooge doorn de grondslag voor de beslissende ontsnapping. Zij kregen eerst gezelschap van Juul Bruessing, Klaas Balk en de actieve Hans van Leeuwen, waarna ook Theo Smit en Gerard Wesselius nog aansluiting kregen. Er ontstond daardoor een kwalitatief sterke kopgroep van acht man en die heeft het verdere verloop van de koers volledig beheerst. De belangstelling voor de achtste Haarlemse Honkbalweek is groter dan ooit. Voorzitter Gerard Voogd omschrift de animo als: „Waanzinnig. Zoals dit jaar hebben wij hefr nog nooit meege maakt”. Wanneer het weer goed blijft dan denken de organisatoren de kosten van het toernooi, die de 300.000 bena deren, er ruimschoots uit te halen. Op de eerste dag van de 21ste Vierdaagse van Apeldoorn zijn zes wandelaars uitgeval len. In totaal 1530 haalden de finish in Apeldoorn na een tocht door de bossen van Beekbergen, boenen en Ugchelen. Het D’66-raadslid A. Martini heeft B. en W. van Amsterdam sehriftelijk gevraagd te be vorderen dat in het kader van het 700-jarig bestaan van de hoofdstad een revanche van de WK-voetbalfinale tussen Nederland en West-Duitsland wordt gespeeld. Nederland speelt in de eerste ronde van het tennistoernooi om de Koning Gustaafbe- ker uit tegen Noorwegen. Het duel moet vóór 4 november worden gespeeld. Mocht Neder land winnen, dan is de winnaar van West- Duitsland-Oostenrijk de volgende tegenstan der. Dettmar Cramer, vaak genoemd als moge lijke opvolger van Helmut Schön als trainer van het Westduitst nationale elftal, heeft Bundesligaclub Hertha BSC gevraagd van het onlangs gesloten contract ontheven te worden om ..dringende persoonlijke redenen.” Wim Kelleners heeft in de Belgische plaats Tessenderlo een ronde voor beroepsrenners gewonnen. De Belg Bourguignon werd twee de. Marijke Schaar heeft zich geplaatst voor de finale van een internationaal tennistoer nooi in Baastad. Zij versloeg de Uruguese Fiorella Bonicelli met 6-1, 2-6, 6-0. In de eindstrijd komt Marijke Schaar uit tegen de Engelse Susan Barker. (Van onze wielermedewerker) WIJK AAN ZEE. Na een spannend en aantrekkelijk koersverloop is de Tour de Heliomare, maandagavond door de Beverwijkse rennersclub Kennemerland op het 700 meter lange parcours aan de Dorpsduinen als een interclubontmoeting verreden, gewonnen door Theo Smit uit Halfweg. In de eindsprint van een acht man sterke kopgroep hield hij favorieten als Juul Bruessing, Klaas Balk en Ge rard Kamper duidelijk op afstand. De sterke finisher Smit kwam daarmee tot zijn negende overwinning van dit sei zoen. Chris Duyker uit Beverwijk was de eerst aankomende veteraan en de jonge Haarlemmer Ron van Waard dapper meestrijdend met de profs en amateurs was de snelste nieuweling. John van Westrenen en Ronald Bries- sen zullen niet pitchen en Charles Urba- nus sukkelt op dit moment nog met een zweer aan zijn rechtervoet. Verder is catcher Paul Smit licht geblesseerd. Harry v.d. Vaart heeft nog steeds last van zijn rug, maar zal naar verwachting wel kunnen spelen. Ten einde raad, om te vermijden dat het nationale team zal afgaan, is besloten een gastspeler in de figuur van de 23 jarige Amerikaanse pitcher van Lottgering Schoten Ray Pe loquin in de ploeg op te nemen. Indien dit noodzakelijk mocht blijken, dan zal op nog een Amerikaanse pitcher een beroep worden gedaan. Onder de 82 ingeschreven amateurs bevinden zich verschillende knapen die een knap stukje kunnen fietsen, zoals de Zwanenburgers Jan de Jong en Fred Vertinden, Ted Rood uit Warmenhuizen, de Haarlemmers Ron Smit, Dick Schou ten en Cor de Looze, „good old” Theo Oudshoorn uit Waverveen, de Amster dammers Peter Ruiter, Dirk Nijhuis, Ruud de Vries en Theo Noy, Laurens Veldt uit Ouderkerk aan de Amstel de Slotenaar Peter v.d. Voort, Piet Slikker uit Broek op Langedijk, de Aalsmeerder Gert Post en Nico Duineveld uit Zaan dijk. De start van de amateurs is om half drie en zij moeten 90 km. afleggen. Het sterk geslonken peloton zag geen kans meer om het eenmaal opgelopen verlies ongedaan te maken. Van de acht aanvoerders deden Klaas Balk, Nico Hendriks. Co Hoogedoorn en Gerard Kamper nog verwoede pogingen om de strijd met een ontsnapping naar hun hand te zetten, maar daartoe kregen zij geen kans. Het gelid was en bleef geslo ten. In de hoogste afdeling, de promotie klasse, zullen acht ploegen uitkomen, waarbij het uit de KNSB-competitie ge degradeerde Purmrend. Promotieklasse: KTV (Enkh.), Purme- rend, VHS 3 (Haarlem), Castricum, Kijk Uit 2 (IJm.), Caïssa (Hoorn), Kijk Uit 1 (IJm.) en Santpoort. Eerste klasse, afd. A: Aartswoud, Kijk Uit 3, Purmerend 2, MSC (Den Helder), Castricum 2, Schaaklust (Andijk), Witte Paard 2 (Koog a.d. Zaan) en Magnus (Schagen); afd. B: Weenink (B’wijk), Heemstede. Aalsmeer, VHS 4, Witte Paard 3, HWP (H’lem), SVS (H’lem) en Het Oosten 2 (H’lem). TWEEDE KLASSE, afd. A: Oppositie (Heiloo), Castricum 3, MSC 2, KTV 2, WV 2 (Alkm.), Caïssa 2, Heerhugo- waard en Bergen; afd. B: Weenink, Pat Mat 2 (B’wijk), Jac. de Weyze (Monn. dam), Zaanstreek-Noord (Kromm.), WV 3, De Pion (W’veer), ZSC/Saende 2 (Zaandam) en Lasker (Uitgeest); afd. C: Rolland (H’lem), Weenink 2, ZSC/Saende 3, Excelsior (Heemsk.). Bloemendaal 2, Santpoort 2, Castricum 5 en Pat Mat 3; afd. D: Aalsmeer 2, Heemstede 2, Hoofd dorp. De Uil (H’gom), Bloemendaal 1, Rolland 2, VHS 5 en SVS 2. DERDE KLASSE, afd. A: Wieringer- meer, En Passant (Texel), DDM (’t Veldt), Strandloper (Schoort), MSC 3, DOS (Alkm.), Aartswoud 2 en Magnus 2; afd. B: Heerhugowaard 2. Arts de Heer (Beemster), Purmerend 4, Schaakmat (Nrd. Sch.), Opening ’64. WV 4. Schaak lust 2, Bergen 2; afd. C: Oppositie 2, De Pion 2, Assendelft, ZSC/Saende 4, Witte Paard 4. Purmerend 3, Castricum 7 en Kijk Uit 4; afd. D: Castricum 4, ZSC/Saende 6, Bloemendaal 3, Het Oos ten 3, De Pion 3, Weenink 4, VHS 6 en Excelsior 2; afd. E: HWP 2, Het Oosten 4, Castricum 6, Aalsmeer 3, Gambiet (Halfw.), Hoofddorp 2, De Vennep 2 (Nw. Venn.); afd. F: Zandvoort, SVS 3, De Uil 3, Rolland 3, SSCH (H’lem), HWP 3 en De Vennep; afd. E (toevoegen) Santpoort 3. HENDRIK IDO AMBACHT-HAAKS- BERGEN-BERGEN (ANP). Diverse spelers van het Nederlands voetbal elftal zijn gisteren in hun woonplaats spontaan gehuldigd. In Hendrik Ido Ambacht wer den Willem van Hanegem en Wim Jansen bedolven onder de ovaties van een wild-enthousiaste menigte, die nauwelijks het geduld kon opbrengen burgemeester De Ridder zijn speech te laten uitspreken. Beide Willems kregen namens het gemeen tebestuur een geschenkbon overhan digd. In Haaksbergen onderging Oranje’s reserve-doelman Piet Schrijvers een huldiging. Hij werd op het gemeente huis ontvangen door scholieren, het college van B. en W. en vertegen woordigers van alle sportverenigin gen. De doelman kreeg boeken en geschenkbonnen aangeboden. In Bergen werd Willem Suurbier in sen plaatselijk café door wethouder Francken van sportzaken in het zon netje gezet. Organisator Gerard Voogd aan het woord. Rechts van hem pers-contactman Hans de Bie, aan Voogds linkerkant Dries Zwaan (penningmeester) en Henk de Bruin (lid van de perscommissie). dit als gelopen. Wij moeten zelfs gaan passen dat onze routine ons geen parten gaat spe len. In vroeger jaren zaten we tot ’s nachts twee uur te ver gaderen, nu zijn we rond elf uur al klaar”. In de loop der jaren heeft de Haarlemse Honkbalweek zich ook internationaal de nodige faam weten te verschaffen, omdat steeds zeer sterke ploegen konden worden geïnteres seerd naar Haarlem te komen. De grote trekpleister dit jaar is de huidige we reldkampioen én winnaar van de Haar lemse Honkbalweek in 1972, Cuba, onder leiding van de beroemde coach Miquel Valdes met op de heuvel o.a. de steunpi- die de basis legden voor het wereldkampioenschap, Baudilio Vinent en Juan Perez. Wie zullen de Cubanen van de eindzege kunnen afhou den? Het lijkt een onmogelijke taak, maar de Sullivans onder leiding van Bob Sullivan gaan het zeker proberen. In de ploeg speelt de spectaculaire korte stop Andy Kanoza weer mee. Goede tegen stand zal Cuba zeker ook ondervinden van de universiteitsploeg van Arizona waarin de liefhebbers dit jaar Dave Stegman voor het laatst kunnen zien spelen. Stegman heeft een contract aan geboden gekregen en komt het komende seizoen in de Mayor League uit. Het Amerikaanse legerteam uit Duitsland, USEF, zal naar ag worden verwacht weer met een gedegen partij honkbal voor de dag komen. HILVERSUM (ANP)— De uitslagen van de dinsdagavond In Hilversum gehouden koersen zijn: Slangenarendprljs 2906 m.: 1. Lammert (J. Wagenaar) 2.48.8 1.24.4, 2. Landlna, 3. Lark Nardinclant 4,40 PI 2,50 5,20 14,- Kopp 87,80 Trio 3585,40. Bastaardarendprijs (le afd.) 2000 m.rl.Lla- tönka (J. Huiberts) 2.50.4 1.25.2, 2. Mack Axvlle, 3. Lapize D. W. 6,80 PI 2,3,- 1,70 Kop 65.40. Asioprijs 2040 m.: 1. Kris Areta (F. Ladrak) 2.54.4 1.24.7, 2. Kingly Boy, 3. Killing Feet. W. 5,70 PI 2,3fl 4,20 2,50 Kop 48.- Trio 612,30. Schreeuwarendprljs 2440 m.: 1. Miltiades .J (J. van Dooyeweerd) 3.28.4 1.25.4. 2. Luuk 3, K. Mazurka. W. 2„- PI 1,30 3.30 1.80 Kop 12,90. Grote Beneluxprijs 2460 m.1. Answer (J. de Leeuw) 3.22.3 1.21.6, 2. Henri Buitenzorg, 3. Treize F. W. 5.- PI 1,40 1,20 2.- Kop 4,60 Trio 30.40. Sprintersprijs der 5-jarigen 1600 m.1. Kid Eemshoom (W. Hamming) 2.03.4 1.17.1, 2. Ka per W, 3. Klauw Olivier. W. 17,10 PI 2,30 ,40 Kop 13,40, Zeearendprijs 2440 m.: 1. Leo Hanover (K. Woudstra) 3.24.6 1.23.9, 2. Kinglet 0, 3. Jacques. W. 5,80 PI 3 30 3,10 2.30 Kopp 96,70 Trio 616,30. Bastaardarendprijs 2000 m.: 1. Moneymaker (Mej. M. Poort) 2.51,5 1.25,8, 2. Liselotte 3. Lady Mary. W. 4,70 PI 2,40 19,80 3.50 Kop 199,30. 40/40, 40/60 en 50/50 cm reeds vanaf Gratis bezorging (min. afname 100,-) J /II Alle leveranties a contant Een eindsprint moest tenslotte beslis sen en dat was een kolfje naar de hand van de rappe Theo Smit. Met een paar lengtes verschil hield hij zijn vlucht- makkers op afstand. Voor hem waren de kussen van Miss Heliomare en de hoofd prijs. De Tour de Heliomare wordt elk jaar door de BRC Kennemerland geor ganiseerd tijdens de Tour de France om de patiënten en het verplegend personeel van het gelijknamige herstellingsoord SAN REMO (Reuter en AFP). Vero nica Stel is dinsdag tijdens internatio nale zwemwedstrijden in San Remo als tweede geëindigd op de 200 meter vrije slag voor dames. Zij maakte een tijd van 2.09,6, ruim drie seconden boven het Nederlands record van Enith Brigitha. Winnares werd de Amerikaanse Kelly Rowell in 2.08.7. Ada Pors eindigde in 2.11.5 als vierde. Op de 400 meter vrije slag finishte Veronica Stel als vierde in 4.32.2. Corianne Heymans had op de 100 meter rugslag aan 1.09.6 genoeg om derde te worden. Bij de heren werd Hans Elzerman in 4.56.0 tweede op de 400 meter wisselslag persoonlijk achter de Italiaan Lorenzo Marugo (4.52.5). 3» Voogd: „De voorbereiding heeft dit jaar een De uitslag: 1 G. Slot (Alkmaar)J. de Kind (Den Helder), de 40 km. in 53.42, 2 V. Aarts (Oudenbosch)M. Venix (Ze- venbergsehoek), 3 C. GilingM. Pronk (Warmenhuizen), 4 D. NijhuisR. de Vries (A’dam) op 1 ronde, 5 B. Have nersP. Ruiter (A’dam) op 2 ronden. In het voorprogramma Martin Venix in e en puntenrace, Ted Rood de beste in een klassements- wedstrijd en won Barend Huveneers de afvalrace. Een omnium voor junioren leverde winst op voor Wim Heine uit Castricum en zijn jongere broer Hans Heine zegevierde in een omnium voor nieuwelingen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15