Vredeling wijst kritiek van BLOEMEN EN ZOEN NAVO af VOOR BEATE KLARSFELD Olieboycot ten einde Abortuskliniek met sluiting bedreigd Verlies KLM hoger Aantal doden in verkeer duidelijk lager Huur staging van acht van Vlissingen percent waarschijnlijk Ex-opperrechter Earl Warren overleden BBsanisE ONTSLAGAANVRAGE UIT „GEWETENSBEZWAREN” I horloges' Staking in haven '1 f J Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Stichting Bloemenhove in Heemstede Vliegprijzen gaan drastisch omhoog Kabinet bespreekt ontwerp-nota Meer wind STROET VIVO EXTRA AGENDA pag’na 5 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk KOOYMAN SANITAIR Lr Br'. fc 2 3 3 7 9 7 11 i- PERSPEX LETTERS - LICHTBAKKEN eigen ontwerp-studio NIJMAFiy a *■'1 - ME Hl Umuider Courant Albert Einstein: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie- Mr ll C van der Mije. H P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 10.90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,-). Losse nummers 50 ct. Portugese premier afgetreden (Van onze parlementsredactie) (Zie verder pagina 3) (Zie verder pag. 2). (Zie verder pag. 13). (Zie verder pagina 7) Deze krant bestaat uit Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: zestien pagina’s Weerrapporten Kastje kijken AAN HET STRAND Radio en televisie 11 SB Strips Beurs 13 Sport 14, 15 Orno voordeelpak van 7,45 v. 5,98 L. Nieuwstraat 9 - Pegasusstraat 56 Plaatselijk nieuws 4, 5, Kunst Binnen- en buitenland 2, Achtergrond I Itr. fles sinas van 98 ct. voor 0,69 3 fl. „Montilla" van 10,50 voor 8,95 1 heel blik appelmoes v. 105 v. 0.79 LISSABON (UPI en Reuter) De Portugese premier Adelino da Palma Carlos en vier andere ministers van het centrum hebben president Antonio de Spinola gisteren hun ontslag aangeboden. De Spinola heeft het ontslag aanvaard. De andere ministers zouden allen aan blijven. WOENSDAG 10 JULI 1974 64e jaargang nummer 208 DEN HAAG. De regering verwerpt de kritiek van de NAVO op de defensie plannen die zijn vervat in de maandag gepubliceerde defensienota. In een brief bij de nota schrijft minister Vredeling dat de „regering de overtuiging heeft dat Nederland een geloofwaardige en even redige bijdrage zal leveren aan de bond genootschappelijke defensie”. Nu het ernaar uitziet dat het inflatie percentage ongeveer acht percent zal be dragen in 1974, lijkt het dus logisch dat de minister van Volkshuisvesting voor stelt de huren met acht percent te ver hogen. De afgetreden Portugese premier Adelino da Palma Carlos. De KLM verbruikt per jaar 1,3 mil jard liter kerosine. Dat kost de maat- JUWELIERS Haarlem: Grote Houtstraat 63 Amsterdam, Rotterdam, Den Haag Eisenhower benoemde Warren in de overtuiging dat hij enkele van de meer linksgerichte leden van het hooggerechts hof in toom zou houden. Jaren later zei Eisenhower hierover: „Dat was de groot ste, stomste vergissing die ik in de acht jaar van mjjn presidentschap heb be gaan”. WASHINGTON (Reuter-AFP) Earl Warren, die 16 jaar president is geweest van het Amerikaanse hooggerechtshof, is gisteren in Washington aan een hartaan val overleden. Hy was 83 jaar. Earl War ren trad in 1969 af als opperrechter. Hij was al enige tyd ziek. Hij is ook republi keins gouverneur van de staat Californië geweest. (Van onze verkeersredacteur) AMSTELVEEN. De KLM heeft in het boekjaar 1973-1974 een verlies gele den van 53,9 miljoen gulden zes mil joen hoger dan in het jaar daarvoor. Dit blijkt uit het gisteren verschenen jaarverslag, waarin de KLM-directie de verwachting uitspreekt dat ook het lo pende jaar een negatief resultaat zal opleveren. Belangrijkste oorzaken van het exploitatieverlies zijn de fors geste gen brandstofprijzen, alsmede de devalu atie (dollar en pond) en revaluatie (van de gulden). TELEFOON 023 - 37 03 50 op maat Spaarne 34 - Haarlem - Tel. 320077 Diverse verwisselbare Lettersystemen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening wilde vanmorgen geen commentaar geven op een bericht uit een ochtendblad, waar in te lezen stond dat het kabinet voor nemens is huurverhogingen toe te staan, die ver uitgaan boven de percentages, die in Keerpunt, het gezamenlijke pro gram van PvdA, PPR en D’66 overeen gekomen zijn. lopige regering een groter aandeel in het regeren te geven. Generaal Francisco da Costa Gomes, na De Spinola de hoogste militair in de junta, zei dat het belangrijkste verschil van mening in het kabinet de kwestie van de Portugese koloniën betrof. Vol gens anderen is de kabinetscrisis echter het gevolg van verschillen van mening over de voorstellen tot bestrijding van de economische crisis in het land. De staatsraad heeft geweigerd regerings voorstellen in die richting goed te keu ren. Behalve met de overzeese gebiedsdelen en de economische crisis werd de rege ring ook nog geconfronteerd met onaf gebroken arbeidsonrust. Het Portugese leger is gisveravond voor het eerst opgetreden om een politie ke demonstratie te verhinderen. Onge veer vierhonderd gewapende militairen sloten het Pombal-plein af, waar een duizendtal demonstranten wilde betogen tegen de a restatie van twee officieren die hadden geweigerd een PTT-staking te breken. Wel werd het bericht „gebrekkig” ge noemd. In het krantebericht wordt na melijk gesuggereerd dat het om een defi- tieve nota gaat van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, waaraan het kabinet zijn goedkeuring nog moet geven. In feite gaat het om een ontwerp-nota, waarvan de definitieve in houd nog door het kabinet moet worden vastgesteld. VLISSINGEN (ANP) De haven van Vlissingen heeft gisteren door een vtff uur durende staking stilgelegen. De sta king was het gevolg van het feit dat drie kraanmachinisten op staande voet ont slag kregen nadat zy geweigerd hadden over te werken. Ex-concentratiekampbewoner Tulien Aubart gekleed in een kampjasje geeft Beate Klarsfeld bloemen en een zoen na haar veroordeling tot twee maanden door de rechtbank in Keulen. De Franse Liga voor Mensenrechten en tegen het Fascisme heeft al haar leden en sympathisanten opgeroepen vanmiddag voor de Westduitse ambassade in Parijs te demonstreren tegen het vonnis dat mevrouw Klarsfeld is opgelegd. De Spinola. In een bekendmaking van het ministerie van Voorlichting was mee- Minister Vredeling noemde het NA- VO-oordeel niet rechtvaardig. Bij de NAVO heeft men te veel gekeken naar de negatieve en te weinig naar de posi tieve aspecten van de plannen, aldus de bewindsman, die zei de indruk te hebben dat Nederland als „waarschuwend voor beeld” is gebruikt aangezien ook andere landen hun defensie-inspanning opnieuw gaan bezien. Zo heeft de Britse Labour- regering al voor komende herfst een witboek over de defensie aangekondigd. 1 zak Dobbelman 2,2 kg v. 5,75 v. 4,45 maakt elektrische installaties in woon huizen, fabrieken, scholen en winkels. Inlichtingen: Kruisberglaan 2, IJmuiden Tel. 02550 - 12232. gedeeld dat Da Palma de president had gevraagd onmiddellijk maatregelen te treffen die naar zijn mening absoluut noodzakelijk waren om „zijn functies doelmatig en waardig te kunnen uitoe fenen”. Omdat de Raad van State weiger de de bevoegdheden van de premier uit te breiden, had deze tot aftreden beslo ten. Uit solidariteit met de premier had den toen ook vice-premier Sa Carneiro, minister van Binnenlandse Zaken Ma- galhaes Mota, minister van Technische Samenwerking Vieira de Almeida en mi nister van Defensie Mario Miguel hun ontslag ingediend. Wat zich de laatste dagen binnen het kabinet heeft afgesepeld is niet geheel duidelijk. Eerder deze week circuleerden er in politieke kringen in de Portugese hoofdstad geruchten als zouden er in het kabinet grote meningsverschillen be staan. Gisteren meldden wij dat premier Da Palma drie socialistische ministers, onder wie Mario Soares van Buitenland se Zaken, wilde laten vallen. Da Palma Carlos zei gisteravond dat er in het kabinet geen ruzies waren geweest, „maar ik vond dat er enkele politieke concessies gedaan moesten worden en dat gebeurde niet”. Waarne mers noemen deze opmerking van de premier nogal vreemd omdat de staats raad juist gisteren besloten had de voor- schappij thans 187 miljoen gulden, waarmee de post brandstof thans op een na de grootste kostenfactor is geworden. De naam van Earl Warren is vooral verbonden aan de juridische strijd voor gelijke rechten van de Amerikaanse ne gers en aan de commissie, die een onder zoek instelde naar de moord op president John Kennedy in 1963. Warren sprak zich in 1954, met acht andere leden van het hooggerechtshof, uit tegen rassenschei ding op openbare scholen. Die beslissing betekende een mijpaal in de strijd voor gelijke burgerrechten. De uitspraak van het hooggerechtshof leidde tot rellen, waarbij zelfs federale troepen werden in geschakeld om de integratie op de scho len af te dwingen. Op een persconferentie deelde Da Pal ma Carlos mee dat zijn aftreden ver band hield met „gewetensbezwaren”. De aftredende eerste minister maakte bekend dat hij een onderhoud had gehad met Deze ontwerpnota moet beschouwd worden als de voorloper van de in het vooruitzicht gestelde nota Huur- en sub sidiebeleid. Omdat officieel nog niet vast staat hoe deze nota er uit gaat zien, onthoudt het ministerie zich van com mentaar. Het lijkt overigens niet onwaarschijn lijk dat in de ontwerpnota wordt voor gesteld om de huren van nieuwe, ge subsidieerde woningen met acht percent te verhogen. In Keerpunt wordt wel een percentage van zes percent genoemd, maar dit percentage staat in relatie tot het percentage van zes percent, dat Keer punt noemt als het punt tot waar de inflatie moet worden teruggedrongen. De vervoersbond van het NW heeft na onderhandeling met de directie van het gemeentelijk havenbedrijf het ont slag van de drie machinisten ongedaan kunnen maken. Later zal door een ar bitragecommissie worden beslist wie er in deze zaak ongelijk had. De inflatie was nog een derde factor; bij elkaar waren zij van zodanige om vang dat de verhoogde tarieven, de gro tere vervoersprestatie en de gestegen omzet deze kostenstijgingen bij lange na niet konden compenseren. Een volgende tariefsverhoging, in juli, en zelfs een van 5 tot 8 procent in november zijn alleen al nodig om de gestegen brandstofprij zen te dekken afgezien van andere kostenstijgingen. By de onderhandelingen over Keer punt bestond tussen de PvdA en D’66 geen overeenstemming over dit onder werp. D’66 is voorstander aan een rela- tering van de huurstyging aan het in flatiepercentage, de PvdA heeft beden kingen. Aangezien het stuk is opgesteld onder verantwoordelijkheid van een D’66-minister is de kans groot dat een huurstygingspercentage van acht percent wordt genoemd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het aantal doden dat in 1973 in het verkeer is gevallen, heeft ten opzichte van het voorgaande jaar een duidelijke vermindering te zien ge geven. In 1973 vielen er 3092 dodelijke slachtoffers, tegen in 1972 3264. Deze daling met 172 komt neer op 5.3 percent In de eerste twee kwartalen van 1973 steeg het aantal doden nog ten opzichte van 1972, maar de beide daarop volgende kwartalen gaven een zodanige daling te zien, dat het totaalcijfer lager kwam te liggen dan in het voorgaande jaar. Aldus blijkt uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde definitieve cijfers over 1973. De daling in ed laatste twee kwartalen van 1973 is voornamelijk te verklaren uit het feit dat op een aantal zondagen niet gereden mocht worden en uit het feit dat als gevolg van de benzineschaarste minder auto gereden is, terwijl de gemiddelde snelheden ook lager waren. In het commentaar van de NAVO, waarover wij gisteren berichtten, wordt gezegd dat „een besluit van Nederland om op de nu voorgestelde wijze zijn strijdkrachten te verminderen, de NA- VO-defensie ernstig zou verzwakken”. Voor de bezorgdheid die uit het NAVO- commentaar blijkt, is volgens de rege ring geen aanleiding, „aangezien de plannen een volwaardige en verantwoor de Nederlandse bijdrage in het uitzicht stellen”. Eerst veel bewolking met plaat selijk regen, morgen overdag van het westen uit ook zonnige perio den. Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west. Minimum temperaturen rond 14 graden, maxima morgen circa 19 graden. van de stichting Bloemenhove ten ant woord gekregen dat niet vrijwillig tot sluiting van de kliniek zal worden over gegaan. Het verzoek tot sluiting zou door mr. Andreae gedaan zijn namens de minister van justitie, Van Agt. De hoofdofficier wilde dit vanmorgen, ge vraagd om een toelichting, in het mid den laten. Nu de stichting Bloemenhove geen ge volg heeft gegeven aan het verzoek de abortuskliniek te sluiten, zal door de politie een onderzoek worden ingesteld en een proces-verbaal worden opgemaakt wegens overtreding van artikel 152 bis van het wetboek van strafrecht, dat zwangerschapsonderbreking strafbaar stelt. Kantoor; Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 Warren was in 1953 door president Eisenhower benoemd tot opperrechter. Tijdens zijn ambtsperiode is door rechtse politici felle kritiek geuit op Warren, vanwege het onwettig verklaren van ras senscheiding en andere „liberale” uit spraken. Depressie trekt van Ierland naar Denemarken. Front met enige regen zal in de nanacht of morgenochtend passeren. Morgen onbestendig strandweer. Plaatse lijk een bui, krachtige zuidwes tenwind. Temperatuur 17 d 18 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: af en toe wel zon, maar wisselvallig met een te sterke zeewind. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE. De abortuskliniek van de stichting Bloemenhove in Heem stede wordt met sluiting bedreigd. De hoofdofficier van justitie te Haarlem, mr. J. L. Andreae heeft de directeur van de kliniek in een gesprek op 27 juni te kennen gegeven, dat de hulpverlening aan vrouwen die meer dan twaalf we ken zwanger zijn moet worden stopgezet. De Heemsteedse kliniek is de enige in ons land, die ingrepen toepast bij vrou wen die tussen de twaalf en achttien we ken zwanger zijn. De andere twaalf abor tusklinieken in ons land sturen deze ge vallen door naar de stichting Bloemen hove, (bekend als de BEA-kliniek). De hoofdofficier van justitie heeft, zo als hij had verlangd binnen een week. Al wat waarlijk groot en verhef fend is, wordt geschapen door de individuele mens die volledige vrijheid geniet. CAIRO Het verbod op de uitvoer van olie uit Arabische landen naar Ne derland is vanaf heden opgeheven. De ministers van oliezaken van de Orga nisatie van Arabische Olie-exportlanden (OAPEC) hebben daartoe besloten, zo heeft een woordvoerder in Cairo meege deeld. Daar waren de ministers in ver gadering bijeen. Nederland en Denemarken waren er nog de enige landen op de „zwarte lijst” van de Arabische olieproducenten. Het „oliewapen” werd tijdens de oorlog van vorig jaar oktober met Israel gebruikt te gen landen die sympathie toonden voor Israel. In maart werd de boycot op de le vering van olie aan de Verenigde Staten opgeheven nadat de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, een scheiding van troepen had weten te bewerkstelligen. De ryksvoorlichtingsdienst en het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarden vanmorgen dat zy of ficieel nog van niets weten en in dit ver band geen commentaar willen geven op grond van een persbericht. Het havenbedrijf, de vakbonden en de oliemaatschappijen in Rotterdam, toon den zich verheugd over het bericht dat het embargo is opgeheven, maar, zo voegde een vakbondsbestuurder aan zijn commentaar toe, de formele opheffing van de boycot zal in de praktijk nauwe lijks te bemerken zijn, omdat de boycot maai- een uiterst gering effect heeft ge had. „Voor de oliemaatschappijen”, zo zei de heer P. Scheele van de Industriebond- NW, „is nu een argument weggevallen om de prijzen van olieprodukten te ver hogen”. jfrH r r Jap- ■p sjH, -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1