Tamelijk veel kritiek van VVD en DS’70 Ab Courant moet Griekenland weer uit Uitvoering plan Vredeling bespaart f 1,5 miljard Franco ziek Nederlands parlement Stichting Nieuw een redelijk koopje Dennendal opgericht Acht jaar voor doden van kastelein KEiT WUB Georganiseerd - ongeorganiseerd hobbytuintje voor bonden □ooEnta dit I lï 2 VOOR PERIODE 1974-1978 Bromfietser onder trein NKV-BESTUURDER H. BODE: r P Ij l WOENSDAG BÏNHENLAND-BUITENLAND 1 0 JULI 1974 (Van onze parlementsredactie) Argwaan 1 DEN HAAG Uitvoering van de defensieplannen van het kabinet- Den Uyl levert in de periode 1974- 1978 een relatieve besparing van 1510 miljoen gulden op. Daarbij is geen rekening gehouden met de in de plannen wel voorziene vermin dering van de landmacht (in totaal 15 percent van de huidige sterkte in de periode tot 1978). Deze ver mindering is immers, overeenkom stig de afspraak met de NAVO- bondgenoten, afhankelijk gesteld van het welslagen van de onder- handelingen tussen NAVO en War- schau-pact, die in Wenen worden gehouden over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering in Europa. 3= I <4.15 I Reacties defensienota baren weinig opzien (Vervolg van pagina 1) In het ministerie van Defensie is gisteren een persconferentie gehouden, waarop een toelichting werd gegeven op de defensie- VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: WEERRAPPORTEN men DONDERDAG 11 JULI Het uitblijven van een oplossing wijt Droog, vrij zonnig en iets hogere tempera turen. Aantal uren zon: 3 tot 12. Minimum tempe ratuur: omstreeks 14 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 21 graden. het Warschau-pact acht de VVD ernstig verzwakt. nno w 20 20 21 19 21 18 19 21 19 21 20 32 19 25 22 24 24 23 29 24 25 23 26 28 15 26 24 25 28 19.58 15.35 uur uur 0 o o o nota van het kabinet. Op de foto van linksnaar rechts: het Tweede-Kamerlid Stemerdink, minister Vredeling van Defensie (met nota) en staatssecretaris Vredeling. in van De bewindsman verzekerde echter dat de plannen, met name wat betreft de landmacht, zodanig elastisch zijn opge steld, dat er direct uitvoering aan kan worden gegeven als het MBFR-overleg resultaat oplevert. Eind augustus beslist een speciale groep van de generale staf op welke wijze uitvoering moet worden gegeven aan de voorziene plannen. Zoals bekend is, is het MBFR-overleg in We nen verdaagd tot september. De voormalige assistent van de Ame rikaanse president Nixon Charles Colson zit het eerste deel van de gevangenis straf van één tot drie jaar die hem is opgelegd wegens het belemmeren van de rechtsvervolging, uit in de gevangenis van Fort Holabird in de staat Maryland. Hij kan dan toch nog getuigen in Was hington in de rechtszaak over de Water- gate-affaire. Zes Britse scholieren en twee onder wijzers eisen een nieuw wereldrecord badminton op. Ze hebben tien dagen en zes minuten onafgebroken gespeeld. van in De Bilt Deelen Eelde Son op Staan op binnen- en id 13 13 10 11 12 13 11 12 15 13 9 17 13 12 13 13 14 15 15 20 15 13 12 17 14 13 12 12 18 16 12 15 14 20 20 18 o o o o o o o o o 2 0.5 0 4 0 0 2 0 3 3 0 0 0 0 0 0 12 0 0 0 0 19 Als reden voor de uitwijzing werd opgegeven het in gevaar brengen van de nationale veiligheid. Courant is al tien jaar in Griekenland werkzaam. Dit is de tweede maal sinds de kolonelscoup van 1967 dat hij het land wordt uitgezet. In maart 1973 werd hij voor het eerst tot ongewenst persoon verklaard maar kreeg vier maanden daarna toestemming om terug te keren. Het Griekse ministerie voor Openbare Orde heeft geen specifieke redenen ge geven voor de tweede uitwijzing' van Coerant. Gevraagd naar de samenhang tussen de defensieplanning en de verwachtin gen omtrent het resultaat van de MBFR-besprekingen over deze „kop peling” vroegen ook de NAVO-experts in mei ophelderingzei minister Vrede- UTRECHT (ANP). Gistermiddag is op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg bij Duiven tussen Arnhem en Zevenaar een jongen met zijn bromfiets onder een lege reizigers trein gekomen. De 15-jarige jongen was op slag dood. De Chileense onderminister van Bin nenlandse Zaken Enrique Montero heeft tegengesproken dat Chileense militairen betrokken waren bij de smokkel van cocaïne ter waarde van ruim dertig miljoen dollar naar de VS. Hij zei dat bij de zaak maar één kadet betrokken was, die bovendien niet bij het geregelde leger hoorde. mr. Hollander aan argwaan bij de bon den. Maar volgens hem is er geen sprake van, dat de werkgevers voorwaarden stellen en dat het hun bedoeling is, de vakbeweging aan banden te leggen in haar streven naar maatschappijvernieu wingen. Hij stelt, dat behalve de georga- niseerden ook de ongeorganiseerden en de onderneming van het vakbondswerk profiteren en dat de vakbeweging net als een makelaar door beide partijen zou moeten worden betaald. De centrale werkgeversorganisaties willen de hoogte van de vakbondsbijdrage laten afhangen van ledental en contributiehoogte. ATHENE (AP). Ab Courant, onze redacteur in Athene, tevens correspon dent voor diverse Nederlandse en Belgi sche dagbladen alsmede de radio, is door de Griekse autoriteiten aangezegd om het land binnen tien dagen te verlaten. De uitspraak van het gerechtshof is in overeenstemming met de eis van de advocaat-generaal, vonnis van de recht bank in Roermond en de eis van de officier van Justitie aldaar. De Portugese president De Spinola en de Senegalese president Senghor hebben maandag anderhalf uur met elkaar ge sproken op het vliegveld van Lissabon, zo heeft de Portugese radio meegedeeld. Ze spraken met elkaar in het vliegtuig waarmee Senghor op weg was van Da kar naar Parijs. De Portugese kolonie Guinee-Bissau grenst aan Senegal. Hoog water Laag water DONDERDAG 11 JULI DEN HAAG. De politieke reacties op de defensienota hebben in Den Haag weinig opzien gebaard. De VVD en ook DS’70 hebben tamelijk veel kritiek op de plannen van het kabinet. De PvdA ziet in de nota een goede basis voor rationalisatie van onze toekomstige defensieontspanning. De confessionelen vinden het niet zinvol om op de inhoud van de nota in te gaan zolang zij het stuk nog niet grondig hebben kunnen bestuderen, en zij geven daarom slechts een zeer voorlopige reactie. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. uur uur Minister Vredeling, die dit -gisteren meedeelde in een toelichting op de de fensienota, voegde hier evenwel aan toe dat het getal van 1500 miljoen deels toegeschreven kan worden aan de infla- Paus Paulus de Zesde heeft de groot meester van de soevereine en militaire orde van Malta, Fra’ Angelo de Mojana di Cologna, in audiëntie ontvangen. In een korte toespraak tot de grootmeester en zijn raad verklaarde de paus dat hij zeer ingenomen was met de trouw van de orde aan haar roeping. Een voormalig officier van de Israë lische valschermtroepen probeert zelf- moordpelotons te vormen van vrijwilli gers om tegen de Arabische guerrilla strijders in Zuid-Libanon te vechten. Hij wil geen partizanengroepen, maar hij probeert de instemming van de Israëli sche veiligheidsautoriteiten te krijgen. Hij heeft generaal Sjaron gevraagd het bevel over de eenheden op zich te ne men. De luitenant heeft al tientallen positieve reacties op zijn plannen gekre gen, waaronder van dienstplichtigen en reserve-militairen. beeld om de drie of vijf jaar aan de vakbondsleden. Ook zou kunnen worden onderzocht of de uitkeringen niet in individuele spaarregelingen kunnen wor den ondergebracht. De heer Bode voelt er niets voor, de ongeorganiseerden een soort belasting of premie te laten beta len zoals de voorzitter van de bouw bond NKV, de heer L. Brouwer, wil omdat dat teveel op een verplicht lid maatschap gaat lijken. In „Servio” zegt mr. J. Hollander, directeur van het Verbond van Neder landse Ondernemingen, dat de centrale werkgeversorganisaties twee jaar gele den al een plan hebben gelanceerd waarover de vakcentrales nog steeds aan het nadenken zijn. Hij vindt dat het tijd wordt voor een gemeenschappelijke be nadering. Op het ogenblik gaat er jaar lijks van de bedrijven zo’n f 5 miljoen naar de bonden en dat gebeurt volgens hem op wel twintig verschillende ma nieren. ling: „Omstreeks de afgelopen jaarwisse ling, toen wij de richtlijnen voor het opstellen van de defensienota uitgaven, werd de kans dat het MBFR-overleg resultaat zou opleveren, aanmerkelijk groter geacht dan enkele maanden later. Toen werd de kans van slagen van het Weense overleg, a Ithans in 1974, zeer gering geacht, maar de plannenmakerij was toen al een eindweegs gevorderd”. Tot de oprichting van een afzonderlijk „Nieuw-Dennendal” is vorige week be sloten, toen de aanhangers van dé Nieuw-Dennendalgedachte zich vrijwillig uit drie paviljoens van de zwakzinnigen inrichting Dennendal in Den Dolder terugtrokken om te voorkomen, dat deze paviljoens, evenals eerder die week het paviljoen Lorentz, zouden worden ont ruimd. De industriebond, de vervoersbond, de kappersbond, de grafische bond, de Unie BLHP en dé AVG vinden dat de bedra gen uit de ondernemingen moeten ko men. De Kabo (overheidspersoneel en UTRECHT (ANP). Gisteren is voor een Amsterdamse notaris de stichtings akte van de „Stichting leef- en werkge meenschap Nieuw-Dennendal” verleden. De stichting is opgericht door ontslagen en op non-actief gestelde Nieuw-Den- nendallers, ouders en andere sympathi santen. De nieuwe stichting heeft de ministers van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne en van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk verzocht, haar op dé kortst mogelijke termijn een ver gunning te verlenen voor het openen van een leef- en werkgemeenschap voor zwakzinnigen met maximaal 300 pupil len. Ook wat de besteding van de gelden betreft, lopen de meningen nogal uiteen. De bouwbond wil het geld van de onge organiseerden gewoon gebruiken in de bondshuishouding, waardoor de contri butie lager gehouden zou kunnen wor den. Alle andere bonden zien meer in een uitkering aan leden. Daarbij is vol gens „Servio” duidelijk, dat de uitkering aan leden, als ze 65 jaar worden, een aflopende zaak is. Ook de industriebon den zijn daarvan wat aan het terugko men. Iedereen is voor periodieke uitke ringen, hetzij éénmaal per jaar, hetzij met grotere tussenpozen. „Servio” concludeert, dat het aan on dergeschikte verschillen in benadering, die niet als principes kunnen worden aangemerkt, zal liggen indien er geen centrale aanpak komt. Rotterdam Twente Vltssingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona i Berlijn Bordeaux i Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga i Mallorca i München Oslo Parijs Rome Split Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tunis Amsterdam licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. Eindhoven licht bew. Den Helder half bew. licht bew. half bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. onbewolkt zw. bew. zw. bew. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Vergeleken met de meeste Europese landen kost het natio nale parlement ons niet veel geld. Per Nederlander besteden we 2,55 per jaar aan een volksvertegenwoordiger. Eerste- Kamerleden zijn zelfs zeer goedkoop: 29 cent per jaar. De Belgen zijn met hun parlement duurder uit. Zij betalen onge veer zeven gulden. Slechts de Engelsen hoeven relatief erg weinig uit te geven De „grote en algemene raad” van San Marino heeft gisteren de laatste verga dering van de zitting 1969-1974 gehou den. Op 8 september zullen de verkiezin gen worden gehouden. Voor het eerst in de zestien eeuwen oude geschiedenis van San Marino kunnen er nu ook vrouwen worden gekozen. MADRID (DPA). Het 81-jarige Spaanse staatshoofd Franco ligt met aderontsteking in zijn been in een kli niek in Madrid. Zijn artsen hebben zie kenhuisopname aangeraden om genezing te bevorderen. tie die zich, naar aangenomen mag wor den, de komende jaren zal voortzetten. Als wel tot vermindering van de land macht zal kunnen worden overgegaan (dus nadat het MBRF-overleg resultaat heeft opgeleverd) zal het effect van de defensie-uitgaven in het eerste jaar dat de (gefaseerde) vermindering wordt geëffectueerd, op circa 100 miljoen gul den kunnen worden gesteld, aldus de bewindsman. De defensie-uitgaven, zoals die nu zijn voorzien, vertonen overigens slechts een minieme bezuiniging wanneer ze worden uitgedrukt in een percentage van het (verwachte) nationale inkomen. In 1974 bedragen de kosten van de defensie 3,56 percent van het nationaal inkomen. In 1978 zal dat percentage 3,54 bedragen, vooropgesteld dat er nog geen verminde ring van de sterkte van de landmacht is doorgevoerd. Als de vermindering van de land- machtsterkte, in het kader van een MBFR-Overeenkomst, in 1978 al volle dig zou zijn doorgevoerd, dan zouden de defensiekosten 3,46 percent van het nati onaal inkomen bedragen. Minister Vre deling verklaarde dat het kabinet beslo ten heeft het percentage van het natio naal inkomen niet langer „als alleen zaligmakend criterium voor defensie-uit gaven” te hanteren. Bij deze berekeningen is minister Vre deling er op eigen gezag, zoals hij zei, van uitgegaan dat de jaarlijkse gemid delde loonsomstijging 10 percent zal be dragen. (In de nota is uitgegaan van 7,5 petred) De president van de DDR, Willi Stoph, die dezer dagen zestig jaar is geworden, heeft ter gelegenheid daarvan van de Sovjet-Unie de Orde van Lenin gekregen. Sergeant-majoor Tony Hodson van het Britse leger is vandaag uit de mili taire dienst ontslagen omdat hij heeft geweigerd naar Ulster te gaan. Een ver zoek om intrekking van het ontslag werd door de minister van Defensie geweigerd. Hodson weigerde naar Ulster te gaan omdat de spanning van zijn verblijf'daar wellicht de dood zou zijn voor zijn vrouw, die aan astma lijdt. Alle NKV-vakbondsbestuurders die door „Servio” zijn geïnterviewd, pleiten voor een centrale en gebundelde aanpak en een snelle oplossing van het vraag stuk. De VVD vindt het onverantwoordelijk dat het kabinet („dat het altijd heeft over internationale solidariteit”) nu zelf in gebreke blijft bij het bijdragen aan die solidariteit. De VVD’ers hebben het instemming geconstateerd dat de rege ring onder druk van de NAVO heeft afgezien van de oorspronkelijke bezuini gingsplannen. „Die waren voor onze de fensie en voor de NAVO zonder meer desastreus geweest”, aldus de WD. De partij is het eens met de kritiek van de NAVO. De onderhandelingspositie van de verdragsorganisatie ten opzichte van Defensiespecialist Klaas de Vries van de Partij van de Arbeid vindt dat in de defensienota duidelijk de uitgangspunten van keerpunt terug te vinden. „Het is een grote stap naar vermaatschappelij king van de krijgsmacht”, aldus De Vries. Hij vindt dat de WD in de afgelopen kabinetten verantwoordelijk is geweest voor inschrompeling van de de- fensie-investeringen; volgens hem in de afgelopen 10 jaar van 28 tot 20 pet. De PvdA is in tegenstelling tot de defen- sietop van mening dat de diensttijd- verkorting niet afhankelijk mag zijn van de MBFR-besprekingen in Wenen. De inkrimping met 20.000 man noemt De Vries „onvermijdelijk”. DS’70 is, bij monde van defensiespeci alist K. A. Keuning, van mening dat de verzwakking van de eenheden in Duits land „onaanvaardbaar” is. Hij ziet in de plannen van het huidige kabinet een inbreuk op onze defensieverplichtingen. Volgens Keuning is ten onrechte de indruk gewekt dat de regering van plan is de investeringen uit te breiden. AR-fractieleider Aantjes houdt bij het beoordelen van de defensienota, die hij tijdens zijn vakantie eens rustig gaat doorlezen, vast aan zijn standpunt dat Nederland door de inkrimping niet mag gaan parasiteren op andere bondgenoten. De CHU evenwel is blij met de bezuini gingen door reorganisatie en efficiënte maatregelen. Voorop staat volgens fractie leider Kruisinga dat de kwaliteit van de defensie niet mag worden aangetast. Ne derland zal de NAVO-verplichtingen moeten blijven nakomen. Bij de reorganisatie moet een constant overleg gevoerd worden met het betrok ken personeel. Het totale defensiebeleid ligt tegen de grens van wat de PPR-fractie kan aan vaarden van ’n coalitiekabinet waaraan de PPR deelneemt. Dit zegt Bas de Gaay Fortman, fractievoorzitter van de PPR in de Tweede Kamer, in een commen taar. „Wij betreuren het dat defensie- en ontwapeningsbeleid niet in één nota zijn uitgebracht. De titel „om de veiligheid van het bestaan” hadden wij gedacht als titel voor de ontwapeningsnota”, aldus De Gaay Fortman. Gisterochtend zijn in Antwerpen 20 mensen op de fiets gestapt voor een tocht naar Lourdes en weer terug. De reis moet twaalf dagen duren. De totale afstand die moet worden afgelegd is 2400 km. De fietsers hebben zich verze kerd van een bezemwagen en een foura- ge-wagen. Als ze op 13 juli in Lourdes arriveren, zullen ze worden ontvangen door de bisschop van Antwerpen die in Lourdes verblijft en door de bisschop van Lourdes. gezondheidszorg) wil zich niet vastleggen op een bepaalde oplossing. De BVA (ad ministratief personeel) en de KBPH (handel) denken aan een heffing van alle werknemers, de bouwbond ziet meer heil in een belasting van ongeorganiseer den. Op een honderdtal meters van de autosnelweg Bologna-Canossa, in de buurt van Ravenna, is gisternacht door Italianen een vliegende schotel gesigna leerd. Het lichtende voorwerp, dat geen geluid maakte, bewoog zich op 15 meter van de grond en landde bij de weg. Onderzoek door de politie leverde niets op. Gisternacht zijn op Corsica vijf springstofaanslagen gepleegd, die wel veel materiële schade, maar geen per soonlijke ongelukken hebben veroor zaakt. De Italiaanse schilder Mario Berrino is gisterochtend ontvoerd toen hij op weg was naar zijn landhuis in de omge ving van de badplaats Alassio. De 54- jarige Berrino, die in New York werkt, bezit een reeks nachtclubs in Italië. Volgens de eerste berichten zouden de ontvoerders een losgeld van 1,2 miljoen gulden hebben geëist, maar Berrino’s broer heeft dit later ontkend. Als schil der van zeegezichten is Berrino bekend in de VS. Hij is door de Amerikaanse Academie van Kunsten onderscheiden. De schrijver Hemingway heeft veel schilderijen van hem gekocht, die nu deel uitmaken van de Hemingway-coi- lectie. voor hun democratie. Een lid van het Lagerhuis kost de Brit 80 cent per jaar. 4.33 uur onder 20.57 23.10 uur onder iï.89 wzw w nw onbewolkt windstil 34 wnw ono w o ono nnw wnw nnw wzw n zzw w w wnw w w wnw wnw wzw wnw zw wzw n wnw w w wzw half bew. windstil 28 regen nno 21 i regen w 22 onbewolkt windstil 34 onbewolkt windstil 27 zw. bew. zw. bew. onbewolkt 7.32 uur en 3.21 uur en DEN BOSCH. Het gerechtshof Den Bosch heeft twee inwoners Weert veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf wegens het om het leven brengen van de kastelein G. Derix, eveneens uit Weert. Het tweetal wilde de kastelein beroven. De daders schoten de man neer en staken hem vervolgens dood. Deze gegevens staan in het juli-num- mer van „Openbare Uitgaven.” Jhr. mr. W. de Beaufort, plaatsvervangend grif fier van de Tweede Kamer, heeft de berekeningen gemaakt. Aan een lid van de Tweede Kamer wordt jaarlijks ruim twee ton besteed aan salaris en de kosten van het politiek en ambtelijk apparaat. Het salaris van een Kamerlid is maximaal 61.014. Zij krijgen echter geen vakantietoeslag, geen kinderbijslag en moeten zichzelf tegen ziektekosten verzekeren. Een lid van de Eerste Kamer kost de staat 52.000. Kamerleden die bovendien lid zijn van het Europese parlement zijn aanzienlijk duurder; daar komt nog eens 540.000 bij. Het apparaat in Straatsburg is zeer duur (vertalingen), de reiskosten zijn zeer hoog. De kosten voor parle mentariërs in de ons omringende landen lopen sterk uiteen. Belgische en Britse volksvertegenwoordigers zijn per stuk goedkoper dan Nederlandse: respectieve lijk 187.000 en f 72.000. In West-Duits- land wordt voor een parlementslid f 540.000 op tafel gelegd. UTRECHT. (ANP). „Iedere bond heeft van deze kwestie zo’n beetje zijn eigen hobbytuintje gemaakt. Er gebeu ren de meest uiteenlopende zaken. En ieder prijst zijn oplossing als de beste aan. Voor de leden is deze zaak daar door compleet ondoorzichtig geworden.” Aldus de heer H. Bode, verbondsbe- stuurder van het NKV, over het vraag stuk georganiseerden-ongeorganiseerden. Aan deze al jarenlang slepende zaak heeft de AVG, de voedingsbond van het NKV, deze week een extra nummer van zijn blad „Servio” gewijd. Een werkcommissie van het overleg orgaan van de drie vakcentrales moet een regeling ontwerpen, waarmee alle bonden kunnen instemmen. „Een hels karwei”, aldus de heer Bode, „omdat op korte termijn met conclusies moet komen. In 1975 moet de grote klap vallen.” Zelf voelt de heer Bode het meest voor een bijdrage vanuit de onderne mingen (een percentage van de loonsom) en hij heeft een „toenemende voorkeur” voor periodieke uitkeringen bijvoor- zw. bew. licht bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. Stockholm geh. bew. zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt Jordanië gaat zijn naam veranderen van Hasjemitisch Koninkrijk in Vere nigd Arabisch Koninkrijk. Dit heeft het onafhankelijke Koeweitse dagblad Al Watan gisteren gemeld. Als dit bericht op waarheid berust, zou het betekenen dat koning Hoessein besloten heeft zijn plannen voor een verenigd Arabisch koninkrijk door te zetten door van de westelijke oever van de Jordaan, nu bezet door Israel, een onafhankelijke staat te maken die samen met Jordanië onder zijn troon een federatie vormt. In Amman is het bericht in Al Watan ontkend. tHntr ij Se:* intihui: gpaj: Ki W."‘

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2