Gaffelschoener wordt ingezet voor jongerenreizen op zee Verenigiiigsnieuws ote lütaw stand Agenda Duitse jongen liep weg van ouderlijk huis to (te vishal „De Eendracht” vereerde IJmuiden met bezoek Bewoners Santpoortse Dreef van mening dat parkeerprobleem is verplaatst HANDTEKENINGENACTIE IN VOORUITZICHT GESTELD Zes maanden voor Santpoorter door brandweer van jassendief zijn dak gehaald I S!: - T «W I PLAATSELIJK NIEUWS WOENSDAG 1 0 JULI 19 7 4 4 Enthousiasme - Trainees Velsen-IJniuiden VELSEN (Van een onzer verslaggevers) Beverwijk Heemskerk Velsen-IJinuiden „Hinderlijk” Beverwijk Castricuni Wijk aan Zee r iMIÜ Wijk aan Zee Vereniging Het Zeilend Zeeschip”. Deze stichting wil met dit schip jonge mensen in de gelegenheid stellen een tocht op zee te maken. Het ligt in de bedoeling telkens een veertien dagen lange tocht te maken langs de Euro pese kusten en daarbij verscheidene buitenlandse havens aan te doen. Met dit machtige schip wil de vereniging vooral de samenwerking en een goede verstandhouding tussen jongeren bevorderen, doordat gedurende heel de reis in teamverband gewerkt moet worden. SANTPOORT. De heer F. F. Walthuis van de Santpoortse Dreef in Santpoort is nogal ontstemd over het feit dat onmiddellijk na het parkeerverbod voor de noord kant van de westzijde van de Sant poortse Dreef dat ongeveer vier weken geleden van kracht is ge worden aan de overzijde van zijn woonhuis geregeld een grote vrachtauto met aanhangwagen wordt geparkeerd. Hij woont name lijk aan het deel van de Santpoort se Dreef dat door de Hagelingerweg van de andere zijde wordt geschei den. Deze week staat de combinatie hier zelfs reeds van donderdagmid dag af en de heer Walthuis is van mening dat zijn uitzicht hierdoor op hinderlijke wijze wordt belem merd. Precies zoals dit in artikel 87 van de Algemene Politieveror- verboden. IJMUIDEN De jachthaven van de watersportvereniging „Umond” kreeg gisteren het vererende bezoek van de zeegaande gaffelschoener „De Eendracht”. Het schip is vorige week opgeleverd door een werf in Amster4 dam en heeft het afgelopen weekeinde voor de kust van IJmuiden een eerste proeftocht gemaakt. Het vaartuig is het bezit van de „Nationale :ië? Plein 44: Geo- Huygens- (Van een onzer verslaggevers) Huygens- (Van een medewerker) ..De u.: i ook ie op it en ie en eemt, arden coord naat- (Van een medewerker) rge- een ngs- ffen. and izer ken. De Tros zal in augustus een televisie programma aan het schip wijden. In het ritte inde de le- iste- oral •ijk- hts- sten. izer t u aar eg- üg- nog DONDERDAG 11 JULI Openluchtbad De Heerenduinen. Geo pend tot 20 uur. WOENSDAG 10 JULI Openbare bibliotheek. Kerkstraat volwassenen 19-21 u. Openbare Werken serieus naar c~ lossing van deze problemen blijft ven. Trots lag „De Eendracht" gisteren in de jachthaven van de IJ mond-wat er sport vereniging. nge- oor- levi- ller- mis- serie ijks- :iale WOENSDAG 10 JULI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. ïhool srser ïrlij- i. De La- laille stille •rrels ware aven hun ?era- ïgens ngen stra- over zaam van - be- iver- een no- sten elk ole- de het ven gen )ver Een we- in- voor Ie zit ;t het of een Om iltuur n een ip de n de •dt al enden mo- Voor or- er- ind af. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Met behulp van de brandweer is gisteren een 48-jarige Santpoorter in de Valckenhoeflaan van zijn dak gehaald. Zowel beneden- als bovendeks werd hard gewerkt om de kinderziektes die naar voren kwamen tijdens de proefvaart te verhelpen en om de reis naar Scheve- ningen voor te bereiden. verleden zijn daartoe al verschillende opnamen gemaakt, vanaf het leggen van de kiel van het schip tot de eerste proefvaart. Een team zal ook de eerste officiële reis meemaken. aan boord van een zeilschip is onaan vaardbaar. Dit wordt door de gehele bemanning ervaren en erkend. Het is per slot van rekening één team dat zeilt. De vereniging wil de nadruk leggen op de sociale ervaring, hetgeen volgens „Het Zeilend Zeeschip” de jonge Nederlander zijn verdere leven tot nut zal zijn. deelname aan de zogenoemde „Tallships- race” naar Spanje en terug. BEVALLEN: B. Geels-Basten, z., IJmuiden; M. C. M. Heijens-Jordens, d., Velsen-Noord; G. L. Plug-Verschoor, d., IJmuiden. OVERLEDEN: K. Krab, 72 j., echtgenoot van A. K. Weidenbacher, IJmuiden; A. H. Broek huizen, 64 jr., echtgenote van H. Kunst, IJmuiden; P. H. Ockers, 67 jr., echtge noot van P. van der Vijver, IJmuiden; J. Sneekes, 65 jr., echtgenoot van P. M. Braam, IJmuiden; J. M. Bloemen, 77 jr., echtgenote van E. J. de Kraker, Sant poort; G. L. Kropman, 54 jr., echtgenoot var. A. van der Velden, Velsen-Noord; P. Zwart, 61 jr., IJmuiden. In totaal kunnen 25 jongeren, zowel meisjes als jongens, in de leeftijd van 16 tot 25 jaar meevaren. Deze trainees hoe ven geen zeil- of zeeërvaring te hebben. Per persoon kost een reis achthonder- dvijftig gulden. De helft van deze som is nodig voor de directe exploitatiekosten, de andere helft wordt besteed voor rente en aflossing van dit 2,5 miljoen gulden dure schip. De vereniging zoekt ondanks de vele bijdragen van het bedrijfsleven een sponsor, die deze rente- en aflos- singsbetalingen voor zijn rekening wil nemen. Op deze manier kunnen de kos ten voor de deelnemende jongeren met de helft worden teruggebracht. In de winter vertoeft het schip in het Middellandse zeegebied en worden met ouderen reizen gemaakt. In de IJmond-jachtha 'en werd op „De Eendracht” gisteren hard gewerkt om het schip gereed te maken voor de tocht vandaag richting Scheveningen. Deze plaats zal de thuishaven van „De Een dracht worden.” Na het weekeinde hoopt men met de eerste jongeren aan boord te vertrekken naar Engeland voor de TENTOONSTELLINGEN Ned. Herv. Kerk Julianaplein). Expositie tekeningen en gouaches van Jos Stam; pot_ tonbakken door Atie Teenstra. Geopen tot en met vrijdag van 19 tot 21 uur. land nge- zal laats We ider- n de f te Dit artikel luidt namelijk als volgt: „Het is de eigenaar, houder of bestuur der van een voertuig met een lengte van Nu het schip gereed is blijkt het enthousiasme voor dergelijke tochten zo Het ligt niet in de bedoeling de deel nemende jongeren (trainees genoemd) binnen veertien dagen een zeiler of een professionele zeeman te maken. Het so ciale doel wordt van veel groter belang geacht. Al verschillende jaren beijvert de ver- De vereniging vindt dat het scheepsbe drijf en ook de strijd met zeildoek en touwwerk tegen wind en water een gevoel van verantwoordelijkheid en zelf kennis ontwikkelt. Maar bovenal zo meent de vereniging wordt hierbij kameraadschap en goede samenwerking gestimuleerd. Iedere vorm van egoïsme WOENSDAG 10 JULI Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. DONDERDAG 11 JULI De situatie op de Santpoortse Dreef in Santpoort, welke door de omwonenden als „hinderlijk” wordt ervaren. Vandaar dat de heer Walthuis besloot nog enige weken noodgedwongen met de huidige situatie genoegen te nemen, om onmiddellijk daarna te starten met een handtekeningenactie. Voorts wil hij trachten dit parkeerprobleem ook in de Velsense gemeenteraad ter sprake te la ten brengen. DONDERDAG 11 JULI Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. pend van 9-12 en 13.30-15.30 u. overheid volgens de hoofdinspecteur echter minder macht tot onmiddellijk ingrijpen, als door de heer Walthuis wordt verondersteld. Want hier is im mers de omschrijving „hinderlijk” in opgenomen en juist dit begrip kan op verschillende manieren wordn uitg- legd. De heer Wijnstroom meent in dit verband dan ook te weten dat in andere gemeenten over een dergelijke kwestie zelfs een uitspraak van de Hoge Raad noodzakelijk is geweest. In ieder geval werd ons door hoofdin specteur Wijnstroom verzekerd dat men in Velsen, zowel bij de politie als bij een op- t stre- Velserbad, Briniostraat, gesloten tot en met 18 augustus. Centrale Bibliotheek Velsen, Plein 1945 van 10-12.30, 14.30-17.30 uur. Jeugd- en Tienerbibliotheek, Willemsbeekweg 96. 15.30-17.30 uur. Boksclub De Ring, 20.00 uur Gymnas tiekzaal Ossendorpschool. Wijk aan Zeeërweg, les, training en wedstrijd. De jongen, die geen geld op zak had, werd meegenomen naar het bureau waar de vreemdelingendienst het adres natrok dat de jongen had opgegeven. Dit bleek niet te kloppen. De politie is toen een dag in de weer geweest om te achterhalen waar hij vandaan kwam. Later bleek dat hij in Ems woont en van zijn ouderlijk huis was weggelopen. Vandaag zal de jongen, die zestien jaar jong is, worden teruggebracht. meer dan zes meter, of een hoogte van meer dan 2 meter verboden dit tussen zonsopgang en zonsondergang te doen of laten staan bij, voor, naast of achter een bewoond perceel, op zodanige wijze dat daardoor het uitzicht vanuit dat perceel voor de bewoners op hinderlijke wijze wordt belemmerd”. Aan de hand van dit artikel meent de heer Walthuis voldoende sterk te staan bij het pogen deze combinatie voor zijn woonhuis te laten verwijderen. Een stre ven overigens, waar hij van alle om- wondenden de nodige steun bij onder vindt. Hij heeft dan ook reeds niet alleen de politie maar ook enige raads leden over deze kwestie benaderd, doch mede in verband met de huidige vakan- tietijd hebben deze stappen het door hem beoogde succes nog niet opgeleverd. AMSTERDAM. braak in Beverwijk, 70.000,aan nappa Door informatie bij de heer A. J. Wijnstroom, hoofdinspecteur van de Velsense politie is ons gebleken dat men hier volledig met dit probleem op de hoogte is. Het genoemde artikel 87 van de Algemene Politieverordening geeft de groot dat alle reizen voor dit seizoen volgeboekt zijn. Overigens wil de vereni ging nadrukkelijk stellen dat geen gel delijk voordeel beoogt wordt en dat de stichting onafhankelijk is van godsdienst DRIEHUIS. Op de Van den Von- dellaan heeft de politie een Duitse jon geman aangehouden die zich naar de mening van de surveillanceploeg wat merkwaardig gedroeg. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat). Expositie te keningen en aquarellen van Jan Camphuis; geopend tot 18 augustus van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. Huize Scheybeeck (Velserweg). Expositie produkten van handtapijtknoperij Kinheim; geopend tot en met 3 augustus van dinsdag tot en met zaterdag van 14-17 uur. Kennemer Oudheidkamer (huize Schey beeck, Velserweg). Geopen op woensdag van 14 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 25120 Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Bioscopen City, woensdag en donderdag 20 uur: Louis de Funes in „De avonturen van rabbi Jacob (geprolongeerd) DIVERSEN Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuld, stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen da gelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Noordelijk Koetshuis, dagelijks behalve maandag) van 14 tot 17 uur: expositie plastie ken. zeefdrukken en tekeningen van Bert Heinen. Pieter Vermeulen Museum, Moerbergplant- soen 22, IJmuiden Dagelijks van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Niet op zaterdag en zondag. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden. Dage lijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Niet op zaterdag en zondag. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, IJmuiden. Dinsdag en donderdag geopend van 12 tot 13.30 uur en na telefonische afspraak (telefoon 02550-94159). Oude Raadhuis, dagelijks van 13 tot 17 uur, ook donderdag van 19. 30 tot 22 uur: tentoon stelling „Flevum en de Romeinen in Velsen”. 19 en en politieke partijen. „De Eendracht” heeft een lengte van 32 meter. De breedte is 8 en de diepgang is 3.30 meter. Het is mogelijk bij varen aan de wind maximaal 470 vierkante meter zeil te voeren. Dit weekeinde werd voor IJmuiden met twee voorzei len en een grootzeil al een snelheid van twaalf mijl gehaald. Het schap kan ook mechanisch worden voortgedreven door een 400 pk sterke hulpmotor. Voor de elektrische energievoorziening zijn dan nog eens twee aggregaten van elk 39 mw beschikbaar. Het schip voldoet aan de eisen gesteld door de Scheepvaartin spectie en het Bureau Veritas. De brug is uitgerust met de meest moderne navi gatie- en communicatieapparatuur. Er is accommodatie voor in totaal 37 opvarenden. De vaste bemanning bestaat uit een gezagvoerder (de oud-marineoffi- cier H. M. Juta), een opperstuurman (oud-IJmuidenaar H. J. Rolff), een bootsman, machinist en kok. Dit team wordt wisselend bijgestaan door acht man sterke teams van zogenoemde op stappers, die de functies verrichten van stuurman, wachtofficieren, kwartier meester en administrateur-arts. Zij zijn allen lid van de vereniging en hebben de vereiste nautische- en zeilervaring. Deze opstappers reizen tegen gereduceerde prijzen mee. Na elke reis komt een nieuw team van opstappers aan boord. IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 2060 kg tong; 8 kisten tarbot en griet; 174 kisten kabeljauw; 16 kisten koolvis; 170 kisten schelvis; 47 kisten wijting; 154 kisten schol; 25 kis ten schar; 60 kisten makreel; 78 kisten varia. Prijzen in guldens: per 1 kg: heilbot 8,50; grote tong 9,91-9,79; grootmiddel- tong 9,85-9,79; kleinmiddeltong 11.41— 10,68; tong één 10,31; tong twee 8; tarbot 7,82-7,79. Per 40 kg: tarbot 249-185; griet 182- 104; kabeljauw -één 94-84; kabeljauw twee 88-76; kabeljauw drie 90-68; kabel* jauw vier 98-73; kabeljauw vijf 74-63$ koolvis twee 68-64; koolvis drie 66; koolvis vier 40; schelvis twee 87; schel* vis vier 73-66; schol één 66; schol twee 118-67; schol drie 70-64; schol vier 78- 57; wijting twee 88-86; wijting drie 67; wijting vier 68-61; makreel twee 45-38; schar 63-35; grote wolf 101: kleine wolf 124; haai 60-57; bot 25-20; tongschar 116-96; rodepoon 46-41. Er werden de volgende besommingen gemaakt: KW 55 ƒ26.000, IJM 9 2.000, YE 25 1.700, ZL 6 2.100. De man was op een ladder bezig zonweringen op te hangen, toen de wind vat kreeg op een van de markiezen. Zijn ladder schoof een stuk opzij en daar schrok de man zo van dat hij niet meer naar beneden durfde te gaan. Panisch bleef de Santpoorter op zijn plat dak zitten, zich vastklemmend aan de schoorsteen. De brandweer zette de ladderwagen in en bracht de man met een speciale veiligheidsgordel via deze ladder naar beneden. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „Escort girls”, 19.30 u.: „The great race”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u.: ..Het genootschap van de zwarte draak”. Wegens een waarbij en leren jassen werd buitgemaakt, en wegens een in braak in Amsterdam, veroordeelde de rechtbank in de hoofdstad eert 21-jarige Amsterdamse chauffeur tot zes maanden gevangenisstraf waarvan twee voor waardelijk. De officier van justitie had dezelfde straf geëist, toen de chauffeur op 28 juni terechtstond. WOENSDAG 10 JULI Openluchtbad De Heerenduinen. Geo pend tot 20 uur. Velserbad, Briniostraat, gesloten tot en met 18 augustus. Centrale Bibliotheek Velsen, 1945 van 19.00-21.30 uur. BIOSCOPEN Corso Theater (Dorpsstraat). 20 grote schranspartij”. eniging deze doelstelling te verwezenlij ken. Door de medewerking van het be drijfsleven en particulieren kon een fi nanciële basis worden gelegd om in 1973 de opdracht voor de bouw van een gaffelschoener te verstrekken. I i liSg D o‘

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5