Marie-Claire Alain trok terecht zeer veel publiek katoen Zomers in Teleac-cursus leer natuurkunde en Consumenten bond contra minister over zendtijd Euson vijfde in Knokke 1 in Le Monde „Asterix” ook LJ motiejomiaai onder redactie van Bé ter Maat „WERK UIT HAARLEMSE SCHOOL” w i m 4^ feu 11 i F* -II O ®l|fg 14- Ff HKWI UITMUNTEND CONCERT OP MULLER ORGEL Zomertentoonstelling bij Heerkens Thijssen Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant 'N i ■ran WOENSDAG 1 0 JULI 1974 KUNST 9 I fa 1 i i ■r I A hew® a I I „volgbootjes” gebleven van de man die in Maastricht was geboren, in Rotterdam opgroeide en daarna een onuitwisbaar stempel op een Haar lemse kunstenaarsgeneratie heeft gezet. GRIEKSE FOLK LORISTISCHE GROEP. ■K KK 'L f"- WELLICHT hebt u de welver diende vakantie nog in het voor uitzicht en piekert u er ernstig over of er voor die tijd nog iets nieuws moet bijkomen. Wel, twijfelaarster, een vrouw weet voor een aanvullinkje altijd nog wel een plaatsje in haar garde robe te vinden. Hebt u met het onderschrijven van deze stelling geen moeite, laat uw gedachten dan eens gaan naar het onvol prezen katoen, dat sinds enkele jaren aan een onstuitbare come back bezig is. 4. e’l i ^9 HAARLEM „Zomertentoon- stelling met werk uit de moderne Haarlemse School 1900-1950” noemt Heerkens Thijssen de collec tie die tot en met 3 augustus te zien is in het prentenkabinet en een der bovenzalen. De namen daar zijn inderdaad aan deze stad gebonden. In de meeste gevallen omdat de schilders lessen hebben gehad van H. F. Boot, soms met goed gevolg, soms ook niet. Veel leerlingen zijn HAARLEM De Haarlemse Orgelmaand heeft een hoogtepunt gekregen met het concert, dat de Franse organiste Marie-Claire Alain dinsdagavond op het Müller- orgel van de Grote of St. Bavokerk gegeven heeft. Marie-Claire Alain heeft mede door de vele grammo foonplaten, die op haar naam staan, een internationale faam verkregen. In Haarlem heeft zij nog een spe ciale bekendheid door de medewer king, die zij al zoveel jaren aan de Haarlemse orgelmaand heeft ver leend. hetzij als docente, hetzij als uitvoerend kunstenares. I X. ■nk TA- 1 s l-i 'o« P. ZWAANSWIJK. (ADVERTENTIE) 3 MARIE-CLAIRE ALAIN een grandioze i Hl Jri' (Van onze redacteur in Parijs) Een polderlandschap van Plet Kloes. In samenwerking met het Openlucht theater te Bloemendaal organiseren van een bent u net niet te vroeg met vakantie gegaan. Tineke Roeffen, regisseuse van de Ne derlandse inzending, verklaarde dat het programma achteraf bekeken te weinig variatie in zich had. ..Doordat Euson’s liedjes teveel in hetzelfde genre waren, duurde het programma eigenlijk te lang. De volgende keer zullen we meer vari anten in ons programma moeten bren gen”, aldus Tineke Roeffen. Het levendige muzikale temperament van de organiste gaf stuwing aan haar spel, dat vaak een zeer impulsieve in druk maakte, althans voor de werken van haar landgenoten van weleer. Voor de vertolking van de composities van Duitse herkomst betrachtte zij een grote beheersing van expressie, waardoor de koraalbewerking „Mag ich Unglück nicht wiederstahn” van Johan Pachelbel in rust en ingetogen klonk met een tref- met tongwerk-timbre. ZOMER AVOND VOORSTELLING. Appeltjes, visjes, bloemen en sterren werden door de Griekse ontwerper Vou- ros gebruikt als motieven voor zijn spaarzame bikini’s. Maandag 15 juli Openluchttheater Bloemendaal. Aanvang 20 uur IDEAAL VOOR DE JEUGDIGE fi guurtjes zijn ook de beha’s en slipjes van katoenen tricot. Pastunette heeft hiervan in haar 1-2000 collectie de leukste modelletjes. De behaatjes zijn veelal ook als halster te dragen en met de bijpassende slipjes kunnen deze sets niet alleen uitstekende dien sten verrichten onder een T-shirt of zomerfruit je, maar ze doen het zon der die „omhang” niet minder goed, recht onder de stralende zomerzon. JP HILVERSUM. Teleac start in sep tember een nieuwe TV-cursus onder de titel „Natuurkunde is overal”. De serie van 13 uitzendingen gaat in op de ach tergronden van veel zaken die men in het dagelijks leven tegenkomt. Aan de orde komen vragen als: Is bliksem ge vaarlijk? Kan de energiecrisis worden opgelost? Is radio-aktiviteit gevaarlijk? Hoe werkt radar-snefheidscontrole? Dat stempel van Boot, voor sommigen een brandmerk gewordene omdat ze het nooit hebben kunnen uitwissen, heeft dus in eigenlijke zin met Haarlem weinig te maken. Boot was een typische Neder landse realist in een tijd waarin anderen die weg al hadden verlaten. In zoverre kon hij echter een vruchtbare bodem in Haarlem vinden, omdat veel jongere kunstenaars uit zijn tijd eveneens realis ten waren en vaak ook bleven. Nu ouder geworden, hebben ze latere stijlen vaak „overleefd” en zijn ze opnieuw in de belangstelling gekomen. Het realisme in allerlei vormen is immers overal opgeleefd, ook al heeft het internatio naal gezien dan weinig of geen binding meer met de traditionele Nederlandse va riant. Er zijn hier twee doeken van Kees Verwey, een naakt uit 1942 en een meisjesportret. Dat naakt heeft het is immers voor het doen van Verwey niet meer representatief door een gladde schilderwijze veel minder betekenis dan het meeste werk uit latere jaren. Het portret behoort evenmin tot de vaak imponerende werken die we van Verwey kennen. Van de vorige week overleden Piet Kloes wordt als postuum eerbewijs een milde labiaalstemmen zich laten gelden, waarbij ik denk bijvoorbeeld aan de fluiten-koren van het deel „Flütes” van de suite van Guilain. Figuurstukken zijn tegenwoordig nog al schaars. Aan de grote formaten wa gen weinig oudere Haarlemmers zich Maar van L. H. H. Schutte is hier „Mei avond in Andalusië”. een Spaanse groep in landschap. dat in een monumentale trant gedurfd is geschilderd met groot gehouden vormen. Le Monde die nog altijd wordt gezet in het lettertype, de opmaak en de stijl die zijn voorganger Le Temps in het begin van deze eeuw al lanceerde, had sinds enige tijd zo nu en dan zijn diepgravende beschou wingen wel met de scherpe karikatu ren van de tekenaar Konk wat opge fleurd. Met de publikatie van de laatste Asterix-avonturen die een pa rafrase zijn op de jongste Franse presidentsverkiezingen en die pas in september in de boekhandel zullen verschijnen, bedoelt Le Monde, zoals een redacteur gisteren verklaarde, nu tevens het stripverhaal als „het minst pretentieuze literaire genre” zijn adelbrieven aan te bieden. Nog iets van vroeger, een heel goede aquarel met oplichtende rozen tegen donkergroene bladeren van Roelf Ger- brands (1891-197-h Hii is de man die het affiche maakte bij het hor/derdjarige ik u dat beslist niet onthouden de zeer spaarzame bikini’s, waarmee de Griekse ontwerper Vouros de goege meente wilde verrassen. Aan alles is gedacht: appeltjes voor de dorst, mooie gezonde visjes, kleurige bloe men en stralende sterren volgen ge dwee alle rondingen. En nu maar op letten aan welke stranden wij de schonen met die luchtige gevalletjes zullen ontmoeten. Wat dat betreft Ik besluit zonder allen te hebben genoemd met een niet-Haarlemmer namelijk Isaac Israëls, omdat er van hem een heel plezierig doekie hangt, een staand naakt in een tuin, het modelé heel raak aangeduid door zonnig stHikHcht Het overtreft veel ander werk hier. (Van onze kunstredactie) KNOKKE. De KRO-sliow ..Euson” is vijfde geworden op het internationale televisiefestival om de „Gulden Zeezwa luw” in Knokke. De eerste prijs, een bedrag van 100.000 Belgische franken (ongeveer 7500 gulden) werd gewonnen door de Engelse BBC-televisie met de „Roy Castle Show”. De zilveren en de bronzen zeezwaluw gingen respectievelijk naar de Saarlaen- dische Rundfunk uit Duitsland en de organiserende Belgische Radio en Tele visie (BRT). Een speciale vermelding kreeg het Franse ORTF. De prijzen zijn gisteravond uitgereikt tijdens een slotga la in het casino, waar als gastster de Amerikaanse negerzangeres Doris Troy optrad. Het ging bij het festival om het produ ceren van een goed afgerond live opge nomen amusementsprogramma, dat on der meer aan tijd, een vaste ruimte en regiemiddelen was gebonden. Bij de be oordeling lette de jury, samengesteld uit producers en regisseurs van de acht deelnemende zenders, met name op regie en programmainhoud. Lp' g W Tenslotte kwam van dezelfde compo nist het Preludium en fuga in C kleine terts in een kraehtig klinkende, voor treffelijk opgebouwde uitvoering, die door akoestische werkingen niet steeds doorzichtig bleef met uitzondering van de tussen-spelen, die niet op een zelfde hoog gelegen niveau gespeeld werden. Maar in de golvende k’lankenzee bleef het fuga-thema steeds in een markante tekening te horen. De toehoorders waren onder de indruk van deze virtuoze prestatie. Met langdu rige bijval hebben zij de organiste daar voor beloond. Ook haar vertolking van een ander kunstwerk: de Partita „Ach wie nichtig” van Georg Böhm muntte uit door inner lijkheid en verfijning van klank’, welke van bijzondere werking werd voor de slot-variatie van deze indrukwekkende compositie. Nog een ander prachtig voorbeeld van verheven koraalbewer- kingskunst gaf Marie-Claire Alain met de evenwichtige, nobel-eenvoudige uit voering van Bachs orgelkoraal „An Was- serflüssen Babylon”. Het Müller-orgel is geen Frans orgel, maar Marie-Claire Alain heeft het in strument wel naar het oud-Franse klank ideaal weten om te buigen en de gekozen werken: de Suite du premier ton” van Louis-Nicolas Clérambault en de „Suite du deuxième ton” van Jean Adam Guillaume Guilain uit te voeren in een vrijwel authentieke klank, waar aan tongwerken een opmerkelijk eigen accent gaven. Daarnaast konden ook HEIN STEEHOUWER Tegen inlevering van deze advertentie bij een van onderstaande adressen kunt u toegangskaarten kopen tegen de geredu ceerde prijs van 4,- (normaal 5,-) Telefonisch kunnen geen kaarten worden besteld. Toegangskaarten verkrijgbaar in: Haarlem: Haarlems Dagblad Grote Hout straat 93 (per 8 juli Ged. Oude Gracht 82) Soendaplein, HTem Noord. Californiëplein 17 (Schalkwijk). Hillegom: V.V.V. kantoor. IJmuiden: IJmuider Courant Lange Nieuw- straat 427. Beverwijk: Zeestraat 18. Beverwijkse Courant. Bloemendaal.' Aan het loket van het Open luchttheater. (alleen kaarten van 5,-1 DEN HAAG. (ANP) De plannen van de NOS om de TV-zendtijd uit te breiden zullen over een paar jaar tot verhoging van het kijkgeld moeten lei den verwacht de Consumentenbond en hij heeft daarom en ook omdat meer TV-zendtijd meer energieverbruik meeb rengt. minister Van Doorn van CRM per brief verzocht eerst de TV-kijkers te vragen of zij meer zendtijd willen en of zij bereid zijn daar in de nabije toe komst oook meer voor te betalen. AANTREKKELIJK ZIJN TROU WENS ook en fotografisch wilde Lamsnappa jasje uit de Finse Friitalacollectie naar een ont werp van Karen Hellema. VOOR DE SOMS. ONS verrassende, killere zomerdagen en vooral avonden wil ik u nog iets hartver warmends vertellen over de ideale leercollectie van het Finse Friitala. Naast uitstekende lange mantels, maakt deze fabrikant eveneens de fijnste korte jasjes die je je maar wensen kunt. Ik zag ze voor u van soepel lamsnappa en in de mooiste kleuren. Ze staan perfect op rok en pantalon, maar het fleurige zomer jurkje laat zich daar eveneens best mee combineren Of u nu een blazer of een jasje met bindceintuur kiest en of ze voorzien zijn van één of meerdere zakken, alle modellen blij ven alleszins „aantrekkelijk”. Doet uw katoenen leren zomervoordeel! De TROS heeft recht op meer zend tijd, aldus zet de bond uiteen. Om te voorkomen dat die zendtijd wordt afge nomen van de andere omroepen bestaan bij het be&tuur van de NOS plannen de totale TV-zendtijd uit te breiden. Ieder een houdt dan wat hij heeft, de TROS krijgt waar hij recht op heeft. De kosten van die extra zendtijd zouden betaald kunnen worden uit het geld dat het omroepbedrijf over heeft. Vast staat wel dat het geld dat nu wel voor de zendtijd- uitbreiding beschikbaar is er over een paar jaar niet meer zal zijn. Kijkers en luisteraars zullen dan weer een hogere omroepbijdrage moeten gaan betalen om het gat te dichten. bestaan van KZOD. Haarlemser kan het al niet. Wie nog meer te noemen? Natuurlijk Gerrit Willem Dijsselhof (1866-1924). be kend om zijn aquaria-verbeeldingen. In derdaad verbeeldingen, want hij mikte op de sfeer, die soms van een aquarium een semi-droom maakt. Dat lukte hem vaak bewonderenswaardig. Niet op zijn best is hij die in Aerdenhout en in Overveen woonde met twee kleine doekjes van dat type vertegenwoordigd. Vanaf de Blinkert gezien is er een zonnig impressionistisch landschap van J. G. Veldheer (1866-1954), met een Haarlems stadssilhouet op de achter grond. Het streeklandschap trok ook de Haarlemmer H. Savrij Jr. (1871-1942) met een fors gepenseeld stuk Kennemei’ duinen in de sfeer van de Haagse School. groot doek getoond, het hierbij gerepro duceerde polderlandschap, waaruit de zin van Kloes voor beschouwelijkheid spreekt. Veel grijs en groen, veel rust, veel sfeer en dat in tegenstelling tot ander werk, waarin hij zich ook wel eens feller kon tonen. Was Kloes leerling van Boot, ook Bob Buijs was dat enige tijd. Niet opvallend is een Parijs’ terrasje in aquarel, maar wel een groot stilleven in olieverf, een plastiek half achter bloemen verscholen, waarin hij een eigen (realistische) hand van schilderen toont, een spontaan type luminisme. maar dat tot rust is geko men. Helemaal Haarlems was Joseph van de Wall Perné (1877-1941), speciaal be kend geworden door zijn interieurs van de Sint Bavo. Hier zijn er twee in houts kool en een flinke olieverf, vooral op de sfeer in de genoemde kerk afgestemd, een goed doek, ook al is het dan geen Saenredam of Bosboom. Nu ik even teruggrijp in de nabije historie: er is een innemend, hoewel slecht onderhouden, doekje van H. Borssum Buisman (senior). Het is typisch Haagse School landschapje, ge maakt voordat het conservatorschap aan het Teylers Museum hem teveel werk gaf om als schilder meer bekend te worden, dan hij in Haarlemse kringen was. DEZE NATUURVEZEL IS verruk kelijk luchtig in het dragen, zeer gemakkelijk in het onderhoud en door zijn vele variaties voor alles en nog wat geschikt. Denk maar eens aan weefsels zoals popeline, gabardi ne, corduroy, kant en batist. En of daarvan nu jurken rokken en blou ses, overhemden, blazers of pantalons worden vervaardigd u zult er zonder enige twijfel het grootste draagcom- fort aan beleven. Hoe zij in Haarlem en omgeving ge acht wordt heeft de overstelpende be langstelling, die voor haar concert be stond, overtuigend aangetoond. Ongeveer 1500 toehoorders waren gekomen om naar haar spel te luisteren. De organiste had een programma sa mengesteld met orgelwerken van Franse en Duitse componisten en zo gaf het in wezen een karakteristiek van zowel de Franse als de Duitse barok’-orgelkunst. Tot de Franse orgelkunst behoorde als geliefde muzikale vorm: de suite, niet de suite, die door dansvormen werd samen gesteld. maar een opeenvolging van stukken, waarvoor de componist zich niet behoefde te binden aan dans-rit- men. maar zijn muzikale fantasie in vrijheid inschakelen en de vorm kon bepalen. De suites waren afgestemd op PARIJS. Het gezaghebbende Franse avondblad Le Monde dat door inhoud en opmaak nooit heeft uitge munt in frivoliteit zal vanaf woens dag dan toch een wat speelsere noot door haar kolommen mengen met de publikatie van een eerste stripver haal. De wereldberoemde Asterix, waarvan de avonturen in de vorm van 20 verschillende albums sinds 1961 in tientallen talen al in 65 miljoen exemplaren werden verkocht, zal dan eindelijk ook zijn entree mogen maken in een van de ernstig ste dagbladen die vandaag ergens ter wereld verschijnen. het register-palet van het Franse orgel. Klankkleur werd verkozen boven poly fone structuur, dit in tegenstelling tot de Duitse componisten, die het contrapunc- tisch verantwoorde lijnen-spel op het eerste plan hielden. Fijn, luchtig katoen is en vogue. Op de foto links een gezellig overhemd- jurkje en rechts rok en blouse, apart of samen te dragen. Mijnheer, dit keer als de deugd in het midden, laat evenmin verstek gaan. Zijn écru- kleurig kostuum is eveneens van honderd percent katoen. Vooral de thema’s straling, energie en stralingsgevaar worden behandeld. De uitleg geschiedt op de plaats waar deze zaken gebeuren, zoals in fabrieken, een kernreactor, een bos en een ruimte- vaartcentrum. Op 16 en 17 november organiseert Teleac in het kader van de cursus een natuurkunde-weekend. Cursisten kunnen dan gratis allerlei instellingen die met de natuurkunde te maken hebben, be zoeken. Teleac heeft voor de cursus ook een aantal zaken zelf gemaakt, zoals een wagentje dat rijdt op zonnelicht. HO. -Li

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9