i Voor terugkeer als regeringsleider Portugese ex-premier stelt voorwaarden Uitwijzing van GPD-man uit Chili definitief Labourrapport Dollardkanaal wordt wil opheffing van de BBC alleen binnendijks Instituut Atlas’ Zelfverbranding in Zuid-Vietnam I^EUR B.V.^I I DIICH BRRTCLS ^Dl a Het woord is aan waarin opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden Franco door bezocht VIJF ALPINISTEN Kabinet hakt knoop door Studio Sport Geen effect Weekend reklame Veel bewolking AGENDA 4 Zomerprijzen voor de bontcollectie 74/75 Prins Hendrikkade 149. 020-224462. Bakkerij KLOOSTER prins VERONGELUKT wipper” „Gouden Banden- „kroon- o voor Kunst 9 Strips 11 13 Sport 14, 15 Zie pag. 7 DONDERDAG 11 JULI 1974 64e jaargang nummer 209 Narcosebehandeling volgens afspraak. Spreekuren: ma, t/m vt. van 08.30 -17.30 uur. Tandheelkundige Inrichting verhuist per 15 juli naar Telefoon ongewijzigd,- Verhoog uw vakantiegenot met onze overheerlijke ROOMBOTER- PRODUKTEN Alles houdbaar verpakt TAARTJE VAN DE WEEK: Zongerijpte kersen met veel slagroom Uw voordelig weekendgebak Bontmodehuis Sedert 1849 n hazenberg 1J mu id er Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie- Mr II C verkiezingsgeld door NIXON privé gebruikt (Van onze correspondent) t (Zie pagina 3) (Van onze correspondent) a’s lllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllll ADVERTENTIE de 3,70 Deze krant bestaat uit I. zestien pagina’s Weerrapporten 2 3 7 Kastje kijken 7 Radio en televisie 11 AAN HET STRAND Keuze uit meer dan 500 bontmantels) Economie 13 Beurs te iiiiiiiiiiilllillliiiiillliiiiiiiiliiiilliiillili KJI Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, Tel. (02550) - 1 64 79 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u Roomboterspecialist De nieuwe bontcollectie '74/’75 is er. Met daarin deze pastel nertshoed van f 225,—. Uw zomervoordeel: nu tijdelijk voor f 195,—. met de bouw van een uitwateringssluis bij de Punt van Reide werd begonnen. GIERSTRAAT 52-56 HAARLEM - TEL. 023-312992 Prins Juan Carlos van Bourbon, de toekomstige opvolger van generaal Franco, heeft de Spaanse dictator, die in een ziekenhuis in Madrid wordt behandeld aan aderontsteking in een been, een bezoek gebracht. Bij het verlaten van de privékliniek werd Juan Carlos gegroet door generaal Mariano Cuadra Medina, opperbevelhebber van de Spaanse luchtmacht, die Franco even later een bezoek zou brengen. De twee alpinisten die in het massief van de Mont Blanc zijn omgekomen, werden waarschijnlijk overvallen door een lawine. De drie anderen gleden uit op bevroren sneeuw en vielen een hon derdtal meters lager te pletter op de rotsen. 2,50 1.40 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Ijmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389. na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 irigt I, 6 MOORKOPPEN rijk gevuld met verse slag room van 4,20 voor Om mee te nemen voor uw vakantieuitstapjes, 5 amandel carré’s 5 kleine cakes in een pakje Lange Nieuwstraat 779 - Ijmuiden Telefoon 1 51 89 Wagenweg 146 (bij het Westerhoutpark), I iaai ici11. i ci. iuuz Lid Ned. Ver. Bontwerken]en. SAIGON (AP). Een Zuidvietnamese oud-strijder heeft vanochtend door zelf verbranding een eind gemaakt aan zijn leven. De 30-jarige Voe Gong had voor het gebouw in Saigon waar de internationale missie tot het behoud van de vrede is gevestigd om zijn lichaam twee vlaggen gewikkeld, een Boeddhisti sche en een Zuidvietnamese. Daarop goot hij benzine, die hij vervolgens aan stak. Hij was vrijwel direct dood. Getuigen hebben verklaard dat man vier brieven had achtergelaten aan president Thieu, aan studenten, aan de leiders van Noord-Vietnam en aan de Internationale Controle Commissie waarin hij aandrong op de beëindiging van de strijd in zijn land. In het algemeen veel bewol king met plaatselijk regen, maar overdag mogelijk ook enkele zonnige perioden. Ma tige tot krachtige wind uit zuidwest tot west. Maxi mumtemperaturen circa 19 graden. Haarlem. Tel. 023-316529 (Van onze correspondent) DEN HAAG. Na de uitwijzing van Henk Ruyssenaers, correspondent van de GPD, waarbij ook onze krant is aange sloten en van de VARA uit Chili, welke thans definitief is, bedraagt het aantal buitenlandse correspondenten in de Chi leense hoofdstad Santiago nog slechts tien. Deze zijn zonder uitzondering werkzaam voor de grote internationale persbureaus. CHAMONIX. (AFP) In het massief van de Mont Blanc en in het massief van Brianconnais zijn gisteren vijl Franse alpinisten verongelukt. van der Mi je. 11. P Stuurman \bonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141Losse nummers 50 ct. Die drie voorwaarden zijn: de president van de republiek moet op de kortst mogelijk termijn door het volk worden gekozen. Momenteel dankt De Spinola zijn presidentschap aan de revolutie en dat maakt hem volgens Da Palma Carlos niet tot echt staatshoofd; er moet een tijdelijke grondwet komen „omdat ons bewind op het ogen blik van twijfelachtige legaliteit is” en de bevoegdheden van de premier moeten worden uitgebreid. Als aan deze voorwaarden niet wordt voldaan, zal Da Palma een partij oprich ten die ageert tegen elke dictatuur, van rechts of van links, aldus de oud-pre- rnier. Hij voegde er nog aan toe dat een premier zijn eigen ministers moet kun nen aantrekken en dat ze niet gekozen zouden moeten worden door de presi dent, zoals de Portugese grondwet nu voorschrijft. Waarnemers noemen het waarschijn lijk dat de eisen van Da Palma Carlos het ongenoegen zullen opwekken van de Beweging van de Strijdkrachten, de or ganisatie van jonge officieren die De Spinola aan de macht heeft geholpen. Ook de socialistische en communistische partij zouden het met de eisen niet eens zijn. Gerald Warren, een van de zegsman- nen van het Witte Huis, noemde dit bericht „opgewarmde oude nonsens”. Voorts zouden Nixons broers Donald en Edward respectievelijk 10.000 en 20.000 gulden uit dit geheime fonds heb ben ontvangen. Het rapport van de Wa- tergate-commissie zegt verder dat beide broers en bankier Rebozo geweigerd hebben volledige medewerking te verle nen aan het onderzoek en dat zij op nieuw gerechtelijk zullen worden opge roepen. Overigens beleefde de Watergate-af- faire gisteren in zoverre een nieuw hoogtepunt, dat zowel ex-minister John Mitchell als minister Henry Kissinger, en president Nixon zelf getuigenissen aflegden. President Nixon deed dit schriftelijk, in antwoord op vragen van de advocaat van de ex-Witte-Huis-top- assistent John Ehrlichman, of hij op dracht had gegeven tot de inbraak in het kantoor van de pyschiater van Da niel Ellsberg, die de geheime Pentagon- studie over Vietnam openbaar maakte. WASHINGTON. Volgens een nog te publiceren rapport van de Watergate- commissie van de Senaat gebruikte pre sident Nixon verkiezingsfondsen ten ei gen bate, onder meer voor een zwembad, een kleine golfbaan en voor diamanten oorbellen voor zijn vrouw. Het geld waaruit deze privé-uitgaven werden be kostigd, was afkomstig uit een verkie- zingsfonds dat beheerd werd door Nixons bankier-vriend Bebe Rebozo. LONDEN (UPI). Economische in terventie op het gebied van de pers door de overheid en volledige nationalisatie van radio en televisie. Deze maatregelen heeft een commissie van de regerende Britse Labour partij in een vandaag verschenen rapport voorgesteld. De opheffing van de Arabische olie boycot heeft in Nederland geen vreugde volle straattonelen uitgelokt. Men wordt er hier niet warm of koud van, omdat men al te duidelijk heeft kunnen con stateren dat de Arabische landen niet op een zodanige manier baas over hun ei gen olie zijn, dat zij er een effectief politiek wapen van kunnen maken. De gevolgen van de olieboycot tegen Nederland zijn hier te lande met lank moedigheid gedragen. Een paar autoloze zondagen en een forse stijging van de olieprijzen zijn zonder veel geweeklaag aanvaard, waarbij dan nog de vraag overeind blijft of die twee gevolgen eigenlijk wel noodzakelijk waren. Want van enig gebrek is nooit duidelijk geble ken en de prijsmachinaties van de olie maatschappijen zijn helemaal niet te volgen geweest al wil hiermee niet uitgesproken zijn dat zij van de boycot actie hebben geprofiteerd door er een financieel voordeel uit te slaan. Het is allemaal erg onduidelijk, erg ongeargu menteerd en erg vreemd geweest, en wat de boycot der Arabische landen speciaal tegen Nederland betreft is er van grote onredelijkheid en ongerijmd heid sprake geweest. Dat is nu blijkbaar voorbij. Een her haling van deze absurde politiek is waarschijnlijk niet te vrezen, zoals meestal het geval is met een politiek die mislukt. Misschien gaat de olieprijs nu naar beneden, en misschien krijgen som mige Arabische landen goede handelsre- laties met de EEG. Maar de Nederlandse politiek ten opzichte van het Midden oosten en Israel is dezelfde gebleven. De •hantage heeft niet gewerkt. Nixons antwoorden waren alle ontken nend. Dr. Kissinger verscheen persoon lijk in de rechtszaal, ook om ontkennend te antwoorden dat hij iets had afgewe ten van plannen om een „psychiatrisch profiel” van Ellsberg te bemachtigen. Zijn getuigenis duurde minder dan twee minuten. Bijna tegelijkertijd getuigde ex-minister van Justitie John Mitchell voor de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden. Uit de reacties van commissieleden bleek dat Mitchell ook daar voortdurend leed aan de „ge heugenstoornissen” die zijn optreden voor de Watergate-commissie van de Senaat kenmerkten. Vooruitzichten: voorlopig koel en licht onbestendig. Volgens het rapport zou Rebozo geen 260.000 gulden beheerd hebben, een gift van de mysterieuze multimiljonair Ho ward Hughes, maar in totaal bijna een miljoen gulden. Daaruit putte Nixon voor de aanleg van een zwembad (150.000 gulden) en een kleine golfbaan voor zijn villa in Key Biscayne in Flori da. Voor zijn vrouw Pat gebruikte hij dit privé-fonds ook voor de aankoop van een kostbaar diamanten sieraad. LISSABON. (AP en UPI) De Por tugese president Antonio de Spinola heeft gisteren de afgetreden eerste mi nister Adelino da Palma Carlos uitgeno digd een nieuwe regering te vormen, maar deze heeft gezegd dat hij alleen dan wil terugkeren als premier als aan drie voorwaarden wordt voldaan. Het rapport is ter behandeling aan de partij voorgelegd. Het bevat al eerder geuite socialistische standpunten, maar het geeft voor het eerst een gedetailleer de uiteenzetting van de ideeën. Op aandrang van biologen en milieu deskundigen legde de demissionaire mi nister van verkeer en waterstaat Udink (die de inmiddels afgetreden minister Drees jr. verving) het werk voor nader beraad en studie stil in januari 1973. Daarna werden nog vier alternatieve tracé’s ontwikkeld, waaruit het kabinet- Den Uyl er nu één heeft gekozen waar van de uitvoering volgens waarschijnlijk reeds verouderde berekeningen ongeveer 80 miljoen gulden meer zal gaan kosten. Deze extra kosten zullen door de rijkso verheid gedragen worden. Godfried Bomans: Wie veel reist, zal ervaren dat hij het waarlijk interessante aan de mensen ook in zijn eigen straat had kunnen opmerken. Ruyssenaers werd afgelopen zaterdag bij zijn terugkeer uit Argentinië, waar hij de begrafenis van president Peron had bij gewoond, niet meer toegelaten. Hij werd op het eerste vliegtuig gezet dat uit Santiago vertrok. Dit toestel had bestemming Lima, de hoofdstad van Pe ru. De Nederlandse ambassade in Peru leende Ruyssenaers geld om terug te keren naar Chili, maar daar werd hij bij aankomst direct op een vliegtuig naar Argentinië gezet. Hoewel de Nederlandse ambassade in Santiago er bij de junta- autoriteiten op heeft aangedrongen Ruyssenaers toe te staan zijn persoonlij ke zaken in orde te maken, wordt de kans dat hij nog enkele dagen voor dit doel in Chili zal worden toegelaten zeer gering geacht. Ruyssenaers werd uitgewezen omdat hij „hulp heeft verleend aan Chileense vluchtelingen” en omdat zijn berichtge ving in strijd met de waarheid zou zijn geweest. HILVERSUM. De WK-verslag- gevers van Studio Sport hebben de „Gouden Bandenwipper”, een soort „lulligheidsprijs” van de redactie van het omroeppersoneelsblad Spreekbuis, gewonnen. De jury vergelijkt de prestaties van Studio Sport ironi- scherwijs met die van het Nederlands elftal. Zo wordt gesproken over de „ondoorgrondelijke supervisor Bob Spaak”, „het olijk talenwonder Ter- lingen”, „golden wonder chap Ruud ter Weijden” en „het gouden trio Kuiphof - Verhoef f-Reitsma”. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: De commissie beveelt onder meer aan de BBC op te heffen, commerciële radio- en televisieuitzendingen te beëindigen en de gehele omroep in een „openbare omroepcommissie” te centraliseren. Een tweede instantie, de „raad voor commu nicatie”, zou constant toezicht moeten houden op het werk van kranten, televi sie, radio en film. De commissie zegt sceptisch te staan tegenover „de vrije marktoplossingen voor het probleem van de monopolies en de fusies in de perswereld.” Ze beveelt een politiek van tot de economische sector beperkt overheidsingrijpen aan, gekoppeld aan gewaarborgde journalis tieke vrijheid. De nauwelijks een jaar geleden geboren commerciële omroep dient volgens de commissie te verdwij nen. Naar haar mening is voor deze vorm geen toekomst. Een „raad voor de opbrengsten uit advertenties” zou naar het plan van de commissie de concurrentie kunnen sti muleren en sommige winsten van kran ten uit advertenties kunnen herverdelen, bijvoorbeeld in de vorm van goedkoper krantepapier. De raad zou voorts subsi dies kunnen verlenen aan niet winstma- kende ondernemingen vooor het stichten van nieuwe publikaties en de „industrië le democratie” kunnen uitbreiden. De commissie denkt hierbij aan „volledig mede-eigenaarschap (van dagbladen of een door directie en werknemers ge vormde raad van toezicht. Een vrije pers, in de zin van een gevarieerde of evenwichtige pers, is snel aan het verdwijnen. Semi-monopolies scheppen een gevaarlijke machtsconcen tratie en bedreigen de vrijheid van me ningsuiting, zo meent de Labourcommis- sie. (Van onze regionale parlementsredacteur) DEN HAAG. Het kabinet-Den Uyl heeft vanmorgen gekozen voor behoud van de Dollard. Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) zal alleen con cessie verlenen voor de aanleg van een binnendijks afwaterings- en scheep- vaartkanaal (tracé ld). Daarmee is het oude plan voor inpol dering van ongeveer 800 hectare Dol- lardkwelders, waarin het kanaal zal worden gegraven (tracé la) van de baan, tenzij de Tweede Kamer in het najaar anders wil. De extra kosten, die deze beslissing met zich meebrengen, komen voor rijksrekening. Bij het nemen van deze beslissing is doorslaggevend geweest, dat het labora torium voor grondmechanica te Delft het kabinet rapporteerde dat door snijding van een nieuwe dijk door het kanaal geen problemen behoeft op te leveren als gebruik wordt gemaakt van specifieke waterbouwkundige technieken ter versnelde ontwatering van de slappe bodemlagen. Volgens het laboratorium voor grondmechanica en de Techni sche Adviescommissie voor de Waterke ringen sloot zich daarbij aan kan de nieuwe dijk dan binnen drie tot vier jaar worden aangelegd en „Standzekei- en veilig” zijn. In 1966 ging het toenmalige kabinet- Cals-Vondeling akkoord met de inpol- deringsplannen. zij het dat de toenmali ge minister Vrolijk (CRM) bezwaren hield. Zijn collega van verkeer en wa terstaat, Suurhoff, gaf toen het startsein voor het werk, waarna de langs de Dollard gelegen waterschappen fuseer den tot het waterschap Reiderzijlvest en Sterke stroming van koele oceaanlucht, waarin morgen en kele buien zijn te verwachten. Nu en dan wat zon. Westelijke, vrij krachtige wind. Temperatuur 16 tot IS graden Celsius. Zee water 16 graden Celsius. Ofschoon de verwachtingen aan vankelijk weinig hoopgevend waren, zo zegt de jury verder, werden door de reporters van Studio Sport „heer lijke staaltjes van journalistiek ge pleegd, terwijl de kijkers op een kostelijke informatieshow werden vergast”. -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1