Nederland doorstond Arabisch olie-embargo Rijnmondgebied kampt met probemen NS verwerpt verhoging spoorwegtarieven tl ll ,1 □□□En Ét lïïl „Tijd is rijp voor nieuwe culturele revolutie in Volksrepubliek China >5 fl POLITIEKE NASLEEP NA OORLOG MET ISRAEL TEN EINDE Executies in Iran ONEENS MET WESTERTERP JAAP VAN GINNEKEN ONTRAFELT CHINESE „LINKSE STROMING” ■■■I 2 BINNEN» EN BUITENLAND 1974 JULI DONDERDAG 1 1 D< Autoloos Beleid - F Verklaring (Van onze redactie buitenland) De vorming van revolutionaire comités in het China van de Culturele Revolutie was een poging oud en nieuw, behoudend en progressief tot elkaar te brengen. In die comités werkten de oude partijkaders samen met de jonge rebellen, terwijl militairen als „scharnier” tussen beide groepen fungeerden. Op die manier probeerde men acht jaar geleden in China een einde te maken aan de gevechten tussen voor- en tegenstanders van „de nieuwe stijl”. Na Mao’s dood Lin Piao - ■1 F, Ophoping chemisch afval dreigt i 1 (Van onze Haagse redactie) 1 (ADVERTENTIE) VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: WEERRAPPORTEM a ozo I VRIJDAG 12 JULI 1 1 1 1 1 l 1 t Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Aantal uren zon: 2 tot 10. Minimum tempe ratuur: omstreeks 13 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Onbestendig en weinig verandering in tem peratuur. wzw no w w w o 21 21 21 20 22 18 20 20 18 21 18 28 28 20 28 22 23 20.46 16.13 uur uur uur uur men voor een speciale behandeling in aanmerking. AVR dwingen door te dreigen met een ongunstig advies aan GS om zo’n installatie aan te schaffen.” tankers vanuit niet-Arabische landen (Perzië, Nigeria) naar Nederland diri geerden. De minister heeft aan de verhoging de voorwaarde verbonden dat de nieuwe berekening moet plaatsvinden op basis van de zogenoemde „V en W-variant”, die inhoudt dat in beginsel de traject- kaarten en de korte afstanden minder sterk (namelijk met gemiddeld 7 per- Hiermee is het aantal smokkelaars of handelaars in verdovende middelen dat sinds 1970 krachtens de Perzische wetten tegen de handel in verdovende middelen is terechtgesteld, tot 143 gestegen. Zuidkoreaanse regering omver te wer- i 25 andere verdachten zijn gevangenisstraffen van vijftien jaar tot 1 1 j 1 w nnw W« ia btnnan- «a Mtanland 1 1 1 1 w w w w w w w wzw wzw wzw w nnw nnw zw no wzw zw 16 14 14 14 14 14 15 14 15 14 9 20 17 13 13 15 14 12 14 14 13 22 13 13 14 18 18 15 14 19 12 14 19 19 14 15 16 19 15 20 20 21 22 26 18 34 0 1 2 7 1 0.3 3 1 2 1 0.6 0 0 1 0 1 1 0 8 1 0.2 0 0 0.6 0.1 0.5 0 0 1 0 20 0 0 0 12 0.4 0 0.1 0 0 TEHERAN. (Reuter) Drie heroïne- smokkelaars zijn gisteren in Iran voor een vuurpeloton terechtgesteld. Dit heeft een regeringswoordvoerder in Teheran bekendgemaakt. Nederland kende tien autoloze zon dagen, vanaf begin november, die door de regering weer werden afge schaft, mede onder druk van de ho- recasector waar men forse verliezen registreerde. Op 7 januari ging de distributie-periode in. Na drie weken volgde geen tweede periode ondanks de aankondiging van minister Lub bers. teerd lieten de Arabische olieminis ters na een bijeenkomst in Cairo op 2 juni weten dat „de dialoog zal wor den voortgezet. De trend in de rich ting van vriendschap zet zich voort” zo meenden zij al was het „innemen van een neutraal standpunt” nog niet bevredigend genoeg om toen al het oliewapen terug te trekken. Toen op 6 oktober 1973 de oorlog tussen Israel en Egypte-Syrië uitbrak meenden de Westeuropese landen en de Verenigde Staten dat de Arabieren niet serieus hun dreigement gestalte zouden geven de bondgenoten van Israel in hun olievoorziening te wil len treffen om politieke druk uit te oefenen. De Arabische solidariteit was immers in het verleden ook niet van de grond gekomen door interne meningsverschillen. De elf leden van de Organisatie van Olie-Exporterende Arabische Landen (OAPEC) besloten echter op 17 oktober, in Koeweit, naar het oliewapen te grijpen. Beslo ten werd de produktie van olie iedere maand met 5 percent in te krimpen totdat Israel zich uit de Arabische bezette gebieden zou hebben terugge trokken en de Palestijnen in hun rechten zouden zijn hersteld. Landen die de Arabische zaak steunden kwa- De AVR verbrandt elk uur 3,5 ton chemisch afval. Waar moet dat heen als straks de ovens van de AVR gedoofd zijn? Van der Kooi: „Ik heb er geen flauw idee van. Maar het is wel zeker dat grote hoeveelheden illegaal gestort zullen worden, met alle kwalijke gevol gen van dien.” belang dat uitgeverij Van Gennep in deze studie erkende wordt nog extra onderstreept door het feit dat zowel in Engeland (Penguin) als in de Verenigde Staten (Avon) vertalingen van het boek zullen verschijnen. cent) moeten worden verhoogd dan de lange afstanden. Tot een zodanig geva rieerde tariefsverhoging heeft het kabi net onlangs besloten. De Spoorwegen vrezen, dat de trein dan minder aantrekkelijk wordt voor de lange-afstandpassagier, met als uiteinde lijk resultaat minder reizigers-kilometers en minder inkomsten. Het is juist de ab rupte forse verhoging van de benzine prijs geweest die verscheidene lange- afstandrijders ertoe heeft gebracht de trein te pakken. NS voelt meer voor een verhoging die alle categorieën passagiers gelijkmatig zwaarder belast. De Spoor wegen zullen hierover binnenkort con tact opnemen met het departement van Verkeer en Waterstaat. Met grote vaardigheid is door Van Ginneken de gebrekkige informatie over de Chinese Culturele Revolutie en de jaren die daarop volgden gerangschikt tot een boeiend en overzichtelijk, maar vooral toegankelijk document. Wie zich een oordeel over het China van vandaag wil vormen kan er zijn voordeel uit trekken. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat is niet bereid het besluit van de directie Zeeland van Rijkswaterstaat om geen parlevinkers toe te laten bij de Kreekraksluizen, ter herroepen. Hij weet wel dat meer dan 90 percent van de schippers en hun vrouwen die gebruik maken van de Schelde-Rijnverbinding en het kanaal door Zuid-Beveland, de parlevinker daar graag zouden zien, maar handeldrijvende parlevinkers op de genoemde sluizen zouden te ernstige vertraging van het schutbedrijf kunnen geven. De KVP-Zeeland heeft in een brief aan o.a. de vaste kamercommissie voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne en de voorzitter van de Tweede Kamer be zwaar gemaakt tegen de voorgenomen vestiging van een abortuskliniek in het Zeeuwsvlaamse Groede. ROTTERDAM (ANP) De kans is groot dat er binnenkort in het Rijnmondgebied een enorme op hoping komt 84 ton per etmaal van chemisch en derhalve (zeer) giftig afval. Dit zou het gevolg kun nen zijn van de sluiting van de che mische afdeling van de N.V. Afval Verwerking Rijnmond (AVR), een in het Rotterdams havengebied ge legen overheidsbedrijf. Deze slui ting dreigt, doordat de directie van de AVR overhoop ligt met de Dienst Centraal Milieu Beheer Rijnmond (DCMR), die optreedt als controlerend orgaan van de provin ciale overheid in Zuid-Holland. Mao Tse Toeng, met (nog) als zijn scha duw Lin Piao. Deze foto werd vijf jaar geleden gemaakt tijdens de viering van het 20-jarig bestaan van de Volksrepu bliek China. Heeft de olieboycot van Nederland de Arabieren gebracht wat zij ervan verwartit hadden? Volgens een over zicht van het gezaghebbende Instituut voor Strategische Studies in Londen heeft het gebruik van het oliewapen geleid tot het eerste succes op het hoogste politieke niveau dat ooit met economische dwangmaatregelen is be reikt. Voor het eerst moest Neder land, samen met de andere grote industriële landen, buigen voor de druk van niet-geïndustrialiseerde lan den. Duidelijk is de bijzondere kwets baarheid naar voren gekomen van de industriële transformatiegebieden die Zware regenval en daardoor veroor zaakte grondverschuivingen richten gro te schade aan in de kustgebieden van Noord-Japan. Er zijn zeker vier doden gevallen en een aantal mensen wordt vermist. Als gevolg van een zondag gebeurd verkeersongeval is gisternacht in een Rotterdams ziekenhuis de 16-jarige mej. T. Becks overleden. Ze zat achterop de brommer van een vriend toen die in botsing kwam met een andere brommer. Het meisje liep daarbij ernstig hersen letsel op; ze droeg geen valhelm. Ir. I. van der Kooi, directeur van de AVR, is geenszins van plan om de door de DCMR verlangde apparatuur aan te schaffen. Hij wil, omdat een studiegroep van de Technische Hogeschool in Twen te hesn dat heeft aanbevolen, een zoge noemde „droge rookgaszuivering”. Ir. Van der Kooi heeft nu besloten om, zo gauw hij hoort dat de DCMR een „nega tief” advies heeft uitgebrach) over de zw. regen regen zw. bew mist introductie van Van te schetsen, belangstelling en doen DEN HAAG (ANP) Aan de poli tieke nasleep van de oorlog die Israel en de Arabische landen vorig jaar oktober uitvochten is ook voor Ne derland tenslotte een einde gekomen. Op het buitenlandse vlak is het effect aanzienlijk minder tot uiting geko men. De gevolgen van het olie-em bargo zijn, achteraf bezien, voor Ne derland minder ernstig geweest dan men had kunnen verwachten. Exacte berekeningen over de totaal geleden schade van alle „gedupeerden” zijn nauwelijks te maken maar een spre kend cijfer is bijvoorbeeld de 30 mil joen gulden die Rotterdam heeft moeten derven aan haven- en haven loodsgelden. Naar verwachting zal de opheffing van het embargo in de praktijk nauwelijks merkbaar zijn. Bestuurder P. Scheele van de Indu- triebond NVV in Rotterdam meent dat de oorzaak hiervan kan worden teruggebracht tot het feit dat de boycot van Nederland door de Arabi sche olie-producerende landen niet zoveel effekt heeft gehad. De opheffing van het olie-embargo werd al enige tijd verwacht. Nadat eerder een Koeweits dagblad had ge meld dat „wijzigingen in het Neder landse standpunt” waren geconsta- afhankelijk zijn van ingevoerde ener gie. Anderen, zoals dr. Slcco Mans holt, stellen hier tegenover dat de oliecrisis een zegen was. De crisis heeft alleen maar een situatie be spoedigd, die onvermijdelijk was ge worden door het verspillen van na tuurlijke rijkdommen als gevolg van de politiek de economische ontwikke ling ten koste van alles op te voeren. Minister Westerterp heeft de Twee de Kamer meegedeeld dat de reizlgersta- rieven van de NS per 1 september met 8,5 percent omhoog gaan. In het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam is de 19-jarige motorrijder overle den die op 1 juli bij een achtervolging door de politie gewond werd. Hij had bij een verkeerscontrole in de Maasstad een stopteken van de politie genegeerd en was met een snelheid van 70 km per uur weggereden. Na een wilde achter volging door drie politiewagens botste hij tegen een leswagen, waardoor hij levensgevaarlijk werd gewond. De motor bleek te zijn gestolen bij de TT-races in Assen. Gisterochtend hebben een -wisent- stier en vier koeien hun nieuwe buiten verblijf in het hertenkamp van het Am sterdamse Bos in gebruik genomen. De wisenten zijn eigendom van Artis. In Artis hoopt men dat uit het fokgroepje op den duur een fraaie Amsterdamse Boskudde zal groeien. Meer dan 100 Amerikaanse en Ca nadese gevangenen in Mexico zijn giste ren een hongerstaking begonnen uit pro test tegen hun langdurige gevangenis straffen en de lange duur van het voor arrest. De ongeveer 70 mannen en 40 vrouwen zitten in twee gevangenissen in de Mexicaanse hoofdstad, de meesten op beschuldiging van drugsmokkel. De Egyptische minister van Buiten landse Zaken Fahmy zal volgende week maandag een bezoek aan Moskou bren gen om een ontmoeting voor te bereiden tussen de Egyptische president Sadat en de Russische leiders, zo is gisteren mee gedeeld. Na de definitieve uitwijzing van onze redacteur Ab Courant uit Griekenland heeft het bestuur van de Buitenlandse Pers Vereniging in Athene zich afge vraagd of het zinnig is de vereniging nog langer te laten bestaan. Behalve Courant hebben namelijk ook andere buitenlandse correspondenten de laatste maanden moeilijkheden met de militaire machthebbers gehad. Namens het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken is gisteren meege deeld dat de berichten uit Washington volgens welke Nixon Japan binnen twee tot vijf maanden van nu af zal bazoeken niet kunnen worden bevestigd of tegen gesproken. Het Britse leger is begonnen met een grootscheepse actie om de grens tussen Ulster en Eire af te grendelen. Dit om te voorkomen dat de IRA voor bliksemacties de grens overkomt of via de grens materialen aanvoert voor de strijd jn Noord-lerland. Paus Paulus heeft gisteren zijn we kelijkse audiëntie afgelast wegens een gewrichtsontsteking in een knie. Hij is wel voor het raam van zijn studeerka mer verschenen. Het Vaticaan heeft her haaldelijk berichten tegengesproken als zou de paus ernstig ziek zijn. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gisterochtend van Soesterberg ver trokken voor hun jaarlijkse zomerva kantie in Porto Ercole. Zon op Maan op Ir. P, A. R. Post van den Burg, directeur van de Dienst Centraal Milieu Beheer Rijnmond, vindt dat de zaak tamelijk simpel ligt. Er moet zo snel mogelijk een „natte” zuiveringsinstallatie bij de AVR komen. „Ik kom er twee keer per dag langs en dan erger ik me steeds weer. Die zuiveringsinstallatie had er al lang moeten staan. Nu wil ik de Wat het door de Arabieren zo zeer gekritiseerde buitenlandse beleid van Nederland betreft: begin november vorig jaar al kondigde Nederland aan dat het zijn bijdrage voor 1974 aan het bureau voor hulp aan de Pale stijnse vluchtelingen, UNWRA, zou verhogen. (Deze verhoging beloopt 900.000 gulden (van 600.000 naar 1.500.000) die bestemd is voor onder wijscentra). De Nederlandse perma nente vertegenwoordiger bij de VN zei toen dat zijn regering „op het standpunt staat dat de politieke aspi raties van de Palestijnen vaste vorm moeten krijgen in een vredesrege ling”. Voor een dergelijke vredesrege ling verwees hij naar resolutie 242 van de Veiligheidsraad. stel tot de Chinese luchtmacht behoorde, zijn op de plek van de ramp gevonden”. Over de Russische reactie filosofeert Van Ginneken: „kondigen zij aan dat Lin Piao in het op 13 september neerge storte vliegtuig zat dan behalen zij met zekerheid een propagandasucces. Maar wat levert hun dat op? De Chinezen kunnen verklaren dat het vliegtuig van Lin Piao is neergeschoten door Sovjet- jagers en dat men geconfronteerd is met een provocatie die als doel heeft de invasie van China voor te bereiden. De eenheid van de Chinese Communistische Partij zal automatisch hersteld worden en Lin Piao die hoe dan ook geen vriend van de Sovjets was, zal niet weer tot leven geroepen kunnen worden.” AVR aan GS, de chemische ovens van zijn bedrijf stop te zetten. „Ik zal pertinent weigeren om die veel slechtere, natte zuivering te bestellen. Dat zal dan wel tot gevolg hebben dat ze mij ontslaan, maar dat moet dan maar”, aldus ir. Van der Kooi. In de controverse tussen de directie van de AVR en de DCMR speelt ook een be langrijke rol, dat ir. Van der Kooi de voorwaarden van de huidige hinderwet vergunning onaanvaardbaar vindt. Vol gens hem dwingen die voorwaarden de AVR ertoe bepaalde soorten chemisch afval te weigeren. „Er staat namelijk in de vergunning, dat de AVR geen zware metalen in de lucht mag lozen, dat is ronduit belachelijk. Het kleine beetje lood bijvoorbeeld dat uit onze schoorste nen komt, staat gelijk aan de hoeveel heid, die vijf auto’s produceren”, zei ir. Van der Kooi. Hij vertelde voorts dat de AVR onmiddellijk na het af komen van de vergunning (7 februari 1973), de da tum waarop de chemische afdeling in bedrijf kwam, bij de Kroon in beroep is gegaan tegen de voorwaarden. De Kroon studeert nog altijd op deze zaak. „Met de huidige vergunning kan de chemische afdeling niet naar behoren In de Mexicaanse staat Michoacan zijn bij overstromingen zeker 19 doden en vijf vermisten te betreuren. 167 hui zen zijn bij zware stortregens vernield en honderden huizen hebben zware scha de opgelopen. De regering Den Uyl kwam met een verklaring waarin ze zei dat „Nederland niet vóór Israel is, maar tegen oorlog". Ze beklemtoonde dat ze al herhaaldelijk had laten weten voor het Midden-Oosten „een politie ke oplossing voor te staan, op basis van alle elementen, in onderlinge sa menhang, van de Veiligheidsraad-re- solutie van 242 van 1967”. Over de effectiviteit van de olie- maatregel tegen Nederland hebben gedurende lange tijd veel verwarde berichten en geruchten de ronde gedaan. Premier Den Uyl en minister Lubbers maakten begin dit jaar be kend dat over de maand december 1973 de olie-aanvoer, voor de binnen landse markt, in Rotterdam een ver mindering van 30 percent te zien had gegeven. Van veel kranten, en met name ook van vakbondszijde, werd aan dit cijfer getwijfeld. Steekproe ven, zo zei men, hadden uitgewezen dat er nauwelijks van een vermin derde aanvoer sprake was, al sloot men de mogelijkheid niet uit dat de grote oliemaatschappijen nu meer Recente kritiek op bet revolutionaire comité van de Chinese hoofdstad Peking laat dan ook weinig te raden over de mate van verdeeldheid binnen de groep organiserende personen. Vofgens een veel geciteerde uitspraak van partijleider Mao Tse Toeng moet er iedere zeven of acht jaar een soort culturele revolutie plaatsvinden. Is het, acht jaar na 1966, in China tijd voor een nieuwe revolutie binnen de revolutie? DIE VRAAG is vooral actueel nu op metershoge muurkranten in Peking ook al zo’n verschijnsel uit de Culture le Revolutie kritiek was te lezen op autoriteiten. Het officiële beleid werd aangevallen en de kritiek betrof vooral leidende figuren. Verder werd melding gemaakt van „bloedige twisten” tussen aanhangers van ex-minister Lin Piao en militairen in de provincie Kiangsi. Zijn het aanwijzingen voor een nieuwe ideo logische aardverschuiving binnen de lei ding van de Volksrepubliek? „IEDEREEN realiseert zich pijnlijk dat alleen Mao in de positie verkeert om een dergelijke beweging (een nieuwe Culturele Revolutie) te „sturen”. Na de dood van Mao heeft men niet langer een onafhankelijke figuur die „boven de partijen” staat, terwijl het collectief dat hem op moet volgen zich nooit in zijn geheel in die positie zal bevinden. Als er dus nog een Culturele Revolutie moet plaatsvinden, die de fouten van de eerste beweging wil vermijden, en een belang rijke politieke vernieuwing teweeg wil De openbare aanklagers bij de krijgsraad in Seoel hebben de doodstraf geëist tegen zeven mensen die beschul digd worden van samenzwering om de rz...'j pen. Tegen levenslang geëist. Dr. Sidney Jones, op het ogenblik economisch adviseur kaanse missie van aan de staf van het Witte Huis om de economisch raadsman van de president, Kenneth Rush, bij te staan. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas zw. bew. Tunis onbewolkt zw. bew. regen geh. bew. regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt regen onbewolkt motregen motregen onbewolkt windstil 25 regenbui ozo 24 regenbui windstil 22 21 37 zw. bew. regenbui regenbui zw. bew. regen Den Helder half bew. Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen zw. bew. licht bew. onbewolkt windstil 29 zw. bew. w 19 21 onbewolkt windstil 37 nw Lissabon Locarno Londen Luxemburg zw. bew. onbewolkt nw 29 onbewolkt windstil 32 regen w 19 onbewolkt nnw 24 geh. bew. windstil 23 zw. bew. w 23 licht bew. o 27 bew. windstil 27 nw ver. zzw wzw w w De DCMR eist van de Afval Verwer king Rijnmond dat deze een zogenoemde natte rookgaszuiveringsinstallatie kop pelt aan haar verbrandingsovens. Zo niet, dan zal' de DCMR adviseren aan GS van Zuid-Holland om de tijdelijke hinderwetvergunning van de AVR niet te verlengen. Deze vergunning loopt over drie weken af. functioneren. Maar daar trekt de milieu dienst van Rijnmond zich niets van aan. De AVR, op chemisch gebied de enige in haar soort in Nederland, moet en zal aan de voorwaarden voldoen. Men eist van ons dat we 100 percent zuivere gassen de lucht insturen. Anders veront reinigen we de lucht en dat mag nu eenmaal niet van de DCMR. Maar zij vergeet dat ons bedrijf vervuiling van water en grond tegengaat”, aldus ir. Van der Kooi. 8.19 uur en 3.57 uur en De Eerste-Kamerleden Van Hulst (CHU) en Verburg (PvdA) hebben mi nister van Doorn van CRM gevraagd welke bewindslieden aanwezig zijn ge weest in Nice, toen daar de slotronde van het wereldschaaktoernooi werd ge speeld. Ook willen ze graag weten welke hoogwaardigheidsbekleders op Schiphol waren toen het nationale schaakteam, dat in Nice een uiterst eervolle plaats in de finale bereikte, daar aankwam. Waar om voetballers wel en schakers niet? DEN HAAG. NS is het niet met minister Westerterp eens over de manier waarop op 1 september de hogere spoor wegtarieven moeten worden berekend. De minister heeft NS dinsdag in een brief laten weten dat de reizigerstarieven van de N.S. per 1 september met gemid deld 8,5 percent zullen stijgen. Spannender dan welk gefantaseerd ver haal ook is de ontrafeling door Van Ginneken van Lin Piao’s ondergang. De Chinese minister van Defensie die men algemeen als opvolger van Mao be schouwde en wiens ster tijdens de Cul turele Revolutie hoog was gerezen, stortte in september 1971 in Mongolië neer. Russische kranten meldden toen: „De oorzaken van deze ramp zijn onbekend. De half-verkoolde lijken van negen per sonen, vuurwapens, documenten en uit rustingen, die erop wezen dat het toe- Hoog water Laag water VRIJDAG 12 JULI 4.34 uur onder 20.57 23.31 uur onder 13.20 brengen, dan moet dat op korte termijn gebeuren.” Dit schrijft politicoloog Jaap van Gin neken als slotconclusie in zijn zojuist verschenen boek „De linkse stroming in China”, een uitgave van Van Gennep in Amsterdam in de reeks „Kritiese Biblio theek”. Van Ginneken is voor onze lezers geen onbekende. Hij reisde tot tweemaal toe naar China en schreef erover in onze krant. Na zijn studie sociale en massa psychologie in Nijmegen en Amsterdam bezocht hij behalve de Volksrepubliek ook Cuba, Algerije en ook Noord-Viet- nam, plus een aantal ontwikkelingslan den. Zijn artikelen en radiocommentaren (Van Ginneken schrijft onder meer ook in „Le Monde”, „Les Temps Modernes” en „The Journal of Contemporary Asia”) hebben hem langzaamaan het etiket „Chinakenner” bezorgd, „Maar daar wil ik vanaf", zo vertelde de innemende en ondernemende Van Ginneken onlangs, kort nadat hij overigens had uiteengezet hoe hij pogingen in het werk stelde om als correspondent in Peking te gaan werken. EEN NOODZAKELIJKE om het uitgebreide terrein Ginnekens belangstelling Diezelfde diepgravende voor het menselijke denken vindt men terug in „De linkse stroming in China” waarin de schrijver zoals de ondertitel aangeeft een „herwaardering van Mao’s Culturele Revolutie, de val van Lin Piao en de opkomst van Tsjoe En Lai” beschrijft en analyseert. Het van de Ameri- bij het hoofdkwartier de NAVO in Brussel, is toegevoegd ij

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2