Verschillen tussen bandjes en Witte Huis-uittreksels: Drekmassa bedreigt New Yorks strand 4 Italië handhaaft tv staatsmonopolie Dodelijk ongeluk in Rotterdamse haven Juwelier beroofd: buit f 175.000 Politieke onrust Portugal in Verdachte van moord geeft zich aan Wapenverkoop van VS voor 22 miljard Beate Klarsfeld betoogt in Parijs tegen veroordeling u achtergrond 99 I ZOU OOK NAZI-VERLEDEN HEBBEN RECHTER IN KEULEN 'i HLraHi DONDERDAG J ULT 19 74 BINNEN» EN BUITENLAND Nazi-verleden (Van onze speciale verslaggever) 1 In één jaar tijd LISSABON Ruim twee-en-een-halve maand is er verlopen sinds de beweging van de strijdkrachten Portugal rijp leek te maken voor een parlementaire democratie. Maar nu al komen de eerste tegen stellingen aan het licht. Tussen de beweging der strijdkrachten en generaal de Spinola, tussen generaal de Spinola en de regering, pus sen de centrum- en linkse ministers in het kabinet. In deze situatie is het van belang te bezien welke politieke krachten de laatste weken onder de bevolking wortel hebben geschoten. Rechts „Die zwartjes” „Onverstaanbaar” Mafia-taal Afzetting Ut -- 'i Nixon: „Watergate toedekken ..koperen van Buiten van (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) (Van onze redacteur in Rome) Tk met ens len. oor via de ard ter- ■va- zee- sta- met blik en UTRECHT (ANP) Bij een juwelier in Utrecht is een groot aantal gouden sieraden en horloges gestolen. De waarde ervan wordt geschat op 175.000. ;urd een mej. i de in ner. sen- nze md dse ge- ing Ive ere tste lire ran ge- ton vee <en en- ilik ■ri jer ïgd de snt, we- een i is ka- ler- als Va le ro- is- or- 40 in op WASHINGTON (DPA). De Verenigde Staten hebben in één jaar voor een be drag van 8,5 miljard dollar (ruim 22 mil jard gulden) aan wapens aan het buiten land verkocht. de raf ul- de er- ijn tot it- m- m- De In >je ise en an lat de ;et de lik ng de ïn, op .ge en >r- 'o- an len rdt lef >or de le en iet 1st li- gd fi de ;e- ke lol m, in ir- en- eek en ten en ee- :an len ui- eld la- EINDHOVEN (ANP) Een 21-jarige man uit Best, die maandagmorgen in Best de 19-jarige Jeanne van Vugts om het leven heeft gebracht heeft zich gister avond vrijwillig gemeld bij de gemeente politie in Eindhoven. Hij was op eige» gelegenheid met de auto waarin hij was gevlucht naar het hoofdbureau van po litie in Eindhoven gereden. De verdach te is inmiddels overgedragen aan de rijks politie. substantie, die het biologisch even wicht in de zee verstoort. Volgens de deskundigen is het middelpunt van de afvalkoek nog wel een kilometer of zes van de kust ver wijderd, maar dat schuift jaarlijks 1,5 a 2,5 km op in de richting van de stranden van New York en Long Island. PARIJS De anti-fascistische militante Beate Klarsfeld heeft gisteren met nog enkele duizenden andere geestverwanten bij de W’estduitse ambassadeur in Parijs geprotesteerd tegen haar veroordeling door een rechtbank in Keulen tot een gevange nisstraf van twee maanden, omdat ze heeft geprobeerd de beruchte Gestapo-chef Kurt Lischka te ontvoeren. Temidden van sympathisanten demon streerde Beate Klarsfeld gisteren in Parijs tegen haar veroordeling door een rechter in Keulen. Beate Klarsfeld moet uit Zwitserland en Joegoslavië versprei den, voornamelijk in Noord-Italië, afge sloten. voornamelijk aanhang hebben onder de studenten. Wanneer we van links naar rechts de politieke partijen de revue laten passeren, krijgen- we het volgende patroon. Uiterst links de M.E.S., Mo- vimento da Esquerda Socialista (Be weging van Socialistisch Links). Zij beweert slechts een geestelijke stro ming te zijn, geen ideologische groep. Maar zij draagt een duidelijk marxis tische signatuur. Onder haar banier (maar soms ook los daarvan) is er nog een tiental splinters van allerlei revolutionaire varianten (als maoïsten en trotskisten) verschenen, die echter tekening in het politieke spectrum te komen. Tot dusver hadden die massamoorde naars van de Westduitse Justitie niets te vrezen als ze in Frankrijk, of in andere Europese landen, eerder bij verstek ver oordeeld waren. De man stond op de cabine van een bestelauto een reparatie te verrichten aan een binnenschipbelader, toen hij met zijn hoofd tussen de lopende band van de belader kwam. Hij was op slag dood. ROTTERDAM (ANP) Bij een onge luk in de Rotterdamse Dintelhaven is gisteren de 34-jarige monteur P. W. van Venrooij uit de Maasstad om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op het terrein van een ertsoverslagbedrijf. twee maanden de Westduitse gevangenis in. Naast mevrouw Klarsfeld (rechts) de voorzitter van de anti-racistische Liga. Jean Pierre Bloch. Vlak voor de wereldkampioenschap pen voetbal werden plotseling een paar antennes die buitenlandse programma’s Ondanks dat vonnis, waartegen ze in appèl is gegaan, heeft de president van de Keulse rechtbank Beate Klarsfeld toch toegestaan voorlopig naar Frank rijk door haar huwelijk met een Franse journalist haar tweede vaderland terug te keren. De betoging van gisteravond heeft een ordelijk verloop gehad, al hadden de nacht tevoren enkele jonge lieden Molo- tov-cocktails naar het Westduitse consu laat gegooid; er was echter weinig scha de. De uitsrpaak van de Keulse rechter, di- dus rechtstreeks indruist tegen de afspraken die de beide staatshoofden hadden gemaakt, is in Frankrijk als een provocatie van de Duitse oud-nazi’s aan gekomen, die ook nu in Keulen weer een schone gelegenheid hebben laten schieten zich liever koest te houden en te doen vergeten. Volgens officiële statistieken van het Amerikaanse ministerie van Defensie hebben de Verenigde Staten daarmee in het op 30 juni verstreken begrotings jaar hun leveranties in vergelijking met het jaar daarvoor verdubbeld en hun po sitie als grootste wapenexporteur ter wereld nog meer versterkt In het bedrag van 22 000.000.000 gulden is overigens niet begrepen de circa vier miljard waarvoor Israël, tijdens en na de oktober-oorlog, wapens ter beschikking gesteld werden. Deskundigen van het Amerikaanse mi nisterie van defensie verwachten, dat de wapenhandel in het lopende jaar zich tt>g Ml uitbreiden. En aan de rechterzijde is er dan nog de P.L. of Partido Liberal een conservatieve groep die voornamelijk waarschuwt tegen politiek anarchis me en economische chaos, en daar mee speelt op de angsten van behou dende elementen in de provincie. In totaal zijn er officieel 67 partij en. groeperingen en splinters. Maar buiten de genoemde groepen beschik ken weinigen over de aanhang, de organisatie of het geld om zich wer kelijk tot belangrijke stromingen te ontwikkelen. Kis- niet de tot het „psychologisch Er is een vloedgolf van vergaderin gen en bijeenkomsten over het land gespoeld. Nieuwe partijen hebben hun eigen lokalen geopend en ronde tafel-conferenties georganiseerd. Op straten en pleinen, in kantines en verenigingsgebouwen hebben de men sen zich over de politieke toekomst beraden. Kranten, radio en televisie hebben hun moties en communiqués verspreid. Het is niet gemakkelijk door de bomen het bos nog te zien. Op het platteland lijkt de revolutie van 25 april nog nauwelijks doorge drongen. Maar in de voornaamste steden (Lissabon, Oporto, Setubal en Coimbra) begint er nu toch enige tegen het vuurwerk van communis ten en socialisten op kan. maar toch zeer actief is in de provinciesteden, waar haar vergaderingen druk be zocht worden door de middenklasse. In het centrum treffen we vervolgens de M.D.P. aan, Movimento Democra- tico Português (Portugese Democrati sche Beweging), die eigenlijk geen partij is maar een conglomeraat van oppositionele groeperingen welke des tijds onder de dictatuur van Salazar en Caetano getolereerd werden. Na de bevrijding in '45 hebben, dank zij deze zonderlinge lacune in de inter- natianele rechtspleging, zeker driehon derd massamoordenaars zich aan hun straf weten te onttrekken, onder wie de SS-generaal Lamerding, die in 1943 alle inwoners, vrouwen en kinderen inbegre pen, van het Franse dorpje Oradour-sur- Glane in een kerkje levend liet verbran den. ROME. Het Constitutionele Hof heeft gisteren het staatsmonopolie over radio en televisie in Italië gehandhaafd en heeft ruimte open gelaten voor nieu we televisiestations die via een kabel de huiskamer binnenkomen. Bovendien heeft het hof het besluit van de minister van posterijen om het opvangen van buitenlandse stations onmogelijk te ma ken ongrondwettelijk verklaard. ter- rle- ?ing bij een en per ter- itste hij otor s In Het hof noemt die maatregel tegen de Grondwet. De Italiaanse staatsburger heeft het recht om ook buitenlandse- programma’s te ontvangen, aldus het hof. Deze uitspraak zal opnieuw een debat veroorzaken over de activiteiten van de RAI, het Italiaanse radio- en televisiebe drijf dat de opdracht heeft de program ma’s in dit land te verzorgen. De klacht hier is dat de RAI te veel alleen de belangen van de christen-democraten heeft gediend in het verleden. Voorge steld wordt nu om twee verschillende nieuwsdiensten op te zetten met twee journaals die duidelijk anders worden geleid en meer informatie geven. Vol gens de rechters kan een monopolie bij radio en televisie alleen gehandhaafd blijven als alle burgers ook meer volle dig worden geïnformeerd. De Amerikaanse minister landse Zaken, Henry Kissinger (links) is gisteren twee minuten als getuige opge treden in het proces-Ehrlichman. singer verklaarde onder ede instructie gegeven te hebben samenstellen van een profiel" van Daniel Ellsberg, de man die indertijd een geheime studie van de rol van de Verenigde Staten in de oorlog in Vietnam liet doorlekken naar de pers. Precies een maand geleden dreigde Kis singer tijdens een emotionele persconfe rentie in Oostenrijk met aftreden als zijn naam niet gezuiverd zou worden van beschuldigingen, dat hij in de perio de van 1969 tot 1971 bevel gegeven had HIERNAAST zijn er de P.C.P., Partido Communista Português (Por tugese Communistische Partij) onder leiding van Alavro Cunhal (met een belangrijke aanhang onder de fa brieksarbeiders. het lagere kantoor personeel en de ambtenaren in de steden); en de P.S.P., Partido Socialis ta Português (Portugese Socialistische Partij) o.l.v. Mario Soares. Beide lei ders zijn uit ballingschap terugge keerd en gebruiken hun buitenlandse verbindingen voor hun binnenlandse propaganda. Zo hebben de communisten een tournee van het beroemde Russische Bolsjoi Ballet bevorderd, terwijl de socialisten de Franse presidents-kan- didaat Mitterrand hebben uitgeno digd. Beide groepen spelen een be langrijke rol in de huidige regering, waaruit nu de centrum-ministers zijn teruggetreden. Centrum-links in het politieke spec trum vinden we vervolgens de P.P.D., Partido Popular Democratico (Democratische Volkspartij) die niet tisch gestemd nu bondskanselier Sohmidt zich tegenover de Franse presi dent Giscard d’Estaing garant heeft verklaard dat het Westduitse parlement nu eindelijk de conventies zal bekrachti gen die de veroordeling van nazi-beulen in hun eigen land in de toekomst moge lijk zullen maken. tot het afluisteren telefoons journalisten en regeringsfunctionarissen. Gisteren leek Kissinger kalm en op zijn gemak te zijn toen hij welgemoed naar de rechtszaal wandelde. Ook president Nixon heeft gisteren ge antwoord zij het schriftelijk op vragen, die rechter Gesell hem had toe gezonden namens advocaten van de ver dediging. Op de vraag of hij ooit iemand van de staf van het Witte Huis toestem ming had gegeven, de dossiers van dr. Fielding (Ellsbergs psychiater) te door zoeken naar inlichtingen over Ellsberg, zonder toestemming van dr. Fielding, antwoordde Nixon eenvoudigweg met „neen”. Wat het afschrift van de commissie ook niet vermeldt, is dat Nixon zich vaak bedient van termen die beledigend zijn voor bepaalde bevolkingsgroepen. De commissie heeft deze woorden weggelaten, omdat men ze te pijnlijk vond. Alleen hier en daar zijn passages te vinden die aanduiden dat de president zich niet ontzag termen te bezigen als „die zwartjes" die voor een roofoverval twee jaar gevangenisstraf krijgen, ter wijl ze dan al na een half jaar weer voorwaardelijk in vrijheid worden ge steld. Het nieuwe afschrift geeft ook beter de sfeer in het Witte Huis weer, waar Nixon zijn naaste handlangers waar schuwt tegen andere medewerkers om dat ze „niet te vertrouwen" zijn: zijn secretaris Dwight Chapin, zijn eigen ad vocaat Herbert Kalmbach, en zelfs Charles Colson. Nixon bedoelde daar kennelijk mee dat op deze assistenten niet gerekend kon worden om hun mond niet voorbij te praten. Elders zegt hii weer dat Colson ..koperen testikels" heeft (keihard is). De Franse pers heeft zich intussen aangesloten bij de protesten' tegen de uitspraak van de rechter in Keulen, die zelf ook een nazi-verleden zou hebben. Beate Klarsfeld heeft in een televisie- vraaggesprek verklaard dat ze de strijd tegen de nazi-oorlogsmisdadigers die de dans tot dusver wisten te ontspringen, niet zal opgeven. Ze toonde zich optimis- Daarnaast wijzen de rechters erop dat alle sociale, politieke en religieuze groe peringen het recht bezitten om toegang te hebben tot de programma’s die door de Italiaanse radio en televisie worden uitgezonden. Daarmee wordt het monopolie wel gehandhaafd, maar krijgen de radio en televisiemakers in Italië toch de op dracht beter te zorgen dat verschillende opinies gehoord worden en meer infor matie wordt verstrekt. De beslissing van de rechters zal het in de toekomst ge makkelijker moeten maken voor de ge westen, de provincies en de gemeenten om lokale stations op te richten die via het kabelnet hun informatie aan de burgers geven. DIT LAATSTE bracht de Washington Post er gisteren toe een groot opgemaakt artikel over de bandafschriften te bren gen onder de kop „Afschriften leggen verband tussen Nixon en doofpot”. De algemene indruk in politieke krin gen is dan ook, dat de nieuwste versie van de afschriften Nixon geen goed heeft gedaan. Sommigen gaan nog ver der en zijn van mening dat de mislei dende manier waarop het Witte Huis zijn versie heeft geredigeerd, op zichzelf een grond oplevert voor Nixons afzetting door het Congres. Bekend is, dat het de president zelf was die de laatste redactie had van de afschriften die door vijf Witte-Huisste- nografen werden gemaakt. Opmerkelijk was opnieuw dat het Witte Huis zich weer beriep op de inferieure kwaliteit van de apparaten waarmee de banden werden afgeluisterd een zelfde ex cuus werd destijds ook aangevoerd voor de slechte kwaliteit van de opnamen. Niettemin slaagden de technici van de juridische commissie er blijkbaar zonder al te veel moeite in, en met betere apparatuur om grote stukken die door het Witte Huis als „onverstaanbaar” wa ren weggelaten, hoorbaar te maken. UIT DE laatste afschriften blijkt ook dat het Witte Huis, inclusief Nixon, zich van een aparte dieventaal bediende, die men eerder in de fluisterkamers van een mafiabende zou verwachten. Bij herhaling heeft bijvoorbeeld ook Nixon het over „stone walling” (een muur optrekken: niets loslaten), „stro king" (letterlijk: aaien, iemand die be lastend materiaal heeft te vriend hou den) en ..bullet biting” (letterlijk: de kogel doorbijten, een moeilijke beslissing nemen). De afschriften van de commissie heb ben zoals gemeld ook de vloeken en scheldwoorden weer ingevuld die het Witte Huis als „uitroepen weggelaten” niet had weergegeven. Nixon blijkt dan voor dokwerkers niet onder te doen. Slechts weinigen zijn vergeten hoe hij zich pijnlijk getroffen toonde door de woorden die president Harry Truman soms gebruikte. In zijn eerste verkiezingscampagne voor het presidentschap in 1960, maakte Nixon daar zelfs een kwestie van door te zeggen dat zulke taal niet in het Witte Huis thuishoorde en dat hij, mocht hij gekozen worden, ervoor zou zorgen dat dergelijke onverzorgde woor den niet in de mond genomen zouden worden. Zelfs in 1971 nog zei Nixon tegen een handjevol verslaggevers dat hij zich geërgerd had aan de ruwe taal die in de suikerzoete film Love Story werd gebe zigd. Als het oprukken van de drekmassa in dit tempo doorgaat zal de vieze substantie over twee of drie jaar de eerste stranden al bedekken, zo waarschuwt professor William Harris van het Newyorkse Brook- lyn-college. Ondanks de talrijke waarschuwingen gaan de steden gewoon door met hun vuillozingen. terwijl de zeediepte volgens Harris al jaren tot de rand toe vol zit. De inbrekers zijn zeer „deskundig” te werk gegaan. Ze schakelden twee sire nes van de alarminstallatie uit door ze met kogels kapot te schieten en losten vervolgens nog een schot op een strip in het raam. Toen de alarminstallatie bleef zwijgen, zijn ze langs de voorkant van het pand omhooggeklommen en via een raam op de eerste verdieping naar binnen gegaan. Bij het verzamelen van hun buit gingen ze volgens de politie „zeer selectief” te werk. De stad New York en andere plaat sen in de staten New York en New Jersey lozen al tientallen jaren grote hoeveelheden afvalstoffen in een diepe plek in de zee, op onge veer 18 kilometer uit de kust. Deze stoffen hebben zich in de loop van de jaren verdicht tot een vaste De vraag is, in hoeverre deze nieuwe op Nixon de juridische commissie, uiteindelijk eht Congres, zal beïn vloeden bij het overwegen van zijn mo gelijke afzetting. In het Congres bestaat nu de neiging om voor het verlossende woord de uit spraak van het Hooggerechtshof over de 64 geluidsbanden af te wachten, hoewel de beslissing van het hof een strikt juri dische is, en geen oordeel velt over Nixons schuldvraag. Wel is duidelijk dat de juridische commissie voorlopig nog niet aan haar eindrapport toe is en dat een stemming van het Huis van Afgevaar digden vermoedelijk pas in augustus te verwachten is. (Van onze redacteur in Washington, H. Leffelaar) WASHINGTON Een van de belangrijkste verschillen tussen de afschriften van de geluidsbanden zoals zij zijn gemaakt door het Witte Huis en door de juridsche commissie van het Huis van Afge vaardigden, is door een toevallig heid aan het licht gekomen. Het betreft een passage waarin presi dent Nixon zonder omhaal zegt dat zijn medewerkers in hun getuige nissen voor de Senaatscommissie voor Watergate niets moeten prijs geven, en de zaak moeten „toe dekken” (cover up). Deze passage, die in de versie van het Witte Huis ontbreekt, werd door de technici van de juridische commissie op getekend toen een agent van de geheime dienst van het Witte Huis, die het toe zicht had op de banden, de desbetreffen de band per ongeluk een kwartier lan ger liet lopen dan de tekst van het Witte Huis aangaf. HET WAS een zeilde soort toeval dat het bestaan van de geluidsbanden ont hulde, toen de voormalige Witte-Huis- medewerker Alexander Butterfield op een losse vraag verleden jaar van een van de juristen van de Watergate-com- missie van de Senaat vertelde dat alle gesprekken in het'kantoor van de presi dent werden opgenomen. Het afschrift van de juridische com missie. hoewel op bepaalde plaatsen zeer afwijkend van de versie van het Witte Huis, brengt in wezen weinig nieuwe feitelijkheden aan het licht. Wat het wel aantoont, is dat vrijwel alle verschillen (een paar honderd in totaal) in het nadeel uitvallen van Nixon, en dat de president veel meer de leiding had van de doofpotcampagne dan tot nog toe is gebleken. NEW YORK (DPA). Op maar 300 meter afstand van een geliefd bad- strand bij New York hebben biolo gen deze week de voorboden aan getroffen van een enorme slibmas- sa van afvalstoffen, die langzaam oprukt naar de New Yorkse kust. De biologen vrezen dat omstreeks 1977 miljoenen tonnen van deze zwart gekleurde drekmassa over de Atlantische stranden zullen spoe len. w

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3