Mekog: Geen gevaar bij voorval met tankwagen in Velsen-Noord Sijp Sterk-strandvoetbaltoernooi Motorrijder klem gereden STALEN KOLOSSEN OP TRANSPORT t I 1 i „Poort van Velsen” overwinnaar in Vervoer van salpeterzuur gebonden aan strenge veiligheidseisen ■■■I 1 it SsJ I Jongetje op boulevard aangereden „ROYAL” MISTE STRAFSCHOP fl S -1 DONDERDAG 1 1 JULI 1974 PLAATSELIJK NIEUWS 4 1 MSI® (Van een medewerker) Hgl |b IJMUIDEN De finale van het Syp Sterk-strandvoetbaltoernooi is een drama geworden voor de favo riete ploeg van Royal. De Poort van Velsen scoorde namelijk in de tweede helft uit een vrije schop het enige en beslissende doelpunt. Ajaxied Barry Hulshof kon daar om na afloop van het enerverende duel de grote wisselbeker uitreiken aan Bert de Vries, aanvoerder van de Poort van Velsen. - - S r MM s IJMOND Het salpeterzuur dat een tankwagen begin deze week in Velsen-Noord verloor, was voor de omgeving niet gevaarlijk of scha delijk. De tankwagen was van de Mekog bij Hoogovens op weg naar het Stikstofbindingsbedrijf in Ge- leen. De veiligheidsdienst van de Mekog, het bedrijf dat dit salpeter zuur voor de vervaardiging van kunstmest produceert, tekent bij de berichten over het voorval in Vel sen-Noord aan dat het vervoerde salpeterzuur niet brandbaar was, niet kon ontploffen en dus ook niet in die zin gevaarlijk was. Niettemin vindt de veiligheidsdienst het ver standig dat er landelijk alarm ge slagen werd. M MM Mwl 4 M veelheden water en het zo weg spuiten (Van onze streekredactie) (Van onze streekredactie) J. B. W. van der Weiden in Haarlem, voorheen Generaal de La Reijstraat 74, thans Gedempte Schalkburgergracht 58, rechter-commissarismr. A. J. Ph. de Haseth Möller, curatrice: mevr. mr. C. J. de Bilt-Rezelman, advocate en procureiïr in Haarlem, Kenaupark 24: De peuter uit Badhoevedorp stak plotse ling de weg over tussen twee geparkeer de auto’s en kwam onder een eend. Hij werd naar de Deo in Haarlem overge bracht. ZANDVOORT. Met een gebroken been en een hoofdwond kwam een vier jarige peuter gistermiddag van een aan rijding op de boulevard Paulus Loot af. De tientallen meters hoge bedrijs installatie van de Mekog waarin door door de vermenging van stikstof- de vermenging van stikstofdixopide- gas en water het salpeterzuur ont staat. Wegens gebrek aan baten is bij vonnis van de rechtbank opgeheven het faillis sement van: N.V. Lonertex-Modellen in Haarlem. Zijlweg 286, thans in Bloemen- daal, Nicolaas Beetslaan 6, uitgesproken op 24 mei 1966, curator mr. G. J. Ver meulen in Haarlem. De veiligheidsdienst van Mekog zegt dat met het vervoer van salpeterzuur bij een normale deugdelijkheid van de tank wagens niet veel kan gebeuren. Vol gens deze dienst ontstaat alleen een gevaarlijke situatie als een dergelijke tankwagen kantelt en het salpeterzuur vrij kan wegstromen. De dan vrijgeko men gassen of dampen (blauwachtig) zijn door de grote hoeveelheid van het vrij gestroomde zuur giftig. Het is dan de taak vön de chauffeur omstanders op afstand te houden. Politie en brandweer zijn volgens de veiligheidsdienst vol doende geïnstrueerd om effectieve maat regelen te treffen. De brandweer zal steeds - zo deelde men mee - het salpeterzuur verdunnen met grote hoe- De ploeg van Royal startte bijzonder aanvallend in deze wedstrijd, gesteund door de krachtige wind werd het doel van de Poort onder grote druk gezet. Doelpunten zagen de talrijke toeschou wers toch nog ruim duizend voor lopig niet. Na ruim tien minuten had Kips een uitstekende kans om Royal aan de leiding te helpen, maar hij faalde in de afwerking. Een kopbal van Spaans werd in diezelfde eerste helft door Bert de Vries van de lijn gehaald. Kansen dus genoeg voor de Royal-formatie, maar men vergat te profiteren van de harde wind, er werd te weinig gescho- Het salpeterzuur is niet brandbaar - zo legde men bij het Mekog-bedrijf uit - doordat bijna de helft van deze vloeistof uit water bestaat. Het zuur wordt door het bedrijf in drie fasen gemaakt. In fase 1 wordt ammoniak verbrand bij een temperatuur van negenhonderd graden Celsius en bij een druk van drie atmos feer. Er ontstaat dan stikstofmonoxide dat tenslotte - nog steeds in gasvorm - in contact wordt gebracht met water. Er zijn verschillende concentraties van het zuur mogelijk. De Mekog produceert over het algemeen salpeterzuur met 54 gewichtsprocenten zuur in water. Op het bedrijf zelf wordt dit zuur gebruikt als grondstof voor de fabricage van kunst mest. Een klein percentage van de in totaal 680.000 ton salpeterzuur die in het be ten. Ook in de tweede helft kwam de Poort sporadisch tot een uitval, een treffer voor de Royal ploeg zat er dik in. Het drama begon in de twintigste minuut, van der Aar knalde een vrije trap van zeker veertig meter keihard achter Royal doelman Kunst. Een ongelooflijk offensief barstte toen los, talloze hachelijke situaties ontston den er voor het doel van de Poort, een goal viel echter niet. Men verdedigde met man en macht en had daarbij het geluk aan de zijde. Aanvoerder Bert de Vries van de Poort van Velsen, ontvangt uit handen van Barry Hulshof de Syp Sterk wisselbeker. Bij beschikking van de rechtbank van 9 juli is voorlopig surséance van beta ling verleend aan: Het vervoer van dit salpeterzuur is gebonden aan strenge eisen, die zijn vastgelegd in onder meer de Wet Ge vaarlijke Stoffen. Het Veiligheidsinsti tuut houdt zich met de naleving van de voorschriften bezig. Aan de vervoerder wordt informatie verstrekt en instructie gegeven voor het nemen van maatrege len bij noodsituaties. Zo is elke chauf feur die met zijn wagen gevaarlijke stoffen vervoert, verplicht een speciale instructiekaart in zijn cabine te hebben. Hierop staat exact aangegeven wat hij in geval van nood moet doen. inderdaad deze kaart laten zien. Hij zei dit zuur dikwijls vervoerd te hebben, maar zich niet ongerust te maken over de gevaarlijkheid daarvan. Chauffeur Peter de Vries laat bij het laden van salpeterzuur zijn in structiekaart zien. De vergadering der crediteuren is be paald op dinsdag 24 september om 15.00 uur in het Gerechtsgebouw te Haarlem, Jansstraat 81. Vrij onlangs is door een samenwer king tussen de overheid en de chemische industrie een alarmeringsapparaat opge zet. Bij ongevallen met gevaarlijke stof fen kunnen via een landelijk alarme- ringsnummer van de politie in Drieber gen (03438-4321) deskundigen worden ge raadpleegd voor adviezen. Ook is het mogelijk speciaal materiaaf te dirigeren naar de plaats waar zich een ongeval met gevaarlijke stoffen heeft voorge daan. Oldenburg knalde nog een keer tegen de paal en vijf minuten daarna leek dan de gelijkmaker te komen toen Spaan binnen het strafschopgebied werd ge vloerd en de scheidsrechter de bal op de stip deponeerde. Het drama voor de Royal ploeg werd toen compleet, want Wim Jonker zag zijn harde inzet gestopt door Nico Hühl. die met een katachtige sprong de bal uit het doel tikte. waarvan eerstgenoemde slepers de kolos sen bekwaam naar volle zee hebben gebracht. De sleepboten van Goedkoop brachten daarna de tussenpontons weer naar Amsterdam terug. Aangenomen wordt dat de gigantische stalen drijvers Niet zonder moeite, doch wel vlekkeloos is woensdagmiddag het transport begon nen van de twee reusachtige pontons die, zoals wij reeds hebben bericht be stemd zijn voor een booreiland op het Continentale Plat. Hiervoor moest een iantal sleepboten worden ingeschakeld arm Bureau Wijsmuller en Goedkoop, de een motorrijder zich klem tussen een links- afslaande auto en een geparkeerd staande auto. DEe 18-jarüge Haarlem mermeerder kwam 25 meter verder in een voortuin terecht met een verbrijzeld bovenbeen, een polsbreuk eja verdere verwondingen en moest in het VU zie kenhuis worden opgenomen. De bestuur der van de personenauto had willen keren op de dijk en reed daarvoor naar de linker kant van de weg. Ook bij het Jaden en lossen van de tankwagens gelden strenge veiligheids voorschriften. Een daarvan is een weeg- controle om na te gaan of niet te veel salpeterzuur is meegenomen. Toen giste ren de veiligheidsdienst van de Mekog de chauffeur van een tankwagen naar zijn instructiekaart vroeg, kon deze chauffeur, de 28-jarige Pieter de Vries, De organisatie dankte daarna Barry Hulshof voor zijn komst en gaf hem nog enkele prachtige cadeaus waaronder een grote visschotel van Starko. Het feest was daarna voorbij en voorafgegaan door het muziekkorps „Soli Deo Gloria”, dat in de rust voor een grandioze show had gezorgd, ging het huiswaarts. HAARLEM. De rechtbank in Haar lem heeft in staat van faillissement verklaard Dirk Schijff in Nieuw-Vennep, ge meente Haarlemmermeer, voorheen Ka bel 10 thans Venneperweg 667, rechter commissaris: mr. A. J. Ph. de Haseth Möller, curator: mr. J. P. Jager, advocaat en procureur in Haarlem, Staten Bol werk 2. Bij arrest van het Gerechtshof in Amsterdam van 18 juni is vernietigd het vonnis van de arrondissementsrechtbank te Haarlem van 7 mei waarbij Bob Erp in Badhoevedorp. gemeente Haarlem mermeer, Arendstraat 10, zaak drijvende onder de naam Erb-Modes, in staat van faillissement was verklaard, curator mr. H. K. Garvelink te Haarlem. over ongeveer drie dagen naar de plaats van bestemming zullen zijn overge bracht. De Amerikaanse opdrachtgevers waren bijzonder tevreden over de ma nier waarop deze operatie in IJmuiden is uitgevoerd, evenals over de van de zijde van de Rijkshavendienst ondervonden medewerking. vergeten, zij kregen allen een paar voetbalkousen, beschikbaar gesteld door Sport en Mode. De middenstand was zeer vrijgevig geweest; een vat bier van „Bakkertje Bier”, autoaccessoires van Van Dongen, wijn van slijterij Swier, worsten van slagerij Kruijer, al deze prijzen werden verdeeld onder de eerste vier ploegen. Barry Hulshof, die constant handteke ningen had moeten uitdelen, kon toen beginnen aan de prijsuitreiking. De fair play cup ging naar de van Kaamtrap- pers, die als debutanten een uitstekend toernooi gespeeld hebben. Het GIG, het doel waarvoor dit vijfde strandtoernooi gespeeld werd, kreeg uit handen van Hulshof een envelop met 750 gulden, opgebracht door de spelers. Ook de scheidsrechters werden niet rechtkwam heeft dit concentratiepercentage geen verbinding het wegdek, zegt dienst. De walm sproken wordt, was volgens het bedrijf de normale verdamping van deze vloei stof. De verdamping gebeurt snel omdat het zuur van zichzelf al een tempera tuur van veertig graden heeft. De veilig heidsdienst wil het voorval vergefijken met het gooien van warm water op straat. „Dan zie je ook een damp opstij gen”, zei gisteren een veiligheidsfunctio naris laconiek. De damp, die vrij kwam, was een vorm van stikstofoxide en door de kleine concentratie niet gevaarlijk voor bijvoorbeeld omstaanders. Toen de vloeistof op het wegdek te- heeft dit zuur, dat een had van 54, gevormd met de veiligheids- waarover ge in de slotfase heeft men aan Royal zijde van alles geprobeerd, maar de fel begeerde titel ging nu voor de vierde keer aan de neus voorbij. Dolgelukkig vielen de spelers van de Poort elkaar in de armen, deze overwinning hadden zij als underdog in dit duel zeker niet verwacht. HAARLEMMERMEER. Op Aalsmeerderdijk reed gisteravond drijf wordt gemaakt voert men af naar Geleen. Het Stikstofbindingsbedrijf daar vormt evenals de Mekog onderdeel van de Unie van Kunstmestfabrieken (UKF). In Geleen beschikt men voor de grote produktie van kunstmest te weinig sal peterzuur. Bij een overproduktië van dit zuur door de Mekog voeren tankwagens salpeterzuur af naar het Geleense be drijf. Volgens de veiligheidsdienst kan het voorkomen dat de ene dag twaalf, dertien tankwagens vanaf de Mekog vertrekken en de volgende dag geen enkele. Nederlandse Atlantische Visserij Maatschappij Navis B.V., gevestigd in IJmuiden, gemeente Velsen. Halkade 35, met benoeming van mr. A. A. M. Lees berg, advocaat en procureur in Bever wijk, Prinsesselaan la, tot bewindvoer der. 'SS .1; f F

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5