Blazers Ensemble in badplaats NVSH wil juridisch GOED IDEE ROYAAL BELOOND IJmuidenaar reed na botsing door I let |^EUR B.V.>| BOUWMARKT gevecht met overheid CEMENT - STENEN etc. etc. SANITAIR - GEREEDSCHAP TUINARTIKELEN - IJZERWAREN - ZAND I ■i ■ca 7 Dreigende sluiting Bloemenhoeve aanleiding met invaller Van den Vondellaan VELSEN City BEVERWIJK Luxor Stadsschouwburg Koudehom 54 wordt geasfalteerd DONDERDAG JULI 1974 PLAATSELIJK NIEUWS 1 1 Echt blind 1 voor het afhalen van alle bouwmaterialen. l Openingstijden: dagelijks van 8.00 - 17.00 uur. zaterdags van 8.30 - 17.00 uur. Bouwmaterialen Wij zijn tijdens de bouwvakvakantie geopend: aan onze F I - M te (Van een onzer verslaggevers) (Door Herman Moscoviter) L Films m (Van een onzer verslaggeefsters) Het voorstel van de heer Burger (ADVERTENTIE', op VAN EEN TWEEDE prolongatie voor Velsen is van vrijdag tot en met zo'ndag- Met een grote bos rozen heeft Hoogo- vens-medewerker S. J. A. M. Burger uit Amsterdam gisteren zijn vrouw betrok ken in zijn feestvreugde. Hij kreeg toen te horen dat hij een beloning van vijf tienhonderd gulden in ontvangst mocht nemen, dat hij met zijn ingezonden idee midden in de roos had geschoten. De beloning werd overhandigd door onder directeur technische dienst B. de Heer. de nu i bedacht? Het hij is werkzaam bij de dienst materi- aalbeheer en magazijnen betrof een vereenvoudigde methode bij het samen stellen van cijfer- en lettercombinaties ten behoeve van het gieten van blikvor- men in de blikvormengieterij. Tot dus ver leverde deze handeling nogal eens wat moeilijkheden op. Het nieuwe sys teem echter betekent een aanzienlijke verbetering. Bij de foto: Onderdirecteur De Heer speldt de heer Burger het zilveren ID-insigne op. BEVERWIJK. Op de hoek van de Florisstraat-P. Verhagenlaan botste gis teravond een bestelauto tegen een perso nenwagen. De bestuurder van de bestel auto. een 63-jarige inwoner van IJmui- den, reed na het ongeval door. Hij kon door de Beverwjjkse politie worden ach terhaald. Op de Wijkermeerweg kwamen een personenauto en een bromfiets met el kaar in botsing. De bromfietser, een 43- jarige inwoner van Beverwijk, is met een gekneusde linkerarm naar het Rode Kruisziekenhuis vervoerd. Op de Wijk aan Duinerweg tenslotte slipte een 59-jarige bromfietser. Na on derzoek in het Rode Kruisziekenhuis mocht de man weer naar huis. DE VANZELFSPREKENDHEID waar mee een gevangene in dit strafkamp wordt gedegradeerd tot een onmenselijk wezen, beroofd van iedere vorm van vrijheid en zelfrespect, is hoogst aangrij pend, vooraf omdat een en ander in verband kan worden gebracht met ver gelijkbare situaties in politieke gevange nissen, zoals deze nog over de gehele wereld bleven bestaan. HET HEEFT geen enkele zin te trach ten de lachwekkende avonturen na te vertellen van de rijke industrieel Victor Plvert (Louis de Funés), die aan de vooravond van het huwelijke van zijn dochter verzeild raakt in revolutionaire kringen van een ver verwijderde repu bliek en in de vermomming van een rabbi aan zijn moordlustige achtervolgers weet te ontsnappen. Louis de Funès als de pseudo-rabbi Ja cob tijdens zijn glorieuze ontvangst in Parijs. Een der vele vrolijke scènes uit de klucht „De avontur envan rabbi Ja cob”, welke ook in „City’’ (Velsen) moet worden geprolongeerd. (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS. Maandag 5 augustus zal in Driehuis een begin worden ge maakt met het asfalteren van de Van den Vondellaan. In verband met deze werkzaamheden zal het verkeer uit de richting IJmuiden doormiddel van bor den worden omgeleid, terwijl het ver keer uit Santpoort de weg zal kunnen blijven volgen, afwisselend over de oos telijke en westelijke rijbaan. Bij het asfalteren van het gedeelte tussen de Nicolaas Beetslaan en het viaduct wordt het verkeeer doormiddel van stoplichten geregeld. Aangenomen wordt dat deze maatregelen tot omstreeks vrijdag 30 augustus van kracht zullen blijven. Het was overigens voor mij allerminst een vrolijke avond toen ik overschakel- de naar Spel zonder grenzen. Nog afge zien van de nietszeggendheid van de zomerprogramma’s, verloren we in dat internationale spel een image. We ein- diigden van alle deelnemers op de zeven de en laatste plaats. Zelfs het balschie- ten ging ons abominabel af. Hoorde ik Barend Barendse bedrukter dan ooit de- ze gebeurtenissen verslaan? Of was dat - verbeelding? IN DE MATINEE van zondag gaat het er in dit theater dan weer iets minder gemoedelijk toe, hetgeen moet worden toegeschreven aan de vertoning van .Hercules en de tiran van Babylon”. In dit spektakelstuk speelt Rock Stevens de rol van de legendarische krachtpatser, die met behulp van een leger van slaven aan alle onderdrukkingen een einde weet te maken. tus in Nederland formeel niet meer vervolgen is. Bij de NOS-journaalredactie zijn ze waarschijnlijk zeer tevreden met de nu gevonden oplossing, want ik weet niet eens meer hoe lang ik al tegen die groene plakkaten zit aan te kijken. Het is natuurlijk gemakkelijk en goedkoop. Goedkoop omdat de projecties van lan den eindeloos herhaald kunnen worden; gemakkelijk omdat men dan geen zegs man of zegsvrouw of een beeld van een gebeurtenis uit het archief hoeft op te duikelen. Het wordt echter wel verve lend. Zeker als je erop gaat letten. Goedkoop vond ik ook de oplossing - die de NOS had gevonden om de tijd tussen Panoramiek (aanzienlijk veel korter dan gepland) en de directe ver binding met Spel zonder grenzen in Italië te overbruggen. In het gat werden twee filmpjes gepropt waar de NOS zich diep voor zou moeten schamen. Er moet toch wel iets beters voorhanden zijn dan dit ondermaatse spul. We zullen het maar wijten aan de vakantietijd. avond sprake in de Stadsschouwburg, waar dus volkomen terecht „Easy rider” nog eens zal gaan draaien. Het betreft hier immers een boeiende film van en over jonge mensen, waarin een pathetisch maar toch levensecht beeld wordt gege ven van een onbegrepen jeugd. Bij deze indrukwekkende film mag in de matinee van zondag de amusante tekenfilm „Woody Woodpecker festival” als onge twijfeld gewaardeerd ontspanningsele- ment fungeren. Tijdens het journaal van acht uur werden bij de aankondigingen van de nieuwsfeiten links boven het hoofd van Harmen Siezen korte impressies gegeven van wat ons te wachten stond. Eén ogenblik koesterde ik de voor mij zeer opbeurende gedachte dat ik nu voor het leven verlost zou zijn van die afschuwe lijke kaartachtergronden tijdens het j voorlezen. Het mocht niet zo zijn. U kent die kaarten wel. Als het over Engeland of Spanje gaat, zie je heel West-Europa. Gaat het over Canada of Panama, dan zie je heel Noord-Amerika. Gaat het over een kernverdrag, dan zie je de hele wereld. HEEMSTEDE/DEN HAAG. Het be stuur van de Nederlandse vereniging voor seksuele hervorming, de NVSH, beraadt' zich over verregaande juridische stappen tegen de overheid. De directe aanleiding daartoe is de dreigende slui ting van de (BEA)kliniek van de stich ting Bloemenhove in Heemstede. In onze krant van gisteren werd be richt, dat de hoofdofficier van justiWe te Haarlem tot deze kliniek het verzoek heeft gedaan om de deuren te sluiten. In de ogen van het openbaar ministerie worden door de stichting Bloemenhove de etische grenzen overschreden, door als enige kliniek in ons land ook vrou wen te aborteren die langer dan twaalf weken zwanger zijn. De kliniek heeft laten weten niet vrijwillig tot sluiting over te gaan. HET GROTE Franse succes van dit ogenblik, de klucht „De avon turen van rabbi Jacob” met Louis de Funès, heeft ook in Velsen zo veel belangstelling getrokken, dat deze film in City voor een week moet worden geprolongeerd. En dit is allerminst een wonder wanneer men weet dat hiervoor alle „gags” uit bestaande kluchten handig zijn verzameld en uitgebreid tot een stuk dolle vermakelijkheid, waar niemand zich aan zal kunnen ont trekken. In het kadefr van de Toer-in gaf het Haarlems Blazers Ensemble woensdag avond onder leiding van André Kaart een concert in Wijk aan Zee. Dit en semble is samengesteld uit leden van Aangehouden. De politie van Vel sen heeft een achttienjarige knaap uit IJmuiden en een Rotterdammer van ze ventien jaar aangehouden. Ze hadden twee kratjes pils gestolen op de Lange Nieuwstraat in IJmuiden. De Duitse produktie gaf allerminst de indruk dat in het korte bestek waarin men wat wilde vertellen, ook maar iets van dit streven was overgekomen. Op pervlakkige prietpraat en waar het aan kwam op niet-Duitssprekende Finse in gezetenen (onder andere een echtpaar en een beroemde schrijver) werd het Fins onvertaald gelaten. Nu is mijn Fins er sinds ik van school ben niet op vooruit gegaan, en ik neem aan dat van de meeste televisiekijkers niet. Met andere woorden: een aantal stukken zinloze verfilming van pratende mensen gaf ie dereen reden genoeg om vlug over te - schakelen naar het enige wat op deze avond telde, namelijk de opera van Tsjaikovski. het Haarlems Jeugd Orkest de Stichting Jeugd en Muziek Haarlem. Het bestaat uit houtblazers en koperblazers, merendeels vakstudenten. Het weer liet niet toe het concert in de openlucht te geven. In de hervormde kerk op het STEVE MCQUEEN is voortreffelijk als de man die zich blijft vastklampen aan de geringe overlevingskansen en die steeds naar de vrijheid verlangt. En de bekende Dustin Hoffman is aandoénlijk als Papillens celgenoot. Geen vrolijke film dus van heden- tot en met woens dagavond, ook al zegeviert tenslotte de wilskracht van de getormenteerde hoofdpersoon. Woordvoerder Hartog van de NVSH: „Vrouwe Justitia is kennelijk niet alleen echt blind, maar heeft ook twee rechter handen. Een innerlijke tegenstrijdige houding van de overheid die politiek overigens verklaarbaar isbedreigt het welzijn.” En wat Bloemenhove aangaat, zegt hij: „ik kan me voorstellen dat noch de officier van justitie, noch de minister erg gelukkig is met die maatre gel.” Het NVSH-bestuur ziet een discussie over een willekeurig vaststellen van tijdsgrenzen voor zwangerschapsonder breking als volstrekt niet ter zake doen de. „Aan schijnprogressieve oplossingen hebben we niks.’ Problemen als deze mogen niet langer worden geïsoleerd, want seksualiteit en geboortenregeljng zijn niet te isoleren.” Aldus de NSVH, die zich bij haar stappen tegen de over heid ondermeer zal baseren op het inte- rim-rapport van de commissie Munten dam. Uit dit rapport van de staatscom missie voor het bevolkingsvraagstuk wordt ondermeer gesteld, dat het kli maat in ons land zodanig zou moeten veranderen, dat een effectieve geboor tenregeling mogelijk wordt.” Kamera gestolen. Uit een woning in de Santpoortse Willem de Zwijger- laan is een kamera met elektronenflitser - gestolen. Het perceel stond leeg in ver band met een verbouwing. De waarde van de foto-apparatuur bedraagt zeshon- derd guM». IEDEREEN MOET tenminste hebben gehoord van de roman „Papillion’het onsentimele verslag van Henri Charrière over zijn verblijf in de strafkolonie van Frans Guyana, na de door hem op een souteneur gepleegde moord. Ook be schrijft hij hierin zijn talrijke vergeefse ontsnappingspogingen, die slechts even zoveel aanleidingen vormden voor nog wreder strafmethodes, teneinde het mo reel van de onverschrokken vluchteling te breken. „Papillion” werd op deze wijze een even onthullend als schokkend boek en dit is de verfilming daarvan onder regie van Franklin J. Schaffner („Patton” en „Nicolas and Alexandra”)- in niet mindere mate geworden. ALLE MISVERSTANDEN die in de steeds wisselende situaties liggen opge sloten worden dankbaar benut om al deze verwarringen tot ware hoogtepun ten op te voeren. En temidden van de koortsachtige gebeurtenissen en verras sende persoonsverwisselingen holt, draaft, struikelt en valt ons aller Louis de Funès, die hiermee de lachlust van het publiek voortdurend weet te stimu leren. Trouwens alleen het kostelijk- virtuoze dansen van deze onvermoeibare kluchtspeler in een pittoreske Parijse volksbuurt is tot en met woensdagavond een gang naar City al meer dan waard. Geen pardon heb ik voor Panoramiek. Een reportage over Finland. Je hoort betrekkelijk weinig van dat land. Het staat heel even in de belangstelling om dat er een busongeluk is gebeurd waar bij Nederlanders zijn betrokken, maar verder wordt erover gezwegen. Een beetje opheldering over het doen en laten daar kan nooit kwaad. Mits men zorgt voor redelijke en representatieve informatie. zich enkele tientallen luisteraars. Het ensemble treedt vrijdagmiddag op in Velsen (Beeckestein) en vrijdagavond in Castri- cum. Julianaplem verzamelden luisteraars, vrijdagmiddag Wie zou dat hebben bedacht? Een aardrijkskundeleraar? Het lijkt mij sterk. Als je namelijk zo’n achtergrond functioneel wilt maken, en ik dacht dat de begeleiding in beelden van het nieuws enige functionaliteit moest heb ben, zou je ten minste nog de moeite kunnen nemen om het land-in-kwestie te tonen, in plaats van de hele kluit. Elke rechtgeaarde aardrijkskundeleraar weet dat je dan tenminste nog ergens mee bezig bent. Zijn verslaggeving werd overigens door aanwezigen in de kamer luide aan- gevuld. Tijdens het koorddansen liepen deelnemers over cijfertjes. Barendse zei dan: „achtentwintig. negenentwintig, dertig”. Waarop onzerzijds werd aange vuld: „Schoon is zijn kunstgebit”. Dat is t de werkelijke invloed van reclame op zomeravonden, wanneer het programma je dwingt om het uit-knopje van het toestel bijtijds op te zoeken en te ge bruiken. Het doel van de stappen die de NVSH (die zelf ook klinieken beheert) voorne mens is tegen de overheid te nemen, zal zijn om de overheid te dwingen zich van verder strafrechtelijk ingrijpen op het gebied van de geboortenregeling te ont houden. Woordvoerder Bert Hartog van de NVSH meent, dat Bloemenhove geen incident is, maar ondermeer moet wor den gezien in het licht van de sluiting van de Sarphati-kliniek in Amsterdam. Deze kliniek ging vorige week na een gesprek met de Amsterdamse hoofdoffi cier van justitie vrijwillig tot sluiting over, nadat in mei de abortus van een Belgische vrouw in deze kliniek een dodelijke afloop kreeg. De NSVH is van mening, dat een principieel juridisch gevecht met overheid des te noodzakelijker is, weer het onvervreemdbare recht van de mens op zelfbeschikking ten aanzien van gel oortenregeling ondergeschikt dreigt te worden gemaakt aldus de vereni ging aan politieke motieven. In dat verband wijst de vereniging op de haar inziens onjuiste opmerkingen van staats secretaris Hendriks over „de zogenaamde overcapaciteit” van abortusklinieken in ons land en op een recente uitspraak van minister Van Agt (justitie) dat abor- DE KRACHTPATSER Hercules kan in de eerste matinee ook in Luxor worden bekeken, alleen nu in de ge daante Reg Park. De film heet hier „Hercules verovert Atlantis”, ofschoon door hem opnieuw de strijd tegen een machtig volk moet worden aangeboden. jg

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7