Luisteren naar radio niet Koor uit Philadelphia niet op verder gedaald dreef in kathedraal Sint Bavo Zaterdag tweede orgeltocht met Klaas Bolt JAN CAMPHUIS: SCHEPEN ALS ARTISTIEKE HOBBY Jazz festival Laren 1974 WERELDKLASSE OP POPFESTIVAL IN HILVERSUM TOP DE POP POP DERTIEN a I helemaal terug Gelukkig werkt de air-condition goed... Neil Young weer h f Teleurstelling voor Marius Monnikendam Festival van Aix en Provence begonnen Schoenmakers naar In Galerie Boumans Frank Sinatra kreeg Programmaleiders NOS herrie in Melbourne ontevreden over minister SOOSACENDA Haarlems Dagblad Umuider Courant Beverwijkse Courant Beierse Opera IB1. DONDERDAG 1 1 JULI 1974 9 KUNST VAKANTIEVREUGDE VOOR DE KINDEREN Anders zouden wij u niet durven vragen bij ons binnen te wippen om de nieuwe BONT- kollektie te bekijken. Juist nu moet u eens komen omdat de winterkollektie compleet is en u 10%ZOMER- KORTING krijgt. De nieuwe bontmode is vlot en jong en er zijn tal van nieuwe bontsoorten. Prijzen...? Vallen erg mee, ook al door die 10%ZOMER-KORTING. Er is b.v. een kort manteltje van Zweeds Lam (heel mooi I) van 495.-. U vindt ook lange Nertsmantels van 4950.- of 7650.-. Maar daartussen kunt u kiezen uit honderden modellen in tientallen bontsoorten en vele kleuren. Ja, het is gezellig nu nieuw bont te passen en 10%ZOMER- KÓRTING te verdienen. Loop eens binnen bij: HAARLEM Het in ons blad van maandag aangekondigde con cert van een kerkkoor uit de stad Philadelphia in de Amerikaanse staat Pennsylvania, dat op woens dagavond 10 juli in de kathedrale basiliek Sint Bavo aan de Leidse- vaart gegeven zou worden, heeft niet de belangstelling gekregen, welke men ervoor had gehoopt. Slechts een klein auditorium was in de imposant grote ruimte van het kerkgebouw aanwezig. elf in het gemeentelijk sport park van Hilversum wordt ge houden. BEVERWIJK In Galerie Bou mans exposeert de 57-jarige Rotter dammer Jan Camphuis, een teke naar en schilder van liefst zeil schepen, maar bij gebrek daaraan ook stoom- en motorschepen. En ze moeten bovendien zeegaand zijn, dat wel. Hij belijdt in zijn keurig nette werk zijn liefde voor het schip. Eigenlijk is hij dus een zeer vaardige hobbyist met een mono mane belangstelling, die misschien helemaal nooit pen of penseel ter hand had genomen als hij niet toe vallig zo door het verschijnsel schip was geboeid. The Allman Brothers Band, Van Morrison and the New Ca ledonia Soul Express, Doobie Brothers en het Mahavishnu Or chestra, dat is de grandioze be zetting van het popfestival „Summerconcert ’74” dat vol gende week donderdag 18 juli van ’s ochtend elf tot ’s avonds A/ TUL ’QÖi UILENSPIEGEL rwi (ADVERTENTIE) P. ZWAANSWIJK. 4 1 van (ADVERTENTIE) P. ZWAANSWIJK THE DOOBY BROTHERS schikken. In samenwerking met het Openlucht theater te Bloemendaal organiseren In het bijzonder voor de componist Marius Monnikendam was het een te- lurstelling te moeten vernemen, dat de beloofde uitvoering van zijn „Via sacra” welke voor Haarlem een première zou worden, niet kon doorgaan, omdat, zoals men hem zei, de partijen in Amerika achtergebleven waren. In plaats van de „Via sacra” kwam nu het Magnificat voor gemengd koor en orgel van Flor Peeters. Het best voelde het koor zich thuis met de nieuwere muziek van het „O Sacrum Convivium” van Olivier Messi- MELBOURNE, AUSTRALIë (AP) De Amerikaanse zanger Frank Sinatra heeft woensdag zijn toernee door Au stralië afgebroken nadat twee vakbon den hadden geëist, dat hij zijn veront schuldigingen zou aanbieden voor de de nigrerende opmerkingen die hij zich tij dens een optreden over de Australische pers had veroorloofd. HILVERSUM (ANP). Op het Inter nationaal Jazz Festival Laren 1974 dat wordt gehouden van dinsdag 6 tot en met zaterdag 10 augustus in Singer in Laren, treden twee groepen per concert op. Verwacht worden onder meer Roy Haynes Hip Ensemble, Art Ensemble of Chicago, Philip Catherine-Paile Mikkel- borg-groep, Roland Hanna and the New Vork Jazz Quartet, Bill Evans trio-Stan Getz, Ornette Coleman quartet, een Ne derlandse saxofoongroep, het Theo Loe- vendie kwartet, a Nedley Elstak Conglo meration en het Ronald Snijders trio. Ik kreeg ter nadere informatie een foto-copie van het programma in han den. Het vermeldde geestelijke koorcom- posities van A. J. Dooner, een componist uit Philadelphia, die in 1973 in de leef tijd van vierentachtig jaar overleed; voorts van da Vittoria, Palestrina, Jos- quin des Prés, Aichinger, Mozart (Lau- date Dominum), Brahms, Tsjnesnokof, Bruckner, Messiaen en Foss. Het concert werd besloten met de uitvoering van drie negro-spirituals in overgevoelige, weelderige bewerkingen. Het programma toonde eveneens de juiste naam van het koor: „Collegiate Choir of the Cathedral of Saints Peter and Paul”. Het ensemble is een gemengd koor. Het bevat bijzonder goede stem men van een mooi timbre, maar de koortechniek leek niet op een basis te rusten, welke een garantie voor zuiver heid van intonatie kan bieden, een con clusie, die men kon trekken bij het luisteren naar het treffen van interval len. Vooral de vertolking van Mozarts Laudate Dominum leed hieronder, zelfs de solo-partij hiervan, niettegenstaande de sopraan-soliste bleek te kunnen be schikken over een fraaie stem. AIX EN PROVENCE. (AFP) Het festival 1974 van Aix en Provence is woensdagavond geopend met twee ope ra’s van Mozart en Pergolesi, „II Diret- tore di Teatro” en „La Serva-Padrona”. De twee operaatjes van Mozart en Pergolesi zullen om de andere avond worden afgewisseld door de „Luisa Mil ler” van Verdi en Mozarts „La Clemenza di Tito” in het Théatre de l’Archeveche. Onder de andere manifestaties zijn symfonische concerten en lieder- of chansonavonden door uiteenlopende zan geressen als de Spaanse Sopraan Mont serrat Caballe en de Amerikaanse Joan Baez. Het was jammer, dat de toehoorders op dit concert niet over een gedrukt of gestencild programma konden beschik ken. Het gemis ervan heeft men ge tracht op te heffen door via een micro foon de verschillende nummers aan te kondigen, hetgeen door de lange nagalm in de kerk in beperkte mate bevredigend bleek. The Allman Brothers zullen daar maar liefst drie uur op het toneel staan en het Mahavishnu Orchestra komt uiteraard met in ieder geval John McLaughlin en Jean-Luc Ponty. Van Nederlandse zjjde zal door Earth Fire en Alquin worden geprobeerd niet in het buitenlandse geweld ten onder te gaan. 1. (1) Sugar baby love The Rubettes; 2. (2) Love of live Earth and Fire; 3. (11) O.K. Chicago Resonance; 4. (7) Die goeie ouwe tijd Gerard Cox; 5. (3) De tamme boerenzoon André van Duin; 6. (5) Emma Hot Chocolate; 7. (9) Music in the air US; 8. (17) The night Chicago died Paper Lace; 9. (10) Band on the run Paul McCartney; 10 (6) Fly away little Paraquayo George Baker Selection; 11. (4) This town ain’t big Sparks; 12. (21) Rock the boat Hues Corporation; 13. (8) De wilde boerendochtere Ivan Heylen. Tijdens zijn optreden in Melbourne had hij dinsdag gezegd, dat verslaggeef sters „hoeren en sletten” waren, terwijl journalisten volgens de Amerikaanse zanger tot de klasse der „parasieten” behoorden, die in hun hele leven nog geen dag eerlijk werk hadden verricht. Twee vakbonden eisten dat Sinatra zijn excuses zou aanbieden, maar de zanger weigerde en verlangde dat de pers haar verontschuldigingen zou aan bieden voor de wijze waarop hij door de media is behandeld- Een bespreking tussen de organisatoren tournee en de vakbonden liep woensdag avond op niets uit en Sinatra verliet Melbourne korte tijd later in zijn privé straalvliegtuig. Tegen inlevering van deze advertentie bij een van onderstaande adressen kunt u toegangskaarten kopen tegen de geredu ceerde prijs van 3,- (normaal 4,-). Telefonisch kunnen geen kaarten worden besteld. Toegangskaarten verkrijgbaar in: Haarlem: Haarlems Dagblad'Grote Hout straat 93 (per 8 juli Ged. Oude Gracht 82) Soendaplein, H'lem Noord. Californiëplein 17 (Schalkwijk). Hillegom: V.V.V. kantoor. IJmuiden: Umuider Courant Lange Nieuw- straat 427. Beverwijk: Zees'.aat 18. Beverwijkse Courant. Bloemendaal: Aan het loket van het Open luchttheater (alleen kaarten van 4,-). aen en met „Behold I build a house” van Lukas Foss. Het Magnificat van Peeters klonk nogal ongelijk, mogelijk door een moeilijk te handhaven contact met de orgelbegeleiding, die in handen was van de organist Mr. Robert Russell. Het koor gaat na het Haarlemse con cert zijn tournée door Europa voortzet ten. Men mag hopen, dat het ensemble in de kerken, waar het gaat zingen, sneller zal acclimatiseren dan in de kathedrale basiliek Sint-Bavo mogelijk' bleek. Neil young is een uiterst moeilijke jongen. Voor zichzelf meer nog dan voor anderen. Vandaar dat vele reeds dachten dat zijn muzikale genie het onder de spanningen had begeven. De soundtrack „Joutney through the past” en de live-elpee „Time Fades Away” haalden het niet bij „Harvest” en „After the Goldrush”. Enige maanden geleden speelde Young in Engeland (niemand slaagde er helaas in hem naar Nederland te krijgen) en kwam daar op de proppen met een groot aantal nieuwe songs die erg aansloegen en waarover hij zich in interviews ook tevreden toonde. Gro te verbazing nu blijkt dat geen enke le van die nummers de nieuwe elpee „On the Beach” heeft gehaald. Zelf- criticus Young heeft het voor dit werkstuk in de blues gezocht en ge vonden. Voorafgaand aan de concerten worden voorstellingen van jazzfilms gegeven. El ke festivalmiddag vindt in de tuinzaal van Singer het Laren Jazz Podium 1974 plaats, dat in de plaats is gekomen van het jazzconcours. Hieraan zullen Neder landse groepen en solisten deelnemen. Verder zijn er 's middags jazzworkshops. De filmvoorstellingen beginnen om 19.30 uur met aansluitend om 22.00 uur de concerten. gelijmd. Als de band nog een week e heel blijft en waarom niet kunnen de geschatte twintigduizend in het sportpark eindelijk eens gaan hoven wat de Allman Brothers live betekenen. Van Morrison en de Mahavishnu Orchestra zijn min of meer oude bekenden. Morrison was onlangs nog hier voor een reeks concerten waar bij in deze krant een uitgebreid in- Hij heeft een oog voor saillante bij zonderheden. Daarom tekende hij ook bedrieglijk echt een oude reclamebood schap na omtrent het snelzeilende schip „Resident van Son” van W. Ruys en Zonen, dat in de vorige eeuw zijn reis naar Batavia aanvaardde met als aanbe veling: „Dit schip voert eenen geëxami- neerden Doctor en eene melkgevende koey”, alles ten gerieve van de passa giers. En zo kom je ook als aquarel tegen de viermastbark „Geertruida Gerarda II” en studies voor de bark „Jeanette Frangoi- se”. Die Jeanette was het laatste Neder landse grote zeilschip, dat in 1924 naar de sloper ging. Dan kom je ook voor een deel bij de betekenis van het werk van Camphuis. Omdat hij technisch tekent, zijn de bladen uitnemend geschikt voor documentaire, bijvoorbeeld in een scheepvaartmuseum. Hij heeft heel veel van die documentaire tekeningen en aquarellen gemaakt en het is dus nuttig voor een museum om ze te bewaren. Jan Camphuis heeft ook vrijer werk, steeds aquarellen van schepen in volle zee. Dan blijft hij eveneens documentair verantwoord werken, maar wolken en golven geven dan iets meer romantische adem aan zijn werk. Veel niet, want Camphuis heeft geen artistieke bedoelin gen, ook al verstaat hij zijn stiel. In vrij werk blijft hij eveneens voor alles een keurige realist, nergens op zoek naar drama, expressie of een andere eigen persoonlijke inbreng. HEIN STEEHOUWER HILVERSUM. (ANP) Het college van programmaleiders van de NOS heeft in een brief aan programmacominissaris mr. W. J. A. Wagenaar zijn ongerustheid uitgesproken over het uitblijven van een beslissing van minister Van Doorn van CRM inzake de zendtijdverdeling per 1 oktober a.s. De minister heeft nog steeds niet laten weten, wat zijn beslissing zal zijn t.a.v. de Tros en Veronica en moge lijke andere zendgemachtigden. Met de nieuwbouw was in 1553 al flink oogeschoten. In Alleen de toren is interessant te AMSTERDAM. (ANP) Leon Schoenmakers, die sedert 1968 als dra maturg is verbonden aan de Nederlandse Operastichting, heeft met ingang van 16 september a.s. een benoeming aanvaard als dramaturg en perschef van de Beier se Staatsopera in München. terview met hem geplaatst werd. Van is met zijn Soul Orchestra op de goede weg, voelt zich happier dan meestal en weet nog steeds een ge weldige spanning in zijn optredens te leggen, de basis van zijn succes. In hoeverre dat aspect in een immense open ruimte tot zijn recht komt moe ten we nog wel even afwachten. John McLaughlin en „zijn” Maha vishnu Orchestra. Een combinatie die garant staat voor ongelooflijke din gen, voor muziek die een fabel is, voor onnavolgbare techniek, voor een soort avant-garde pop die na jaren nog altijd uniek is in de wereld. En dan de Doobie Brothers. Perfec te, Amerikaanse close-harmony, swingend, stuwend gitaarwerk, lekke re songs, goeie show, het prototype van de goeie Amerikaanse professio nele band die gokt op een groot Neil Young. Amerikaans troetel kindje van vele muziekliefhebbers in de pop, is weer helemaal terug. Gis teren verscheen bij Negram zijn nieuwe elpee „On the Beach” en eindelijk herkennen we daarin weer het unieke meesterschap dat we sinds de mlllion-seller „Harvest” zo node gemist hadden. Krachtens de omroepwet had de mi nister voor 1 juli een beslissing moeten nemen om uitvoering daarvan per oktober mogelijk te kunnen maken. „Nu de datum van 1 juli inmiddels is verstreken, kan de voorbereiding van de winterprogramma’s niet langer worden uitgesteld”, aldus het college van pro grammaleiders. HAARLEM. De tweede orgeltocht van de „Toer-in Noord-Holiand” zal op zaterdag 13 juli worden gehouden. De organist Klaas Bolt heeft de leiding van deze tocht, die zal beginnen met een bezoek aan de Hervormde Kerk in Berk hout, een gemeente, op vrij korte afstand ten westen van Hoorn. Bij deze kerk worden dan eerst de deelnemerskosten voldaan ad 5; kinde ren en C.J.P.-houders 2,50. Hier wor den de brochures verstrekt met bijzon derheden over de verder te volgen route en over de kerken en de orgels, die bezocht zuilen worden, waarbij er weer op gerekend wordt, dat elke deelnemer kan beschikken over een eigen vervoer middel. HILVERSUM. (ANP) De vorig jaar gesignaleerde daling in de luisterdicht heid heeft zich in het eerste kwartaal van dit jaar niet verder voortgezet. Ge middeld 23 percent van de Nederlandse bevolking van 12 jaar en ouder (wat overeenkomt met 2,3 miljoen mensen) luisterde in het eerste kwartaal van dit jaar overdag tussen 07.00 en 19.00 uur per kwartier naar de radio. Een en ander blijkt uit het luisterdichtheidson- derzoek, dat in opdracht van de afdeling Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS werd gehouden. Overigens wordt er op zaterdag en zondag minder naar de radio geluisterd. In het eerste kwartaal bedroeg de ge middelde luisterdichtheid op die dag 21 percent. Op zaterdagavond wordt het minst gebruik gemaakt van de radio. De gemiddelde dichtheid van Hilver sum 3 bedroeg in het eerste kwartaal overdag tussen 07.00 en 19.00 uur 8,5 percent tegen 7,8 percent in de overeen komstige periode van het jaar daarvoor. Per kwartier luisterde overdag gemid deld 5,7 percent naar Veronica. Het jaar daarvoor was dat 5,5 percent. Hilversum 1 behaalde in het eerste kwartaal van dit jaar overdag een gemiddelde van 4 percent Het gemiddelde tussen 19.00 en 24.00 uur bedroeg 1,2 percent. Naar Hilversum 2 werd overdag door gemiddeld 2,6 percent geluisterd, wat 0,5 percent minder is dan het jaar daarvoor. publiek zonder zichzelf te vergokken. Volgende week donderdag dus in het Hilversums Sportpark. Als het weer een beetje meezit kan het niet anders dan een grootse happening worden. Er worden twintigduizend kaarten verkocht en niet meer, heeft organisator Mojo beloofd, zodat ie dereen goed kan zien en horen wat er op het podium gaande is. Kaarten a 15,50 zijn verkrijgbaar bij het bespreekbureau van het VVV. Aan de kassa kosten de kaarten ƒ17,50. anderhalf uur van Sinatra’s Na Berkhout is eerst Abbekerk aan de beurt. Deze gemeente is gelegen tussen Hoogwoud en Medemblik. Ook hier is het de Hervormde Kerk en het orgel, waarvoor aandacht zal worden gevraagd. In Lambertschaag, een dorp in de buurt van Abbekerk, wordt de Hervormde Kerk bezocht en bezichtigd en dan komt Opperdoes, de gemeente die aan Medem blik grenst, met haar Hervormde Ke'rk aan de beurt. De tocht wordt beëindigd in Medem blik, waar Klaas Bolt in de Bonifacius- kerk het fraaie orgel zal bespelen, dat de bouwer Pieter Backer in 1671 in de kerk gebouwd heeft. Het programma van het concert, dat Klaas Bolt ten gehore zal brengen, be staat uit orgelwerken, die op dit bijzon dere orgel met zijn stemming volgens Andreas Werckmeister (1645-1706) voor treffelijk klinken. Het zijn: de Ricercar in A en de prachtige variaties over de melodie van „Das Vater unser” van de omstreeks het jaar 1600 levende Duitse organist en componist Johann Ulrich Steigleder, het Preludium en Fuga in F grote terts van Dietrich Buxtehude en de Partita over „Sei gegrüsset, Jesu gütig” van Johann Sebastian Bach. Dit concert is opgenomen in het programma van de Haarlemse Orgelmaand. Zowel het orgel als de Bonifacius kerk hebben een bewogen bestaansge- schiedenis gehad. De grondslag voor de kerk werd al vóór het jaar 1118 gelegd. De bouw van de thans bestaande kerk is ongeveer in 1405 begonnen. In 1517 werd de kerk verwoest door Grote Pier en zijn horden, men 1555 kwam er brand bleef behouden. Het weten, dat de grote componist Jan Pie terszoon Sweelinck in 1590 in de Bonifa- cius-kerk trouwde. Scuff, Lingestr. 1, elke zondagmid dag: discodansen. Zodiac, A’damsevaart 142, elke av. beh. ma. en dinsd.: disco. De Poort van Velsen, Plein 1945. IJmuiden, elke dinsd.: jazzcafé (dis co). De Ark, Kerkplein 5, Velsen-Zuid, elke vrijdagav. en zat.av.: discosoos. Can-Can, Stoofsteeg 1, elke av.: bar-dancing-disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstr., elke av.: bar-dancing disco. De Weijman, Hoofdstr., Santpoort, elke av. behalve ma.: discotheek. Paradiso, Weteringschans, Amster dam, vrijdag: Kayak; zaterdag: Tota le Rock en Roll-avond met Long Tall Ernie and the Shakers, Shaking Ste vens and the Sunsets en rock and roll films. Ook de publikatie van de programma gegevens in de omroepbladen komt vol gens het college van programmaleiders in ernstig gevaar. En tenslotte worden het opstellen van de programmering, het afsluiten van contracten en het voeren van besprekingen met programmamede- werkers onmogelijk gemaakt door het uitblijven van een beslissing uit Den Haag. „Op grond van een en ander acht het college van programmaleiders het vol strekt uitgesloten, dat met ingang van 1 oktober een andere dan de huidige zend tijdindeling kan worden ingevoerd”, al dus de brief aan de heer Wagenaar. De brief zal vrijdag in de openbare verga dering van het NOS-bestuur worden be sproken. Daarmee zijn Sinatra’s problemen echter nog niet opgelost, want de bond van transportarbeiders heeft verklaard de eis van de andere bonden te steunen en Sinatra’s toestel niet van brandstof te zullen voorzien. Volgens functionarissen van de luchthaven van Melbourne had het vliegtuig net genoeg brandstof aan boord om Sydney te bereiken, dat onge veer 950 km van Melbourne ligt. Camphuis’ overgrootvader, grootvader en vader waren zeelieden, allen nog ter zeilvaart. Hij heeft thuis nooit andere verhalen gehoord. Geen romantische verhalen, want zie de Onedin Line per televisie het leven was hard aan boord, zeker te hard voor een schilde rende hobbyist, die de knusse veiligheid van het atelier verkiest boven de zilte baren. Op zijn gebied tekent Jan Camphuis van alles en bovendien technisch en historisch verantwoord. Hij tekent met de pen. aangevuld met waterverf, oude scheepsplantekeningen na, van opzij, van voren en zelfs onder de waterlijn. Op zo’n blad kunnen ook nog details, zoals boegen, een stuurrad en andere zaken voorkomen en keurig gecalligrafeerd an dere gegevens. een feestelijke kindervoorstelling fj KINDER- VOORSTELLING Zaterdag 20 juli Openluchttheater Bloemendaal. L Aanvang: yftj 14.30 uur óJyj Eén van de grootste verrassingen op dit festival is natuurlijk de komst van The Allman Brothers Band die vorig jaar met de elpee „Brothers and sisters” nog eens bevestigde over totale muzikale kwaliteiten te be- Er is veel speculatie ge weest over het uiteengaan van de band en niet geheel ten onrechte, maar de zaak is toch steeds weer

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9