BARRY HOBAN IN MONTPELLIER WEER EENS SLIMSTE SPURTER AANLOOPRIT NAAR PYRENEEEN IN SLOTFASE TOCH OPWINDEND SPORHBB Schade voor Nederland beperkt Scharn voldeed aan Rome-limiet DAF gebouwd uit veiligheid I Schrijvers drie jaar naar Ajax Vlaardingen moet in eerste divisie I motor voorin,variomatic achterin;A de ideale gewichtsverdeling vooreen kleefvastewegligging tour france '74 7\ S KROTT-EQUIPE MISTE VROEGE ONTSNAPPING FINAAL UITSPRAAK VAN KORT GEDING: l 19 SPORT 1 2 V R IJ D A G JULI 1974 (Van onze sportredactie) 71 Snelste COLOMIERS 220 km SEO DE URGEL Gevaarlijk Belang 15eRIT Meer tempo L; - I (Van onze sportredactie) Ge/lankeerd door tioee plaatselyke schonen peniet Barrp Hoban in Montpellier van zijn ritzepe in de dertiende Touretappe. (Van onze sportredactie) Muret LézoMur-lèze Voorwaar, een gezelschap dat, wellicht Pas-du-Portel ®IP (fe aparJour I De KNVB heeft de toelating van de FC Vlaardingen tot de sectie betaald voetbal geweigerd op grond van naar de mening van de KNVB onvoldoende financiële basis van deze nieuwe betaald voetbalclub. FC Vlaardingen is opgezet door een aantal mensen, die het jammer vinden dat door de terugkeer van Fortuna Vlaardingen naar de amateurs betaald voetbal voor Vlaardingen verloren dreigt te gaan. Zij hebben, op basis van een strikt zakelijke en professionele opzet van de nieuwe club, het bedrijfs leven in hun woonplaats bereid gevonden geld in de nieuwe organisatie te steken. Tenslotte meende hij het verzoek om toelating tot de sectie betaald voetbal te moeten toewjjzen, omdat naar zijn mening het belang van de FC Vlaar dingen groter is dan het belang van de KNVB. Immers, aldus de Utrechtse rechter, voor de FC Vlaardingen gaat het om het al dan niet bestaan, bij de KNVB om administratieve problemen ten aanzien van de competitie-indeling. Het werd ten slotte een massasprint tussen ruim 50 man. Kansen voor Oran je? Karstens? Misschien Piet van Kat wijk, die zoals chef d’équipe Lie- bregts blijft vertellen zeker nog een rit gaat winnen. Hoban, de leider in het Point Chaud- klassement, wist natuurlijk dat hij over het algemeen in pure snelheid tekort schiet tegen Patrick Sercu. Dat de En gelse Gan Mercier-rijder evenwel zijn slag kan slaan, bewees hij vaak genoeg. te te ter mer aan bod :ep- lug- IJ- 2000m 1500m 1000m 500m Niet voor niets staat op zijn erelijst een groot aantal triomfen, waaronder diverse maar ook de Rund um den Henninger Turm alsmede (enkele maanden geleden) Gent-Wevelgem. Poilhes Foix’ Ritwinnaar Barry Hoban zorgde aan de finish nog voor een laconiek ant woord op de vraag van een Franse tv- commentaar wie nu eigenlijk de snelste sprinter in deze Tour genoemd mocht UTRECHT (ANP) De KNVB moet de stichting FC Vlaardingen toelaten tot de sectie betaald voetbal en wel binnen acht dagen. FC Vlaardingen, „op volger” van de naar de rijen der amateurs teruggekeerde Vlaardingse club Fortuna, moet reeds aan de komende competitie kunnen deelnemen. Dit heeft vice-president mr. J. W. van Eek van de Utrechtse rechtbank donderdag middag bepaald in de uitspraak van het door de FC Vlaardingen tegen de KNVB aangespannen kort geding. FaBarrutia 2. Caput 213.56.40 3. Albani 213.59.41, 14-7-1974 De Nederlanders deden op weg naar het brandend hete Montpellier voortdu rend mee aan de uitlooppogingen. Gerrie Knetemann was een paar keer in het nieuws, de ene keer met enkele Fransen en Belgen, later met Fedor den Hertog, van wie l’Equipe gisteren schreef dat hij in de etappe naar Serre Chevalier (woensdag) een wolf geworden was na lange tijd een lam geweest te zijn. Zoals andere pogingen, strandde ook de vlucht die een sterk Nederlands element droeg. hoog tempo verreden ontsnapping. In ztfn spoor volgden kort daarop de Spanjaar den Echebarria en Martinez, de nieuwe drager van het gele leiderstricot, de Franse renner Guiterad, ook al lid van de Franse profploeg, de Italiaan Fava- ■lessa en de gevaarlijke Pool Szozda, dit seizoen reeds winnaar van een zeven daagse. etappekoers in Italië en triomfa tor in de Vredeskoers. AMSTERDAM. Niet Jan Jongbloed, maar Piet Schrijvers wordt de nieuwe doelman van Ajax. De Amsterdamse club contracteerde de goalie van FC Twente donderdagavond voor een perio de van drie jaar. Zoals bekend kon Schrijvers tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in West-Duitsland tweede doelman van Nederland achter Jan Jongbloed niet tot overeenstem ming komen met zijn oude werkgever over verlenging van zijn contract. Over de hoogte van het transferbedrag werd niets meegedeeld. Georg Kessler, thans directeur-sportief bij PEC Zwolle, wordt genoemd als kandidaat voor de functie van trainer bij de Westduitse Bundesligaclub Hertha BSC. Hugh Porter, de viervoudige wereldkampi oen bij de achtervolging voor beroepsrenners, trekt zich terug uit de wedstrijdsport. In het Belgische Gistel won Daan Holst een wegwedstrijd voor professionals. Nederland zal in september een daminter- land spelen tegen Rusland. Er worden vier ontmoetingen afgewerkt op 2, 3. 5 en 6 september. Ton Sijbrands zal in ieder geval niet deelnemen. Cassius Clay (Mohammed AU) heeft in een interview in de Louisville Courier laten we ten, dat zijn gevecht tegen George Foreman (24 september in Kinshasa, Zaire) zijn laatste zal zijn. Het centrale bureau van de internationale basketbalfederatie heeft besloten Communis tisch China opnieuw toe te laten als lid. De Braziliaan Conrad won de vljde race om het wereldkampioenschap zeilen in de FD-klasse. De Oostduitser Woff voert het klassement aan. De Fransman Guyader zege vierde in de tweede race om het Europees kampioenschap 470-klasse. Twee uitslagen in de flnalepoule van het tournooi om het wereldkampioenschap bas ketbal :Rusland-Cuba 83-66. Brazilië-Canada 75- 74 „Ik reed de laatste kilometers steeds in ideale positie”, aldus Karstens. „Geen moment verloor ik Sercu, Perurena, en Esclassan uit het oog. Bij het ingaan van de laatste bocht werden Sercu en ik naar de buitenkant geduwd. Barry Ho ban kreeg toen opeens de kans om toe te slaan. Ik kwam in de wind te zitten. Mijn kans was verkeken”. Karstens moest tevreden zijn met de vijfde plaats. Piet van Katwijk werd zevende, Gerard Vianen twaalfde en Fedor den Hertog 43ste, waarmee het Nederlandse contin gent in de uitgebreide kopgroep com pleet was. In de laatste 50 kilometer waren uit looppogingen namelijk aan de orde van de dag. Het ene groepje demarranten was nauwelijks achterhaald, of een an dere vluchter meldde zich alweer. Het was ongelofelijk, deze activiteiten in een temperatuur die rond de 40 graden schommelde en waarin het decor ge vormd werd door een zee van badpak ken, shorts en bikini’s. Alle pogingen om de steeds dichterbij komende massasprint te ontlopen, wer den evenwel in de kiem gesmoord. Merckx had dit bevolen en dus joegen zijn Molteni-lijf eigenen achter iedere demarrant aan die vriend Sercu van een vrij zekere overwinning probeerde af te houden. Opeens was zo n aanval niette min grote ernst. Merckx-himself bevond zich namelijk in het eerste gelid. Een aantal Spanjaarden leek door deze ont wikkelingen verrast te zijn, waardoor de etappe Avignon-Montpellier zelfs van meer betekenis dan de rit over de Mont Ventoux kon gaan worden. Alleen dank zij een helse jacht, waarin de snelheidsmeters van de volgauto’s soms tot 60 kilometer per uur stegen, werd de hergroepering een feit, maar het peloton was toch meer dan de helft van het aantal manschappen kwijt. En tot de groep die in deze onverwacht harde slotfase bijna anderhalve minuut ver speelde, behoorde naast vier Neder landers (de gebroeders Prinsen, Bal, Knetemann) en de helft van de Molteni- ploeg, ook mannen als Santy, Pingeon, Van Impe en Delisle. Om in Montpellier de slingerende, du wende, voortrazende massa te verslaan, was opnieuw een klare kijk op de situa tie van groot belang. „Ik begin trouwens flinke vermoeidheid te voelen”, luidde het commentaar van de verslagen (derde) Sercu. „Aanvankelijk zou ik deze Tour de France halverwege verlaten hebben, maar door de drie rit-overwinningen en het veroveren van de groene trui ben ik op dat besluit teruggekomen. Ik hoop straks heelhuids over de Pyreneeën komen en met het groen in Parijs arriveren.” ATHENE (Reuter). Haico Scharn van de Arnhemse atletiekvereniging CI- KO’66 heeft tijdens internationale wed strijden in Athene op de 1500 meter pen tijd gelopen van 3 minuten 40.8 secon den, waarmee hij voldeed aan de limiet voor deelneming aan de Europese kam pioenschappen, die in september in Ro me worden gehouden. De limiet staat op 3.41.0. Scharn is Nederlands recordhou der met 3.37.8. De Nederlander eindigde in de race als tweede. De overwinning was voor de Roemeen Ghipu in 3.40.5 Derde was de Canadees Craig in 3.40.0. Tijdens deze wedstrijden verbeterde de Poolse Irena Szewinska haar eigen Europese record op de 220 yards met eentiende seconde en bracht het op 22.8. Szewinska is wereldrecordhoudster op de 200 en 400 meter. MONTPELLIER Dat het een etappe voor de sprinters zou worden, stond bij voorbaat vast. Met de Alpenreuzen pas achter de rug en met drie Pyreneeën^ritten in het vooruitzicht, moest de rit van Avignon naar Montpellier wel een formaliteit worden. Voor zover er toch enige strijd lust in het peloton bestond, zou de brandende zon dat laatste restje ac tiviteit verder wel doen verdwijnen. Zo, en niet anders, waren de ver wachtingen voor de dertiende Tour-etappe daags nadat zelfs de Mont Ventoux geen schifting van betekenis teweeg had kunnen brengen. Het tweede deel van deze etappe bete kende bovendien nog eens een extra aanslag op het weerstandsvermogen van de Limburger. Ploseling ging het tempo in het peloton aanzienlijk omhoog, nadat Herman Krott zijn rijders opdracht had gegeven het tempo aan te geven. Krott: „Er kwam ineens wa.t wind opzetten en dat was natuurlijk in het nadeel van de kopgroep”. Waarmee de Amsterdammer in verkapte vorm toch zijn vrees uit sprak waarvoor op dat moment (na 85 kilometer) alle aanleiding was. Immers, de vluchters hadden toen al een voor sprong van ruim vijf minuten en niets wees er eigenlijk op dat de krachten verminderden. Die Nederlandse tempoversnelling be tekende in feite de redding voor de Tour de l’Avenir. Mede door de Inspanningen van de inmiddels tot zes rijders geredu ceerde Nederlandse equipe (Snoeyink viel na een valpartij uit) schrompelde de voorsprong van de koplopers in 25 kilo meter ineen tot 1 minuut 34 sec. En daarmee kreeg Wojcieck Waliewicz toch niet datgene waarop hij in stilte had gehoopt: een rustbrengende voorsprong voor Stanislaw Szozda. Want in het hooggebergte moet de meesterknecht van Ryszard Szurkowski, afgaande al thans op zijn prestaties in de Vredes koers, minimaal in staat worden geacht met de besten omhoog te gaan. Hetgeen eveneens geldt voor Martinez-Heredia, de gistermiddag tot leider gekroonde 21- jarige militair uit Madrid. Waarmee was aangetoond dat een rit die voorbestemd scheen om helemaal zonder geschiedenis te worden, toch nog enige opleving teweeg had gebracht. Algemeen klassement: 1. Merckx (Bel-Alba ni) 70.48.46 2. Aja (Spa-Barrutla) op 2.01. 3 Lopez Carril (Spa-Barrutla) op 3.13, 4. Panlzza (It-Cribioni) op 5.29, 5. Agostinho (Pont-De Muer) op 5.55. 6. Galdos (Spa-Barrutia) op 6.54, 7. Poulidor (Fr-Caput) op 7.30. 8. Santy (Fr- Caput) op 10.07, 9. Martinez (Fr-Stablinski) op 11.29, 10. Van Springel (Belg-Van Vaerenbergh) op 11.42, 11. Pingeon (Fr-Lapedie) op 13.20, 12. Pollentier (Belg-Schotte) op 14.25. 13. Delisle (Fr-Plaud) op 15.48, 14. Perln (Fr-Caput) op 16.14. 15 Bruyère (Belg-Albani) op 16.19. 16. Oliva (Spa -Moreno) op 17.09. 17. Romero (Fr- Lapedie) op 17.47, 18. Danguillaume (fra-Plaud- op 18.08. 19. Van Impe (Belg-Stabllnskl) op 19.03, 20. Lasa (Spa-Barrutia) op 20.40, 25. Den Hertog (Ned-Liebregts) op 22.18, 36. Bal (Ned-Caput) op 30.19, 53. Knetemann (Ned- Caput) op 39.40. 58 Karsten (Ned-De Muer) op 43.05, 73. Vianen (Ned-Liebregts) op 1.04.02, 109. Van Katwijk (Ned-Liebregts) op 1.43.21, 110. Allan Aus-Liebregts op 1.45.45. 112. Alaimo (It-Liebregts) op 2.05.04. ‘4' Voor de toch al geplaagde Tour-organi- satoren. die alle moeite blijven doen om hun wedstrijd tot na de Pyreneeën spannend te houden, dus geen slechte dag. Alles is namelijk meegenomen, is de noodgedwongen redenering van de heren Levitan en Goddet geworden, mits de Tour maar aandacht blijft opeisen. De uitslag van de dertiende etappe: 1- Hoban (GB-Caput), 126 kilometer in 3 uur 15 minuten en 42 seconden, met bon. 3.15.22, 2 Esclassan (Fra-Plaud) z.t. met bon. 3.15.27. 3. Sercu (Belg-Cribiori) z.t. met bon. 3.15.32, 4. Van Roosbroeck (Belg van Vaerenbergh) z.t. met bon. 3.15.37, 5. Karstens (Ned-De Muer) z.t., 6. Perurena (Spa-Barrutia) z.t., 7. Van Katwijk (Ned-Liebregts) z.t., 8. Mintkie- wicz (Fr-Stabllnskl) z.t., 9. De Meyer (Bel- Schotte) z.t., 10. Mourioux (Fr-Caput) z.t.. 11. Parecchini (It-Cribiorl) z.t., 12. Vianen (Ned- Caput) z.t., 13. Bourreau (Fr-Plaud) z.t., 14. Wright (GB-Stablinski) z.t., 15. Guimard (Fra- Plaud) z.t.. 16. Pecchellan (It-Criboiri) z.t., 17. Ovion (Fr-Plaud) z.t., 19. Cicana(Fra-Lapedle) z.t., 20. Verplancke (Belg-Schotte) z.t., 37. Al- malmo (It-Liebregts) z.t., 43. Den Hertog (Ned-Liebregts) z.t.. 36 Bal Ned-Caput) 3.17.04, 57. Knetemann (Ned-Caput) 3.17.04. 100. Henk Prinsen (Ned-Liebregts) 3.17.04. 104. Wim Prin sen (Ned-Liebregts) 3.17 04. worden. Hoban grijnsde zijn tanden bloot. „Die snelste sprinter ben ik”, aldus de in de Gentse contreien woonachtige Brit. „Anders zou ik hier vandaag niet op het erepodium hebben gestaan.” Schrijvers, die in 1968 bij FC Twente kwam, is na verdediger John Dusbaba van FC Den Haag de tweede opvallende aankoop van Ajax, dat het aantrekken van Anderlecht’s tweede doelman Leen Barth en NEC-middenvelder Jan Peters op medische gronden achterwege moest laten. FC Twente had zich al geruime tijd verzoend met het vertrek van de 27- jarige Schrijvers (reden waarom de Bel gische doelman Mark de Klerk werd aangetrokken), maar veronderstelde dat het gevraagde transferbedrag de kans op een overgang naar de Amsterdamse club erg klein zou maken. Bij de besprekin gen van donderdag, waarbij Schrijvers zaakwaarnemer Cor Coster, Ajax-pen- ningmeester P. Nijland, Ajax-manager Hans Kraay en FC Twente’s voorzitter mr. J. W. Masman aanwezig waren, werden de problemen kennelijk toch opgelost. Een razendgevaarlijke ontwikkeling voor het verder verloop van deze elf- daagse etappekoers. Ook Frits Schür onderkende dat, maar voegde er veront schuldigend aan toe: „We zouden welis waar zelf niet in de aanval gaan, maar dit was natuurlijk niet de bedoeling. Er had er minimaal een van ons bij moeten zijn. Ze demarreerden achter mijn rug en toen zag ik geen kans meer er nog bij te komen. Toen die zes eenmaal een minuut hadden, was het zinloos om te gaan jagen. We konden toen alleen nog maar hopen dat we ze terug zouden pakken”. Hetgeen niet gebeurde. Enerzijds om dat de Oranjerijders vochten tegen een overmacht en mede daardoor niet bereid bleken extra diep in het krachtenreser- Die verwachtingen, gebaseerd op nuchtere feiten en een logische redene ring, werden echter niet helemaal be waarheid. Barry Hoban kon op het einde van de 162 km lange race weliswaar een groot peloton verslaan, maar de slotfase van de koers zorgde toch voor meer opwinding dan waarop gerekend was. MONTPELLIER. Het klonk alle maal weinig overtuigend. Toch hield Herman Krott aan de eindstreep in Montpellier hardnekkig vol geen mo ment te hebben geloofd in de voorbeslis sing van de zes vroege vluchters. Op amper 15 kilometer na de start in Avig non gaf de Frans eerstejaarsprof Alain Bernard, de latere ritwinnaar, reeds het sein tot de beslissende, in waanzinnig Oorspronkelijk zou de uitspraak komende maandag zijn, maar omdat dit de contractspelers van Fortuna Vlaardingen in moeilijkheden zou kunnen bren gen bij het aangaan van contracten, heeft mr. Van Eek thans reeds uitspraak gedaan (15 juli moeten de voetbalcontracten in orde zijn). Mr. Van Eek overwoog in zijn uitspraak onder meer dat de KNVB aan de FC Vlaardingen zware financiële eisen heeft gesteld, eisen die niet van an dere, reeds betaald voetbal spelende clubs, zijn gevraagd. Zo verlangde de KNVB van de Vlaardingers een financiële garantie van een ton per jaar ge durende drie jaar. Kort na 21 juni, de datum waarop de KNVB het verzoek om toelating van de FC Vlaardingen afwees, had men in de Rijnmondstad toezeggingen van een bank om dat bedrag te garanderen. Mr. Van Eek bleek er op grond van de stukken en een verklaring van een van de bestuursleden van overtuigd te zijn dat die bankgarantie safe is. met uitzondering van de Italiaan Fava- lessa, minimaal moet worden gerekend tot de potentiële kanshebbers op de eindzege in de Tour de l’Avenir. Maar geen van de Nederlanders achtte het noodzakelijk onmiddellijk tot de tegen aanval over te gaan. Strikt hielden zij zich aan de opdracht van ploegleider Herman Krott, die voor de start in Avignon een „rustdag” voor zijn rijders had voorgeschreven. Krott: „In de eerste etappe hebben ze zonder uitzondering te veel werk moeten opknappen. Daarom vond ik het niet verantwoord om van daag weer in de slag te gaan. Dat zou zonder twijfel te veel van de krachten hebben gevergd”. Een tactiek der voorzichtigheid, die de Amsterdamse ploegleider al voor het ver trek naar Frankrijk had uitgestippeld, maar die door een mistral in de ope- ningsrit enigszins werd verstoord. Het pleit echter niet voor het eigen initatief van de Nederlandse coureurs dat geen van hen op het idee kwam de opgelegde tactiek naast zich neer te leggen en de verantwoordelijkheid voor die daad op zijn schouders te nemen. Rustig zagen zij toe hoe de zes voorbeeldig samen werkende vluchters steeds verder af stand namen en naar een maximale voorsprong reikten van ruim vijf minu ten. Dagploegenklassement1. Spanje, 2. Frank- rijk-Jonge Profs 8.55.20, 3. Polen 8.56.49, 6. Nederland 8.58 48. De uitslag van de tweede etappe van de ronde van de toekomst, 126 kilometer van Avignon naar Montpellier, is: 1. Bernard (Fr- Jonge profs) 2 uur 57 minuten en 57 seconden, met tijdsvergoeding 2.57.37, 2. Szozda (pol) 2.56.57, met bon 2.57.42, 3. Martinez (Sp) 2.57.57. met bon 2.57.47. 4. Favalessa (It) 2.57.57, met bon 2.57.52, 5. Echeirria (Sp) 2.57.57, 6. Guitard (Fr-Jp) 2.57.57. 7. Szurkowski (Pol) 2.59.321. 8. Schmid (Zwi), 9. Linard (Fr-Am), 10. Hummen- berger (oost), 11 Schür (Ned), 16. Van Houwe- llngen (Ned). 24. Langen Ned) 2.59.46. 30. Van Dongen (Ned), 48. Dohmen (Ned), 56. (Ned), allen z.t. Snoeyink staakte de strijd. Algemeen klassement: 1. Martinex (Spanje) 5.46.53, 2. Guitard (Fr-Jp) 5.47.27, 3. Szozda (Pol) 5.47.40, 4. Kaczmarek (Pol) 5.48.36, 5. Schür (Ned) 5.48.50, 6. Edwards (Eng) 5.49.01, 7. Mirri (It) 5.49.09. 8. Szurkowski (Pol) 5.49 Xl. 9. Schmid (Zwl) 5.49.43, 10. Steinmayer v 5.49.43, 11. Van Houwellngen (Ned) 5.49.43, 14. Pronk (Ned) 3.49.52, 17. Dohmen (Ned) 3.49.58, 20. Langen (Ned) 5.51.28, 21. Van Dongen (Ned) 5.51.34 Puntenklassement: 1. Martinez 34 punten, 2. Szozda 31 pt. 3. Ex aequo: Bernard en Kaczmarek 30 pt, 5. Edwards 23 pt. Fortuna Vlaardingen kon het overigens niet bolwerken in het betaalde voetbal. Belast met grote schulden moest de club aankloppen by de gemeente Vlaardingen, die bereid was die schulden over te nemen, mits Fortuna over- ging naar het amateurvoetbal. 3. Polen voir te tasten, waartoe de meesten trou wens ook niet in staat waren geweest, anderzijds omdat de ploegen die belan gen voorin hadden (Frankrijk, Polen en Spanje) zich uitsluitend beperkten tot een defensieve houding op kop van het peloton. Voor Mathieu Dohmen bijvoor beeld was die ontwikkeling bepaald gun stig. Zoals hij later ook volmondig zou erkennen: „Ik heb vandaag verschrikke lijk moeten afzien”, waarna hij puffend van de hitte de veilige beschutting zocht van een koel plekje naast een auto. „Het komt allemaal door die warmte. Ik barstte van de koppijn”. Ploegenklassement van de dertiende etappe van de Ronde van Frankrijk is: 1. Caput (Hoban, Mourioux, Vianen) 9.46.46, 2. Plaud 9.46.51. 3. Criblori 9.46.56. 10. Liebregts 9.47.06. Algemeen ploegenklassement: 1. 213.35.22, S. vnpu. -- 13. Liebregts 215.33.36. Puntenklassement: 1. Sercu 197 punten, X Merckx 128, 3. Karstens 122, 4. Esclassan 117, 5. Guimard 102, 8. Van Katwijk 73. Ronde van de toekomst ^Tarascon-sur-Ariège Les Cabonne^yluteiini^'l '"'Ax-les-Thermesg ^"^JVORTJTEWALIM

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19