ACHT BOEKDELEN WATERGATE-RAPPORT GEPUBLICEERD Kunstmaan ANS naar Amerika Ruzie tussen advocaat van Nixon en Dean Minder wapengekletter op 14-juitviering Israel zou Palestijns Leger in Mozambique volk erkennen weigert te vechten achtergrond VNK failliet „Apathie „Vrij reizen” Tsjechc-Slowakije" in Giscards nieuwe manier van feestvieren Volgens Israëlische krant Haaretz: Overleg in Wenen en Genève geschorst mi V R IJ D A G 1 2 JULI 1974 BINNEN» EN BUITENLAND 1 3 Nieuw ;e „Alleen een geboren dialecticus kan het tegen Persoonlijk voordeel Geen heldendom Goud m u L- d k is Le d te le ir e 1 1. d d DEN HAAG „Alleen een geboren dialecticus kan het tegen woordige Tsjecho-Slowakije begrijpen. Een ja is hier immers geen echt ja, geen ontkenning een echte ontkenning. De mensen hier tonen een „gemaakte” desinteresse in de politiek. Hoewel pers, radio en televisie onophoudelijk de aandacht vestigen op politieke zaken, weet men nauwelijks wat er in de wereld gebeurt”. WASHINGTON (Reuter) De commissie voor justitie van het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een omvangrijk boekwerk van 4.136 pagina’s gepubliceerd met materiaal over de pogingen van het Witte Huis om de politieke schade van het Watergate-schandaal zoveel mogelijk te beperken. De acht boekdelen bevatten in hoofdzaak al eerder gepubli ceerde stukken en brengen geen grote verrassingen. Het rapport vergelijkt het verzamelde materiaal van getuigenverklaringen en de uitgetikte ge luidsbandjes met de verklaringen van president Nixon. „Gevaarlijk” Nieuwe leemte Huis-commissie !t (Van onze redacteur in Parijs) il in hardop kunnen 1 1 1 1 1 1 1 s om van r e n n is dit gebeurd onder voortdurende druk van Amerika, dat zo snel mogelijk der- getijke besprekingen wil zien beginnen. 11 j, 1 r 5 1 o HET TSJECHO-SLOWAKIJE- BULLETIN is een onlangs opgericht orgaan dat in Amsterdam-Zuid wordt uitgegeven. Het doel van het bulletin is tweeledig: m le tn te le m is ie 'e is te 13 >t a if ;e >r n L- Êt a se e- ee de de ;d. er il- 1- a- >t. ze jn st it s>- el at er B- ?e L i. t in 1- in i- ig in in it. 1 se in s— 1 et <t, ur er de Gistermiddag is op Schiphol de eerste geheel in Nederland gemaakte kunst maan in een vliegtuig geladen voor transport naar de Amerikaanse lucht machtbasis Vandenberg in de Ameri kaanse staat California. Daar zal de „ANS’’ gelanceerd worden voor waar nemingen in de ruimte. De „ANS’’ weegt 140 kilo. De paraderende soldaten zullen dan dezelfde route afleggen die ook traditio neel door de arbeiders bij hun portest- marsen of betogingen worden gevolgd. De Bastille, waar op 14 juli 1789 de Franse Revolutie uitbrak, was sinds die dag wel altijd het hart van de volks feesten gebleven, met hun openluchtbals en musette-orkesten. Door die twee ui tingen van de herdenkingsfeesten als programmapunten nu op dezelfde plaats te concentreren, bedoelt de president tevens het leger weer iets dichter bij het volk te brengen. En die popularisering hoopt hij dan nog wat te accentueren door het zwaarste geschut van mam- moettanks en Mirage-jagers in de kazer nes en remises te laten. Zeer weinig Turken waren overigens op de hoogte van dit privilege dat de Griekse parlementariërs in 1934 was toe gekend door Ataturk, de stichter van het moderne Turkije. In verband met de gespannen verhou ding tussen Griekenland en Turkije met als inzet olieboringen in de Aege- ische Zee moet de Griekse parle mentsleden dit privilege maar ontnomen worden, zei senator Husamettin Celebi in een toelichting. Een woordvoerder van de Turkse spoorwegen, om commen taar gevraagd, vond het wetsontwerp van de boze senator zinloos: „Er zijn immers geen Griekse parlementariërs”. Het vestigen van aandacht op de huidige, moeilijke toestand in Tsje- cho-Slowakije door het verstrekken van informatie; (Van onze redactie buitenland) ANKARA. Een Turkse senator heeft een wetsontwerp ingediend dat een einde wil maken aan het privilege dat Griekse parlementsleden vrij mogen rei zen met de Turkse spoorwegen. WASHINGTON (Reuter). John Dean, voormalig juridisch adviseur tan Nixon, en James St. Clair, de luidige advocaat van de Amerikaanse president, hebben het gisteren met elkaar aan de stok gekregen over de vraag of Nixon wist dat er zwijggeld werd betaald aan de inbrekers in het Watergategebouw. DEN HAAG. De Arrondissement- Rechtbank in Den Haag heeft gisteren 11 juli NV Verenigde Nederlandse Kleermakerijen Gebrs. Ibelings in Den Haag failliet verklaard. Aan het perso neel van bijna 100 leden, van wie velen jarenlang het bedrijf dienden* werd eveneens gisteren ontslag aangezegd, al dus een mededeling van de curator. Op 6 juni verleende de rechtbank voorlopige surséance van betaling. Een rendabele bedrijfsvoering bleek niet mo gelijk hetgeen naast de inteer van het gehele aandelenkapitaal van 844.000, achulden verwekte van bijna 2 mln. De Franse regering verwacht dat deze new look-stijl van de 14 juli-herdenkin- gen dit weekeinde extra buitenlandse toeristen naar Parijs zal lokken. Die buitenlanders zijn trouwens sinds een dag of wat al in massale aantallen verschenen, zodat de Parijzenaars zich alweer bijna vreemdeling in hun eigen stad beginnen te voelen. Nu bovendien de autosnelweg het noordelijkste met het zuidelijkste puntje van het land tot aan d e Middellandse Zee rechtstreeks verbindt, heeft Frank rijk als toeristenland nog aan aantrek kingskracht gewonnen. Ondanks de ge peperde prijs van 100 frank ruim zestig gulden die een automobilist voor dlie snelweg aan tolgeld moet beta len. Volgens leden van de commissie van justitie van het Huis van Afge vaardigden kwam het tot een felle woordenwisseling tussen beide man nen op een besloten zitting van de commissie waar Dean als getuige op trad. Dean zou verklaard hebben dat hij er bijna zeker van is dat Nixon en hij voor 21 maart 1973 gepraat hebben over het betalen van zwijg geld. Nixon heeft altijd volgehouden dat hij nooit akkoord is gegaan met het betalen van zwijggeld aan hen die bij de inbraak in het Watergate gebouw betrokken waren. Dean was door St. Clair als getuige opgeroepen. De 8,4 kilo documenten, uitgetikte ge luidsbandjes, presidentiële verklaringen en dagboeken bevatten als nieuw mate riaal: Een 240 pagina’s tellende informa tieve verklaring van Nixons advocaat James St. Clair. Een uitgetikt geluidsbandje van 13 april 1973 van een telefoongesprek tus sen de ex-medewerker van het Witte Huis Lawrence Higby en Jeb Stuart Magruder, de plaatsvervangend campag- ne-leider van de herverkiezingscampag- ne voor Nixon. Daarin waarschuwt Hig by Magruder dat deze niets te winnen heeft door zich tegen het Witte Huis te keren. De tekst van een gesprek de volgen de dag, waarin een paniekerige Magru der onthult dat hij van plan is meineed te bekennen. Hij zegt tegen Haldeman, de ex-chef van de Witte Huis-medewer- kers: „Ik heb het lang genoeg uitgehou den. Ik verkeer in een afschuwelijke positie omdat ik meineed heb gepleegd, dat weet je, vele malen, tijdens het proces en voor de grand jury”. Haldeman antwoordt koeltjes: „Nee, daar weet ik gelukkig niets van”. Op 14 april vertelt Ehrlichman aan ex-minister van Justitie John Mitchell dat Magruder wil praten voor de Water- gate-aanklagers. Kennelijk sprekend over de pogingen Watergate in de doof pot te stoppen zegt Ehrlichman: „De zaak begint ook op andere punten te mislukken”. Mitchell zegt later, sprekend TEL AVIV (UPI). Een meerderheid van kabinetsleden in Israel staat positief tegenover de erkenning van een Pale- itjjnse entiteit, dat wil zeggen het be staan van het Palestijnse volk. De rege- ring-Rabin is bereid met Palestijnse ver tegenwoordigers te onderhandelen in het kader van eventuele vredesbesprekingen met Jordanië. Dit schrijft het Israëlische blad Haaretz. Het kabinet zal waarschijnlijk volgen de week besprekingen beginnen over dit onderwerp. Het innemen van een derge lijk standpunt zou het einde betekenen van een al 26 jaar oud essentieel Israë lisch beleidspunt dat een Palestijnse en titeit niet bestaat. „Een overweldigende meerderheid van regeringsleden staat positief tegenover een wijziging in de huidige politiek, die inhield dat een Palestijnse entiteit niet bestaat”, zegt Haaretz. „Tegelijkertijd zal wel duidelijk worden gemaakt dat erkenning van een dergelijke entiteit niet betekent erkenning van de Palestij- nen als een onafhankelijke partner bij onderhandelingen, en zeker niet inhoudt erkenning van wat wordt genoemd de „wettige rechten van het Palestijnse volk”. Prioriteit zal worden gegeven aan de mogelijkheid van onderhandelingen met de Palestij nen in het kader van bespre kingen met Jordanië, waarbij Palestijnse vertegenwoordigers een deel zouden zijn van de Jordaanse delegatie”, aldus Haar etz. Via regeringsfunctionarissen is naar de pers uitgelekt dat het Israëlische minis terie van Buitenlandse Zaken samen met de Amerikaanse ambassade bezig is werkdocumenten voor te bereiden voor mogelijke Israëlisch-Jordaanse vredes besprekingen. Volgens de functionarissen LOURENCO MARQUES (UPI-AP). Sommige eenheden van het Portugese leger in Mozambique hebben de wapens neergelegd. De soldaten weigeren hun ka zernes te verlaten om de oorlog tegen de bevrijdingsbeweging Frelimo voort te zetten. Dit is uit militaire kringen in Beira vernomen. Eenheden die de strijd willen staken hebben een delegatie naar het opperbe vel in Beira gestuurd met de mededeling „onze mannen willen naar huis” en een boodschap waarin bij de regering in Lissabon wordt aangedrongen de onder handelingen met het Frelimo te bespoe digen. In Vila Gouveia weigert een volledig bataljon de strijd voort te zetten. Ook troepen in het gebied van Cabo Delgado, bij Tanzania, hebben de antiguerrilla- operaties stopgezet en uit Niassa, gren zend aan Rhodesië, wordt zelfs een ver broedering tussen Portugese militairen en Frelimostrijders gemeld, compleet met voetbalwedstrijden en feestjes. Het Portugese leger bestaat naar schatting voor zestig percent uit Afrikaanse mili tairen. Zij hebben reden te meer om de strijd te staken omdat ze represaille maatregelen zouden vrezen in een een maal onafhankelijk geworden Afrikaan se staat Mozambique, wanneer ze nu nog doorgaan met het bestrijden van het Frelimo. De guerrillastrijd duurt overi gens nog voort. Gisteren bliezen Freli- mo-guerrilla’s delen van een spoorweg op. „Belangrijk document Het inzamelen van geld voor hulp aan schrijnende gevallen, zoals gezinnen van politieke gevangenen. De „gemaakte” desinteresse in de politiek blijkt volgens de correspon dent van Listy overduidelijk uit het feit dat men in privé-kring nauwe lijks over iets anders dan politiek spreekt. zonder echt moordwapen tegen Nixon” „Dankzij de censuur dringt geen enkele belangrijke informatie via de persmedia in de openbaarheid door en toch zijn de betrokkenen steeds enorm bang voor de openbare me ning. Als iemand een slechte, eerloze vent genoemd wordt komt het bij niemand op dat hij misschien zijn gezin in de steek heeft gelaten, teveel drinkt, minderjarigen verleidt of wei gert alimentatie te betalen ieder een neemt als vanzelfsprekend aan dat de betrokken persoon in een zui- veringscomité heeft gewerkt, lid van AUGUSTUS 1968 (de inval van de troepen van het Warschau-pact) heeft een ongemeen verhelderende uitwer king gehad, zo meent de correspon dent van Listy. „De arbeiders weten vandaag precies dat er hier geen volksregering bestaat en ook geen socialisme zoals het in de brochures wordt beschreven. De apparatschiks (partij-burocraten) weten dat zij niet voor de arbeidersklasse spreken en dat ze geen macht hebben. Niemand gelooft in de veelgeprezen liefde voor de Sovjet-Unie. Omdat dit alles alge meen bekend is moest naast de ge consolideerde burger de geconsoli deerde partijman ontstaan, met ver gelijkbare eigenschappen. De geconsolideerde mens werkt met tegenzin, zonder eigen initiatie ven en ziin enig motief is persoonlijk voordeel. Hij weet dat een leidende positie alleen op morele en politieke gehoorzaamheid berust, niet op capa citeiten. Hij vlucht in zijn vrije tijd die hij gebruikt voor bijverdiensten of het repareren van zijn auto. De vlucht in de vrije tijd is voor hem een middel tot overleven, een opvullen van een tussenperiode waar van hij hoopt dat die eens zal eindi gen. Hij gelooft er vast in, zo besluit de correspondent, dat dit alles slechts provisorisch is.” Daaruit blijkt onder meer dat een bandje waarop Nixon filosofeert over Watergate een leemte van 57 seconden vertoont juist als hij bespreekt hoeveel er aan het publiek onthuld zou moeten worden. Deze opname dateert van 21 maart 1973. Direct na het beruchte ge sprek in het Witte Huis toen werd overlegd over het betalen van zwijggeld, dat was geëist door Watergate-samen- zweerder Howard Hunt. Het enorme pak feitenmateriaal is verzameld door de staf van de commis sie voor justitie van het Huis van Afge vaardigden, die zich drie maanden lang achter gesloten deuren met deze gege vens heeft beziggehouden. Veel materi aal is bijgedragen door de senaatscom missie voor Watergate en de grand jury voor Watergate. Dit is de inleiding van een „bericht uit Praag” dat in het onlangs ver schenen tweede nummer van het Tsjecho-Slowakije-bulletin staat af gedrukt. Het bericht is van de hand van een correspondent van Listy (bladen), het tijdschrift van de Tsje- choslowaakse socialistische oppositie. Onder de titel „de genormaliseerde onderdanen” beschrijft de correspon dent de apathie die zich van het Tsjechoslowaakse volk heeft meester gemaakt na de liberaliseringsperiode van Alexander Dubcek in 1968. Ook de angst om risico’s te nemen die de persoonlijke rust van elke Tsjecho- slowaak kunnen verstoren en de im muniteit voor ideologie die onder meer is ontstaan door manipulatie en scholing. De ervaringen van de correspon dent sluiten min of meer aan bij datgene wat westerse journalisten de laatste jaren in Tsjecho-Slowakije hebben waargenomen. Ook zij consta teerden een flinke dosis politieke apathie onder het volk die als politie ke ontevredenheid moet worden uit gelegd. Maar enkele wezen er tevens op dat een succesvolle regeringscam pagne ter opvoering van de beschik bare consumptiegoederen de Tsje- choslowaken heeft doen berusten of zelfs tot tevredenheid heeft gestemd. over Nixons ex-adviseur John Dean: „Die arme John is de kerel die tussen twee vuren is beland. Net als veel ande ren, die van het begin af aan hebben geprobeerd de deksel op de pot te hou den tot na de „verkiezingen”. Op een bandje van 21 maart 1973 zegt Nixon, dat hij die dag voor het eerst hoorde dat Ehrlichman, Hunt en zijn „loodgietersbende” had opgedragen de gangen na te gaan van Daniel Ellsberg, de man die de Pentagon-papers over de oorlog in Indo China liet uitlekken naar de pers. Hier zegt Nixon ook te hopen dat Mitchell iets kan bedenken als reac tie op Hunts eis voor 120.000 dollar zwijggeld. Vervolgens zegt Nixon: „Het lijkt me dat alleen maar te zitten afwachten zonder een verklaring uit te geven, echt, eh, te gevaarlijk is voor wat betreft de president” en dan volgt de leemte van 57 seconden. Leden van de Huis-commissie, die nei gen tot impeachment (het opgang bren gen van de afzettingsprocedure) van Nixon, menen dat de totaal-indruk van het nieuwe document belangrijk is, ook al is er geen echt „moordwapen”, - één enkel afdoend bewijsstuk om de presi dent de das om te doen. John Doar, de jurist van de commissie voor justitie, zegt in het rapport dat Nixon zich op 17 maart 1973 bezorgd toonde dat de onthullingen over Wa tergate hemzelf in de affaire zouden betrekken. Dat is vier dagen voor de 21 ste maart, de dag waarop Nixon naar eigen zeggen voor het eerst van de volle omvang van het schandaal op de hoogte werd gebracht. Volgens Doar was Nixon bezorgd dat twee medewerkers aan zijn verkiezings campagne, Magruder en Hugh Sloan, onder de druk zouden bezwijken en zouden samenwerken met de instanties die bezig waren met een onderzoek naar Watergate. „De president zei dat er pro blemen zijn in de toekomst, en dat Magruder Haldeman direct bij de zaak zou betrekken en dat zou het Witte Huis, de president, er bij betrekken”. Nixon zei: „We moeten remmen. Dat moet verhinderd worden”. Inmiddels is gisteren weer een nieuwe leemte in een van Nixons bandjes ont huld. Richard Ben-Veniste, assistent van Watergate-aanklager Jaworski, verklaar de voor rechter Sirica dat er een leemte van 19 minuten zit in een bandje van 20 maart 1973, de dag voordat Nixon naar eigen zeggen over Watergate werd inge licht. Hij drong er op aan dat het Witte Huis beter moet passen op de bandjes die nog in zijn bezit zijn. Een commissie van zes deskundigen, aangezocht door Sirica, heeft vastgesteld dat de leemte is veroorzaakt door vijf maal uitwissen. Vervolgens probeerde men de bandjes opnieuw in te spreken. Ben-Veniste zei dat de Watergate-aan- klager heeft vernomen dat de originelen van sommige bandjes verloren zijn ge gaan tijdens het uittikken door secreta resses van het Witte Huis. PARIJS. Frankrijks officiële 14-ju- lifeesten zullen overmorgen in een nieu we stijl, waarop president Giscard d’Es- taing zijn stempel heeft gedrukt, worden gevierd. Het staatshoofd heeft om te beginnen de militaire parade van de Champs Elysées, symbool van Franse rjjkdom, naar de meer volkse buurten tussen de Bastille en de République ver legd. woord van wat hij in de krant leest en is heel goed in staat zich uit de verschillende frasen, adjectieven en foto’s van eretribunes een beeld te vormen van wat er werkelijk aan de hand is. een bedrijfspartijcomité is geweest of ondertekenaar van een solidariteits verklaring aan de Sovjet-Unie. Als van iemand gezegd wordt: pas op voor hem, dan denkt niemand aan zijn horloge of portemonnee maar iedereen houdt zijn mond of beëindigt een zojuist vertelde grap met een minder politiek pointe. De mensen, zo vervolgt de corres pondent. gaan heel normaal naar hun werk, keurig gekleed, demonstreren niet en schelden zelfs niet te erg in het openbaar. Ze hebben zich er een voudig aan gewend, in navolging van de Russische burgers van de jaren dertig, thuis te drinken en te nraten, omdat ze denken dat in elke kroeg een spion zit. De doorsnee burger is held noch collaborateur. Als ieder mens zou hij graag in alle rust leven en daarbij tenminste een beetje het gevoel van vrijheid en van een zuiver geweten hebben. Het meest ergert hij zich aan de politieke commentaren via radio en pers, aan elkaar omarmende Tsje choslowaakse en Russische staatslie den, aan de auto’s met Russische kentekens, aan de soldaten met hét CA op de schouders (van „Sovjetska- ja Armija”), aan de verplichte mani festaties, aan de vlaggen en het aller meest aan het niet hardop kunnen vloeken „dat ze ons voor idioten aan zien.” Voor het overige is hij rustig, be zonnen, verstandig. Hij gelooft geen GENÈVE (AP). De deelnemers aan de Europese veiligheidsconferentie zijn het er gisteren informeel over eens gewor den de werkzaamheden van de confe rentie te onderbreken voor een vijf- weekse zomervakantie. De conferentie zal op 2 september worden hervat. Ook de onderhandelaars van de NAVO-landen en de landen van het Warschaupakt die in Wenen bespre kingen voeren over beperkingen van de troepensterkte in Europa zullen de be sprekingen voor twee maanden schorsen. Men heeft in Wenen niet de „concrete besluiten” kunnen treffen, waarop presi dent Nixon en partijleider, Leonid Breznjev in het slot-communiqué van hun recente topconferentie zeiden te ho pen. De toevoer van Zuidafrikaans goud via Mozambique naar Portugal schjjnt ten einde te zijn gekomen. Een lading van 83 gouden staven die meer dan 12 miljoen gulden waard was is deze week teruggebracht naar de kluis van de Banco Nacionele Ultramarino op last van de interim gouverneur-generaa.1 Henriques Vasco Soares de Melo. Hij besloot hiertoe kort voordat het goud aan boord van een vliegtuig zou worden gebracht dat naar Lissabon zou vertrekken. Het Zuidafrikaanse goud wordt door dit land geleverd als betaling voor ha venrechten, transportkosten van Zuida frikaanse export en voor de lonen van ongeveer 80.000 inwoners van Mozambi que die in de Zuidafrikaanse mijnen werken. F

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3