Meer dan drieduizend vaten door „Topaz” te dumpen BON zijn met geding Klaverjassen en vissen voor Velsense bejaarden totfevishal Leden brachten al 25.000 binnen DKV start na vakantie met bouw van nieuwe kleed- en kantineruimte Si „Minister moet blij Burgerlijke stand R 33 «r liloai IJmuider Courant Beverwijkse Courant is 5 PLAATSELIJK NIEUWS VRJJD AG 1 2 JULI 1974 OM Bezorg mij 14 dagen gratis 99 Kort IJmondnieuws VELSEN I I /I.S. zaterdag in de weekend bijlage BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Be j aardenpaspoort In een open envelop, zonder postzegel^ opsturen naar: h ELEKTRO TECHNISCH BUREAU „BRANDENBURG” Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon (02550) 134 05 Hengelwedstrijd Naam - Straat Plaats Daarna kunt u mij noteren als: □maandabonnee voor f 10.90 □kwartaalabonnee voor f 31.35 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Volgende week zal het schip „Topaz” vanuit IJmui den ruim drieduizend vaten met radioactief afval naar zee afvoeren. Dit radioactieve afval is afkomstig uit Engeland, Zwitserland en Ne derland. Het schip, dat nog dit weekeinde in IJmuiden aankomt, zal de containers in de Atlantische Oceaan storten op 900 kilometer ten westen van het Engelse Lands End. De zee is daar vier- tot vijf duizend meter diep. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN In het programma voor de van zaterdag 27 juli tot en met zaterdag 3 augustus te houden Santpoortse feestweek, zoals ge woonlijk georganiseerd door de harddraverij vereniging Santpoort en omstreken”, is ook een klaver- jasmiddag voor bejaarden opge nomen. De datum hiervan is vast gesteld op woensdag 31 juli en de kaarten kunnen van 14 uur af in zaal „Zomerlust” aan de Hoofd straat worden geschud. W Antwoordnummer 416, Haarlem Q f "w I; F gO”8 (ADVERTENTIE) i (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 2 sport- r Volgende week vanuit IJmuiden radioactief af val naar zee Het gehele complex, dat deels door de gemeente deels door de vereniging wordt gefinancieerd, komt achter de bijvelden van het sportpark Schoonenberg, waar zich thans de zogenoemde Kapberg en het V.d. Heijdehuisje bevinden. De nieu we accommodatie wordt zo’n vijfentwin tig meter lang en acht meter breed. Er zijn twee gescheiden kleedruimtes in opgeno men met aansluitend douches. Verder is er een bestuurskamer, een scheidsrech- terkleedruimte, een garderobe, toiletten en tenslotte een ruime kantine. De vereniging wil naast een vervanging van deze kleedruimten ook een uitbrei ding met een kantine en voorzieningen voor bestuur en administratie. Ook is opgave mogelijk bij de respectieve bejaardensociëteiten. De organiserende vereniging verzorgt de technische leiding en heeft daarbjj ook een aantal prjjzen beschikbaar ge steld. Voorts is er als eerste prijs een fraaie beker uitgeloofd. Volgens dr. Wong doet de staatssecre taris een poging de klok terug te draaien en kunnen in de nabije toekomst nrg meer abortusklinieken een verzoek tot sluiting verwachten. kantie hoopt men met de bouwactivitei ten te starten. VELSEN. Binnen niet ai te lange tijd hoopt de Christelijke Korfbalvereni ging „D.K.V.” een nieuwe kleed- en kantineaccommodatie te gaan bouwen. Dit ter vervanging van de oude kleedlokalen achter de velden van Schonenberg. Deze huidige accommodatie voldoet niet meer aan de eisen en is bovendien te klein. ten, de plaatselijke overheid, politie en de arbeidsinspectie zijn op de hoogte gesteld. Met deze instanties is een draai boek opgesteld. Zoals gezegd zal aan het eind van de volgende week het schip Topaz weer vertrekken en naar de opge geven positie varen voor de dumping. Speciale inspecteurs zullen daarbij aan wezig zijn om te controleren. De gemeenteraad zal een krediet ver schaffen van ruim veertigduizend gul den. De raad is ook akkoord gegaan met het beschikbaar stellen van grond op het sportcomplex in erfpacht. De leden van D.K.V. organiseren momenteel tal van (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de donderdag- markt werd aangevoerd: 480 kg tong; 16 kisten tarbot en griet; 76 kisten kabel jauw; 28 kisten schelvis; 564 kisten wij ting; 269 kisten schol; 28 kisten schar; 195 kisten haring; 822 kisten makreel; 84 kisten varia. De telegramschrijvers zeggen dat de (Bea)kliniek in de belangrijke en drin gende behoefte voorziet om ongewenste zwangerschappen af te drijven, die te ver gevorderd zijn om volgens de me thode van de zuigcurettage te worden afgebroken. De werkwijze van de Bloe- menhove-kliniek, zo wordt van de zijde van de Oosterparkkliniek nog gesteld, is door het staatstoezicht op de volksge zondheid onlangs goedgekeurd. Het telegram besluit dan: „Door het sluiten van de kliniek zouden wij voor de vraag worden gesteld deze vrouwen af te wijzen of maatregelen te treffen opdat zij alsnog kunnen worden behan deld. Ons geweten dwingt ons te kiezen voor het laatste”. Prijzen in guldens: per stuk: haai 246- 180; koningsvis 78-77. Per 1 kg: grote tong 10,95-10,81; groot- middel tong 11,68-11,63; kleinmiddel tong 12,04-11,78; tong één 11,03-10,98; tong twee 8,70-8,51; tarbot 8,35-8,21. Per 40 kg: tarbot 234-156; griet 168-80; kabeljauw twee 158-88; kabeljauw drie 170-100; kabeljauw vier 140-96; kabel jauw vijf 154-77; schelvis vier 77-55; koolvis twee 42; schol één 94-76; schol twee 110-82; schol drie 116-88; schol vier 88-64; haring één 47,40-28,40; makreel twee 32,60-20; schar 82-66; rodepoon 92; bot 25-17; steenbolk 34-29; kleine kreeft 164; wijting drie 47; wijting vier 57-34; inktvis 158; haai 86-71; krab 39-38; tongschar 102-93; markeel één 61; mul 200-170. abortusactiviteiten in de Heemsteedse kliniek te doen beëindigen, zo laat het NVSH-bestuur nu weten, zal het uiter lijk volgende week een kort geding te gen de Staat aanspannen. Met dit proef proces wil de NVSH de overheid probe ren te dwingen zich van verder straf rechtelijk ingrijpen op het gebied van de geboortenregeling te onthouden. Woordvoerder Bert Hartog van de NVSH zegt het opmerkelijk te vinden, „dat een als progressief te boek staande bewindsvrouwe als minister Vorrink” haar mond in deze stijf dicht houdt. In het laatste nummer van het pro gressieve weekblad De Nieuwe Linie schrijft de arts-seksuoloog dr. F. Wong die aan de Amsterdamse Oosteroarkkh- niek is verbonden, dat staatssecretaris Hendriks er niet verstandig aan doet zich uit te laten over het aantal abor tusklinieken in ons land (de staatssecre taris sprak van „overcapaciteit”) juist op het moment dat het Amsterdamse Sar- phatihuis wegens de dood van een vrouw wordt gesloten („elke medische ingreep heeft een sterfterisico”) en de Bloemenhove-kliniek verzocht wordt haar abortus-activiteiten te beëindigen. In samenwerking met de federatie „Bejaardenzorg” is besloten de inschrij ving weer voor alle bejaarden inwoners van Velsen open te stellen, a 1,50 per persoon. In totaal is er plaats voor honderdvier deelnemers. Gegadigden hiervoor dienen zich voor vrijdag 26 juli te hebben aangemeld bij het bureau van de federatie, Abelenstraat 1, hetgeen da gelijks tussen 9 en 11 uur kan geschieden. spreekuren. De Velsense wethouder van openbare werken, C. Ockeloen en de wethouder van financiën, H. van der Werff, zullen maandag 15 juli aanstaan de geen spreekuur houden. De wethouder van onderwijs, M. Rossingh, houdt woensdag 17 juli geen spreekuur. Voorts heeft de federatie in samen werking met de hengelsportvereniging „Velsen” weer een hengelwedstrijd voor deelnemers van vijfenzestig jaar en ou der in voorbereiding, welke zaterdag 10 augustus van 15 tot 17 uur in „De Tunnelput” in Velsen-Zuid zal worden gehouden. De dames en heren gegadigden kunnen zich tot en met vrijdag 2 augus tus bij het bureau van de federatie aan melden, ook telefonisch. De deelname is gratis. De hiervoor destijds uitgeloofde „J. Lourens wisselbeker” werd verleden jaar gewonnen door de heer M. Tijl uit IJmuiden, zodat deze nu opnieuw kan worden veroverd. Voorts kan nog een aantal fraaie prijzen in het vooruitzicht worden gesteld. De deelnemers dienen zelf voor een hengel te zorgen, maar het benodigde aas wordt gratis ter beschik king gesteld, evenals een aantal klap- stoelen in bruikleen zal worden gegeven. Ook is op het terrein nog een kantine- wagen aanwezig. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/DEN HAAG. De di rectie en het personeel van de polikli niek „Oosterpark” in Amsterdam hebben in een telegram aan minister van justitie Van Agt gevraagd af te zien van zijn voornemen om de abortuskliniek van de stichting ..Bloemenhove” in Heemstede te sluiten. acties om de rest van het geld bij elkaar te krijgen. Dat resterende bedra gs nog altijd honderdveertigduizend gulden groot, waarvan binnen anderhalf jaar door de leden al vijfentwintigduizend gulden is ingezameld. Na de bouwvakva- De heer Hartog verwijt minister Van Agt tegenstrijdige uitspraken. „Nog niet zo lang geleden heeft hij verklaard dat abortus in Nederland formeel niet meer te vervolgen is en even later wil hij plotseling dat Bloemenhove sluit”. Deze uitspraken van de bewindsman maken naar het oordeel van Hartog duidelijk dat Van Agt niet meer weet waar hij zich aan houden moet en daarom ver heugd moet zijn met een uitspraak van een onafhankelijk rechter over het abor tusbeleid in Nederland. Er werden de volgende besommingen gemaakt: KW 29 f 17.500,-, SCH 171 f 26.000,- VL 73 f 4.300,-, VL 103 f 1.500,- VL 121 f 1.400,-, EB 28 f590,-, KW 178 f2.890,-, KW 210 f2.800,-, UK 48 f 6.300,- VD 1 f6.600,-, VD 6 f950,-, VD 46 f 3.800,-. Het bestuur van de Nederlandse vere niging voor seksuele hervorming, NVSH, reageerde hierop met de mededeling verregaande juridische stappen tegen de overheid te zullen nemen. Als minister Van Agt bij zijn besluit blijft om de ONTERTROUWD H. L. Grabs, IJmuiden en H. Boerman, IJmuiden; F. Rinsma, IJmuiden en M. H. Venema, IJmuiden; J. L. Emmelot, IJmuiden en A. A. M. Schoorl, IJmui den; A. W. J. Veldman, IJmuiden en C. B. A. Keirsgieter, IJmuiden; L. H. Swiers, IJmuiden en Y. H. A. van der Pijl, IJmuiden; E. H. Woudhuizen, IJ muiden en M. E. Verheij, IJmuiden; F. E. Mancini, Velsen-Noord en A. M. Bleij, Velsen-Noord; W. H. van Stipriaan, Haarlem en W. A. van Egmond, Velsen- Noord; L. C. Braber, IJmuiden en C. M. Manne, IJmuiden; J. D. Vilarski, Velsen- en i. Ar»,—. -~a, IJmuiden. Minister Van Agt deed eind vorige maand via de Haarlemse hoofdofficier van justitie het verzoek aan de Bloe menhove-kliniek om vrijwillig de deu ren te sluiten. De leiding van de kliniek ging op dit verzoek niet in, wat tot gevolg zou hebben dat proces-verbaal zou worden opgemaakt wegens overtre ding van artikel 152-bis van het wetboek van strafrecht, dat verstoring van zwan gerschap strafbaar stelt. Van de zijde van justitie werd te verstaan gegeven, dat maatregelen niet lang op zich zou den laten wachten. Volgens de Nederlandse Inspectie Volksgezondheid belast met de hygiëne van het milieu, die in IJmuiden het toezicht op de afvoer heeft, betreft het hier licht radioactief afval. Dit is niet alleen afkomstig van kerncentrales, maar ook van ziekenhuizen en laborato ria. Internationale afspraken verplichten de Westeuropese landen dit afval in stalen vaten en beton te verpakken. Het afval wordt niet gevaarlijk' geacht. Uit Nederland is' zo’n vijfhonderd ton afkomstig. Het Reactorcentrum Neder land in Petten heeft dit afval in contai ners verpakt. Verder komt uit Zwitser land een speciale trein van twintig wa gons. Deze trein neemt meer dan acht honderd containers mee uit de plaats Würenling'en, waar het afval is verpakt. Uit Engeland is evenals uit Nederland vijfhonderd ton afkomstig. Tegenwoordig vinden elk jaar in Wes- teuropees verband dumpingen plaats. Deze staan onder supervisie van de Eu ropean Nuclear Emergency Agency (ENEA). Deze instantie heeft de plaats van de dumping bepaald. Al jaren lang wordt dumping in zee de meest effectie ve methode geacht om het afval kwijt te raken. Proefnemingen hebben volgens ENEA aangetoond dat deze containers na hun val op de zeebodem niet open- barsten. Men verwacht dat de containers tientallen jaren lang onaangetast op de zeebodem blijven liggen. Als daarna de inhoud van de vaten zich toch met het zeewater mocht vermengen, zal volgens ENEA de radioactiviteit praktisch ver dwenen zijn. ENEA baseert deze uit spraak op de theorie van de halverings tijd. Het beladen van het schip Topaz, dat elk jaar deze operatie verricht, zal ver schillende dagen duren. Havenautoritei- De Italiaanse struikrovers hebben een nieuw wereldrecord gevestigd: de vijftigste Nederlandse vrachtwagen met inhoud werd gestolen. Terwijl u dit leest is wellicht het record al weer gebroken. Want de rappe Italiaanse rovers staan voor niets. Een van onze verslaggevers heeft gesprekken gehad met vrachtwageneigenaars en -chauffeurs. Wat valt er tegen te doen en waarom treedt de Italiaanse politie niet voldoende op om de eigendommen van anderen te beschermen? Gezien het feit, dat de dagen van Spanjes dictator Franco geteld schijnen te zijn, hebben we in Erbij uitvoerige informatie over het Spanje van vandaag en wat waarschijnlijk de nabije toekomst zal opleveren op het Iberische schier eiland. Het rechtse én het linkse Spanje van nu worden uitvoerig doorgelicht. Zodat men ongeveer weet wat men kan verwachten als Franco het hoofd heeft neergelegd. Edith Brigitha reist tegenwoordig heel wat af. Zo is Nederlands snelste zwemstertje pas terug van een trip naar de VS. Bert Brevoord trof haar deze week thuis en kreeg daar het een en ander te horen over de plannen en am bities van Brigitha, die zich door bijv. Amerikaanse toestanden rond de starts niet meer laat beïnvloeden. Ze zwemt gewoon keihard In Erbij van morgen weer veel boeiends van allerlei aard. En natuurlijk kunnen dammers, schakers, bridgers, postzegelverzamelaars en kinderen weer terecht op hun eigen pagina. De voorgevel van de nieuwe accommodatie van DKV. BEVALLEN: A. de Reus-Rozijn, z„ IJmuiden; M. A. Schaaper-Rijvordt, z., IJmuiden; S. C. Koedijker-de Snoo, d„ IJmuiden; R. A. Beijenaar-van Dijk, d., IJmuiden; H. van Krimpen-Bakker, z„ IJmuiden. OVERLEDEN: G. Zonneveld, 58 jr., echtgenote van: A. C. J. van der Meer, Velsen-Noord; A. Chr. Schepers, 77 jr„ echtgenoot van: E» M. Roza, IJmuiden; T. Bloem, 74 jr., echtgenoot van: G. Drent, Santpoort; A. M. Zeegers, 69 jr., echtgenote van: G. Kalkman, IJmuiden; C. Geijteman, 60 jr., echtgenoot van: A. C. Niewind, IJ muiden; M. Hornstra, 81 jr., weduwe van K. Stoeltje, Santpoort. GEHUWD: J. K. van Polanen en M. P. Mudde, IJmuiden; J. Espinle Mclina en T. G. Zwart, IJmuiden; J. P. G. van der Peet en C. H. van Ewijk, IJmuiden; J. L. Veerbeek en M. van der Bijl, Heerhu- gowaard; R. H. Langer en J. Biskanter, Krommenie; G. J. Broek en C. H. P. de Bie, Haarlem; T. P. Huijboom en A. C. M. Leering, Alkaar; K. P. Evenhuis en S. Catharinus, Haarlem; P. F. M. Hol lander en C. H. M. Hoogervorst, Delft; N. A. Stil en W. L. van Oosten, Sint Maartensburg; M. W. Gravemaker en J. H. Blok, IJmuiden; B. Meems en G. van der Wiele, Alkmaar; L koning en T. Langius, Velsen-Noord; J. P. H. Kurvers en W. H. P. van Beek, IJmuiden; H. P. J. de Munk en G. J. H. M. Wajon, Uitgeest; T. W. Dekker en M. J. Antho- nissen, Lisse. Evenals andere jaren zal door de harddraverijverenigiing weer een zoge noemd „Paspoort Santpoort” worden uit gegeven, waarmee de bejaarde houders recht op gratis toegang wordt verleend - of tegen sterk gereduceerde prijzen - voor de verscheidene evenementen, zoals het concours hippique, de nationale korte baandraverij, de wielerronde en de race voor boerenpaarden. Bovendien mogen de houders gratis deelnemen aan de reeds hierboven aangekondigde klaver jas wedstrijden in „Zomerlust”. Ook deze paspoorten, waarvan de kosten 3,50 bedragen, kunnen op dezelfde uren bij het bureau van de federatie worden aangevraagd. Wegens vakantie AFWEZIG van 15 juli t/m 2 augustus Evenals vorige jaren zal het schip „To paz” de stalen vaten met radioactief af val inladen voor dumping in de Atlan tische Oceaan. Hier een archiefbeeld van het beladen in IJmuiden. "■WS v/

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5